d^bbelm^n De taak de parachute-troepen van STADSNIEUWS VROUWENHOEKJE en De bliksemoorlog Hun prestaties in Nederland en België De volmachten voor de Engelsche regeering BEROEP OP HET PUBLIEK, OM OUDE REKENINGEN TE BETALEN EERSTE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 24 MEI 1940. lind- der Versperringen te Londen. NOORWEGEN. Sir Oswald Mosley gearresteerd. Lagerhuislid in de gevangenis. VEREENIGDE STATEN. BOELGARIJE. ROEMENIE. ZWEDEN. Bij Koninklijk besluit zijn alle vellen en huiden in Zweden door den staat in beslag genomen. Van 6 Zweedsche zendelingen, die uit Afrika onderweg waren naar Zweden, heeft men geen berichten ontvangen. Zij waren begin Mei uit Le Havre naar Amsterdam vertrokken. de naar van en de Vannacht heeft de politie zich toegang verschaft tot eei kantoor in de Muzenstaat. Op de eente étage brandde volop licht, terwijl er niemand aanwezig was. Het licht werd gedoofd. JUBILEUM M. VAN DELFT. Morgen, is de heer M. van Delft, con. ducteur bij de Hfiagsche Tramweg Mij. dienst doende op de’lijnen 5 en 20, veer* tig jaar bij dit bedrijf werkzaam. daarom lang zijn, r groothandel weer de oude stonden. Van de zijde stand wordt dan ook roep gedaan bP het publiek ;evuld aller- i pan blgens In Griekenland zal het vleeschver- bruik beperkt worden tot twee dagen per week, n.l. Donderdag en Zondag. Na een korte bespreking heeft de Amerikaansche Senaat de marine-be- grooting met algemeene stemmen aan genomen. Japansche delegatie bij den Paus. De Japansche delegatie is gisteren door Paus Pius ontvangen. Daarna bracht zij een bezoek aan den kardi naal staatssecretaris Maglione. De Fransche ambassadeur te Buenos- Aires, Peyrouton, is teruggeroepen. Dézer dagen zal hij naar Frankrijk te- rugkeeren. Deze maatregel heeft al daar veel opzien gebaard. Studentenbetooging in Turijn. Gisteravond hebben studenten van verschillende Italiaansche universitei- ten, die in Turijn bijeen waren, ter gelegenheid van nationale wedstrijden, in de hoofdstraten der stad een be- tooging gehouden, voorstellende de be grafenis der Britsch-Fransche hegemo nie. De betoogers poogden door te dringen tot de consulaten van Enge land en Frankrijk, doch werden hierin door de politie verhinderd. mes op de keel.” De JapanschItaliaansche vriendschap. Mussolini heeft gisteren den Japan- schen ambassadeur, Sato, den leider van de Japansche missie, tezamen met den Japanschen ambassadeur bij het Quirinaal, ontvangen. Sato heeft Mus solini een boodschap van den Japan schen minister-president Yonai over handigd, waarin wordt gewezen op de vriendschap tusschen Italië en Japan en op de steeds nauwere samenwer king tusschen beide landen op ieder gebied. men en vei Het Lagerhuislid captain Ramsay is gistermorgen gearresteerd en in de ge vangenis van Brixton ingesloten. Bij het begin van de Lagerhuiszitting heeft de voorzitter mededeeling gedaan van de arrestatie, die door den minister van binnenlandsche zaken was gelast. Ram say is lid van de conservatieve partij. Voor Peebles in Schotland zat hij in het Lagerhuis. Hij is op grond van de nieuwe wet op de verdediging gear resteerd welke de regeering de bevoegd heid geeft om zekere personen, die in contact staan met bepaalde organisaties te arresteeren. Het Huis van afgevaardigden heeft met 354 tegen 21 stemmen het door president Roosevelt bepleite voorstel tot hulpverleening aangenomen, waarbij voor het komende dienstjaar 1111.7 mil- lioen dollar voor werkverschaffing wordt uitgetrokken. Het voorstel ver biedt aan de autoriteiten, buitenlan ders, communisten en „nazibund”-leden in de werkverschaffing op te nemen. Of met laatstgenoemde de organisatie van den Amerikaansch-Duitschen Volksbund bedoeld zijn, is tot dusver niet duide lijk, zegt het Duitsche Nieuwsbureau. De totale verduistering in Zweden, welke op 12 Mei was ingevoerd, wordt heden beëindigd. Op de