„Broodbonboekjes” en Verdere vernauwing van het operatiegebied tusschen Kanaal- en Noordzeekust Uitreiking „Algemeene Distributie bonboekjes” te ’s-Gravenbage No. 17575. 1940*. Gemotoriseerde en Duitsche Marine in actie overbleef het station te Rhenen er van gemechaniseerde Toelichting op het leg geallieerde eenheden inferieur aan Duitsche r Donderdag 23 Mei. I bericht van Mislukte Engelsche doorbraakpogingen De toestand in Frankrijk Het koloniale probleem ;er- Woensdag y F?* den :re Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Een interview met generaal Franz von Epp Amerikanen tot terugkeer aangespoord Het station te Hiienen, met het door de Nederlanders opgeblazen viaduct. Links ligt de Oonderbarg, rechts de- Grebbeberg, waar hevig werd gestreden. 1940 1940 1940 1949 1940 27 28 29 30 31 1 Staatssecretaris Landfried over economischen toestand Mei Mei Mei Mei Mei Juni 1940 aan het front N -fr S T j r Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bezoek van Weygand VEREENIGDE STATEN. A t.m. B, op Maandag C t.m. G, op Dinsdag H t.m. K, op Woensdag L t.m. P, op Donderdag Q t.m. T, op Vrijdag U t.m. Z, op Zaterdag R N O T K BRUSSEL ij. HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Juni 1940 zullen te ’s-Gravenhage de „Algemeené 1 Personen, wiei' familienaam begint met één der letters R»MCI Z UOWTMCOV :rdun ‘SO o -fa- Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—, zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct. PARIJS en Abbeville (deze laatste stad is in Duitsche handen) zijn afstandstralen aangegeven, ter orienteering hoever de legers van elkander liggen. streng de hand worden gehouden. De bewoners van inrichtingen voor verzorging of verpleging zullen te zijner tijd de bonboekjes rechtstreeks ontvangen van den Gemeentelijken Crisis- en Distributiedienst. Voor hen is aanmelding op een der aangegeven dagen der halve niet noodig. Het is verboden zich op vertoon van distributiestamkaarten van leden van het personeel van de Koninklijke Land- en Zeemacht, voor zoover dit niet in eigen voeding voorziet, in het bezit te stellen van bonboekjes. Op de bonboekjes, welke zorgvuldig dienen te worden bewaard, moet de hou der (ster) naam en adres invullen. Tot nadere aankondiging blijven de Rijksdistributiekaarten (groene kaarten)’ geldig. Deze kaarten mogen dus niet worden vernietigd. ’s-G raven h age, Mei 1940. THIERRY km Van 15 regels 1-50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meeft Het kaartje geeft het gedeelte van Noord-Frankrijk aan, waar de Duit sche operaties tegen de geallieerden nog in vollen gang zijn. Van uit Parijs De nieuwe Fransche opperbevelheb ber, Weygand, is gisteren van het front waarheen hij zich per vliegtuig had begeven, in Parijs teruggekeerd. Hij heeft de regeering rapport uitgebracht over zijn indrukken. ’AKEN “o» Churchill was gisteren in Frankrijk. De Britsche minister-president Win ston Churchill, heeft gisteren in gezel schap van een aantal militaire deskun digen, een kort bezoek aan Frankrijk gebracht om besprekingen te voeren met minister-president Reynaud en ge neraal Weygand. Des avonds is hij naar Londen teruggekeerd. Bestrijding van défaitisme. Generaal Weygand heeft minister Mandei zijn eerste bezoek gebracht eflt Bij de opening van de Breslauer Messe heeft staatssecretaris Landfried van het rijksdepartement voor econo mische zaken het woord gevoerd. Hij gaf uiting aan zijn overtuiging, dat het Duitsche volk in den grooten, beslis senden strijd tegen den vernietigings- wil van Engeland en Frankrijk de over winning zal behalen, dank zij de door den Führer tot stand gebrachte bewa pening. Overgaande op economisch terrein, zeide de staatssecretaris, dat Duitschland ook voor de waarborging van zijn toevoer aan levensmiddelen goede voorzorgen heeft getroffen en in dit opzicht even weinig vrees koestert als op militair gebied. Dat is de' ver dienste van den Duitschen boer. Het handelsverkeer tusschen de sov- jet-Unie en Duitschland is, dank zij het