De snelle Duitsche successen een Fransche ministerraad bijeen Na elf dagen Duitsch offensief De bestorming van pantserwerk Onweerstaanbare aan vallen van de pantser afdeelingen HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 MEI 1940..— TWEEDE BLAD, PAGINA 2. den vrede Zweden Gamelin viel in ongenade De stemming onder de Parijsche bevolking Zware Britsche kruiser gekapseisd ENGELAND. Moeilijkheden op de arbeidsmarkt Uit het frontbericht van het D.N.B. FINLAND. HERDENKING VAN DE GESNEUVELDEN. VEREENIGDE STATEN. De bewapening De Engelschen trokken zich terug naar de Kanaalkast Zware strijd op den uitersten vleugel van de Maginotlinie Beroep op Roosevelt om te behouden De toestand aan het front NOORWEGEN. De bezetting van Mo Aardbeving in Californië ZWEDEN. Geen Duitsche eischen aan Een ooggetuige over den strijd in zware De welke is de moderne cavalerie en strijdt in sa menwerking met de zwaarste wapenen en met de luchtmacht. De leiding is uit muntend en de technici en de industrie hebben het beste geleverd. het de wagens, slagen. Drie wagens ge- uit De zijn Luchtalarm in Parijs. Gisteren is in het Parijsche gebied luchtalarm gemaakt. Er deed zich geen enkel incident voor. Men is begonnen met de uitreiking in verscheidene Parijsche wijken van levensmiddelenkaarten. Van heden af zullen alle Parijsche bladen slechts in twee pagina’s verschijnen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt van de Fransch-Zwitsersche grens: Het verwonderlijke feit, dat Frankrijk mid den in den grootsten slag van alle tij den van chef van den generalen staf heeft verwisseld, is, naar hier binnen komende Fransche berichten melden, een gevolg van het jongste verrassende bezoek van Churchill aan Parijs. Gelijk bekend heeft Gamelin destijds zijn eisch, dat het Fransche leger al lereerst den Franschen bodem en niet de tegenover Engeland liggende kust moest dekken, geen ingang kunnen doen vinden. Thans is het Churchill blijkbaar gelukt met gebruikmaking van de zware nederlagen die de ge allieerde legers op de slagvelden van België en Frankrijk geleden hebben, de Fransche regeering er toe te bewe gen Gamelin te laten vallen. Men ge looft trouwens ook, dat Gamelin uit zichzelf nauwelijks bereid zou zijn ge weest voor de huidige operaties, die niet in overeenstemming zijn met zijn Fransche bloed zooveel mogelijk te spa ren. Dit principe zou thans, volgens al wat men uit Frankrijk hoort, zijn op gegeven. Reynaud en Churchill zijn het er over eens, dat de Fransche weer" macht thans onverbiddellijk in den strijd moet worden geworpen. De aartsbisschop van Pa rijs te Madrid. De Spaansche minister van binnen- landsche zaken, Suner, heeft gisteren den aartsbisschop van Parijs, Suhard, de bisschoppen van Bayonne en Per pignan en admiraal Joubert ontvangen. Zij zijn aan het hoofd van een Fran sche groep pelgrims naar Madrid geko men. Ook de minister van buitenland- sche zaken Beigbeder, heeft aartsbis schop Suhard ontvangen. De voornaamste zorg van de Fran sche regeering is behalve den militairen toestand,, de stemming onder de be volking, meldt het Duitsche Nieuws bureau uit Parijs. Verschillende oproe pen worden uitgevaardigd, waarin de regeering de bevolking bezweert rus tig te blijven en vooral de paniekstem ming niet nog te verhoogen door wille keurig vluchten naar het binnenland. Gistermiddag werd een uiterst scherpe waarschuwing uitgevaardigd tegen het feit, dat personeel of eigenaars indus- triebedrijven in den steek laten zon der daartoe toestemming van de over heid te hebben. Vooral de arbeiders, die vakwerk verrichten in de bewape- ningsindustrie, worden gewaarschuwd