groote, van het Oosten naar het Westen loopende wegen in Londen zijn op bepaalde afstanden van elkaar prik- keldraad-versperringen en barricades opgericht, welke een snel oprukkenden vijand tegen moeten houden. Het ver keer der autobussen is voor zoover het nog bestaat, langs zijwegen omgeleid. Op alle strategische wegkruisingen zijn «mitrailleurposten opgesteld en in de groote parken, vooral die in de omge ving van het Buckingham paleis, wor den loopgraven gemaakt. Op de daken van het paleis en de ministeries zijn vlechtwerken van draad aangebracht om het parachute-springers onmogelijk te maken op de daken te landen. De Duitsche autoriteiten hebben toe stemming gegeven, dat de Noren, die vrijwillig naar Zweden zijn gevlucht, mogen terugkeeren. Vermoedelijk zul len zij* van morgen af met speciale treinen via Kongsvinger terug worden gebracht. Vrouwen en kinderen zullen zonder meer de grens kunnen passee- ren, mannelijke personen tusschen 18 en 55 jaar zullen een pas of andere legitimatie moeten hebben. Het aantal vluchtelingen wordt op 2500 geraamd. Alle voorzorgsmaatregelen getroffen De „Dienst aus Deutschland” keert zich tegen de bewering, dat de blik- sem-oorlog, welke Duitschland thans ook in het westen voert, om econo- misch-politieke redenen zou zijn ingezet. Een dergelijke bewering geeft blijk van weinig inzicht in de econo mische omstandigheden in Nederland, België en Noord-Frankrijk, temeer aangezien men er rekening mede moest houden, dat de terugtrekkende vijand de meeste voorraden zou ver nielen. Evenmin als het grootspraak is ge weest, dat de Duitsche soldaten en wapenen de beste ter wereld warerf, was het grootspraak, dat de voorra den in Duitschland gunstig waren, zooals in het najaar van 1939 werd verklaard. In de negen maanden van den oorlog heeft men nog geen enkele maal de verstrekte hoeveelheid levens middelen in Duitschland behoeven te verminderen, hetgeen in Engeland wel het geval is geweest. De Duitsche leiding heeft er zelfs rekening mede gehouden, dat de ver bindingen met het zuidoosten Europa afgesloten zouden worden ook heeft zij niet gerekend op arbeidskracht van de 800.000 Polen, die gevangen zijn genomen, terwijl de uitwisseling van goederen tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland sneller in goede banen komt, als zelfs opti misten durfden verwachten» veiliging van overgangen, de handha ving van verbindingen enz. Deze troep was het, die, onderverdeeld in talrijke afzonderlijke stoottroepen, bij het ochtendgloren van den tienden Mei vertrok onder leiding van den generaal der vliegers, Student. Gebruik makend van het oogenblik der verrassing, open den deze stormafdeelingen van het luchtwapen door hun krachtig optreden aan het Duitsche leger de poorten tot de vestingwerken in Nederland en Bel gië. Geland in den rug van den vijand, bezetten zij de voornaamste Maasbrug gen, verhinderden hier het opblazen door den vijand en namen de beveili ging op zich van de bruggen tot de aankomst van de eerste legeronderdee- len. Bliksemsnel bezetten zij den Arden- nenweg en maakten zoo alles gereed voor den soepelen opmarsch. Zij dron gen in het fort Eben-Emael, dat als de krachtigste hoeksteen van de vesting Luik alle,overgangen over de Maas be- heerscht. Op dezelfde wijze namen zij bezit van de voornaamste vliegvelden in Neder land en maakten het mogelijk, dat reeds op den ochtend van den 12en Mei Duit sche vliegtuigen in Nederland konden landen. In nauwe samenwerking met troependeelen onder leiding van den luitenant-generaal graaf Sponeck, voor treffelijk gesteund door Duitsche ge vechtsvliegtuigen, behielden de para chute- en langdingstroepen hun ver overde stellingen. Alleen zoo was het mogelijk geworden, dat Nederland in den kortst mogelijken tijd de capitula tie aanbood en dat het Duitsche leger door het Belgische verdedigingsstelsel kon heenbreken. Deze