GEMENGD NIEUWS BINNENLAND UIT DE OMSTREKEN RECHTZAKEN TTAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. Uit Rotterdam VROUW NEERGESTOKEN UITSPRAKEN ONDERWIJS EN KERK De voedselvoorziening in de hoofdstad PLUNDERAARS STAAN TERECHT SCHULD VAN WIELRIJDER OF AUTOMOBILIST DE MOORD IN DE VIJZELSTRAAT TE AMSTERDAM TECHNISCHE# HOOGESCHOOL TE DELFT DOODELIJKE AANRIJDING ONDER RIJSWIJK De hulpverleening van Amsterdam aan Rotterdam Opruiming van mijnenvelden ZWARE STRAFFEN IN PETTO BEROOVING MET GEWELDPLEGING TE MONSTER Teruggave motorrijtuigen belasting Dader gearresteerd DELFT. der examens Wenken voor leerlingen van de nijver heidsscholen voor meisjes. de op Brandkasten in het politie bureau. Een plunderaar uit Schiebroek. Dinsdag 14 Mei werd perceel Hoofd laan 2 te Schiebroek beschadigd. On middellijk werd begonnen met het op- Gevaarlijke terreinen in de omgeving van de Grebbelinie. Naar wij vernemen zijn diverse mij nenvelden nog niet geheel opgeruimd en wel in de buurt van Veenendaal. van den Grebbeberg, den Amerongschen Berg en bij Rhenen. Door samenwer king vap Duitsche ep Nederlandsche militaire autoriteiten zijn echter maat regelen getroffen om deze mijnenvel den, waarin reeds enkele burgers zijn verongelukt, zoo spoedig mogelijk op te ruimen. Een paar pioniercompagnieën zijn hiervoor aangewezen. Het publiek worut er tegen gewaar schuwd zich in het bovenomschreven gebied te begeven. examens, worden welke voort- Examen manufacturenbrevet uitgesteld. Naar wij vernemen, is het oorspronke lijk voor Juli-Augustus vastgestelde vak- examen voor den manufacturenhandel tot nader order uitgesteld. Arrondissements-rechtbank Ds. E. L. NAUTA. Door een betreurenswaardige onjuiste melding hebben wij dezer dagen het over lijden bericht van ds. E. L. Nauta, emeri- tus-predikant te Wassenaar, die weder als veldprediker in het afgeloopen jaar in dienst was getreden. Ds. Nauta is gelukkig nog in leven en bevindt zich in goeden welstand. TIEN JAAR GEVANGENISSTRAF GEREQUIREERD. In den ochtend van den 27en Decem ber van het vorige jaar speelde zich in een winkel in de Vijzelstraat te Amsterdam een liefdesdrama af, waar bij een jeugdige dienstbode het leven liet. Het meisje was eenigen tijd ver loofd geweest met een 37-jarigen ex pediteur. Zij verbrak de verloving, doch de expediteur stelde alles in het werk om den omgang te herstellen. Zij weigerde echter pertinent zich langer met den man in te laten. Herhaalde lijk bedreigde hij haar. Op den ochtend van dén 27en December zette de dienst bode de vuilnisbakken buiten en van die gelegenheid maakte de afgewezen minnaar gebruik om den winkel bin nen te dringen. Toen het meisje weer binnen was, viel hij haar onmiddel lijk met een dolkmes aan. Hevig bloe dende en luid gillende vluchtte zij de straat op, achtervolgd door den man. Op straat zakte zij ineen en enkele oogenblikken later overleed zij. De da der was intusschen gegrepen door werklieden van de stadsreiniging. Thans stond de expediteur voor de Amsterdamsche rechtbank terecht, verdacht van moord. Subsidiair had de officier van justitie doodslag ten laste gelegd. De man gaf in feite het tenlaste gelegde toe: hij was met het meisje verloofd geweest, tot zijn woede had zij den omgang verbroken, hij had een dolkmes gekocht om haar angst aan te jagen. Voor zoover hij zich herin nerde. had hij haar maar één steek, n.l in den hals toegebracht. De psychiater, dr. S. P. Tamme- non}3 Bakker, verklaarde dat verdach te psychopathische trekken heeft, doch géén psychopaath is. Bij het slotverhoor hield verd. vol, dat hij niet de bedoeling had gehad om het meisje te doodeo. heb haar ruimingswerk. De 24-jarige aannemer J. H. H. uit Schiebroek had daarbij