hun post niet te verlaten.. De autori teiten hebben gedreigd met een on barmhartig optreden. Gisteren is een reeks werklieden gearresteerd, die geen gevolg had gegeven aan het voor schrift, dat wapenindustrieën ook des Zondags werken. Eenige uren na het optreden van den nieuwen minister van binnenlandsche zaken, Mandei, was een prefect afgezet en de voornaamste functie der Süreté nationale gewijzigd. De pers eischt de scherpste maatrege len tegen het verspreiden van geruch ten en verwijt de overheid, de paniek stemming nog te hebben gevoed, door bijv, in Parijs plotseling het taxi- en autobusverkeer te hebben stopgezet, auto’s te hebben opgevorderd en stra- Fransche vIuchtHingen in Spanje. Sinds eenige dagen komen te San Sebastian vluchtelingen aan uit Parijs en Brussel. Zij zijn allen in een gede primeerde stemming en spreken van de onbeschrijfelijke wanorde, welke in Parijs heerscht. De toetreding van Pétain tot het kabinet heeft daar 24 uur lang kalmeerend ge werkt, maar nu is het duidelijk, dat het kabinet-Reynaud zich ook met Pétain niet lang meer zal kunnen hand haven. Pétain van zijn kant is te ge brekkig om den sterken man te kun nen spelen, waarom geroepen wordt. In de Kamer en den Senaat heerscht vol ledige radeloosheid. Elke partij geeft de andere de schuld voor de dreigende situatie. Daar reeds ongeveer 800.000 vluchtelingen naar Parijs zijn gekomen, begint er gebrek aan levensmiddelen te komen en gaan de prijzen enorm om hoog. De openbare schuilplaatsen zijn ingeruimd voor daklooze vluchtelingen, zoodat nieuwe schuilplaatsen gebouwd moeten worden. Het publiek, dat op de hoogte is gekomen van de toebereid selen om de regeering naar Bordeaux te verplaatsen, neemt geleidelijk een dreigende houding aan. Dit komt tot uiting in talrijke botsingen met de po litie, in plunderingen van levensmid delenzaken en in arrestaties. GROOTE TRANSFORMATOR. Te Abo is een transformator voor de Zuid-Finsche electrische centrale aangekomen. Het gevaarte is de grootste, welke tot nu toe in een Fin- sche haven is aangekomen. De trans formator is door Duitschland gele verd. Duitsche verkenningsvliegtuigen had den, zooals reeds gemeld, aan de Noor- sche kust in de buurt van Bodö een ge- stranden zwaren Engelschen kruiser waargenomen Het schip maakte slag zij. De Duitsche verkenners hebben thans kunnen waarnemen, dat het schip gekapseisd is. De Zweedsche pers bespreekt de moeilijkheden op de Engelsche ar beidsmarkt. De correspondent van de „Dagens Nyheter” bericht, dat in be drijven, welke voor den oorlog van be lang zijn, gebrek heerscht aan ge schoolde arbeiders, nu nog, na 9 maanden oorlog, en gedurende eeen ge vaarlijke crisis. Talrijke arbeiders met verschillende opleiding, staan op plaatsen, welke niet noodzakelijk zijn voor het te boven komen van de moei lijkheden van den nationalen toestand. Van het millioen werkloozen zouden honderdduizenden te werk worden ge steld in de oorlogsindustrie, doch tot nu toe is hier weinig voor gedaan, ook is de arbeidsreserve van twee of drie millioen vrouwen niet gemobili seerd. De correspondent van de „Svenska Dagbladet” wijst er op, dat nog met Pinksteren, niettegenstaande de aan sporing gedurende de feestdagen te werken, talrijke arbeiders geen gevolg hebben gegeven aan dezen oproep, ter wijl in enkele gevallen dubbel loon werd geëischt voor het werk geduren de de feestdagen. Kenmerkend is, dat in de staatsmunitiefabrieken het voor nemen bestond gedurende de Pinkster dagen eenige dagen het werk stil te leggen en dat ook in het vervolg Zon dags veelal zal worden gerust. Eenige technici, die zich kwamen melden naar