SPINNEWEB-PUZZLE VROUWENHOEKJE Mededeelingen omtrent legeronderdeelen FINANCIEEL HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. Landbouw en veeteelt 5 Raapstelen zooals velen ze niet kennen y i 7 NEDERLANDSCHE BANK V2 <9 7 /6 /o. n n /5 Het opleggen van auto’s ONDERWIJS EN KERK GECOMMITTEERDEN BIJ EIND EXAMENS GYMNASIUM EN LYCEUM Aflevering kolen en cokes voor kookdoeleinden LEGERPREDIKANT Ds. E. L. NAÜTA OVERLEDEN. Het houden van postduiven rechtswetenschap mej. de de 'i binnen gelezen woorden Bij juiste invulling der aand. niet doorgaat. Vereenigingsbesturen moeten met hun leden overeenkomen, dat de leden wier hok nog intact is, een paar dui ven afstaan aan de leden, die hun duiven gedood hebben. Deel der wereld. Kerkgebruik. Voorjaarszang. Rivier in Amerika. Zelfzucht. Beneveld. Ontzag. Oceaan. 1 ons boter, 2 ons belegen kaas, 1 eetlepel zout, pl.m. liter melk. Meening. Narigheid. Meeningsverschil. Landbouwer. Laatste omhulling. Tusschentijd. Visch. Vruchten. 1. 2. 3. 4. mondelinge mogelijk in- 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. Snijd de worteltjes van de raapstelen en wasch ze tot het spoelwater hel der is. Laat ze op een vergiet uitlekken. Houd een gedeelte apart en hak of maal dit zeer fijn. Doe de rest in de pan en zet ze zonder toevoeging van water op het vuur. Hak de groenten na 10 minuten (als ze geslonken is). Vang het uitlekkende nat zorgvuldig op in de pan en breng hiermee de schoon geboende, in vieren gesneden aardap pelen aan de kook. Voeg het zout toe en leg de voorgekookte raapstelen op de kokende aardappelen. Laat alles zachtjes doorkoken tot de aardappe len gaar zijn, Stamp dan groente en aardappelen door elkaar, onder toevoe ging van de boter, de gekookte melk en de rauwe fijn gehakte steeltjes. Maak den stamppot af door toevoeging van de inmiddels geraspte, belegen kaas. In beperkte mate. Het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat aan gasfabrieken en handelaren tot nader order is toegestaan kolen en cokes af te leveren aan verbrui kers, die voor huishoudelijke kook doeleinden niet over andere brandstof noch over gas of electriciteit beschik ken, onder voorwaarde, dat de af te leveren hoeveelheden beperkt blijven tot maximaal het verbruik gedurende een week. Voor zoover de gasfabrieken voor de aflevering van cokes voor boven genoemde doeleinden gebruik plachten te maken van den handel, zullen zij ook thans deze afleveringen via den handel doen plaatsvinden. Geref. Kerken. Bedankt voor Ambt-Vollenhove-St. Jansklooster ds. H. v. d. Wey, te Munne- kezijl. VOORGESTELD DIVIDEND VAN F 55.— PER AANDEEL VAN F 1000.—. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal door de directie en commissarissen van de Nederlandsche Bank aan de eerst volgende vergadering van aandeelhou ders worden voorgesteld over het boek jaar 1939-1940 een dividend van 55 per aandeel van 1000 uit te keeren. In den ouderdom van 66 jaar is over leden de legerpredikant ds. E. L. Nauta, te Leiden. Ds. Nauta werd in 1874 geboren en in 1896 candidaat in Overijsel, waarna hij in September 1897 het predikambt bij de Ned. Herv, Gemeente van Averaath aan vaardde. Achtereenvolgens was hij predi kant te Noordgouwe Den Helder, Dok- kum, Veendam, Oenkerk en Warfhuizen. In 1920 werd hij