KRABBELS. Tommie: de tijger met het hazenhart HET NIEUWE NUMMER VAN HET LEVEN besprekingen over de NEDERLANDSCHE INDUSTRIE BINNENLAND STADSNIEUWS EEN HISTORISCH DOCUMENT Kort Verhaal Koopen en verkoopen van schoenen verboden TERECHTZITTINGEN GERECHTSHOF TWEEDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 22 MEI 1940. VESTIGINGSVERKLARING VOOR HANDELAREN ONDERWIJS EN KERK Verloren geraakte giroboekjes DRUKKE TUD VOOR DEN TELEFOONDIENST ROUWDIENST VOOR DE GESNEUVELDEN INDISCHE MENSCHEN IN HOLLAND DE ZORG VOOR DE ROTTER- DAMSCHE VLUCHTELINGEN Rijksbureau distributie van textielproducten ingesteld VOOR DE GEWONDE MILITAIREN Groot- en kleinhandel moeten zich onverwijld laten inschrijven Verleening van onderdak verloopt naar wensch Het opgang brengen van het gewone leven Wie geen bruikbaar paar meer heeft mag dit aanschaffen Inleveren wa- en Rotterdam Aan alle aanvragen kan worden voldaan aan en baas Men wende zich tot de postkantoren (commissie-Röell riep doet was: Hervatting voorbereidend onderwijs te Amsterdam. den den vol- ook op daar riep: „Kun je gaan, een van van ge- een KEIZERSGRACHT 268, AMSTERDAM, verschijnt morgenochtend. De president van het Gerechtshof te ’s-Gravenhage maakt bekend, dat te be ginnen met morgen, Donderdag 23 Mei, alle terechtzittingen van dat hof weer zullen gehouden worden in het Paleis van Justitie, Korte Voorhout 11 alhier. Men richte derhalve het verzoek tot inschrijving aan het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, Banstraat 1, ’s-Gra venhage. ER BESTAAT EEN KANS, DAT BIN NENKORT FAMILIETIJDINGEN NAAR INDIË KUNNEN WORDEN DOORGEGEVEN. Vrijdagmorgen 24 Mei a.s., des mor gens om acht uur, zal in zeven Katho lieke Kerken van den Haag een rouw dienst gehouden worden voor de geval lenen voor ons Vaderland. In overleg met de betrokken commandanten wor den alle R.K. militairen, gelegerd in de omgeving dier kerken, uitgenoodigd hierbij tegenwoordig te zijn en te naderen tot de H. Tafel. Ook de paro- BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN MOTOR. Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat gisteren is ingesteld een Rijksbu reau voor de distributie van textiel producten door den handel, gevestigd Banstraat 1, ’s-Gravenhage. Als directeur van dit bureau is be noemd de heer H. G. Hey. Doel van genoemd Rijksbureau is het treffen van maatregelen op het gebied van de distributie van alle textielpro ducten, zoowel door den groothandel als door den kleinhandel. Onder textielproducten worden hier bij verstaan alle, uit textielgrondstof- fen vervaardigde artikelen, welke voor uiteindelijke consumptie zijn bestemd. Van deze artikelen kunnen ondermeer worden genoemd naai- en handwerk- garens, manufacturen, kleeding, huis- houdgoederen, dekens, tapijten, fourni turen, enz. aan toonder of waarop vermeld is, worden uitbe- het bijkantoor Bergweg. Deze Uitvaartmissen zullen plaats hebben in de kerken aan de Park straat, het Westeinde, Bezuidenhout, Wassenaarscheweg, Brandtstraat, Kam. perfoelieplein en N. Parklaan te Sche ven ingen. Een plechtige Requiem zal dienzelf den dag worden gehouden te 10.30 uur in de Garnizoenskerk aan de Park straat. Alle commandanten, officieren en onderofficieren worden ook langs dezen weg uitgenoodigd dezen rouw dienst bij te wonen. Aan rekeninghouders, die door de bijzondere omstandigheden de beschik king over hun postchèqueboekjes en postgiroboekjes hebben verloren, wordt verzocht zich ter verkrijging van nieu we -boekjes tot het postkantoor van de plaats van hun inwoning of tijdelijk verblijf te wenden. Aan deze aanvragen zal door postchèque- en girodienst met grootst mogelijken spoed worden daan, zoodat zij binnen enkele dagen na de aanvraag over nieuwe boekjes kunnen beschikken. MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS. De directie van het Museum voor het Onderwijs, Hemsterhuisstraat 2E, heeft besloten, om militairen in uniform voorloopig vrijen toegang tot het Mu seum te verleenen. Het Museum is da gelijks geopend van 1012 en van half twee tot 4 uur. Voor rondgangen onder geleide en het organiseeren van Cul- tuurfilmvoorstellingen in groepsver band wende men zich tot de directie I chianen worden aangespoord van hun (telefoon 390560). belangstelling blijk te geven. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat aan vele openbare voorbereidende en aan alle bijzondere voorbereidende scholen morgen de leer lingen weer kunnen worden toegelaten. Op denzelfden dag zullen de leerlin gen van alle scholen welke dien dag beginnen of reeds begonnen zijn, met uitzondering van de leerlingen, die «-holen, gelegen in het landelijk gebied l-ezoeken, als regel weer aan de kinder voeding kunnen deelnemen, mits zij reeds te voren tot de voeding werden toegelaten. De telefoondienst heeft in de afge- loopen dagen dag en nacht gewerkt om alle aanvragen te behandelen. Het aantal telefoongesprekken .was buiten gewoon groot. Men heeft echter alle opdrachten kunnen voldoen. Van Gemeentewege wordt ons ver zocht te melden, dat alle handelaren, die zich in het bezit willen stellen van een verklaring, dat zij als zoodanig gevestigd zijn, zich ter verkrijging van zulk een document moeten wenden tot de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, van der Spiegelstraat 12. Ne d. Herv. Kerk. Door het Prov. kerkbestuur van Utrecht is toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk de heer D. Schakel te de Bilt, cand. aan den Rijksuniversiteit te Utrecht. kop opkijkend. „Held op sokken, doe je best! Je baas in angst jagen, omdat jij voor een opengewaaide deur in de rats zat!” ik tegen hem. Maar ik was nog lang niet klaar. Ik luchtte al m’n grieven. „Aardappelensilo! IJzervreter-mombak- kes! Op straat voor kleine hondjes wegloopen en dan toch een verwaanden snuit trekken als de menschen in krin getjes om je heen loopen! Weet je wat je bent? Je bent een straathond!" Als deze hond, met drie medailles bekroond, dit had kunnen verstaan, zou hij uit protest het huis, althans de kamer hebben verlaten. Maar hij verstond het niet en wist alleen maar dat ik boos was. Welvol daan wilde ik weer ten bedde tijgen, maar 't stomme dier zag er zoo zielig als een aftandsche oude beer, die ,,’t pootje” heeft, uit, dat ik zijn kleedje recht trok, hem over den kop aaide en „wel te ruste” wenschte. Toen ik wakker werd ’s morgens, kwam hij met zijn voorpooten over den rand van het bed hangen om even aan gehaald te worden. „De tijger niet he hazenhar tl” Maandagmiddag omstreeks 6 uur heeft op het Oranjeplein een botsing plaats gehad tusschen een motorrij wiel, waarop 2 Duitsche militairen wa ren gezeten, en een H.T.M. autobus. Een der militairen bekwam een hersen schudding, de ander een hersenschud ding en een kaakfractuur. De genees kundige dienst bracht beiden naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. van spek Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat met ingang van Dinsdag 21 Mei 1940 de gelegenheid tat het inleve ren van spek bij de Nederlandsche veehouderij centrale aan de daartoe door deze centrale aangewezen spek- depots op de bekende voorwaarden en tegen de bekende prijzen wederom is opengesteld. Onder hen, die uit de in ons blad verschijnende kolommenlange opgaven van legeronderdeelen, welke in goeden welstand verkeeren, de conclusie heb ben mogen trekken, dat hun naaste familieleden in leven zijn, zullen er velen zijn, die den vurigen wensch koesteren, dat ook de familiebetrekkin gen in Ned.