in haar soort en uitvoering eenige oorlogshandeling zal met gouden letters in het boek der oorlogsgeschie denis worden opgeschreven. Het Duit sche luchtwapen heeft door het dappere gebruik van alle ter beschikking staan de strijdmiddelen aangetoond, dat het niet alleen uit de lucht door bommen en machinegeweren den vijand dood en verderf kan brengen, doch dat het ook bliksemsnel gebieden kan bezetten, welke binnen het bereik van zijn langen arm liggen. De Duitsche luchtmacht be schikt aldus over voldoende middelen om het verloop van den oorlog op be slissende wijze te beïnvloeden. Een radiorede van Attlee Minister Attlee heeft gisteren in een radiorede o.a. verklaard Engeland moet thans al zijn hulp bronnen mobiliseeren en de grootst rr/ogelijke prestaties verrichten. Daar toe moet de regeering de mogelijkheid hebben, eontróle uit te oefenen over personen en eigendom. Elkeen moet zijn werk voortzetten, doch de regee ring moet het recht hebben, elkeen daar te plaatsen, waar het staatsbelang zulks vereischt en bedrijven, handels- ondernemingen, industrieën en banken aan eontróle te onderwerpen. De pro ductie van munitie en oorlogsmateriaal wordt aan een speciale controle onder worpen. Zooals aangekondigd, zal Greenwood het voorzitterschap op zich nemen van den productieraad. Uit een beschouwing, welke het D.N. B. van bevoegde militaire zijde ontvan gen heeft, blijkt welk groot en beslis send aandeel de valschermtroepen en landingsafdeelingen uit de lucht aan het bliksemsnelle opdringen van de Duit sche troepen in Nederland en België gehad hebben. Op den loden Mei vier weken na het begin van de actie in Noorwegen, toen de vijand via België en Nederland het Duitsche rijksgebied dreigde binnen te vallen, ging het er om, de Nederlanden snel in bezit te nemen en door de Bel gische vestinglinies heen te breken. Vol gens programma en bliksemsnel, gelukte het, deze taak in den kortst mogelijken tijd uit te voeren. Hoe werden zulke snelle successen be haald? De in Noord-Frankrijk optrek kende Fransche en Belgische legers wa ren toch in het geheel niet als zwak of laf te beschouwen. In alle stilte maar met de grootste energie, richtte generaal veldmaarschalk Göring een afdeeling op, bestaande uit de elite van de Duit sche jeugd, die tot strijder werden van een heel bijzonder soort, t.w. het corps van „valschermjagers” en van soldaten, die uit de lucht neerkomen, soldaten, die er zich vpn bewust zijn, dat zij alleen door hun volle persoonlijkheid te ge bruiken, beslissend kunnen bijdragen tot het gelukken van een operatie, soldaten die er trotsch op zijn op rechtstreeksch bevel van hun opperbevelhebber in het vijandelijke achterland, zonder acht te slaan op veelvuldig verzet, een taak over te nemen, welke voor het eerst in de oorlogsgeschiedenis genoemd wordt. Met de modernste strijdmiddelen uit gerust, stooten deze stormtroepen recht streeks uit de lucht op het hart van den vijand af. Strategisch zeer belangrijke punten vormen hun doelwit. Óm hun taak te vervullen hebben zij noodig een doldriesten moed, de grootste offervaar digheid en ijzeren zenuwen. Op zichzelf aangewezen, midden in het vijandelijke land, moeten zij niet alleen strijden, doch ook andere belangrijke gevechts handelingen verrichten, als bijv, de be- De Zwitsersche Bondsraad heeft ter bescherming van den Zwitserschen export en ter beveiliging van de vorde ringen van Zwitserland op Noorwegen, België, Nederland en Luxemburg, be paald, dat alle betalingen uit Zwitser land aan deze landen gestort moeten worden op de Zwitsersche Nationale Bank. Deze maatregel zal zoo lang van kracht blijven tot bij verdrag een nieuwe regeling van het betalingsver keer met de betrokken landen kan wor den aangegaan. Het gewone postschip, dat op de lijn Gibraltar-Tanger vaart, en dat Woensdag in Tanger de eerste vluchte lingen uit de Engelsche