HET LEVEN met zeer interessante foto’s der laatste dagen VERSCHIJNT MORGENOCHTEND Italiaansche herdenking Calais De val van crisis GEMENGD NIEUWS VAN REEUWIJK’S Meubelen HET NIEUWE NUMMER VAN Bezorgdheid over Duitschen opmarsch Duitsche activiteit ter zee De binnenlandsche Frankrijk mededeelingen van hull. EERSTE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 MEI 1940. VEREENIGDE STATEN. JAPAN. DUITSCHLAND. MET JONGETJE SPEELDE KRUIT Torpedojager en duikboot vernietigd in het Tapijten Gordijnen Ontploffing te Amersfoort en op Malta De Italiaansche pers over den Duitschen opmarsch Betoogingen tegen Engeland in Spanje Dertig dooden bij spoorwegongeluk in Argentinië Telegrammen aan Mussolini Duitsche persstemmen Critiek in de Fransche en Britsche pers De economische beteekenis van Fransche industriegebied Maatregelen te Gibraltar t Dit 1 VERSPREIDE BERICHTEN. Sedert weken het proces, dat zich thans afspeelt, voltrekt zich crisis van werkelijk onhoud- toestand Thans ver- van op gewezen, meldt het D.N.B., dat de strijd der wapenen tevens een strijd is tegen het vitale deel van het Fransche bedrijfsleven. De economische beteeke- nis van het Fransche industriegebied, dat zich langs de grenzen van Luxem burg en België uitstrekt, kan nauwelijks hoog genoeg geschat worden. Immers bedraagt de opbrengst van steenkool 75 procent, van ijzererts en gietijzer 94 resp. 91 procent, van staal 82 procent der totale productie. De Fransche tex- Maatschappij voor Woninginrichting, N.V. Rochussenstraat 169 Rotterdam KEIZERSGRACHT 268, A’DAM tielindustrie produceert aldaar 80 pro cent van haar wol-, 30 procent van haar katoen- en niet minder dan 90 procent van haar linnenproductie. Een belangrijk centrum vormt het Noordelijke gebied om Rijssel, waarin zich het grootste deel der Fransche ko lenmijnen, belangrijke gieterijen en de hoofdzetel van de textielindustrie be vinden. Alle verbindingen van het Noor den met het binnenland zijn reeds ver broken. Het industrie- en ertsgebied is grootendeels bezet of gevechtsgebied ge worden. Een deel der mijnen in het vroeger Duitsche Lotharingen, ligt reeds stil sinds het uitbreken van den oorlog en ook het resteerende deel zal nauwe lijks meer zijn normale productie ver- toonen. Zoo is het Fransche bedrijfsleven en in het bijzonder de Fransche oorlogsin dustrie, reeds na enkele dagen van mili taire bedrijvigheid, van zijn voornaam ste steunpunten beroofd. Communistenleiders gearresteerd. Te Toulon zijn vier voormalige com munistenleiders gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht aangekopdigd elk afzonderlijk geval te zullen laren onderzoeken, teneinde daaruit de noodige gevolgen te trekken. In tegenstelling tot den vorigen oorlog, zoo schrijft de „Völkischer Beobachter” is Duitschland zijn tegenstander ook de baas op het gebied van de oorlogvoe ring met het geschreven en gesproken woord. De Duitsche opheldering werkt met onweerlegbare feiten en zekere be wijzen. Gistermiddag hoorde een politieagent die in de omgeving van de Punten ber- gerlaan te Amersfoort surveilleerde, een hevigen knal. Toen hij zich naar de plaats begaf, vanwaar het geluid kwam, liep de zestienjarige B. hem met bebloede handen en gezicht tegemoet. Het bleek namelijk, dat de jongen met kruit had gespeeld, diat onverwacht ontplofte. De knaap had zeven slagpijp- jes in zijn bezit. Nadat de jongen in een apotheek was verbonden, is hij naar de ouderlijke woning vervoerd. Het Opperbevel der Duitsche Weer macht deelt mede Bij een aanval op de nog in vijande lijk bezit zijnde Kanaalhaven Ostende is het aan een onzer snelle booten ge lukt een Britschen torpedojager met een torpedo te vernietigen. Bovendien werd door onze snelle booten voor den Helder een vijandelijke onderzeeboot tot zinken gebracht. der in Noord-Frankrijk, wordt er van deskundige Duitsche zijde ,Berl. Lokal Anz?”, “is, om tot Gibraltar De verrassing der Duitsche pantserwagens. Naar de Londensche correspondent van „Svenska Dagbladet” uit