Duitsche opmarsch Dr. Wohltat land de richting Calais naar ons m geallieerde legers om nauwer Ring wordt steeds "I 1940. Vrijdag 24 Mei. No. 17576. Als economisch adviseur in directie der Nederlandsche Bank De zee Fronfbericht ojen Engeland bombardeert Nederlandsche steden Italië voert arbeids dienst in Geen binnenlandsche oorlog ter van het Duitsche Nieuwsbureau PRUS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: zijn gevallen Dr. Wohltat. van Het De bladen te Rome vestigen de aan gelaten. Dat dit feit niet nagela- N ie uwe wereld-ordening op VERKLARING VAN KONOYE. aan Britsche regeering fc»n er beslag leggen voor oorlog samkoopen verontwaardiging onder de bevolking Coördinatie der Nederlandsch- Duitsche economische verhoudingen Jederlandsche waardepapieren in Engeland tigde, dat Abbeville in Duitsche handen is en verklaarde, dat in en om Boulogne Een tafelrede van Duff Cooper. De Britsche minister van voorlich ting, Duff Cooper, heeft gisteren aan een lunch te Londen het woord gevoerd Vlaamsche kust nauwelijks te vinden waren. De thans behaalde successen der Duitsche snelle booten geven het recht vast te stellen, dat het gebruik, dank zij het hooge prestatievermo gen en vooral’door verder ontwikkelde aanvalstactiek, groote uitbreidingen mee zal brengen. en nog bardement merkt als bedrijf. Herhaaldelijk is reeds naar voren ge komen, dat het economische leven zich zoo spoedig mogelijk herstelt. Het stre ven is de wederopbouw energiek aan te vatten. der aan het ver- ErftfAe Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 ^37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr.. There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Indruk van de Amerikaan- sche pers. De New Yorksche avondbladen hech ten de allergrootste beteekenis aan den vernietigenden slag in Noord-Frankrijk en Vlaanderen, omdat een nederlaag der geallieerden, naar men te New York overtuigd is, het voorspel vormt tot een Duitsche invasie in Engeland. Onder het opschrift„Engelschen vechten om hun leven”, geeft de „New York Sun” een pessimistisch verslag van Churchill over de militaire situa- Naar bt schijnt wijst thans de stoot vn het westelijke Duitsche leger i de richting Calais-Dover. Daarmde komt de eigenlijke strijd tegen* Engeland naderbij. Aller eerst roet echter het omsloten ge bied ii Noord-Frankrijk en België nog gheel door Duitsche troepen worde bezet. Met het oog op de sterkestrijdkrachten, die hier inge- slotencijn, zal dat niet zonder zwa re geechten geschieden. tie. De strijd om Boulogne en het bom- van Dover werden geken- het begin van het laatste Italiaansche studenten rich ten zich tot Mussolini. Bermuda, Trinidad en Jamaica in Amerikaansch bezit? De gouverneur van Portorico, admi raal Leahy, welke vandaag de gast is van president Roosevelt, heeft, volgens Associated Press, in een interview ver klaard, dat een op vriendschappelijke manier verkrijgen van de Britsche eilanden Bermuda, Trinidad en Jamaica door de Vereenigde Staten het verdedi gingssysteem zoowel van Noord- als van Zuid-Amerika zeer zou versterken. Over het verkrijgen van de drie eilanden zou tegelijkertijd met de rege ling van de oorlogsschulden onderhan deld kunnen worden, waarbij men En geland nog aanzienlijke aanvullende cre- dieten zou kunnen verleenen, meldt het Duitsche Nieuwsbureau uit Washing ton. In geval van oorlog Onder voorzitterschap van den mi nister van justitie, Grandi, hebben de wetgevende commissies van het minis terie der Weermacht en van binnen landsche zaken zich bezig gehouden met een wetsontwerp betreffende