Nederlandsche Roode Kruis Het deed zegenrijk werk Het zwembad Zuiderpark Het Duitsche legerbericht Door Het Technische installaties worden belangrijk verbeterd vergroot en Slag in Vlaanderen en Artois heeft hoogtepunt bereikt tijdige voorbereiding functioneerde de dienst voortreffelijk BINNENLAND STADSNIEUWS TELEGRAMMEN HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 MEI 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. inlichtingenbureau voor reizigers de vraagbaak informatiebureau, velen van Doorbraak door de Fransche grensvestingen Over een dag of veertien openstelling voor het publiek Onderzoek naar hypothe caire leeningen voor den wederopbouw Een nieuw J. B. Kan Het informatie bureau. Benoemd tot adviseur van den Regee- ringscommissaris voor den Weder opbouw. Op het Staatsspoorstation in den Haag is een nieuw inlichtingenbureau geopend voor reinigers. Een hoekje van de correspondentie-afd eeling. De afwerking van de post is een omvangrijk werk. Links op den achtergrond kapitein P. P. C. van Rijen. Teneinde een inzicht te krijgen wat et gedaan is, hebben wij een onderhoud ge had met dr. H. K. Offerhaus, hoofdcom- missaris voor het ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis, terwijl wij tevens onder leiding van den kapi tein P. P. C. van Rijen, ten rondgang hebben gemaakt door het informatie bureau gevestigd in het gebouw Zwar- téweg 75. tot welke bloedgroep hij behoort, een authenthiek testament en enkele be richtkaarten, enz. enz. Voorts draagt de soldaat om zijn hals het uit twee deelen bestaande metalen herkennings- plaatje. Zoowel berichtkaarten als deze plaat jes de helft daarvan althans be- hooren in het bezit van het Informatie bureau te worden gesteld. De hierdoor ontvangen mededeelingen worden ver werkt in een kaartregister, zoodat men terstond, wanneer zulks gevraagd wordt inlichtingen kan verstrekken. Men geeft geen informaties op losse gronden. Om De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft, op de voordracht van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Waterstaat en ge hoord den regeeringscommissaris Voor den Wederopbouw met ingang van he den benoemd tot adviseur in algemeene zaken van dén regeefingscorhitiissaris voor den Wederopbouw mr. J. B. Kan, lid van den Raad van State heeft en het een -1 er dezen Bovenstaande foto toont het gebouwtje tegenover den ingang, waar de nieuwe technische installaties in ondergebracht worden. nog niet openen, aangezien n druk bezig is aan het bouwen naar i bad foov®7® gereed zijn,’dat --opengesteld kan en Roode in de INLICHTINGEN OVER ROTTER- DAMSCHE vluchtelingen De Haagsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, Parkstraat 38. Verzoekt ons medé té deelen, dat zi. dé haar ten diénste staande gégevèns betreffende Rottêrdamsché vluchtelin gen, geheel tff beschikking hééft gé» Staatsraad mr. Tegen de omsingelde Engelschen en Franschen wordt de strijd voortgezet. Ten Noorden van Valenciennes zyn onze troepen op een breed front door de sterke Fransche grensvestingen heengebrqken en zijn zij ten Westen van Valenciennes het Schelde-kanaal gepasseerd. Orchies en Douai zijn in genomen. Een groot aandeel in het succes heeft de commandant van een bataljon infanterie, majoor Böhme. Ook van het Westen uit werd de vijand over het geheele front terug- Het groote zwembad in het Zuider park, waar honderden tegelijk kunnen -™e?’ kon deze da8en zÜn poorten men nog .1 en ver- alle waarschijn- over een dag of zen beter gezegd hospitalen met groote voortvarendheid gewerkt. Het aantal vrijwillige arbeidskrachten heeft de verwachtingen overtroffen. Dit was zoo groot, dat er niet voor een ieder een taak was en het Roode Kruis heeft voor het grootste deel zijn werk met eigen krachten kunnen doen. Desondanks zal men met groote dankbaarheid kunnen terugdenken, aan allen, die in eeniger- lei vorm hun diensten hebben aangebo den. De Bloedtransfusiedienst heeft aan alle aanvragen kunnen voldoen; de voor raad beschikbaar bloed was zeer groot. Met zooveel andere organisaties veneen vgingen heeffi ook het Kruis een groot aandeel gehad hulpverleening aan Rotterdam. Dokto ren, verpleegsters en materiaal werd onmiddellijk beschikbaar gesteld. steld van de Rijksinspectie voor de