m Verwarring in de geallieerde gelederen „Grootste omsingelingsslag in de wereldgeschiedenis” olie uit de Amsterdamsche grachten Verwijderen van RAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 22 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. bladen schrijven Duitsche in en m Frankrijk is in gevaar verklaarde Reynaud België voltooid Insluiting der geallieerden Noord-F r ankr ijk Belgisch-Fransche kanaal havens steeds onderworpen aan Duitsche luchtaanvallen Indrukken uit het buitenland De ring Zie verder le blad, pag- Ia da Aaxterdamsclie grachten wordt de laag olie door zuigers verwijderd. De gevangenneming van generaal Giraud De paniekstemming te Parijs Engelschen richtten vernielingen aan in Vlaanderen om den vijand in België en Noord-Frankrijk Verbijsterende indruk te Londen De Fransche pers over den Duitschen opmarsch Een rede in den Senaat Ironside bij den koning. Talrijke vluchtelingen Waarschuwing van de „Times” I Japansche vrouwen en kin deren naar Biarritz. De Japansche vereeniging te Parijs heeft besloten de vrouwen en kinderen van de Japansche kolonie naar Biarritz te sturen. De Japansche ambassade te Parijs heeft voorts den handelsattaché naar Biarritz gezonden. Indruk in Europeeschs hoofdsteden. In regeering Britsch-Fransche belangengemeen schap In Parijsche en Londensche re- geeringskringen verwijt men elkaar wederkeerig, dat men zich jaren lang over Duitschland op de hoogte heeft laten brengen door emigranten en dat men daardoor tot vekeerde opvattingen is gekomen over de Duitsche eenheid en kracht. Het frontbericht van gisteren van het D.N.B. vermeldde o.a. het volgende: Door het vastberaden Duitsche door dringen tot het Kanaal is de ring om de in Noord-Frankrijk en België nog strijdende legers van den tegenstander De „Times” waarschuwt er voor te gelooven aan de mogelijkheid van een succesvollen tegenaanval der geallieer den en aan een wonder van de Marne of andere wonderen. Hoe coortreffelijk de Fransche luchtstrijdkrachten ook zijn, aldus het blad, toch zijn zij niet zoo sterk in aantal om aan het Fran sche leger den noodigen steun te bie den tegen de Duitsche gevechtsvliegers, De Britsche luchtmacht kan deze leemte slechts gedeeltelijk opvullen en het toenemende gebruik van Britsche luchteskaders ter ondersteuning van de Franschen houdt risico’s in Aan den dag tredende Britsch- Fransche tegenstellingen. Uit Fransche kringen te Genève ver luidt, dat de tusschen de generale sta ven der geallieerden bestaande mee- ningsverschille in toenemende mate aan den dag beginnen te treden op de poli tieke leiding der beide landen. Men verheelt niet de vijandigheid, welke de Fransche generale staf jegens denn En- gelschen staf bezielt. Men noemt daar Ironside een onbekwamen „blageur” en lord Gort een „dilettant” en een ..im becile” van onbeperkte ijdelheid. Deze uitingen, welke een week geleden nog onmogelijk waren, kenmerkt men als een gevaarlijk verschijnsel voor de uren ging het bericht over den wer- kelijken stand der gevechten in Noord Frankrijk en België als een loopend vuurtje van mond tot mond. Telefoonverbindingen tus schen Engeland en Frank rijk verbroken. Alle telefoonverbindingen tusschen Engeland én Frankrijk zijn sinds Maandagavond verbroken. Een amb tenaar van het hoofdpostkantoor te Londen verklaarde, dat niet gezegd kan worden, wanneer de verbindingen hersteld zullen zijn. De stagnatie in de telefoonverbin ding tusschen Londen en Parijs was hedenmorgen nog steeds niet wegge nomen. Bovendien is Engeland nog afgesneden van het telefoonverkeer met Italië, Zwitserland, Zuid-Slavië en Hongarije. Gisteren geen verklaring van Churchill. De premier Churchill heeft met het oog op den gespannen toestand van zijn gisteren in het Lagerhuis voor- genomén verklaring over de militaire situatie, afgezien. De indruk in Amerika. Het