Italië De houding van GEMENGD NIEUWS De van Onze zijde Rede De stemming in Engeland opbouw nieuwe van Wijzigingen in het Fransche commando Een radiorede Roosevelt plaats is aan de van Duitschland ""«in VERLOVINGSRINGEN De oorlog ter zee EERSTE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 27 MEI 1940. Zware Britsche verliezen DUITSCHLAND. Een artikel van Imredy NOORWEGEN. VEREENIGDE STATEN. IERLAND. Pierlot en andere Belgische ministers te Londen De moorden op Duitschers in Polen Ontslag van 15 generaals Ongelukken met gevonden projectielen van minister Farinacci Albaansche reis van Ciano ten einde GEVLUCHTE NOREN KEEREN NAAR HUN LAND TERUG. Geallieerde druk op Deensche scheepvaart Wielrijders in duister tegen elkaar gebotst te IJffluiden opsen“^ „De toestand maakt het noodig op uitgebreide schaal te bewapenen” heeft gister- gebruikelijke haard” gehouden, dat per radio verspreid werd. Hij ver klaarde, dat de toestand het noodig maakt op uitgebreide schaal te bewa penen. Er is echter geen reden v°°r paniek. Ook deed hij een dringend be- roep op het Amerikaansche volk te storten in het fonds van I. Kruis tot hulp aan de bevolking m de oorlogsgebieden, waartoe tot dusver 10 millioen dollar is bijeengebracht. Hij deed een oproep tot een gemeenschap pelijk gebed, opdat de vrede spoedig moge, terugkeeren. RECLAMES. be- 1 Fransche regeering spreekt geruchten tegen. De regeering heeft zich genoodzaakt gezien, meldt het Duitsche Nieuwsbu reau d.d. 25 dezer, door middel van radio en pers opnieuw de geruchten tegen te spreken, volgens welke de regeering Parijs zal verlaten. Tevens werden de geruchten tegengesproken, welke spreken van een oproerige be weging in het land. De Fransche regeering heeft tot de buitenlandsche missies in Parijs de vraag gericht, wat zij dachten te doen in geval van in gevaar komen der Fransche hoofdstad. De buitenland sche diplomaten zouden hebben ver klaard, dat zij even lang in Parijs willen blijven als de Fransche regee ring. Toch treffen alle missies reeds voorbereidingen voor een vertrek. Een ambassade zou reeds in een naburig land vrachtauto’s besteld hebben. Grooter autarkie. Mussolini heeft gisteren den minis ter voor openbare werken ontvangen om pret hem verscheidene vraagstuk ken betreffende de autarkie te bespre- Studenten zweren trouw aan den Duce. In tegenwoordigheid van den Ita- liaanschen kroonprins, die door de me nigte luid werd toegejuicht, zijn giste ren de sportwedstrijden der fascisti sche studentenorganisaties in het sta dion Mussolini te Turijn beëindigd. Particulier autoverkeer in Italië stopgezet. Een officieele verordening verbiedt van af 1 Juni in geheel Italië het ver keer van particuliere auto’s. Een oproep tot de Corsicanen. De voorzitter van de Corsicaansche cuituurgroep en leider van de Corsi caansche irredentisten, Petru Giovac- chini, heeft een oproep gericht tot de Corsicanen. Hierin wordt o.a. hulde ge bracht aan hen, die in ballingschap de bevrijding van het eiland afwachten. Dit wachten is niet vergeefs, want het uur der bevrijding nadert. Een boodschap van Yonai. Sato, de leider van de Japansche mis sie, welke op het oogenblik in Italië vertoeft, heeft Donderdagmiddag een bezoek gebracht aan Mussolini en hem een boodschap overhandigd van den Japanschen minister-president Yonai, waarin deze uiting geeft aan zijn waar- deering over de toenemende betrekkin gen van vriendschap op politiek, eco nomisch en cultureel gebied tusschen Japan en Italië. Oudstrijders achter Mussolini. De voorzitter van den bond van oud strijders, Rossi, heeft den partij-secre- taris, minister Muti, medegedeeld, dat 11062.204 oudstrijders het verzoek heb- bën ingediend, in de partij te worden opgenomen. De oud-strijders staan ge sloten en bewust achter den schepper van het imperium en zijn bereid voor