DEN PUZZELAAR VOOR Rubriek voor de Jeugd STADSNIEUWS ALGEMEEN INFORMATIE BUREAU VAN HET ROODE KRUIS s u K Mededeelingen over legeronderdeelen HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 24 MEI 1943. DERDE BLAD, PAGINA 2. de gisteren geplaatste puzzle luidt aldus: oplossing De van OPHALEN VAN HUISVUIL De visscherij te IJmuiden Nijkerk helpt zijn burgers De getroffen gebieden NIEUWE RAADSELS CORRESPONDENTIE OPLOSSINGEN DER RAADSELS Een oplossing voor het transportwezen s E C E G L E E N I T A C V R T B E K E V E L K O E E E H S HYGIËNISCH EN MEDISCH TOE ZICHT OP VLUCHTELINGEN M A S S S c H G A R O B L A M E L L E R O L L I D Y K R E N J S A T G I R N I D G 1 D D N N D J Q G D D W ID R STEUNTREKKENDEN EN GEMEEN. TELIJKE LUCHTBESCHERMINGS DIENST INLICHTINGEN VAN ’S MORGENS 8 TOT ’S MIDDAGS 6 UUR NEDERLANDSCHE PROTESTANTEN BOND. SCHOOLKINDERVOEDING Kostelooze taken Instituut voor individueel onderwijs Weer Duitsche couranten naar ons land A T A N G A L A N I I A L F O A A N U L N T I G T R N T D R t! ri r> m n ri' r! x n G in n w t n .Ti P E E E E E E E E E L Middelburg na den strijd tientallen Credieten voor herstelwerk (C), en TANTE ETTY. F NNI v IjtER, en DAGELIJKS KOMEN TIENDUIZEN DEN GEGEVENS BINNEN. M A R A B G O En dan komt er juist iemand op de fiets aanrijden, ’t Isde luitenant, die bij Ineke woont. Ja, natuurlijk, wil hij graag een briefje meenemen Nu is je hartje gerust, hè vraagt mammie aan Dieneke. Ja hoor, nu is het goed, zegt Die neke. Maar tochnee, ze heeft niet veel pleizier, want telkens moet ze aan Ineke denken brand, die daarop Delft O F B N A En intusschen heeft Dieneke ook lang geen prettigen dag. Toen ze om half één zaten te koffie- 1. 2. 3. Prijzen afhalen aan het bureau Haag- sche Courant op Woensdagmiddag. Daarbij uitsluitend je ware namen op geven. De directies van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon en van het Gemeentelijk Bureau voor Werkloozensteun vestigen er de aandacht van steuntrekkenden op, dat van diegenen onder hen, wier dienster! door den burgemeester bij persoonlijken oproep worden gevorderd ten behoeve! van den Gemeentelijken Luchtbescher mingsdienst, voor elke verzuimde dage- lijksche dienstperiode (vermeld op den' hun uitgereikten dienstrooster) 1/6 van| hun steunbedrag zal worden gekort. Steuntrekkenden, die niet zouden vol doen aan den hun uitgereikten oproep van den burgemeester, stellen zich bloot aan intrekking van hun steun. Krab; Bark. Correspondentie. Geel, Veel, Keel. Neel, Meet Prijzen vielen ten deel aan: „Anemoontje”. „Spinoza”. „Poppedijntje”. Voorloopig tweemaal per week De directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst maakt bekend, dat met ingang van Maandag 27 Mei het ophalen van huisvuil voorloopig twee- maal per week zal plaats hebben, in verband met besparing van benzine. Aangezien voortaan het huisvuil op grond van deze nieuwe regeling op an. dere dagen wordt opgehaald, wordt verzocht de vuilnisemmers niet eerder buiten te zetten dan nadat op de ge. bruikelijke wijze de komst van de vuil nisauto is aangekondigd. Tevens wordt een dringend beroep op de burgerij gedaan, om de hoeveel heid huisvuil zooveel mogelijk te be. perken. Reeds meermalen werd gewezen op het enorme werk, dat bij het algemeen informatiebureau van het Roode Kruis moet worden verzet. Dagelijks komen de gegevens binnen van 25.000 a 30.000 militairen, die in het kaartsysteem moeten worden