aanleiding van een radio- oproep van den nieuwen minister voor de vliegtuig-productie, vonden de deu ren van de vliegtuigfabrieken gesloten, omdat het Zondag was. Vele arbeiders wilden zich niet onderwerpen aan de hoogere eischen, welke door de oor logsindustrie aan hun arbeidsprestatie werden gesteld. Zij wenschten hun voorrechten niet prijs te geven, omdat zij zich de oorlogswinstmakers van den vorigen oorlog herinnerden en géén voldoende vertrouwen hadden in de re geering, dat zij maatregelen zou ne men om een herhaling te vermijden. De ministerraad is gisteravond te Parijs bijeengekomen. Minister-presi dent Reynaud bracht rapport uit over den militairen toestand, waarover ook maarschalk Pétain verscheidene ophel deringen gaf. De minister van buiten- landsche zaken, Daladier, bracht den ministerraad op de hoogte van den in ternationalen toestand. Reynaud had, alvorens zich naar het Elysée te begeven, een onderhoud van ongeveer een uur met Pétain en Wey gand, terwijl hij bovendien de am bassadeurs van de Vereenigde Staten en Engeland heeft ontvangen. De benoeming van generaal Weygand tot opperbevelhebber van alle ge allieerde troepen wordt te Parijs met instemming begroet, aldus het D.N.B. De bladen wijzen op de vaderlands liefde van Weygand, die, nu de slag woedt, de geweldige verantwoording op zich neemt van het opperbevel en het hoofd moet bieden aan een toestand, die door allen als gevaarlijk geken merkt wordt. De pers spreekt haar ver trouwen uit, dat het aan Weygand, die tijdens den vorigen oorlog de rechter hand van Foch was en buitengewone strategische en tactische kwaliteiiten be zit, gelukken zal, het gevaar te ver drijven en het oprukken der Duitsche troepen te stuiten. Zeer gunstig luiden voorts de commentaren over de benoe ming van Charles Roux tot chef van de Fransche diplomatie, waarbij de bladen uiting geven aan de hoop, dat het vertrek van leger aan de Quai d’Orsay moge leiden tot een volkomen wijziging van de methoden en richt snoeren der Fransche buitenlandsche politiek. Territoriale militie Fransch Marokko. Generaal Nogues, de Fransche mili taire resident in Marokko, heeft bevel gegeven tot vorming van een territo riale militie, die belast zal zijn met de bescherming van het achterland tijdens den duur van den oorlog. Finland heeft gisteren de gesneu velden van den Finsch-Russischen oor log herdacht. Alle vlaggen woeien halfstok en in alle kerken werden her denkingsdiensten gehouden. In den middag werd op eht plein voor de groote kerk te Helsinki in tegenwoor digheid van den president der repu bliek, de leden der regeering, veld maarschalk Mannerheim en de buiten landsche diplomatieke vertegenwoor digers een godsdienstoefening gehou den. ten te hebben afgesloten, zonder het publiek eenige verklaring te geven. Hoezeer men het tempo der bewape ning wil verhoogen, blijkt wel daaruit, dat men onverwijld de uit België geko men vluchtelingen in de wapenfabrie ken wil laten werken. Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van 20 dezer vermeldt o.a. het volgendeDe wisseling in het Fransche ministerie van oorlog en in het Fransche opperbevel toont aan, hoe zenuwachtig men in Parijs geworden is en hoe de toestand beoordeeld wordt. Daladier heeft zijn portefeuille van oorlog blijkbaar daarom aan Reynaud overgegeven, omdat hij den generalissi mus Gamelin niet wilde laten vallen. Zijn opvolger, generaal Weygand, zal nu moeten bewijzen, in hoever de stra lenkrans, die hem uit den vorigen oor log omgeeft, in staat stelt den moder nen bewegingsoorlog in een zoo kritiek stadium te overmeesteren, als hij door de snelle successen van de