Successen de Du itsche van luchtdoelartillerie Het Duitsch-Italiaan sche bondgenootschap VERDUISTERtNGS GORDIJNSTOFFEN NDER ZONEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR nog regeering leger De oorlog heeft beide naties nog sterker tot elkaar gebracht legerleiding Ongeregelde geallieerde Moeilijkheden in de geallieerde bevelvoering Speciale volmachten voor de Engelsche De versterking van en vloot Se„’ VERLOVINGSRINGEN RINGENHUIS Sieraden, Horl., Zilverw. HAAGSCHE COURAVT VAN DONDERDAG 23 MET 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. IN DIVERSE KWALITEITEN DUITSCHLAND. voor CHILI. VEREENIGDE STATEN. Zie verder le blad, paff- 3 n De versterking van de Italiaansche Westelijke grens GENERAAL VON XYLANDER OVERLEDEN. JAPAN. Hoogste Italiaansche onder scheiding voor Göring Koning-Keizer Victor Emanuel heeft generaal veldmaarschalk Göring doen weten, dat hij hem de halsketen der Annonciata heeft verleend. Hij deed dit in een telegram, luidende: „Het is mij een aangename taak u mede te deelen, dat ik ter gelegenheid van den op heden vallenden verjaardag van het pact van Berlijn de hoogste onderschei ding der Anponciata heb verleend aan Uwe Exc. die een der warmste en ac tiefste voorstanders zijt geweest van dit pact Victor Emanuel” ROEMENIE. RESERVISTEN OPGEROEPEN. Perscommentaren RECLAMES RECLAMES. Het bezoek der Japansche missie. zee, ter dood ver- worden geopend, afge- bij de moeten Parijs Parijs ridderlijke onderscheiding verleent ten teeken van hooge erkentelijkheid voor uw werk, dat steeds er op gericht was de banden tusschen Duitschland en Italië te versterken, wil ik u mijn ge- lukwenschen en mijn kameraadschap- pelijken groet doen toekomen. Musso lini”. de de Het Boelgaarsche parlement heeft het cultureel verdrag dat eenigen tijd ge leden tusschen Italië en Boelgarije is gesloten, goedgekeurd. Engeland zelf Britten Boelgaarsch-Italiaansche overeenkomst. De hertog de Guise in Engeland De „Evening Standard” bericht, dat de hertog de Guise, een der Fransche troonpretendenten en hoofd van het Huis van Orleans, in Engeland is aan gekomen. Tot nu toe vertoefde de her tog in ballingschap in België en door den oorlog is hij gedwongen geweest te vluchten. De Japansche vriepdschapsmissie is gisteren begonnen met een bezoek aan de ontgonnen Romeinsche gronden en de steden die daar door het fascisme zijn gesticht Ontploffing in het arsenaal van Woolwich In het arsenaal van Woolwich heeft zich gisternacht een ontploffing voor gedaan. Er ontstond een brand, dien men tenslotte meester kon worden. Men heeft de oorzaak der ontploffing nog niet kunnen vaststellen. Yard er thans toe heeft gebracht ook tweehonderd leden der Italiaansche fascistische partij in de wijk Soho door defectieven der politieke politie scherp te laten bewaken. met hem gesproken over de samenwer king der militaire en politie-autoritei- ten voor de bestrijding van alle oor logsmoeheid. Politie en militaire auto riteiten zullen met de sterkste midde len optreden tegen ieder défaitisme en ook nie| voor de radicaalste middelen terugschrikken om alle onrust onder de bevolking te voren te verstikken. Vorming van een vrouwelijk hulpcorps. De Fransche regeering heeft bevel gegeven tot de oprichting van een vrouwelijk hulpcorps. De leden van dit corps verplichten zich voor min stens een jaar. In bepaalde gevallen pillen zij een uniform dragen. Het nieuwe corps laat leden toe tusschen 21 en 55 jaar en zal gebruikt worden of wel voor hulpdiensten in het bin nenland, of wel in de z.g. legerzóne tot hulpverleeninig bij dé staven of bij de troepenonderdeelen alsmede intendance en de verpleging. Ambtenaren uit hun functie ontheven. 