gevoegd. In de uren, waarop het bureau is geopend, is in verband met de tallooze vragen om inlichtingen, het kaart systeem voortdurend in gebruik voor het naslaan van reeds ingevoegde kaarten. Het gevolg is, dat niet tege lijkertijd invoeging van nieuw ontr vangen kaarten kan plaats hebben, waardoor een achterstand dreigt te ontstaan en het geven van juiste in lichtingen wordt vertraagd. In het belang van een zoo volledig mogelijke inlichting van het publiek is het noodzakelijk gebleken eiken dag gedurende eenige uren niets anders te doen dan het invoegen van nieuw ont vangen kaarten. De uren voor het vragen van inlich tingen moeten dan echter worden be perkt. In den vervolge zal derhalve het bureau voor het vragen van mondelin ge en telefonische inlichtingen geopend zijn van 8 u. v.m.6 u. nam., tele foon: 301111. „Ik van de heele wereld, op één na 1” zegt Ineke. Ter financiering van het herstel der schade stellen, zoo meldt het „Hbl.”, B. en W. van Nijkerk den raad voor, hen te machtigen een geldleening aan te gaan van maximaal 150.000. Het ligt in de bedoeling le. in totaal tot een maximum van een ton credieten te verleenen aan hen, die financieel niet bij machte zijn, herstellingswerk- zaamheden aan hun gebouwen te doen verrichten 2e. in totaal tot een maxi mum van 50.000 credieten te verlee nen aan hen, die niet in staat zijn hun bedrijf voort te zetten en het aller- noodigste huisraad aan te schaffen. Er komen weer schepen binnen. Ofschoon de buitenhaven van Ymui- den vol met gezonken schepen ligt, komen er toch visschersvaartuigen de haven binnen. Gisteren waren er een Deensche motorkotter, een Sche- veningsche en twee IJmuider kotters. Voor de visch werden weer hooge prijzen gemaakt. De kleine Deensche kotter maakte ruim 2500. In den vischafslag te IJmuiden werd gisteren alleen wat visch uit de koel huizen verkocht; wanneer daarbij na men van stoomtrawlers worden gemeld, beteekent dat, dat het visch is, door deze schepen gevangen. Kleine botters en kotters gaan wel naar buiten, maar visschen binnen de driemijlsgrens en komen dan voor donker weer binnen. Aangezien de kerkzaal van den Ned. Prot. Bond in de Muzenstraat door het Ned. Roode Kruis als nood-hospitaal is ingericht, kan de afdeeling van den Ned. Prot. Bond in haar eigen zaal geen godsdienstoefeningen houden. Het bestuur van de afdeeling van de Ver. van Vrijz. Hervormden heeft zich nu bereid verklaard, het kerkgebouw aan de Beeklaan voor één of meer diensten beschikbaar te stellen. A.s. Zondagmiddag om half vier zal nu een godsdienstoefening vanwege den Ned. Prot. Bond worden gehouden onder leiding van den voorganger deB afdeeling, ds. A. E. F. Junod. Katholiek verbond voor kinder bescherming. Het bestuur van het Katholiek ver bond voor kinderbescherming verzoekt ons mede te deelen, dat de jaarverga dering, welke op Maandag 27 Mei a.s. te Amersfoort zou plaats vinden, in verband met de tijdsomstandigheden niet doorgaat. Deze zal op een nader vast te stellen datum worden gehou den. Het ligt in de bedoeling van de Stich ting Schoo.lkindervoeding en de St. Vincentius Vereeniging, a.s. Maandag wederom een aanvang te maken met het verstrekken van voeding aan daarvoor in aanmerking komende schoolkinderen. Voorloopig zal men zich bepalen tot het verstrekken van een portie brood en een kwart liter melk. Taken voor leervakken van het lager, uitgebreid lager, voorbereidend hooger en nijverheidsonderwijs