enkele voorwerpen van waarde gevon den en in zijn zak gestoken. H. stond gisteren voor den rechter en gaf toe het geld en de sieraden ge stolen te hebben. De rechter sprak zijn afkeuring uit over het hoogst laakbare van 's mans handeling. De officier, mr. Meischke, eischte de hoogste straf, welke de politierechter kan opleggen, n.l. 6 maanden gevange nisstraf met last tot onmiddellijke ge vangenneming. De rechter veroordeelde den man conform den eisch van het O.M. tot 6 maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf en gelastte teveng zijn on middellijke gevangenneming. Geen levering uit leger voorraden. De commissie van buitenlandsche za ken van den Senaat heeft met twaalf tegen één stem een voorstel van senator Pepper verworpen om vliegtuigen van de luchtmacht der Vereenigde Staten aan de geallieerden te verkoopen. De voorzitter van de commissie, senator Pittman, verklaarde dat een dergelijk optreden, in strijd met het volkenrecht zou zijn en een interventie van de Ver eenigde Staten in den oorlog zou betee- kenen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland maakt bekend, dat de leerlingen van nijverheidsscholen voor meisjes te Rotterdam, die de school, waarbij zij zijn ingeschreven, niet kun nen bezoeken, zich kunnen aanmelden bij de directrice van een van de ter plaatse nog bestaande scholen. Leerlingen, die zich ten gevolge van de evacuatie niet meer te Rotterdam bevinden, kunnen zich melden bij de directrice van een der nijverheids scholen voor meisjes, welke in de na bijheid van haar tegenwoordige ver blijfplaats is gelegen. Het verdient aanbeveling, dat in an dere plaatsen, zoo mogelijk, een over eenkomstige gedragslijn wordt gevolgd. Deze leerlingen blijven administratief behooren tot de scholen, waarvan zij deel uitmaken. Het is dus niet noodig, dat men zich eerst schriftelijk of telefonisch in ver binding stelt met een der inspectrices van het nijverheidsonderwijs. De begrootingscommissie uit den Se naat heeft gisteren de marinebegrooting goedgekeurd welke voor het op 1 Juli beginnende nieuwe dienstjaar 1458 mil- lioen dollar bedraagt, inclusief de door president Roosevelt in zijn onlangs ge houden legerboodschap geëischte extra- bedragen. De begrooting voorziet o.a. in een bedrag van 200 millioen dollar voor de uitbreiding van de marineluchtvloot en de aanschaffing van 1735 lesvliegtui gen, alsmede 48.7 millioen dollar voor een verhooging van het personeel der vloot met 25.000 man tot 170.000 en van de marinetroepen met 9000 man tot 34.000. Examens scheepswerktulgkundigen. Het departement van Waterstaat deelt aan belanghebbenden mede, dat de opge schorte examens voor het voorloopig di ploma als scheepswerktuigkundige en voor de diploma’s A, B en C als scheeps- werktuigkundfge, zoo spoedig mogtlijk zullen worden hervat. Aan alle ingeschre ven candidaten zullen nieuwe oproe pingen worden gezonden. Indien inmid dels adressen gewijzigd zijn, wordt ver zocht hiervan aan den secretaris van de machinistenexamens, Laan van Meerder- voort 84 te ’s-Gravenhage, mededeeling te doen. Gistermorgen behandelde de Rotter- damsche politierechter een geval van plundering tijdens het opruimingswerk in de binnenstad. Een ploeg mannen was bezig de muren omver te halen van pand Schiekade 126c, waarin ge vestigd is geweest het juweliersatelier van den heer Kok uit Schiedam. Er kwam een gesloten brandkast voor (jen dag, die een aantal sloopers besloot open te maken en te plunderen, omdat de kans groot was, dat de kast waarde volle sieraden bevatte. Dit bleek goed gezien en spoedig was de kast openge scheurd, waarin zich gouden sieraden, brillanten en paarlen bevonden, ter gezamenlijke waarde van pl.m. 16000 