Het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap een ja ar oud 'J Mededeelingen over legeronderdeelen STADSNIEUWS BINNENLAND XI 1 Het rijtuig bij huwelijken in eere hersteld Kostwinnersvergoedingen Regeling voor de binnen scheepvaart De Duitsche pers over het pact HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 22 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. s ZWITSERLAND. Hout voor wederopbouw en afbouw TURKIJE. den Zeemacht RUSLAND. Nijverheidsonderwijs De burgemeesters dienen met het uitbetalen voort te Spoorwegdirectie dankt het personeel RIJKSDISTRIBUTIEKAARTEN WORDEN VERVANGEN DOOR BONBOEKJES Buitenlandsche journalisten bezoeken ons land Voor het stadhuis in den Haag zag men heden vele trouwkoetsen, welke de laatste jaren langzamerhand buiten gebruik, begonnen te komen. De handelsbesprekingen met Engeland Levering van intendance- goederen gaan Meldingsplicht militairen Koninklijke Marine Voor zijn schitterende plichts betrachting en toewijding DUITSCHLAND. EEN OPROEP VAN HET „HEIMAT* TREUE FRONT” TE EUPEN EN MALMEDY. Verordening van den opper bevelhebber van Land- en Personeel mjjnen-leggen Aanvullend crediet voor de defensie onze niet Italië sinds dit en Bekendmaking van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. wijl de Duitsche bons aanzienlijk oplie pen. Op de productenbeurs heerschte eveneens een chaos en met uitzondering van de tarwemarkt, waar de regeering verdere schommelingen door het vast stellen van prijzen verhinderde, namen de prijsdalingen deels een catastrophaal karakter aan. ren, wordt zonder waarschuwing neer geschoten. tot een beperking van haar handels- betrekkingen met Duitschland. ’s-Gravenhage, den 19en Mei 1940 De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, H.G. Winkelman. UITWISSELING VAN DUITSCHE EN FRANSCHE ONDERDANEN. Het Zwitsersche politieke departe ment deelt mede, dat gisteren in Ge- •nève twee transporten van 90 Fransche en 65 Duitsche onderdanen elkander hebben gepasseerd. Zij werden uit Duitschland, resp. uit Frankrijk door Zwitserland naar hun vaderland terug gebracht. DIEFSTAL VAN HANDTASSCHEN. Bij de politie werden gisteren twee aangiften gedaan van diefstallen van handtasschen, gepleegd in magazijnen in de binnenstad, t.w. door een in woonster van Rijswijk en een bewoon ster van de Stevinstraat. In het eerste geval bevond zich 60 in de tasch, in het tweede 75. Luchtbeschermingsoefennigen in Turijn. Gisteravond zijn in Turijn luchtbe- schermingsoefeningen gehouden. De stad was in duisternis gedompeld. De eerste resultaten der oefeningen zijn uitstekend. Betreffende de voorloopige bespre kingen tusschen de sovjet-Unie en En geland over de wederzijdsche handels- betrekkingen is te Moskou een officieel communiqué uitgegeven, dat de hou ding der sovjetregeering duidelijk aan geeft aldus het D.N.B. Uit dit com muniqué blijkt, dat de sovjetregeering haar economische betrekkingen met Duitschland en andere landen in over eenstemming met de gesloten verdra gen oprecht verder wil ontwikkelen, zonder ook maar in het minst rekening te houden met de Engelsche eischen Omstreeks half 7 vanoch tend ontstond brand in perceel Daut- zenbergstraat 103. Door het achteloos wegwerpen van een brandende lucifer hadden eenige papieren zakken onder een toonbank vlam gevat. De motor- spuit Rijswijkscheweg behoefde geen dienst te doen buren hadden met em mers water het brandje gebluscht. Omstreeks 1 uur vannacht is op de Juliana van Stolberglaan een motorrijwiel tegen een haltepaal van de tram gereden. Bestuurder was de Hollandsehe le-luitenant D. F., die door de duisternis werd misleid. Hij kreeg een verwonding aan het gelaat en werd door den Geneeskundigen Dienst naar het Militair Hospitaal gebracht. Turksche opperofficieren naar Syrië De plaatsvervangende chef van den Turkschen generalen staf, generaal Asim Gunduz, zal Vrijdag naar Syrië vertrekken. De chef van den staf, maarschalk Tsjamak bevindt zich reeds aldaar. In Engelsche en Fransche kringen van Palestina en Syrië wordt hieraan groote politieke beteekenis gehecht. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht deelt in overeenstemming met den Duitschen Bevelhebber in Ne derland mede, dat alle werkzaamheden en afleveringen ingevolge overeenkom sten voor de levering Van intendance- goederen aan de centrale magazijnen van m^itaire kleeding en uitrusting, aangegaan voor het intreden van den oorlogstoestand, onmiddellijk moeten worden gestaakt. Dit betreft zoowel de gereede als de gedeeltelijk gereede goederen. Bewaking van pijpleidingen De Engel schen hebben de petroleum- leidingen van Mosoel naar Syrië en Palestina onder zeer sterke militaire bewaking geplaatst. Elke onbevoegde, die de pijpleidingen probeert te nade- VERSPREIDE BERICHTEN De vertegenwoordiging van de Vereenigde Staten in Cairo heeft, naar de bladen melden, den Amerikaan- schen staatsburgers aangeraden Egypte te verlaten, zoolang de zeeweg nog open is. Te Parijs wordt officieel mede gedeeld, dat generaal Catroux, de chef van de Fransche troepen in Indo-Chi- na, als opvolger van Jules Brevie, tot gouverneur-generaal is benoemd- Ritter von Epp bij Mussolini. Rijksstadhouder generaal Ritter von Epp is gistermorgen, vergezeld van den minister voor Italiaansch Afrika; gene raal Teruzzi, door Mussolini ontvangen. Ciano naar Albanië. De minister van buitenlandsche za ken, Ciano, zal voor een sinds lang op het program staand bezoe* in Albanië aankomen. Hij zal tijdens zijn verblijf van verscheidene dagen behalve Tirana ook de belangrijkste economische cen tra des lands bezichtigen. De Japansche missie in Rome. De Japansche missie, die onder lei ding staat van ambassadeur Sato, is door den minister van buitenlandsche zaken, Ciano, en vervolgens door den partijsecretaris, minister Muti, ontvan gen. Gisteravond gaf graaf Ciano ter eere van de Japansche gasten in vlla Madame een diner, waaraan talrijke leidende persoonlijkheden van partij en staat deelnamen. De Japansche delegatie zal morgen door Mussolini ontvangen worden. Japansche bladen over de Duitsche successen. Het bericht, dat de Duitsche troepen de kust van Het Kanaal bereikt hebben heeft ook in Japan het grootste opzien gebaard. Een secretaris van de Britsche ambassade zou hebben toe gegeven, dat thans via het Nauw van Calais de beslissing zal vallen over het lot van Engeland. De Zwitsersche bondspresident heeft in den bondsraad een uiteenzet ting gegeven van dén internationalen toestand en o.a. verklaard, dat Zwit serland niet bedreigd wordt en dat de valsche berichten, welke vooral door buitenlandsche radio’s verspreid wor den, zeer krachtig moeten worden be streden. Naar reizigers berichten, wordt geheel Noordelijk Syrië geteisterd door zwermen sprinkhanen. Ondanks ter stond genomen maatregelen, loopt de oogst gevaar. Een reeks overeenkomsten tus schen Duitschland en Hongarije is gis teren te Berlijn onderteekend. Door deze overeenkomsten worden de belang rijkste financieele en economische pro blemen, welke zijn ontstaan uit het uiteenvallen der vroegere Tsjecho-Slo- waaksche republiek, geregeld. Economische toenadering met Stockholm en Boekarest „Aftonbladet” meldt uit Moskou Men rekent er aldaar op, dat de han- delsbesprekingen tusschen Rusland en Zweden reeds voor einde Mei worden geëindigd. Naar verluidt is reeds op verschillende punten overeenstemming bereikt en worden de besprekingen in vriendschappelijken geest voortgezet. In aansluiting op de onderhandelin- gen met Zweden, zou Rusland bespre kingen openen met Roemenië. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft in een dienstorder het geheele personeel haar warme er kentelijkheid betuigd voor de schitte rende plichtsbetrachting en toewijding gedurende de laatste dagen betoond. Wij herdenken aldus de directie met eerbied en dankbaarheid hen, die bij de uitoefening van hun plicht het leven lieten. Wij spannen, in loyale sa menwerking met de Duitsche autoritei ten, onze uiterste krachten in om het bedrijf der Nederlandsche spoorwegen over het geheele net weer zoo spoedig mogelijk te doen functionneeren. Wij rekenen aldus de onderteeke- naars, de heeren Goudriaan, Hupkes en Rijckevorsel hierbij op uw volledige medewerking, zooals gij kunt rekenen op de voortdurende zorg, welke wij zullen blijven wijden aan de belangen van het geheele personeel. Het departement van Defensie maakt, in overeenstemming met den Duitschen Bevelhebber in Nederland, het volgende bekend: De burgemeesters behooren met het uitbetalen van de kostwinnersvergoe dingen door te gaan. Vele personen, aan wie kostwinners vergoeding is toegekend, bevinden zich thans in ’n andere gemeente, dan waar zij vroeger vergoeding ontvingen. Dezen zullen zich veelal tot den burgemeester van hun verblijfplaats wenden om uit betaling van vergoeding. De burgemees ter kan daartoe overgaan, als belang hebbenden voldoende duidelijk’maken, dat zij recht op de vergoeding hebben. Hij dient dergèlijke personen er op te wijzen, dat wie zich in deze aan oneer lijkheid of misbruik van vertrouwen schuldig maakt, streng gestraft kan worden. De burgemeester, die de uitbe taling doet, moet den burgemeester van de gemeente, waar de uitbetaling tevo ren plaats had, zoodra mogelijk inlich ten. Ten aanzien van overledenen gaan de burgemeesters voorloopig veertien da gen door met het uitbetalen van ver goedingen aan de verwanten. Nadere voorzieningen kunnen spoedig worden verwacht. Burgemeesters-comptabelen kunnen, voor zoover noodig, geld ter goede reke ning ontvangen. Andere burgemeesters kunnen op hun aanvraag een voorschot ontvangen van 90 procent van het be drag, hetwelk door hen is uitbetaald en nog niet met het departement van De fensie is verrekend. De Rijksinspectrice van het Nijver heidsonderwijs maakt, in overeenstem ming met den Duitschen Bevelhebber in Nederland, bekend, dat voor uit Rotterdam geëvacueerde leerlingen van meisjesnijverheidsscholen (huishoud scholen, industriescholen e.d.) de mo gelijkheid bestaat in soortgelijke scho len buiten Rotterdam te worden onder gebracht. Gegadigden kunnen zich schriftelijk of telefonisch tot haar wenden het adres is Dedelstraat 12, ’s-Gravenhage. het telefoonnummer 110610. De Opperbevelhebber van Land- Zeemacht maakt in overeenstemming met den Duitschen Bevelhebber in Ne derland nog het volgende bekend: Militairen der Koninklijk^ Marine, die op eenige wijze zijn afgeraakt of zich hebben verwijderd van het onderdeel waartoe zij behooren, dienen zich ten spoedigste te melden bij de Nederland- sche maritieme autoriteiten en wel: a. zij die behooren tot de stelling van den Helder bij den commandant van het wachtschip aldaar; b. zij die behooren tot de Vesting Holland bij den commandant der Marinekazerne te Amsterdam of den commandant der Maritieme Middelen te Rotterdam, gebouw Unilever, Mu seumplein 1, VAN 27 MEI TOT EN MET 1 JUNI VERKRIJGBAAR GESTELD. De Rijksdistributiekaart zal met tertijd vervangen worden door een bonboekje. Naar wij vernemen, zal dit uitge reikt worden van 27 Mei tot en met 1 Juni, in 53 lokalen in de stad. Welke dit zijn, zal nog na der bekend gemaakt worden. Tegelijkertijd zal een bonboekje voor brood en biscuit uitgereikt worden. Voor iederen dag worden bepaalde letters opgeroepen, zoodat de uit reiking zoo regelmatig mogelijk kan geschieden. De bonboekjes worden verstrekt aan ieder, die een distributiestamkaart bezit. Hierop worden dan twee hokjes doorgesla gen ten bewijze, dat men een boek je ontvangen heeft. Het ligt niet in de bedoeling, dat de bonboekjes reeds dadelijk na de ontvangst gebruikt worden, aangezien na tuurlijk eerst de Rijksdistributie- kaarten op moeten. De keuze van twijfelachtig. In Parijs wil men opzettelijk in het onzkere verkeeren of Italië partij zal kiezen voor de geallieerden of voor Duitschland. schrijft „Regime Fas- cista”. In Cremona en in Milaan heeft graaf Ciano echter duidelijk verklaard, dat Italië zijn verplichtingen zal na komen en niet zal afzien van zijn rechtvaardige eischen. Het is eenvou dig belachelijk te meenen, dat Italië in de positie van een niet-oorlogvoeren- den staat zou kunnen blijven. Door de gebeurtenissen zelf is deze toestand reeds voorbij.. Aan den eenen