Bevolkingsregisters, Binnenhof 19, waar thans alle gegevens omtrent vluchtelingen en geëvacueerden Over geheel Nederland worden geconcen treerd. Voor het verkrijgen van inlich tingen in den Haag wende men zich dus van héden af uitsluitend tot de ge noemde inspectie. Deze is geopend op werkdagen van 920 uur, telèfooa- 116070. De eontact-commissiê van belang hebbenden bij het onroerend goed heeft door middel van de bij haar aangeslo ten organisaties aan particulieren en particuliere instellingen verzocht aan het secretariaat, Tournooivéld 3, alhier, te willen opgeven of én tot welke be dragen zij in principe bereid en in staat zijn hypothecaire leëningen té ver strekken ten behoeve Van den weder opbouw. Aangezien geen nieuwbouw of voort zetting van aangevangen bouw mag plaats vinden zonder toestemming van den Regeerings-commissaris, acht de contactcommissie het gewenscht van Uit een centraal punt met de Regeering te Overleggen in welke mate het parti culiere kapitaal medé kan werken aan den wederopbouw. Dank zij een voorbeeldige organisatie, waarbij door een ieder van een hooge plichtsbetrachting is blijk gegeven, heeft het Nederlandsche Roode Kruis in de moeilijke dagen, die achter ons liggen, met groote doeltreffendheid zijn zegenrijk werk kunnen verrichten. Wanneer er ooit een tijd is geweest, dat het Roode Kruis in ons aller belangstelling heeft gestaan, dan is het zeker wel nu. Voor den op- offerenden arbeid van hen, die zich in hun menschlievenden arbeid schier geen rust hebben gegund, kan men niet anders dan den grootsten lof hebben. En het waren niet alleen onze eigen jongens, die een liefderijke verzorging bij het Roode Kruis hebben gevonden. Men maakt geen onderscheid tusschen vreemd en eigen. Het Roode Kruiswerk is internationaal. kan worden, dat ze beantwoorden aan dé hoogste eischèn, wélke men kan stéllen ten aanzien van het reinigen i van water. Tevens is de noodzakelijke periodieke reiniging van de filters zelf op een uiterst moderne wijze opgelost. Dit geschiedt door zoogenaamde terug- spoèling van de filters met water en met lucht, ofwel gelijktijdig ofwel ge- I scheiden. Bij de vroegere installaties werd de hoeveelheid water van het bad, welke ongeveer 9000 kubieke meter bedraagt, in een tijd van veertig a vijftig uur door de filters gepompt. Thans kan men den tijd voor het rondpompen van het water regelen van vijf en dertig uur tot twaalf uur. De tijd hangt af van den vunheids- graad van het water en van het aantal personen, dat het bad bezoekt. Op het oogenblik is men reeds zoover gevor derd, dat de pompen c.a. en de filter- bakken met hun netwerken van groote en kleine pijpen gereed zijn. In de fil- terbakken moet het filtergrind nog aan gebracht worden. De bovenste laag van dit materiaal is zeer fijn en gelijkmatig van korrel. In deze laag geschiedt de reiniging van het water. Hieronder liggen vijf zoogenaamde steunlagen van steeds groffer wordend grind. Aan het water worden, voordat het door de filters wordt geleid, eenige chemicaliën toege voegd, waardoor de reiniging zeer be vorderd wordt. De toevoeging van deze chemicaliën is zeer verbeterd en geper- fectionneerd. Tevens wordt het water in bacteriologisch opzicht gezuiverd, door dat de schadelijke kiemen door chloor gas gedood worden. De doseering van de chemicaliën geschiedt thans met een voudig uitgevoerde meetinstrumenten. Men maakt daarbij o.a. gebruik van de oude filterbakken. In voorgaande jaren werd het vuile water afgevoerd in de slooten achter het zwembad. Geregeld kwamen er toen klachten binnen van de boeren, die van meening waren, dat het water, waarin eenige chemicaliën opgelost waren, schadelijk was voor de koeien. Om aan hun bezwaren tegemoet te komen, heeft men een installatie aangebracht om het vuile water onder het zwembad door af te voeren in de rloleeringsbuizen, die aan den voorkant van het bad zijn ge legen. Aangezien dus de technische installa ties belangrijk grooter zijn geworden, heeft mén de pijpleidingen voor den aan- en afvoer van het water ook be langrijk moeten Verzwaren. In het bad zelf zijn weinig verande ringen aangebracht Wél heeft men éch ter de tribune boven den ingang ver fraaid en verbeterd. Wie ziet, wat er in zoo korten tijd veranderd is. moet bewondering