de historische eischen en de machts ontplooiing van het fascistische Italië op te treden. Strenge maatregelen in Tunis De gebeurtenissen in Frankrijk heb ben ook in Tunis, dat bij het uitbreken van den oorlog tot operatiegebied werd verklaard, een reeks maatregelen ten gevolge gehad. De militaire autoritei ten van het protectoraat Tunis hebben in allerijl een territoriale garde in het leven geroepen, welke bestaat uit Fransche staatsburgers voor zoover zij vrij zijn van militairen dienst, alsmede Tunesiërs; Arabieren en Joden. Verder is ’s avonds, en ’s nachts een verduiste ring gelast. Alle wapens bij de wapen handelaren zijn gerequireerd en de openbare gebouwen zijn door militairen bezet. In de koffiehuizen van de in boorlingen is muziek en radio verbo den. De Italiaansche bladen worden systematisch in beslag genomen en een strenge censuur op de post is inge steld. Om Tunis te verlaten, moet men behalve een pas ook een bewijs van den militairen bevelhebber van Algerië hebben. ken. Onder meer werd besloten tot het uitbreiden van de wéterkrachtwerken, waardoor in 1943 jaarlijks 25 milliard kilowatt gewonnen kunnen worden. Hierdoor zal men den invoer van 16 millioen ton buitenlandsche kolen kun nen besparen. Bovendien is gesproken over plannen tot reguleering van de Tiber. Ook ontving de Duce in tegenwoor digheid van maarschalk Graziani en den onderstaatssecretaris in het weer- machtsministerie, generaal Soddu, de chefs der afdeelingen luchtafweer en mobilisatiebureau. In aansluiting hier op heeft Mussolini de leiders der beide grootste Italiaansche wapenfabrieken, wien hij de richtlijnen gaf voor de uit voering van het aanvullende program voor de vervaardiging van geschut, ontvangen. EEN NATIONALE VERDEDIGINGSRAAD Officieel wordt te Washington mede gedeeld, dat president Roosevelt heeft besloten op grond van een besluit van het Congres van 1916 wederom een nationale verdedigingsraad op te rich ten, evenals in den wereldoorlog het geval is geweest, waarin naast leden van het kabinet ook vertegenwoor digers van de industrie zitting hebben, ter coördinatie van de landsverdedi ging. Ironside opperbevelhebber van de binnenlandsche verdediging. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat generaal Ironside is benoemd tot opperbevelhebber van de binnen landsche verdediging. Generaal Dill volgt hem op als chef van den genera- len staf. Op het 29ste congres van de Duitsche vereeniging voor gerechtelijk-sociale medicinale en juridische wetenschap te Innsbruck zijn nogmaals de moorden op de Duitschers in Polen behandeld. Vast gesteld werd, zoo meldt het D.N.B., dat de meesten van de 58.000 slachtoffers zijn vermoord met militaire wapens, welke door de Poolsche autoriteiten ter beschikking van de burgers waren ge steld, of welke door Poolsche soldaten werden gevoerd. Ook werd de bewering tegengesproken, dat een deel der dooden zou zijn omgebracht na een gerechtelijk proces. De gevallen, waarbij hiervan sprake zou kunnen zijn, hebben juist be trekking op vrouwen, kinderen en grijsaards. Hiermede worden alle Pool sche verontschuldigingen weerlegd. De vroegere Hongaarsche minister president Imredy, heeft een artikel ge schreven in de „Giomale d’Italia”, waarin hij verklaart, dat de nieuwe opbouw van Europa onmiddellijk voor de dein- staat. De eerste acte van deze geweldige geschiedkundige omwenteling eindigde in den zomer van 1939, in het najaar van dat jaar begon de tweede acte en thans staat men voor de derde acte, welker ontwikkeling niet twijfel achtig is. Het drama kan slechts ein digen met een volledigen nieuwen op bouw, welke niet alleen betrekking heeft op de politieke betrekkingen tus schen de mogendheden, doch het einde beteekent van het liberalisme, dat men zoolang als democratie heeft betiteld, doch met welke gemeenplaats