Duitsche weermacht thans reeds gekomen is. In België werd de achtervolging van den vijand voortgezet en in Noord- Frankrijk ging de Duitsche opmarsch verder. De Belgen bieden op den Noor delijken vleugel tegenstand en weren zich dapper. Ook de Franschen doen zich bij de afweer van aanvallen en bij tegenaanvallen flink gelden. Daar entegen was er de beide laatste dagen van de Engelschen nog nauwelijks iets te bespeuren. De toenemende militaire beweging in de havensteden doet ver moeden, dat de Engelschen zich uit het vasteland op hun eilanden willen terug trekken, zoolang zij nog kans hebben over te steken. De poging van sterke Fransche krachten, die door het op dringen der Duitschers naar Doornik en Kamerijk in den sector Valencien nesMaubeuge in een zak waren ge raakt, om naar het Zuiden en Zuid oosten op te dringen, werd verijdeld. De Fransche leden hierbij zware ver liezen. De aanval met pantserwagens, welke de Franschen ondernamen bij Laon in Noordelijke richting werd ver ijdeld, waarbij opnieuw de superioriteit aan het licht trad van het Duitsche luchtwapen tegenover de logge Fran sche oorlogsmachine. De begrotingscommissie van den Senaat heeft gisteren het voorstel goedgekeurd tot uitbreiding van het leger en het doorgezonden naar den voltalligen Senaat. Het voorstel heeft betrekking op een crediet van 820,9 millioen dollar, met inbegrip van de door Roosevelt kortgeleden in zijn boodschap gevraagde speciale mili taire credieten. Britsche legereenheden, bepaalde sectoren van de Maginotli- nie bezet hielden, zijn, naar het D.N.B. verneemt, terstond na het be gin van het Duitsche offensief terug getrokken en per snelste gelegenheid vérvoerd in de richting van de kust van het Kanaal. Om bepaalde redenen moest deze beweging zoo mogelijk heimelijk en in het duister geschieden. Onder de bevolking van Lotharingen ging echter al gauw het gerucht, dat de troepen der bondgenooten aftrok ken. In verscheidene plaatsen en ste den ontstonden bij het vertrek van de Engelschen vijandige betoogingen. Hier en daar moesten de politie en Fransche militairen optreden om de menigte te .verspreiden en de pijnlijke incidenten te onderdrukken. De verovering van het pantserwerk 505 op den uitersten vleugel van de Maginotlinie ten N.W. van Mont- médy door een Duitsch pioniers- bataljon onder bevel van den inmid dels tot kapitein bevorderden Isten luitenant Germer, geschiedde na een KERKGANGERS TE LONDEN MOETEN GASMASKERS BIJ ZICH HEBBEN. ,,Ny Dagligh Allehanda” meldt uit Londen, dat krachtens voorschrift, kerkgangers thans gasmaskers bij zich moeten hebben. Gisteren zijn ma chinegeweren opgesteld voor het denkteeken van de gesneuvelden den vorigen oorlog. Voorts meldt het blad, dat thans voortdurend lazaret- treinen met talrijke gewonden in Lon den aangekomen zijn. Het luchtwapen. In het departement van financiën is gisteren over Roosevelts luchtbewape- ningsprogram de eerste conferentie gehouden, waaraan werd deelgenomen door omstreeks honderd prominente vertegenwoordigers der vliegtuigindu strie en talrijke militaire en financiee- le deskundigen. Voor de militaire commissie van het Huis van afgevaardigden heeft de chef van den generalen staf, Marshall, de eischen van het leger betreffende vermeerdering van het op het oogen- blik tot 6000 machines beperkte aan tal vliegtuigen gemotiveerd. Roose velt heeft weliswaar, zoo zette hij uit een, gesproken van in totaal 50.000 vliegtuigen per jaar, het leger echter overweegt een luchtwapen van 10.000 machines. Reeds op den eersten dag van het offensief in het westen heeft een regeering zes maal zoo veel vliegtuigen verloren als