HAAGSCHE COURANT Zaterdag 25 Mei 1940. STADSNIEUWS TELEGRAMMEN ERNSTIGE ONGELUK KEN MET HAND GRANAAT EN TROTYLPATROON DUITSCH LEGER- BERICHT Een jongen gedood en vier jongens ernstig gewond DE HUISVESTING VAN ROTTERDAMSCHE GEEVACUEERDEN WEEST VOORZICHTIG MET ONBEKENDE VOORWERPEN Ring om vijandelijke troepen definitief gesloten DERDE BLAD. MEISJE VERMIST STEUN AAN INDISCHE MENSCHEN HERVATTING ONDERWIJS ZONSOP- EN ZONSONDERGANG .opgeacfflaeu* Boulogne gevallen; Calais omsingeld Een bezoek aan een viertal verblijven DE ZEEVISSCHERIJ STEMPELEN VOORLOOPIG GESTAAKT GOUDEN JUBILEUM B. C. VAN REKEN HET OUDE STOOMTRAMMETJE WEER IN EERE? Spoedige hulp noodzakelijk No. 17577 vijf B. C. van Reken. Sinds 21 dezer niets meer van haar vernomen. INLICHTINGENDIENST „ONDERLING BELANG” In verband met moeilijkheden het innen der huren, verzoekt de De school op het Alber- dingk Thijmplein. „DE BATAAF”. „De Bataaf” in de Scheveningsche Boschjes is weer geopend. Vanaf half Juni zullen er weer sprookjes voor kin deren worden opgevoerd. Van de openbare lagere scholen A en B. aan de Asstraat 3 hervat school A Maandag 27 Mei de lessen en school B Dinsdag 28 Mei. De scholen beginnen te 1 uur en eindigen om 4.30. De Hervormde School, Koningstr. 3, krijgt tijdens haar militaire bezetting gastvrijheid in de openbare school aan den Zuidwal. De volgende week wordt ’s middags school gehouden van 15 uur. De leerlingen van de school Ko ningstraat 3 moeten dus a.s. Maandag 27 Mei, kwart vóór één, aan den Zuid wal komen. DOODELIJK MOTORONGELUK Gistermiddag omstreeks half vijf is op den Nieboerweg, ter hoogte van de Zwanenlaan een militair motorrij wiel tegen een op ’t trottoir staanden boom gereden. De bestuurder werd op slag gedood, terwijl de inzittende van den zijspan het linkerbeen brak. Het stoffelijk overschot en de gewonde zijn door den geneeskundigen dienst naait? het Roode Kruisziekenhuis gebracht^ J bij Ver. Van Huiseigenaren „Onderling Belang” hiede te deelen, dat het bestuur dage lijks zitting houdt, zoowel voor leden Bis me Weden. Duitsche gevecht»- en jachtvliegtui gen deden in den Belgisch-Noord-Fran- schen sector aanvallen op troepencon centraties, colonnes en luchtdoelgeschut en hadden hierbij succes. In de Bel gische en Fransche Kanaalhavens be stookten zij kaden en tanks, werven, dokken, artillerie-stellingen en pieren met bommen. Daarbij gelukte het een tocpedojaget .en zeven koopvaardijschep Zondag 26 MeiZonsopgang 5.30 u. Zonsondergang 9.45 u. Maandag 27 MeiZonsopgang 5.28 u. Zonsondergang 9.47 u. Op het Groenewegje is gis- teravond half tien een militaire wiel rijder aangereden door ’n motor, waar van de bestuurder, de 24-jarige A. J. uit de van Ravesteynstraat, te snel reed. De militair kreeg een hersenschudding en is in het ziekenhuis aan den Zuidwal HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 25 Mei (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend De ring om het Belgische leger, dee len van het eerste, zevende en negende Fransche leger, en om den kern van het Engelsche expeditieleger werd gis teren aanzienlijk versterkt en is daar mee definitief gesloten. In het Oosten van den ring werden Gent en Kortrijk genomen en werd de Leye in een aanval overgetrokken, Tusschen Roubaix en Valenciennes on dernemen de Duitsche troepen een aan val op de Fransche grensvestingen. Ook in het Zuiden tusschen Valen ciennes en Vimy duurt de aanval aan weerskanten van Douai in Noordwes telijke richting voort. De hoogten vat> Vimy zijn genomen, in een hardnekkig gevecht met vijandelijke land- en zee- strijdkrachten viel Boulogne. Calais is omsingeld. Het heuvelland van Vimy over Lillers en St. Omer tot Grevelin- gen, is in Duitsch bezit. Het aantal gevangenen neemt voortdurend toe en is, evenals de buit, nog niet te over zien. DE VOORLOOPIGE