tusschen beide landen gesloten ver drag, bezig zich ongestoord te ontwik kelen, waarvan de beteekenis voor bei de partijen niet hoog genoeg kan wor7 den geschat. Duitschland zoekt het eco nomische succes niet in eenzijdige over winsten te zijnen gunste, doch in de verzorging van de wederzijdsche be hoeften en in de handhaving van een levenshouding;, welke blijvenden afzet en blijvende leveringen waarborgt. Hierin bestaat een essentieel verschil rr»et de opvatting van de Westelijke tegenstanders, vooral van Engeland, wiens handelsmethode is altijd daar te koopen, waar het op dit oogenblik het goedkoopst is, en altijd daar te leve ren, waar op dit oogenblik de beste prijzen te maken zijn. Stefani meldt uit Rome De chef van het Duitsche koloniale bureau, generaal Franz von Epp, heeft in een kort interview verklaard, dat ook inzake het koloniale probleem Duitschland slechts wil, dat de gewet tigde aspiraties van iedere natie wor den bevredigd. Natuurlijke wegen moe ten voor iedereen openstaan en mogen niet het monopolie zijn van eenige vol ken. Duitschland wil zijn koloniën en zal ze krijgen en eveneens zal aan het einde van dezen oorlog iedereen zijn rechten kunnen doen gelden. sche omsingeling los te breken, mis lukt. Vernield en uitgebrand bleef een groot deel der Engelsche pantsermate- rtalen onder de uitwerking van het Duitsche vuur liggen op het slagveld, terwijl de rest zich gedwongen zag weer achteruit te trekken. Hier, bij Atrecht, zagen de Engelschen zich met het oog op de verbreeding van de Duitsche doorbraak naar de Kanaal- kust gedwongen niet alleen te ver trouwen op de Franschen en de Bel gen, maar nogmaals zelf in den strijd in te grijpen om .tegelijk ook den terugtocht van hun troepen te dekken, die in geforceerde marschen naar de Kanaalhavens trekken. De militaire toestand stond gisteren in het teeken der verdere vernauwing van het operatiegebied, dat tusschen de Kanaal- en de Noordzeekust en den omvattenden boog van het Duitsche front nog ter beschikking staat van den ingesloten vijand. In dit gebied bieden vooral de Belgen, maar ook de Franschen nog ernstigen tegenstand. In dit verband werden verscheidene aanvallen en pogingen om uit te breken naar het Zuiden in een breed front met gemotoriseerde groepen door den tegenstander ondernomen. Ook Engelsche pantserstrijdkrachten traden daarbij op. Blijkbaar is een deel van het terugtrekkende Britsche leger overgehaald actief tegenstand te bieden om te pogen den afvoer over het Kanaal te dekken. In het algemeen is de ingesloten vijand niet alleen numeriek zeer .sterk, maar ook goed uitgerust. Onder de afgesneden Fransche troepen bevinden zich talrijke elite- divisies. Zeer sterk is het aandeel aan gemotoriseerde eenheden. Uit alles blijkt, dat de vijand zich nog niet in het stadium der ontbinding bevindt en dat bijgevolg de Duitsche troepen nog krachtig moeten toeslaan. Tot dusverre zijn alle door braakpogingen afgeslagen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. S50310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboek!,. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Daarbij is gebleken, dat de gemotori seerde en gemechaniseerde Engelsche en Fransche troepen in hun gevechts- techniek en tactiek belangrijk inferieur zijn aan de Duitschers. Dat geldt voor al voor de leiding maar ook voor de opleiding en voor het materiaal. De door de tegenpartij uitgesproken be wering, dat de opgerukte gemotoriseer de groepen der Duitsche Weermacht reeds te lijden zouden hebben onder ernstige moeilijkheden in de voorzie ning van het noodige, is verzonnen. Duitschland is ook voor de verzorging van snel oprukkende troepen niet meer aangewezen op oude methoden, de rege ling van het nazenden van voorraden is een onderdeel van de zegevierende leiding en de tegenstander kan ervan verzekerd zijn, dat in dit opzicht alle noodzakelijke maatregelen tijdig zijn genomen. Uit het legerbericht blijkt bovendien, dat ook de Duitsche marine, met boven water varende