worden daartoe kos teloos verstrekt door het Instituut Voor Individueel Onderwijs. Deze taken zijn mede uit hygiënische overwegingen zoo opgesteld, dat het ge bruik van leerboeken en atlassen bij de uitwerking niet noodig is; de taken blijven eigendom van den leerling. Bestellingen van taken geteekend door het hoofd of den directeur der school en onder opgave van den naam der school, klasse en aantal leerlingen en alle ver dere verzoeken om inlichtingen te rich ten aan: Instituut voor Individueel Onder wijs, Westeinde 1315, Amsterdam telefoon 32607 49779 en 82117. Hygiënische raadgevingen Zij, die Rotterdam verlieten, zijn voor zoover zij niet een onderdak in gezinnen vonden, ondergebracht in een twintigtal grootere en kleinere vlucht oorden. Het hygiënisch en medisch toezicht op alle vluchtelingen en de geneeskundige behandeling er van, is in handen gesteld van den Gemeente lijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst, waarvan de directeur vol macht heeft gekregen van den Regee- ringscommissaris en den Burgemees ter, datgene te doen verrichten op medisch en hygiënisch gebied, wat hij noodzakelijk acht. Op grond hier van zijn met den meesten spoed tal van voorzieningen aangebracht door verschillende gemeentelijke diensten. De directeur van den Geneeskundigen Dienst staat in geregeld overleg met het vluchtelingencomité en den rijks geneeskundig inspecteur van de Volks gezondheid. In de grootere vluchtoorden is een polikliniek ingericht, waar een arts van den Gem. Geneesk. en Gezond heidsdienst spreekuur houdt. In de vluchtoorden zijn hygiënische raadgevingen verspreid van den vol genden inhoud: Drinkt uitsluitend gekookte melk (ook in koffie, thee e.d.). Het drinken van ongekookte melk levert gevaar op voor buiktyphus. De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst geeft o.m. gelegen heid tot inenten tegen büiktyphus en diphterie. Laat deze gelegenheid niet voorbij gaan. Houdt de verblijven, terreinen en privaten in zindelijken staat. Stoomtractor biedt vele voordeelen Het transport in ons land heeft mo menteel met zeer groote moeilijkheden te kampen. Het gebrek aan benzine, olie en ban den heeft het auto-verkeer grootendeels stilgelegd. Reikhalzend wordt uitgezien naar een oplossing, die normaal transport weer kan bewerkstelligen. Van bevoegde zijde maakt men er ons opmerkzaam op, dat deze oplossing waarschijnlijk gevonden kan worden in de z.g.n. stoomtractors. Deze stoom- tractors hebben geen benzine, olie of banden noodig, terwijl zij later even tueel weer omgebouwd kunnen worden. Deze stoomtractors zullen niet met brandstof-gebrek te kampen krijgen, daar de Nederlandsche mijnen gelukkig volkomen intact zijn gebleven, terwijl eventueel ook Duitschland gemakkelijk steenkoolproducten zou kunnen leve ren. Ook de Nederlandsche wegen zijn uitstekend geschikt voor deze stoom tractors. De ingebruikneming van deze stoomtractors heeft twee groote voor deelen, n.l. het herstel van het trans port en werkverruiming in de industrie daar behalve de tractor- ook de aan hangwagenindustrie hierdoor bevorderd zou worden. Op de laatste jaarbeurs was een stoomtractor te zien, die 1000 omwen telingen maakte. Deze tractors zouden ook in den landbouw in gebruik kun nen worden genomen. Naar wij ver nemen, zullen de bevoegde instanties de kwestie dezer stoomtractors in stu die nemen. De commandant van de 3e compagnie van het 14e depötbataljon, de reserve- kapitein