Stock holm meldt, zijn de geallieerden vooral verrast door de nieuwe, zware Duitsche pantserwagens, welke in Polen nog niet gebruikt waren. Men wist wel, al dus deze correspondent, dat de Duit- schers zulke gevechtswagens maakten, doch men kon niet vermoeden, welke tactische opdrachten zij zullen vervul len. Men had een langzamen, dik ge- pantserden gevechtswagen verwacht, welke bij aanvallen tegen versterkte stellingen met infanterie zou samen werken. Het gaf een geweldigen schok, toen bleek, dat deze zwaar gepantserde gevechtswagen in staat was snelle, be wegelijke pantserdivisies te volgen. „anti- Gebrekkige voorlichting van het Engelsche volk. Het Zweedsche blad „Dagens Nyhe- ter” publiceert een bericht van zijn Londenschen correspondent, waarin de nadruk wordt gelegd op de gebrekkige en onbetrouwbare voorlichting der En gelsche openbare meening over de militaire operaties in België en Frank rijk. De voorlichting werkt, zoo gaat het bericht verder, alsof voor de En gelsche openbare meening een goidijn gehangen wordt voor den oorlog in Frankrijk. Men kan zich over den fei- telijken toestand geen meening vor men. Kenmerkend voor den toestand is overigens, dat de militaire mede werkers van de Engelsche bladen zich in den laatsten tijd van ieder commen taar hebben onthouden. Het meest op vallende is, dat de Engelsche open bare meening tot het inzicht is geko men, dat nu alles met razende snelheid gebeuren moet. Een Engelschman heeft tegenover den correspondent ver klaard „De tijd heeft niet, zooals de Engelsche leiders het volk steeds ver zekerd hebben, voor, doch tegen Enge land gewerkt.” De Italiaansche bladen beschouwen de door braak bij Yperen en den ge- stadigen opmarsch der Duitsche troe pen langs de Kanaalkust als verdere beslissende operaties tot vernietiging der ingesloten geallieerde legers en als een directe bedreiging van Engeland. De „Corriere della Sera” schrijft, dat de beheersching van het Kanaal door Engeland afgeloopen is. De laatste nog niet bezette Kanaalhavens zijn onbruik baar gemaakt, terwijl aan den over kant van het Kanaal op Engelschen bodem Dover, Folkestone en Ramsgate in vlammen staan. De storm richt zich naars en bezitters van café’s en zaken er opmerkzaam op gemaakt, dat zij voor alle „défaitistische, alarmeerende of tendentieuze uitlatingen”, die in hun lokalen worden uitgesproken, verant woordelijk worden gesteld. Te Burgos is een spontane betooging tegen Engeland gehouden, waaraan het grootste deel der bevolking deelnam. Voor aan den optocht, welke door de stad trok, werd een geweldige transpa rant gedragen met het opschrift „Gi braltar behoort aan Spanje”. Inciden ten deden zich niet voor. Naar luidt zijn ook in andere steden Spanje betoogingen gehouden. het militaire gevolg van de geweldige historische gebeurtenis, de verovering van Calais, waardoor zij den sleutel van Engeland in handen hebben. De „Po- polo d’Italia” schrijft, dat de verovering van Calais een historische revolutie beteekent. Teneinde de geweldige draagwijdte van de gebeurtenissen te begrijpen, is het voldoende er aan te herinneren, dat de Duitschers van 1914 tot 1918 de uiterste pogingen in het werk hebben gesteld om dit doel te be reiken. De verovering van Calais be wijst tevens, dat de omsingelingsring om de geallieerde legers onverbiddelijk gesloten wordt. Het oogenblik, waarop de ingesloten geallieerde divisies zich zullen moeten overgeven of vernietigd zullen zijn, is niet ver meer. Italiaansche gezant heeft onderhoud met Egypti- schen ministerpresident Naar de „Popolo d’Italia” uit Alexan- drië meldt, heeft de Italiaansche ge zant een langdurig onderhoud gehad met den Egyptischen ministerpresident. Daarna ontving de ministerpresident den Engelschen ambassadeur. Diplomatieke mutaties Het Fransche staatsblad publiceert de diplomatieke mutaties, waarop Rey- naud reeds heeft gezinspeeld. De vroe gere ambassadeur te Berlijn, Coulon- dre, is benoemd tot ambassadeur in Zwitserland. D’Ormesson is