Vesting Gibral tar aan land heeft gebracht is niet vol gens de dienstregeling naar Gibraltar teruggekeerd, maar doorgevaren naar Casablanca. De opgravingswerkzaamheden in den bekenden grafheuvel der Noorsche ko- ningen uit den tijd van de volksverhui zing in Raknehaugen, in het Noord oosten van Oslo, zijn hervat. Men ver wacht over ongeveer twee maanden de berging van belangrijke historische vondsten. De op het oogenblik in Galhtz voor haar gewone voorjaarsconferentie bij een zijnde Europeesche Donaucommis- sie heeft gisteren op voorstel van den Roemeenschen vertegenwoordiger met algemeene stemmen een resolutie aan genomen, waarin het besluit van Roe menië om de op 17 April in Belgrado door de internationale Donaucommissie genomen besluiten, betreffende maatre gelen ter beveiliging van de vreedzame Donau-scheepvaart ooi/ uit te breiden tot de onder de Europeesche Donaucom missie staanden beneden-Donau, goed gekeurd werd. De gemeenschappelijk door alle Do- naustaten toegepaste veiligheidsmaat regelen, die voornamelijk het verkeer van gewapende koopvaardijschepen verbieden en lading en manschappen aan nauwkeurige controle onderwerpen gelden derhalve van nu af aan den ge- heelen Donau van de rijksgrens tot aan de monding. Telegram van Göring aan Mussolini Generaal-veldmaarschalk Göring heeft de gelukwenschen van Mussolini met zijn onderscheiding door de verleening van de orde der Annunziata, beant woord met een telegram van den vol genden inhoud „Voor de vriendschap pelijke gelukwenschen, die gij mij ter gelegenheid van de verleening der on- derscheidingsteekenen der Annunziata- orde door Z.M. den Koning en Keizer hebt doen geworden, zeg ik u hartelijk dank. Uw kameraadschappelijke geluk wenschen zijn mij niet alleen een groo te vreugde, ik zie er ook de uitdruk king in van onze onverbrekelijke vriendschap en van de verbondenheid van onze landen.” Het vraagstuk arbeiders. In verband met den door den Fran- schen minister van oorlog bevolen te rugkeer van met landbouwverlof zijnde soldaten naar hun troepenonderdeelen, verlangen de Fransche bladen, zooals bijv. „Le Petit Provencal” te Marseille, dat men landarbeidersbataljons vormt uit de Noordafrikaansche inboorlingen en zelfs uit Indo-China. Zou hier niet terstond worden ingegrepen, dan zou den volk en leger voor een geweldigen hongersnood komen te staan. Duitsche commentaren. De Duitsche pers schrijft algemeen, dat de Woensdag door het Lagerhuis aangenomen volmachtenwet, welke alle rechten der personen en van den eigen dom opheft, neerkomt op de „oprich ting van een ongebreidelde dictatuur” in een land, dat dezen oorlog juist z.g. tegen de dictatuur voert en steeds als prototype van een liberalen staat wil de optreden in de wereld. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft o.m. „Om democratie en liberalisme teredden, hebben de Engelschen den oorlog doen losbreken tegen de „nazi- dictatuur”. Om democratie en libera lisme te redden,, schaffen zij nu deze begrippen af en voeren een dictatuur- Churchill in. De heerschende klasse in Engeland ziet zich dus thans midden in den oorlog gedwongen om totali taire hulpconstructies te improviseeren. Dat kan niet meer baten. Omdat het te laat is, maar ook omdat de dragers van het politieke leven Engeland even als Frankrijk den ouden democratischen Adam toch niet kunnen afleggen; wat er uit te voorschijn komt, is een re- actionnair machtsmisbruik van Chur chill en zijn Franschen filiaalleider Reynaud. Toch is het voor latere histo rici interessant om te constateeren, dat de onbruikbaarheid der democratie thans zelfs duidelijk wordt voor de tegenstanders van Duitschland, die van hun volken verlangen, dat zij voor dit vermolmde „ideaal” den dood in gaan.” De „Lokal Anz.” schrijftBij nuch tere overweging zal men ook in Enge land inzien, dat het hier gaat om een wanhoopstap, waarboven