BENZINE* BESCHIKKING. Zooals bekend, trad op 17 dezer eert beschikking in werking, den volgenden dag met eenige bepalingen aangevuld^ waarbij de distributie van benzine, motorbenzol, alsmede gasolie voor snelle dieselmotoren, werd geregeld. De regeling hier ter stede loopt op 1 Juni a.s. af. Hoe de distributie na dien datum zal geschieden, staat nog niet vast BEVESTIGINGSDIENST DS. J. F. KRUYT UITGESTELD. Het bestuur van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden te ’s-Graven- hage en Scheveningen deelt mede, dat tengevolge van de tijdsomstandigheden de bevestigingsdienst van ds. J. F. Kruyt als tweede predikant der Ver eeniging is uitgesteld tot nader te be palen datum. Hoe maken het de Rotterdamsche geëvacueerden in onze stad, hoe zijn zij gehuisvest en hoe heeft men deze georganiseerd? Om op deze een antwoord te verkrijgen eenige indrukken op te doen werk der menschlievendheid, plotseling moest worden Een dankbetuiging Twee geëvacueerde Rotterdammers in Filmstad ondergebracht, de heeren Va ar ties en Dam, zonden ons ter pu blicatie de volgende dankbetuiging toe: Hiermede betuigen wij onzen oprech ten dank aan alle leden van het Co mité V.V.H., zusters, verplegers, bur gerwacht, dokters en de geheele be volking van Den Haag voor de goede zorgen aan ons, geëvacueerden be steed. Tevens ook voor de verstrekte kleeding en schoeisel, verzorging, me dische hulp enz. Wij allen in Film stad zijn van alles beroofd, doch door de goede zorgen van bovengenoemde personen is ons leed een boel verzacht. Hopende dat wij hier onze rust weder mogen terugvinden, besluit ik dit schrijven met nogmaals, namens alle slachtoffers onzen welgemeenden dank te betuigen. In de afgeloopen week was er wei nig visch aan den afslag te Schevenin gen. Van zee uit werd niets aange voerd, daar van uitvaren nog geen sprake is. Of het mogelijk zal zijn, dat de kleine kustvisschers dicht onder de kust kunnen visschen, zal moeten wor den afgewacht. Op heden is dit echter nog niet mogelijk. Van de koelhuizen uit werd visch aangevoerd en aan den afslag ver kocht. De handel in maatjesharing is vrij lévendig en in de afgeloopen week is veel maatjesharing verhandeld. Deze haring is bestemd voor het binnenland. Vermoedelijk zal binnenkort een ze kere hoeveelheid gezouten haring, vangst 1939, naar Duitschland kunnen worden geëxporteerd. De prijzen zijn gelijk aan die vastgesteld voor het eer ste kwartaal 1940. De Nederlandsche Visscherij Centrale is met de regeling belast. De Dierentuin. In den Dierentuin konden mevr. Guise en de heer Rinses nog net bij tijds een schema ontwerpen, toen de stroom loskwam. Zij vormden de lei- Doordat zij onvoorzich tig den rijweg overstak is gistermid dag op den RijswijkSchenweg de 29-ja- rige mevr. W. de B. uit de RosseeL- straat met haar rijwiel aangereden door een militaire personenauto. Zij brak het rechterbeen en werd door den Geneeskundigen Dienst naar het Zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht. Op den hoek van den van Stolkweg en den Hoogeweg is gister avond omstreeks half 7 een militaire auto tegen een.boom gereden. De be stuurder bekwam verwondingen aan hoofd en handen. De Geneeskundige Dienst bracht hem naar het zieken huis aan den Zuidwal, terwijl de zwaar beschadigde auto door den kraanwa- gen van de brandweer naar het hoofd bureau van politie werd gesleept. Gisteravond omstreeks 7 uur is op het Koningsplein het 12- jarige jongetje Th. R., van den Trek- weg, die, zonder dat de bestuurder het wist op een vrachtauto was ge klommen, daar van af gevallen. Met een hersenschudding is hij door den ge neeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Zuidwal overgebracht. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft aan de gemeentebesturen een rondschrijven gezonden, waarin hij bericht, dat hij heeft besloten, dat het stempelen der ingevolge de steunrege ling gesteunde werkloozen tot nadere aankondiging niet meer zal plaats heb ben. Hij heeft deze beslissing genomen in het vertrouwen, dat de gemeentebe sturen overigens alle controlemaatrege len zoo volledig mogelijk zullen toe passen. Twee zeer treurige en betreurenswaar. dige ongevallen hebben zich gistermid dag op het Alexanderplein in den Haag en op het vliegveld Ypenburg voorge daan, die een ernstige waarschuwing inhouden. Doodelijk ongeluk door spe len met handgranaat Gistermiddag waren drie Haagsche jongens van 9 tot 12 jaar, naar het vliegveld Ypenburg getrokken. In een onbewaakt oogenblik waren zij het hek Van het vliegveld overgeklommen en bij hun speurtocht vonden zij een handgranaat. Tijdens het onderzoek Van de granaat, ontplofte deze, met het noodlottige gevolg, dat de 12-jarige F. v. M. op sla^ werd gedood. De bei de andere jongens F. v. V. en F. v. d. B. werden gewond en werden respec tievelijk naar het ziekenhuis St. Anto- niushove te Voorburg en het zieken huis aan den Zuidwal alhier overge bracht. Eén van hen had ernstige scherfwonden in zijn been bekomen. van Hoboken, Bosman, van Egmond en Tammers, stelden de administratie on der mej. van Veen, richtten een afdee- ling voor de voeding, met vele assisten ten in en konden, onder leiding van mej. Braat, een medische afdeeling in stellen. Elke afdeeling heeft zijn eigen kenteeken, dat in den vorm van een gekleurd armbandje door de verschil lende helpers en helpsters wordt ge dragen, zoodat de Rotterdammers da delijk weten tot wie zij zich moeten wenden. Ook is er een afdeeling voor Ontwikkeling en Ontspanning. Thans zijn er nog ongeveer 250 geëvacueer den van de oorspronkelijke 400. De tuinzalen zijn gesplitst in een vrouwen en mannenafdeeling. De kinderen zijn bij de moeders ondergebracht. In de groote zaal wordt aan lange tafels gegeten. De leiding had het geluk, dat zij aanstonds over de keuken en het servies van de restau ratie kon beschikken, waardoor een der grootste vraagstukken dadelijk 'was opgelost. Ook in den Dierentuin is een ziekenzaaltjevoor de kinderen zijn er spelletjes en boeken, zoodat op de galerij een leesboekje kon worden in gericht. Maar met het mooie weer waren ze bijna allen in den tuin de ouderen genoten op het terras van den warmen zonneschijn en bleken al wat te zijn bijgekomen van de ontberingen. vragen en om van dit dat zoo moest worden aangevat, hebben we gistermiddag aan een vier tal verblijven een bezoek gebracht, met de leiders en leidsters gesproken en eenige woorden met enkelen der van hun woning beroofden gewisseld. Wat deze laatsten betreft, kregen we den indruk, dat zij, met gelatenheid zich in hun nieuwe omstandigheden schikken, het hart vervuld van dank baarheid jegens hen, die voor onder dak, kleeding, dekking en voeding zorgden, bereid tot medewerking mét en dienstverleening aan de leiders en leidsters van hun tijdelijke gemeen schap. Wij moeten er vooral den nadruk op leggen, dat hun noodverblijven tijdelijk zijn, omdat er naar gestreefd wordt de menschen, die weer aan het werk kunnen gaan en voor zich zelf en voor hun gezin zorgen, zoo gauw mogelijk in normale omgeving te brengen. Na tuurlijk moet er dan eerst een onder dak zijn. Wanneer wij zoo eens in een barak aan den Tapijtweg, in Huize Duinroos, daar schuin tegenover, in den Dieren tuin, in Filmstad en in de school aan het Alberdingk Thijmplein over de bijeengebrachte voorraden, bedden- en linnengoed, stroozakken, matrassen, le dikanten en bedjes, mannen-, vrouwen en kinderkleeding, schoenen enz. onze oogen lieten gaan, wanneer wij in een provisiekast hier en daar de zakjes en pakjes, de bussen en trommels, de glazen potjes en fleschjes zagen, alle maal giften (en dikwijls ook uit smalle beurzen) dan kwam er een warm