ambassa deur bij den Heiligen Stoel geworden. De la Baume gaat naar Madrid als op volger van Pétain. Bij Bahia Blanca is gisteren een auto door een sneltrein gegrepen en vernield. Zes wagens van den trein ontspoorden. Er zijn 30 dooden en tal rijke gewonden. Fransche vlooteenheden te Cyprus. De bladen te Rome berichten uit Ankara, dat de Fransche vlooteenhe den, welke tot dusver in Syrische ha vens waren gestationneerd, thans het anker hebben uitgeworpen op de reede van Cyprus. Naar aanleiding van het feit, dat Italië 25 jaar geleden aan den wereld oorlog is gaan deelnemen, zijn den Duce door talrijke organisaties en universiteiten telegrammen gezonden, waarin de nadruk gelegd wordt op de bereidheid van het Italiaansche volk om nogmaals op een beslissend oogen blik aaneengesloten op te treden voor de natie. In het telegram van oudstrijders uit den wereldoorlog verklaart de voorzit ter, dat „thans dezelfde elementen, die de moreele orde van Europa ver nietigden, hun verbazing er over aan den dag willen leggen, dat Italië zijn positie fundamenteel gewijzigd heeft en thans duidelijk, loyaal en bewust van zijn verantwoordelijkheid en in het volle gevoel van zijn eer aan den kant staat van die oudstrijders, die toentertijd onze tegenstanders waren”. Ook in alle andere telegrammen aan den Duce wordt het hartstochte lijke begrip en de volle zekerheid voor de aanstaande groote taken en de bereidheid tot optreden van het geheele Italiaansche volk uitgespro ken, welk volk, om zijn Duce ge schaard, weet, dat „de gerechtvaar digde aspiraties van Italië onder zijn leiding worden verwezenlijkt”. Aan den Kroonprins, als inspecteur- generaal van de Italiaansche infante rie, zijn op den verjaardag van de in fanterie telegrammen gezonden door den chef van den generalen staf der weermacht, maarschalk Badoglio, en den staatssecretaris in het ministerie van oorlog, generaal Soddu. In deze telegrammen wordt verklaard, dat de Italiaansche infanterie in deze ernsti ge uren bereid is om „uit naam van den Koning en Keizer en volgens de bevelen van den Duce den opmarsch te beginnen naar nieuwe doelstellin gen van den roem”. Saboteurs ter dood veroordeeld. Van de Fransch-Zwitsersche grens meldt het D.N.B.: De Fransche recht banken vellen dagelijks vonnissen tegen saboteurs en defaitisten. In Parijs heeft het derde militaire gerechtshof vier arbeiders wegens sabotage in een vlieg tuigfabriek ter dood veroordeeld. Twee andere arbeiders uit dezelfde fabriek, die eveneens van sabotage beschuldigd werden, werden tot twintig jaar dwang arbeid veroordeeld. De beschuldiging tegen deze zes arbeiders luidde: Brand stichting bij vliegtuigen waaraan zij werkten. Onder beschuldiging van hun werk te hebben verlaten, zijn elf ar beiders uit de omgeving van Versailles en Argenteuil gearresteerd. DUITSCHE PERS TEGEN DE GRU WELBERICHTEN. De Duitsche bladen houden zich op nieuw bezig met de talrijke gruwelbe- richten, welke door de vijanden van Duitschland verspreid worden. Het doel van deze ophitsing, zoo schrijft de „i eiken prijs hulp van andere volkeren te krij gen en de bevolking in België en Frankrijk aan te zetten tot een wilden strijd tegen de Duitsche soldaten, ten einde de Duitsche Weermacht moeilijk heden te bereiden. De „Berl. Börsen Ztg.” wijst in dit verband op het vermoorden van Duit sche vliegers door Fransche soldaten en constateert ten aanzien van deze schending van het volkerenrecht, dat generaal-veldmaarschalk Göring heeft Kustvaartuig op een mijn geloopen. Ter hoogte van Egersund, in Noor wegen, is gisteren een kustvaartuig van 110 ton, op een mijn geloopen. De uit twee leden bestaande bemanning kwam hierbij om het leven. De Italiaansche aanspraken op Nice De „Lavoro Fascista” houdt zich heden bezig met de Italiaansche aan spraken op Nice. Het blad schrijft, dat het hier gaat om een stad, waar 50.000 Italianen wonen en die een vol komen Italiaansch uiterlijk heeft en Italiaansche gebruiken toont. Haar tachtigjarig toebehooren