hebben voor degenen, die dit alles tot stand hebben gebracht. Wij hebben dan ook dag en nacht moeten werken, zeide de heer Beek on». Inlevering van „Reichsmarknoten” De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht; Op voordracht van den secretaris-gene- faal. wnd. hoofd van hét département van Financiën; Besluit als volgt 1. Ieder, die op eenigerlèi wijze te be schikken heeft over ..Reichsmarknoten” of deze onder zijn berusting heeft, is ver plicht dèzê Onverwijld in te leveren. Inlevering kan zoowel tegen ontvangst bewijs ónder vermelding van naam en adres, als anoniem geschieden, echter Uitérlijk 31 Mei 1940, des middags om 12 uur, bij een der hierna té noemen bank instellingen de Nederlandsche Bank N.V., de Neder landsche Handel-Maatschappij N.V., de Amsterdamsche Bank N.V.. Bankierskan toor van Lissa en Kann N.V., de Banque de Paris et des Pays-Bas, De Twentsche Bank N.V., de Heeren Heldring en Piet- són, de Heeren Hope en Co., de Incasso- Bank N.V., de Heeren Lippmann, Rosen thal en Code Heeren R. Mees en Zoo nen, de Nederlahdsch-Indische Handels bank N.V. de Nederlandsch-Indische Escomptö. Maatschappij N.V., de Heeren Pierson en Co., de Rottêrdamsché Bank- vereeniging N.V., en de Heéren Vermeer en Có. 2. Dit besluit is niét van toepassing op ..Rentenbankscheine” in de Coupures van 1, 2 en 5 Rijksmark. 3. De onder 1 omschreven verplichting vervalt voor dengene. die, beschikkende over Reichsmarknoten”, deze biljetten vóór het verstrijken van den termijn van inlevering bij een „Reichskreditkasse” of een door haar gevolmachtigde instantie tegen ..Reichskreditkassenscheine” heeft ingeruild. 4. Degene, die aan het onder 1 bepaalde niet of onvolledig gevolg geeft, zal wor den gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of met geldboete Van ten hóógste 10.000 gulden. Dit feit wordt beschouwd als misdrijf. 5. *Dit besluit treedt Ih werking op het tijd stip zijner bekendmaking. Dit besluit is opgenorften In de Staats- Crt. van gisteravond. De geheele technische installatie is vervangen door een grootere en een betere, waar de laatste technische vin dingen op dit gebied in verwerkt worden. Bij den aanleg heeft men met vele moeilijkheden te kampen gehad. Door de hevige vorst heeft men van den winter tien weken lang niet kunnen werken. Daarbij kwam de oorlogstoe stand, waardoor men geen materialen, welke goeddeels uit het buitenland moeten komen, kon krijgen. Ten einde raad heeft men toen maar leentjebuur gespeeld bij verschillende bedrijven, zooals de Duinwaterleiding en het ge meentelijk gasbedrijf. Als zeker kan nu wel worden aangenomen, dat voor de opening twee van de vier filters geheel gereed zullen zijn. Deze twee hebben een filteroppervlak van 05 vierkante meter, hetgeen reeds een aanmerkelijke verbetering is, verge leken bij den vroegeren toestand toen men de beschikking had over sléchts 24 vierkante meter filteroppervlak. In de toekomst wannéér ook de andere twee filters gereed zullen zijn, heeft men dus de beschikking over ongeveer 130 vierkante meter filteroppervlak. De nieuwgebouwde filters zijn van mo derne constructie, waarvan verwacht geslagen. La Bassée, Merville, Haze- brouck en Bourbourg-Ville zijn in Duitsche handen. Het luchtwapen bestookte de naar Zeebrugge, Nleuwpoort, Oostende en Duinkerken leidende straten en spoor lijnen met bommen, alsmede de haven werken en de in de havens liggende schepen. In Duinkerken is de brug over de haven vernield. Tusschen Calais en Dover kreeg een vijandelijke torpedojager een zwaren treffer. Aan het Zuidelijke front werden afzonderlijke, onder leiding van pant serwagens ondernomen vijandelijke aanvallen aan dén benedenloop van de Somme afgeslagen. Daarbij werden dertig vijandelijke pantserwagens ver nietigd, waarvan negen alleen door den schutter Bringforth. Ten Zuiden van Carignan werden onze stellingen verbeterd en sterke vijandelijke tegen aanvallen afgeslagen. De verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren in totaal 91 vliegtuigen. Daarvan werden er in luchtgevechten 63 en door luchtdoelar- lillerie elf neergeschoten. Op een vliegveld werden 15 vliegtuigen op den grond vernield; 23 Duitsche vliegtui gen worden vermist. Ook in het Noordelijke deel van Noorwegen greep het