gevoel van dankbaarheid in ons op je gens die tallooze onbekende schenkers en schenksters, die hun medeleven in daden hebben getoond. Maar dit alles zou niet tot zijn recht hebben kunnen komen, als daar niet een aantal vrou wen en mannen geweest was, die, met inzetting van al hun door mededoogen geschraagde werkkracht, van den och tend tot den laten avond en in den nacht organiseerend, administreerend, controleerend, helpend en zorgend wa ren opgetreden. Het waren nu eens particulieren, die in de luchtbescher mingsdiensten organisatorische erva ring hadden opgedaan, door hun ken nis van wijk en buurt allerlei hulp bronnen wisten aan te boren en toege wijde hulp vonden in menschen van de burgerwacht, van de E.H.B.O., zie kendraagsters dan weer officieren en oud-officieren, die organiseeren kun nen, of ook werden particulieren door den drang der omstandigheden, door een raadgeving soms plotseling in een leidende functie geplaatst, nadat een kleine kern den eersten stoot had op gevangen en ze pakten met nuchter verstand de zaken aan. Het plotselinge van het berichtU krijgt morgen zoo en zooveel menschen uit Rotterdam te verzorgen, liet in de meeste gevallen slechts tijd een kort schema te ontwerpen en dan moest men al aan ’t werk tijgen voor hen, wier lot het z.g. comité-Röell, de groote centrale aan de Laan Copes, zich aan getrokken had en waar enorm gewerkt is. En over de achttien oorden ver deeld, waren hef er vele honderden. Men moest dezen een bed geven, voed sel en drinken, er moesten waschge- legenheden enz. zijn in voldoende aan tal. Er waren oude en gebrekkige men schen onder, zieken, kinderen van ver schillenden leeftijd, tot baby’s van een paar maanden toe. Vol lof was men in de tehuizen ook over de snelle en krachtige hulp van Gemeentewerken, die voor overdekte waschplaatsen en latrines, waar noo- dig, hebben gezorgd, over den arbeid, welke door de doktoren en zusters van den Met trotylpatroon gespeeld. Twee dertienjarige jongens M. in ’t V. uit de Oudemansstraat en A. de V. uit de Weissenbruchstraat waren om streeks drie uur op het Alexander plein ter hoogte van perceel no. 13 aan het spelen. De eerste was daarbij in het bezit van een trotylpa- troon, die hij had opgevischt uit de sloot voor de Alexanderkazerne en met een mes werd dit uiterst gevaarlijke voorwerp open gepeuterd. Toen de in houd op de straat werd uitgeklopt, ont stond een hevige ontploffing, waardoor in 't V. de rechterhand werd afgerukt. Bovendien bekwam hij verwondingen aan hoofd en knieën, evenals de V., die bok verwondingen aan de handen op liep. Beiden zijn in emstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Vanochtend was de toestand van M. in ’t V. nog zeer ernstig, die van de V. ernstig. Voor beiden bestaat levensge vaar. De heer B. C. van Reken, hoopt op Maandag 27 Mei a.s. den dag te herdenken, waarop hij 50 jaar geleden als zadelma ker in dienst trad bij de fir ma J. H. Bouman, de thans ruim 100 jaar bestaande en bekende zadel-, tuig- en koffermakerij, gevestigd Denneweg 66 te ’s-Graven- hage. De heeren W. F. en J. C. Jonas, de tegenwoordige firmanten),, ondert den fir- •manaam Jonas^Bouman, stellen het op hoogen prijs, den heer Reken te huldi gen in zijn toewijding en liefde voor den werkkring, dien hij gedurende de on gewoon lange periode van 50 jaren in dezelfde zaak tot volle tevredenheid heeft weten te vervullen. Hij is steeds geweest een goed vakman, die het uit zonderlijk vak wist hoog te houden. De heer van Reken zal aan allen, die hem met zijn jubileum wenschen te complimenteeren, hiervoor de gelegen heid geven op Maandag 27 Mei a.s., tusschen 10J en 12 uur, aan het adres Denneweg 66. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Koninklijke Vereeniging „Oost en West” hier ter stede tegen a.s. Maandag een bijeenkomst belegd, waarvoor zijn uitgenoodigd vertegen woordigers van alle Indische vereeni- gingen. welke hier gevestigd zijn. De bedoeling is om op deze bijeenkomst te geraken tot een plan van actie, hetwelk spoedig doeltreffende maat regelen mogelijk maakt. Verscheidene Indische families hebben dringend steun noodig en in vele gevallen is directe hulp gewenscht. „Oost en West” heeft thans op ruime schaal lijsten rondgezonden, waarop kan wor den medegedeeld, op welke wijze hulp kan gorden verleend, hetzij met geld, met goederen ofwel door het verleenen van huisvesting. Zij, die voor hulp in aanmerking meenen te komen, kunnen zich opgeven aan „Oost en West” en ook, zooals reeds eerder gemeld, aan het secretariaat der andere hier ter stede gevestigde Indische vereenigin- gen. Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst wordt verricht en er was zoo veel te doen op het gebied van rein heid en hygiëne van het eerste oogen blik af, dat men een opeenhooping van menschen kreeg, die in barre omstan digheden geleden hadden en lichame lijk onverzorgd waren Tegen het uit breken van epidemieën moest streng worden gewaakt. Dit is gebeurd; de leiders zelve waren van stonde af aan van dit gevaar doordrongen geweest en hadden daarom reeds eenige maat regelen getroffen. Vanwege den Ge neeskundigen Dienst wordt tegen ty phus ingeënt In het algemeen zijn er drie maal tijden per dag, waarvoor uit de cen trale van de burgerwacht wordt ge zorgd (het brood' wordt geleverd door particuliere bakkerijen, de stamppot door het St. Vincentiusgesticht). Elk verblijfsoord heeft zijn „bevolkings register” volgens kaartsysteem. Tapijtweg. In de barakken aan den Tapijtweg werd een 50-tal zieken den eersten dag van het bombardement van Rotterdam met vrachtauto’s gebracht, vanwie er nu nog 13 over zijnde an deren konden weer terug. Zij waren afkomstig van het St Franciscus- ziekenhuis. Aan de overzijde staat de groote villa „Huize Duinroos”zij was onbe woond en werd onmiddellijk ter be schikking van de geëvacueerden ge steld, toen dien Woensdag groote transporten naar den Haag kwamen. Maar toen moest er alles wat voor de verzorging van vele volwassenen en Éindcxen noodig .was heen worden ge-, ding met \uer asstóteolen, de heeren1 Filmstad. De accomodatie van Filmstad, waar men Donderdagavond 16 Mei tegen de 1000 vluchtelingen onder te brengen had. wier aantal nu tot pl.m. 400 is gedaald, vanwie wederom vele kin deren, is uiteraard op bewoning niet berekend. Men had twee groote zalen en een aantal, niet voor tehuis inge richte vertrekken. Kort uitgedrukt Ér was een dak tegen regen en wind. VraagHoe maken we dat bewoon baar De vraag is opgelost, al is het, wat de slaapgelegenheid betreft niet ideaal. Mr. A. O. H. Tellegen, de luitenant- kolonel der infanterie b.d. H. L. de Wijs en de heer B. J. Moret, hebben nu de leiding van deze gemeenschap, welker organisatie den eersten dag niet anders dan geïmproviseerd kon zijn. Goederen, kleeding en voedsel kwamen er genoeg binnen, maar hoe moest men orde scheppen in den chaos? En dat was dien eersten nacht niet veel anders dan zorg voor ligging op stroo envoor brood. Vijf a zeven menschen hebben den eersten nacht 3000 dikke boterhammen gesneden en gesmeerdLater kreeg men een brood- snijmachine. In de geweldige hallen kon men de menschen, als men een mededeeling had te doen, niet be schreeuwen en daarvoor kreeg men wat later een luidsprekerinstallatie. Na de inzamelingsactie kon men de men schen matrassen en beddegoed ver schaffen. In de eene groote zaal heeft men de gezinnen en in een gedeelte ervan vrouwen ondergebracht, in de andere de mannen, in welke laatste zaal ook gegeten moet worden. Aan tafels en stoelen had men aanvankelijk groot gebrek. Voor een regelmatig ver loop der maaltijden voerde de leiding een eenvoudige distributiekaart