J. A. C. H. van Welzenes deelt mede, dat zijn onderdeel zich momenteel bevindt te Rijswijk, school aan de Broek- slootkade. Allen bevinden zich in goeden welstand; aan de naaste familieleden der gesneuvelden en gewonden werd reeds bericht gezonden. Het personeel van de eerste, compagnie van het derde bataljon v’an het regi ment Grenadiers bevindt zich, behoudens twee gesneuvelden en acht gewonden, wier familie bericht is gezonden, in goe den welstand, evenals het personeel van de eerste zelfstandige sectie zoekichten tegen luchtdoelen te Anna Paulowna. De sergeant van Oosten, commandant detachement Ypenburg, 1ste compagnie, 1ste bataljon luchtvaarttroepen, deelt mede, dat allen zich in 'goeden welstand bevinden. „Staf en paardendepót cavalerie bevindt zich met uitzondering van: gewoon dienstpl. van der Sommen, Johannes, Ma- rinius, Joseph, geboren 7/3/1919 te Hel mond wonende Vossenstraat 37, Helmond; gewoon dienstpl. Feller, Johannes, gebo ren 19/4/1914 te Heerlen, wonende Adel- heidstraat 95, te Den Haag; gewoon diènstpl. Eijsinga, Jan, geboren 29/1/1920 te Leeuwarderadeel, wonende Slobbegate 101, gemeente Haskerland, res. adsp. hoef smid Smit, Johannes, Antonius, geboren 4/11/1919 te Raalte, wonende te Lemeler- veld d. 150, gem. Raalte, die op 10 Mei 1940 zijn overleden, te ’s-Gravenhage in goeden welstand. Van voomoemd onderdeel zijn op 10 Mei 1940 licht gewond in het ziekenhuis Bronovo te ’s-Gravenhage opgenomen: remonterijder 2e kl. Zweipfenning, Joseph Mathis, geb. 25/3/1907, gewoon dienstpl. Oud Ammerveld, Wilhelmus, Martinus, Josephus, geb. 14/3/1920 en gew. dienstpl. Hazenhoek, Wigbolt, geboren 10/4/1918. „Anemoontj e”. Wel bedankt voof je briefkaart hoor. Briefjes kunnen nu weer gewoon gezonden worden. Vele groetjes terug. „Rozenknopj e”. Als je vijf keer de raadsels goed hebt gehad, dan gaat je schuilnaam op een briefje in het lootjes- busje. Dat wordt dan goed geschud en drie briefjes er uit gehaald. Dat zijn de prijswinnaars. Begrijp je het nu? Bep is mijn dochter. Leuk zoo’n naamgenootje. „De Zwarte Adelaa r”. Ja, dat mocht. Heb je het al gehaald? Daar ben je zeker wel erg blij mee? Er kan zeker wel heel veel in? Wel bedankt voor de felicitatie. Vele groeten terug. „H a g e d i s j e”. Ook bedankt voor de mooie kaart hoor. O, heel veel. Te veel om op te noemen. Heb je er al mee ge speeld? Vind je het prettig? Vele groe ten terug. „V a 1 k o o g". Ken je het? Anders kan je het nu fijn leeren. Wat voor een plant? Moeder was er zeker wel erg blij mee? De groeten aan moeder. De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY. De secretaris-generaal, wnd hoofd van het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, maakt in aan sluiting aan punt IV van de bekendma king inzake de hervatting van het onder wijs bekend, dat het Instituut voor indi vidueel onderwijs (Ivio), Westeinde 13, te Amsterdam, de volgende series taken kos teloos beschikbaar stelt: a. voor het (m)ulo, m.o. en voorb. h.o.; Nederlandsche P.T.T. (practisch toege paste taalkennis); Nederlandsch b; Neder- landsch c (inleid, handelscorr.)Nedei- landsch c I en c II (handelscorr.); vreem de talen a (beginners), b (gevorderden), c, c I, c II (handelscorr.); aardrijkskunde d (economische aardr. van Europa); ge schiedenis (Nederland); staatsinrichting; economie; algebra; meetkunde; handels- kennis; boekhouden; handelsrekenen; E.H. B.O.; stenografie. b. voor het lager