het Congres in het op het oogenblik door den Se naat behandelde wetsontwerp oor spronkelijk inwilligde als vervan- gingsvliegtuigen voor het Amerikaan- sche luchtwapen. Marshalls uitlating had naar het schijnt betrekking op de Fransche vliegtuigverliezen, want hij verklaarde: Deze machines zijn niet eens in gevechten in de lucht, maar op den grond verloren gegaan. In aansluiting hierop zeide de chef van het luchtwapen, generaal majoor Arnold, dat plannen zijn gemaakt voor vier nieuwe opleidingscentra voor piloten, welke na elkander in September-November 1940 en Febru- ari-April 1941 geopend zullen worden en jaarlijks 1200 piloten zullen oplei den. Van af Juni 1941 kan het leger jaarlijks 6000 piloten opleiden. Vijfhonderd prominente Amerikaan- sche wetenschapsmannen, onder wie twee Nobelprijswinnaars, hebben in een petitie Roosevelt opgeroepen den vrede voor de Vereenigde Staten te behouden. Van militaire zijde zijn aan D.N.B. toelichtingen verstrekt op ontwikkeling der operaties aan het Westelijke front. Het totale beeld van den elfden dag van het offensief in het Westen geeft den volgenden toestand. 1. In België en Noord-Frankrijk be vinden zich de Duitsche troepen, wel ke den deels terugtrekkenden, deels vluchtenden tegenstander scherp ach tervolgen. 2. De bij Valenciennes en Maubeuge ondernomen eerste uitbraakpoging der naar het Zuiden terugwijkende Belgisch-Fransche legers is mislukt. Men kan reeds thans zeggen, dat er ditmaal geen „wonder aan de Mar ne” zal zijn, waaraan zooals men weet, generaal Weygand een belang rijk aandeel heeft gehad. Met het be reiken van den bovenloop van de Schelde staat de Noordelijke vleugel van de Duitsche weermacht in het Westen direct nog slechts 60 KM. van de Belgische kust bij Oostende af. Des te begrijpelijker is het, dat thans de Engelsche troepen in snelle mar- schen naar de havens aan het Kanaal trekken. Eerst thans wordt ook be kend, dat de Engelsche troepen in de Maginotlinie reeds bij het begip van het Duitsche offensief in het Westen op 10 Mei wc ^getrokken werden en des nachts in de havens aan het Ka naal heimelijk werden verscheept. Reeds gisteren werd er op gewezen, dat opmarschen van geallieerde troe pen uit Midden-Frankrjjk naar het Noord-Oosten verwacht moeten wor den om het uit België terugtrekkende Belgisch-Fransche leger te ontlasten. De eerste van deze te verwachten op marschen is intusschen voltrokken en reeds afgewezen. Met Luik en Namen zijn de laatste steunpunten in België, in den rug van het opdringende Duitsch front, gevallen en is bovendien een der belangrijkste aanvoerwegen, n.l. door het Maasdal, voor de strij dende troepen vrij geworden. Over het algemeen bestaat de in druk, dat de Engelschen tengevolge van de dagelijksche verliezen aan scheepsmateriaal door het Duitsche luchtwapen thans hun oorlogsschepen zoo veel mogelijk van de Belgisch- Fransche kust terugtrekken. Tezamen met de reeds hierboven vermelde ver- schepingsbewegingen van Engelsche troepen uit Frankrijk, kan hieruit ge concludeerd worden, dat den Engel schen thans inderdaad de Fransche grond te heet is geworden. heeft medegedeeld, dat sommige maatregelen tot bescherming tegen aanvallen uit de lucht, welke de laat ste dagen met een zekere snelheid in Zweden zijn genomen, in het buitenland den indruk hebben gewekt, dat men kennis had gekregen van gebeurtenis sen, welke den toestand in Zweden moeilijker zouden kunnen maken. In welingelichte kringen verklaart men, dat dit in het geheel niet het geval is. De genomen veiligheidsmaatregelen passen volkomen normaal in de maat regelen, welke zijn genomen sedert het uitbreken van