bericht van de verovering van Abbeville door Duitsche troepen, heeft zich gisteren als een loopend vuur door de Vereenigde Staten verspreid. Dit Duitsche succes wordt beschouwd als een indrukwekkende bevestiging van onstuitbaarheid van den Duitschen op- marsch, meldt het D. N. B. Door him succes, zoo schrijft de militaire mede werker van de „New York Post”, heb ben de Duitschers, wat onmogelijk scheen, mogelijk gemaakt. In de door de Duitsche troepen be zette deelen van België, vooral daar waar de Engelschen op hun terugtocht zijn doorgetrokken, zijn aanzienlijke vernielingen aangericht, zoo meldt het D.N.B. Vooral Vlaanderen heeft daar onder te lijden gehad. Het is voorge komen, dat de Britsche soldaten op him terugtocht bruggen opbliezen zon der de bevolking te waarschuwen, zoo- dat de omliggende huizen met alle be woners vernietigd werden. In Brussel en Antwerpen werden groote opslag plaatsen van goederen in brand gesto ken en voorraden levensmiddelen ver nield. In Leuven en de Vlaamsche dor pen hebben de Engelsche soldaten ge plunderd. De benadeelde bevolking geeft hierover in scherpe bewoordin gen uiting aan haar verbittering. Britsche oorlogscorresponden ten naar Engeland terug De oorlogscorrespondenten aan het Engelsche front in Frankrijk zijn, naar de „Popolo di Horna” uit Londen ver neemt, naar Engeland teruggekeerd. Hun terugroeping werd gelast, omdat later „de ter beschikking staande ver voermiddelen volkomen door het terug trekkende leger gebruikt zullen moeten worden en omdat de sector, waarin de oorlogscorrespondenten zich bevonden, thans is blootgesteld aan heftige Duit sche luchtaanvallen. Te Genèvè aangekomen reizigers uit Parijs staan nog volkomen onder den indruk van de onbeschrijfelijke paniek stemming, welke in de Fransche hoofd-"* stad heerscht, sedert het bekend wor den van de militaire successen der Duit sche troepen aan het Noord-Fransche front. De bevolking van Parijs verkeert aldus het D.N.B. in een zenuwencrisis, welke nog verscherpt wordt door den stroom van Jobstijdingen, welke de uit Noord-Frankrijk komende vluchtelin gen meebrengeh. De autoriteiten nemen de scherpste maatregelen om elk con tact tusschen de burgerbevolking en de vluchtelingen te verhinderen. De paniek poogt men te bestrijden door de scherpste straffen tegen z.g. versprei ders van valsche geruchten. Op de sta tions spelen zich tragische tooneelen af van weenende vrouwen, die inlichtin- gesloten, en wel in het Zuiden door de sterke pantsereenheden, die via Amiens tot Abbeville zijn doorgedron gen, in het Oosten door de Duitsche troepen, die den terugtrekkenden vijand dicht op de hielen zitten, en in het Noorden en Westen door het Duitsche luchtwapen, dat de naar Engeland wij kende Britsche troepen deels in de ha vens van inscheping, deels onderweg aanvalt De opmarsch naar Abbeville is niet slechts uitgevoerd door snelle voor- hoedetroepen, doch ook door sterke af- deelingen. Op de pantserwagens volg den gemotoriseerde eenheden waar onder ook infanterie. In het Oosten ver zetten de Belgen zich hier en daar nog hardnekkig. Ook de Franschen pogen te redden wat er te redden valt, maar de Duitsche weermacht laat geen lan gen tegenstand toe. De Engelschen blij ven naar de havens stroomen, daar mede, zooals altijd, de last van den strijd overlatende aan hun bondgenoo- ten. Onder de Vlaamsche bevolking vooral heerscht groote verbittering over de vernielingen, welke de terugtrekkende Engelschen hebben aangericht, die hyn hadden wijsgemaakt, dat zij als vrien den en beschermers het land binnen kwamen. Nabij Valenciennes is het Fransche leger reeds in twee deelen gesplitst, waarvan het eene deel zich in de bosschen ten Noorden, het andere in het bosch ten Zuidoosten van Valen ciennes tracht te redden. De moderne cavalerie. De Duitsche pantserstrijdkrachten en Duitsche vliegers