men thans niemand meer mee kan sleepen tot nieuwe daden. Het nieuwe ideaal heeft zijn uitdruk king gevonden in de nationaal-socialis- tische en fascistische revolutie. Beide elementen moeten noodzakelijk pijlers voor een nieuwe orde in de wereld wor den. Zij hebben zich leiders gekozen, welke door de voorzienigheid zijn be stemd de dragers van hun aspiraties te zijn en krachten zijn gewekt .waarvan de mate ialisten geen denkbeeld had den. Na te hebben gewezen op de beweging tot vernieuwing in Hongarije, schrijft Imredy, dat Hongarije de dynamiek van het nationaal-socialisme en het fascisme beter begrijpt, dan eider ander land en zich derhalve heeft geplaatst in de rij der as-mogendheden. Roosevelt van zijn den 1— Het bureau van den Franschen minister-president deelt mede, aldus nqeldt het D.N.B. uit Parijs, dat 15 generaals van het Fransche leger van hun commando zijn ontheven. Hier onder bevinden zich commandanten van legers, legercorpsen en divisies. Dit feit» heeft bij de Fransche bevolking een nieuwen niet geringen schrik gewekt. Wanneer men ook in stemt met de door Reynaud en Weygand ondernomen „zuivering”, ieder gevoelt daarin toch een bena- deeling van het aanzien der Fransche lëgerleiding, van welker bekwaamheid e.i bijna zelfs onfeilbaarheid men tot dusver overtuigd was. De opperbevelhebber van de Fran- sche luchtmacht, generaal Vuillemin, heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij er op wijst, dat voor Frank rijk het beslissende oogenblik is ge komen. Het is noodzakelijk, dat de Fransche luchtmacht wederom mees ter wordt in het Fransche luchtruim. Vreemdelingen te Parijs gearresteerd. De prefect van politie te Parijs heeft volgens nieuwe instructies de maatrege len ter controle en bewaking van de openbare gebouwen uitgebreid. Binnen een week zijn ruim 2000 café’s en restaurants doorzocht. Rond 26.000 per- sonen werden op straat en in openbare gelegenheden aangehouden, waarbij ruim 500 arrestaties werden verricht. Onder de gearresteerden bevinden zich 334 vreemdeelingen, die in concentratie kampen zijn ondergebracht. In de toekomst zullen vreemdelingen, van welke nationaliteit ook, alsook Franschen op last van de autoriteiten uit Parijs worden verwijderd en naar een gedwongen verblijfplaats in de pro vincie worden verwezen. Indien zij zon der toestemming naar de hoofdstad terugkeeren, dreigen hen zware straffen met een maximum van 20 jaar dwang- .rbeid. in verband met de verscherpte jacht 'an de politie op deserteurs raadt de >ers haar lezers aan ncfoit zonder pa lieren op straat te gaan. Het zou kun nen gebeuren, dat zij op straat of op het terras van een café door een poli tieman worden aangehouden. De minister van staat, Farlnacci, lid van den grooten fascistischen Raad, heeft in een groote bijeenkomst te Flo rence een politieke rede gehouden. en daarin onder stormachtigen bijval van de menigte verklaard „Onze plaats is aan de zijde van het door Adolf Hitler gegrondveste heldhaftige Duitschland, dat tegen den gemeenschappelijken vijand strijdt.” De machtige roep van deze groote betooging, zoo vervolgde Farinacci, is bestemd om den Duce te toonen, dat allen op zijn bevel wachten. Met zijn vooruitzienden blik heeft Mussolini reeds vier jaar geleden de gebeurtenis sen van heden zien aankomen en tijdig doch vergeefs zijn waarschuwende stem tot de demo-plutocratieën laten hoo- ren. Reeds sinds 1920 heeft het wereld- Jodendom gewerkt aan de voorberei ding van dezen oorlog. Danzig en de Poolsche corridor waren slechts voor wendsels. De ware reden voor den oor log bestaat daarin, dat het wereld-Jo- dendom den machtigen opbloei van de autoritaire landen niet wilde toelaten en het uur er voor gekomen achtte, om hen in '^tof en asch te leggen. Na Duitschland moest Italië vernietigd worden. Farinacci keerde zich