onderwijs (5e, 6e en 7e kl.) en het nijverheidsonderwijs kun nen voorloopig dienst doen de series: voorloopers (10 taken, welke vertrouwd maken met schriftelijke opdrachten); Ne derlandsch inleidend (5e kl.); Neder landsch a (6e en 7e kl.); aardrijkskunde a (Nederland); aardrijkskunde b (Indië); aardrijkskunde c (Europa); rekenen in leidend (5e kl.); rekenen 1 (6e en 7e kl.); gezondheidsleer; huishoudberoepen (meis jes); landbouw, tuinbouw en bemestings leer. Bestellingen kunnen gedaan worden bij het Ivio, Westeinde 13, Amsterdam, dat ook verder alle gewenschte didaktische inlichtingen en adviezen geeft. In aansluiting op bovenstaande mede deelingen deelt het I.V.I.O. mede: Scholen, die geen bruikbare localiteit ter beschikking hebben, of waar door an dere redenen het onderwijs géén norma len doorgang kan vinden, kunnen de leer lingen zelfstandig laten werken met taken, die thuis of op enkele centrale plaatsen worden gemaakt. Als vader dien middag met Ineke op zijn knie zit en haar probeert te troos ten, komt juist de luitenant binnen. Hij hoort Ineke snikken van „Diene ke is toch m’n vriendin Waarom doet ze dan zoo en dan krijgt hij opeens een kleur, grijpt in z’n zak en roept O, o, o, wat ben ik toch een vree- selijke domoor Als de luitenant het briefje van Die neke te voorschijn heeft gehaald, klaart Ineke’s gezichtje spoedig weer op. Want daar staat te lezen „Lieve Ineke! Ik moet naar den Haag. Ik vind het wel een beetje leuk, maar niet erg, want ik kwam liever bij jou. Ik hoop, dat je niet boos bent om de pannekoeken. Mag ik nu de volgen de week komen Dag van Dieneke.” Ineke zegtMag het, moes En moes zegtNatuurlijk En nu vlug aan tafel. En de luit moet al Die- neke’s pannekoeken opeten. Want *t is allemaal z ij n schuld Ha, fijn zegt de luit, dat doe ik Als een bewijs hoe het leven meer en meer in normale banen wordt ge leid en de internationale verkeersbe- trekkingen weer worden opgenomen moge dienen, dat de Duitsche pers organen weer in Nederland zijn ver schenen. De voornaamste Duitsche couranten en tijdschriften zijn in de belangrijkste groote steden weer te verkrijgen. Ook de algemeene verkeerstoestan- den beginnen weer een normaal aan heeft een nieuwe Maar géén heel Ik ben de echte, zien te verkrijgen. Het spoorwegver keer, bijzonder omnibus- en autover- bindingen kunnen een vooruitgang boeken. maar ze woont in den Haag. En nu is ze een dagje hier. O, wat hebben die jongens veel te vertellen En wat een eenige spelletjes kunnen ze bedenken Dieneke vergeet door de pret heele- maal haar mammie te vertellen van het pannekoekenfeestEerst ’s avonds in bed, als mammie al lang beneden is, denkt ze er opeens weer aan *t Is nu Donderdag. Nu, ik zal maar flink wat beslag maken vandaagzegt Ineke’s moeder. Tweemaal zooveel als anders, want Dieneke eet reusachtigvindt Ineke. Goed hoor, maar help je me dan? Ja moes, dat is eenig Zoodra ik uit school kom, ga ik u helpenbe looft Ineke. Of nee, ik weet watIk breng Dieneke mee en dan helpen we u samen Nu, dat vindt moeder best. Heb je er nog met Dieneke over gesproken? wil ze weten. Gunst, nee. Want ik heb haar haast heelemaal niet gezien ’s middags uit school. Een paar keer moest ze di rect met haar mammie mee naar haar nieuwe vriendin. Vriendin Daar heb je me niets van verteld Nou, Dieneke Indische vriendin, echte, zegt Ineke, heeft ze gezegd. Nu, dan is het goed. Maar hoe komt Dieneke opeens aan dat vrien dinnetje