-Indië daarvan op de hoogte gesteld zouden kunnen worden. Het is ons gebleken, dat de Duitsche bezettingsautoriteiten dezen harte- wensch verstaan en zich met de meeste welwillendheid bereid hebben getoond, deel te nemen aan besprekingen met Nederlandsche persoonlijkheden, die een plan hadden ontworpen voor het in het leven roepen van een soort radio grafisch „familiedienstje”, in dien zin op te vatten, dat de mogelijkheid zou kunnen worden geopend, dat naar Indië kunnen worden doorgegeven uitsluitend familietijdingen betreffende het verkee ren in goeden welstand. De besprekin gen hierover, waaraan o.a. wordt deel genomen door vooraanstaande landge- nooten, zijn reeds enkele dagen gaande. Gisteren heeft men reeds in ons blad kunnen lezen, dat de uitbetaling van Indische pensioenen normaal voortgang heeft. De Nederl. Indische Sociale Vrouwen organisatie, hier ter stede, de Nisvo, deelt ons nog mede, dat haar bureau in de Gr. Hertoginnelaan 213, des mid dags is geopend voor het geven van in lichtingen aan oudgasten en aan kin deren waarvan de ouders in Indië ver toeven. Voor zooveel noodig willen wij graag voldoen aan tot ons gerichte verzoe ken, om onze lezers op te wekken, de hier ter stede verpleegd wordende ge wonde militairen te gedenken met bloemen, versnaperingen, enz. Op het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft een bespreking plaats gevonden met de directeuren van de velschillende Rijks- bureaux voor de nijverheid. De huidige toestand van de Nederlandsche industrie en de maatregelen, welke voorloopig het eerst noodzakelijk zijn, werden daarbij onder het oog gezien. Speciale aandacht moest worden gewijd aan de grond stoffensituatie. De vergadering, die bin nenkort zal worden herhaald, stond onder leiding van den secretaris-gene- raal dr. Hirschfeld, die tevens waarne mend hoofd van het departement is. Ook met het presidium van den Nij- verheidsraad, welk orgaan optreedt als vertegenwoordiging van het georgani seerd industrieel bedrijfsleven, onder de huidige omstandigheden, vond een be spreking plaats. niets dien „bloedzuiger” niet bij je houden!” Na tuurlijk liep ik schielijk door. Een eind verder bleef ik voor een boekenwinkel staan, terwijl Tommie’s neus al snuffend te gast ging aan den gevel. Uit den winkel kwam een dame van onbestemden leeftijd met een kit tig zwart hondje achter haar aan hup pelend, een belletje rinkelend om z’n nekje. Tommie staakte plots zijn bezighe den en keek me aan met een blik, dien ik toen nog niet begreep. Ik dacht, dat hij verlof vroeg om met het hondje te mogen kennis maken en daarom zei ik, benauwd voor een gevecht: Nee, Tommie, we gaan door! En ’t dier, tot mijn verbazing terstond ge hoorzaam, ging weer trekken. Daar hoorde ik vlak achter me ’t rinkelende belletje, en ook weldra de dame roe pen: „Pipi hier!” schande eens voor, dat ik zonder hond zou zijn thuisgekomen èn voor ’t pu bliek. Het dier zag er barsch uit en snoof namelijk allerverschrikkelijkst. Later hoorde ik, dat alle boxers dat doen omdat ze te nauwe neusgaten hebben. Hij zag er zoo grimmig uit, dat ieder, die er aan kwam, in een boogje om hem heen liep. Dan klopte m’n hart van zwellenden trots en vond ik 't noodig hem op forschen toon toe te roepen: „Allé Tommie!” alsof ik een panter aan den ketting had, en ofschoon hij zelfs z’n kop niet uit zijn looplijn bracht. Ik was nauwelijks twee straten ver van huis, toen Tommie me een idee gaf van het ontzag, dat hij ieder in boezemde. Met één been op de onder ste tree van een blauwe stoep maakte een metselaar z’n schoen vast. Als een lokaaltreintje komt Tommie aangesno ven, blijft staan en steekt nieuwsgierig zijn zwarten snoet