luchtwapen met succes in. In* Bodö werd een zender vernield en een andere zender zwaar beschadigd. Twee vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Duitsche „Schnellboote” vernietig den voor de Belgische kust, zooals reeds in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, een Britschen torpe dojager en een vijandelijke duikboot* In den nacht op 28 Mei gelukte het een „Schnellboot” ook nog een zwaar beladen vijandelijk transportvaartuig van 3000 ton tot zinken te brengen. Het Engelsche luchtwapen zette1 zijn lukrake aanvallen op niet-militaire objecten in Noord- en West-Duitsch- land voort. Verscheidene burgers wer den gedood* HOOFDKWARTIER van den Führer 28 Mei. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De groote slag in Vlaanderen en Ar tois heeft zijn hoogtepunt bereikt. In krachtige aanvallen braken onze troe pen het deels felle verzet en drongen zij de ingesloten vijandelijke legers op een steeds nauwer gebied terug, waar in ook het luchtwapen met sterke krachten vernietigend werkte. Tegen het Belgische leger wonnen wij, na herdnekkige gevechten, snel terrein en staan thans tien kilometer voor Brugge en Thourout. Thielt werd gepasseerd en een stormaanval werd ondernomen op de vijandelijke artllle- rie-groep welke zich aldaar bevindt. Het hopelooze van dezen toestand in ziende, heeft het Belgische leger, zoo als reeds in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, onder leiding van zijn Koning, ter sterkte van ongeveer 400.000 tot 500.000 man, de wapens neergelegd. De voorbereidingen. Begrijpelijk waren reeds in vredestijd de noodige voorbereidende maatregelen getroffen. Bepaalde gebieden waren aangewezen, waar in tijd van nood ge wonde- of zieke militairen naar toé zou worden gebracht. Daarvoor waren ingericht de in deze gebieden liggende ziekenhuizen, die een grooter aantal patiënten konden opnemen, dan in nor male omstandigheden. Men had de be schikking over een groot aantal dokto ren en verpleegsters en mede dank zij hierdoor, heeft de dienst geen enkel oogenblik gestagneerd. De beschikbare gebouwen, zooals scholen, e.d. waren ingericht tot hulpziekenhuizen. Tijdig had men deze gevorderd, zoodat, voor een doeltreffende outillage kon worden zorg gedragen. Ingenieurs geven hierbij de noodige technische voorlichting. Op groote schaal werden de noodige midde- len, zooals bedden, dekens, lakens, enz. aangeschaft. Deze voorbereidende organisatie was lang geen sinecure. Er is geheel ge werkt op aanwijzingen van den inspec- teur van den Militair Geneeskundigen Dienst met zijn staf. Gearbeid werd volgens vooraf opge stelde plannen. Het gewondentransport i uit de gevaarlijke zónes naar de diver- se hulpplaatsen geschiedde in het ge- i wenschte tempo. Er is in de ziekenhui- Het warme weer zal reeds velen de verzuchting hebben doen slakenKon den we maar gaan zwemmen in de vrije natuur. Het zeewater is nog niet op temperatuur, althans nog niet voor het groote legioen der gel^genheids- baders schijnbaar wel voor de echte liefhebbers, want gisteren zagen we reeds enkele tientallen genieten” van een zeebad. Dr. H. B. Wiardi Beekman. Naar wij vernemen, heeft dr. H. B. Wiardi Beekman op Vrijdagochtend 10 Mei, den dag, waarop ons land in den oorlog werd betrokken, ontslag geno men als lid van de Eerste Kamer en Zich als reserve-off icier gemeld bij zijn onderdeel. Dit ontslag was noödig in verband met de opvatting van de Re- geëring, dat het lidmaatschap van één van de Kamers der Staten-Generaal niet vereenigbaar is met het in actie- ven dienst zijn als reserve-officier. Financiering bedrijfsauto’s. Men meldt ons, dat de Bond voor Be- drijfsautóverkeer in Nederland (B.B.N.), gevestigd Gr. Hertoginnelaan 16, 's-Gra- venhage, onder de aandacht van de hier te lande gevestigde auto-financierings- maatschappijen heeft gebrachtdat vele bedrijfsautohouders, in verband met het verbod om met motorrijtuigen aan het be- drijfsautoverkeer deel te nemen, noodge dwongen hun autobedrijven dienen stil te leggen en derhalve uit dien hoofde geheel zonder inkomsten zijn; dat vooral zij, die hun automateriaal in huurkoop kochten, onmogelijk hun verplichtingen dienaan gaande kunnen nakomen; dat zoowel de ondernemer als de financieringsmaat schappij er niet bij