De Nozema werkt door aan den bouw van twee nieuwe zenders HET Haagsche Courant van Maandag 27 Mei 1910 TROPISCH AQUARIUM EN HET VOORJAAR STADSNIEUWS distributie-bonboekjes van verrezen I Zendmasten, ter hoogte van 192 en 166 meter, zijn te Lopik Uitreiking Restauratie van het levende schilderij” r-, M HULP VAN MIDDENSTANDERS CREMATIE ir. H. ROELOFFZEN te welken Kweekbakjes. ver DERDE BLAD, PAGINA 1. met den Lekdijk verbindt. Er is bard gewerkt. DR. LIZE DEUTMANN TER AARDE BESTELD. die om Hedenmorgen heeft men alhier een aanvang gemaakt met de uitreiking van bonboekjes, ter vervanging van de Rijksdistributiekaart. Even eens werd uitgereikt een bonboekje voor brood en biscuit. Overzicht tijdens de uitreiking in een der lokalen in de stad. INLICHTINGENKANTOOR IN STAATSSPOORSTATION GIFTEN EN LEGATEN. Het bestuur van de Rem. Geref. Ge meente te ’s-Gravenhage ontving een gift groot drie duizend gulden ten bate van het bouwfonds voor een tweede kerk en van een gouden echtpaar een gift groot 2500 ter vrije beschikking. De afdeeling ’s-Gravenhage-Scheve- ningen van de Vereeniging van Vrijz. Herv. ontving een legaat groot duizend gulden van wijlen mevr. C. E. de Waal- Munniks de Jongh. worden be- ge- Blankert, Meuwsenf onds MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS. Op Woensdag 29 Mei te half 3 zal in het Museum voor het Onderwijs, Hem- sterhuisstraat 2E, een rondgang onder geleide worden gehouden door de afdee ling Dierkunde. Verder is het Museum dagelijks voor het publiek geopend van half 2 tot 4 uur. Militairen hebben van 1012 en van half 2 tot 4 uur vrijen toegang. Hierover zullen wij te zijner tijd een apart artikel schrijven, daar wij u thans nog gaarne iets zouden willen zeggen over de verzorging van kweek bakjes. Wil men een bepaald paar visschen in de kweek zetten dan diene men zich eerst grondig op de hoogte te stellen van de levenswijze en gedra gingen van die visschen. De aquarium- houdersclubs beschikken doorgaans over een zeer goede bibliotheek, waarin tal van boeken zijn, die bijna alle bekende vischsoorten beschrijven. Is men volko men op de hoogte met de eischen, welke de bewuste visschen stellen in den paar tijd dan kan men ook op de juiste ma nier den kweekbak in orde maken. Er zijn liefhebbers die tegen het kweeken van tropische visschén opzien, omdat zij meenen, dat dit veel zorg en last met zich meebrengt. Niets is ech ter minder waar, daar het kweeken van dergelijke visschen niet meer moeite vereischt dan elke andere liefhebberij. Indien een kweek lukt zult ge den aqua- riumliefhebber minstens even enthou siast en gelukkig zien als de midvoor van een amateurelftal, die twee goals heeft gemaakt of een philatelist die één serie, „compleet heeft” of een kanarie- liefhebber die zoo juist jonge zangertjes in het hokje heeft gebracht. Met een aquarium haalt ge werkelijk de natuur in uw huiskamer en de ama teurclubs zullen u leiden en er aldus voor zorgen, dat uw liefhebberij van den eersten dag af ook werkelijk een lief hebberij zal zijn en blijven. te „pooten”. Achterin plaatsen we een dubbele rij (om en om) Valesneria. Tegen den linkerzijwand bijv, een groep Cabomba en rechts een groep Ambul- lia. Hebben we in onze rotsformatie ter rassen aangebracht dan zetten we in de voorste laagblijvende cryptocorinesoor- ten, waterklavertjes en naaldgras. Ook Ludwigia doet het zeer goed als hoek- beplanting. Nadat we den bak nu weer een paar dagen rustig hebben laten staan en op temperatuur gehouden, kunnen we de visschen in hun nieuwe omgeving brengen. J. K. W. ZWANG f Te ’s-Gravenhage is Zaterdag, in den leeftijd van 86 jaar overleden de heer J. K. W. Zwang, oud-directeur van het postkantoor te Roermond. De begrafenis zal Woensdag 29 Mei te half twee plaats hebben op het kerk hof Oud Eik en Duinen te ’s-Graven hage. spaard gebleven bezit van iederen deel nemer aan deze actie. Spoedige hulp is in dit geval inder daad dubbele hulp, zoodat wij u advi- seeren reeds nu over te gaan tot het zoeken van enkele energieke leden, die in staat en bereid zijn deze actie plaatselijk of in een vakbond te stu wen en te leiden. Vrijdagmiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen, aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk over schot van de bekende vrouwelijke arts, dr. Lize Deutmann. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de heeren M. de Wilde, gepensionneerd Indisch ambtenaar. G. Zorab en A. Sparen- burg, die met de overledene redacteur wa ren van „Toekomstig Leven”, H. W. Knoest namens Amor et Justitiae en mevrouw N. W. Pijl-Muller, namens den Anti-Vivi- sectiebond. In de aula sprak dr. K. H. E. de Jong. Hij zei: Lize Deutmann heeft geen ge makkelijk leven gehad. Zij, die groote intellectueele gaven bezat, was een der eerste vrouwen, die medicijnen studeer de. Met groote nauwgezetheid heeft zij zich steeds aan haar taak gewijd. Lize Deutmann had een diep gevoel voor ieder, die leed, ook voor dieren. Daarom werd zij een der vurigste strijdsters te gen de vivisectie. Wij zullen haar altijd in eere gedenken. De organist speelde het Largo van Handel, Prelude 20 van Chopin en Ases Tod. Aan het graf dankte dr. A. F. Deutmann namens de familie voor de belangstelling. bestrijken. Goed laten drogen en een tweede dunne laag aanbrengen. Het is niet altijd noodig bovengenoemde werkjes te verrichten. Dit hangt geheel het van den toestand, in aquarium verkeert, af. Er zijn ook aquariumbezitters, dezen „schoonmaaktijd” benutten hun aquaria om te ruilen voor grootere of verscheidene kleinere bakken en er zijn ook amateurs, die thans met de liefhebberij een ernstig begin gaan maken. Het is dan zeer raadzaam zich aan te sluiten bij een der ter stede gevestigde amateur-aquariumhouders- clubs. Deze clubs beschikken over alle mogelijke gegevens en verleenen hulp bij het inrichten der liefhebberij- aquaria. zenden golf, bracht dit mede, dat een terrein van ongeveer 400x800 meter moest worden gezocht. Dit terrein is gevonden op ongeveer twee-en-een-halve km ten Zuiden van IJsselstein in de gemeente Lopik, dat met een lange smalle punt tot ten Zuiden van IJsselstein doorloopt. Het terrein £renst nog juist aan den z.g. Hoogen Biezendijk, welke IJsselstein Het terrein, dat door de Nozema te Lopik is aangekocht voor den bouw van een tweetal nieuwe zenders is, de foto getuigt het uniek gelegen. Links vooraan de 192 meter hooge, achteraan de 166 meter hooge zendmast. Rechts op den achtergrond het nieuwe gebouw. De inrichting. Wanneer het aquarium goed is na gezien, wordt de rots- of steenformatie aangebracht, indien men' tenminste een dergelijke rotspartij mooi vindt. Eerlijk gezegd treft men maar weinig mooie en vooral op de juiste manier opge bouwde rotsformaties aan. Het zou ons echter te ver voeren hierover thans uit te weiden. Een mooie rotsformatie is echter steeds een sieraad voor elk aquarium. Wij vullen den achterwand en die plekken waar de planten gepoot wor den met een laag bodem (voedsel)grond en dekken die weer af met een laag van ongeveer 2 c.m, ongewasschen Maaszand Daaroverheen komt dan weer een laag van 11 c.m. gewasschen zand. Nu zetten we dit alles langzaam onder water en vullen den bak tot boven toe. Laat alles gedurende een nacht staan en hevel den volgenden dag het water en het bezonken vuil af en vul den bak weder om met water, thans echter op een tem peratuur van plm. 23 graden. Thans is ,het oogenblik gekomen om de planten S In een tweetal artikelen zal een onzer redacteuren voor de lezers S van ons blad zijn indrukken weergeven van een recent bezoek, dat hij heeft gebracht aan het terrein, dat door de Nederland- sche Omroep Zender Maatschap- pij te Lopik, in de provincie Utrecht is aangekocht voor den bouw van een tweetal nieuwe J zenders. Gedurende de achter ons lig- gende dagen heeft het werk even gestagneerd. Thans is men weer met volle kracht aan den arbeid geslagen om zoo mogelijk