de taken 'der niet-gemobiliseerde staats burgers. Deze wet bepaalt, dat alle mannen in den leeftijd van 19 tot 70 jaar, voor zoover zij geen dienst doen in de weermacht, in geval van oorlog verplicht zijn tot arbeidsdienst. Ook vrouwen en kinderen zullen onder be paalde voorwaarden opgenomen wor den in dezen arbeidsdienst. Bij de ontvangst te Tokio van een re» geeringsdelegatie uit Nanking heeft de voorzitter van den staatsraad en vroe gere minister-president vorst Konoye, gewezen op de beteekenis van de den gang zijnde nieuwe ordening der wereld. Hij verklaarde, dat er op het oogenblik geen natie ter wereld is, die kan gelooven tegenover de omwentelin gen in de geheele wereld haar bestaan volgens de oude wereldorde in stand te kunnen houden. Naties, die zoo doen, sluiten haar oogen voor het feit der evolutie der menschheid en moeten den bitteren beker der vernietiging ledi gen. Daaruit wordt echter ook de wensch verklaard van de regeeringen in Tokio en Nanking om een nieuwe orda in het Verre Oosten te scheppen. Volgens mededeelingen vit Londen en New York zou Engeland het plan hebben, en mogelijk reeds daa-aan ge volg gegeven hebben om Neariand- sche, Belgische en Noorsche waarde papieren, deviezen en goudvoorraerlj tot een totaal bedrag van 350 milliton pond sterling, te gaan gebruiken vo<_- het financieren van wapenopdrachten in de Vereenigde Saten. De intenties van Engeland zijn dan ook die van pro fijt trekken, niet helpen, doch ver nielen. bombardementen van de open stedA Nijmegen en Waalwijk, gelegen ver.,' van het oorlogstooneel, mogen ee^Tewijs genoemd worden, hoe de Enj Is va»11' bijldit nachtelijk bombardement het lc'ln tei heeft onder de bevolking van deze st4en groote verontwaardiging te wsken, is te begrijpen. Zelfs de aan- wngheid van de leden der Nederland- sce regeering in Londen heeft de En- ge>chen niet kunnen weerhouden in vjedzame steden buiten de oorlogs zoo verwoestingen aan te richten. ZONSOP- EN ONDERGANG Zaterdag 25 Mei: Zonscpgang 5.31 Zonsondergang 9.43 u. Dr. Wohltat heeft als economisch deskundige een grooten naam en inter nationale reputatie. Hij heeft veel ge reisd binnen en buiten Europa en had een voornaam aandeel bij het aanknoo- pen of versterken der handelsbetrek- kingen van Duitschland met Italië en Roemenië. Zoo heeft hij om. ook de onderhandelingen gevoerd voor de re geling van petroleum- en mais-lever- anties door Roemenië aan Duitschland. Dr. Wohltat zal den wederopbouw in grooten stijl ter hand nemen. Voor *s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland t 9.-. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Verscheidene Duitsche economen zijn reeds in ons land gearriveerd of zullen binnen enkele dagen aankomen, belast met de taak de economische verhou ding tusschen Nederland en Duitsch land te coördineeren en de goede sa menwerking nog beter te doen zijn, dan zij reeds in vredestijd was. Uit dien hoofde zal er contact ge zocht worden met de departementen van Economische Zaken, Sociale Zaken, Landbouw en Visscherij, Handel en Nijverheid. Fransche generaal gepem- sionneerd. De divisie-generaal van het Fran sche luchtwapen, Bertrand Pujo is op eigen wensch, volgens een bericht in „Paris Soir”, met vervroegd pensioen uit den actieven dienst getreden. De buitenlandsche zeelieden, die met hun schip in Zweedschehavens liggen, zullen meer bewegingsvrijheid krijgen dan tog nog toe, voor zoover de om standigheden dit toelaten. Het doel hiervan is vooral den indruk van een onvriendelijke houding van Zweden, welke zou kunnen ontstaan door de