tot Frankrijk heeft het Italiaansche karakter der stad niet vermogen te wijzigen. Van 1388 tot 1860 is Nice bijna onafge broken Italiaansch geweest. Na tachtig jaar wordt thans voor Italië het pro bleem van Nice in zijn geheel gesteld. Niemand twijfelt er aan, dat het zal worden opgelost in overeenstemming met het recht der natie. Franschen en Belgen willen naar Spanje Naar uit Pamplona gemeld wordt, bevinden zich op het oogenblik meer dan honderdduizend personen, meeren- dcels Franschen en Belgen, aan de Fransch-Spaansche grens, wachtende op een vergunning om Spanje binnen te trekken. Er zijn onderhandelingen gaande over hun eventueele toelating in de provincie Navarre. Het speciale bericht ever den val van de Fransche Kanaalhaven, die, naar heden Het Zweedsche blad „Folkets Dag blad” houdt zich bezig met de binnen landsche crisis in Frankrijk. Het blad schrijft o.a. Bij het reorganisatie- in Frankrijk een innerlijke ernstigen aard. Onder bescherming der autoriteit van Pétain en Weygand is Reynaud over gegaan tot een radicale zuiverings actie. Vanzelfsprekend is, dat een nog verder gaande zuivering in de lagere rangen nog volgen zal. Het conflict zou zich niet beperken tot een meenings- verschil op het gebied der verdedi- gingspolitiek, hoewel dat reeds ernstig genoeg is. Er zijn ook tegengestelde opvattingen betreffende de toekomstige oorlogvoering van Frankrijk, zoowel in buitenlandsch politiek als militair poli tiek opzicht. Uit het verslag van Dala- dier als minister van oorlog, trekt het blad de conclusie, dat er ongetwijfeld een tegenstelling bestaat tusschen Rey naud en zijn minister van buitenland- sche zaken, Daladier. Vlektyphus in Fransche vluchtelingenkampen Van de Fransche grens meldt het D.N.B. In de voorloopige kampen voor vluchtelingen uit de Oostelijke en Noordoostelijke gebieden van Frank rijk is vlektyphus uitgebroken. Talrijke gevallen worden in het bijzonder ge meld uit Evraux, Nonancourt en Dreux. De autoriteiten hebben terstond alle maatregelen genomen om de pa tiënten te isoleeren, doch men vreest, dat reeds tal van bacillendragers voor dat de ziekte ontdekt is, verder naar het binnenland zijn vervoerd. Tot dus ver was het nog niet mogelijk in de algemeene verwarring de vluchtelingen aan een nauwkeurige medische con trole te onderwerpen. Onbestelbare postzendingen. Naar het ministerie der posterijen mededeelt, liggen op het oogenblik te Parijs en in de departementen rond een millioen postzendingen aan inwoners der geëvacueerde gebieden, die thans niet besteld kunnen worden. Zuiveringsactie bij de politie De zuiveringsactie onder de leden der Fransche politie wordt voortgezet. De minister van binnenlandsche zaken heeft den president der republiek een decreet doen toekomen, waarbij 8 poli tiecommissarissen van hun functie worden ontheven. BEPERKTE KABINETSRAAD GEVORMD Te Tokio werd gisteren besloten tot de vorming van een beperkten kabi netsraad, waartoe zullen behooren de minister-president en de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en ma rine. De beperkte kabinetsraad zal tweemaal per week vergaderen, ten einde rekening te kunnen houden met de nieuwe ontwikkeling van den toe stand in China en in Europa. den zijn gevallen, geschilderd worden en welke tevens een aanvullend bewijs vormen voor de Britsch-Belgische sa menwerking. In den loop van den strijd op dit punt moesten de Engelschen één van hun officieren in gevangenschap ach terlaten en met hem omvangrijk en verhelderend materiaal. Het betrof hier de op Belgisch gebied sinds maan den zorgvuldig voorbereide bijzonder heden van hun operatieplan. Dit mate riaal, bestaande uit operatieplannen, kaarten en een geheim bevel, aange vuld met verklaringen van gevange nen, toonde het volgende aan De Britsche officieren behoorden tot een staf van verkenners, die in de eer ste maanden van het jaar, uiterlijk be gin Maart, met zijn werkzaamheden begonnen was, in samenwerking met Belgische militairen, en een nauwkeu rig