benoemd tot legerpredi kant met standplaats Leiden. Het vorige jaar trad hij, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, uit den actieven dienst, doch door de gebeurtenissen in den loop van dit jaar had hij zijn functie we der opgenomen. De personen, die ten aanzien van het houden van postduiven de verant woordelijkheid op zich hebben geno men jegens den Duitschen Bevelheb ber in Nederland, de heeren J. Horn- stra, Prinsengracht 407 en Ch. Ger- hards, Sloterkade 16-17, te Amsterdam maken bekend: dat ieder vereenigingsbestuur de ver antwoording op zich neemt voor alle leden. Postduiven mogen tot nader order niet uitvliegen. Op elk hok moet een ringlijst hangen van alle Neder landsche postduiven. Hoklijsten moe ten geteekend worden door het ver eenigingsbestuur. Postduiven met buitenlandsche ringen of ongeringde duiven mogen niet op het hok aanwe zig zijn. Jonge duiven moeten tot nader order eveneens vastgehouden Worden. Besturen van vereenigingen zenden zoo spoedig mogelijk een schriftelijke bevestiging van hun aansprakelijkheid Bij overtreding worden de duiven ge dood en de eigenaars gestraft volgens de Duitsche militaire wetten. Vereenigingsbesturen moeten den welstand te Meerkerk. Kapitein Bach deelt mede, dat het per soneel van de le, 2e, en 3e afd. van de 5e vliegtuiggroep van het 2e luchtvaart- regiment, behoudens de reeds aan de fa milie opgegeven verliezen, zich in goeden welstand te Rijswijk (Z.H.) bevindt. De woorden bestaan uit de volgende lettergrepena bied co deel e eel eer el de der di dron go in is ka ken kist kwes len lied lijk ma me me mei ne no o oor ri ri ri ri rim sar te ten tie to tu tuin zee zuid. meentelijke Universiteit te Amsterdam; aan wie zal worden toegevoegd op 13, 14, 15, 17 en 18 Juni, dr. I. M. van der Vlerk, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; bij de eindexamens der afdeeling gym nasium van: het Vrijzinnig-Christelijk ly- cëum alhier, op 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21 en 22 Juni; het Gemeen telijk Lyceum alhier, op 27, 28 en 29 Juni en 1, 2, 3, 4 en 5 Juli; gecommitteerden: dr. F. Muller, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. A. W. de Groot, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, wonende te Heemstede; dr. H. A. Kra mers, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit té Leiden, wonende te Oegstgeest; aan wie zullen worden toegevoegd: op 20, 21 en 22 Juni dr. J. H. Jordan, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; op 8, 10, 11, 12, 13 en 14 Juni en 3, 4 en 5 Juli dr. A. E. van Arkel, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden; bij de eindexamens der afdeeling gym nasium van; het Roomsch-Katholiek ly ceum voor meisjes alhier, op 10, 11, 12, 13, 14 en 15 Juni; het Nederlandsch ly ceum alhier, op 17, 18, 19, 20, 21 en 22 Juni; gecommitteerden: dr. H. J. Pos, hoog leeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, wonende te Haarlem; dr. J. J. Salverda de Grave, oud-hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam, wonende te Bussum; dr. L. E. J. Brouwer, hoogleeraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam, wonen de te Blaricum; aan wie zal worden toe gevoegd: op 10, 11, 20, 21 en 22 Juni en 2 Juli dr. H. J. Jordan voornoemd; bij de eindexamens