vervolgens te gen de „schijnheilige” oproepen, welke Engeland en Frankrijk thans, onder verwijzing naar den tijd van 25 jaar geleden, tot Italië richten, waarbij hij er op wees, dat Italië na het einde van den oorlog bedrogen werd wat betreft de bij verdrag bepaalde beloften. En geland wilde Italië den weg naar zijn grootheid en de verwezenlijking van zijn rechtvaardige eischen op uitbrei ding versperren, waarmede de vrede in de Middellandsche Zee stevig had kunnen worden opgebouwd. Frankrijk, zoo vervolgde Farinacci, was voor en na 1914 de vijand van Ita lië. Het heeft in 1935, ondanks zijn stil zwijgende goedkeuring tijdens den Abessynischen veldtocht» stelling geko zen tegen Italië en niet slechts den on- gehoorden oorlog der sancties meege maakt, doch ook den Negus wapenen, munitie en officieren toegezonden. Tij dens den Spaanschen burgeroorlog zijn Italiaansche vrijwilligers ten offer ge vallen aan het Fransche lood. Tenslotte in 1940, ontwierpen Reynaud, Daladier en Chamberlain een kaart van het nieuwe Europa, waarin Italië opnieuw moest worden vernederd en verminkt. Farinacci herinnerde aan de jongste rede van graaf Ciano te Milaan en be sloot „De oude strijders van de fascisti sche revolutie, die drie oorlogen heb ben meegemaakt» danken God, dat zij in dit beslissende uur nog sterke spie ren en sterke harten hebben. In af wachting van de bevelen van den Duce smeden zij hun wapenen en bereiden zij hun vrouwen voor op de groote taak, welke hun wacht.” De redevoering, welke herhaaldelijk met stormachtig applaus onderbroken werd, eindigde met langdurige ovaties voor den Duce. Belgische ontstemming jegens Engeland. Verscheidene Italiaansche correspon denten, die zich aan het Westelijk front bevinden, hebben geconstateerd^ dat onder de Belgische bevolking de ont stemming jegens Engeland steeds groo ter wordt, omdat de Engelschen niets gedaan hebben om het land te steunen en omdat de Britsche troepen bij hun terugtocht alles, hebben geplunderd. Men vraagt zich thans in België af, 'waarom de Fransche en Belgen zich la ten slachten om te voorkomen, dat En geland den oorlog op eigen bodem te voelen krijgt. Zeer verbitterd is men, dat het Engelsche expeditieleger eerst besloot te vechten, toen de Belgische strijdkrachten aan de uiterste grens van de verdedigingsmogelijkheid waren ge komen. Reynaud te Londen. Naar vernomen wordt, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, heeft minis ter-president Reynaud gisteren een bezoek gebracht aan Londen, waar hij besprekingen heeft gevoerd met Churchill en de andere leden van het Britsche oorlogskabinet. ’s Avonds is Reynaud naar Parijs teruggekeerd. President avond een afgezet en gevangen genomen; zoo zou de prefect van het departement van de Oise op staanden voet ontslagen een propagandabureau van tegenstanders van den oorlog ontdekt. Zeventien man nen en twee vrouwen zijn gearresteerd. De „Pololo di Roma” meldt uit Irun: Volgens verhalen van vluchtelingen uit VERSPREIDE BERICHTEN. De Italiaansche onderzeeër „Ales sandro Malaspina” heeft bij duikproe ven een diepte van 108 meter bereikt. Alle wol- en katoenvoorraden in Italië moeten volgens een in de staats courant gepubliceerde verordening, binnen twee weken aangegeven wor den. Nabij Nosbijen ten Noordwesten van Oslo heeft een boschbrand gewoed. Duitsche soldaten hebben geholpen bij het blusschen. Men is- erin geslaagd het vuur te beperken en te verhinderen, dat het oversloeg op woonhuizen. Een jongen uit Bergen op Zoom had op een verzamelplaats van oorlogsma teriaal een granaat gevonden. Zijn va der F zag, toen de jongen thuis kwam, het projectiel en nam het den jongen af. F. zelf beging de onvoorzichtigheid om uit nieuwsgierigheid het voorwerp te openen. In een schuurtje bewerkte hij, zoo meldt de „N.R.Crt.” het met ha mer en