Een der mannen, de 31-jarige recidi vist A. K. van hier, een man met een groot strafregister, maakte zich uit de voeten met zijn broekzak vol sieraden. Thuis gekomen borg hij alles in den schoorsteen. Voor den rechter beweerde hij, dat men hem de sieraden in zijn broekzak had gestopt en dat hij geen plan had ze te behouden. Uit angst had hij alles op genoemde plek verstopt en tegen de „jongens” had hij gezegd, dat zij iets heel slechts hadden gedaan. De rechter, mr. J. Brongers, sprak er zijn diepe afkeuring over uit, dat K. onder zulke omstandigheden een dergelijk misdrijf kon plegen. Ik heb er spijt van, beweerde verdachte. Het O.M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, wees op den ernst van het feit. Daar het hier betrof diefstal in vereeniging en het misdrijf boven dien te zwaar is, om daarvoor slechts 6 maanden op te - leggen, stelde spr. voor de zaak naar de meervoudige earner te verwijzen. Tevens vroeg de officier K’s onmiddellijke gevangen- eming De politierechter besloot over eenkomstig. MAN VEROORDEELD WEGENS MISHANDELING DER VAN HEM GESCHEIDEN VROUW. Wegens poging tot doodslag had het O.M. tegen den 28-jarigen schilder Th. A. alhier, die in den voormiddag van 7 Maart j.l. in haar woning aan de Gaas beekstraat te Voorburg de van hem ge scheiden vrouw door wurging zou heb ben getracht van het leven te berooven, twee jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte wegens mishandeling tot vier maanden. Tegen den 24-jarigen drukker J. H., zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande, die in den nacht van 21 op 22 Maart j.l was binnengedrongen in de woning van een 75-jarige weduwe te Monster en zich daar had meester ge maakt van een bedrag van pl.m 90, nadat hij de bewoonster op haar leger stede had vastgebonden en met doodslag bedreigd, indien zij de politie na zijn vertrek zou waarschuwen, had het O.M. drie jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank wees de zaak terug naar den rechter-commissaris, met last tot het doen instellen van een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. Tegen den 23-jarigen letterzetter H. J. B. die van het geroofde geld f 30 had aan genomen, had het O.M één jaar gevange nisstraf gerequireerd. De rechtbank veroordeelde B. tot vijf maanden wegens heling, Schorpioenen gevonden In een klein beekje langs de spoor baan te IJmuiden hebben kinderen schorpioenen gevonden. Ook verleden jaar was dat het geval en toen waren ze zoo groot als een vinger. De thans ge vonden exemplaren waren jong en klein. Volgens de geleerden zou de schorpioen in Nederland niet voorko men. In Afrika en Azië kan de steek van een schorpioen den dóód veroorza ken, in Europa is dat niet het geval. Het herstelwerk. In den Wippolder zijn, zooals men weet, vele huizen als gevolg van ge vechtshandelingen beschadigd. Wij heb ben al gemeld, dat aanstonds na het staken der vijandelijkheden verschillen de kleinere reparaties, zooals het inzet ten van nieuwe ruiten e.d., zijn verricht- Een groot aantal woningen echter moet grondiger worden hersteld en deels zelfs geheel worden herbouwd, al zijn de fun damenten nog ongeschokt. Dergelijke in grijpende herstellingen moeten worden uitgevoerd aan 33 gemeentewoningen in het Zuidelijk deel van den Wippolder en aan 14 woningen van de bouwvereeniging „Volkshuisvesting". Zoowel door Open bare Werken als door Volt «huisvesting zijn herstel- en herbouwplamien ontwor pen, die zoo spoedig mogelijk zullen worden uitgevoerd. B ij Kon. besluit is aan den heer G. H. W. van Aken, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend alg lector aan de Technische Hoogeschool In verband met de moeilijk- heden bij den wateraanvoer wordt