1 De Fransche minister van binnen- landsche zaken, Mandei, heeft den president der republiek een decreet ter onderteekening voorgelegd, waarbij de plaatsvervangende burgemeester van Compiègne en de speciale commissaris van Vglenciennes op staanden voet uit hun functies worden ontheven. TERAARDEBESTELLING VAN GEDOODE BURGERS IN HAMBURG EN BREMEN. Op het nieuwe kerkhof in Hamburg- Harburg is gistermiddag de rouw- plechtigheid gehouden voor de 33 bur gers, die gedood zijn bij den Engel- schen luchtaanval in den nacht van 17 op 18 Mei. Een groote menigte, be nevens talrijke officieele persoonlijk heden, begeleidden de dooden op hun laatsten gang. Bij de luchtaanvallen van de Engel» schen op Bremen in den nacht van 17 op 18 Mei en van 18 op 19 Mei zijn 15 burgers gedood. De slachtoffers zijn gisteren begraven. De burgemeester van Bremen heeft verklaard, dat de be volking met droefheid denkt aan deze offers, die gevallen zijn in den strijd voor de vrijheid en de sterkte van Duitschland. Engeland zal de vergelding krijgen. Op 84-jarigen leeftijd is le Mün chen, na een kort ziekbed, overleden de gepensionneerd generaal der infan terie Oskar Ritter von Xylander. In den wereldoorlog voerde hij het eerste Beiersche legercorps in talrijke veld slagen van overwinning tot overwin ning. Voor zijn bijzondere prestaties werd hij gedecoreerd met de militaire Max Joseph orde en met de „Pour le mérite". DE POLITIEKE RICHTSNOEREN. Het blad „Kokoemin Sjimooen" eischt. in verband met den nieuwen toestand in Europa, dat Japan zijn po litiek van niet-inmenging in den Euro- peeschen oorlog zal herzien en nieuwe politieke richtsnoeren zal vaststellen, op grond van het feit, dat de Europee* sche oorlog verbonden is met de nieu we ordening in Oost-Azië. Met China mag geen gedeeltelijke, doch uitslui tend een totale vrede gesloten wor den, en daarom moet 't kabinet-Yonai zijn afwachtende houding opgeven ten gunste van een positieve politiek, ten einde een permanente oplossing moge lijk te maken van den oorlog in China. Arbeiders oordeeld. Van de Fransche grens meldt het Duitschp NieuwsbureauVijf Fran- schen, die werkzaam waren in fabrie ken in Dieppe, zijn door den krijgs raad ter dood veroordeeld en twee uur daarna gefusilleerd. Met deze terecht stelling moet een voorbeeld gegeven Worden, om de arbeiders der indus trieën in Noprd-Frgnkrijk er van af te houden hun Werkplaatsen te verla ten. Zooals bekend is, heeft de nieuwe minister van binnenlandsche zaken. Mandei,' ieder verlaten der werkplaat sen tot desertie verklaard, en daarvoor dezelfde straf gesteld als voor het ver laten van zijn post aan het front. De terechtgestelde arbeiders hadden op het bericht, dat de Duitschers nader den, evenals vele anderen, hun bedrij ven verlaten óm naar hun woonplaats te gaan en daar te zorgen voor de vei ligheid van hun gezinsleden. sche pact meer dan ooit een stalen pact is. De dag van het ontstaan der ver nieuwing van Europa is de dag van de onderteekening van het Duitsch-Ita- liaansche verdrag. Door dit verdrag worden vele, wellicht alle ongerechtig heden uit de wereld geholpen. Men staat aan den aanvang van eeen nieuw tijdperk. De gevangenneming van generaal Giraud Naar het D-N.B. over de gevangen neming van den opperbevelhebber van hét Fransche negende leger nog ver neemt, ia deze niet zooals oorspronke lijk werd aangenomen geschied op het .pogenblik, waarop generaal Giraud zijn nieuwe opperbevel op zich nam in plaats van de leiding over het tot dus verre door hem geleide zevende leger. Generaal Giraud bevond zich veeleer reeds sinds eenige dagen bij zijn nieu we leger, doch had klaarblijkelijk het overzicht over den toestand verloren, zoodat hij besloot in een verkennings- pantserwagen zelf naar het front te rijden om Zich te orienteeren en den Franschen tegenstand zoo veel moge lijk te organiseeren. Daarbij raakte hij midden in een aanvallend Duitsche pantsereenheid. Hij werd gevangen ge