beitel. Het gevolg was dat de granaat uiteen sprong. De arm van F. werd afgerukt en in ernstigen toestand werd de man naar het ziekenhuis ver- voerd. jjjM Het zoontje van de familie T. uit Ber gen op Zoom, zat, zonder dat de onder wijzer van de St. Josephschool aldaar het bemerkte, met eer granaat te spe len, die hij op weg naar school had ge vonden. Hij peuterde er aan met een penhouder. Op een gegeven oogenblik ontplofte het projectiel. De linkerhand van het ventje werd totaal verbrijzeld, terwijl hij tal van vleeschwonden op liep. Het jongetje, dat naast hem zat, bekwam eveneens dusdanige verwondin gen, dat beide jongens in het Alg. Bur- gergasthuis moesten worden opgeno men. Verhalen van vluchtelingen. .Van de Fransche grens meldt het D.N.B.: In Zuid-Frankrijk aangekomen vluchtelingen uit de door den oorlog getroffen gebieden en uit de hoofdstad van Frankrijk vertellen, dat in ver scheidene steden de bevolking getracht heeft te betoogen voor een vrede. In Parijs zijn, volgens deze vluchtelin gen, dergelijke betoogingen door het onmiddellijk optreden van gewapende politie onderdrukt. De in de voorma lige Baskische regeering als minister van openbare werken zitting hebbende Astiganabia zou door de Fransche po litie zijn gearresterd en ter dood zijn veroordeeld. Vluchtelingen, welke uit Frankrijk in Spanje zijn aangekomen, hebben mede gedeeld, dat in Fransche politieke krin gen wordt beweerd, dat de vroegere minister van binnenlandsche zaken, Sarraut, zou zijn doodgeschoten. Verder wordt verbomen, dat gene raal Miaja, bekend uit den Spaanschen burgeroorlog, aan de Fransche-Belgi- sche grens een bataljon Spaansche emigranten zou commandeeren. Dit ba taljon zou deel uitmaken van de door Duitsche troepen ingesloten geallieerde afdeelingen. Ten slotte wordt vernomen, dat nog voortdurend ambtenaren, die pessimis- Officieel wordt te Londen medege deeld, dat thans ook de Belgische minister-president Pierlot tezamen met andere Belgische ministers in de En gelsche hoofdstad is aangekomen. Van bevoegde Duitsche militaire zijde wordt medegedeeldOp 25 Mei heb ben Duitsche gevechtsvliegers in het zeegebied voor Narvik een verder groot succes behaald. Nadat reeds op 24 Mei een vijandelijk vliegkampschip in de Ofotfjord een zwaren bomtreffer had gekregen, werd dit sfhip op 25 Mei voor Harstadt opnieuw door drie bommen, onder welke een bom van het zwaarste kaliber, getroffen. Tengevolge van de zeer sterke schadiging moest het vliegkampschip opgegeven worden en ging het .onder. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit LondenOfficieel wordt medege deeld, dat de Britsche torpedojager „Wessex” tengevolge van beschadiging bij een vijandelijken luchtaanval voor de Fransche kust is gezonken. Voorts maSkt de Britsche admirali teit bekend, dat de mijnenveger „Char les Boyes” verloren is gegaan. De com mandant, een officier en dertien man worden vermist. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, Ciano, is gisteren, te zamen met den minister van opvoeding en dien voor de corporaties, benevens den staatssecretaris voor Albanië, van zijn bezichtigingsreis naar Albanië, aan boord van den Italiaanschen krui ser „Garibaldi” te Brindisi terugge keerd. Hij werd geestdriftig toegejuicht. In den loop van den avond is Ciano per trein naar Rome doorgereisd. volk het Roode Van de sedert 10 April naar Zweden gevluchte Noren zijn gisteravond via Kornsjoe de eerste 400 personen naar hun land teruggekeerd. Naar de „New York Times” meent te weten, zou het tusschen den Deen- schen gezant in de Vereenigde Staten, dr. Kauffmann en de aldaar vergade rende Deensche reederijcommissie tot een openlijke breuk gekomen zijn. De Deensche reeders hebben, zoo meldt het D.N.B., het laatste voorstel van de Engelsche scheepvaartautoriteiten van de hand hebben