den oorlog. Dat sommi ge maatregelen genomen zijn met een groote snelheid, bijna zonder aankon diging, bewijst, dat ook Zweden zich oefent in het nemen van snelle maat regelen. Het land wapent zich om zich tegen den oorlog te beschermen. Noorsche vluchtelingen, die Zater dag over de Zweedsche grens zijn gekomen, hebben aan de „Dagens Ny heter” het verhaal van den val van Mo in het district Rana gedaan. Zoo als men zich zal herinneren, is deze stad Zaterdagochtend door de Duit sche troepen genomen. Onder de vluchtelingen bevonden zich vele soldaten, waarvan vier Engelschen, zij werden op Zweedsch gebied ontwapend en geïnterneerd. De vluchtelingen deelden mede, dat de Duitsche hoofdmacht over het dorp Korgen, ongeveer 10 K.M. van de Zweedsche grens gelegen, is ge komen. Tusschen Korgen en Mo ligt een zeer moeilijk begaanbaar terrein en Britsche patrouilles, welke voor eenigen tijd bij Korgen versche nen, hadden de moeilijkheden van dit terrein niet kunnen overwinnen. De vijand rekende er derhalve op, dat geen Duitsche aanval over Korgen zou komen. Niettegenstaande de moei lijkheden is het Duitsche leger er in geslaagd zelfs zware infanterie wape nen over Korgen te brengen en de Noorsche en Britsche troepen, welke in de stad stonden te verslaan. Thans zijn de Duitsche troepen meester aan beide oevers van de diepe Rana fjord. Bij een aardbeving, welke tijdens het weekeinde het zuidoostelijk deel van Californië heeft geteisterd, wer den 10 personen gedood en talrijke an dere gewond. De materieele schade wordt geraamd op 2 en een half mil lioen dollar. De grootste schade is aangericht in de Imperial Valley, waar talrijke woonhuizen, winkels en bruggen, evenals een groote watertoe- voercentrale beschadigd werden, zoo dat gebrek aan water dreigt. In vele plaatsen zijn de scholen gesloten. De staatspolitie heeft in de bijzonder zwaar geteisterde streken verscheide ne personen wegens plunderingen ge arresteerd. (Zie vervolg 3e blad, pag. 2J, De woordvoerder van het departe ment van Buitenlandsche Zaken te Stockholm heeft tegenover persverte genwoordigers verklaard, dat de ge ruchten over z.g. eischen van Duitsch land aan Zweden volkomen ongegrond zijn. Het Zweedsche telegraaf-agentschap Den vertegenwoordiger van de „Associated Press” te Berlijn, Loch- ner, is de gelegenheid geboden een bezoek te brengen aan het Westelijk front. In zijn verslag schetst hij de vernielende werking van de duikbom menwerpers, terwijl hij ook zijn be wondering uit over de genie-troepen Lange colonnes luchtdoelartillerie, benzinetankwagens e.d.trekken zonder onderbreken naar het oorlogstooneel. Een andere correspondent spreekt over het tornado-tempo van de Duit sche luchtmacht. Reeds een eerste blik op het oorlogstooneel gaf den indruk, dat de vooruitzichten van de geallieerden niet goed zijn, voor het geval zij zouden pogen door een tegenaanval de aanstormende Duit sche troepen tegen te houden. Einde- looze colonnes met het meest moderne Duitsche oorlogsmateriaal zijn op weg naar het front en zelfs de Duitsche infanterie legt een afstand van 100 K.M. per dag af. Het optreden van het Duitsche luchtwapen. Ten Noorden van Reims aan de Aisne zijn inmiddels weer sterke Duit sche Krachten opgemarcheerd. Het Duitsche luchtwapen deed zich sterk geiden op de achterwaartsche verbin dingen, waartoe ook behooren de zee wegen van de Belgische en Fransche kust naar Engeland. Het schepenkerk hof rondom Engeland heeft de laatste dagen éen aanzienlijke uitbreiding ondergaan. In de „Völkische Beobachter” schil dert luitenant-kolonel dr. Hesse den slag bij Kamerijk, waar de Duitsche pantser af deelingen