nome». hoofd der regeering zal werken. De hui dige commissaris, generaal Favagrossa wordt onderstaatssecretaris. Inlevering van ijzeren hekken. In de staatscourant is een wet gepu bliceerd volgens welke alle hekken voor zoover zij geen bijzondere kunstwaarde hebben, voor 31 December, a.s. als oud- ijzer moeten worden ingeleverd bij het commissariaat-generaal voor de oor logsindustrie. Staatssecretaris Kleinmann in Milaan. Staatssecretaris Kleinmann van het Duitsche verkeersministerie is giste ren te Milaan aangekomen om met se nator Giannini besprekingen te voeren Maatregelen in Britsch-Indië De Britsch-Indische regeering heeft als aanvulling op de tot dusver ge nomen maatregelen verdere voorzorgs maatregelen genomen tegen eventueele opstandige bewegingen in het binnen land. Italiaansche persstemmen. Alle Italiaansche bladen bespreken het feit, dat koning Victor Emanuel de orde van de Annunziata heeft ver leend aan generaal-veldmaarschalk Göripg. „Regime Fascista” teeken t hier bij aan, dat deze hoore onderscheiding opnieuw de gemeene leugens weerlegt, volgens welke de koning en de prin sen van het Koninklijke Huls de Dujtsch-gezinde politiek van Italië niet gaarne zien. Laat rrien niet de woorden vergeten, aldus het blad, welke graaf Ciano in Milaan gesproken heeft, dat „Italië op zijn verplichtingen staat en niet afziet van zijn aspiraties”. Als dit niet duidelijk genoeg is, dan zal in het vervolg pog duidelijker taal ge sproken worden. Italiaansche bladen publiceeren har telijk gestelde artikelen naar aanleiding van den eersten verjaardag van het Duitsch-Itallaansche bondgehootschap. De balans van het eerste jaar van het bondgenootschap, zoo schrijft de „Gior- nale d’Italia” is voor beide staten van het grootste voordeel. Het wederzijd- sche, diepe begrip, de ontmoeting op den Brenner, de overeenstemming over Zuid-Tirol, de handels- en cultureelc betrekkingen, de Duitsche steenkolen leveranties aan Italië, waarmede een eind is gemaakt aan de afpersingspo- gingen van Engeland, zijn de belang rijkste en algemeen bekende etappes, andere phasen zullen te zijner tijd vol gen. De „Corriera della Sera” schrijft: De oorlog heeft de beide naties nog slechts sterker tot elkander gebracht. De niet deelneming van Italië aan de oorlog voering is niet in tegenspraak geweest met dit pact, maar was slechts een toe passing van het pact. Thans zal men toepassingen van anderen aard beleven Alles zal zich afspelen binnen het kader van het Duitsch-Italiaansche bondge- Bij dezelfde gelegenheid heeft do Duce een telegram aan Göring gezon den, luidende: „Op het oogenblik, waar- men zij ook uit het oosten op de fiets. °P Z.M, de Koning-Keizer u de hoogste schrijft: Italië neemt aan de in gang ijnde aangelegenheden deel, niet alleen omdat het zelf een economischen oor log ondergaat welke herinnert aan de zeer oo versmethoden van voorbije eeuwen, maar ook, omdat zijn bewape ning een factor vormt in bet kader der krachten van het conflict. De „Gazetta del Popolo” constateert, dat na een jaar vol gebeurtenissen het Duitsch-ItaliaaD- Des nachts slapen zij uitgeput op de Par ij sche voetpaden, totdat de politie hen naar een toevluchtsoord voor vluchtelingen brengt. De verkoop en het verbruik van gecondenseerde melk Is gisteravond in Parijs verbo den, uitgezonderd voor kinderen en zieken. De winkeliers zijn verplicht hun voorraden gecondenseerde melk bij de autoriteiten op te geven. 