der afdëeling gym-( nasium van het Haagsch lyceum op 10, 11 en 12 Juni gecommitteerden: J. van Andel, inspec teur van het gymnasiaal en het middel- D. Cohen, VEREENIGING VAN LEERAREN IN HANDELSWETENSCHAPPEN. Het bestuur van de Vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen be richt, dat de practijkexamens in boekhou den en handelscorrespondentie zooveel mogelijk zullen doorgaan, doch waar schijnlijk op een iets later tijdstip, waar omtrent nadere mededeelingen zullen vol gen. Inschrijvingen worden normaal aan genomen. N.V, DROOGDOK MAATSCHAPPIJ „SOERABAJA”. Op de gisteren te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van. aandeelhouders der N.V. Droogdokmaat- schappij „Soerabaja” te Amsterdam is het dividend over 1939 vastgesteld op 8 pCt. Op voorstel van den voorzitter is, ge zien het feit, dat aan de directie uit de liquide middelen niet de noodige gelden ter beschikking staan, om naast andere verplichtingen de winstuitkeeringen te betalen, met algemeene stemmen aan de directie machtiging verleend om de winstuitkeeringen over 1939 op een of meer door de directie nader te bepalen tijdstip of tijdstippen betaalbaar te stel len. dr. H. Bolkestein, Rijksuniversiteit te KRUIDENIERSEXAMENS UITGESTELD Het bureau Kruideniersexanten te Haarlem maakt aan de candidaten en de leden van de examencommissies bekend, dat de mondelinge examens, die deze week zouden worden afgenomen, tot nader order zijn uitgesteld. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. der ter Bij elk knooppunt van het web een letter te plaatsen, zoodanig, dat van buiten naar ontstaan van de volgende beteekenis gevraagde woorden ontstaan aan den buiten- en aan dan binnenrand van het web twee bekende zegswijzen. De rector-magnificus der Universiteit van Amsterdam brengt ter algemeene kennis, dat het onderwijs aan de Gemeen telijke Universiteit heden in vollen om vang is hervat. EXAMENS Universiteit te Leiden. Cand.ex. Indisch recht de heer L. C. Peute, Zierikzee. .Universiteit sterdam. Doet. ex. rechtswetenschap mej. L Hoekstra; doet. ex. economie de heeren J. W. Th. Beek en A. van der Goot. flJle onder de directie van den Land-, bouw resteerende diensten blijven hun gewonen arbeid verrichten. De directeur-generaal van den Land bouw maakt bekend, dat alle onder de directie van den Landbouw ressortee- rende'diensten hun gewonen arbeid die nen te blijven verrichten en met alle hun ten dienste staande middelen bevolking moeten terzijde staan. Het landbouwonderwijs dient op gewone wijze te worden hervat De Landbouwvoorlichtingsdienst dient er voor te zorgen, dat de bodempro- ductie niet alleen intact blijft, maar zoo sterk mogelijk worde gestimuleerd. Het is dringend noodzakelijk, dat de hand worde gehouden aan de verplich ting tot aangifte van de in de Veewet genoemde besmettelijke ziekten. Zooals bekend, bestaat deze verplichting niet alleen wanneer een besmettelijke ziekte is vastgesteld, maar ook, wanneer het vermoeden van besmettelijke ziekte bestaat. De inspecteurs van den Vee- artsenijkundigen dienst geven zoo spoedig mogelijk alle feiten en om standigheden op, waaruit gevaar voor den gezondheidstoestand van den vee stapel kan voortvloeien. Medegedeeld wordt, dat de Rijksseruminrichting en het Staatsveeartsenijkundig onderzoek instituut normaal werken, zoodat aan alle aanvragen om sera en entstoffen kan worden voldaan. Blijkens een mededeeling in de Neder landsche Staatscourant van 17 en 18 Mei j.l. zijn de volgende gecommitteerden aan gewezen bij de eindexamens der gymnasia en der afdeelingen gymnasium van lycea in 1940: bij de eindexamens van het: Roomsch- Katholiek gymnasium alhier, op 27, 28 en 29 Juni en 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Juli; gecommitteerden: dr. R. H. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; dr. W. Vogelsang, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. A. Pannekoek, hoogleeraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam; aan wie zal worden toegevoégd: op 3, 4, 5 en 6 Juli dr. H. J. Lam, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden. bij de eindexamens van het: Eerste Ge meentelijke Gymnasium alhier op 7, 8 10, 11, 12, 13. 14, 15, 17 18, 19, 20 en 21 Juni; tweede Gemeentelijke gymnasium alhier, op 27, 28 en 29 Juni en 1, 2, 3, 4 en 5 Juli; gecommitteerden: hoogleeraar aan de Utrecht; jhr. dr. P. J. van Winter, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen; dr. A. M. A. A. Steger, hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, wonende te Heemstede; aan wie zal worden toegevoegd: op 7, 8, IQ, 11, 12, 27, 28 en 29 Juhi en 1 Juli dr. H. J. Lam voornoemd; bij de eindexamens van het Christelijk gymnasium alhier, op 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17 en 18 Juni; gecommitteerden: dr. A. G. Roos hoog- baar onderwijs, alhier; dr. D. C„l„ leeraar aan de Rijksuniversiteit te Gronin-, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Univer- gen; dr. B. H. J. Weerenbeck. hoogleeraar siteit te Amsterdam; dr. R. R. Post, hoog- aan de R.K. Universiteit te Nijmegen; G. leeraar aan de Roomsch-Katholieke uni- Ge- versiteit te Nijmegen. Hoewel men stamppotten gewoonlijk tot de speciale wintergerechten re kent, kan ook in het voorjaar zoo’n ge recht nog wel eens op tafel verschij nen. Wij zullen er dan alleen andere groenten voor gebruiken. Raapstelen zijn zeer geschikt om in stamppot te verwerken, mits we er niets van verlo ren laten gaan. Dus: opzetten met wei nig water en de aardappelen mee gaan koken in het kooknat van de groente, zoodat er niets afgegoten hoeft te wor den. Het spreekt vanzelf, dat we melk aan den stamppot toevoegen, om de vereisebe smeuïgheid te verkrijgen. Minder vanzelfsprekend is de toevoe ging van kaas, die toch inderdaad hier goed op zijn plaats is. Hieronder laten we 't recept volgen voor vier personen. Stamppot van rasjmtelen. 2 k.g. aardappelen, 4 of 5 bossen raapstelen (pl.m. 1 k.g.). Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Meppel (vac. ds. A. C. van Uchelen) ds. J. C. J. Dijkstra, te Raalte. Beroepen te Daarle (O.) de heer A. A. Koolhaas, Cand. en hulppred. te Zeist; te Lobith (toez.) de heer M. W. Hamer, cand. te Losser. Het personeel van de volgende leger onderdeelen bevindt zich eveneens in goeden welstand: M.C. 11-34 R.I. te Goudswaard; 2-II-34 R.I. te Goudswaard, behoudens twee bij de familie reeds ge melde gevallen; 3-II-34 R.I. te Goud swaard; militaire apotheek te Oud Beyer - land; bezetting fort Numansdorp; mi- trailleur-eskadron lichte divisie; 25e comp. mortieren te