onder ’s mans ge laat. En zoo hevig was de schrik, dat de man ’t evenwicht verloor en op z’n knieën op 't stoepje terecht kwam. Met ’t hoofd achterom gewend ik, ofschoon ik er zelf nog lang niet van overtuigd was: ,,’t Beest niks!” De metselaar geloofde van, want hij PRAKTIJKEXAMENS „MERCURIUS. DIPLOMA”. De praktijkexamens der federatie „Mer- curiusdiploma” worden vier weken uit gesteld, namelijk voor boekhouden tot 17 en 18 Juli, voor handelscorrespondentie moderne talen tot 23 en 24 Juli. Overi gens in overeenstemming met het pros pectus in die plaatsen, waar zulks mo gelijk zal zijn. Aanmeldingen worden gaarne zoo spoedig mogelijk ingewacht sleepten, die in de nabijheid ston± Vader schrok wakker en zat recht-over eind in bed. Wat gebeurt erJ schreeuwde hij ontsteld de gang jn Niets, antwoordde zoonlief, dood, lakoniek. Dit antwoord was nog niet zoo gek, want in dagen waarin m** meer dan ooit voelt hoe alle dingen be. trekkelijk zijn, beteekende dit nachtè. lijk onheil in de gang inderdaad nietj" Maar zoo dacht de vader op het oogerü blik, dat hij wreed uit zijn slaap weri gerukt, er niet over. Hij maakte zich boos. Had zoonlief dan geen zaklantaarn bij zich? informeerden wij belangstel, lend, toen hij ons het verhaal deed. De onmisbaarheid der zaklantaarn demonstreert zich in tallooze gevallen. De daartoe in onze stad aangewezen instanties, zooals de Haagsche Burger wacht en de V.V.V., hebben in de afge- loopen dagen lofwaardig werk verricht ten aanzien van het verleenen van on derdak en het geven van den zoo nood- zakelijken bijstand aan de Rotterdam- sche vluchtelingen. De V.V.V. nam in hoofdzaak de administratieve beslom meringen, zooals het registreeren enz., voor haar rekening, terwijl de Haag sche Burgerwacht zorg droeg voor het onderbrengen van de groote groepen dakloozen uit de l Maasstad. Als vluchtsoorden werden aangewezen de Dierentuin en Film- stad. Met man en macht is er gewerkt om den nood dezer menschen zooveel mogelijk te verzachten en dank zij een voorbeeldige samenwerking kon zegen- rijk werk worden gedaan. De V.V.V. heeft niet minder dan globaal geschat 3000 menschen in geschreven. Uit alle deelen van het land komen vragen binnen van de zijde van hen, die in Rotterdam familie heb ben. Velen konden door de V.V.V., die nauwkeurig de lijsten bijhield, geluk kig worden gemaakt Geleidelijk aan wordt haar taak thans overgenomen door de Rijksin- spectie van het Bevolkingsregister, ge vestigd aan het Binnenhof 19. Hier kan men dus alle inlichtingen over ge vluchte Rotterdammers verkrijgen, evenals in het schoolgebouw in de Cool- i havenstraat te Rotterdam, waar een bureau van den BurgerlijKen Stand is gevestigd. Wij vernamen tenslotte nog, dat klei ne groepen weer naar hun woonstad j zijn teruggekeerd. Zooals in de hedenmorgen gehouden pers-conferentie werd medegedeeld, zijn de verkeers-verbreedingen groo- tendeels hersteld en wordt door de spoorwegen met man en macht ge werkt om het treinverkeer te bevor deren. Het is te voorzien, dat trots de door de Nederlandsche genie tot springen gebrachte bruggen over de in de ge- vechtzóne gelegen wateren ook eer lang de spoorwegverbindingen met de aan gene zijde dezer wateren gelegen gebieden zullen zijn hersteld. Het post- en telefoonverkeer function- neert practisch gewoon in het geheele land. Dé Duitsche technische troepen hebben op dit gebied in samenwer king met het P.T.T.