8T0RM IN DE HAVEN VAN VALPARAISO. De haven van Valparaiso is gister morgen door een storm geteisterd. Het eenige drijvende dok van de ha ven is met het zich daarin bevindende schip gezonken. Bovendien zijn ver scheidene andere vaartuigen vergaan. Een deel van de kade werd vernield. De Chileensche kruiser „Latorre" liep lichte beschadiging op. Ook in andere deelen van midcien-Chili werd door storm en overstroomingen scha de aangericht. Voor zoover bekend, zijn er geen slachtoffers. Engelsehen verlaten. Het Britsche consulaat te heeft alle Engelsche staatsburgers te Parijs, die niet in verband met hu» werkzaamheden moeten blijven, aan gespoord de stad te verlaten. Spanning in Fransch-Marokko. Naar uit Casablanca wordt gemeld, heeft de Fransche nederlaag aan her Westelijke front een plotselingen span ning in Fransch-Marokko gewekt. De gebeurtenissen worden daar opgewon den besproken. Op het geheele land drukt een geladen atmosfeer. In grooten getale blijven vluchtelin gen naar Parijs stroomen. Voortdu rend komen vrachtauto’s met uitgewe kenen en hun huisraad aan. Vaak ko- Het Hongaarsche blad „Uj Magyar- sag” publiceert een artikel van zijn specialen correspondent in Italië, ge dateerd uit Bardonecchia» aan de Fransch-Italiaansche grens, waarin de verslaggever, dje een bezoek heeft ge bracht aan de fortificaties vgn dg» Lic torenwal der Alpen constateert, dat deze op 2500 meter höógte .gebouwde versterkingen zelfs legers van verschei dene millioenen soldaten zouden kun nen tegenhouden. De fortificaties van den Lictorenwal der Alpen, welke te Genua beginnen en zich langs de ge heele Alpen uitstrekken, zijn in één jaar in het leven geroepen en worden door verscheidene deskundigen be schouwd als een der beste en veiligste ketenen van versterkingen van de ge heele wereld. De verdediging van deze versterkingen is vooral toevertrouwd aan mannen, die in de bergen geboren zijn en geleefd hebben, zoodat zij ze volkomen kennen, sterke, bekwame mannen, gewend aan bet harde leven in deze streken. Het artikel wijst er op, dat Italië volkomen onkwetsbaar is aan zijn Westgrens,, en voegt hier aan toe, dat zelfs luchtaanvallen geen ernstig gevaar zouden vormen voor Turijn en Piemont, omdat de Italiaan sche regeering de luchtafweer in deze streken machtig versterkt heeft. Wat overigens de actieve luchtverdediging betreft, deze wordt gewaarborgd door Italiaansche vliegtuigen, welke in den Spaanschen oorlog in een groot aantal gevechten hun superioriteit hebben be wezen zelfs tegenover vliegtuigen van het modernste type. De Duce ontvangt kleine industrieelen. De Duce heeft de leiders van de Ita liaansche kleine industrie ontvangen. Zij werden voorgesteld door den voor zitter van de fascistische industrieele federatie, graaf Volpi. Deze hield een rede, waarin hij zeide, dat alle Ita liaansche industrieele soldaten onder de bevelen van den Duce zijn. Hetzelf de geloof bezielt hem in den strijd voor de autarkie en zij zijn bereid te gehoorzamen aan de bevelen van den Duce, om het lot van het Italiaansche keizerrijk te verzekeren. maand zou schreven. Vluchtelingen uit Gibraltar Te Tanger zijn een honderdtal vluch- telingen-families uit Gibraltar aange komen. Zij moésten binnen enkele uren hun woningen verlaten. De stem ming onder de vluchtelingen was zeer teneergeslagen. Slechts mannen ouder dan 15 jaar, die in staat zijn de wa pens te dragen, moesten in Gibraltar blijven. Vrouwenarbeid in de industrie. De bond van ingenieurs en de bond van personeel hebben een overeen komst gesloten, krachtens welke thans tijdens den oorlog vrouwenarbeid in de zware industrie wordt toegelaten. over de Donau-Save-Adria-spoorlijn, waarover de Italiaansche regeering de contröle uitoefent. „Opmarsch naar een nieuw tijdperk”. De „Frankf. Ztg." noemt de uit spraak van den Franschen minister president Reynaud „Het vaderland is in gevaar”, de balans van ruim 20 jaar Fransche veiligheidspolitiek. Nogmaals, zoo schrijft het blad, klemt Frankrijk zich krampachtig vast aan het geloof aan de analogie van het historische verloop. Het zal zich vergissen. Het zal de tragedie der analogie beleven. Het wonder, waaraan Reynaud gelooft, zal uitblijven. De