Asperen bij Leerdam; militaire scheepvaart agentschap den Bosch en Roermond te Spaarndam; 4e comp. 13e depot-bataljon te Wateringen; staf 34 R.I. te Goudswaard; 34e comp. mortieren en 34e batterij 6 veld te Goudswaard; 2-1 34 R.I. te Goudswaard; staf 11-34 R.I. te Goudswaard; 2-19 R.A. te Vleuten en Utrecht; staf 19 R.A. te Linschoten; staf mun. col. le, 2e en 3e bataljon 2-15 R.A. te Hagestein, behalve Schilperoord, wiens toestand na een aan rijding niet bekend is; 3e bataljon 48 R.I. te Hagestein; 44e compagnie mortie ren te Hagestein; 77e en 78e peloton luchtdoelmitrailleurs voorheen te Eek en Wiel, thans te Hagestein; M.C. III-1.5 R.I. te Jutphaas bij Utrecht, met uitzondering van soldaat Brocaar (gesneuveld) én sol daat Swibben (licht gewond); 2-1-15 R.I. te Jutphaas; marine-kustwacht te ter Heide; 7e luchtdoel-mitrailleurs te Jut phaas; staf 4e depot infanterie te Hoorn; herstellingsploeg licht divisie te Haar lem; ihtendance-personeel garnizoens- werkplaatsen te Alkmaar; staf korps- trein 2e, 3ë, 4e en 5e sectie van 16 autobataljon te Bodegraven; detachement vaartuigendienst te Gorinchem, evenals korp. van Gulik en stoker Delnaay; staf- kwartier benevens troependetachementen verbindingstroepen groep Alkmaar te Zaandam; 2e ziekenafdeeling te Mont- foort; 42e bataljon veldleger te Utrecht; detachement stoomgemaal 3e bataljon 23 R.I. te Leerdam; mitrailleur-comp. 3e ba taljon 13 R.I. te Gorinchem;' mitrailleur- comp. 3e bataljon 13 R.I. te Gorinchem; 3e bataljon 13 R.I. te Gorinchem; 3e af deeling 13 R.A. te Leerbroek bij Leer dam; 17e comp. P.A.G. te Gorinchem; 2e sectie van 14e comp. P.A.G. te Schoonre- woerd; troependetachement 4e divisie te IJsselstein, behalve Wouters (licht ge wond); 4e eskadron wielrijders, vóorheeh te Dieren, thans te IJsselstein; staf IJ l R.I. met regimentspatrouille, mitrailleur-r comp. P.A.G., verbindingsafdeeling, sec tie T.P. en detachement verlichtingsaf- deeling te Leerdam; politietroepen van Hedel en St. Andries te Leerdam; deta chement Kornwerderzand te Hippolytus- hoef; 3-1-3 R.I. Peeldivisie te Leerdam; staf divisie trein I.M.T. en A.M.T. lichte divisie, voorheen te Oisterwijk, thans te Brandwijk bij Gorinchem; groep Banning te Noordeloos; 3-III-13 R.I. te Hardinx- veld; 3-II-13 R.I. te Kedichem; alle mili tairen, behoorende tot de Kon. Marine en de landmacht, gelegerd op de eilanden Terschelling, Vlieland en Ameland; de 1-II-33 R.I. te 't Zand; 4e comp. 6e auto bataljon, le sectie te Harmelen; 2e sectie te Amsterdam, 3e sectie en 4e sectie te Bodegraven, staf en korpstrein; 3-III-42 R.I. te Amsterdam, waarbij zich hebben gevoegd korp. Dijksma (1 R.I.) uit Heë- renveen en de soldaten Rademaker (1 R.I.) uit Rooden, Veldhuis (1 R.I.) uit Odoorn, de Vries (1 R.I.) uit Opsterland en Bornebroek (10 R.A.) uit Enschedé; staf 19 R.A. met inbegrip van het ge neeskundig personeel te Linschoten; 10 regiment grenscomp. te Kamperduin, Bergen aan Zee, Egmond aan Zee en Bakkum; 2-HI-3 R.A. te Leerbroek bij Leerdam; bediening en reserve-bediening kazemat Muiden te Muiden; verbindings afdeeling 5e divisie te Leerdam; detache ment V.L.V.D. groep Naarden, vesting Holland, onder leiding van commandant P. Vollenhove; derde legercorpstrein, staf derde compagnie en de derde zieken- plaatsafdeeling, benevens