Koning Leopold legt de wapens neer voor Dag der beslissing ingesloten legers nadert Mislukte doorbraakpogingen der geallieerden b. 17579. 1940. Dinsdag 28 Mei. delijk overgegeven Het Belgische leger heeft zich onvoorwaar- We Duitsch communiqué meldt: een Britsche oorlogsdocumen ten in België gevonden De Duitsche „Schnell- )oot” een doeltreffend Prins Wilhelm van Pruisen overleden wapen Reynaud over de Belgische capitulatie De beteekenis van den val van Calais PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van gisteren luidt als volgt: aan De indruk te Belgrado. een Fransche ministerraad onverwacht bijeen Te Parijs is gisteravond geheel on verwacht een ministerraad bijeengeroe pen, welke tot middernacht heeft ge- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 (Uit Kef hoofdkwartier van den Führer werd heden medegedeeld, dat onder den indruk van de vernieti gende uitwerking der Duitsche wapenen, de Koning der Belgen het besluit heeft genomen, den verderen zinloo- zen tegenstand te staken en om wapenstilstand te ver zoeken. Hij heeft ingestemd met den Duitschen eisch tot onvoorwaardelijke capitulatie. Het Belgische leger heeft daarmede op den dag van heden de wapens neer gelegd en opgehouden te bestaan. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stjid 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. aan den Zuidelijken uitgang van de Noordzee kunnen presteeren. Men re kent de „Schnellboote” tot de „kleine strijdmiddelen” van den oorlog ter zee, doch juist voor hen biedt het Kanaal een uitstekend arbeidsveld en dat be gint de Britsche zeemacht reeds nu al hard te voelen. Daarbij komen voor de Engelsche schepen ook nog de gevaren, waaraan zij door beschieting van land uit zijn blootgesteld aan de zee-engte, welker breedte bij Calais slechts 35 of 36 k.m. bedraagt. Opvallend zijn ook de successen, welke een Duitsche lucht- doelbatterij en zelfs een pantser-ge- vechtswagen, welks taak nu juist niet zeegevechten zijn, tegen vijandelijke torpedojagers heeft behaald. De Engel sche commandanten hadden blijkbaar nog niet begrepen, dat het thans niet meer is „Engeland verspert het Ka naal”, doch dat het Kanaal thans on der de versperring van de Duitsche wapenuitwerking staat. Vóór het uitbreken van den oorlog beschikte Duitschland over ongeveer 30 snelle motor-torpedobooten. De scheepjes, welke 27 meter lang zijn, zijn uitgerust met drie Daimler- Benz-motoren, waarmede een snelheid wordt bereikt van 68 k.m. per uur. De bewapening bestaat uit 1 luchtdoelmi- trailleur en 2 torpedolanceerbuizen. De bemanning telt 27 koppen. beurtenissen, waren het er, zoo zegt men verder, over eens, dat de bezet ting der Fransche Kanaalkust en der havens Duinkerken, Calais en Boulog ne door de Duitsche troepen een doodelijke, onmiddellijke bedreiging van Engeland zou vormen, omdat de Duitsche luchtmacht van hieruit over de kortste trajecten voor aanvallen op Engeland beschikt. Verder wordt gewezen op het groote voordeel, dat verkorte trajecten voor de luchtmacht vermindering van ’t brandstoffenver- bruik en daardoor weer de mogelijk- „De sleutel tot Engeland” „Wie Calais bezit, heeft den sleutel tot Engeland”, zoo verklaarde men van bevoegde militaire zijde te Ber lijn, tegenover het D.N.B. In 1914 kon Engeland met de hulp van zijn bond- genooten, Frankrijk en België, de be dreiging van Calais door de Duit- schers nog ternauwernood afwenden. De tegenwoordige toestand, aldus zei men verder, is voor Engeland aan zienlijk moeilijker. Het vooruitschui ven van het Duitsche front tot de Fransche kust beteekent, dat de te genstander van zijn basis op het vas teland verdrongen wordt niet alleen, maar ook dat, met het oog op de kracht van de Duitsche luchtmacht, dat de beheersching dezer voor Enge land vitale toevoerroute ineenstort en daarmede, dat de Theems wordt uit- ces maar zeer nadeelige gevolgen voor de Engelschen. Practisch liggen de dingen aldus, dat daar in het hooge Noorden belangrijke zee- en landstrijd krachten gebonden zijn en dagelijks ge voelige verliezen lijden. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De kracht van het pantserwapen Zeer kenmerkend voor de Duitsche superioriteit zijn de in het legerbericht vermelde buitengewone successen van twee Duitsche officieren. Het feit, dat een pantserauto een torpedojager in brand schiet, is in de krijgsgeschiede nis nog niet opgeteekend. Evenals het Duitsche afweergeschut van het vlieg tuig tot den pantserwagen en ten slot te tot het vijandelijk oorlogsschip steeds grootere en voor dit wapen oor spronkelijk niet bepaalde deelen heeft gevonden en getroffen. Evenzoo tooiien zich de Duitsche pantserauto’s in den strijd met de zeestrijdkrachten ook van een onvermoeden kant. Een pendant hiervan vormt de pres tatie van een luitenant der pantser- afweercompagnie van een infanterie- regiment, onder wiens doelbewuste vuren de aanval van 11 vijandelijke pantserwagens ineenstortte, nadat de helft der pantserwagens kapotgescho ten en de rest buiten gevecht gesteld was. Het betreft hier de prestatie van een enkel stuk pantserafweergeschut. Dit voorbeeld doet de vernietiging vermoeden, waaraan de vijandelijke pantserstrijdkrachten zich blootstel den, toen zij stieten op de massa der Duitsche pantserafweerwapens. De strijd bij Narvik, geschakeld voor het scheepvaartver- Sedert helft April hebben de Britten steeds de z.g. reeds voltrokken inneming van Narvik door geallieerde strijdkrachten gemeld. Daardoor is de strijd om Narvik steeds meer tot een prestigekwestie voor de Engelschen, en in laatste instantie tot een gevaar geworden, dat in Londen niet tijdig genoeg is ingezien. Tegen de buitenge woon taaie en dappere Duitsche troe pen, die in het gebied van Narvik ope- reeren, moest de tegenstander vele malen sterkere strijdkrachten inzetten, gelaten over de ontwikkeling der ge- wanneer hij ook maar hoop op^eniger- lei successen wilde hebben. Daaruit vloeiden de noodzakelijkheid voort van grootere troepentransporten, die weer een overeenkomstige nazending van voorraden eischten. Ter beveiliging van de achterwaartsche verbindingen moesten noemenswaardige deelen der Britsche strijdkrachten ter zee in den strijd gebracht worden. Daarmede zijn zij blootgesteld aan de aanvallen van het Duitsche luchtwapen. Het doel der Engelschen, in Narvik vasten voet te krijgen, heeft dus tot nu toe geen suc- De Duitsche bladen over de capitulatie van België De Duitsche bladen publiceeren het bericht van de capitulatie van het Belgische leger met de volgende toe voeging: Duitschland gedenkt in dit uur zijn dappere soldaten, die met een voorbeeldigen strijdgeest zonder eenige terughouding versterkingen omver lie pen, welke tot de sterksten der wereld behoorden. Het geheele Duitsche volk ziet met een gevoel van diepe dank baarheid en onbedwingbaren trots op naar de troepen, die zulke schitteren de wapenfeiten hebben volbracht en deze capitulatie hebben afgedwongen. De Duitsche bladen schenken groote aandacht aan het bericht van het Op perbevel der weermacht, volgens het welk Duitsche „Schnellboote” een Brit- schen torpedojager en een vijandelijke duikboot voor Oostende, resp. den Hel der, vernietigd hebben. Onder het opschrift „Duitsche wa penen beheerschen het Kanaal” herin nert de „Berl. Börsenztg.” er aan, dat reeds tevoren, tijdens het groote Wes telijke offensief, twee vijandelijke tor pedojagers en een hulpkruiser door Duitsche „Schnellboote” vernietigd zijn. Deze kleine torpedo-motorbooten, die nu dank zij den Duitschen opmarsch, hun steunpunten zeer dicht bij den vijand kunnen kiezen, hebben dus reeds bij het begin der operaties bewe zen, zoo vervolgt het blad, wat zij zoo dicht voor de Engelsche oorlogshavens Oudste zoon van den vroegeren kroonprins De oudste zoon van den vroegeren Duitschen Kroonprins Prins Wilhelm van Pruisen werd op 13 dezer aan het front zwaar gewond en is Zondag vroeg in een veldhospitaal gestorven. De bijzetting zal waarschijnlijk mor gen in Potsdam plaats hebben. Prins Wil helm van Pruisen was Ober-Leutnant en aanvoerder van een compagnie in een infanterie regiment. Reeds in 1939 werd hij onderscheiden met het Ijzeren Kruis eerste en tweede klasse. In het burger lijke leven was hij heereboer Prins Wil helm was enkele jaren geleden te Bonn in het huwelijk getreden met een