noodzakelijke controlemaatregelen, weg te nemen. Met het oog op het toenemende gevaar der definitieve vernietiging zijn ook gisteren weer door sterke vijandelijke strijdkrachten in Aftois op een breed front met het zwaarte punt bij Kamerijk en naar het Oosten uitbraakpogingen ondernomen, die leidden tot geringe plaatselijke succes sen van den vijand, maar vervolgens onder bloedige verliezen voor den te genstander werden afgeslagen. Deze vergeefsche aanvallen hadden als eind resultaat den wil tot weerstand van den tegenstander te verzwakken, aan gezien na zekere aanvankelijke suc cessen weer een zware reactie intrad. Ook het verder oprukken van de Duitsche tronen in de richting van Calais heeft de hoop op een doorbraak verder verminderd. Bij de afveer van de doorbraak pogingen var gisteren werd het leger nadrukkelijk uit de lucht gesteund, voorts ondescheidde zich het afweer geschut in d bestrijding van pantser wagens. He boschterrein ten zuidoos ten van Vaenciennes is van vijanden gezuiverd. Het luchtwapen heeft ook de havenistallaties van Dover giste ren aangeallen, terwijl de Engelschen een roep om hulp wegens de bedrei ging vanCalais hebben doen hooren. Engelschen halen postzak ken van Atlantic-clipper. Naar uit Hamilton (Bermuda-eilan- den) gemeld wordt, hebben de Engel schen van het Clipper-vliegtuig, dat den dienst onderhoudt tusschen Amerika en Lissabon, en wegens den zwaren storm op Bermuda moest anden, 22 zakken post weggehaald. Hiervan waren er zes bestemd voor Duitschland vier voor Italië, vier voor Portugal en de overi gen voor Zwitserland, Noorwegen, Zwe den, Denemarken, Griekenland en Spanje. Droit” t en „Le Niger”, Fransche vlootverliezen De Fransche admiraliteit bevestigt thans, dat tijdens de operaties op de Noordzee, aan de kust der Nederland sche eilanden en van Vlaanderen, de Fransche marine de duikboot „Doris”, den torpedojager „Le ravitailleeringschip loren heeft. Aan’de Zuidafrikaansche kust tot dusverre acht Engelsche schepen, uit Karatsji en Singapore komende, op Duitsche mijnen geloopen en gezonken, meldt het D.N.B. Slechts in drie ge vallen kon de bemanning in de booten gaan. Het zoeken der mijnen is moei lijk en gevaarlijk gebleken. Reeds twee mijnenvegers zijn ten offer aan de Duitsche mijnen. In Walvischbaai zijn drie uit Enge land verwachte schepen tien tot veer tien dagen over tijd. Uit Pretoria wordt gemeld, dat men aan Engelsche zijde door deze gebeurtenissen zeer getrof fen is en bovendien sterk verontrust over de stemming der inheemsche be volking. J Op de gisteren gehouden pers- conferentie werd er nog eens de X nadruk opgelegd, dat uitingen van binnenlandschen politieken aard ongewenscht zijn. Men X houdt zich over het algemeen wel aan de voorschriften, toch hebben zich echter eenige gevallen voor- X gedaan, waarbij het zelfs tot be- leedigingen en mishandeling kwam. Het behoeft niet betoogd te wor- den, dat dU ten zeerste veroor- X deeld moenSvorden. Het gebruik van snelle booten. De gebieden voor de Vlaamsche kust en voor de Kanaalhavens deden in den wereldoorlog door hun aardrijks kundige toestanden en hun militair belang de gedachte opkomen aan een gebruik van snelle booten, zoowel aan Duitsche als aan Engelsche zijde. Ver kenning van nabij en bestrijding van duikbooten werden toentertijd met succes door snelle booten uitgevoerd. Grootere successen tegen vijandelijke oorlogsschepen waren den kleinen vaartuigen toen nog niet beschoren, uiterst ernstig genoemd. Hij beves- Het gelukte slechts een van verre bestuurde snelle “boot een Engelsch pantserschip