Duitsche handen Calais in lm Weissen Röss’l FEESTELIJKE OPENING No. 17578. 1940. De gedeeltelijke demobilisatie De grootsch opgezette Duitsche opmarsch Concentrische aanval op in gesloten vijand gaat voort Maandag 27 Mei. Peru De krijgsverrichtingen tot heden De aardbeving in PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: MORGENAVOND 8 UUR De inneming van Calais. gebied twee dagen ge- De toestand aan het front te Dit Enthousiast is het afscheid tusschen hen, dfe afzwaaien, en hen, die nog blijven. CIRCUSGEBOUW SCHEVEN1NGEN Rams- Dover, Het Belgische leger telde 750.000 man. De vroegere Belgische minister-pre sident Hijmans heeft gisteren medege deeld, dat het Belgische leger, dat zes maanden aan de Duitsche grens heeft gestaan, 750.000 man telde. zooals iedere minste soldaat, den door niets te schokken wil om te overwin nen. en in Bayersche Stimmungs Kapelle ROBERT WIMMERSHOF Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stadi 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Ook aardschokken in Iran. Uit Teheran wordt gemeld: In het district Robeh Schamat in het Noord oosten van Iran, heeft zich een hevige aardbeving voorgedaan. Verscheidene dorpen zijn geheel vernield. Tien per sonen zijn omgekomen en velen ge wond. Ook is veel vee gedood. De gou- veqpieur heeft zich onmiddellijk naar de plaats des onheils begeven. Ook te Khoy zijn heftige aardschokken waar genomen, welke evenwel geen noemens- waardige schade hebben aangericht. Eigen menschen neergeschoten. Bij Belfast werden drie Engelsche vliegers, die op een vliegveld bij de stad landden, door de bewakingsman- schappen onder vuur genomen, aange zien men hen voor Duitsche para chutespringers hield. De drie vliegers moesten zwaar gewond in een zieken huis worden opgenomen. Geen gebrek aan munitie en brandstof. Ten aanzien van de bewering, dat de snelle Duitsche opmarsch moet blijven steken, tengevolge van gebrek aan mu nitie en motorbrandstof, verneemt het D.N.B. van militaire zijde dat men van geallieerde zij de zulks meende te mo gen gelooven, aangezien men wist hoe grondig de straten, spoorwegen en brug gen van de toevoerwegen in België wa ren vernield. Bovendien is het steeds een stokpaardje van de geallieerden ge weest, dat Duitschland niet in staat was tot groote offensieven, wegens gebrek aan brandstof voor de vele gemotori seerde troepen, in het bijzonder de luchtmacht. Het offensief van de laatste dagen zal den vijand wel overtuigd hebben, dat dit vertrouwen niet juist was. Bij de aanvallen van de Duitsche troepen voelen zij aan den lijve, dat do munitieverzorging van de Duitsche troe pen uitmuntend functionneert, en dat ook de verdere verzorging in orde is. De arbeidsdienst is met zijn eerste afdee- ling tot dicht achter de strijders aan het front genaderd. Deze organisatie van dr. Todt schept overal wegen en bruggen. De spoorwegtroepen herstellen overal de vernielde spoorlijnen, zoodat overal het nazenden van voorraden is geregeld en aangepast aan den snellen opmarsch. Gevarenzone aan de Engelsche Zuidkust Officieel wordt uit Engeland mede gedeeld, dat tengevolge van de Duit sche bezetting van de Noordkust van Frankrijk de regeering besloten heeft de volgende steden aan de Zuidoost kust van Engeland als gevaarlijke zóne te beschouwenGreat Yarmouth, Felixstove, Harwich, Clacton, Frinton, Walton, Southend, Lowestoft, gate, Broadstairs, Sandwich, Deal en Folkestone. De kinderen worden uit dit geëvacueerd en naar midden-Engeland of het graafschap Wales gebracht. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad f 3.75- Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. past 10 ct. De Engelsche pers en de bezetting van Boulogne. De bezetting van Boulogne door de Duitsche troepen heeft de onrust onder de Engelsche bevolking nog vergroot.. het aan de Duitsche' leiding is gelukt, hetgeen volgens de tot dusver bestaan de opvatting van bijna alle miliaire des kundigen van vreemde legers niet voor mogelijk werd gehouden: de doorbraak door een modern vestingsysteem. Veld heerskunst heeft tot stand gebracht, dat de massa van het Fransch-Engelsch-Bel- gische leger tot den strijd werd gebracht. Dit is gelukt in een ongehoord koene operatie, die wel altijd in de krijgsge schiedenis gerekend moet worden tot de schitterendste. De tegenstander moet onder ongunsti ge omstandigheden strijd leveren, d.w.z. niet in permanente versterkingen genes teld, doch aan drie kanten omsloten en met de zee in den rug. Hij bevindt zich in een vierhoek, die reeds thans als het grootste slagveld van de twintigste eeuw kan worden aangeduid. Bij het inbezitnemen van de Somme- linie tot aan de zee en den opmarsch Het was gisteren de zestiende dag der groote operatie in het Westen, aldus meldde gisteren het D.N.B. Het Duit sche leger is reeds opgerukt voorbij vele punten, waar de Duitsche opmarsch in den wereldoorlog tot staan gekomen was en waarom verbitterd werd gestre den. Een vijandelijk leger, dat samen gesteld is uit talrijke Fransche elite-di- visies, het Engelsche vastelandsleger en de massa van het Belgische leger, is in gesloten. De ring wordt van dag tot dag nauwer. Het Duitsche leger is reeds in het bezit van de belangrijkste Fransche kanaalhaven?. In een overzicht over den toestand, constateert Oberstleutnant dr. Hesse in den „Völkischen Beobachter” o.m. dat Terwijl de aardbeving, welke Vrij dag Peru heeft geteisterd, in de hoofd stad Lima geen rampspoedige verwoes tingen heeft aangericht, zijn de nabu rige steden Callao en Chorillos bijna geheel verwoest, Callao is voor twee derde, in een puinhoop veranderd. Op de pleinen en in. de parken huist de daklooze bevolking in tenten. Het aan tal der slachtoffers van de aardeving is nog niet te overzien. Het stijgt van uur tot uur. Het aantal dooden werd gisteren geschat op 200 dat der gewon den op meer dan 5000. In Lima is na de paniek, welke door de aardbeving was ontstaan, het normale leven reeds hervat; de winkels zijn voor een deel weer geopend. De regeering heeft be sloten credieten voor den wederop bouw te verleenen en de teraardebe stelling der vele slachtoffers in het land op kosten van*den staat te doen geschieden. De materieele schade in het geheele land loopt in de millioenen. Deskundi ge kringen verklaren, dat de aardbe ving, welke in het Noorden tot Guaya quil haar uitwerking deed gevoelen, het gevolg was van een zeebeving van geweldigen omvang buiten de kustwa teren van Peru en in verband stond met de jongste orkanen, welke boven Valparaiso hebben' gewoed. Ook de Engelsche bladen publiceeren een pessimistische beoordeeling van den toestand. De „Daily Chronicle” schrijft, dat Engeland zich voorberei den moet op nog slechtere berichten dan die van de laatste dagen. Het blad merkt verder op, dat het vraag stuk der verzorging der geallieerden zeer ernstig is geworden. De „Daily Mail” schrijft letterlijk: Thans klopt de vijand aan onze deur; het bericht, dat de val van Boulogne meldde, heeft de natie als een knodsslag getroffen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte voorts bekend: In Vlaanderen en Artois hebben wij den concentrischen aanval op de inge sloten vijandelijke legers voortgezet onder voortdurende vernauwing van hun strijdgebied. Op verschillende plaatsen biedt de vijand nog taaien tegenstand. Om dien speller te breken greep het luchtwapen op vele plaatsen in den strijd op den grond in. Aan de Belgisch-Fransche kust be stookte het luchtwapen opnieuw de haven-installaties van Zeebrugge, Os tende en Duinkerken met bommen. In Ostende werden een kruitmagazijn en het marinedepot dóór bomtreffers in brand gestoken,' een transportschip werd beschadigd. In den nacht van 24 op 25 Mei heeft het luchtwapen verder talrijke vlieg velden in het Oosten en Zuidoosten van Engeland met goed gevolg met bom men aangevallen. In het zeegebied van Calais werden twee groote koopvaardijschepen, elk groot 5000 ton, twee kleinere koop vaarders en een oorlogsschip getroffen. Aan het Zuidelijke front geen bij zondere gebeurtenissen. Het luchtwa pen zette daar zijn aanvallen op spoor- wegtra j ecten, artilleriestellingen