het zwembad aan de Tweemolentj eskade eerst geopend wanneer de toestand we der normaal is. In verband met de oorlogs omstandigheden is het slag- en speelwerk van den Nieuwe Kerkstoren stilgezet. Bin nenkort zal de vraag of deze maatregel kan worden opgeheven door de bevoegde instantie overwogen worden. De vergadering van aandeel» houders der N.V Delftsche Electrische Installatie Maatschappij is uitgesteld. LEIDSCHENDAM. Vastgesteld is kunnen wor den, dat In de laatste dagen terwijl de be volking zoo op de proef werd gesteld, eenige dieven hun slag hebben geslagen in de O.L. school aan den Westvlietweg. Vele boeken, schriften en materialen, be nevens een bus met geld, die bevestigd was aan den muur, in de vestibule en be stemd voor uitzending van het zwakke kind, zijn gestolen. Van heden af, is het post- kantoor geopend van des morgens 9 uur tot des namiddags 5 uur. RIJSWIJK. Gistermiddag omstreeks twee uur geraakte een auto op den Rotter- damscheweg in brand. De Rijswljksche motorbrandspuit, die inmiddels ter plaatse verscheen, wist het vuur met twee stralen meester te worden. De auto brandde voor een groot deel uit Burgerlijke Staaid van Delft BEVALLEN; C. van Geenen, geb. de Bruijn, z. T. E. de Ronde, geb. Oudijn, z. J. H Bezemer, geb. Huisman, z. A. M. H. Leeflang, geb. van Rijn, 1. z. OVERLEDEN: G. A. Hendriks, wed. van A. H. Bak, 72 j. J. M. van Laren, geh met A. Hoogendoorn, 37 j. A. J. Bakker, wed. van P. Kieboom, 50 j. M. Bos, geh. met J. van der Eyk, 62 j. Nu de eigenaren van vernielde wo ningen geen vergunning meer kunnen krjjgen om aanwezig te zijn by de op ruimingswerkzaamheden van hun panden heeft de politie speciale maat regelen genomen voor het in veiligheid brengen van bezittingen. De brandkasten, welke op vele plaatsen bij het opruimingswerk voor den dag komen, worden overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Het vervoer zal door den eigenaar moeten geschieden. Het kan niet worden toe gestaan, dat de kasten op straat wor den geópend. Wanneer de brandkasten in het po litiebureau zijn gebracht, zal de eige naar, na zich te hebben gelegiti meerd, in tegenwoordigheid van een ambtenaar in de gelegenheid worden gesteld zijn eigendommen na te zien en mede te nemen. Op het oogenblik staan in het hoofdbureau verschillen de brandkasten, waarvan de eige naars gewaarschuwd zullen worden om ze te openen. CANADEES WEGENS MOORD OP DUITSCHEN AMBTENAAR VEROORDEELD. De Canadeesche burgers Ernest Kehler, is door een rechtbank te New York wegens moord op den Duitschen consulairen secretaris dr. Engelberg tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Van de zijde van A.N.W.B. en K.N.A.C. en van den B.B.N., welke het betreffende verzoek heeft gedaan, wordt medegedeeld, dat het departe ment van Financiën heeft bepaald, dat restitutie zal worden verleend voor het gedeelte der reeds betaalde motorrij tuigenbelasting, welke verschuldigd zou zijn na 31 Mei 1940. Dit betreft zoo wel kwartaalkaarten als 60-dagen- kaarten. Men dient zich met de belas- tingkaart te vervoegen bij den ontvan ger der dir. belastingen, afd. motor rijtuigenbelasting, waar de belasting- kaart werd verstrekt. IN HOOGER BEROEP VOORWAAR DELIJKE STRAF GEËISCHT. Op 29 Juni van het vorige jaar ge beurde op de Stadhouderskade in de buurt van het Rijksmuseum te Am sterdam een verkeersongeluk, waarbij een wielrijder door een auto werd aangereden en ernstig gewond. De chauffeur, een Bussummer, was naar het oordeel van de rechtbank de schuldige van dit ongeluk. Hy werd veroordeeld tot veertien dagen hech tenis. De chauffeur echter stond op het standpunt, dat de jeugdige gewon de, een 16-jarige kappersleerling, het grootste aandeel in de schuld