te beschadigen. Het „zwaar gevochten” werd, succes van Italiaansche snelle booten in de Adriatische zee tegen een Oos- tenrijksch slagschip was toentertijd vergemakkelijkt door de bijzondere omstandigheden van weer en zee in het gebied aldaar, zooals ze aan de De geallieerde controle Behalve het Braziliaansche schip „Almirande Alexandrino” is volgens een bericht uit Lissabon ook het Por- tugeesche schip „Raul Soares” door ge allieerde schepen voor controle naar Casablanca opgebracht. Het Braziliaan sche schip „Pocone”, dat eveneens onderweg door Engelsche torpedoboot- jagers voor controle naar Casablanca was geleid, is gisteren uit de Portu- geesche hoofdstad vertrokken. Het heeft instructie gekregen om ook op zijn verderen tocht gevolg te geven aan de bevelen der Engelsche admira liteit. 13.000 studenten der universiteit te Rome is gericht aan Mussolini en waarin zij verklaren bereid te zijn te strijden voor de bevrijding van de Middellandsche Zee en de onafhanke lijkheid van het Rijk. De gevoelens en de wil, welke tot uitdrukking zijn ge bracht in de boodschap, getuigen eens te meer van de vaderlandsliefde, het vertrouwen en den moed, waarvan de Italiaansche studeerende jeugd bewijs heeft afgelegd tijdens den strijd van het risorgimento (herbloei-periode van Italië in vroeger jaren) en waarvan ook een bevestiging is gegeven in de jongste ondernemingen in Afrika en Spanje. De Romeinsche studenten, die tevens de gevoelens van hun kamera den aan alle andere Italiaansche uni- versiteiten vertolken, bieden zich aan als vrijwilligers om den nieuwen oor log te strijden tegen het buitenland, dat de pretentie heeft Italië gevangen te zetten in de zee, welke zijn natio nale en imperiale gebieden vereenigt Door den Opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal von Brauchitsch, is als Economisch Commissaris en adviseerend des kundige aan de directie van de Ne derlandsche Bank toegevoegd, Staatsraad dr. Wohltat, een van de bekendste Duitsche economen. De gisteren gemelde aanval snelle Duitsche booten voor de vijan delijke havens aan het Kanaal vormt, naar uit het legerbericht van vandaag blijkt, geen op zichzelf staande actie. De uitbreiding van de Duitsche zee- positie om de Hollandsche kust strook naar het westen wordt dus reeds systematisch uitgebuit. Na het veelbelovende succes van Oberleutnant ter zee Opdenhoff, die bij den aanvang der Nederlandsch-Belgische operatie in de vrij-e Noordzeeruimte een Engel schen torpedoboot jager tot zinken bracht, brengen de eerste aanvallen uit de nieuwe vooruitgeschoven Fran sche stellingen op de Fransche havens daarmede nieuwe bewijzen voor den aanvalsgeest der snelle booten, die reeds voor Noorwegen waardevolle diensten hebben bewezen. Het tooneel der nieuwe successen is hetzelfde als dat der eerste aanvallen van de snelle boot in de geschiedenis van haar ontwikkeling. De situatie van den „verloren troep” dacht op een boodschap, welke door 1 yx o zx j 11 i 1 X t X X Ten tijde van de legers der lands- j knechten noemde men die afdeelingen, welke bij den aanval den eersten ver twijfelden stoot moesten opvangen, en zich bij den terugtocht moesten opof feren, den „verloren troep”, die van het begin af aan ten doode was op- gescheven. In deze positie, zoo schrijft de „Ber liner Börsenzt.” bevinden zich de vol keren, die tot dusver door Engeland in den strijd zijn geworpen. Zoo had Finland tezamen met de andere Scan dinavische landen tot taak de zaak van Engeland te voeren op een ver loren post. Door het inzicht van zijn regeering en de staatkundige