troepenconcentraties voort, vooral de bosschen. De verliezen van den te genstander op 25 Mei bedroegen in to taal 59 vliegtuigen. Hiervan werden 19 in de lucht, 17 door afweergeschut neergeschoten, de rest werd op den grond vernietigd. Elf Duitsche vlieg tuigen worden vermist. In het gebied van Narvik kregen ’n groot oorlogsschip en een kruiser elk een zwaren treffer. Waargenomen wérd, dat brand uitbrak. Gisteren zijn wederom alpenjagers ter ondersteu ning van de bij Narvik strijdende troe pen met valschermen gedaald. Hoe de hoogte van Loretto werd ingenomen. In een door het D.N.B. ontvangen frontbericht wordt verteld, hoe de hoog te van Loretto door een Duitsche pant serdivisie werd bestormd. In den we reldoorlog, aldus dit bericht, werd er twaalf maanden om de hoogte van Lo retto gestreden. Honderdduizenden heb ben op dit slagveld den dood gevon den. Veertigduizend Franschen liggen op het kerkhof der hoogte van Loretto; twee-en-dertigduizend Duitschers zijn op dit grootste Duitsche keffchof van het vroegere Westelijke front, Maison Blanche, bijgezet. Ditmaal heeft het duurd voordat de Duitsche troepen in den sector van Atrecht tot de hoogte van Loretto doordrongen. Een pantser divisie, heeft de hoogte ingenomen en is daarna het Noord-Fransche industrie gebied ingedrongen. Op de hoogte van Loretto wappert de hakenkruisvlag. Wij hebben steeds eerbied voor een dappe ren tegenstander. Ook ditmaal heeft de Franschman zijn nationale heiligdom, de hoogte van Loretto, taai verdedigd, maar voor de uitwerking van de zware pantsers moest hij wijken. Wij hebben uitsluitend militaire objecten onder vuur genomen. Souchez, Ablain, St. Na- zaire en de andere dorpen om de hoogte van Loretto vertoonen geen sporen van den strijd. Het Fransche nationale hei ligdom de kerk Notre Dame de Loretto en de 52 meter hooge toren zijn onbe schadigd. Ook het Fransche kerkhof heeft niet geleden. De bestorming van de hoogte heeft ditmaal slechts weinig slachtoffers geëischt, een resultaat van de troepenleiding, van de opleiding der nianschappen en van de kwaliteit der gevechtswagens en wapenen. Het frontbericht van het Duitsche Nieuws vermeldde gisteren: Uit de nieuwe gunstige aanvalsposi tie heeft het Duitsche luchtwapen voor de eerste maal talrijke vliegvelden in het oosten en zuidoosten van Enge land aangevallen. Sedert in het leger- bericht de namen Calais en Dover naast elkander opdoken, kon voort durend het bericht van krachtiger overslaan der gevechtshandelingen naar Engeland verwacht worden. Voor de afrekening met Engeland vormden de gevechten dér laatste beide weken slechts de inleiding. De verreikende arm van het Duitsche luchtwapen heeft thans over het Ka naal heen op de vliegvelden toege slagen, vanwaar vermoedelijk voor een deel de Britsche bommenwerpers zijn gestart voor hun systeemlooze nachtelijke bombardementsvluchten naar West Duitschland. Aangenomen kan worden, dat het niet bij deze eerste aanvallen op vliegvelden zal blijven. De Engelschen hebben overigens ook op het Euro- peesche vasteland reeds slagen in ontvangst moeten nemen on ze zullen verdere verliezen te lijden krijgen, daar het niet meer gelukt is het Engelsche expeditieleger naar 'huis te brengen. Engelsche strijdkrach ten moeten zich derhalve op het oogen- blik, gehoorzamend aan de noodzake lijkheid, aansluiten bij de afweerge- vechten van het ingesloten leger tegen de concentrische aanvallen. Uit het feit, dat de gevechtshandelingen der snel oprukkende Duitsche troepen voortdurend in gang zijn gebleven en dat zich voortdurend krachtige gevech ten hebben afgespeeld, kan afgeleid worden, dat de nazending van brand stoffen en munitie even systematisch van stapel is geloopen als zij zorg vuldig was voorbereid. De verhouding van de bevolking in Nederland en Luxemburg tot de Duit sche troepen is zeer goed, terwijl ook de bevolking van België een loyale houding aanneemt, hetgeen veelal een gevolg is van het voorbeeldig optre den der Duitsche’ troepen. Na het bericht, dat de Duitsche troe pen de Kanaalkust hebben bereikt, vormde