Ita- liaansche, Dorothea van Salviati ge naamd. Hij bereikte den leeftijd van ruim 33 jaar, der beslissing voor de in het Belgisch-Fransche gebied opgesloten tegenstanders onverbiddelijk naderbij komt. Bij de laatste gevechten blijkt, dat de Engelschen nog steeds als voornaamste doel hebben over het Kanaal nog zoo veel mogelijk troepen naar Engeland terug te brengen. De wanhopige tegenstand der Engelschen, zooals bijvoorbeeld in Calais, dient alleen tot dekking van de inschepingspogingen. Het vervoer met schepen binnen het bereik van het Duitsche luchtwapen is echter een moeilijke taak. De uitvoering eischt tijd en brengt zeer zware verliezen. De Fran- schen hebben minder belang bij het Kanaal. Zij trachten hun troepen steeds nog tot tegenaanvallen te leiden en hebben kortelings vooral hun koloniale regimenten in het veld gebracht voor doorbraakpogingen. Deze vruchtelooze aanvallen stortten echter alle in het Duitsche vuur ineen. dat de Fransche krijgsgevangenen be handeld worden in overeenstemming met de internationale verplichtingen* De aan de Fransche officieren buiten het kader der bestaande conventies aanvankelijk verleende vrijheden zijn, naar hieraan toegevoegd werd, opge heven, toen gebleken was, dat in Fransche krijgsgevangenschap ge raakte Duitsche officieren zijn mis handeld. Principieel krijgen de officie ren en manschappen, naar ten slotte werd opgemerkt, dezelfde internatio naal vastgestelde behandeling. De verwoesting te Leuven. Het Britsche departement van voor lichting heeft „gedementeerd”, dap Britsche troepen de stad Leuven in brand hebben gestoken, en heeft ver der verklaard, dat de bibliotheek t« Leuven bij den aftocht der Engelschen onbeschadigd was. Van Duitsche zijde wordt naar aan leiding van deze tegenspraak met na druk gewezen op de verklaringen van ooggetuigen en neutrale waarnemers, zoo bijv, op die van buitenlandsche perscorrespondenten, die ter plaatse geweest zijn en met de inwoners der stad hebben gesproken. Zoo schrijft de frontcorrespondent van de „Giornale d’Italia”: „uit alles, wat men in Leu ven te zien kreeg, blijkt duidelijk, dat de Engelschen niet zoo zeer het oog hadden op het opgeven der stad als wel op haar verwoesting”. De „Popolo di Rotna” publiceert het verslag van een ooggetuige, die vertelde, dat de geheele binnenstad door de Engelschen in asch en puin gelegd was. „In het besef, dat zij tot den terugtocht moesten overgaan aldus zegt deze ooggetuige verder hebben de Engelschen met een wel lust, welken men in strijdende legers der beschaafde naties niet kent, alles in puin gelegd. Zij hebben zelfs de bibliotheek van 70.000 deelen, aan welker opbouw alle landen hebben medegewerkt, in brand gestoken”. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Parijs De Fransche minister-president Reynaud heeft vanmor gen een radio-rede gehouden, waarin hij o.a. het vol gende verklaarde s,Ik moet het Fransche volk heden, in een zeer ernstig uur, mededeeling doen van hetgeen in den afgeloopen nacht is geschied. In het Noorden strijden wij sinds dagen met alle kracht tegen het Duitsche leger. Sinds den 14-en Mei hadden de Duitschers het leger der geal lieerden in twee groepen gesplitst, een in het Noorden en een in het Zuiden. In het Noorden streed het derde geallieerde leger, dat was samengesteld uit Franschen, De algemeene indruk op grond van het heden uitgegeven legerbericht is, dat de dag het Britsche expeditiecorps en Belgen, onder het opper bevel van Blanchard. Het Belgische leger heeft vannacht op bevel van zijn Koning, gecapituleerd. Achttien dagen geleden richtte de Koning zich tot ons. Thans heeft Koning Leopold III de wapens neergelegd. Hij heeft dit besluit genomen tegen den eenstemmigen wil van het ministerie/’ Reynaud verklaarde dat het Belgische leger dat zich vanmorgen om 4 uur in den sector ten Noorden van de hoofdstad (La Capitale) bevond, den weg geopend heeft voor den inval der Duitsche pantser-divisies. (Het D.N.B. merkt hierbij op, dat met ,,La Capitale” waar schijnlijk is bedoeld Duinkerken). Voorts verklaarde Reynaud Thans moeten wij vertrouwen op onze soldaten en lei ders, die het totale blok van het front vormen. Wij zul