in. Dank zij Gemeentewerken, kreeg men spoedig een flinke waschgelegenheid, enz.van de andere vertrekken in de gebouwen werd op practische wijze partij getrokken en zoo kon men een ziekenkamer en een babykamer inrich ten, waar de moeders hun kleintjes kunnen verzorgen. Voorts zijn er een waschlokaal voor de kinderen en een cantine, waar het brood gesneden wordt en alle helpers en helpsters kun nen eten. Dr. Ultie van den Genees kundigen Dienst houdt dagelijks poli kliniek en er zijn twee gediplomeerde zusters, voorts natuurlijk vele andere hulpkrachten voor de diverse te ver richten werkzaamheden o.a. ook in het kleedingmagazijn. Het prachtige park is nu een welkome recreatie. Voor wat verpoozing wordt eveneens gezorgd. Dank zij den heer Fortuyn van Filmstad die in alle opzichten ove rigens ook al medewerkte worden er filmvoorstellingen gegeven. En een koortje uit de geëvacueerden heeft een zangavondje gegeven Andere ar- tisten onder hen bereiden eveneens wat voor. Wij hebben van het verblijf in Film stad, waar men voor groote moeilijk heden stond, een uitstekenden indruk gekregen. Het ligt evenwel wat ver van de stad en dat levert met de trans porten en voor de menschen zelf nog al moeilijkheden op. Bij het comité- Röell bestaan voornemens om de de centralisatie der verblijven te beper ken en dan zal Filmstad, waarvan de bevolking in aantal terugloopt, vermoe delijk als evacuatie-oord worden opge heven. Deze ongevallen toonen weer eens aan hoe voorzichtig kinderen, doch ook ouderen, moeten zijn, wanneer zij voorwerpen vinden, die hun vreemd zijn. Men kan aannemen, dat de zoo gevaarlijke trotylpatronen, doch ook andere ontplofbare voorwerpen als handgranaten en dergelijke op vele plaatsen van ons land nog te vin den zijn. Het ware gewenscht, dat kinderen door ouders of onderwij zers gewezen wordt op het grootte gtevaar, dat deze voorwerpen ople veren. De onderwijzers zouden ook bij den aanvang van de schooluren de zakken der aan hun zorgen toe vertrouwde kinderen kunnen in specteer en. Wanneer iets gevonden wordt, dat gevaar kan opleveren, is het het beste, oogenblikkelijk de politie te waarschuwen, die op des kundige wijze de voorwerpen zal verwijderen. Trotylpatronen hebben ongeveer den vorm van een aspirinebuisje. brachtom half 4 waren er al 45 Hier kon op gelukkige wijze de orga nisatie van de luchtbescherming van het Belgisch Park, wijk II en III, sec tor IX, worden ingeschakeld en is ge bleken hoe de daarin vergaarde bur gerzin en paraatheid energiek ook op sociaal terrein kan werken, als dit plotseling wordt verlangd. Mevr, van Marie en de heer A. Rood hoofd der luchtbescherming in dezen sector waren er zeer gelukkig mede, dat zij met behulp van blok- en straathoofden en vele H.B.S.-ers zoo spoedig een be woonbaar huis en groote voorraden kregen. De toevloed van laatstgenoem de was zoo groot, dat men niet alles zoo gauw verwerken kon. Er moesten allerlei goederen worden gesorteerd, waarmede men nog niet geheel gereed is. Mevr, van Leeuwéh-Louwers en mevr. Marsman verzorgen den huis- houdelijken dienst, mej. van Marie de keuken, met een 14-tal dames als help sters vier verpleegsters en zes zieken draagsters der luchtbescherming strek ken mede hun zorgen uit over een ge zelschap van thans 138 vluchtelingen, vanwie 65 kinderen, onder welke ook baby’s zijn. Dit groote huis met zijn prachtigen tuin, zijn vele kamers en groote vertrekken leent zich zeer goed voor dit doel. Waar het mogelijk blijkt, kon men een gezin of een bejaard echtpaar bij elkaar houden. Op een waranda, in den tuin zaten de diep getroffen menschen zich te koesteren in de zon, genietend van het prachtige uitzicht in een van de schoon ste deelen van den Haag. Kinderen speelden op de tennisbaan kunnen zij ook terecht met balspelen enkele moeders waschten