operatieplan voor dit doel van den Britschen opmarsch via België voorbe reidde. Het was de afzonderlijke uit werking van een sinds lang tevoren vastgestelde groote gedragslijn. Niet alleen ’t in Duitsche hand gevallen ge heime bevel, doch ook de buitengewoon goed opgebouwde stelling, welke de Duitsche troepen hier moesten verove ren, bevestigden, dat deze Britsche staf van verkenners in samenwerking met de Belgische deskundigen, de gehelde als een der voornaamste gevechtslinies hadden ontworpen. Twee Engelsche divisies, later ver sterkt door resten van het Belgische leger, waren op deze linie samenge bracht. Bij deze divisie bevond zich o.a. ook het Royal Sussex regiment, dat tot dusver door zijn optreden in Palestina bekend geworden was. regiment bevond zich sinds den 23en Mei aan het front, sinds den 25en Mei was het echter verslagen, gevangen genomen of op de vlucht van gisteren belangrijkste het legerbericht van heden bevestigt, na feilen strijd in Duitsche handen viel en voorts de diepe inbreuk op de in Artois en Vlaanderen ingesloten legers der Westelijke mogendheden staan op den voorgrond van'de geheele Duitsche avondpers. De meeste bladen wijzen vooral op de historische beteekenis van Calais, en schrijven, dat de Duitsche troepen hier op den oudsten, historischen grond staan. Over den weg van Dover naar Calais liep in vredestijd de stroom van Engelsche bezoekers van het vasteland. Het begrip DoverCalais is sedert het samengaan van Engeland en Frankrijk in de Entente Cordiale zelfs symbo lisch geworden voor datgene, wat de Westelijke mogendheden in deze wereld vertegenwoordigen. DoverCalais heette de groote ver sperring in den wereldoorlog. Niet ver van Dover ligt Hastings, waar Willem de Veroveraar in 1066, dus negen eeuwen geleden, landde om van het vasteland af de grondslagen te leggen voor de Engelsche staatsleiding, aldus de „Deutsche Allgemeine Zeitung”. Gedurende volle twee eeuwen, van 1347 tot 1558, schrijft het „Hambur ger Fremdenblatt”, wapperde in Dover de vlag van een Engeland, dat er zich op toezette, zijn door bloed gedrenkte interventiepolitiek op het Europeesche vasteland te voeren. Ook uit het Zuiden wordt de Duit sche muur steeds meer het omsloten gebied ingedreven. Uit de richting van Lens stooten de Duitsche troepen thans in het van industriesteden en -installaties wemelende mijngebied, waar de massa’s der Fransche troepen der verslagen legers hun lot tegemoet zien. De voor den vijand kanslooze slag woedt verder, zoo schrijft de „Berliner Börsenzeitung”. Corsicanen betoogen in Rome. Een talrijke groep te Rome woon achtige Corsicanen heeft een lauwerkrans gelegd bij het monument van den held van de Italiaansche be weging op Corsica, Pasquale Paoli. De krans was versierd met de Itali aansche kleuren. De voorzitter van de Italiaansche cultuurgroep, Petru Gio- vacchini, bracht een groet aan den Duce en verheerlijkte het Italiaansche wezen van Corsica. De menigte juich te geestdriftig en improviseerde een zeer levendige betooging voor het Ita liaansche Corsica. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Niettegenstaande den overweldigenden Duitschen opmarsch probeeren de Pa- rijsche bladen gisteren nog meer dan in den laatsten tijd den indruk van den opmarsch der Duitsche troepen, vwelke op steeds grooter wordende dee- len der bevolking indruk begint te maken, te verzwakken. De bladen ge ven zich over aan een krampachtig optimisme. De „Oeuvre” beschouwt den slag in Vlaanderen als een gewel digen verdedigingsmuur, welken de geallieerden tegen Duitschland hebben opgericht. De „Oeuvre”, evenals de meeste andere bladen, schrijven zelfs, dat een „verbetering van den toestand” steeds duidelijker wordt. Tevens wordt er echter op gewezen, dat zich zeer groote moeilijkheden voordoen met de dringendste eischen van de oorlogvoe ring. Ook generaal Duval probeert in de .Journal” afbreuk te doen aan de door Duitschland gevolgde tactiek in Vlaanderen en schrijft: Het wekt den schijn, alsof