Dat weet Ineke ook niet. Dieneke moest er gisteren weer heen en heeft nog gauw tegen haar geroepen Zeg, ik moet naar Nonnie, m’n vriendinne tje uit IndiëMaar het is geen echte hoor Mijn echte vriendin ben jij Nu, we zullen dan vanmiddag het heele verhaal wel hooren, zegt moeder. Maar dat gebeurt niet. Als Ineke thuis komt, is ze heel erg verdrietig. Dieneke was vanmiddag niet op schoolhijgt ze. En toen dacht ik na tuurlijk ze is ziek, en toen ben ik gaan kijken bij haar thuis, maar alles was donker. Ze zijn uit. Ik begrijp er niets van Wonderlijkzegt moeder. Maar Dieneke zal toch heusch straks wel ko men, hoorZe verheugde zich toch zoo op het pannekoekenfeestGeloof maar, dat ze komt Ja, hè zegt Ineke. Toch kijkt ze nog een beetje treurig en ook onder het pannekoeken bakken is ze heel stil. En als na een uurtje een heele stapel goudbruine pannekoeken op ta fel staat en ze vader en den luitenant samen ziet aankomen, wuift ze maar heel slapjes met haar hand, inplaats van zooals anders naar de deur te vlie gen om open te doen. Wat is er vandaag met mijn meis je? vraagt vader, als hij Ineke zoo ver drietig voor het raam ziet staan. En dan kan Ineke zich opeens niet meer goedhouden. Ze verbergt haar gezicht tegen vader’s jas en begint hard te snikken drinken, is ineens een groote auto voor de deur verschenen. Een heele fami lie is er uitgestaptTante Annie en oom Kees en de beide Indische neef jes en dan nog Nonnie, het nieuwe vriendinnetje. Wie dat toch is Wel, dat is een Indisch meisje, die tante Annie heel goed kent. Ze is hier pas komen wonen en heeft nog heejemaal geen kennisjes. En daarom heeft tante gevraagd, of Dieneke eens een paar keer bij haar wil komen spelen. Dieneke heeft het gedaan natuurlijk, en ze heeft het bij Nonnie ook wel ge zellig gevonden, maar toch heeft ze haar échte vriendin, Ineke, wel erg ge mist 1 En nu heeft tante Annie gevraagd, of mammie met Dieneke en broertje mee gaan. Den heelen dag naar den Haag en dan worden ze ’s avonds weer thuis gebracht. Dieneke heeft naar de prachtige, groote auto gekeken, naar de vroolijke gezichten van de jongens en van Nonnie en heeft geroepen O, wat dolO, wat heerlijkMammie, mag het Hè, hoe kan dat nu tochDieneke. die zoomaar haar vriendin en het heele pannekoekenfeest vergeetJa, het kan toch, al zou je het bijna niet geloo- ven Eerst als de auto zich in beweging zet, schiet het Dieneke te binnen, dat Ineke nu vanmiddag tevergeefs op haar wachtZe krijgt er een kleur van, zóó erg vindt ze het. Kijk, daar vliegen ze Ineke’s huis al voorbij. Ze rijden den hoek om, de brug over, als Dieneke mammie’s arm vastgrijpt, en roeptO. moes, hoe moet het nu met Ineke Stop even, vfaagt mammie dan vertelt Dieneke hakkelend het hee le verhaal. Ja, dat is nu wel verschrik kelijk jammer Bijna had mammie besloten, nu toch maar thuis te blijven, maar dat vindt tante Annie weer zóó sneu en de jon gens roepen zoo zielig van Hè nee en „Kassiandat ik ook niet kan. bereidt de ge- Nederlandsche Binnenlandsche beurtvaart. De Opperbevelhebber van Land- Zeemacht heeft, blijkens de Nederl. Staats- crt. no. 98 van 23 Mei, besloten, dat het deelnemen aan de binnenlandsche beurt vaart slechts veroorloofd is, wanneer de ondernemer lid is van de vereenigingen, aangesloten bij het Nederlandsche binnen- vaartbureau en hij beschikt over een zgn. beurtvaart-ontheffing. Afvaarten en rou tes worden vastgesteld door het Nederl. binnenvaartbureau. Er