evenals bij de andere Engelsche maatregelen, het fatale woord „te laat” staat geschre ven. De huishouding van een land laat zich niet in enkele dagen op het hoog ste toerental brengen. De voorsprong, welken Duitschland zich in zeven jaar ongehoorden arbeid heeft veroverd, is niet in te halen. Het „Hamb. Fremdenbl.” zet uiteen Het liberale Engeland, dat zich voor de geheele wereld beroemt op zijn par lementaire instellingen, heeft zich ver anderd in een ongebreidelde dictatuur. Het levert het lot van Engeland uit aan de thans ongeremd regeerende oorlogs partij. Er is niets kenmerkender voor Het bezoek van Ciano aan Albanië. De minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, heeft gisteren een aantal nieuwe gebouwen en den zetel van de Albaansche jeugdorganisatie bezocht. In aansluiting hierop zette hij zijn reis voor bezichtiging naar Sku- tari voort. Graaf Ciano werd door de bevolking en in het bijzonder door de fascistische jeugd overal geestdriftig toegejuicht. Herinnering aan de deelne ming aan den wereldoorlog. De diplomatieke medewerker van Stefani herinnert er aan, dat het 24 Mei 25 jaar geleden is, dat Italië ging deelnemen aan den wereldoorlog. Het Italiaansche volk kan zich slechts her inneren, schrijft hij, dat het gedurende dezen tijd steeds op vijandigheid van zijn vroegere bondgenooten is gestuit, welke besloten hadden zich te verzet ten tegen de ontwikkeling van de macht van Italië. De vraagstukken, welke zich thans aan het politiek ge weten van de Italianen voordoen, vloeien voort uit de smartelijke erva ring van dezen tijd. De wereldoorlog is een der étappes van de Italiaansche ontwikkeling geweest, doch nog andere beslissende étappes moeten worden doorgemaakt en dit ook tengevolge van het verraad van de vroegere bondge nooten van Italië. Fransche maatregelen tegen Italianen in Marokko. Het Italiaansche telegraafagentschap meldt, dat in het Fransche protecto raat Marokko de maatregelen tegen de Italianen plotseling hervat zijn. Zon der nadere verklaring zijn Italianen uit alle sociale lagen in de gevangenis ge worpen of binnen enkele uren uit het protectoraatsgebied naar Tanger afge schoven. Zij moesten hun eigendommen achterlaten. In een vliegtuigfabriek werden Italiaansche arbeiders gearres teerd onder het voorwendsel, dat daden van sabotage gepleegd waren. Een aantal Italiaansche onderdanen, dat wilde vertrekken met een schip, dat enkele uren later verwacht werd, is kort tevoren per trein naar de inter nationale zóne van Tanger vervoerd, waar zij door de Fransche bestuurs- autoriteiten worden vastgehouden. Ambassadeur alt Buenos- Aires teruggeroepen. JAPAN. Handelsspionnage aan het licht gekomen* De „Kokoemin sjimboen meldt, dat onlangs belangrijke documenten van het Japansche ministerie van handel en scheepvaart zijn gestolen en gefoto grafeerd en op deze wijze in handen van een vreemde mogendheid zijn ge komen, waardoor voor den Japanschen handel in oorlogstijd groote schade is ontstaan. Het blad vermoedt, dat voor al in de hoogere politiek en finan- cieele regeeringskringen agenten aan het werk zijn. Engeland probeert tegen over Japan de meest uiteenloopende middelen te gebruiken om zijn economi sche blokkade tegen Duitschland te ver sterken. In verband met deze spionnagekwes- tie publiceert de chef van de vreemde lingenpolitie te Tokio een waarschu wing aan de bevolking, voorzichtig te zijn in uitlatingen tegenover vreemde lingen. Zoo mag b.v. niet onthuld wor den, meldt het Duitsche Nieuwsbureau uit Tokio, dat Japan een tekort heeft aan benzine en lucifers, of dat de pa pierproductie achteruitloopt. Inlichtin gen van dit soort dienen voor de spion- nage van buitenlandsche mogendheden en brengen de levensbelangen van Ja pan in gevaar. Een van de grootste moeilijkheden, waarmede de middenstand op het oogen blik te kampen heeft, is het blijven vast, zitten