gewezen, welk voor stel beoogde de Deensche schepen te gen onbeduidende Concessies voor den duur van den oorlog den geallieerden ter beschikking te stellen. De gezant besloot daarop, de commissie te ont binden, welke echter hieraan geen ge hoor gaf. De door dr. Kaufmann on dersteunde pogingen der geallieerden, de in neutrale havens liggende Deen sche schepen te bemachtigen, hebben na wekenlange onderhandelingen slechts de concessie der geallieerden tot gevolg gehad, dat de schepen hun onderbroken reizen konden voortzet ten. De schepen moesten echter onmid dellijk na beëindiging van de reis ter beschikking van de geallieerden wor den gesteld. De „New York Times” deelt ten slotte nog mede, dat de Engelschen voortaan den in neutrale havens lig- genden Deenschen schepen eenvoudig opdrachten zullen geven, hetgeen, bij niet voldoen aan deze opdrachten een proces voor het prijzenhof tengevolge zou hebben. len van het-Zuiden uit wordt in de commentaren der Moskousche bladen sceptisch beoordeeld. Het nieuwe Fran sche opperbevel, zoo schrijft kolonel Popow in de „Krassnaja Swesda” is blijkbaar den toestand in zijn operatie gebied ten Zuiden van de Somme nog in het geheel niet meester. DE REIS VAN DE ITALIAANSCHE STUDIECOMMISSIE. De Italiaansche studiecommissie, be staande uit de voornaamste léden van het bank- en verzekeringswezen, welke op uitnoodiging van den rijksorganisa- tieleider, dr. Ley, een reis door Duitschland heeft gemaakt, heeft tot slot van deze reis een bezoek gebracht aan dr. Ley in diens werkvertrekken. De leider dezer commissie, professor Landi, gaf in een toespraak een over zicht van de indrukken, welke de deel nemers op hun reis door Duitschland hebben opgedaan. Zij hebben de resul taten van den socialen arbeid in Duitschland op hun reis overal gezien én bewonderd. Professor Landi sloot zijn toespraak met de woorden„Wij twijfelen niet aan de overwinning van Duitschland en ook niet aan de zeker heid, dat de nationaal-socialistische en fascistische revoluties Europa een nieuw aanschijn zullen geven.” In zijn antwoord verklaarde dr. Ley o.a.„Wij vormen gemeenschappelijk een front tegen die wereld, die de vol keren in rijken en armen verdeelt. Ter wijl in de veldslagen, welke Duitsch land thans voert, het kaartenhuis der plutocratiën ineenstort, bewijst het Duitsche volk met de daden zijner weermacht en met den taaien arbeid van zijn arbeiders en ingenieurs zijn waren rijkdom.” Zondagnacht zijn op den Stations weg te IJmuiden twee fietsende mili tairen tusschen de tunnels tegen elkaar gereden. .Beiden reden vermoedelijk te yea op het midden van den weg en ,.a,en’ wegens de verduistering, geen een sleutelt rijwielen aan' Een brak een sleutelbeen, de andere werd zwaar gewond en bekwam een ernstige hï senschudding. Zij werden in het R De slotbijeenkomst kreeg door een gemeenschappelijken eed van trouw „praatjes aan aan den Duce, een bijzonder plechtig karakter. De Duitsche delegatie, die voor deze academische sportwedstrijden naar Tu rijn was gekomen, is gisteravond naar Duitschland teruggereisd. Voor het vertrek ontstonden er op het station enthousiaste betoogingen door bevol king en studenten, voor de Duitsch- Italiaansche vriendschap. waarschuwend aan herinneren, dat drie eeuwen noodig geweest zijn om de Ieren uit het katholieke Ierland te verdrijven. De Valera verklaarde voorts, dat noch de Engelschen, noch andere vreemdelingen voet mogen zet ten op den nationalen bodem. Alleen de aan de macht zijnde regeering, zoo besloot de ministerpresident, is in staat, de onafhankelijkheid van Ierland te waarborgen en zijn eenheid te ver wezenlijken, evenwel op voorwaarde, dat de orde gehandhaafd wordt, en dat aan de opruiers elke steun onthouden wordt. De Russische pers en de oorlog In een artikel over de laatste ge beurtenissen aan het