op 1 Juli tenminste één der beide zenders in bedrijf te kunnen stel- 'len. Op 1 October hoopt men dan den tweeden gereed te hebben. Thans drie inlichtingenbureaux ’s-Gravenhage Het is alweer bijna een jaar geleden, dat onder groote officieele belangstel ling in de hal van het station Holl. Spoor een fraai inlichtingenkantoor door den actieven strijder voor het vreemdelingenverkeer baron Krayen- hoff werd geopend. Amsterdam was hierin voorgegaan en inmiddels zijn Haarlem, Scheveningen en Utrecht nog gevolgd. De bureaux bleken in een groote be hoefte te voorzien. Vooral in tijden, waarin de dienstre geling door bijzondere omstandigheden aan vele wijzigingen onderhevig is, wordt van deze bureaux een zeer druk gebruik gemaakt en bewijzen ze aan het reizend publiek onmisbare diensten. Zij dienen niet alleen van advies wat den loop der treinen betreft; maar ook over eventueele aansluitingen op bus, boot en tram. Zaterdagmiddag nu is ook in het sta tion S.S. een inlichtingenbureau ge opend, waardoor ’s-Gravenhage in de bevoorrechte positie verkeert, dat het het nieuwe kantoor te Scheveningen medegerekend kan bogen op het be zit van drie inlichtingenbureaux. De bouw van het kantoor had plaats onder leiding van den architect ir. van Rave- steyn, die er ook hier weer in slaagde, een frisch en modem geheel met een practische inrichting te combineeren Wij twijfelen er niet aan, of velen zul len van deze nieuwe service van de Ne- derlandsche Spoorwegen een druk en dankbaar gebruik maken. Het bureau is geopend op alle werk dagen van 9 tot 19 uur en is telefonisch aangesloten onder nummer 772025 (3 lijnen) Onder veel belangstelling heeft Vrij dagmiddag in het crematorium op Wes- terveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van ir. H. Roeloffzen, die werkzaam was bij de Nederlandsche Siemens Mijen. te ’s-Gravenhage en op 58-jarigen leeftijd overleed. Aanwezig waren jhr. ir. A. S. C. Stoop van Strijen, directeur der Nederlandsche Siemens-Mij.en, een aantal ingenieurs van deze maatschappijen, dr. P. Broertjes uit Hilversum, de heeren E. Tweer, directeur der Senembah Cultuur Mij. te Amsterdam, F. Barends te Soesterberg, W. F. Wester- mann en P. Heimel, beiden te Amsterdam, J. v. d. Bergh, J. J. Groustra, ir. W. Zim mermann, ir. W. Reyenga, allen den Haag, ir. W. Jager Gerlings en H. J. Nierstrasz, beiden te Wassenaar e.a. Jhr. ir. A. S. C. Stoop van Strijen zeide een woord te willen spreken na mens de Nederlandsche Siemens Maat schappijen, waaraan de overledene vele jaren, zoowel in Indië als in Nederland verbonden is geweest en zijn beste krachten heeft gegeven. Zijn werk was altijd af en goed. Maar nog meer dan aan zijn werk, denkt spr. aan den per soon van den ontslapene, daar hij zeer bemind was. Spr. mocht den overledene 35 jaar ge leden in Delft leeren kennen en daar was een band ontstaan. De overledene was een man met een goed hart, iemand zeide onlangs: met een hart van goud. Zijn groote bescheidenheid belette hem naar buiten uit te komen. Een broeder van den overledene bracht een laatsten groet van den twee lingbroer van den ontslapene, die niet aanwezig kon zijn en onkundig is van dit verscheiden. Spr dankte voor de belangstelling, waarna de kist daalde, terwijl de orga nist „Es ist volbracht” van Bach speel de. die voor zoover noodig, de energie, welke wordt geleverd bij een span ning van 10.000 V, neertransformee- ren op 380 - 220 V voor de machines, die voor het bedrijf van den zender noodzakelijk zijn, terwijl ze tevens de spanning voor de electrische verlich ting zullen moeten leveren. Tot slot en tevens tot besluit van dit artikel zij vermeld, dat de dubbele vloer tusschen zender- en ma- chinezaal dient voor ’t trekken van kabels, welke de verschillende deelen van de complete apparatuur met el kaar verbinden. Vier verticale schachten dienen om in verticale rich ting stroom en spanning door ’t ge bouw te kunnen leiden. Van links naar rechts: ir. A. Dubois, directeur van de Nozema, ir. B. den Besten, bedrijfsingenieur van de zender- afdeeling der Nozema en ir. A. van Ganswijk, bedrijfsingenieur van de Radiocentrale der Nozema. HET HOOFDGEBOUW UITERLIJK GEREED. ER WORDT HARD GEWERKT OM 1 JULI DEN EERSTEN ZENDER IN GEBRUIK TE KUNNEN NEMEN. (Van onzen specialen verslaggever.) Honderdzestig ton staal op een por- celeinen isolator, die zelf, via een laag beton, weer pp 5 palen 17 meter diep in den grond geheid! rust. De man-van-de-ki*ant heeft het niet wil len gelooven, toen hij ’t hoorde ver ijlen. Thans, £u hij met eigen oogen ^zien heeft, weet hij, dat’het inder- tad waar is. In Lopik heeft men dit i klinisch staaltje uitgehaald. Er is en ophef van gemaakt, eenvoudig, Sdat men het de gewoonste zaak ter ereld vond en nog altijd vindt. De twee nieuwe zenders te Lopik, velke door de Nederlandsche Omroep Zender Maatschappij (Nozema) ge- ouwd worden, omtót Nederland in faart 1939 als resultaat van de con ferentie te Montreux twee nieuwe, middelbare golven toegewezen kreeg, naderen hun voltooiing: op 1 Juli van dit jaar hoopt men den eersten zender, welke een zendmast wegende 160 ton en met één punt rustend op een porceleinen isolator ter hoogte van 192 meter heeft, in gebruik te kunnen nemen. Op 1 October zal men dan den tweeden zender met een mast van 166 meter, inschakelen. -Alleen komt er, door het uitbreken van den oorlog, niets van een uitvoering van de te Montreux plaats gehad hebbende golf- lengte-verdeeling. Ir. A. Dubois, directeur van de te Amsterdam ge vestigde Nozema, stipte dit onderwerp o.m. aan, tijdens een gesprek, dat wij met hem mochten hebben. Maar hij voegde er dit ter geruststelling! meteen aan toe, dat de beide nieuwe zenders ook op de golflengten, welke Nederland reeds had, kunnen zenden. En dat zal op 1 Juli en 1 October dan ook gebeuren. Een stukje geschiedenis Velen interesseeren zich voor ’t ra- diobedrijf in Nederland. Maar zeer velen, die precies op de hoogte zijn, met wat er in de studio’s omgaat, weten maar zeer weinig of heele- maal niets van den ontwikkelings gang der omroepzenders. Gaan wij terug tot het begin van den omroep in Nederland, dan komen wij allereerst tot den in Hilversum opge- stelden radiozender, dank zij de aan wezigheid van de N.S.F. aldaar. Er werd toen met een betrekkelijk lange golf (1045 meter) gewerkt en op deze golflengte kon geheel Nederland de radioprogramma’s zonder storing op vangen. De Nederlandsche omroep begon met een golf, waarop zich nóch fading het sterker en zwakker worden van ver afgelegen zendstations na zonsondergang, dat zich dichter bij den zender voordoet naarmate de golf korter wordt nóch absorbtie- verschijnselen voordeden. Maar dat werd al heel gauw anders, toen Ne derland een middelbare golf (plus mi nus 300 meter) toegewezen kreeg. Aan de hand van uitgebreide proef nemingen hebben Nederland’s knapste radio-experts uitgemaakt, waar in ons land het best een zender, welke van een middelbare golf gebruik moet ma ken, opgericht zou moeten worden. En uit deze proeven bleek, dat in de om geving van Vianen en IJselstein plaat sen te vinden waren, waar de ontvang- sterkte voor Noord en Zuid niet al leen gelijk was, doch ook dat zij daar t grootst was. Nog ging men niet over één nacht ijs. Men richtte een zendstation in deze streek op en ging de ontvangst in het geheele land na. Deze was uitstekend, zoodat de Raad van Beheer der Nozema aan den Haag ^■oorstelde goedkeuring te verleenen aan de stichting van een omroepzen- der. Tevens werd omdat Nederland jaar lang zijn lange golf (1875) on vrijwillig met Roemenië moest deelen De barre wuiter, welke gelukkig al weer voorbij is, heeft menig bezitter van een tropisch aquarium heel wat hoofdbrekens gekost. Wij hebben in dien tijd getracht hen, voor zoover het besparing van brandstof, noodig voor de verwarming der aquaria, betrof, van dienst te zijn met een artikel over het isoleeren der bakken. Thans is het