twee vijandelijke di visies hebben vernietigd. Hierin ver klaart schrijver, dat het moeilijk is zich een voorstelling te maken van de ver nietiging en paniek, welke het slagveld na afloop te zien gaf. Men moet zich in denken dat over een lengte van onge veer 20 k.m. op iedere 10 of 20 meter een tank, pantserwagen, een vrachtauto een autobus of een ander motorvoer tuig in de sloten langs de wegen liggen, gekanteld ofwel uitgebrand. In vele ge vallen zijn deze voertuigen doorscho ten. Hiertusschen liggen de tallooze doo- den. Meer dan duizend voertuigen zijn door de bemanning verlaten. Deze chaos bewijst, dat zich op den negenden dag van de operaties op den weg van Aves- nes naar Le Cateau in de richting van Kamerijk een felle strijd heeft ontwik keld. Een Duitsche pantserafdeeling onder commando van een dapperen of ficier is met verrassende snelheid door- gestooten en reed dwars door de rijden de en parkeerende kolonnes en streed in onmiddellijke nabijheid tegen de vij andelijke pantserafdeelingen, welke zich tegen haar keerden. Schrijver verklaart verder, dat men sedert den veldtocht in Polen weet, dat deze oorlog voor een groot deel beslist zal worden door de pantsertroepen. Bij Le Cateau heeft het Duitsche pantser wapen getoond, dat het beter en sterker is dan het Fransche, dit geldt zoowel voor manschappen en leiding als voor het materieel. Bij dozijnen werden de Fransche pantserwagens en tanks stuk geschoten en in brand geschoten, van de lichte Fransche tanks behoeft in het geheel niet te worden gesproken. Duitsche verliezen daarentegen zeer gering. Ook de geest van de jonge pantser troepen is zeer goed, onverschrokken vallen zij kazematten en vijandelijke pantserwagens aan. Kenmerkend is het optreden van een jong officier van de pantsertroepen. In den vroegen ochtend reed hij met zijn tank de kazerne van Landrecies binnen, waar zich juist twee Fransche compagnieën verzamelden. Onmiddellijk reed hij op een officier toe en gaf het bevel, dat alle officieren z ch bij hem moesten melden, hetgeen rok geschiedde. Het volgende bevel was d’t de beide compagnieën moesten aar.- t eden en de wapens neerleggen, het geen eveneens geschiedde. Bij den slag bij Le Cateau zijn onge ler 4000 gevangenen gemaakt. De -ansche vestingbouwers hadden in dit 'trein tallooze hindernissen en tank- allen gebouwd. Deze hebben evenwel "iet gebaat. De pantserafdeelingen verheerschen thans het beeld van den oorlog. Het is een nieuw, nog niet be proefd wapen waarvan men zich nau welijks een voorstelling kan maken. Het aanval met pantser- evenwel werd afge- opvattingen, de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Hoezeer Gamelin in ongenade geval len is, blijkt o.a. daaruit, dat hij bij de beslissende conferentie tusschen mi nister-president Reynaud, maarschalk Pétain en generaa 1 Weygand, tijdens welke Weygand in zijn functie werd benoemd, niet eens meer betrokken werd. Gamelin was reeds sinds dagen het voorwerp van een heftige critiek. In pers en in militaire kringen ver weet men hem niet energiek genoeg te hebben gehandeld en voor alles den Duitschen opmarsch in België en Ne derland niet met de noodige energie te hebben gepareerd. Volgens „Gringoire” is Gamelin in alle stilte naar huis ge zonden. De Fransche pers constateert, dat 't heengaan van Gamelin niet alleen een persoonswisseling, doch ook een wisseling van militaire methode betee- kent. De vesting- en stellingoorlog, die overeenkwam met de tactiek van Ga melin, doch door hem niet kon worden doorgevoerd, berustte op een bekend principe van Gamelin, namelijk om het maarschalk vijandelijke pantser- werden