Demobilisatie de van Nederlandsche Weermacht Gent m Duitsche troepen binnengedrongen No. 17577. 1940. Militairen huis toe Zaterdag 25 Mei. en Frontbericht van het D.N.B. de soldatengraven te Mill Eerbetoon OP Duitsche infanterie onderscheidt zich Eten gedeelte van de Nederlandsche weermacht is heden met groot verlof gegaan. Op het perron van het station Staatsspoor in Den Haag was het een drukte van belang. Gisteren heeft 50 pCt. der militairen aanzegging gekregen naar huis te gaan, de ov erigen volgen geleidelijk Het kaartje geeft een overzicht van het front in het gebied tusschen Somme en Schelde. Beroepsmilitairen blijven gaan naar hun garnizoenen terug Bommen op Roode Kruis inrichtingen Nadere mededeelingen van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht Dagelijk? worueu door de bevolking van Mill Br.i op de graven der gesneuvelde Duitsche en Nederlandsche militairen, zoo noodig, de bloemen ververscht. De oorlog ter zee kj V t HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: r Departement van Landbouw en Visscherij op Fransche Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad f 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intem. drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct Overzicht van het offensief in het Westen dracht zal zijn vervuld, wanneer de kust van het Kanaal tot aan de mon ding van de Somme in Duitsche han den is. bommen gedood en acht lichtgewond. Voorts werden alle verplegingsvoer- tuigen vernield. Dr. H. M. Hirschfeld waarnemend secretaris-generaal. Ten einde de coördinatie der vraag stukken, waarmede de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij zijn be last, op de meest doeltreffende wijze te behartigen heeft, volgens de Neder landsche Staatscourant de Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht met het oog op de buitengewone omstandig heden eervol ontheven van zijn functie van waarn. secretaris-generaal van het departement van Landbouw en vis scherij, den heer ir. A, L. H. Roebroek, directeur-generaal van den Landbouw, onder dankbetuiging voor de in die functie door hem bewezen diensten en benoemd tot waarn. secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij den heer dr. H. M. Hirsch feld, waarn. secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Duitsche aanzienlijke vijandelijke Reynaud in zijn jongste rede heeft ge noemd. Voorts verhalen vluchtelingen over geweldige verliezen van de Fran sche troepen. In Bordeaux, Biarritz, Bayonne en St. Jean de Luz zouden alle ziekenhuizen vol gewonden liggen. Tal van villa’s zouden eveneens over vol zijn. Het spoorwegverkeer zou we gens het uitgebreide vervoer van ge wonden voor burgers sterk beperkt zijn. De schaarschte aan levensmid delen neemt toe. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Op de persconferentie, welke gister avond op het Duitsche gezantschap werd gehouden, deelde de perschef, de heer Janke, de heuglijke tijding mede, voorbesprekingen tusschen en Nederlandsche autoritei- overeenkomst is getroffen, In de sedert den aanvang van het Westelijk offensief verloopen veer tien dagen heeft de infanterie juist aan den Noordelijken vleugel in de ge vechten met de voornaamste krachten van den tegenstander de superioriteit van de Duitsche opleiding en van den aanvalsgeest zelf boven uitgelezen, nu meriek sterkere vijandelijke strijd krachten bewezen. Hetzelfde kan ook gezegd worden van de gevechten aan de Maas ten Oosten van Sedan, waar het de infanterie gelukte den tegen stander uit zijn sterke vestingsysteem te werpen, een pantserwerk te be stormen en door dezen aanval op een voor den tegenstander buitengewoon ongunstig punt de Duitsche positie be langrijk te verbeteren. Nadat aller eerst de grensposities van den vijand onder den voet waren geloopen en de doorbraak door de verdere verdedi gingslinies van den vijand tot stand was gebracht, moest de strijd met de hoofdkrachten van den tegenstander komen. De infanterie heeft, zooals de laatste dagen toonen, zich ook in deze zware worsteling op schitterende wijze