len de Somme-linie houden en eveneens de linie de Aisne’L De Fransche krijgsgevangenen in Duitschland. Over de behandeling der Fransche krijgsbgevangenen is aan buitenland sche journalisten op gestelde vragen van welingelichte zijde medegedeeld, duurd. Het bericht van de overgave van België is in politieke kringen van Bel grado als een bliksemstraal ingesla gen. Men ziet daarin den laatsten uit weg, welke den Belgischen koning nog over bleef, zijn volk van den zekeren ondergang te redden, waarin het stel lig zou zijn gestort indien het aan de ■zijde van Engeland en Frankrijk had blijven strijden. De indruk is des te grooter, aangezien de bladen heden juist valsche berichten publiceerden uit Parijs over een beweerde uiterst gunstige positie aan het Noordelijke front. Voorbereiding voor een opmarseb naar Duitschland Bij het passeeren van de Schelde na bij het kasteel Elsigem door een regi ment infanterie, werden Britsche oor- logsplannen buitgemaakt, welke een inzicht geven in de voorbereidingen van de Engelschen voor een opmarsch naar Duitschland door België. Het D.N.B. heeft een verslag ontvangen, waarin de nadere omstandigheden, waarin deze plannen in Duitsche han- keer uit het Kanaal. Londen als de grootste haven met de hoogste capa citeit, die 40 procent van den geheelen Engelschen invoer ontving, zinkt daar mede practisch terug tot onbeduidend heid. Het gevolg daarvan is een ver dere overbelasting der Westelijke En gelsche havëns, welker capaciteit reeds geheel gebruikt wordt. Alle buitenlandsche militaire vloot experts, die zich in den laatsten tijd in de buitenlandsche pers hebben uit- heid tot vergrooting van den bommen- last meebrengen. Bovendien maakt die verkorting het mogelijk, dat in plaats van eens, meermalen per dag tot actie kan worden overgegaan. De snelle bezetting der belangrijkste Kanaalhavens, Boulogne en Calais, heeft tot gevolg gehad, dat de moge lijkheid van inscheping der nog op Franschen grond staande Britsche troepen sterk verminderd is. Uit mede deehngen van Duitsche waarnemers is bekend, dat de Engelschen in alle havens aan het Kanaal betrekkelijk veel scheepsruimte voor het wegvoe ren der troepen naar Engeland gereed gehouden hadden. Dat is de reden voor den taaien tegenstand bij Calais. Indien er thans nog Engelsche troepen in Noord-Frankrijk zijn, is dat een voudig zoo te verklaren, dat zij niet meer alle op de gereed gehouden schepen konden terugkeeren. De Duit sche luchtmacht heeft aan de nog in het vijandelijke gebied gelegen haven werken aan de Fransch-Belgische kust ernstige schade toegebracht. Boven dien echter heeft zij batterijen, die op de frontlijn vuurden, tot zwijgen gebracht en groote oppervlakten bosch waarin dichte troepenconcentraties van den tegenstander gemeld waren, in brand gestoken. Aanvallen op Roode Kruis ambulances. Het aantal gevallen waarin vijande lijke luchtstrijdkrachten aanvallen doen op voertuigen van het Roode Kruis, aldus meldt het D.N.B., neemt toe. Kort geleden werd bericht, dat op 14 Mei een vijandelijke vlieger een aanval had gedaan op een Roode Kruis compagnie van een pantseraf- deeling bij Givonne, waarbij vier man werden gedood en acht gewond. Thans is bericht ontvangen van een pantserdivisie, dat op 17 Mei om streeks acht uur ’s avonds een zieken auto door een vijandelijken vlieger aanval verloren is gegaan. Door dezen barbaarschen en tegen ’t volkenrecht indruischende daad werden 2 man gedood en zes gewond. Twee vracht auto’s, waarop het Roode Kruisteeken was aangebracht, werden vernietigd. Luchtaanvallen op niet- militaire doelwitten. Tot de steden waar vijandelijke bombardementsvliegtuigen in den nacht van Zaterdag op Zondag bom- men op niet-militaire doelwitten heb- ben laten vallen, behoort ook Gulik. Het „Jülicher Kreisblatt” meldt, dat te Selgersdorf door vijandelijke vlie- gers een aantal bommen zijn gewor- pen. Een huis werd door een bom ge- - heel verwoest, een ander zwaar be- i schadigd. Een persoon kwam om het leven, een tweede werd ernstig ge- wond. -AS AA HAAGSCHE COURANT Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboek!). Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1