-personeel heel wat werk verzet. Ook op ander gebied komt de eco nomische machine in ons land weer op gang. Zooals bekend heeft het mi nisterie van Financiën zijn werkzaam heden hervat, zoomede de Nederland sche Bank, het Ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en dat van Landbouw en Visscherij. Binnenkort zullen allerlei belemme ringen, die destijds zijn ingesteld door de Nederlandsche Regeering met be trekking tot den oorlogstoestand ten opzichte van levensmiddelen-voorraden en grondstoffen, worden terzijde ge steld. Van de zijde van de Duitsche autoriteiten wordt alles in het werk gesteld om het normale leven voort gang te doen vinden. met het daarbij gebruikelijke geraas omvielen in hun val een Keulschen pot mee- Eenige maanden geleden zat ik met een vriend in een van onze gemeente- autobussen, toen een jongeman met een mooien tijgerachtig geteekenden boxer binnenkwam en dezen behoed zaam ’t middenpad afloodste naar de leege bank tegenover ons, waar voor hem nog een plaats ópen was en het dier naast hem op den bodem kon zit ten. De boxer zag er grimmig uit snoof onbehageliijk. Hij doet niets, zoo stelde ons zijn gerust. En alsof het dier deze mededeeling wilde bevestigen, strekte het de pooten, ging liggen en sloot de oogen. Precies Tommie, een boxer, dien ik heb gekend. Inderdaad, die dieren zien er barscher uit dan ze zijn, zeide mijn vriend. En hij vervolgde: Net als sommige menschen, van wie je zeg gen zou: Wat een bullebak, maar die in den grond doodgoed zijn. Loop even met me mee, als we er straks uitgaan, dan zal ik je thuis een kiekje van die Tommie laten zien en je een mooi ver haal vertellen. Ik ging mee en zag een foto van mijn vriend als jongeman van onge veer 20 jaar en naast hem den bewus- ten boxer. Voorzoover een hond op een honden portret kon „lijken” moest ik toe geven, dat de boxer uit den autobus wel deze Tommie kon zijn. En toen hoorde ik het volgende ver haal van mijn vriend, in z ij n stijl: Toen ik nog thuis was, hebben we Tommie, den hond van een broer van me, eens drie maanden te logeeren ge had. „Tommie” was zijn vóórnaam, want hij had als „hond met een stam boom” ook een achternaam en was driemaal op tentoonstellingen be kroond. ’k Voelde me werkelijk verheven toen ik voor ’t eerst dat personage op mijn wandelingen mocht vergezellen, van wege den stamboom Hij liep, zoo als boxers meer doen, scheef, den kop N.O. en ’t hompje staart Z.W., hard- trekkend aan den ketting, waaraan ik hem veiligheidshalve had vastgewerkt, èn voor mezelf want stel je de Het hoofdpostkantoor te tijdelijk gesloten voor geldzaken De directeur van het postkantoor te Rotterdam maakt bekend, dat het hoofdpostkantoor aldaar tijdelijk ge sloten is voor de behandeling van geld zaken. Rentetrekkers, invaliditeits- en ouderdomswet worden verzocht, de hun toekomende uitkeeringen in ont vangst te nemen aan het dichtst bij hun tegenwoordige woning gelegen bij kantoor. Zij dienen daarbij het bewijs van toekenning der rente mede te brengen en indien dit verloren is gegaan zoo mogelijk een identiteitsbewijs. Postchèques, ook pensioenchèques, betaalbaar gesteld op het hoofdpost kantoor of het bijkantoór aan de Alke- madestraat, worden eveneens uitbe taald aan het bijkantoor, dat het dichtst bij de woning van den houder gelegen is. Chèques geen adres taald aan Wenscht men uitbetaling aan een an der bijkantoor, dan verzoeke men zulks schriftelijk aan den beheerder van het bijkantoor aan den Bergweg, onder opgave van het rekeningnum mer en het bedrag van de chèque. Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend 1. Het koopen van alle soorten schoe nen bij den kleinhandel en het verkoo pen en afleveren van alle soorten schoe nen door den kleinhandel is verboden. 2. Onder schoenen worden voor de toepassing van dit verbod mede ver staan kinderschoenen, laarzen, sport schoenen, sandalen, samoa’s en lederen pantoffels'. 