doen kennen. De snelle eenheden, die eerst in Westelijke richting langs de Somme tot aan het Kanaal oprukten, vervolgens een afweerflank naar het Zuiden vormde, maar bijna tegelijker tijd reeds met sterke strijdkrachten naar het Noorden aanvielen, verdienen Deensche visschers vermist Het Deensche Telegraafagentschap bericht uit Esbjerg, dat het Deensche visschersvaartuig „Grethe” de haven binnen is geloopen met het Deensche visschersvaartuig „Terje Vjgen” op sleeptouw. Dit schip was 50 zeemijl benoordwesten Thyboroen drijvend ge vonden, door de bemanning verlaten. Alles wees erop, dat het schip tot zin ken gebracht had moeten worden. De kotter „Emanuel”, welke tezamen met de „Terje Vigen” vischte, is ver dwenen. De kapitein van den vischkotter „Gadus” heeft medegedeeld, dat hij door een Britschen onderzeeër is aan gehouden. Van de bemanning van dit Britsche schip had hij vernomen, dat men kan verwachten, dat nog ver scheidene visschersvaartuigen tot zin ken zullen worden gebracht. den, te wier aanzien eenig particulier of algemeen belang dit wenschelijk maakt. Officieren en onderofficieren worden tot geen grooter aantal met verlof ge zonden dan mogelijk is om een vol doende sterkte aan kader over te hou den. Compagnies-, batterij-, eskadrons- en hoogere commandanten, verplegingsof- ficieren, onderofficieren-administra- teur, fouriers en personeel van het centraal, registratiebureau vallen bui ten vorenstaande regeling en mogen dus niet met groot verlof gezonden worden. Zij, aan wie verlof wordt verleend, vertrekken rechtstreeks van hun ver blijfplaats naar hun haardsteden, voor zien van een bewijs van het verleende groot verlof, tevens dienende als ver- voerbewijs voor openbare middelen van vervoer. De grootverlofgangers hebben de ver plichting, zoo spoedig mogelijk, in ieder geval binnen een wedt, hun vol ledig adres op te geven aan den burge meester van hun woonplaats. Allen moeten er voor zorgen, dat de militaire goederen, welke hun worden meegege ven, naar behooren worden bewaard en onderhouden. De paardenoppassers van de officie ren, wier paarden particulier eigendom zijn, mogen tenzij zij zijn vervangen niet met groot verlof worden gezon den. Hiervoor zal Lz.t een afzonderlijke regeling worden getroffen. Tijdens den krijg gevangen genomen Nederlanders bij de demobilisatie inbegrepen. Naar aanleiding van de vraag, die bij velen gerezen is, of de soldaten die tijdens de krijgsverrichtingen ge vangen genomen zijn, mede bij de de mobilisatie zijn inbegrepen, kan wor den medegedeeld, dat in de eerste plaats de bedoelde militairen meeren- deels niet buiten Nederland vertoeven en dat zij ook bij de demobilisatie zijn inbegrepen. Successen van de luchtmacht Nabij Narvik heeft de luchtmacht op 23 Mei successen geboekt. Een kruiser werd door twee zware bom men getroffen en een andere kruiser kreeg vijf zware bomtreffers. Men kan erop rekenen, dat beide schepen verloren zijn. Een slagschip en een kruiser of een torpedojager werden getroffen door bommen van een klei ner kaliber en werden zwaar aan het voorschip beschadigd. De vijandelijke luchtstrijdkrachten hebben, naar het D.N.B. van bevoegde militaire zijde verneemt, in verschei dene gevallen bomaanvallen onderno men op objecten, welke duidelijk voor- zien waren van het Roode Kruisteeken Zoo meldt de verplegingscompagnie van een pantserafdeeling, dat zij op 14 Mei te Givonne, ondanks de duide lijke kenteekening van het Roode Kruis, van een hoogte van 15 meter door vijandelijke vliegtuigen is aan gevallen. Vier mannen werden door Deensche vischkotter door vliegtuig aangevallen. Een te Esbjerg thuis hoorende visch kotter is de haven binnengeloopen met geheel doorboorde stuurhut, meldt het D.N.B. De schipper vertelde, dat hij eerst door een Fransch vliegtuig met vier bommen was aangevallen, welke echter als door een wonder, ondanks de geringe hoogte van het vliegtuig, geen doel troffen. Daarop had de vlie ger den kotter zoo onder machinege- weervuur genomen, dat de stuurhut geheel doorboord werd. Van de.beman- ning werd