de kracht van den eersten aanval der Duitschers thans uitgeput raakt. Slechts in uitzonderingsgevallen komt in de Fransche pers een andere stemming tot uiting. Zoo schrijft Maurras in de „Action Francaise”, dat men zich niet in dezen oorlog had moeten storten. In dezelfde mate stijgt in de Fransche pers de onrust over de houding van Italië. De „Figa ro” schrijft, dat de houding van de Italiaansche pers met het uur vijan diger tegenover de geallieerden wordt en° wijst op de bijeenkomst van de Italiaansche frontstrijdersbonden, wel ke een deelneming van Italië aan den oorlog verlangen. onverbiddelijk tegen Engeland. Dit is In verband met de doorbraak Duitsche legers DE BERAAMDE AANSLAG OP HET STOOMSOtlIP „president ROOSEVELT". Het Duitsche Nieuwsbureau meTdt uit New York Het bericht, dat Enge land een aanslag in den zin had op het Amerikaansche schip „President Roo sevelt”, dat onderweg is naar Galway voor het aan boord nemen van Ame rikaansche onderdanen uit West- Europa, heeft een groote opschudding verwekt. Men herinnert zich het be richt van den Londenschen correspon dent van de „New York Post”, Stone- man, volgens hetwelk in de naaste toekomst zich de allergrootste sensatie van den oorlog zou voordoen. De ont hulling van deze sensatie zou de ge heele West-Europeesche wereld diep schokken en de grootste ontzetting ver oorzaken. Veelvuldig hoort men de op vatting, dat deze twee berichten met elkaar in verband moeten worden ge bracht. Inzake het bericht uit Boston over een van Engelsche zijde voorgenomen aanslag op de „President Roosevelt” berichten de bladen te New York, dat een Britsche staatsburger op dit schip werkzaam was als kok. Op den dag vóór het vertrek van het schip naar Galway (Ierland) zeide de democrati sche senator Reynolds in een formeele persverklaring te moeten waarschu wen voor een tweede „Lusitania”- geval. Zonder Engeland rechtstreeks te noemen verklaarde Reynolds, dat het schip, wanneer het op de terugreis vol zou zijn met Amerikanen, „het risico eener torpedeering wel waard” zou zijn. In zijn persconferentie heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Huil, geruchten, volgens welke de Ameri kaansche troepen aan de Mexicaansche grens versterkt zouden zijn, tegenge sproken. Hij zeide voorte, dat met Ecuador nieuwe onderhandelingen met betrekking tot een gemeenschappelijke verdediging van het Panama-kanaal begonnen zijn. Naar aanleiding van het bericht.dat de zaakgelastigde te Berlijn, Kirk, zich naar Rome begeven heeft, zeide Huil, dat Kirk zeer overwerkt was. Het de partement van buitenlandsche zaken heeft er op aangedrongen, dat hij van tijd tot tijd vier of vijf dagen met ver lof zou gaan, om rust te nemen. Huil zeide niet te weten, waar Kirk zijn verlof doorbrengt. In ieder geval heeft hij geen opdracht voor een missie te Rome. Veroordeelingen wegens Fransche uitlatingen” De vierde Parijsche strafkamer heeft naar de „Pari^ Soir” meldt, verschei dene vonnissen geveld wegens z.g. anti-Fransehe uitlatingen. Een Griek en een Arabier werden elk tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Vol gens de „Petit Parisien” veroordeelde het gerecht te Mans een 19-jarigen kapper, wegens „anti-nationale uitlatin gen” tot 2 jaar gevangenisstraf, een tweede Franschman werd tot 2 jaar en 10.000 franc boete veroordeeld. Zes Arabieren zijn veroordeeld wegens het verlaten van hun werkplaats. Zij kre gen gevangenisstraffen tusschen 6 maanden en 2 jaar. De prefect van Belfort heeft in een officieele waarschuwing alle hoteleige- Bovendien publiceeren de bladen de laatste berichten over dg bijeenkom sten in het Forum Mussolini, waar transparanten werden vertoond met het' opschrift „Oorlog „Wij willen op- marcheeren” en „Middellandsche Zee”. De Engelsche bladen verhelen hun bezorgdheid niet over de ontwikkeling van den militairen toestand. De mili taire medewerker van de „Sunday Express” schrijft, dat de operaties der geallieerden aan het Westelijk front ten doel hadden, een