3. Van het verbod, bedoeld onder 1, is uitgezonderd het koopen door en het verkoopen en afleveren aan hen, die in het bezit zijn van een door den plaat- selijken distributiedienst afgegeven, op naam gestelden bon, rechtgevende op het koopen van een paar schoenen. 4. De plaatselijke distributiedienst zal een bon als onder 3 bedoeld slechts afgeven op vertoon van de distributie- stamkaart aan hen, die ten genoegen van dien dienst aantoonen, dat zij niet beschikken over een paar schoenen, dat redelijkerwijze bruikbaar kan worden geacht 5. De onder 3 bedoelde bon moet bij aflevering der schoenen door den koo- per worden ingeleverd. De aan de ach terzijde van den bon vermelde gegevens moeten door den verkooper worden in gevuld en door den kooper van zijn handteekening worden voorzien. 6. De kleinhandelaar is verplicht iedere bestelling van schoenen op een bij den plaatselijken distributiedienst verkrijgbaar bestelformulier in te die nen bij het Rijksbureau voor huiden en leder, Keizersgracht 129/131 te Amster dam. Dit bestelformulier moet verge zeld zijn van een met het te bestellen aantal paren schoenen overeenkomend aantal bonnen, als bedoeld onder 3. Be stelling rechtstreeks bij den fabrikant of grossier is derhalve niet meer moge lijk. Zij kan nachtelijk onheil in huis voor, komen. Zij kan ook kracht aan onze be weringen bijzetten. - Heb je vannacht dien slag hoord? vroeg iemand me rond week geleden. Ja zeker, antwoordde ik. Om twaalf minuten over drie. Nonsens, zei hij, 't was nog geen één uur, ik was net in slaap en hij zei het met een gezicht van; man, wat ben je slecht op de hoogte. Ik heb, zóó dat ik den slag hoorde, met m’n zaklantaarn op m’n horloge gekeken, lichtte ik hem toe. En dit ant. woord ontzenuwde hem. Ik houd van m’n zaklantaarn, van dien trouwen metgezel in donkere uren. Zij is bescheiden en niet veel-eischend. Maar dit beteekent niet, dat ik niet blij zal zijn, wanneer ik haar nachtelijke diensten niet meer noodig zal hebben, Dan zal ik zeggen, met een glimlach en met een gevoel van behagelijke rust Der Mohr hat seine Schuldigkeit getan. Der Mohr kann gehen Nieuwe verschijningende zaklantaarn. De zaklantaarn heeft sedert eenige jaren een bescheiden rol in ons leven vervuld, zooals ook het paard dit heeft gedaan. Maar beide zijn opeens een rol van beteekenis gaan spelen. De zaklantaarn is een product der duisternis, in zooverre, dat men naar gebruikt, wanneer het duister is. In tijden van verduistering is het heel erg duister, zoodat men van de zaklantaarn veelvuldig gebruik maakt. Zoodra het donker wordt, wordt de zaklantaarn onze trouwe hulp, onze stut en steun in donkere uren. Het laatste wat ik vóór ik inslaap tegen mijn echtgenoote zeg isLieve, heb je de zaklantaarn op het nachtkastje gelegd? De zaklantaarn gaat in vele gevallen mee naar plaat sen, waarheen zooals dat in vroeger tijden heette zelfs koningen en kei zers zich te voet begeven. Met een va riant op een oude spreekwijze, kan men tegenwoordig zeggenmet de zaklan taarn in de hand, komt men door het gansche... huis. Want al heeft men het nog zoo goed verduisterd, wanneer er vele vensters zijn, heeft men toch altijd nog verraderlijke kieren en dan is het toch ook weer die goede trouwe zaklantaarn, welke ons de beste dien sten bewijst. Ik hoorde vanmorgen een vernaai van nachtelijk spektakel. Vader was in diepe rust, maar zoonlief had wacht gehad bij den dienst der luchtbescherming en was in het holst van den nhcht thuis gekomen. Dat was niet geruischloos ge- De eerste botsing had plaats met aantal- fietsen, die in de gang ren geplaatst en dit treffen was van dien aard, dat de rijwielen terrein weer veilig te zijn. Voorzichtig werkte ik me los en stapte uit bed. Tommie volgde niet, bleef binnen boord. Ik draaide het licht aan en zag de slaapkamerdeur