hebben bij de ge vechten der afgeloopen dagen bijzon dere prestaties geleverd. De moderne pantserslag biedt een strijdbeeld, zoo als het tot dusverre nog niet is voor gekomen. Zoodra de verkenningsafdee- ling of de vliegers, de noodzakelijke bases voor een ingrijpen hebben opge leverd, rollen honderden gepantserde voertuigen met een snelheid van 30, 40 of 50 k.m. per uur dwars door het ter rein naar voren. Aan de spits, of in de voorste groep van deze waarlijk mo derne cavalerie bevindt zich de divisie- commandant zelf voor de onmiddellijke leiding van zijn organen. De Engelsche Reuterdienst beweert, dat in dit gebied een groote wirwar van duizenden En gelsche, Fransche en Duitsche gevechts wagens bestaat. Hij vergeet echter daaraan toe te voegen, dat de meerder heid der geallieerde voertuigen aange schoten of verpletterd op dit slagveld ligt, terwijl de Duitsche moderne pant- serwagens onophoudelijk voorwaarts rollen. Generaal Ironside, de chef van den Britschen generalen staf, is gister avond door koning George ontvangen* Met betrekking tot de gevangen neming van den opperbevelhebber van het verslagen negende Fransche leger, generaal Giraud, verneemt het D.N.B., dat de Duitsche troepen het stafkwar- tier van het negende Fransche leger snel bezet en den geheelen staf gevan gen genomen hadden. Tot hun verba zing was de opperbevelhebber niet aan wezig. Het bleek, dat hij krachtens een verordening van den pas benoemden generaal Weygand was afgezet en reeds op weg was naar Parijs. Kort daarop arriverde echter de nieuwe oppelbevel- hebber, generaal Giraud, die tot dusver het bevel gevoerd had over het zevende Fransche leger. Bij zijn aankomst in het stafkwartier van het negende leger werd hij gevangen genomen. strophale afmetingen aan, een millioen man gevangen in de geweldige Duitsche omsingeling, de overwinnende Duitsche colonnes aan het Kanaal”. De ongeloof lijke onderneming, zoo schrijft de „Po l polo d’Italia”, is gelukt. De Duitsche wapenen hebben den slag aan den Som me gewonnen. De Engelschen vluchten naar de Kanaalhavens en laten het, zoo als altijd, aan hun bondgenooten over om verder te strijden, terwijl de bevol king, die hen voor tien dagen als red ders verwelkomd had, hun verwenschin- gen achterna stuurt. De „Gazzetta del Popolo” schrijft: Het is het begin van het einde. Men kan zeggen dat het op perbevel van de geallieerden op het oogenblik in het gebied van den Duit schen opmarsch tusschen Atrecht en Pa rijs niet over een capabel leger be schikt. „Stampa” schrijft: In Parijs heerscht een paniek en de maakt zich voor de vlucht gereed. Reacties op de Newyorksch» beurs. Met geweldige koersdalingen meldt het D.N.B. voort, in verloop waarvan leidende waarden als staal en motoren het laagterecord behaalden der laatste twaalf maanden, reageerde de Newyork- sche beurs Dinsdag op het bericht, dat de Duitsche troepen, de Kanaalkust be reikten. Britsche papieren, die een vaste rente dragen, daalden snel in koers, ter- Tot Dinsdagavond laat had, naar uit Londen gemeld wordt, noch het officieele Engeland, noch de pers of de radio iets gemeld over de jongste successen der Duitsche troepen. Toen desondanks Dinsdagmiddag ’t bericht bekend werd over het geweldige op dringen der Duitschers tot aan de kust van het Kanaal, was de indruk vrijwel verpletterend. Binnen enkele Churchill wilde nieuw bond, genootschap met Japan. In diplomatieke kringen der gealli eerden te Sjanghai wordt betoogd, dat Churchill in zijn jongste onderhoud met den Japanschen ambassadeur te Londen, nadrukkelijk den wensch geuit zou hebben tot een herleving van het bondgenootschap tusschen Ja pan en Engeland. Churchill zou bereid geweest zijn den Japanners concessies te beloven in het V&rre Oosten, indien Japan zijnerzijds de Engelsche blok- kademaatregelen tegen Duitschland zou hebben