vernietigd. De kaze mat was inmiddels reeds in Duitsche handen. De nacht was aangebroken, maar alle deelen van pantserwerk no. 505 bleven in Duitsche handen. De dap pere bestormer Alfred Germer, een 26-jarige Straatsburger, werd op 1 April j.l. tot Oberleutnant bevorderd. Hij is pas sedert enkele dagen com pagniescommandant van zijn pioniers. stormaanval, waarbij de Franschen zich krachtig verdedigden, aldus het Duitsche Nieuwsbureau. Na bloedige voorposten-gevechten in het dorp Villy, was de Duitsche infanterie er in geslaagd betonnen versterkingen te zuiveren van Franschen, waardoor de eerste stap was gedaan in de Maginot linie Na zwaren strijd, waarbij huis na huis en kelder na kelder werd doorzocht, waarbij de artillerie her haaldelijk ingreep en kazematten krachtig werden beschoten, werd het dorp bezet. De weg naar het pantserwerk, dat ongeveer een k.m. verder lag, was hiermede vrijgemaakt. De leider van een pionierscompag- nie, le luitenant Germer, kreeg van den commandeerenden generaal bevel het pantserwerk 505 aan te vallen. Van een hoogte, welke gedeeltelijk onder het vuur der Franschen lag, sloe gen de Duitsche opperbevelhebber, de commandeerende generaal en de divi- siecommandant met hun staf, de vor deringen der pioniers gade. Bij ver kenningen was reeds vastgesteld, dat het pantserwerk uit 2 deelen bestond, een z.g. strijdkwartier en een ge- schutskazemat, welke onderling en met andere pantserwerken verbonden waren. De 2 deelen waren ongeveer 40 m. van elkaar verwijderd. Het vol gende pantserwerk, van gelijke in richting lag 2 k.m. verder in de rich ting Montmédy. Ieder pantserwerk beschikte over 4 koepels, waarvan er een ingetrokken kon worden. Op het vastgestelde tijdstip werd een zwaar artillerievuur op de versterking afge geven, dat het voorveld vrijmaakte. Treffer na treffer werd geplaatst. Stormaanval. Met aandacht sloegen de mannen het resultaat van deze beschieting gade. Onmiddellijk daarop werd het vuren herhaald, teneinde een bres te slaan. Tenslotte kwam het commando „Op springen, marsch” De stormaanval be gon. De vertwijfelde tegenstand, het razende machinegeweer- en geschut vuur uit de pantserkoepels bewees, dat de gevechtskracht van 505 door de ar tilleriebeschieting weinig geleden had. Slechts korten tijd later hadden de pioniers zich reeds van trechter tot trechter tot in de „doode” hoeken van het pantserwerk vooruitgewerkt, hun springlading neergelegd en de ontste- kingskabel aangesloten. Infanterie en artillerie namen het vuren stevig over. De eerste pantserkoepel vloog in de lucht door het aanbrengen van een dynamietlading. Onder hevig machine geweer- en artillerievuur uit de na burige stellingen legden de pioniers springlading na springlading. Koepel na koepel werd buiten gevecht ge steld, bres na bres geschoten. Zware bommen werden in het pantseiwerk geworpen, waar zij met geweldige kracht ontploften. Zwavelgele rook wolken stegen uit alle gaten op. De eerste kazemat was buiten gevecht ge steld. De soldaten klampten zich met groote volharding vast aan 505 en even taai en verbeten weerde de vijand zich. Meesterlijk was de samenwerking met de infanterie, die de flanken dek te. Daar kwam plotseling uit de flank een vijandelijke welke Amerika wil grondstoffen koopen. President Roosevelt heeft gisteren het Congres verzocht onmiddellijk 35 millioen dollar ter beschikking te stel len voor den aankoop van grondstof fen, welke van groot belang zijn voor de landsverdediging, zooals man gaan, tin, chrrom. Het Congres had voor dit doel reeds 12,5 millioen be schikbaar gesteld.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6