groote, historische wet, volgens welke de reorganisatie van Europa voltrokken wordt, beheerscht dit oogenblik. De toekomst van Euro pa gehoorzaamt aan de macnten, wel ke den opmarsch naar een nieuw tijd perk hebben ingezet. Japansche perscommentaren. De Japansche bladen zijn ook heden vol bewondering voor de groote Duit sche successen aan het Westelijk front. Niemand kan de volledige nederlaag der geallieerde troepen bestrijden, ver klaart het blad „Hotsji Sjimboen”. En geland is thans gekomen in het kritie ke stadium, waar het gaat om de haad- Lordgrootzegelbewaarder Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis een wetsont werp ingediend, dat betrekking heeft op speciale volmachten voor de regee ring. Deze volmachten geven de regee ring in geval van nood bevelsbevoegd heid over alle onderdanen en hun eigendom. Alles moet ter beschikking van den Koning «taan om de verdedi ging van het Empire, de instandhou ding der openbare orde en de voort zetting van den oorlog, benevens de noodzakehjke beschikbaarstelling van hulpkrachten te verzekeren. Het wetsontwerp over de speciale volmachten is door het Lagerhuis in alle lezingen aangenomen. Nadat ook het Hoogerhuis zijn goed keuring aan het ontwerp had gehecht heeft de Koning het onderteekend, waarmede de wet van kracht is ge worden. having van de heerschappij ter welke het dreigt te verliezen. Yomioeri Sjimboen” vergelijkt het Duitsche optreden met de kracht van een ijzeren stier, die de geallieerde krachten heeft neergestormd en hen waarschijnlijk in het Kanaal zal drin gen. Frankrijk en Engeland moeten nu boeten voor hun grootspraak. De dag komt in zicht, waarop de oude orde moet verdwijnen. Productieraad gevormd In het Lagerhuis heeft de lordgroot- zegelbewaarder Attlee de vorming van een productieraad aangekondigd. Deze raad zal vertegenwoordigers omvatten van de voornaamste staqtsinstanties, de vakvereenigingen en de werkgevers. Voorzitter zal de minister zonder por tefeuille', Greenwood, zijn. Er zullen speciale commissies gevormd worden voor de vergemakkelijking van de uit breiding der werkgelegenheid. Boven dien zullen speciale maatregelen ge troffen worden ter vermijding van ver- kwistingwn- Bijeenkomst tier eere van Ritter von Epp. Te Rome is ter eere van den rijks stadhouder Ritter von Epp, gisteravond een bijeenkomst gehouden in het Ar- gentijnsche theater, waar o.a. aanwezig waren de minister voor Italiaansch- Afrika, Teruzzi, de Duitsche ambas sadeur von Mackensen en tal van voor aanstaande personen van partij en staat San Giorgi, lid van den Nationaleri raad, hield een rede over den groei van Italië tot het keizerrijk, en zijn groote successen in Afrika. De avond werd besloten met geestdriftige betoo- nootschapspact. De „Popolo d’Italia gingen voor den Führer en den Duce, het rijk van Adolf Hitler en het fascisti sche Italië, alsmede voor de overwin ning der Duitsche wapenen- Het commissariaat-generaal voor de oorlogsindustrie. Het commissariaat-generaal voor de oorlogsindustrie wordt omgevormd in een onderstaatssecretariaat, dat steeds onder de onmiddellijke bevelen van het In een te Boekarest gepubliceerde bekendmaking van den generalen staf is per 23 Mei wederom een groot deel der reservisten voor de opleiding op geroepen en wel zoowel manschappen als ook officieren en onderofficieren. Uitdrukkelijk wordt naar voren ge bracht, dat daarmede ook de verleen de verloven ingetrokken worden. De opgeroepenen moeten zich binnen 24 uur bij hun troependeelen melden, uitgezonderd blijft slechts het perso neel der belangrijkste departementen, der staatsspoorwegen, der P.T.T. en verder die reservisten, die werkzaam zijn bij fortifiegtjewerken, den aanleg van spoorwegen en tramlijnen en ten slotte met speciale goedkeuring van den generalen staf het personeel der