van het geld onder het publiek, het niet betalen van loopende rekenin gen. Alles, wat op crediet is gekocht, wordt slecht betaald, aldus de heer W. B. J. Broers, secretaris van de ’s-Gra- venhaagsche Winkeliersvereeniging, in een onderhoud, dat wij met hem hadden. Dit levert vanzelfsprekend groote be zwaren op voor den middenstand ,die zelf contant moet inkoopen. Het zou daarom voor den kleinhandel van be lang zijn, wanneer de grossiers, en de groothandel aan solvabele afnemers afleveringscondities toe- van den midden- een dringend be- -- zelfs weekhuren koinen niet normaal binnen om in ieder geval te betalen. Ook de afbetalingsmagazijnen maken moeilijke tijden door, doordat het ver trouwen in de credietwaardigheid eeni- germate geschokt is. Dit vertrouwen dient terug te keeren, om weer tot nor male toestanden te kunnen komen. Broodkaarten in Frankrijk uitgesteld Van de Fransche grens meldt het Duitsche Nieuwsbureau De invoering van broodkaarten, welke was aange kondigd omdat de voorraden meel ge ringer werden, is uitgésteld, omdat door de tallooze vluchtelingen uit Oost en Noordoost-Frankrijk aanzienlijke organisatorische moeilijkheden zijn ontstaan. dkist >t de fridat llj/ft I en kan de te bereiden maaltijd langaam gaar worden. Men moge niet uit het oog verliepn, dat de pan precies in de kist Mocht een kleinere pan gebruikt wor den, dan vuile men de open gebleieil rudmte aan met oude, gefrommdde kranten. De pan moet geheel gevild zijn met spijzen. Het deksel van de pan moet goed afsluiten, evenals lat van de kist. Tijdens de bereiding tan spijzen mogen deze niet opengemait worden. Het is zaak de pan zoo vlug mogt- lijk in de hooikist te doen, opdat r geen warmte verloren gaat. Voor spij zen, welke in de hoogst gaan heet men iets minder vloeistof noodig dal anders het geval Ze dienen onge veer een vijfde v^n den tijd te koken waarin men ze anders gaar laat wor den en men l*st ze driemaal zoo lang in de kist, «is anders noodig is voor het gaar vorden. Men kan de spijzen ook lange in de kist laten, de tempe ratuur «'ordt dan evenwel lager. Voor1! voor spijzen, welke met veel vloeir-of bereid worden, zooals boo- nen erwten, worteltjes, vruchten, rijst, go*, havermout enz. is de hooikist zeer a<n te bevelen. Aardappelen worden ladat ze droog afgegoten zijn, in de gedekte pan nog even op het vuur ge zet en vervolgens ongeveer één uur in de hooikist geplaatst. Het moge over bodig schijnen, toch is het echter nood zakelijk om er op te wijzen, dat de hooikist na gebruik goed geventileerd wordt, en zoo mogelijk in de zon ge plaatst, waardoor de zich gemakkelijk ontwikkelende bacterieën onschadelijk worden gemaakt. DE HOOIKIST Dezer dagen hebben wij de huis vrouw reeds wenken gegeven, op wel ke wijze zij het voordeeligste koken, en hoe zij een belangrijke besparing van gas bereiken kon. Hierbij is niet attent gemaakt op de hooikist. De hooikist zullen vele huisvrouwen zich nog herinneren uit den tijd, toen evenals nu, gasbesparing een dringend vereischte was. Het principe van de hooikist berust op het feit, dat hooi een slechte warm tegeleider is. zoodat de pannen, welke warm in de kist geplaatst worden, door uitstraling geen of weinig warmte ver liezen. De spijzen, welke in de warme pan nen in de kooikist geplaatst worden, worden toch gaar, al hebben ze niet de kooktemperatuur bereikt. De iets la gere temperatuur wordt geruimen tijd gehandhaafd, waardoor hetzelfde doel wordt bereikt. Hoe wordt een hooikist gemaakt. Men neemt een kist of mand, welke gevoerd wordt met hooi. Men kan ech ter ook andere poreuze en slechte warmtegeleidende stoffen gebruiken, zooals oude gefrommelde kranten, turfmolm, houtwol, watten, enz. De ruimte, welke opengehouden wordt, moet gelijk zijn aan den vorm en de grootte van de pan. Nadat de hooikist mete genoemde materialen goed is op gevuld, wordt de kist gevoerd. Hier voor neemt men een waschbare stof, welke in den vorm van een zak, waar in de pan past, is genaaid. Aan den bovenkant van de kist wordt deze zak vastgespijkerd. Heeft men een groote kist, dan is het ook mogelijk twee pan gaten te maken. In ieder geval zorgr men er voor, dat elke looze ruim*?