had. De eerste teekende hooger beroep aan en thans diende de zaak voor het Amsterdamsche gerechtshof. De chauffeur verklaarde, dat hij met een kalm gangetje van het Vondel park langs de Stadhouderskade in de richting Ferdinand Bolstraat reed. Voor hem uit fietste de jeugdige kapper, die herhaaldelijk ver naar links uitweek, zoodat hij vlak voor de auto reed. De chauffeur riep hem uit de cabine een forsche waar schuwing toe, maar het hielp niets. Bij het passeeren van een paar wiel rijders op het oogenblik, dat de wielrijder nog het gele stoplicht wilde passeeren reed de vrachtauto hem van achteren aan. Met een halswervel- blessure werd de jongen naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij bijna drie maanden moest worden verpleegd De man, die naast den chauffeur in de cabine van de vrachtauto had ge zeten, was als getuige gedagvaard en ook hij verklaarde, dat de wielrijder uiterst gevaarlijke capriolen uithaalde en geen acht had geslagen op de waar schuwing van den autobestuurder. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, zeide in zijn requisitoir, dat het hier niet om gaat of de wielrijder óók schuld heeft, maar of er schuld ligt bij. den verdachte. Een lastige fietser. Het is menschelijk en begrijpelijk, dat deze verdachte de schuld tracht te schuiven op het slachtoffer. Dit slachtoffer behoort blijkbaar tot de „lastig? fietsers", die gevaarlijk en hinderlijk voor automobilisten zijn. In dit geval heeft de chauffeur noch zijn vaart verminderd, noch ia hij ver genoeg uitgeweken om den wielrijder te ontwijken. Inplaats daar van roept hij iets uit de cabine en verliest zelf het stuur, doordat hij zich uit het linkerportier buigt. Het slachtoffer is waarschijnlijk voor zijn leven ongelukkig, daar hij het hoofd niet kan draaien. Rekening houdende met alle om standigheden vorderde spr. een voor waardelijke hechtenisstraf voor den tijd van 14 dagen, met een proeftijd van 3 jaar, Arrest 6 Juni. Mededeelingen omtrent de hervatting van de studie en de examens. De tijdelijke rector-magnificus van de Technische Hoogeschool maakt bekend De Technische Hoogeschool is niet for meel gesloten geweest en zal dus ook niet behoeven te worden heropend. Dit beteekent, dat overal, waar werkgelegen heid bestaat, gewerkt kan worden. De studenten zullen goed doen, persoonlijk zich ervan te overtuigen, waar wel en waar niet kan worden gewerkt. De biblio theek en verschillende afdeelingsbiblio- theken zijn in ieder geval toegankelijk. Vele hcogleeraren hebben zich reeds thans bereid verklaard den studenten be hulpzaam te zijn bij de hervatting van hun studie. Hun, die daarop prijs stellen, wordt aanbevolen zich met hun docenten in verbinding te stellen. In verband mët de verschuiving van allerlei examens naar data, later dan oorspronkelijk gedacht, zal het onvermij delijk zijn, de vacantie van de Technische Hoogeschool dit jaar aanmerkelijk te be korten. Nadere berichten hierover zullen te gelegener tijd volgen. De afwikkeling van de Ingenieurs- en candidaatsexamens voor de zomervacantie zal op ongeveer normale wijze door de afdeelingen worden geregeld en bekend gemaakt. Voor informaties dienaangaande wende men zich tot de voorzitters van de afdeelingen De afdeeling der algemeene weten schappen maakt bekend De propaedeütische reeds waren begonnen, gezet. Voor de mondelinge examens in de meetkunde, waarvoor de schriftelijke zit ting reeds heeft plaats gehad en voor de mondelinge examens in de natuurkunde alleen maar willen dreigen, om haar bij mij terug te krijgen”, zegt ver dachte. De officier van justitie, mr. L. de Blécourt, achtte moord bewezen en requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaar. De