GEEN REDEN TOT VREES HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 MEI 1940 Typhusgevaar werd onderdrukt Het te Zaltbommel dienst veer weer STADSNIEUWS in Dienst der Volksgezond heid kon volledig functioneeren GEEN VERKOOP VAN THEE EN KOFFIE MEER Kans op nog ontslaan van besmettingshaarden gering geacht MORGEN: H. TOT EN MET K. Binnenkort distributie Nij- Dr. G. v. d. Berg RIJKSPOSTSPAARBANK DE HAAGSCHE DIERENTUIN Zaterdag a.s. waarschijnlijk weer open DE HAAGSCHE BURGERWACHT den BLOEDTRANSFUSIEDIENST meest STAND DER BEVOLKING zegt de Di recteu r-Gen eraa l der Vo Iksgezon dh eid UITREIKING DISTRIBUTIEBON- BOEKJES EN BROODBON- BOEKJES Doelmatige voeding. Bij de medische voorzieningen laat de Gezondheidsraad zijn taak niet eindigen. Dr. v. d. Berg vertelde ons verder, dat ook ernstige aan dacht wordt gewijd aan het vraag stuk der voedselvoorziening, waar toe een speciale commissie is inge steld. Deze heeft tot taak van ad vies te dienen bij de aanwijzingen voor de samenstelling van een doel matige, goede voeding. Een volks belang van de eerste orde is hierbij betrokken. Evacuatie goed verloopen. Tenslotte maakte dr. v. d. Berg nog enkele opmerkingen over de evacuatie, welke naar zijn oordeel bevredigend is verloopen, in het bijzonder wat de hy giënische zijde er van betreft. De om standigheden waren door het snelle ver loop der oorlogshandelingen, zeer on gunstig, maar er is nergens een hape ring van beteekenis opgetreden. HOOGSTENS 50 PER WEEK OPNEMEN In afwijking van de gewijzigde be palingen van het bankenmoratorium, volgens welke men weer beschikken kon over gelden, gestort bij banken of bij den postchèque- en girodienst, tot een bedrag van 100 per week, heeft de Rijkspostspaarbank thans bepaald, dat bij haar per week opgenomen kan worden een bedrag van hoogstens 50. Dit geschiedt echter alleen bij die kantoren, welke de betreffende spaar bankboekjes hebben uitgegeven. Op een ander kantoor kan men op de boekjes hoogstens 25 per week uit betaald krijgen. JUBILEUM J. KUYPER. Heden herdenkt de heer J. Kuypet, wonende Houtmarkt 32a, rotatiedrukker aan de „Haagsche Courant”, den dag waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij ons blad. ZONSOP- EN ONDERGANG Woensdag 29 Mei5°nsopgang 5.26 uur. Zonsondergang 9-49 uur. DERDE BLAD, PAGINA 1. Men mag het, aldus dr. v. d. Berg, behalve aan de paraatheid van het geheele organisme van den Dienst, aan deze tijdige voorzieningen dan ken, dat ons land tot nog toe en naar gehoopt mag worden, ook voor de naaste toekomst, gespaard is gebleven voor een der ernstige gevolgen van een oorlogshandeling, het uitbreken van typhus. Het gevaar der slagvelden. Het g^raar, dat de slagvelden ver- oorzaakten, vooral door het onbegraven blijven der lijken van gesneuvelden en de kadavers van gedoode dieren, is naar alle waarschijnlijkheid volkomen onder vangen. Alle districtsinspecteurs hebben de noodige maatregelen genomen tot opsporing van nog onbegraven lijken en kadavers. Men is daarmee trouwens, in samenwerking met den militairen ge neeskundigen dienst, reeds van aanvang af doende geweest De destructors ter vernietiging DE HORSTEN WEDER TE BEZICHTIGEN. De landgoederen, bekend als de Hor sten, gelegen aan den Leidschestraat- weg, zijn weder des Woensdags te be zichtigen. HERVATTING ONDERWIJS. De lessen van de school voor buiten gewoon lager onderwijs aan de Bres- terstraat 7, worden hervat op morgen, Woensdag 29 Mei, des middags te 1 uur, in het gebouw Withuijsstraat 4. Arbeid onder moeilijke om standigheden. In de eerste dagen