de inneming van Calais voor de Zweedsche openbare meening het meest indrukwekkende bericht. Van militaire zijde wordt bijzonder naar voren ge bracht, dat niet alleen de ring om het Noordelijk geallieerde leger onverbid delijk wordt gesloten, doch dat ook Duitschland door de verovering van Ca lais definitief den sleutel tot de poort van Engeland in handen heeft. In deze kringen is mén van meening, dat de Duitsche weermacht met haar nieuwe tactiek in nauwelijks meer dan veertien dagen een doel heeft bereikt, dat door Duitschland in den wereldoorlog, niet tegenstaande alle groote prestaties, niet verkregen kon worden. De meeste bla den leggen den nadruk op de betee- kenis van de inneming van Calais. Het opperbevel van de Duitsche Weer macht deelde gisteren mede: Nadat de Duitsche troepen hun opmarsch tot Grevelingen hadden voortgezet, is vandaag na feilen strijd ook Calais in Duitsche handen gevallen. ring. Toen het tot zinken brengen van dit schip door de Duitsche bewijsvoe ring, niet tot ’t gewenschte doel leidde, bereidde Churchill een aanslag voor op het Stoomschip „Irioquoisi”. Van Duitsche zijde is toen de Amerikaan- sche regeering op de hoogte gebracht van dit Engelsche voornemen, waar door dit voorkomen werd. Nu al deze aanslagen niet tot het vurig gewenschte resultaat, het Ame- rikaansche volk in den oorlog tegen Duitschland te drijven, geleid hebben, aldus de bladen, wil Churchill thans zijn misdadige plannen verwezenlijken door een aanslag op de „President Roosevelt”. De Amerikanen, zoo con stateert het blad „Montag”, hebben van Duitschland niets te vreezen, maar Winston Churchill houdt niet de minste rekening met het leven van Ameri- kaansche burgers, indien hij ook maar slechts de geringste hoop heeft, Enge- land’s vertwijfelde positye daardoor even te kunnen verbeteren. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de „President Roosevelt”, op 1 Juni de haven van Galway in Ierland zal aan doen om de Amerikaansche burgers uit Wes’t-Europa en Engeland naar Ame rika terug te brengen. Parijsche bladen uiten toe- netnende bezorgdheid. De militaire toestand in Artois, bij Calais en in Vlaanderen verwekt steeds grootere bezorgdheid der Fransche openbare meening. De vluchtelingen stroom houdt niet op. De Fransche bla den probeeren den deprimeer enden in druk van de berichten van het Noord- Oostelijk front te verzwakken. De aan komst van Duitsche troepen in Bou logne, die onmiddellijk na de verkla ringen van Churchill door de Fransche radio werd tegengesproken, wordt thans door de pers toegegeven. De militaire medewerkers van het „Journal” de „Figaro” de „Matin” en van de „Petit Parisien” geven toe, dat de DuitscLeis alle*badplaatsen aan het Kanaal heb ben bezet, zooals bijv Canche, Etaples, Paris-Plage, Le Touquet en Berg-Plage. Wat betreft den sector Kamerijk-Valen- ciennes-Atrecht, geven de bladen toe, over den daar aan den gang zijnden zwaren strijd geen nauwkeurige berich ten te hebben, terwijl zij erkennen, dat de Engelsche en Belgische troepen in den sector Bapaume-Atrecht en St. Omer op nieuwe stellingen moesten terugtrek ken De vroegere minister van oorlog, Jean Fabry, schrijft in de „Matin” dat de Duitschers geprobeerd hebben, den door de actie van het Duitsche geme chaniseerde corps geschapen toestand terdege de benutten. Deze Fransche deskundige wijst ^r vervolgens op, dat de Duitsche strijdunies zeer dicht zijn en dat van overal reserves naar dit strijdfront worden gestuurd. Men be- grijpe het bevel van Weygand: „Verbe ten energie”, zoo besluit Fabry. Jjgvel gelde voor alle Franschen, Aanslag beraamd op het mailschip „President Roosevelt”? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Naast de nieuwe Duitsche successen, waaronder vooral de inneming van Calais op opvallende wijze gepubli ceerd wordt, houden de Duitsche bladen- zich ook uitvoerig bezig met het bericht uit Boston over een „voor genomen aanslag” tegen het Ameri kaansche mailschip „President Roose velt”, waarvan de bladen Winston Churchill beschuldigen. Door de harde slagen van de Duitsche weer macht tot vertwijfeling gebracht, zoo schrijven de bladen, gelooft Churchill, door een passagiersschip met Ameri kaansche mannen, vrouwen en kinde ren tot zinken te laten brengen, een ge legenheid te hebben, den aanslag Duitschland in de schoenen te schui ven, om daardoor tusschen het Duit sche en het Amerikaansche volk twee dracht te stellen. Churchill wil op deze wijze zijn doel bevorderen, het Amerikaansche volk door misdadige methoden in den oorlog te halen- Het geval met de „Athenia” onmiddellijk na het uitbre ken van den oorlog, dat voor hetzelfde doel diende, ligt nog in aller herinne naar Boulogne en Calais, gaat het om het naar voren brengen van sterke dee- len van het Duitsche leger. De stoot is zoowel gericht op den Zuidelijken flank der in het Westen van België en in het Noorden van Frankrijk, dü§~ ongeveer in het gebied om Rijssel staande strijd krachten, als ook op het verbreken der verbindingen in. den rug. De verbinding van deze vijandelijke strijdkrachten met het centrum van Pa rijs kan als opgeheven worden be schouwd. Maar ook de verzorging der Britsche troepen uit het moederland is uiterst zwaar gestoord. Het Duitsche luchtwapen neemt in zekeren zin de in sluiting van de vierde zijde op zich. De Duitsche operatie is van haar kant aan den linkerkant zoowel door sterke legerdeelen, alsook door uitmun tende natuurlijke hindernissen be schermd. Aan de in onvermoeide mar- schen oprukkende infanterie is het overal gelukt ter hoogte van het pant serwapen te komen. Des te verwonderlijker is het, dat men op de van Keulen, Bonn of Ko blenz, naar België en Luxemburg en verder Frankrijk in leidende wegen overal nog niet in gevecht zijnde divi sies aantreft. Deze vaststelling werpt licht op de buitengewone kracht der huidige Duitsche operatie. Men wil voor zoover dat maar moge lijk is, nuttelooze offers sparen. Men heeft dit ook zoo goed als overal bereikt. De Duitsche verliezen bedragen dan ook slechts een onderdeel van die in 1914. Des te zwaarder wegen de verliezen van de tegenstanders. Zij hebben zoowel aan dooden als gewonden groote verlie zen geleden, evenals aan den anderen kant verliezen door krijgsgevangenen. Groote aandacht verdienen ook de bui tengewoon groote materieele verliezen. De in de tegenberichten medegedeelde getallen over eigen en vijandelijke ver liezen aan vliegtuigen toonen zeer dui delijk de geweldige superioriteit van het Duitsche luchtwapen aan. Bijzondere waardeering verdient de Duitsche nazending van versterkingen. Rekende men aan den kant van de te genstanders er op, dat de groote vernie lingen aan wegen, spoorlijnen en brug gen den Duitschen opmarsch belang rijke vertragen en vooral de verzorging van dit ver Frankrijk in stootende leger ónmogelijk konden maken, zoo heeft men zich daarin volledig vergist. Alle troepen, ook die in de voorste li nie, zijn op het oogenblik uitstekend voorzien van munitie, strijdmiddelen van allerlei aard, verzorgingsmiddelen en in het bijzonder ook van brandstof. De toestand van op den zestienden dag der groote operatie kan dus be schouwd worden als uitstekend voor de Duitsche leiding. Zij heeft het heft in handen. Zij beschikt over een geweldig eerst voor een gering deel in den strijd geworpen instrument. Zij beschikt over het belangrijkste, zij heeft eveneens, Het optreden der snelle Duitsche booten. Bij een nieuwen aanval van Duitsche snelle booten in het zeegebied der Fransche Kanaalhavens is het een dezer booten gelukt een vijandelijk vliegtuig neer t? halen. Geen bijzonderheden over de krijgsverrichtingen in Vlaan deren en Noord-Frankrijk. Naar „Associated Press” uit Londen meldt, zijn de Engelsche officieele instanties aan den wensch van het Fransche opperbevel tegemoet geko men om geen bijzonderheden te pu bliceeren over krijgsverrichtingen in Vlaanderen en Noord-Frankrijk. Als motief wordt aangevoerd, dat dit noodig is met het oog op den ernst van den toestand, waarin het Brit sche leger zich bevindt. 1 mi HAAGSCHE COURANT 4 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1