verdediger, mr, F Pauwels, meende, dat men voor een ziekelijke woedeuitbarsting zeer zeker geen tien jaar gevangenisstraf zal kunnen opleg gen. PI. riep de uiterste clementie van de rechtbank in. Vonnis 7Juni. DRIE MAANDEN HECHTENIS GEËISCHT. De 25-jarige bakkersknecht G. P. V. uit Hillegersberg heeft zich te verant woorden gehad wegens het schuldmis- drijf van art. 307 Sr., het aan zijn schuld te wijten zijn van eens anders dood. Tegen den niet verschenen ver dachte werd verstek verleend. Uit de verklaringen van een agent van politie en een schriftelijke verklaring bij het vooronderzoek afgelegd door een thans niet verschenen getuige bleek dat V. in den voormiddag van 10 December j.l. met zijn auto rijdende over den Lange Kleiweg te Rijswijk en zich daar met groote snelheid voortbewegend op het linker gedeelte van den rijweg in botsing is gekomen met een wagentje dat door een jongetje werd voortge duwd. Deze knaap had nog bijtijds op zij kunnen springen, maar de achtja rige J. P. M. M., die in ’t wagentje zat, werd daaruit weggeslingerd en over leed korten tijd daarna. Verdachte had het slachtoffer wel op den berm van den rijweg zien liggen, maar tot een mede-inzittende, dien hij onderweg had meegenomen in zijn wagen geroepen:Wij moeten doorrijden, want ik heb geen rijbewijs. Dat had hij toen ook gedaan. Niet zonder moeite was de politie er in geslaagd den bestuurder later op te sporen; uit zich zelf had hij zich, ook na oproepig, niet gemeld. - Uit een verklaring van den als des kundige gehoorden arts Rochat, die het lijkje had geschouwd, kwam vast te staan, dat het slachtoffer niet was over leden tengevolge van bij de aanrijding bekende verwondingen, maar door den bekomen schok. Mr. Rouffaer, het O.M. waarnemend, wees er op, dat niettemin tengevolge van verdachte’s roekeloos rijden het slachtoffer is overleden. Verdachte’s schuld wettig en overtuigend bewezend achtend, eischte spr. drie maanden hechtenis met ontzegging van het recht van verdachte eenig motorrijuig te besturen voor den tijd van een jaar. EXAMENS Universiteit te Leiden. Doctoraal examen rechtswetenschap mej. C. C. M. de Marez Oyens, Leiden en de heer H. M. van der Zanden, Rotter dam. Universiteit van Amster dam. Bevorderd tot arts mej. O. W. van Slo- terdijck en de heeren J. H. R. v. d. Pas, J. E. A. Rouwendal, Lie Tje Beng en A. P. M. Verheugt; artsexamen le ged mej. E. Schröder en mej. C. Lourijsen; doet, ex. wiskunde de heer J, H. de Leeuw. Stuurliedenexamens Geslaagd in den Haag voor het examen van len stuurman groote handelsvaart de heerenC. G. F- Hoek en H. A. van Del- den; voor het examen van 2en stuurman groote handelsvaart de heer J. H. Sonnen. berg en voor 3en stuurman de heeren J. Bakker en J. Trima, ontvangen de examinandi formulieren, waarop zij kunnen opgeven in welke pe riode zij dat mondeling examen willen afleggen. Daarbij bestaat de mogelijkheid dit te doen, of wel tusschen 26 Mei en 25 Juli, dan wel na 3 September. Voor de verdere schriftelijke zittingen wordt drie maal gelegenheid tot deel neming gegeven en wel Ten eerste voor de wiskunde voor tl, ml en bl op 4 en 5 Juni, voor analyse voor c, w, s, e, n en 1 op 7 Juni, niet ver der daarbij aansluitende zittingen voor de technische vakken. Ten tweede voor de analyse voor c, w, s, e, n en 1 op 1 Juli, voor de wiskunde voor tl, ml en bl op 2 en 3 Juli, met daar bij aansluitende zittingen voor de tech nische vakken. Ten derde bij de zittingen der examens in September. Aan de examinandi zal zoo spoedig mogelijk worden toegezonden1. een kaart, waarop zij kunnen invullen van welke van deze drie gelegenheden zij wenschen gebrüik te maken, en 2. de roos ters der schriftelijke examens in Juni en