gebaat zijn, indien het materiaal döor laatstgenoemde in eigendom wordt teruggenomen. De B.B.N. heeft den financieringsmaat schappijen verzocht die maatregelen te wil len overwegen, Waardoor beider belang gediend wordt. Gisteravond omstreeks II uur is een Nederlandsche matroos op de Prinsegracht van zijn rijwiel ge vallen. Hij bekwam een hersenschud ding en is in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Een bewoonster van de Theresiastraat heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat haar portemonnaie, welke een bedrag van 40 bevatte, op het marktterrein aan de Herman Cos- terstraat gerold is. In het perceel van Mieris straat 57 is gisteren een begin van brand ontstaan, doordat een vitrage- gordijn op eén brandend gastoestel te recht kwam. De motorspuit aan de v. d. Vennestraat rukte uit, maar be hoefde geen dienst te doen, daar het vuur reeds door de bewoners ge- bluscht was. Op de Laan van Meerder- voort bij de Regentesselaan is gister middag de 44-jarige wielrljdster mej. A. W. P. van het Sweelinckplein, aan gereden door een militaire auto. Zij verleende geen voorrang aan den mili tairen wagen. Mej. A. W. P. bekwam een hersenschudding en schaafwonden in het gelaat. Zij is door den genees kundigen dienst naar hét ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht En nu het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Directeur daarvan is de kolonel van Arkel, terwijl de algemeene leiding van de afdeeling Binnenland in handen is van kolonel Marinussen. Onder leiding van den or ganisator van het geheel, den kapitein P. P. C. van Rijen, die zijn taak zoo buitengewoon concentieus heeft opge vat, hebben wij een rondgang door het gebouw aan den Zwarteweg 75 gemaakt. Dé taak van dit Informatiebureau is, om zoo snel mogelijk familie en verwan ten van gesneuvelde-, gewonde- én zieke militairen in te lichten. Hoe komt men nu aan de gegevens? Zooals men weet beschikt iedere sol daat over een oorlogszakboekje. Dit do cument is rijk aan diverse gegevens, wat men te doen heeft, wanneer den militair iets overkomt. Het bevat het adres van zijn naaste familiebetrekking een iedruk te krijgen hoe er gewerkt ié, Wen opgemerkt worden, dat in de eerste dagen 500 a 800 menschen per dag om inlichtingen zijn geweest. De afdeeling correspondentie heeft bergen werk verzet en ook nu nog komen sta pels brieven en briefkaarten binnen. Er is ook een afdeeling nalaten schappen. Hier kunnen familieleden van hen, die op het veld van eer hun leven lieten, de np den gesneuvelden soldaat gevonden bescheiden in ont vangst nemen. Alles wat bij hét In formatiebureau binnenkomt, wordt van te voren ontsmet, ook de post. Men kent twee hoofdafdeelingén op het Informatiebureau, t.w. èen afdee ling Buitenland en een afdeeling Bin nenland. Deze laatste is weer onder verdeeld in de volgende afdeelihgen mondelinge inlichtingendienst, schrif telijke inlichtingendienst, (óp allé bin nenkomende post wordt geantwoord), de secretarie, (de registratie van doo- den en gewonden wordt opgegeven door de betrokken legercommandan ten), correspondentie zieken en géwon- den, archief, nalatenschappen, zakboek jes, herkenningsplaatjes, onbekende soldaten en ontsmettingsdienst. En op al deze afdeelingen wordt er door een grooten staf dames en heeren, die zich hiervoor vrijwillig beschikbaar hebben gesteld, gewerkt. Ook deze menschen verdienen allen lof, want dank zij hun belangeloozen arbeid, is menige familie in ons vaderland, spoe dig op de hoogte gebracht van het lot van vader, zoon of verloofde. Er zou over het Roode Kruiswerk nog veel meer te schrijven zijn. Wat hierboven is vermeld, vormt slechts een onderdeel van zijn zoo omvangrijke taak. Over de organisatie van het ge heel wordt men met trots vervuld. Ook van Duitsche zijde heeft men zijn waardeering voor het Nederland sche Roode Kruis uitgesprokende samenwerking tusschen de Hollandsche en Duitsche autoriteiten op dit gebied is dan ook voorbeeldig. openen, aangezien bouwen. Maar r lijkheid zal het veertien in - het voor het publiek worden. De heer Beek, de bedrijfsleider ons dezer dagen rondgeleid c. en ander verteld over hetgeen winter veranderd is. L J ffagry- I L I II F z~>,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6