schepen den vijand voor zijn eigen kust heeft aangevallen. De stoot van de snelle Duitsche schepen tegen de Fransche havens aan het Kanaal versterkt nog de insluiting van den vijand ook aan de zeezijde door de luchtmacht. COURANT. Naar Associated Press meldt, heeft het departement van buitehlandsche zaken te Washington aangekondigd. dat de diplomatieke en consulaire verte genwoordigers van de Vereenigde Sta ten in Griekenland, Roemenië, Hon garije, Boelgarije, Zuid-Slavië, Turkije. Syrië, Irak, Palestina, Tunis, Egypte en Tanger, opdracht gekregen hebben de in deze landen wonende Amerikaan- sche burgers te verzoeken, met het oog op de mogelijke uitbreiding van den Europeeschen oorlog, naar de Veree nigde Staten terug te keeren. Het to tale aantal van de Amerikaansche bur gers in deze landen wordt geraamd op tracht het binnenlandsch verbruik te ongeveer 18.000. De Amerikaansche bevorderen. De Burgemeester van ’s-Gravenhage, DE MONCHY. DISTRIBUTIELOKALEN 1. Westeinde 15, gebouw „Amicitia”2. Benoordenhoutscheweg IA, Dieren tuin 3. Neuhuyskade, gymnastieklokaal Gymnasium 4. Bronovolaan 50, ge bouw Bedrijfsvereen. voor Ziekengeldverzekering Centrale Onderlinge 5. Mer- kusstraat 19, schoolgebouw 6. van Heutszstraat 12, gymnastieklokaal7. Ca rolina van Nassaustraat 21, schoolgebouw 8. 3e van den Boschstraat 22, H.B.S.; 9. Maasstraat 1H, Vereenigingsgebouw10. Boerhavestraat 53, Evangelisatie- lokaal11. Rijswijkscheweg 342, H.T.O.; 12. Cyylinderstraat 4, gymnastiek lokaal; 13, Withuysstraat 4, Paviljoen; 14. Oltmansstraat 2a, schoolgebouw; 15. Beetsstraat 90, schoolgebouw 16. Stortenbekerstraat 218, Patronaatsgebouw 17. Bloemfonteinstraat 196, gymnastieklokaal 18. Kootwijkstraat 35, school gebouw 19. Nunspeetlaan 54, wijkgebouw „Salvatori”20. Steijnlaan 150, „Patrimonium”; 21. Pretoriusstraat 113, gymnastieklokaal; 22. van Damstraat, zij-ingang schoolgebouw Zusterstraat 121 23. Terwestenstraat 105, schoolge bouw 24. Jan van Gojenstraat 94, schoolgebouw 25. Thorbeckelaan 126. Haagweg 225, Loosduinen; 27. Aronskelkweg 1, H.B.S.; 28a. Fazantplein, gym nastieklokaal, op 27, 30, 31 Mei en 1 Juni28b. IJsvogelplein 10, (ingang rechts), op 28 en 29 Mei29. Doggersbankstraat, zij-ingang schoolgebouw Pluvierstraat 400 30. Westduinweg 40, schoolgebouw31. Doornstraat 118, gymnastieklokaal32. Nieuwe Laantjes 125, wijkgebouw „Rehoboth” 33. Haag- schestraat 38, schoolgebouw34. Nieuwe Parklaan 90, hoek Nieuwe Duinweg (Badkapel) 35. Zeestraat 57, gebouw „Excelsior” 36. de Ruyterstraat 67, ge bouw Theosofische Vereeniging 37. Bakkerstraat 59, schoolgebouw38. Be zemstraat 1, schoolgebouw 39. Spui 173, (Nieuwe Kerk) 40. Falckstraat 2A, gebouw Wijkverpleging41. Boylestraat 18, schoolgebouw42. Mient 205, schoolgebouw43. Sneeuwklokjestraat 16A, gymnastieklokaal44. Houtrust- weg 1, ingang hek kerkgebouw Vrijz. Herv. Gemeente 45. Aucubastraat 3, schoolgebouw46. Stokroosplein 50, Lyceum 47. Stadhouderslaan 84, H.B.S.; 48. Scheveningscheweg 21, „Hotel de la Promenade”49. Snelliusstraat 52, gymnastieklokaal50. Laan van Meerdervoort 57, Gymnasium, ingang poort rechts 51. HemsterhuiSstraat 2E, Museum voor het Onderwijs 52. Keppler- straat 303, gymnastieklokaal53. Lijnckerstraat 27, Evangelisatiegebouw. regeering heeft voorts besloten, de mailboot „President Roosevelt” naar Ierland te zenden, teneinde de in Europa wonende burgers terug te bren gen. Het schip vertrekt heden uit New York naar Galway. Verplaatsing van den zetel der Fransche regeering. Van de Fransche grens meldt het Duitsche Nieuwsbureau Volgens hier aangekomen berichten uit Frankrijk, bereidt de Fransche regeering haar verplaatsing naar Clermont Ferrand voor. De groote weg van Parijs naar Clermont-Ferrand is sinds 2 dagen voor ieder particulier verkeer gesloten en wordt streng bewaakt. Langs dezen weg worden op het oogenblik in tal- looze vrachtauto’s de acten en papie ren der Fransche ministeries in veilig heid gebracht. Op de persconferentie van gister avond heeft Hauptmann Frank de situa