kleeren of deden de slaapkamer. Hier, evenals elders in de verblijven, geldt de regel, dat de bewoners zelf de handen uitsteken om alles schoon en netjes te houden, terwijl eveneens op zindelijkheid van lichaam en handen wordt gelet. De heeren J. J. Prijn en P. H. Hoebert fungeeren als direc teuren om beurten slapen zij ook ’s nachts in het gebouw, om dadelijk bij de hand te zijn, als hulp in een of ander geval noodig mocht zijn. De menschen hebben ’t daar we hoor den het uit eigen mond best naar hun zin. De oudere Westlanders en Hagenaars kennen ongetwijfeld nog wel het vroe gere puffende stoomtrammetje, dat van de Lijnbaan in den Haag den dienst op het Westland onderhield. Reeds jaren geleden heeft dit tram metje plaats moeten maken voor de snellere bussen. Thans echter bestaat de mogelijkheid, dat er weer een tram gaat rijden. De directeur van de West- landsche Stoomtramweg-Maartschappij, jhr. ir. Röell, deelde ons mede, dat de directie, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, eenige tramwagens heeft besteld. Uit voorzorg worden deze tramwagens thans reeds in ge reedheid gebracht. Of de oude stoomtram weer in eere zal worden hersteld, kan nog niet ge zegd worden, daar alles afhangt van de hoeveelheid benzine, etc., welke voor de bussen beschikbaar zal worden ge steld. Sedert 21 dezer wordt in den Haag vermist Jantina Berendina le Cointre, geboren te ’s-Gravenhage 16 October 1923. Zij verliet op dien datum, des na middags te omstreeks half vier, de ouderlijke woning, om zich naar haar betrekking te begeven. Zij is daar niet geweest. Signalementlengte pl.m. 1.60 hoog voorhoofd, blond krullend haar, donkere wenkbrauwen, bruine oogen, breede neus, gave tanden, vol biedt ge zicht, flink postuur. Kleedingblauwe mantel, bruine schoenen, blauwe rok, roode trui, lich te kousen, blootshoofds. Zij is in het bezit van een damesrijwiel met den firmanaam „Roos” op het achterspat- bord. De commissaris van politie van den justitieelen dienst C alhier verzoekt hun, die inlichtingen kunnen verstrek ken, zich te vervoegen aan het com missariaat Javastraat 18, alhier. De school op het Alberdingk Thijm plein is ingericht als een passanten verblijf. Hier komen tijdelijk de ge- evacueerden, die bij particulieren on derdak hebben genoten en verder over de verblijven verdeeld moeten worden. De le luitenant der mariniers mr. C. de Jong, die daartoe toestemming van de militaire autoriteiten verkregen heeft, heeft hier de leiding over zijn Rotterdammers, samen met den heer J. J. M. Wiegman, oud-burgemeester van Wassenaar, terwijl jkvr. M. J. gravin van Lynden van Sandenburg en zuster J. W. Koer onderleidsters zijn. De beer de Jong sprak met de grootste waardeering over de mate- rieele hulp, welke men van de wijk bewoners, door bemiddeling ook al van de menschen van de luchtbescherming, verkregen heeft. Het magazijn met kleedingstukken van allerlei aard, beddegoed. enz. en de provisiekast leg den daarvan getuigenis af. Flinke hulp voor ordonnance-diensten en toezicht wordt ook verleend door leden van de burgerwacht. Evenals in de andere verblijven, welke wij bezochten, heerschten ook hier rust en kalmte en zindelijkheid. Dankbaar verzekerde ons de oudste bewoonster, een 87-jarige, dat zij het zoo goed had„Geen kreukeltje zelfs op mijn bedje”! Er is plaats voor ongeveer 60 per sonen. Er zijn corveediensten, waarin allen, naar vermogen, hun deel leve ren. Wij zagen een stoeren een-armi- gen, oud-legionnair, die zich op aller lei wijze nuttig maakt. Vrijwillige hulp krachten spannen zich met hart en ziel voor deze zwaar getroffen menschen in, zoodat we ook deze tijdelijke in richting verlieten met het gevoel, dat de gemeenschapszin onzer bevolking zich van zijn schoons ten kant heeft laten kennen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7