verdedigingslinie te behouden, welke van Duinkerken over Rijsel, Douai, Kamerijk, St. Quen tin naar Laón loopt. De gevechten in den sector van Gent naar Laon zijn zoo mogelijk nog van grootere beteekenis, dan het sensationeele oprukken van de Duitsche gemotoriseerde eenheden naar Boulogne en Calais. Indien de havens aan het Kanaal onder Duitsche controle zouden staan, zouden met het oog op de bezetting van Noorwegen alle Britsche havens aan de Oostkust met inbegrip van Lon den als geblokkeerd moeten worden beschouwd en zou de Engelsche scheep vaart naar de Britsche havens aan de Westkust verplaatst moeten worden. De „Times” juicht de benoeming van Ironside tot opperbevelhebber der bin- denlandsche verdediging toe en schrijft, dat de nieuwe taak, welke hem thans is toevertrouwd, zeer verantwoordelijk is als gevolg van de laatste tactische ontwikkelingen van den oorlog. De toestand aan het front is weinig veranderd. Wij kunnen, zoo besluit de „Times”, den toestand aan het front niet beoordeelen, doch wij weten, dat de gapingen in het Westelijk front nog steeds open zijn en dat hier verdere Duitsche gemotoriseerde eenheden doordringen. SuezGibraltarDardanellen Het Italiaansche blad „Piccolo” wijst op het feit dat er drie koorden rond om Italië zijn gespannen, welke de ontwikkeling van Italië verhinderen. Die drie koorden heetenSuez, Gibral tar en Dardanellen. Bismarck reeds heeft toegegeven, dat Italië zich in de Middellandsche Zee in een baren toestand bevond Die heeft reeds te lang geduurd. zegt Italië Het is genoeg. Italië moet de vrijheid en onafhankelijkheid van zijn rijk verzekeren. Het moet baas zijn over zijn eigen zee. Het moet de drie koorden absoluut doorsnijden. Volgens een bericht uit heeft de gouverneur van Gibraltar ver ordend, dat van heden af zich tusschen half twaalf des avonds en half zes des morgens niemand op straat mag bevin den. Alleen leden van het garnizoen in uniform zijn van dit verbod uitge sloten. Uit Malta wordt aan Stefani gemeld, dat de gouverneur van het eiland be volen heeft algeheele verduistering toe te passen van 11 uur ’s avonds af. Wie in strijd handelt met deze voorzichtig- heidsmaatregelen tegen valschermtroe- pen, zco wordt in de verordening ge zegd, loopt gevaar doodgeschoten te worden. werken 300 Noor- sche telegraafarbeiders aan het herstel van de telegraaflijnen in Noorwegen. De voornaamste lijnen zijn thans weer hersteld. In Zweden wordt met ingang van heden alle ijzerafval en smeedijzer in beslag genomen. Daaronder vallen alle voorraden ijzerafval, die niet tot den staatsvoorraad behooren en alle smeed ijzer, dat wordt ingevoerd. De opperste sovjet te Moskou heeft gisteren het handels- en scheep- vaartverdrag, dat op 11 Mei met Zuid- Slavië is gesloten, benevens het aanvul lende protocol, geratificeerd. De jaarbeurs van Ljubljana, (Zuid- Slavië), welke van 1 tot 10 Juni zou worden gehouden, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Donderdag vertrekt uit Athene een Grieksche delegatie onder leiding van professor Zolotas naar Belgrado, waar zij zal deelnemen aan de vergadering van den economischen raad der Balkan- Entente. In verschillende Finsche havens zijn de eerste steenkolentransporten uit Duitschland aangekomen. Men ver wacht voortdurend nieuwe transporten. Angst voor parachute-troe- pen in Engeland. Steeds verder grijpt in Engeland de angst voor parachute-troepen om zich heen, aldus meldt het D.N.B. Zoo wer den in Stanmore-Common (Middlesex) groote Engelsche troepenafdeelingen gealarmeerd, omdat daar valscherm- troepen zouden zijn neergekomen. De ijverige nasporingen leidden slechts tot het vinden van een weerballon, welke werd „buitgemaakt” na met duizenden kogels doorzeefd te zijn. Bij het Clapton stadion in Hackney werd een man bij vergissing voor een parachutespringer aangezien. Hij werd door talrijke vrouwen bijna doodgesla gen en geschopt, waarna politie-agen- ten hem bevrijdden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2