zal franco worden vervoerd, tenzij de omstandigheden zulks niet toelaten, in welk geval vooruitbeta ling kan worden gevorderd. Voor de vrachtprijzen gelden de richt lijnen aangegeven in de prijsver ordening van 15 Mei 1940. Verder wordt een commissie ingesteld voor het bevorderen van een juiste be handeling van beurtvaart-aangelegenhe- den. Beslissingen dezer commissie be hoeven de goedkeuring van den regee- ringscommissaris voor dën wederopbouw. Deze verordening treedt 24 Mei 1940 in werking. Laat nooit etensresten op het terrein of in de verblijven slingeren. (Ratten: gevaar voor ziekte van Weil. Vliegen: gevaar voor overbrengen van besmet telijke ziekten.) Nagels kort! Wascht uw handen goed Waarschuwt den leider en het ver plegend personeel, indien ge on gedierte opmerkt. Dan worden zo» spoedig mogelijk de noodige maatre gelen getroffen. Helpt allen mee om bcsmettelijka ziekten buiten het vluchtoord te hou- den door zindelijkheid te betrachten en den dokter en het verplegend per- soneel op de hoogte te brengen van ziekten. 1. Wat is het netste dier? 2. Mijn geheel bestaat uit 10 letters en 13 een plaats in Nederland. 12345 is een wild dier, 1021 is een meisjesnaam. 8910 is een boom. 67910 is een vogel. 3. Met Tr ben ik nattig maar ook vettig. Met Gr. ben ik een gewas. Met Kr ben ik iets waar vloeistof uit* loopt. Oplossingen en briefjes moeten uiterlijk Woensdagmorgen aan het Bureau Haag- sche Courant bezorgd zijn. Alles moet onderteekend zijn met je ware namen voluit, schuilnaam, leeftijd en adres. Op het couvert vermelden: Aan Tante Etty. INEKE EN DIENEKE HEBBEN VERDRIET. Als Ineke’s moeder op een middag bezig is met pannekoeken bakken, komt opeens Dieneke aangeloopen. Ze draaft om het huis heen en drukt haar klein, bruin wipneusje plat tegen de glazen keukendeur. Kom binnen, zegt Ineke’s moe der, want je brengt geen zomer mee, dus vlug de deur weer dicht Ha pannekoeken Lekker zeg Wil je er ook eentje en Ineke loopt bedrijvig weg om een bordje te halen voor haar vriendin. Moeder vindt het goed, en vijf minuten later zitten ze samen aan de keukentafel te smul len. Ik vind pannekoeken het heer lijkste van de heele wereldzegt Die neke met vollen mond. Ik van de heele wereld op één nazegt Ineke, ’t Allerfijnste vind ik oliebollen Nee, ik pannekoeken. Maar we eten ze thuis haast nooit, pruilt Die neke. Mammie heeft het te druk met broertje. Nu, zegt Ineke’s moeder. Ik beloof je, als we weer pannekoeken eten dat is de volgende week Donderdag dan mag je korrien eten. Goed Verrukkelijkroept Dieneke. En als ik zelf moeder ben, eet ik ze iede- ren dag. Je zult het zien, vast Dieneke gaat blij naar huis en ver heugt zich al op de volgende week. Maarals ze thuis komt, is daar al les in rep en roer. Tante Annie is overgekomen met twee Indische neef jes. Tante was al lang in Holland,' sche winkelstraten, die op de uitkomen, de Lange Delft en de Korte Burgh, zijn vele tientallen winkels, hetzij gedurende het bombardement, hetzij door den Volgde, vernietigd. In de Lange gingen het nieuwe hotel Verseput, het bekende restaurant de Gouden Zon en de provinciale bibliotheek verloren. Andere deelen van de stad, die ge schonden werden, zijn de St. Pieter- straat, de Dam, De Rouaansche kaai, de Rotterdamsche kaai, de Lange Noordstraat, de Nieuwstraat, de Segeer- straat. Naar schatting zijn ongeveer 600 panden uit het stadsbeeld ver dwenen. Het overgroote deel der bewoners