kant staat Duitschland, dat zich naast Italië geplaatst heeft. Aan den anderen kant staat Engeland, dat Italië verraden heeft en heerschzuchtig in Gibraltar en Suez de sleutels van de Middelland- sche Zee in handen houdt, alsmede Frankrijk, dat Italië steeds vijandig gezind is geweest. De keuze, welke het volk van Mussolini doet, kan niet twij felachtig zijn. Vanwege hef departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart is een bekendmaking verschenen, waarbij aan den directeur van het Rijksbureau voor hout, drs. A. Kouwenaar, bepaalde be voegdheden zijn verleend, welke be voegdheden de directeur kan uitoefe nen in overleg met de heeren F. B. J. Gips, eq mr. D. F. Pont, resp. voorzitter en directeur van den Nederlandschen Houtbond, tevens leden van de com missie van bijstand van genoemd Rijks bureau. Op grond van deze bekendmaking wordt toestemming verleend voor le vering van hout ten behoeve van allen wederopbouw van door den oorlog ge troffen bouwwerken, alsmede voor den afbouw van onderhanden zijnde wer ken. Zoodra verder bekend zal zijn, hoe de aanvoer van hout zal verloopen, zullen vergunningen voor nieuwbouw kunnen worden verleend. Derhalve wordt van den burgemees ter verwacht, dat na verleende bouw vergunningen niet tot uitvoering van de betreffende werken zal worden over gegaan, alvorens aan voornoemden di recteur van het Rijksbureau voor hout toestemming is gevraagd en deze schrif telijk is verleend. Voorts wordt onder meer verplicht gesteld, opgave van koopcontracten met het buitenland, terwijl het annuleeren of wijzigen van loopende contracten zonder toestemming van den directeur is verboden. Een groep Berlijnsche journalisten heeft, op uitnoodiging van de persaf- deeling van de Rijksregeering, het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken en het O.K.W., een bezoek gebracht aan Nederland. Bezichtigd zijn Tilburg, Rotterdam, den Haag en Scheveningen en gisteren vertoefde het gezelschap in de hoofd stad. Op de heenreis zijn de Peelverster- kingen en o.a. de bruggen over de groote rivieren in oogenschouw geno men. Vandaag op de terugreis zou de Grebbelinie worden bezocht. Te Amsterdam hadden zich bij het gezelschap gevoegd Oberst-leutnant dr. Blau van het O.K.W., Legatierat Rasche, de heer von Schimpff en dr. Eigh van het Propaganda Ministerie. Onder de journalisten bevonden zich drie Amerikaansche journalisten, na melijk van United Press, Associated Press en de New York Times, twee Japansche journalisten van het bureau Domei, een Finsche, een Hongaarsche en een Spaansche journalist. De buitenlandsche journalisten wa ren zeer getroffen door het feit, dat het normale leven in Nederland, zoowel in de kleinere gemeenten op het platte land, als in de groote steden, weer een vrijwel normaal aanzien heeft. Over het algemeen vonden de buitenlandsche bezoekers het land van een groote schoonheid. Vooral de oude stad Amsterdam en in het bijzonder de binnenstad, hadden de groote belangstelling van de bezoe kers. Ter gelegenheid van den terugkeer naar het Rijk, heeft het „Heimattreue Front” te Eupen en Malmedy een op roep uitgevaardigd tot de bevolking, waarin o.a. gezegd wordt Tegen onzen wil werden wij, bewo ners van Eupen, Malmedy en St. Vith, voor ruim twintig jaren van ons Duit sche vaderland gescheiden. Onze har ten hebben de door Versailles gescha pen grens nooit erkend. Onwankelbaar was ons vertrouwen in de overwinning der rechtvaardige zaak. Thans zijn wij als broeders en zusters die elkander weer gevonden hebben, teruggekeerd in het Groot-Duitsche Rijk. De tijd der dwingelandij, der onderdrukking en van zielelijden is definitief voorbij. Met een gevoel van overgroote dank baarheid gedenken wij den Führer, die onze bévrijder geworden is. De ge heele bitterheid der afgeloopen twin tig jaren is afgeloopen. Trotsch op het bewustzijn, thans weer lidmaten van het groote Duitsche Rijk te zijn, ken nen wij nog slechts een gedachte den Führer in onwankelbare trouw te vol gen en het vaderland met al krachten te dienen. Een gedenkteeken voor mevrouw