na beëindiging der vijandelijkheden werd de arbeid van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid in sterke mate belemmerd door het ontbre ken van goede verbindingsmiddelen met degebieden, waar directe hulp moestwor- den geboden. Ook het gemis aan gege vens verzwaarde de taak en indien men in sommige gevallen meldingen kreeg, bleek niet zelden, dat van schro melijke overdrijving sprake was. Zoo reed soms een complete ambu lance uit, om hulp te brengen aan, naar het heette, honderden gewonden en zie ken, waarna ter plaatse gekomen, bleek, dat er nauwelijks een tiental of minder was. Maar, en hier vestigde dr. v. d. Berg den nadruk op, wij vallen hier niemand lastig over. Het gemis aan contacten tusschen het centrale lichaam in den Haag en de territoriale instanties in het ovrige deel van het land met uitzondering van Zuid- en Noord-Holland en een deel Morgen zullen aan de houders(sters)' der „Distributiestamkaarten” (welke kaarten, voor zooveel het personen bo ven 14 jaar betreft, door de(n) hou der (ster) moeten zijn onderteekendj wier achternaam met de letters H., L. J., of K. aanvangt, de „Algemeen* Distributiebonboekjes” en de „Brood- bonboekjes” worden uitgereikt. De uitreiking der bonboekjes zal van 9 tot 17 uur plaats vinden, VERORDENING-ST. JACOBSTRAAT EN -MAASSTRAAT. Op de Gemeentesecretarie afdeeling S. en B. (kamer no. 32) liggen van heden tot en met 10 Juni a.s., iederen werkdag van 9 tot 12 uur en van half 2 tot 5 uur Cs Zaterdags van 9 uur tot 12.30 uur), voor een ieder ter inzage het Raadsbesluit van 20 Mei 1940 inzake vaststelling van een verordening tot vaststelling van voor- gevelrooilijnen en tot regeling overigens van de bebouwing aan de Zuidoostzijde van het gedeelte der St. Jacobstraat tus schen het Spui en de Bezemstraat en aan het gedeelte van de Kranestraat tusschen de St. Jacobstraat en de Amsterdamsche Veerkade (verordening St. Jacobstraat), met bijbehoorende kaart. Tevens ligt daar gedurende genoemd tijdvak ter inzage het Raadsbesluit van 20 Mei 1940 inzake vaststelling van een ver ordening tot regeling van de bebouwing en het gebruik van gronden, gelegen ter weerszijden van de Maasstraat tusschen den Zuidoost-Buitensingel en de Amstel- straat eenerzijds en de Scheldestraat an derzijds (verordening-Maasstraat) met bü- T~\0 gezondheidstoestand in ons I land is uitstekend en al de maatregelen, welke gedurende den oorlog en daarna werden en wor den getroffen, strekken alléén ter voorkoming van mogelijke gevaren. Aldus dr. G. v. d. Berg, de directeur- generaal der Volksgezondheid, en dr. C. Banning, hoofd-inspecteur van de Volksgezondheid, met wie wij een onderhoud hadden om van hen te vernemen, hoe deze, thans zoo uiterst belangrijke organisatie, heeft gefunctioneerd, welke diensten zij heeft kunnen bewijzen en op welk terrein dat geschiedde. De dienst der Volksgezondheid heeft, zoo vervolgde dr. v. d. Berg het gesprek, steeds doorgewerkt van het moment der capitulatie af. Er is geen onderbreking geweest gelijk bij verschillende andere diensten voorkwam. Er was trouwens geen tijd te verlieizen, wanneer men al leen maar in aanmerking neemt het enorme werk, dat in Rotterdam werd gevergd en, in meerdere of mindere mate, ook in andere stre ken van het land noodig was. Luizenbestrijding. Een tweede zeer belangrijk punt, waaraan de dienst der Volksgezondheid zijn bijzondere aandacht besteedt, is de strijd tegen de luizen en dan voorna melijk tegen de z.g. kleerluizen, die typische verspreiders zijn van de zeer gevaarlijke vlektyphus. Reeds