niemand gewond. Verhalen van vluchtelingen. Uit Irun (Spaansch-Fransche grens) meldt het D.N.B. Uit Frankrijk aan gekomen vluchtelingen beweren, dat de vroegere minister van luchtvaart, Pierre Cot, twee generaals met hun staf heeft laten fusilleeren wegens welke dat, na Duitsche ten, een waardoor een zeer groot gedeelte van de Nederlandsche militairen, die thans nog in dienst zijn en als krijgsgevan gen werden beschouwd, naar hun haardsteden en later tot hun werk zaamheden kunnen terugkeeren. Dit geldt zoowel het leger als de marine. Gisteren heeft 50 procent van hen aanzegging gekregen, dat zij naar huis kunnen gaan. De overigen zullen gelei delijk na 24 Mei uit den dienst wor den ontslagen. Deze demobilisatie zal geregeld wor den door Nederlandsche officieren. De beroepsmilitairen zullen nog in dienst blijven en naar hun garnizoenen te rugkeeren. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft gisteren, in overeen stemming met den Duitschen Bevelheb ber hier te lande, een regeling vastge steld om een gedeeltelijke demobilisa tie van de Nederlandsche weermacht te bewerkstelligen. In het algemeen kan een deel van de in werkelijken dienst zijnde reserve- en dienstplichtigen volgens deze regeling aanstonds met groot verlof worden ge zonden. Dit deel bedraagt ten hoogste 50 pCt van de aanwezige sterkte. De vastgestelde regeling. Het verlof wordt in het algemeen verleend aan hen, die van de gelegen heid om naar huis te vertrekken, wen- schen gebruik te maken en een betrek king hebben of althans werk kunnen vinden. Den voorrang genieten zij, die zaken verlof hebben aangevraagd en daarna achtereenvolgens zij, die werkzaam zijn in1. landbouw, tuinbouw of mijnbe drijf 2. voedselvoorzieningsbedrijf (bakkerij enz.) 3. bouwbedrijf 4. an der openbaar of particulier bedrijf of dienst Voor elke van deze groepen afzon- derlijk komen in aanmerking a. werk- leiders vóór andere werkkrachten b. gehuwden vóór ongehuwdene. oude ren vóór jongeren. De commandant van elk enkelvoudig oorlogsonderdeel (compagnie enz.) be slist, wie met groot verlof zullen ver trekken tot ten hoogste 50 pCt der aanwezige sterkte van zijn onderdeel. Hij is bevoegd, van de hierboven ge stelde regelen binnen de grens van 50 pCt. af te wijken, indien dit noodig blijkt om personen naar huis te zen- dere aandacht. Zoo eenvoudig deze tactiek achteraf ook lijkt, vooral wan- 1 neer zij tot volledige successen leidt, zij eischt toch bijzondere aandacht en besluitvaardigheid Het zonder hape ren functionneeren der berichtenver- binding heeft ook hierbij een groote Aan het einde van de tweede week van het groote Duitsche offensief in het Westen wordt de toestand van wel ingelichte zijde, zoo meldt het D.N.B. als volgt samengevat: 1. De oorlog is naar Frankrijk over gebracht en de Duitsche troepen zijn tot de kust van het Kanaal doorge drongen. 2. Het in Noord-Frankrijk en België geconcentreerde geallieerde leger, dat zich reeds door België op weg naar Duitschland bevond, is teruggeslagen, heeft zware verliezen geleden en is ten slotte in een groote tang gekneld. Alle pogingen om hieruit te breken, hebben schipbreuk geleden. 3. De vestingen Luik, Namen en Mau- beuge, welke een eventueelen stoot van Duitschland moesten opvangen, zijn onder den voet geloopen. 4. De Duitsche luchtmacht heeft een groot aandeel aan de overwinning. Se dert het begin van het offensief zijn ongeveer 2400 vliegtuigen van den vij and vernield. 5. De Duitsche weermacht staat vlak voor de voor Engeland zeer ge- om de bewegelijke leiding ook bjjzon- “wichtige havens aan het kanaal. Het optreden van de Duitsche luchtmacht hier is een groot gevaar voor de Brit sche kusten. Aan het einde van de tweede week van het offensief staat het Duitsche ieger voor het tot stand brengen van het eerste deel der opdracht. Deze op- overtredingen van den aard, In zware gevechten heeft de Duit sche infanterie den zich hardnek kig verwerenden tegenstander die vertrouwde op een krachtig versterkte waterhindernis, over de Scheldestelling teruggedrongen en is doorgedrongen