Juli. De oproep voor de mondelinge examens volgt later op de gebruikelijke wijze Er wordt op gewezen, dat alleen zij, die zich voor de examens in Mei hebben aangemeld en die zich niet hebben terug getrokken, aan de onder ten eerste en ten tweede genoemde zittingen kunnen deelnemen. De bibliothecaris der Technische Hoo geschool maakt bekend, dat, nu de her stelling der postverbindingen grooten voortgang heeft gemaakt, het uitleenbe drijf op beperkte schaal zal worden her vat. De uitleening geschiedt voorloopig alleen aan instellingen en personen wier adres voldoende vaststaat. Gistermiddag heeft de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, in een persconferentie ten stadhuize mededee ling gedaan over de aan Rotterdam ver leende hulp. Zoodra de koerier van het hoofd van de gemeente Rotterdam in de hoofd stad was aangekomen, is de hulpver leening met alle kracht aangepakt. In de eerste plaats werd een motor- spuit van de gemeentelijke brandweer met volledige bemanning, benevens der tien spuiten van de gem. luchtbescher ming, eveneens met bemanning naar de Maasstad gezonden. Voorts vertrokken de heer Badhuis, inspecteur van P.W. en driehonderd werklieden met hun ge reedschappen. Zij bleven tot Zondag te Rotterdam. Ook gereedschappen en her- stelwagens van de hoofdstedelijke ge meentetram, beambten, werklieden en materialen van waterleiding en gem. gasbedrijf, werden naar het getroffen gebied te Rotterdam gezonden. Maar ook op het gebied van levensmiddelenvoorziening werd ruime schaal hulp verleend, 9600 bus- sen vleesch a 1 k.g., 1000 k.g. boter, 1600 k.g. gezuiverde melk, 8000 k.g, kaas en 20.550 brooden voorzagen in den eersten nood. Buiten het gemeentebestuur om, doch deels met medewerking van publieke werker;, zijn 2000 daklooze Rotterdam mers tijdelijk te Amsterdam onderge bracht. Ware hedenmiddag de raadszitting doorgegaan, dan zou ik zoo zeide de burgemeester gezegd hebben, dat, willen wij met dankbaarheid het lot dragen, wij met groote zelfbeheersching, met volle kracht en met den inzet van onze geheele persoonlijkheid, ons da- gelijksch werk moeten verrichten. Ik zou in de zitting van den raad een woord van hulde en bewondering tot onze weeermacht hebben gesproken en ik herdenk met groote droefheid en deernis hen die vielen, in dienst van het vaderland, en den gewonden wensch ik een spoedig herstel. Hulde bracht de burgemeester hun, die hem in de zware dagen trouw ter zijde hebben gestaan. Voor onrust of vrees is ook in de gewijzigde omstandigheden geen enkele reden. Men handhave in de toekomst even voorbeeldig de orde als dit tot heden is geschied. Dankbaar is burge meester de Vlugt de Duitsche autoritei ten en de Duitsche legerleiding voor de samenwerking en de verleende mede werking. Gisteravond stond een 25-jarige vrouw, wier man in militairen dienst is, in de Pompoenstraat te Utrecht met een vriendin te praten. Plotseling werd zij aangevallen door een 23-ja- rigen man, die haar met een dolkmes eenige ernstige steken toebracht. He vig bloedend zakte de vrouw in el kaar. Een geneesheer uit de Thor- beckelaan verleende de eerste hulp, Het slachtoffer werd vervolgens; in ernstigen toestand per ziekenauto over gebracht naar het stads- en acade misch ziekenhuis. De dader werd later door de politie in zijn woning in de Citroenstraat gearresteerd en over gebracht naar het hoofdbureau van politie. De man bleek een kennis van de vrouw te zijn. Zij hadden oneenigheid Welke op deze noodlottige wijze ein digde. Bouwondernemers in een N.V. vereenigd. Het gemeentebestuur van Rotter dam is met particuliere bouwers in overleg getreden om te komen tot den onmiddellijken bouw van een zeer groot aantal arbeiderswoningen op