gesteund. Het zou de wensch van Churchill geweest zijn, dat Japan de via Wladiwostok gaande transporten controleert, eiken uitvoer van goederen uit Mandsjoekwo, China en Japan naar Duitschland verhindert en het doorvoerverkeer van goederen, welke door deze landen naar Duitsch land gaan, onmogelijk zou maken. Tenslotte zou Japan ervoor moeten zorgen, dat Duitschland geen handel meer drijft in het Verre Oosten. Dit optreden van Churchill wordt, aldus meldt het D.N.B. te Sjanghai beschouwd als een daad van vertwij feling, welke tevens, naar men be toogt, een niet vermoede naiviteit ver raadt. nisterpresident Reynaud gisteren zijn" redevoering in den Senaat. Hij poogde de oorzaken van de Fransche neder laag te verklaren en zeide, dat Fran sche divisies slechts in geringen om vang aan de Maas beschikbaar waren geweest. Daarna vervolgde hij „Er zijn ongelooflijke fouten gemaakt. De bruggen over de Maas zijn niet opge blazen. Ten onrechte heeft men de Maas beschouwd als een geweldige hindernis voor den vijand. Het leger corps, dat hier gestreden heeft, heeft uit minder goed opgeleide divisies be staan. De beter geoefende troepen wa ren in België noodig geweest. Sinds 48 uren, zoo gaf Reynaud toe, rukt de vijand op en heeft Atrecht en Amiens bezet. Onze klassieke opvatting van oorlogvoering is tot een nieuwe opvat ting overgegaan, als gevolg van aan vallen van gemotoriseerde troepen en van parachute-troepen.” Troostend herinnerde Reynaud aan 1914. „Wij hebben toen pas na onze aanvankelijke tegenslagen de overhand gekregen. Elke man en elke vrouw moet het groote uur begrijpen, dat sommige volkeren niet of te laat be grepen hebben. Twee mannen, die het recht hadden op hun lauweren te gaan rusten, Weygand en Pétain, hebben zich ter beschikking van het vaderland gesteld. Weygand bevindt zich thans op het slagveld. Tenslotte dankte Rey naud de Britsche luchtmacht, waarbij de senatoren zich van hun zetels ver hieven. De regeering heeft talrijke verorde ningen uitgevaardigd ter verscherping van het handhaven van de orde. Thans kunnen ook burgers voor den krijgsraad worden gedaagd. De vonnissen kunnen onmiddellijk en zonder hooger beroep worden uitgevoerd. Te Parijs is men begonnen met de uitdeeling van levensmiddelenkaarten. Sedert twee weken is suiker in Frank rijk zeer schaarsch; in de winkels te Parijs heeft men geen voorraden m^r. De Fransche staatsspoorwegen kon digen „wegens bijzondere omstandig heden” verdere beperkingen in het spoorwegverkeer aan, welke Dinsdag te middernacht van kracht worden. Ter aanvulling van het gisteren uit gegeven bericht van het oppercomman do der Duitsche weermacht, dat de vernietiging meldde van het negende Fransche leger en de zegevierende ach tervolging van den ijlings wijkenden vijand tot aan de kust van het Kanaal, wordt aan het Duitsche Nieuwsbureau van bevoegde militaire zijde nog de vol gende mededeeling gedaan: In het legerbericht van 19 Mei wer den de Fransche steden Le Catëau en St. Quentin als zoojuist bezet gemeld. Acht en veertig uur later had de over Noord-Frankrijk binnengedrongen Duit sche stormvloed reeds de overige 130 k.m. van St Quentin tot aan de Fran sche kanaalkust ten Noorden van Abbe ville afgelegd. De draaikolken van den stormvloed zullen waarschijnlijk de thans van het binnenland van Frank rijk afgesneden, nog ten Noorden van de Somme en in België strijdende vijan delijke legers zonder mankeeren bin nen hun vernietigend bereik trekken. Duitsche pantserstrijdkrachten hebben in het Zuiden van het genoemde gebied een ijzeren grendel dichtgeschoven in den vorm van een machtige wig, wel ke zeer snel verbreed wordt tot Arras en vandaag reeds daar voorbij loopt. Uit het Oosten, dus uit België, is de Duitsche troep den wijkenden vijand dicht op de hielen gebleven en heeft hem opnieuw zware slagen toegebracht. De Fransche