in de stad Gent zelf. Na het overwinnen van de Scheldestelling ten Zuiden van Gent gelukte een aanval tot op den Westelijken oever van de Leye. rol gespeeld. De gevechten, die zich aan den binnenkant van den om de vijandelijke legers geslagen ring se dert den koenen opmarsch tot aan de Kanaalkust afspelen, stonden in het teeken van samenwerking vol opoffe ring tusschen de infanterie, de snelle eenheden en het luchtwapen. Alleen dank zij het gemeenschapuelijk op treden van alle wapensoorten kon verhinderd worden, dat de tegenstan der uitb'rak. In de eerste dagen na de omsingeling van den vijand was hij numeriek in de meerderheid en had hij nog niets van zijn gevechtswaarde verloren. Ofschoon het luchtwapen de verbindingswegen en ravitailleerings- wegen tusschen de afzonderlijke een heden van den vijand terstond fel had aangevallen, kon de vyandelijke lei ding nog aanzienlijke strijdkrachten, vooral aan gemotoriseerde en geme chaniseerde eenheden in het gevecht werpen. Alle uitbraakpogingen zijn ge strand op de vastberaden houding der Duitsche troepen. Intusschen heeft zich daarop de krachtenverhouding ook in de naar het Westen vooruitgeschoven wig ten gunste van de Duitschers ge wijzigd. Door het nazenden van infan teriedivisies werd een evenwicht in de krachtenverhouding bereikt, die plaat selijk reeds in superioriteit is veran derd. Door de versterking van deze spil komt nu de snelle opmarsch naar Boulogne en Calais beter tot uitwer king. Pantserwagens en vliegtuigen Naar de Parijsche correspondent van „Svenska. Dagbladet” meldt, eischen talrijke Fransche bladen een toeneming der productie van ge vechtswagens en vliegtuigen. Pertinax schrijft in de „Ordre”, dat, naar de laatste weken bewezen hebben, het Duitsche materiaal dat der geallieer den overtreft. Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van gisteren vermeldt het volgende: Bij de beoordeeling van den mili tairen toestand, zooals deze zich van daag voordoet in het Noord-Fransch- Belgische gebied, vallen twee dingen in het bijzonder op: de aanvalspres- tatie der infanterie-divisies, die tegen een minstens even sterken tegenstander in het veld geworpen zijn en de be wegelijke leiding der snelle Duitsche troependeelen. Verwoede gevechten. Over de verwoede bosch- en straat gevechten in het gebied van de Sam- bre, waarbij vooral de Duitsche pant serwagens den vijand zware verliezen toebrengen, geeft het D. T.B. een be schrijving, waarin een succesvolle aanval op een dorp geschilderd wordt. Duitsche verkenners hadden gecon stateerd, dat sterke Fransche reser ves in aantocht waren om de stellin gen afÈn de overzijde van de Sambre te verstevigen. Een deel hiervan kwam des nachts nog tijdig aan, doch de rest werd reeds tijdens den marsch door aanvallen van Duitsche duikbom menwerpers vernietigd. Bij den strjjd, welke zich vervolgens afspeelde, moest letterlijk om eiken duim gronds en om elk huis in d dorpen gestre den worden. Steeds opnieuw dringen de Duitsche pantserwagens op tegen een vijand, die numeriek in de meer derheid is. In den namiddag was de rand van het verscheidene Kilometers lange boschgebied bereikt, doch toen volgde de aanval op het dorp, waarin bijna elk huis een vesting was. De be velhebber der Duitsche eenheden be sloot de hulp in te roepen van de duikbommenwerpers, welke ondanks het felle afweergeschut hun bommen uitwierpen, zoodat het dorp een uur later was ingenomen. Niet minder dan veertig vijandelijke pantserwa gens blijken vernietigd te zijn. Den volgenden dag werd de strijd voortge zet. Ook het volgende dorp moet straat voor straat, huis voor huis worden ingenomen, waarbij overal de pantserwagens een belangrijke rol speelden. 'Doorruk K R IJ ATRECH Abbeville lOoullens 'KAMERIJK 'Li Sa t eau ST ODENTIN Gravelines' 5 «ter Hatebrouek AMI ENGELAND ASHFORD DOVERjj I FOLKESTONI ■HOOFDSPOOR J^TeTeiport "^DIEPPE O 10 ^Étaples onfr+uH R A /VALENCIENNES G&NT L 6 IÉ Yperen ^^Kortrijk «TOURfcOINtt ‘-^Nroubaix RIJSEL Albert ^5- Peronne ■4

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1