Westelijk front tische berichten verspreiden, worden schrijft de „Iswestia dat de toestand der geallieerde legers in het gebied tus schen Brugge, Duinkerken, Atrecht en Rijssel met den dag moeilijker wordt. T De Belgische, Engelsche en Fransche Zljn- Te Lyon heeft de polltie troepen, welke het blad op ongeveer 50 divisies raamt, zijn na een strijd van zeventien dagen door de Duitsche strijdkrachten omsingeld. Ook de mo gelijkheid van Fransche tegenaanval- Het gevaar eener invasie van den kant der Duitsche Weermacht vormt het schrikbeeld der leidende Engelsche kringen en van het Engelsche volk. Tegen dit gevaar worden dagelijks nieuwe initiatieven en maatregelen ge nomen. Al deze maatregelen verhoogen den angst en de ernstige bezorgdheid van de openbare meening, die daarin het Engeland onmiddellijk bedreigende ge vaar ziet. Ook in de dagbladen komt deze gevoelstoestand tot uitdrukking. Zoo werpt de „Sunday Dispatch” het licht op de ernstige gevaren, die boven de Engelsche regeering hangen en eischt, dat de meest energieke maat regelen worden getroffen om de leden der regeering te beschermen tegen lede ren aanslag. Roosevelt gaf een schildering, hoe de bevolking in de oorlogsgebieden moest vluchten om aan de verschrikkingen van den strijd te ontkomen. Elke Ame rikaan dient daarom het Roode Kruis te steunen. Betreffende de vraagstukken van den tegenwoordigen. oorlog, welke recht streeks de Vereenigde Staten aangaan, betoogde Roosevelt vérder, dat wel elkeen de illusies heeft opgegeven, als zou de zee een gordel van veiligheid vormen. Ik zelf, aldus de president, heb die illusies nooit gekoesterd. Ik wijs echter de paniekstemming af van hen, die beweren, dat de Vereenigde Staten weerloos zijn en alle vrijheden moeten opgeven om zich te bewapenen. In dit verband somde Roosevelt op, t wat het leger en de vloot aan nieuwe wapenen, schepen en meer personeel verkregen hebben sedert hij aan het bewind is. In het bijzonder vermeldde hij, dat ruim 1700 moderne stuks luchtdoelgeschut van alle soorten of voorradig of in bestelling gegeven zijn. De vorming van een afzonderlijk mi nisterie voor de luchtwapenen wees Roosevelt af. Het luchtwapen moet met de land- of zeestrijdkrachten gemeen schappelijk optreden. Daarom moeten leger en marine over eigen vliegafdee- lingen beschikken. In het verdere verloop van zijn rede kondigde Roosevelt geweldige bestellin gen aan voor de industrie. Tenslotte waarschuwde de president voor spion nen, saboteurs en verraders, die de landsverdediging willen verlammen. Alle modellen v 4.50 t. ƒ20.- Ie kl. ui tv.! DIlimiUIIIQ PRINSESTRAAT 86 HHlUCnnUldsieraden, Hort., Zilverw Dezelfde voordeelige prijzen. Fa. Teerlink. en hun staven op grond van de door hen begane fouten doodgeschoten. De vluchtelingen vertelden verder van vreeselijke verliezen der Fransche troe pen. De hospitalen in Bordeaux, Biar- 1 ritz, Bayonne en St Jean de Luz zijn overvol gewonden. Het spoorwegver keer voor burgers is beperkt tot het strikt noodzakelijke om het transport der hospitaaltreinen niet te belemme ren. De „Temps” schat het aantal vluch telingen op enkele millioenen. De Fransche regeering staat voor een moeilijk vraagstuk, aangezien de onver wacht snelle opmarsch van de Duitsche troepen in Noord-Frankrijk de oor spronkelijke evacuatieplannen geheel in de war heeft gestuurd. Het blad doet een beroep op de edelmoedigheid van andere landen om vluchtelingen op te nemen. DE VALERA OVER IERLANDS ONAFHANKELIJKHEID. De lersche ministerpresident de Va lera heeft, naar Stefani uit Dublin meldt, in een rede alle jongelieden aangespoord zich voor het leger aan te melden. Hij zeide, dat er in het land een steeds kleiner wordend groepje lieden bestaat, dat aan ver raad denkt Deze lieden wil hij er

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2