strijdkrachten in het ge bied van Valenciennes trachten voort durend door tegenaanvallen lucht te krijgen. Er is echter reeds een tweede soortgelijke wig tusschen hen gedre ven, welke hen in hoofdzaak in twee groepen heeft gespleten. Welk een ver warring hierbij in de gelederen van den tegenstander moest heerschen, blijkt het duidelijkst uit het bijna onwaar schijnlijk klinkende bericht, dat de op perbevelhebber van het Fransche ne gende leger, Giraud, en zijn staf daar bij in gevangenschap zijn geraakt. Be weerd wordt dat Giraud ’t slachtoffer is geworden van het eigen Fransche legerbericht, dat, zooals gebruikelijk, de successen en posities der Duitsche troepen verheimrfijkt. Deze thans aan den gang zijnde grootste aanvalsslag van alle tijden treft in hoafdzaak de massa van ’t Belgische leger en een groot per centage van het Fransche leger. Reeds thans maakt het Duitsche luchtwapen door zijn herhaalde, effectieve aanval len de Engelsche vluchtpoging in de Ka naalhavens tot een onderneming met twijfelachtig resultaat. De havens en steunpunten aan de Belgisch-Fransche Kanaalkust, evenals de vandaar ver trekkende zeetransporten zijn voortdu rend onderworpen aan Duitsche lucht aanvallen, zoodat een vrij afvloeien der Engelsche strijdkrachten, zooals de En gelsche leiding dat wellicht heeft ge dacht, nauwelijks meer mogelijk zal zijn.. In vette letters brengt de Duitsche pers het legerbericht van gisteren, waarin gemeld wordt, dat de inslui ting van de vijandelijke legers in den Belgisch-Noord-Franschen sector vol tooid is. De Duitsche troepen, zoo betoogt de „Nachtausgabe”, hebben werkelijk meer bereikt dan de grootste pessi-' misten in Parijs en Londen voorspel den. Op een breed front, aldus de „Borsenztg.”, hebben de Duitsche di visies van het oosten uit den vijand voortgedreven in de richting van de zee. Een reusachtige omsingelings- ring is gevormd, waarin Franschen, Engelschen en Belgen zich verdringen. Niets vermag de stelselmatigheid van het Duitsche optreden in de war bren gen. De terugreis naar Engeland zal echter voor de vluchtende Engel schen, voorzoover zij de reis nog kun nen ondernemen, geen plezierreisje zjjn. Engeland en Frankrijk hebben den oorlog gewild. Hun wacht thans de boete voor deze misdaad, een boe te, welke in overeenstemming zal zijn met het verachtelijke karakter van den aanval. Het „Hamb. Fremden- blatt” schrijft: het eerste bedrijf van het wereldhistorische drama, dat de militaire en politieke tegenstellingen tusschen Duitschland en de Westelijke mogendheden definitief beïnvloeden zal, is door de onvergelijkelijke weer macht van den Führer met de nauw keurigheid van een uurwerk gespeeld. Wat dit beteekent, kan in een zin ge zegd worden: Het is gelukt de door braak door de Maginot-linie te maken tot den grootsten omsingelingsslag, waarvan de wereldgeschiedenis mel ding kan maken! Sprekende over de prestaties van de luchtmacht, zegt het blad, dat zij het thans als haar taak beschouwt den vluchtenden En gelschen troepeneenheden den terug tocht naar de Britsche Eilanden te versperren. In hoever dit reeds geluk te, toont het bombardement van de havens aan Het Kanaal en meer nog het tot zinken brengen van zes Engel sche troepentransportschepen tusschen Dover en Calais. De Fransche bladen geven onom wonden toe, dat de Duitsche troepen ten Noorden van Saint Quentin, bij Rethel en Montmedy, krachtig zijn doorgestooten. Charles Maurice schrijft in de „Pe tit Parisien” over een „verwarrenden slag van tanks en vliegtuigen” en Léon Blum verklaart in de „Populaire” dat het front aan de Maas thans geneutra liseerd schijnt en dat thans de geheele slag gericht is op het hart van Frank rijk. De werkelijkheid, waarvoor Frank rijk thans is gesteld, is de zwaarste slag, welken men zich kan indenken. Generaal Duval noemt in de „Temps” den toestand