steenkolenmijnen, petroleummaatschap- pijen en suikerbieten verbouwende boeren. In een aanvulling op de desbetref fende mededeeling vermeldt de gene rale staf, dat de per 23 Mej geschie de oproeping van reservisten voor op leiding plaats heeft voor den duur van dertig dagen. Koning George heeft Dinsdag den Engelsehen opperbevelhebber generaal Ironside in bet Buckingham Palace in langdurige audiëntie ontvangen. In welingelichte kringen verluidt, dat de ongeregelde bevelsverhoudingen in Frankrijk in het middelpunt stonden van het rapport, dat generaal Ironside uitbracht. Generaal Weygand is belast met de leiding van alle oorlogsopera- ties op alle oorlogstooneelen. Deze machtbevoegdheden omsluiten op zich zelf ook het opperbevel over het Brit sche expeditieleger in Frankrijk, dat ook onder den voorganger van Wey gand, generaal Gamelin, gesteld was. Tengevolge van den Duitschen door braak en de afgrendeling van de geal lieerde strijdkrachten ten Noorden van AmiensAbbeville stuit de uitvoering yan een algemeen oorlogsplan in Frankrijk niet slechts op technische moeilijkheden, maar er bestaan ook vergaande meeningsverschillen tus schen Parijs en Londen over de voort zetting van de operaties. Bovendien vormt het gevangen nemen van gene raal Giraud, den. opperbevelhebber van het negende leger, een zwaren slag, aangezien Giraud als de be kwaamste legerleider, voorzien van uitgebreide volmachten, de leiding in het Fransche Noordelijke gebied zou aanvaarden. Naar verluidt, zou zich ook generaal Gort, opperbevelhebber van het Brit sche expeditiecorps in Frankrijk, i» Londen bevinden en niet meer terug- keeren naar het oorlogstooneel, aange zien de Britsche troepen nog slechts tot taak hebben de inscheping en te rugkeer naar Engeland te dekken en in den grootsten haast ten uitvoer te leggen. „De Engelsche oorlog slaat heden op terug en dwingt de de doodelijke beslissing op, welke zij om den' prijs van een conti- nentalen oorlog tegen Duitschland had den willen vermijden", schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung”. De Engelsehen, zoo vervolgt het blad, strijden voor het Kanaal als de beman ning van 'n bruggehoofd, waarvan het verlies wegens de rampzalige gevolgen voor de hoofdgroep zoo lang als slechts eenigszins mogelijk is, moet worden vertraagd. De hoofdgroep van Enge land voelt zich rechtstreeks aangeval len en ten zeerste bedreigd, De snelle p resultaten tegen Engeland zijn werke lijkheid geworden, en de vrees voor den „knoek-out" beheerscht in Londen alle gemoederen. „De oorlog klopt aan Engeland’s deur", schrijft de Berliner Börsenztg. Wij zullen deze huichelaars aldus het blad »r nog krachtiger aan her inneren, dat zij het waren, die ons den oorlog verklaarden, een oorlog, waarin zij Duitachlands vrouwen en kinderen uithongeren, de brandende fakkel in het Duitsche huis gooien voor Sfctijd de pezen willen doorsnijden van de Duitsche kracht. Thans, nu het lot een voor hen onverwacht verloop neemt, zijn zij ontsteld, dat de oorlog zich niet in het Roergebied, doch reeds in de dreigende nabijheid van de Engelsche kust afspeelt. Inmiddels voltrekt zieh tusschen Somme en Scheldemonding de omsingeling met onverbiddelijke hardheid. Het oogenblik zal komen, waarop de heeren in Londen het mora- liseeren zullen opgeven. Het snelle oprukken van de Duitsche troepen heeft tengevolge, dat vele be richten over aanvallen en het afslaan van tegenaanvallen, alsmede over resul taten van de luchtmacht, met vertra ging worden ontvangen, aldus verneemt het Duitsche Nieuwsbureau van wel ingelichte zijde. Zoo kunnen b.v. aantallen vliegtuigen, welke door luchtdoelartillerie worden neergehaald en welke in het legerbericht worden gemeld, niet steeds volledig zijn. In de toekomst zullen van tijd tot tijd totaal aantallen bekend worden gemaakt. In