de derde ver- bandplaatsafdeeling in de derde sectie te Ottoland, tel. 26 Molenaarsgraaf, Alblas- serdam; staf van de eerste en tweede compagnie van de derde ppntonafdeeling te Ottoland; de toegevoegde officieren en onderofficieren van den directeur mate rieel landmacht, alsmede adj. O.O.B.D. J. Beks, de korporaals P. Timmermans Paquy, A. M. van Hengel, A. J. Bosselaar, korporaals van de school voor reserve-of- ficieren luchtdoelartillerie, de korporaal- chauffeur J. A. Mijnders, de dpi. chauf feurs A. H. van Gend, C. A. Blokker en D. Koffrie, allen te den Haag. Dépot Intendancetroepen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam; tweede com pagnie, eerste bataljon tweede regiment Infanterie; mitrailleurscompagnie eerste bataljon 34 R.I.: allen in leven. Behoudens zij, wier familie bericht ont vangen heeft verkeeren de officieren, on derofficieren, korporaals en manschap pen van het detachement kustartillerie en van de eerste sectie zoeklichtafdeeling Vesting Holland te IJmuiden in den besten welstand. De volgende onderdeden van het leger bevinden zich in goeden welstand: Personeel aan boord van Hr. Ms. La man de Vries en de mariniers van de Marine Kustwacht post van Oostmahorn in Friesland te West Terschelling; 1-1-4 R.A. voorheen gelegerd te Ederveen, thans te Jutphaas, vermist worden de opperwachtmeester Kersen, de dpi. kleer maker Bennik en de schoenmaker Be rends, de vermisten zijn waarschijnlijk nog in leven; 7e compagnie, 17e depot- bataljon te den Haag, een vermiste, de dpi. van Dongen; de reserve tweede lui tenant Valkenburg van het derde batal jon van het 18e reg. inf. bevindt zich met zijn personeel te Soest; 18e batterij Luchtdoelartillerie te IJmuiden; staf van het 13e R.I. te Spijk bij Gorkum, vermist wordt de eerste luitenant Kalse, hij be vindt zich waarschijnlijk nog in leven; de Tirailleurs gelegen te Rhederbrug be vinden zich te den Oever; de officieren, onder-officieren, korporaals en man schappen van den krijgsraad van het Derde Legercorps, onder commando van kapitein Kapteyn, bevinden zich in goe- VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Medegedeeld wordt, dat de voorjaars vergadering der Vereeniging van Vrijzin- •nig-Hervormden in Zuid-Holland, welke vergadering op 22 Mei was vastgesteld, van Am- NOTEERINGEN OPGEHEVEN Op grond van de reglementaire bepa lingen wordt de noteering van cacao ge staakt. Nieuwe contracten zullen niet meer worden geregistreerd. Op grond van de reglementaire bepalin gen vindt geen noteering meer plaats van koffie, peper en rubber. Nieuwe contrac ten zullen niet meer wordetï geregistreerd. N.V. HOLLANDSCHE STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ AMSTERDAM. In de algemeene Vergadering van aan deelhouders, is het dividend over het af- geloopen boekjaar vastgesteld op 7 pCt, Dividenden. Amstel Hotel. Nihil. Expl. Mij. Bengkalis. 4 pCt. 1939. Kinacult. Mij. Boemi-Kasso. Div.b. 25, 12J pCt. of 125 N. C., 1939, betb. bij de Venn., A’dam en Adm.kant. D. M, en C- Watering, Bandoeng. Danau Gadang. Nihil. 1939. Eerste Holl. Levensverz. Bank. 25 pCt. over de verplichte storting en 7,6 over de onverplichte storting, oprichtersaand. 77,50, 1939. Ned. Vliegtuigenfabr. Fokker. Div.bew. 6 der cert v. gew. aand., slotdiv. 