ernstig. Door den Krach- tigen storm, welke nog nooit in de ge schiedenis is gezien, blijkt volgens Du val duidelijk, dat het de voortdurende politieke gedachte van Hitler is ge weest, Frankrijk en Engeland te schei den, om dan de deelen alleen te ver nietigen. De „Ordre” meent, dat de Fransche militairen te veel hebben gedacht aan den oorlog van 1914. Uit de Italiaansche pers. In de volgende opschriften karakteri- seeren de Italiaansche bladen den toe stand: „De Fransche nederlaag neemt cata- Prefect van functie ontheven De prefect van het departement Aisne in Noordoost-Frankrijk is van zijn functie ontheven. Hem wordt ver weten. daï hij niet genoeg koelbloedig heid getoond heeft. Men heeft den in druk, dat deze afzetting geweten moet worden aan de algemeen heerschende groote zenuwachtigheid, welke tot in de verantwoordelijke Parijsche kringen doordringt. „Het vaderland is in gevaar”. Met deze woorden b^gon de Fransche mi- gen vragen over hun familieleden in Noord-Frankrijk. Als gevolg van den Duitschen op marsch hebben duizenden Parijzenaars de hoofdstad ijlings verlaten. Met auto’s rijtuigen en voor zoover mogelijk met den trein vluchten zij naar het Zuiden en Zuidwesten van het land. Te Belgrado doen geruchten de ronde over het uitbreken van een revolution- naire beweging in Parijs en in verschei dene Fransche industriesteden. Deze ge ruchten zijn nog versterkt door de ra diorede van Reynaud. De Parijsche correspondent van het Zuidslavische blad „Politika” meldt In Parijs valt een toenemende be zorgdheid waar te nemen over de ont wikkeling van den toestand op het slagveld. De Fransche radiozenders hebben hun muziekprogramma volledig stopgezet. Alleen radio-Paris heeft gis teravond nog muziek uitgezonden, af gewisseld met berichten over de krijgs verrichtingen en over maatregelen van de autoriteiten betreffende de luchtbe scherming, de rantsoeheering van levensmiddelen en de eigenmachtige evacuatie en desorganisatie van het werk in de industrie. Sommige streken van Frankrijk zijn overvol met vluchtelingen, vooral be weegt de stroom zich naar het Zuiden en Zuidwesten, waar thans reeds drie millioen vluchtelingen uit het oorlogs gebied zijn. De vluchtelingen zijp zoo talrijk, dat zij het militaire verkeer op de wegen hinderen. In Parijs zijn on geveer 800.000 vluchtelingen aange komen. Geweldige moeilijkheden deden zich voor om deze massa’s te voeden en te herbergen. Een deel van de schuilplaatsen is voor hen ingericht. Voorts meldt de correspondent, dat on danks de rede van Reynaud algemeen het gevoel van de nederlaag ge bleven is. De opmarsch der Duitsche troepen tot de Kanaalkust en het verslaan van het negende Fransche leger, hebben in politieke kringen te Moskou en bij de openbare meening der sovjets den sterksten indruk gewekt. Men wijst er op, dat datgene, wat eeruge militaire waarnemers der Mos- kousche bladen reeds sinds dagen ver wachtten, thans een feit geworden is: het afsnoeren van de in België operee- rende geallieerde legers en de overwin ning van Duitschland in den grootsten slag van alle tijden, die men in Moskou voor het verdere verloop der militaire en politieke gebeurtenissen in Europa van de grootste beteekenis acht, meldt het D.N.B. Met groote koppen melden de Madri- leensche bladen het bericht van het doorbreken van de Duitsche troepen tot aan de Fransche Kanaalkust en, de in sluiting van het Fransch-Belgische le gerkorps. De Duitsche doorbraak in het Westen heeft ook de Zuidslavische openbare meening volkomen verrast. De dagbladen worden volkomen be- heerscht door de berichten over de Duitsche successen. In journalistieke kringen heeft het verder opzien ge baard, dat de redacties sedert gister middag geenerlei contact meer kunnen krijgen met hun correspondenten in Parijs en Londen. V

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2