terreinen aan den Gordelweg, in Oud- Mathenesse en» op den Linker Maas oever. De plannen hiertoe zijn uitgegaan van het gemeentebestuur en verder uitgewerkt door den gemeentelijken technischen dienst. Het gemeentebestuur heeft den bou wers voorgesteld zich in één naamlqo- ze vennootschap te vereenigen, het geen natuurlijk het wederzijdsche tact aanzienlijk bespoedigt en verge makkelijkt. De besturen van de diver se bouwersorganisaties hebben beslo- „Ter komrde“schorpïoen''voórV in" het ten dit voorstel aan te nemen. Een >Zulden van Frankrijk. algemeene bouw N.V. zal dus worden gesticht, zoo meldt de N.R.Crt. Ook de architecten zullen zich op gelijke wijze in één bureau vereenigen. Voorloopig omvat het plan 100 wonin gen. Men is op het oogenblik druk doende de voorloopige plannen nader uit te werken. Zoodra dit is geschied zal het gemeentebestuur zich tot de rijksauto- riteiten in den Haag wenden, om van hen de noodige medewerking te ver krijgen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat ook de bouwers voor een zeker per centage in het risico van deze groot- scheepsche onderneming zullen deelen. Geen vrachtauto’s meer, De burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat wegens het groote aanbod van vrachtauto’s tot nader or der voor het opruimingswerk in Rot terdam geen auto’s meer kunnen wor den aangenomen. Noodwinkels - en - bedrijven. De burgemeester van Rotterdam brengt ter kennis van belanghebben den, dat de gemeente tracht te komen tot beschikbaarstelling van grond in de binnenstad en omgeving voor de tijdelijke vestiging van winkels, be drijven en kantoren welke zijn getrof fen door de recente gebeurtenissen. Uitsluitend schriftelijke aanvragen, inhoudende het tijdelijke adres van den belanghebbende, den aard, de op pervlakte en het vroegere adres van het vroegere bedrijf worden uiterlijk 25 Mei ingewacht ten stadhuize, ka mer no. 116. Omtrent de voorwaarden zullen belanghebbenden nader worden ingelicht. Voorschot op pensioenen. De directeur der gemeentelijke leen- en voorschotbank te Rotterdam, tijde lijk gevestigd aan de Nieuwe Binnen weg 135, aldaar, maakt bekend, dat de uitbetaling van voorschotten op Nederlandsche- en Indische pensi oenen aan buiten Rotterdam woon achtige personen zoo spoedig mogelijk op normale wijze per postcheque zal plaats hebben.? De snoekbaarsvi» scherij. Naar wij vernemen, zal op 1 Juni a.s. de visscherij op snoekbaars op het Ijsselmeer weer worden aange vangen, zoodat dan weer spoedig deze visch aan de markt zal worden ge bracht. Landelijk Comité. Tenslotte deelde de burgemeester nog mede, dat zeer binnenkort een landelijk comité zal worden opgericht tot hulp verleening aan de getroffen gebieden in ons land. Het presidium zal worden toevertrouwd aan dr. W. de Vlugt. De wethouder voor de levensmidde lenvoorziening, de heer F. van Meurs, die de persconferentie bijwoonde, sprak ?en bewogen woord van dank namens de burgerij tot den burgemeester. Levensmiddelenvoorziening. Wethouder van Meurs deed over de levensmiddelenvoorziening van de hoofdstad geruststellende mededeelin gen B. en W. zijn in voortdurend con tact, zoowel met den groot- als den kleinhandel. Brood, melk, boter is in voldoende mate aanwezig of wordt vol doende aangevoerd,- Dit kan ook van le vleeschvoorziening worden gezegd. Wat betreft Kruidenierswaren is de ’oestand goed Er wordt niet geham- tera. t.a van schoenen is er een rege- ig gekomen De voorziening van vensmtddelen za. door landelijke listributic worden geregeld. Voor het vervoer moet een schema worden ge maakt om de waren met andere ver voermiddelen, b.v. per schip, ter plaatse te krijgen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3