gema tigdheid van de sovjet-Unie, is Fin land aan dit lot ontkomen. Kort daar op gelukte het, met behulp van de Noorsche regeering, ’t Noorsche volk tot den volgenden „verloren troep” van Engeland te maken. Vervolgens was het de beurt van Nederland en België. Toen het Nederlandsche leger op den vijfden dag de wapens neerlegde, ver klaarde Londen, dat Nederland niet te vergeefs gevallen was, want dat de vertraging van de Duitsche Weer macht met vijf dagen „een belangijke strategische winst voor de geallieer den” zou kunnen opleveren. Dus weer de situatie van den verloren troep. In deze dagen wordt ook aan België het lot van den „verloren troep” vol trokken, tenzij, dat ditmaal het Brit sche expeditiecorps zelf zulk een lot moet deelen. Doch, zoo besluit het blad, er vallen reeds grootere ver schijnselen waar te nemen: Het Fran sche leger, geheel Frankrijk moet thans de eigenlijke „verloren troep” van de Britten worden. Wat de Fran sche staats- en legerleiding om eiken prijs heeft willen voorkomen, n.l. het ontzettende bloedverlies van het uit den wereldoorlog nog verzwakt Fran sche volkslicha’am, is in vollen gang. Het Fransche leger draagt den last van den dag. De Fransche soldaat sterft, opdat Engeland zich kan red den en leven. Het fronfbericht van het Duitsche Nieuwsbureau d.d. gisteren luidt als volgt: De wig, die in Westelijke richting eerst langs de Somme en vervolgens Noordelijk tMschen de vijandeli^e legers is gedreven, is verder ingeslagen. De Duitsche troepen hebben zich ia zekeren zin binnen deze wig omgedraaid en treden thans op in Noordelijke richting, dus naar Calais. De Westelijke rand van het groote in- geatoten gebied, waarii de Belgisch-Fransch-Engelsche legers zijn opgesloten, wordt daarmede systematise gesloten. De ring om den tegenstander wordt steeds nauwer De gevechten aan de kust In het Lagerhuis heeft Churchill gisteren de gevechten „aan de kust” Duitsche oorlogsmarine opereert krachtig in het Kanaal met succes doordringen van Duitsche zeestrijdkrachten in het Ka naal, zelfs tot Le Havre, is een feit van groote beteekenis in de oorlogs voering, deelde men ons op de pers conferentie gisteravond mede. Hiermede is bewezen, dat de Engel schen de zeeën niet kunnen beheer- schen. Hun zeeheerschappij is een be grip, dat steeds meer en meer aan be teekenis begint te verliezen. Meer bewegingsvrijheid voor buitenlandsche zeelui in Zweden en gezegd, dat de Duitsche troepen ver zijn opgerukt en Boulogne aan vielen. De Britsche troepen strijden hier tegen een overmacht. Het - was heel goed mogelijk, dat ook Calais gevaar liep, zoo voegde hij hieraan toe. De toestand was evenwel volgens spreker in het geheel niet hopeloos. Het Britsche leger is nog in goede orde en de verliezen zijn niet groot. Wij weten, aldus Duff Cooper, dat wanneer wij dezen slag verliezen, onze eilanden nog niet aangetast zijn dat wij onze overmacht op zee hebben. Vergelijkingen met ervaringen .uit den Poolschen veldtocht moeten aan gepast worden aan de hier aanwezige omstandigheden. De ring is aardijks- kundig veel grooter, de vijand militair sterker en belangrijk beter uit gerust dan de Poolsche divisies bij Kutno. Gesteund op den frisschen aanvalsgeest der Duitsche troepen zal de Duitsche leiding ook deze taak zoo snel mogelijk tot oplossing bren gen. De Duitsche actie ter zee langs Noordzee- en Kanaalkust jlschen de hulp aan Nederland op- i. Verscheidene burgers hebben •Een straat in het door de Duitsche troepen bezette Sedan. UW hfoï COURANT HAAGSCHE

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1