het tijdperk van 10—15 Mej werden slechts 143 vliegtuigen gemeld als om laag geschoten door de luehtdoelartil- erie, terwijl naar thans bekend is in dezen tijd 342 vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten door de luchtdoelartillerie, opgesteld in het vaderland en in het bezette gebied- De luchtdoelartillerie heeft dus onge veer een vijfde van de totale verliezen van den vijand neergehaald, iets min der, dan het aantal vliegtuigen, dat in luchtgevechten omlaag werd geschoten. De vernieling door de Engelsehen De geallieerde troepen, in het bijzon der de Engelsehen, vernielen in de ge bieden, welke zij vluchtend verlaten de voorraden levensmiddelen, alsmede de fabrieken, mijnen e.d. Van Duitsche zijde wordt te dien aanzien verklaard, dat het Duitsche leger en het Duitsche volk in hun be hoeften kunnen voorzien door de-pro ductie van de eigen industrie. Wat in genoemde gebieden wordt vernield, zal door de plaatselijke bevolking worden gemist. Het Duitsche volk heeft geen steenkool noodig, doch de Belgische en f ransche gezinnen zullen deze missen- Hopelijk zal in den komenden winter niet worden geklaagd over de gevolgen van een misdadige» waanzin, waarvoor Duitschland niet verantwoordelijk is. De Senaat heeft gisteren een credlet van 1823 millioen dollar voor het leger toegestaan. Voor dit bdrag zullen 2566 vliegtuigen en een groote hoeveelheid luchtdoelartillerie, tanks en pantser- afweergeschut worden aangeschaft. Het leger zal op volledige sterkte va» 280.000 man worden gebracht Het ontwerp is thans teruggezonden naar het Huis van afgevaardigden ter behandeling van enkele amendementen. Telefoonverbindingen tusschen Londen en het vasteland verbroken Alle telefoonverbindingen tusschen Londen en het vasteland zijn sedert gisteren volkomen stopgezet. Italianen in Engeland onder bewaking De „Daily Telegraph" meldt, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, dat de angst voor parachutisten Scotland Misbruik van het Roode Kruis Verscheidene officieren en manschap pen van de Duitsche luchtmacht heb ben medegedeeld, dat zij bij verken ningsvluchten en achtervolging van den vijand de ervaring hebben opgedaan, dat deze misbruik maakt van het Roode Kruis en van vluchtende groe pen burgers. Ten Oosten van Philippe- ville werd in een bosch een Roode Kruis-kolonne waargenomen, terwijl op dertig meter afstand pantserwagens stonden, welke op de vliegtuigen scho ten. Op 19 Mei ontdekte een Duitsch vliegtuig bij Valenciennes een Roode Kruis-kolonne. Zooals vanzelf spreekt viel het vliegtuig niet aan, doch het werd beschoten en duidelijk werd ge zien, dat een mitrailleurschutter zijn wapen liet rusten op den radiator van een auto, welke was voorzien van het internationale Roode Kruis-teeken. Ook werd vastgesteld, dat terug trekkende troepen zich mengden onder vluchtende burgers en uit gesprekken van manschappenvan den pantseraf- deelingen met Belgische burgers is ge bleken, dat zij dikwijls tegen hun wil door de terugtrekkende militairen wer den meegevoerd om als dekking te die nen en door hun aanwezigheid de Duitsche vliegtuigen ervan te weer houden aan te vallen. Vijfhonderd Fransche spoor- wegwagons in Duitsche handen Naar het D.N.B. verneemt konden in de streek van Lauterburg, nadat de vijand hier had moeten terugtrekken, 500 Fransche spoorwegwagons gebor gen worden. Geen telefonische nieuwsdienst tusschen Tokio en Londen Aangezien Engeland Japan er van in kennis heeft gesteld, dat het niet in staat is om gedurende den Euro- peeschen oorlog een begin te maken met een telefonischen nieuwsdienst tusschen Tokio en Londen, is deze dienst, die over een afstand van 15.000 kan. zou gaan, en die eind van deze Alle modellen v ƒ4.50 t. /20.- le kl. uitv.l Fa. TEERLINK.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2