tie op het oorlogster rein in Noord- Frankrijk nader toegelicht. De Duitsche operaties gaan voort als een uurwerk, dat zoolang loopt als het opgewonden blijft. De wig, welke de spits der Duit sche troepen in de Engelsch-Fransche linies gedreven heeft, is zoo breed ge worden, dat van eerfy definitieve breuk kan worden gesproken, waarvan her stel door een tegenoffensief niet mo gelijk moet worden geacht. Aan de verwarring en desorganisatie bij de Fransche legerleiding moet het worden toegeschreven, dat ook van de andere zijde geen Fransch tegenoffen sief is losgekomen. De omsingeling heeft zich voltrok ken, niet alleen op den grond, maar ook in de lucht. Landleger, luchtmacht en zeestrijdkrachten werken hier ten nauwste samen. Reeds vallen snelle een heden van de Duitsche vloot, het klein ste zeewapen, waarover deze beschikt, Fransche oorlogsschepen in het Kanaal aan, zoodat Engeland ook daar niet meer over een eigen zee kan spreken. Alle militaire handelingen der drie deelen van de Duitsche weermacht be rusten op de innigste samenwerking en zijn gericht op één einddoel, dat ten slotte bereikt zal worden. Hauptmann Frank zeide niet te we ten hoe de verdere operaties zouden verloopen. Duitschers spreken trou wens ook niet over de toekomst, maar over wat geschied is, dus over daden. Hauptmann Frank, die voor de laat ste maal het gezelschap journalisten had voorgelicht, nam vervolgens af scheid, hij zal een andere bestemming volgen. De heer Jancke dankte Haupt mann Frank, dien wij als een voorko mende persoonlijkheid hebben leeren kennen, voor de wijze, waarop hij van voorlichting had gediend. ANTI-OORLOGSBETOOGING IN NEW YORK. Ongeveer 5000 menschen hebben gis teren in het centrum van New York betoogd voor het behoud van den vre de door de Vereenigde Staten. De be- toogers droegen borden mee met op schriften als „De Yankees komen de zen keer niet, laat God en niet wij den koning redden”. Later ontstond er een botsing tusschen de politie en een deel van de betoogers. NIEUW PROGRAM TOT HULP AAN DE BOEREN. De minister van landbouw, Wallace, heeft na een bespreking met president Roosevelt, een nieuw programma tót hulp aan de boeren bekend gemaakt. Dit programma voorziet in leeningen aan de boeren, waarbij de in de schu ren liggende oogst als onderpand zal dienen, met het doel hen door de moei lijkheden heen te helpen, welke zijn ontstaan door het verlies van de Europeesche markten tengevolge van den oorlog. De producten zullen wor den opgeslagen tot weer vraag ont staat, hetgeen na den oorlog te wach ten is. Ondertusschen zal worden ge- Ten einde een vlot verloop der uitreiking te bevorderen, zal aan dez^e regeling Van 27. Mei tot en met Distributiebonboekjes” en de „Broodbonboekjes” worden uitgereikt aan de houders(sters) der „Distributiestamkaarten”, welke kaarten, voor zooveel het personen boven 14 jaar betreft, door de(n) houder(ster) moeten zijn onder- teekend. Deze bonboekjes zullen worden verstrekt aan iedere(n) meerderjarige, die zich daartoe, met overlegging van alle distributiestamkaarten van hen, voor wie hij/zij de bonboekjes wenscht in ontvangst te nemen, aanmeldt. Voor iedere(n) houder (ster) van een distributiestamkaart zal één bonboekje van elke soort worden afgegeven. De uitreiking der bonboekjes zal, van 9 tot 17 uur, plaats vinden in de hierna vermelde lokalen en op de hieronder aangegeven dagen. Men wordt verzocht de bonboekjes af te halen in het lokaal, dat het dichtst nabij zijn woning is gelegen en zich aan te melden als volgt Mislukte Engelsche doorbraakpoging Onder het verschrikkelijk vuur van de Duitsche wapens op den grond en de verpletterende aanvallen der Duit sche duikbommenwerpers is, naar het Duitsche Nieuwsbureau- van welinge lichte zijde verneemt, de wanhopige poging van Engelsche pantserstrijd krachten om via Atrecht uit de Dyitr E 9ATEB0 «Ion? o I K vu tik 11 jjS X. WCTCH iBOWlOGNekï°“t", X ^•-'jfOUReofNS mmcmouckN «ROUBAIX v 4*’^ A -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1