J. Visser-Hooft. Blijkens een oproep in de Mei-afle- vering van het tijdschrift van het Aardrijkskundig Genootschap heeft zich een commissie gevormd om een gedenkteeken te stichten voor me vrouw J. VisserHooft, de bekende alpiniste en reizigster in de Karako- roem-gebieden, die op 18 September van het vorige jaar te Ankara is overleden. Een aantal vereenigingen en organisaties steunen dezen oproep. „Vreemdelingenverkeer” stelt personeel beschikbaar voor overheid Het bestuur der algemeene Neder landsche vereeniging voor vreemde lingenverkeer verzoekt alle plaatselij ke V.V.V’s in Nederland, voorzoovei* zij dit nog niet gedaan hebben, hun personeel ter beschikking te stellen van de plaatselijke overheid voor het verrichten van diensten. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, in overeenstemming met den Duitschen Bevelhebber in Nederland, draagt aan het personeel der Ie Cie Pionieren, dat de mijnen heeft gelegd in de omgeving van Berendal, Does burg en Dieren, op zich onverwijld te begeven naar de Koning Willem III- kazerne te Apeldoorn, aangezien hun diensten bij het opruimen der mijnen dringend noodig zijn. Ook de vracht wagen, waarop zich onder meer de administratie en de teekeningen dier mijnenvelden bevinden, moet onver wijld naar de Koning Willem III- kazerne te Apeldoorn gaan. De volgende legeronderdeelen bevinden zich in goeden welstand: De manschappen op de eilanden Vlie land, Terschelling en Ameland. Personeel van de eerste en tweede batterij Lu. A. onder de kapiteins Westra en Smeding te Anna Paulowna. Personeel van den gas dienst der stelling den Helder. Het eerste en tweede eskadron van het eerste regi ment Huzaren te Haarzuilens. Tweede sectie van de 28ste compagnie Mortieren te Dordrecht. 2-II dep. Lu. A. te Egmond aan Zee. Eerste en tweede sectie van 12 M. C. vroeger gelegerd te MoerdijK, thans te Abbenbroek en Zuidlaren op Voorne-Putten. Eerste mitrailleurcompag- nie der eerste divisie, thuisbehoorendI te Loosduinen, thans te Delft. Van dez®C0IS" si i eersten luitenant KBaredregt mist) en de soldaten en J. J- van K'aver (3B_2.14 ra. kapitein De commandant van officieren, de Grient Dreux meldt e ^nschap- v’ed» «<■•••»- Abbebroek (Zuid-Ho an^ bewakingsvaar- Het in goeden welstand, tuig PV 36 ^Sd bevinden zich: Seasnedctne be’vinden zich te Leiderdorp, tweede sectie te Beilen staf en Staf 33 R I. Sel®Fe„,.° gelegerd te den paardendepöt vln J M.J. van Haag, met «iteu°"d^CHond. J- f eller uit der Sommen uit ge stobbegat. den Haag en JVOOrnoemd on* dFe zijn ««f^^èwond in het zieken- derdeel zijn licht ge^ Haag opgenomen Het departemeht van oorlog heeft, volgens het blad „Tan”, om een nieuw aanvullend crediet verzocht ten be drage van honderd millioen Turksche ponden. Gisteren is de volgende verordening afgekondigd: Op voordracht van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departe ment van Waterstaat, gehoord den Re- geeringscommissaris voor den weder- opbouw, besluit als volgt: Met ingang van heden worden de Bevrachtings-commissies, ingesteld volgens de wet van 5 Mei 1933, Stbl. no. 251, houdende tijdelijke maatrege len ter bevordering eener zooveel mo- geljjke evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart, ontheven van hun taak, vastgelegd in artikel 4 van genoemde wet. Zij zullen echter, indien zulks ge- wenscht geoordeeld wordt, als advi- seerend lichaam worden ingeschakeld. De secretariaten dezer commissies worden gehandhaafd, en hebben tot taak de verleening van tusschenkomst bij het totstandkomen van bevrachtin gen betrekking hebbende op de wilde vaart, terwijl zij ten aanzien van het dusgenoemde vervoer in vaste rela tie, alsmede van de tankvaart, de campagnevaart en het bijzonder ver voer gehouden zijn administratie te voeren. Schippers, behoorende tot de wilde vaart, zijn verplicht, zich, zoodra zij laadklaar zijn, te melden bij bovenge noemde secretariaten of derzelver agentschappen. Wanneer reizen worden ondernomen in vaste relatie, tankvaart, campagne vaart of bijzonder vervoer, dient hier van te voren kennis te worden gege