tijd om het aquarium geheel na te zien, schoon te maken en opnieuw in te richten. Indien uw bak al een paar jaar denzelfden bodem (voedingsgrond) heeft gehad, moet ook deze eens ver vangen worden door een versch meng sel. Er bestaan verschillende manieren om een goeden voedingsbodem voor de aquariumplanten samen te stellen.' In hoofdzaak spelen daarbij bladaarde en klei de belangrijkste rollen. De z.g. gedroogde turfplaten, welke men vroe ger (en zelfs nü nog) veel gebruikte als voedselbodem onder een laag Maas zand, zijn uit den booze. Zij gaan tot verrotting en verzuring over, vormen veen en veengas en verstoren daardoor de natuurlijke gesteldheid van water, planten en visschen. Dus: weg ermee en voor goed! Nadat we ons aquarium hebben leeg gemaakt, reinigen we het grondig met schoon water en een hard schuiertje. Wij controleeren alle hoeken van het ijzeren gestel grondig om na te gaan of er ook doorgeroeste of „dunne” plek ken aanwezig zijn. Is dit het geval, dan moeten de gaatjes dichtgesoldeerd worden en de slechte plaatijzeren bo dem van nieuw plaatijzer worden voor zien. Het is aan te bevelen alle meta len deelen daarna met roode menie te Aan door oorlogs-molest getroffen middenstanders De volgende circulaire is, naar bet Algemeen Weekblad voor den Midden stand (officieel orgaan van den Kon. Ned. Middenstandsbond) meldt, van het Bondsbureau uitgegaan Wij stellen er prijs op u te berichten, iat aan de drie middenstandsbonden in beginsel toestemming is verleend om een actie te organiseeren, welke ten doel zal hebben in den eigen kring der leden gelden te verzamelen, welke spe ciaal bestemd zullen zijn voor stand- genooten, die door oorlogs-molest zoo danig getroffen zijn, dat hun zelfstan dige bestaansmogelijkheid geheel of grootendeels werd vernietigd. Als overweging heeft daarbij gegol den, dat het iederen middenstander, wiens winkel of werkplaats en voor raden gespaard zijn gebleven, een offer waard moet zijn om het zijn getroffen standgenooten weer mogelijk te maken hun bedrijf zoo spoedig mogelijk voort te zetten. De bedoeling is, dat in den Haag een klein centraal comité uit de drie middenstandsbonden zal noemd (voor onzen K.jf.M.B. is dacht aan den heer J. C. secr.-penn. van het dat verder in iedere afdeeling of vak organisatie zich enkele energieke per sonen met de uitvoering belasten, dat overigens opgaven worden verstrekt van alle plaatsen in ons land, waar middenstandsbedrijven door oorlogs- molest zijn getroffen. Dit beteekent dus, dat inderdaad volle aandacht zal worden geschonken aan Rotterdam, dat buitengewoon zwaar werd getroffen, maar dat deze steun-actie niet tot Rot terdam alleen zal worden beperkt. In alle plaatsen, waar middenstands bedrijven door oorlogs-molest getrof fen zijn, zal men goed doen een com missie te benoemen, waarbij, naar onze meening, getracht dient te worden zoo wel een afgevaardigde van het Ge meentebestuur als van de Kamer van Koophandel in te schakelen. Zoodra de voorloopige plannen vas- teren vorm hebben aangenomen, hopen wij u eventueel via ons Centraal Comité nader te berichten. Wij kunnen er nu echter reeds op wijzen, dat ter leniging van den inder daad zeer grooten nood, er ook wer kelijk offers zullen moeten worden ge bracht. Natuurlijk zullen giften van 1 of 2.50 welkom zijn, maar van meet af zal toch wel vast dienen te staan, dat er in het algemeen naar belangrijk hoogere normen zal moeten worden ge zocht. In overweging is als norm door het in te stellen Centraal Comité te doen aan bevelen een zekere fractie van het ge- aan de Nederlandsche regeering verzocht te Montreux pogingen in ’t werk te stellen om ons land twee goe de, middelbare golven te verschaffen. Deze pogingen hadden succes, zoodat ons land de vrije beschikking kreeg over een golf van 413,2 meter en van 355,9 meter, met ingang van 4 Maart 1940. Helaas heeft Zwitserland moeten mededeelen, dat in verband met den huidigen internationalen toestand van