12,87. Kas-Ver. C. M. Gending, A’dam. Div.bew. 74, 2e interim-div. 60, betb. 15 Mei ’40, Kas- Ver., A’dam. C. M. Gogo Niti. Div.bew. 13, f 8 per gew. aand., 1939, betb. 14-5-’4O, Gleich- man en v. Heemstra. Handelsvenn. v.h. Maintz en Co. Jaar stukken goedgekeurd. Hollandsche Hyp.bank. Nihil. Java-China-Japan Lijn. Div.bew. 27, 60, 1939, betb. 15-5-’4O, Kas-Ver., Am sterdam. Div.bew. 13 der eert. v. aand. 5,94, betb. 18-5-’4O, Kas-Ver., A’dam. Koloniale Bank (A’dam). Div.bew. 41, slotdiv. 6 pCt. of 30, 1939, Kas-Ver., A’dam, Ned. Ind. Escompto Mij., den Haag. Div.bew. 16 der eert. v. gew. aand. 2,95, betb. 18-5-’40, Kas-Ver., A’dam. Cult. Mij. Medarie. Div.bew. 24 der eert, v. aand. 27,72, betb. 20-5-40, Twentsche Bank, A’dam. Wm. H. Müller en Co. Gew. 6 pCt. (v. j. 7 pCt.) Comm. Venn. Wm. H. Müller en Co. Pref. aand. 5 pCt, gew. aand. 6 pCt (v. j. 7 pCt.) Nationale Financierings Mij. (Utrecht). Div.bew. 3 der gew. aand. 22,50, div.b. 2 der pref. aand. 25, betb Incasso Bank A’dam en Utrecht en Banque de Paris et des Pays-Bas, A’dam en Utrecht. Nationale Hyp.bank (A’dam). Div.bew. 76, 4, 1939, betb. 16-5-’4O, Ass.-Cassa, A’dam Stoomvaart Mij. Nederland. 7 pCt. Ver. Gemeensch. bezit v. aand. NederL Mij. tot het verrichten van Mijnbouwk. werken (Haarlem). Uitk.b. 30 en 31 der cert. A, 12,50, Ass. CaSsa, A’dam. Nederl. Rubber Unie (A’dam). Div.b. 3 der gew. aand. (34413540) 100, div.b. 2 der restantb. f 50, betb. 18-5-’4O, Ned. Handelmij, A’dam. Stoomvaart Mij. Noordzee. Nihil. Theecult. Mij. Pangheotan. 9 pCt. C. M. Panglipoergalih. Div.bew. 39, 2e interim-div. 150 N. C., 1939, betb. ten kant., A’dam. Cult Mij Pradjekan-Tangarang. Aand. 20 pCt., bew. v. oprichtersrecht 394, 1939. Randoe Goenting Tjandi Sewoe. Div. bew. 36, 86,62 per eert. v. f 500 (oorspr. 1000), betb. Ned. Trust-Mij., A’dam. C. M. Rantja Bolang. 8 pCt-, 1939. Mij. tot Expl. der C. G. Rommenhöller- sche Koolzuur- en Zuurstofw. (Rotter dam). Div.bew. 41, 22, 1939, betb. Am- sterd. Bank, A’dam, Incasso-Bank, Rot terdam, Bankierskant. v. Mendes Gans en Co., den Haag. Cult. Mij. Sindang Sari. Div.bew. 26, 6 pCt. of 30 N. C„ 1939, Ned. Ind Es compto Mij., A’dam, Tiedeman en V. Ker- chem, Batavia en Soerabaja. Mij. tot Expl. v. h. Land Soekaboemi. Div.bew. 55 der aand. 40, 1939, betb. 18-5-’4O, Ned. Ind. Handelsbank, A’dam, Rotterdam en den Haag. Spaarbank voor de Stad Amsterdam Renteb. 67 der aand. in het garantiekap 2e serie, f 24,25, betb. Ass.-Cassa, A’dam' C. M. Taloeg Goenoeng. Div.bew 38 slotdiv, 40 N. C., 1939, betb. bij de Venn.’ A’dam, Ned.-Ind. Escompto Mij., den en A’dam. Kant. D. M. en C. Watering Bandoeng. Tjepper Cult. Mij. 6 pCt. Kinacult. Mij. Tjilongkrang. Div.bew. 38, slotdiv. 150, 1939, betb. ten kant A’dam, Ned. Ind. Escompto Mij. den Haag en Ad .mKant. D. M. en C. Watering Bandoeng. Rubber C. M. Tjoeroeg A’dam). Div.b. 3, 25 resp. 2,50 per aand. v. 1000 resp. 100, 1939, betb. 20-5-’40, Vermeer en Co., A’dam. Utrecht (Levensverz. Mij.) 12.6 pCt. (onv.) Vollenhoven’s Bierbrouwerij (V.) Nihil. Fabriek v. Metaalbew. Voorwaarts (Am sterdam). Div.b. 7, 24, div.b. 4 der op- richtersbew., 50,23, 1939, betb. Twent sche Bank, A’dam. West-Java Kina C. M. Div.bew. 35, 8 pCt. of 24, 1939, betb. 14-5-’4O, Patijn, v. Notten en Co., A’dam. Westlandsche