ven aan de secretariaten. Voorts dienen de afvaarten van beurtschepen tijdig te voren aan de 'secretariaten te worden opgegeven. Verladers, die van de diensten van de wilde vaart gebruik wenschen te maken, geven hiervan kennis aan de secretariaten c.q. de agentschappen. De secretariaten registreeren de tot stand gekomen bevrachtings-overeen- komsten en zien erop toe, dat met be trekking tot bevrachtingscondities en vrachtprijzen de richtlijnen gevolgd worden, aangegeven in de prijsveror- dening van 15 Mei j.l., uitgegeven door de directie van Handel en Nijverheid en het Rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd. Dit houdt in, dat het vrachtniveau en de daarbij gebruikelijke voorwaar den,,. welke golden op 9 Mei 1940, de basis vormen voor het tot stand ko men van nieuwe bevrachtingsovereen- komsten. Ter voorkoming van misverstanden wordt medegedeeld, dat bovenstaande regelen gelden voor alle vervoer in bin nenscheepvaart, dus ook voor vefvoer 1 op den Rijn en daarmede in verbin- ding staande wateren, voor zoover dit ziqh afspeelt binnen de Nederlandsche grenzen. In verband met de schaarschte aan benzine dient vervoer met motorsche pen zooveel mogelijk te worden ver meden. Indien zulks noodig is, kan de in- specteur-generaal van het verkeer, ge bruik makend van de bevoegdheden, neergelegd in de wet gebruik vervoer middelen 1939, vaartuigen aanwijzen, om tegen door hem vast te stellen ver- goedingen bepaalde diensten te verrich- ten. Indien het militair gezag zulks in eenigerlei geval noodig oordeelt, ge schiedt in afwijking met het voorgaan- de, het vervoer met inachtneming van door dat gezag gestelde regelen. Deze verordening treedt in werking 1 onmiddellijk na afkondiging door mid del van de radio. De Secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Waterstaat, is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan de Algemeene Re kenkamer. De Duitsche bladen herdenken den eersten verjaardag van de onderteeke- ning van het DuitschItaliaansche pact van bondgenootschap. Een jaar van strijd ligt achter ons pact gesloten werd, schrijft de „Berl. Börsenztg. Een jaar waarin dit pact onderhevig is geweest aan de zwaarste beproevingen, welke slechts denkbaar zijn. En geen dag en geen uur van dit jaar heeft het pact zien wankelen. Londen en Parijs hebben gemeend zich met verwachtingen te mogen vleien toen Italië als niet-oorlogvoerende staat zijn post betrok, terwijl Duitsch land den militairen strijd alleen op nam. Zij hebben zich uitgeput in de meest belachelijke en beleedigende po gingen, Italië door verzoeken, vage be loften of bedreigingen in het kamp van zijn doodsvijanden te halen, en moeten thans onder het geweld der feiten in zien, dat zij spoken hebben nagejaagd. „Te laat”. Met dit noodlottige woord is het hoofdstuk der roofzuchtige en bedriegelijke politiek van de Weste lijke mogendheden tegenover Italië en Duitschland gesloten geworden. Een nieuw hoofdstuk wordt thans geschre ven, waaraan de advocaten van een verouderde wereld geen deel meer heb ben. Op den verjaardag van het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap, zoo besluit de „Börsenztg”, kan nie mand in de wereld meer in twijfel verkeeren, dat om de as RomeBerlijn in de toekomst het geheele Europee- sche gebeuren zal draaien. De „Völkischer Beobachter” schrijft, dat het Italiaansche volk herhaaldelijk heeft laten blijken, dat het zijn doel einden wil bereiken. Deze doeleinden kunnen in het kort aldus worden weergegeven, dat Italië niet meer de gevangene in de Middellandsche Zee wil zijn, dat het zijn volledige aandeel opeischt in de goederen der aarde, welke hem krachtens zijn prestaties toekomen. Italië’s denken en handelen spriut, evenals dat van alle groote vol keren, voort uit zijn eigen levenswet ten. Het laat zich allerminst door de Westelijke mogendheden voorschrij ven in welke banen het zijn politiek moet laten bewegen. Italië is een groo te mogendheid, die zich zijn recht op een waardig bestaan niet laat voorbe houden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3