van Middelburg is gelukkig op een veiligen afstand getuige geweest van de verwoesting der stad. Woensdag en Donderdag hadden n.l. reeds duizenden, op aanraden van het gemeentebestuur, hun heil gezocht in de vlucht en Vrij dag namen nogmaals vele duizenden de wijk uit de stad. Allen zijn op het platteland ontvangen. Op sommige boerderijen waren 60 en meer families ondergebracht. In Vlissingen is aanzienlijk minder schade aangericht dan in de Zeeuwsche hoofdstad in Goes nog veel minder. Mr. P. Dieleman, oudste lid van Ged. Staten van Zeeland, is aangewezen als civiele bewindvoerder der provincie. Raadselvriendjes en vriendinnetjes wordt uitdrukkelijk verzocht op de enveloppe te vermeldenVoor de Kinderrubriek. Zeeland’s hoofdstad, een van de gaafste oude steden van ons land, heeft ook haar tol aan den oorlog be taald. Vrijdagmiddag is het met bom men, granaten en mitrailleurvuur be stookt. met het resultaat, dat de stad «net het verre verleden heeft afgedaan, soo meldt de „N. R. Crt.” Op de bekende markt, waar het laat-Gothische stadhuis domineerde, zijn alle panden, op twee of drie na, met den grond gelijk gemaakt. Van het stadhuis staan een stuk van den voorgevel, een gedeelte van den toren, en een paar brokken van de zijmuren Dog overeind. De Lange Jan is niet meer. Een klomp steen steekt boven de puinhoopen uit van het gebouw, dat eens de Koorkerk was. Het aloude Abdij plein is eveneens verwoest. Slechts aan de resten van enkele gevels kan degene, die het plein eer tijds goed heeft gekend, nog eenigszins zien hoe het vroeger geweest is. In twee der voornaamste Middelburg- Markt Landelijke steunactie van den georganiseerden Middenstand Naar wij vernemen bereidt de heele georganiseerde Middenstand een groote steunactie voor ten bate van de door den oorlog getroffen gebieden. Reeds van verschillende zijden is sieun verleend aan de te Rotterdam getroffen winkeliers. Centraal bureau voor organisatie en efficiency Teneinde overheidslichamen en bedrijfs leven op zoo doelmatig mogelijke wijze bij het wederopbouwen, organiseeren en rationaliseeren van het economische leven ter zijde te kunnen staan., heeft een groep vooraanstaande deskundigen op het ge bied van bedrijfsorganisatie en efficiency het initiatief genomen tot oprichting van een centraal bureau voor organisatie en efficiency. Tot nog toe bestonden hier te lande verschillende adviesbureaux, die vrijwel geheel los van elkaar hun functie ten be hoeve van het bedrijfsleven uitoefenden. Het doel van het opgerichte centrale bu reau is, de arbeid van deze particuliere bureaux te coördineeren, teneinde het be drijfsleven in deze dagen op zoo efficient mogelijke wijze te hulp en voorlichting te kiftmen dienen. Tot de adviseurs, welke zich reeds heb ben aangesloten, behooren o.a. verschillen de deskundigen op het g ebied van fa- brieksorganisatie, transportorganisatie, verkooporganisatie, administratieve orga nisatie, algemeene bestuursorganisatie, psychotechniek, e.d. Het streven is er op gericht zooveel mo gelijk alle practiseerende organisatie- en efficiency-deskundigen van erkende repu tatie in dit centrale bureau bijeen te bren gen. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren ir. B. W. Berenschot, ir. V. W. van Gogh, dr. T. Kuiper, R. W. Starreveld (acc. N.I.V.A.) en ing. L. C. Vervooren. Het secretariaat is gevestigd Vijgendam 26, Amsterdam-C.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10