Crediet-, Deposito- en. Effectenbaak. Nihil, 1939. STAATSEXAMEN GYMNASIUM EN H.B.S. 5-j. CURSUS De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het schriftelijk gedeelte van de staatsexamens gymnasium' en H.B.S. 5-jarigen cursus zal worden afgenomen op de daarvoor vastgestelde data in de gemeenten en in de gebouwen, waarheen de candidaten zijn opgeroepen, met dien verstande, dat te ’s-Gravenhage het schriftelijk gedeelte van beide examens zal worden gehouden in het gebouw van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Oostduinlaan 2. Ten aanzien van de examens zullen zoo spoedig lichtingen worden verstrekt. Opheffing invoervergunningen. Het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart deelt mede., dat ontheffing wordt verleend van de verplichtingen, voortvloeiend uit de Invoernoodwet 1939. Dientengevolge zal invoer van de goederen, waarvoor krachtens deze wet tot dusver vergun ning van de algemeene Nederlandsche invoercentrale werd vereischt, thans zonder bedoelde vergunning kunnen plaats vinden. Marechaussee. Brigade-command anten of waarne mende brigade-commandanten der Ko ninklijke Marechaussee, die op hun standplaats aanwezig zijn, behalve die in Noord- en Zuid-Holland en Zee land, moeten onverwijld per brief aan den inspecteur van het wapen melden den naam van hun brigade en de namen van het aanwezige personeel Technische raadgevingen der K.N.A.C. Ten gerieve van hen, die in verband met de ver-strekkende beperking van het benzineverbruik hun auto buiten dienst moeten stellen, geeft de Kon. Nederlandsche Automobiel Club het onderstaande, beknopte advies, bere kend op een oplegduur van minstens eenige maanden. Indien nog mogelijk: wagen volledig doorsmeren, onderzijde chassis met roest werende dunne „kruipolie” be sproeien, motorolie ververschen na doorspoeling van het smeersysteem met spoelolie. Bestaat voor ververschen geen gelegenheid dan na aftappen der oude olie het carter leeg laten. Bougies uitschroevenenkele eet lepels dunne motorolie of boven-sme- ring-olie in eiken cylinder gieten mo tor met starter eenige slagen laten maken. Dit laatste minstens éénmaal per maand herhalen, met behulp van aanzetslinger of aan drijf wielen met versnelling ingeschakeld. Accu-batterij aan laadstation in be waring en onderhoud geven; ventila- torriem ontspannen; koelsysteem met water gevuld laten en tegen den winter met spiritus vorstvrij maken. Om technische redenen (gevaar van ,,gum”-vorming) benzinetank aftappen, indien bussen of blikken voor de brandstof beschikbaar zijn, en deze op een veilige plaats (brandgevaar!) kun nen worden geborgen. Carrosserie politoeren met een der bekende, daartoe dienende wasprepa raten. Alle blanke deelen en eventueel beschadigde plekken van het lakwerk met zuurvrije vaseline invetten. Alles eerst goed droog laten worden, als te voren wasschen noodig is. Koetswerk-intérieur stofvrij maken, en met een motten-werend middel be handelen. Wagen op blokken zetten, met ban den op halve spanning, in een droge, bij voorkeur koele en donkere ruimte met eenige ventilatie. gen; dr. B. H. J. Weerenbeck. hoogleeraar siteit te Amsterdam; dr. R. R. Post, hoog- J t> tz- tt—xr::r* i1- 1 Maunoury oud-hoogleeraar aan de

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3