de nieuwe golflengteverdeeling voor- loopig afgezien moet worden. Maar dat neemt niet weg, dat de Nozema door bouwt, want de nieuwe x-zenders die beide een zendvermogen van 120 k.w. krijgen dit is de uiterste grens, welke de Internationale Con ventie van Montreux toestaat voor stations, werkende op middelbare golven zullen ook op de golflengten, welke Nederland reeds bezat kunnen uitzenden. Dat men besloten heeft het zendvermogen zoo hoog mogelijk op te voeren, ligt eveneens voor de hand, in verband met zoogenaamde locaal- storingen van naburige omroepzen ders. Het vinden van een geschikt terrein was de eerste zorg, daar men tevens door het bijeenvoegen van beide zen ders in één gebouw een economische bediening der apparatuur zoo mogelijk door wilde voeren. Aangezien het gewenscht is, teneinde de uitstraling der antennes zoo gun stig mogelijk te doen zijn, rondom deze antennes een z.g. aardnet aan te brengen, waarvan de middellijn ongeveer gelijk is aan de uit te Zy, die op den voorrangsweg Utrecht - Vianen - Den Bosch ter hoogte van IJsselstein de blikken naar rechts over het wijde polderland laten dwalen, het polderland, dat een van Nederland’s bekendste schrijvers zoo vaak tot een felbewogen achtergrond voor zijn romans diende, zal uit de verte reeds kunnen constateeren, dat de Nozema niet stil gezeten heeft. Hoog ryzen de beide nieuwe zend masten op uit het frissche groen. En ook het gebouw waarin de apparaten geplaatst zullen worden, is opgetrok ken. Hier klinkt ’t lied van den arbeid werken vele handen naarstig aan de voltooiing van een project, dat globaal geschat op anderhalf millioen gulden komt. Zestig meter lang over de grootste lengte en dertig meter breed over de grootste breedte, maakt het hoofdge bouw een imposanten indruk, ook al is men nog niet heelemaal gereed met de inrichting. Uiterlijk ontbreekt er nog maar weinig. Maar binnenin zijn er nog tientallen werklieden aan den gang. Het gebouw bestaat uit een centraal gelegen hoofdgebouw, dat op een kel derverdieping rust, welke onder het geheel doorloopt. In het hoofdgebouw vinden plaats in de kelderverdieping de pompinstalla- ties en watertanks; ter hoogte van den beganen grond is de machinezaal, aan weerszijden geflankeerd door een lampenbergplaats, een werkplaats en enkele dienstruimten, terwijl op een balkon in deze machinezaal onderge bracht zijn de koelspiralen van de zenders. Op de verdieping hierboven, welke door een dubbelen vloer van de ma chinezaal is gescheiden, bevindt zich de eigenlijke opstellingsplaats van de zendapparaten. De trappen, welke het eindvermogen bedienen, zijn op den zaalvloer geplaatst, terwijl de kleine re z.g. voortrappen wederom op een balkon in deze zenderzaal zijn ontwor pen. Buiten deze zenderzaal bevinden zich de z.g. hoogfrequentruimten, waar spoelsysteem en condensatoren, welke in de verschillende radiokrin- gen zijn geschakeld, komen. Aan den voorkant van dit centrale gedeelte bevindt zich op den beganen grond een hal met vestiaires voor be zoekers; op de tusschenverdieping een kleine ontvangzaal, alsmede slaapge legenheid voor personen, die 's nachts op den zender aanwezig moeten zijn, terwijl op de eerste verdieping een meet- en chefkamer zijn onderge bracht. Deze voorbouw is lager dan het eigenlijke hoofdgebouw. Achter tegen het hoofdgebouw en gedeeltelijk hierin vallend vindt men plaats voor twee hoofdgelijkrichters en een reservegelijkrichter, welke ieder een gelijkstroom leveren van 20.000 V voor de laatste trappen van den zender. Daarachter en uitsluitend op den beganen grond bevinden zich het z.g. schakelhuisje waar de pri maire hoog- en laagspanningsschake- laars zijn ondergebracht en waarach ter men eerst het schakelstation van de PUEM vindt en daarachter de drie transformatorcellen van de Nozema, welke de transformatoren bevatten, V ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a «-■O

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9