openstaan. Er viel geen verder rumoer te vernemen door het gerammel van den wind aan de ramen. Vermoedelijk had de lucht druk de deur doen openspringen, was eindelijk de verstandige gedachte, wel ke bij me opkwam. Maar Tommie’s gedoe dan? Ik keek naar zijn bed. Daar zag ik Tommie inééngedoken liggen. Z’n kop lag op de voorpooten, de rest scheef naar achteren. Doordringend keek ik hem aan doch hij wendde z’n zwarten snoet af! Toen had ik hem door! Ik werd nij dig omdat ik aan zijn angst mijn angst te danken had. Zacht, doch met nadruk zei ik, met bevend handgebaar naar den grond*. „D’r uit!” Hij vertikte ’t! Ik had A gezegd en moest nu wel tot het eind toe volhou den. Inwendig nog niet gerust, stak ik m’n hand naar Tommie uit. De gecou peerde ooren gingen langs zijn kop naar achteren. En toen durfde ik verder alles. Ik greep hem onder de oksels en schoof hem zoo het bed uit. Hij kroop haast met zijn buik langs het vloerzeil, angstig met een halven Op grond van het bovenstaande is iedere handelaar in textielpro ducten, in bovengenoemden zin, verplicht, onverwijld een schrifte lijk verzoek tot inschrijving bij het Rijksbureau in te dienen, bij in williging van welk verzoek een vergunning tót het voeren van het bedrijf zal worden verleend. Het voortzetten van het bedrijf zonder een dergelijke vergunning, zal bin nenkort verboden zijn. Tommie scheen niets te hooren; hij begon zelfs nog harder te trekken! Ik volgde van harte, uit vrees, dat straks de dame op een gerafelde Pipi zou sta ren. Maar ’t kleine ding hield niet op en naderde tot vlak aan Tommie’s hielen. Ik besloot er een eind aan te maken en stampte hard met een voet op straat, zoodat ’t schippertje van schrik weg stof. Tommie stak zijn kop naar me omhoog. Ik meende dankbaarheid in zijn oogen te lezen, wat me echter heel vreemd leek. Je had dat beest eens moeten zien eten! Ik bleef er dien eersten middag eens even bij staan. „Eten” is te fraai uit gedrukt. In twee minuten tijds namelijk verschalkte hij een kom vol aardappe len en ik kon dezelve op hun binnen- waartschen tocht gemakkelijk van bui tenaf volgen, hetgeen me verontrustte, zoodat ik me voornam mijn broer daar over eens in te lichten. En nu zijn nachtkwartier. Tommie moest maar voor m’n ledikant slapen, vond ik, op een kleedje. „Dat staat wel goed zoo’n bullebak voor je bed”, dacht ik. En den eersten den besten nacht al gaf hij teekenen van groote waakzaam heid. Toen ik naar bed ging, woei 't hard en na het geduldige beest zorgvul dig toegedekt te hebben, sliep ik spoe dig in, bij 't geloei van den wind en 't regelmatige gezaag van den hond. Plotseling schrik ik door een hevig lawaai wakker, met een benauwenden druk op m’n borst en hoor een ontzet tend gebrom vlak boven me. Ik'wist niet hoe ik ’t had. 't Was pikkedonker, ik kon niets onderscheiden; bovendien verhinderde me de angst voor ’t onbe kende aanvankelijk na te denken. Mijn handen tastten naar m’n borst en voelden twee pooten. En toen werd ’t me duidelijk, dat Tommie daar zitten moest. Ik durfde niets te doen en ’t leek me verstandig stil te blijven liggen. Ik wist ook heelemaal niet wat er ge beurd was; verder kende ik ’t dier nog veel te weinig om hem zoomaar met een vaartje van me af te durven gooien. Bovendien kon hij nog ander menschenvleesch dan 't mijne, bijv. van inbrekers, geroken hebben. Eindelijk hield het brommen op en nu mijn oogen aan de duisternis gewend waren, kon ik opmaken, dat de deur van m’n slaap kamer openstond. Ik luisterde aan dachtig. Niets hoorde ik, geen geluid sluipende voetstappen, het kraken traptreden, niets. Aangezien de hond geen bijzondere geluiden meer liet hooren, scheen het

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6