- welke overblijft, goed opgevuld wo'dt met het reeds hierboven genoemdema- teriaal. Kan men de hooikist van een opgevulde en met dezelfde stof gevoer de deksel voorzien, welke met haakjes daaraan bevestigd wordt, dhn is dit zeer aan te bevelen. Zweedsch-Russische onder handelingen Van welingelichte Zweedsche zijde wordt ten aanzien van de Zweedsch- sovjet-Russische economische bespre kingen medegedeeld, dat de onderhan- delingen over een verruiming van de uitwisseling van goederen tusschen beide landen goeden voortgang maken. Zij zullen evenwel nog geruimen tijd in beslag nemen. Donderdag is Zweedsche delegatie uit Moskou Stockholm teruggekeerd. den revolutionnairen ommekeer der wereld, dan deze crisis der democrati sche instellingen. Het mes zit den „grooten democratieën’ Mocht men niet in de gelegenheid zijn, een kist of mand op tel vullen, dan kan een dienen, I met dezelfde materialen, in he' eenvoudigste geval kan in couranten wikkelen in een ouden deken hullen. 1 Wanneer men de pan in de h<l plaatst, zal men eerst zien, dl temperatuur een weinig daalt, d het hooi iets kouder is. Daarna de temperatuur evenwel constan' Sir Oswald Mosley, ci« leider der fas cistische partij in Gr^t-Brittannië is gisteren naar het Duitsche Nieuwsbu reau uit Londen meldt, gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie over gebracht. Onder de leiders der fascis ten zijn nog zeven verdere arrestaties verricht, o.m. werd een vrouw in arrest gesteld. De 51-jarige F. O. aft dé Brueghelstraat is gisteren op den hoek van de Hoefkade en de Vaillantlaan, doordat hij de malht over het stuur verloor, met zijn rijwiel komen te val len. O. kneusde het rechtheupbeen en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht Op den hoek vin den Bezui- denhoutscheweg en (e Daendelsstraat is gisteravond omstre&s 11 uur de 59- jarige wielrijder H. w. T. uit de de Constant Rebecquestriat aangereden door een personenauto lult Nederweert, waarvan de bestuurde^ geen voorrang verleende. T. kreeg inweidige kneuzin gen en werd door den gneeskundigen dienst naar het ziekenhtis aan den Zuidwal gebracht. Omstreeks half elf gister- avond werd de motorspuil Laan Copes van Cattenburch gealarmeird voor een brand in het padvindershüs in de de Ruyterstraat. Ér bleek eihter geen brand te woeden. De buren waren af- geschrlkt door vlammen var een open haard en hadden de brandweer gewaar schuwd. Vannacht omstreeks 2 uur is een partij afbraak in het lanneman- hofje door onbekende oorzaak in brand geraakt. De motorspuit van ht bureau v. d. Vennestraat bluschte hd brandje met een straal op de waterleding. De onderhandelingen tusschen de Duitsche economische delegatie onder leiding van dr. Landwehr en de Boel- gaarsche delegatie onder leiding van den directeur der economische afdee ling in het ministerie van buitenland sche zaken, Petzeff, zijn naar het Boel- gaarsche telegraafagentschap meldt, door een aanvullende overeenkomst op het Boelgaarsch-Duitsche handels- en scheepvaartverdrag van 1932 beëindigd. De onderhandelingen werden op vriend schappelijke wijze gevoerd en toonden een voor beide landen bevredigend resultaat. De Duitsche delegatie zal morgen Sofia verlaten. VERSPREIDE BERICHTEN. :st. HUIDEN IN BESLAG GENOMEN. ONGERUSTHEID OVER ZES ZENDELINGEN. DE UITGAVEN VOOR WERK VERSCHAFFING. TOTALE VERDUISTERING GEËINDIGD. VLUCHTELINGEN MOGEN TERUGKEEREN. K - 1 «Hfc - - f DOBBEIMAN.NV. NCMK-t-’* ARCHAEOLOGISCHE OPGRAVINGEN. DE SCHEEPVAART OP DEN DONAU. DE DUITSCH—BOELGAARSCHE ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2