gedurende en onmiddellijk na den vorigen grooten oorlog had het voorkomen van het optreden en de ver spreiding van de kleerluizen de specia le belangstelling van den dienst der Volksgezondheid en van recenten datum zijn de maatregelen, welke getroffen werden tegen hetzelfde gevaar, toen ons land groepen vreemde vluchtelingen opnam. Op dit gebied was de Gezondheids raad al evenzeer paraat. Men heeft de beschikking over een viertal moderne ontluizingsapparaten, waarvan er een te Schiedam, een in den Haag en twee in Rotterdam zijn geplaatst. Vier soortgelijke toestellen, welke nitneembaar en verplaatsbaar zijn, worden thans nog aangemaakt. Het departement van Handel, verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat in verband met de beschikbare hoeveelheden koffie en thee binnen kort tot distributie van deze artikelen zal worden overgegaan. Teneinde er voor te kunnen zorgdra gen, dat bij den aanvang van de distri butie de winkeliers over voldoende voorraden beschikken, is de aflevering en verkoop van thee en koffie aan den consument met ingang van heden, Dins dag 28 Mei, geheel verboden. Met in gang van genoemden datum is voorts ook het koopen en het verkoopen en afleveren aan den handel verboden, zonder de daarvoor vereischte schrif telijke vergunning. Deze verbodsbepa lingen gelden ook voor het uitvoeren van reeds gedane bestellingen. Nadere mededeelingen betreffende een en ander zullen ten spoedigste worden bekend gemaakt. Dit laatste heeft onder normale om standigheden slechts plaats bij de z.g. A-ziekten, waartoe de exotische ziekten als vlektyphus, cholera, pest e.d. wor den gerekend. Bij de categorie der z.g. B-ziekten, als typhus, roodvonk en diphteritis, oehoefde tot voor eenige weken alleen aangifte te geschieden, in dien het optreden der ziekte was ge constateerd. Het „voorkomen is beter dan gene zen” geldt onder den huldigen toestand in dubbele mate. Een speciale commissie, samenge steld op voorstel van den Gezondheids raad, bestaande uit dr. J. P. Bijl, di recteur van het Instituut voor Preven tieve Geneeskunde, dr. G. J. Dornickx, den leger-hygiënist en prof. Julius, hoogleeraar in de Gezondheidsleer aan de Utrechtsche hoogeschool, deed een publicatie verschijnen in het Tijdschrift voor Geneeskunst, welke ook ter ken nis van het publiek is gebracht en waarin de aandacht gevestigd wordt op de mogelijkheid van het optreden van typhus, diphterie, dysenterie en schurft. Men heeft deze publicatie kun nen lezen in ons blad van Zaterdag j.i. De ziekenhuizen en verschillende ge stichten hebben, ook onder de moeilijke omstandigheden, welke de oorlog deed ontstaan, hun bestemming in goede orde bereikt. Geen enkel transport is in het ongereede geraakt Op het oogenblik zijn de meeste reeds weer naar de plaats van herkomst teruggevoerd. van de dierenlijken hebben uitstekend ge- functionneerd en werken nog steeds. Daar, waar als gevolg van landmijnen gevaar of door andere oorzaken, het be reiken van de kadavers door de destruc- torwagens niet mogelijk is, worden de lijken ter plaatse begraven. Een zeer intensief onderzoek is en wordt ingesteld naar de plaatsen waar de waterleidingsinstallaties vernield of beschadigd zijn en dus de gevaren drei gen voor het uitbreken van besmette lijke ziekten. Gelukkig blijkt dat de oorlogsgevolgen op dit punt minder ern stig zijn dan gevreesd werd. Het feit, dat in Rotterdam de pomp- en reini- gingsinstallaties onbeschadigd bleven, deed wel tekort aan water ontstaan en daarmee dé kans, dat de bevolking inci denteel onrein water zou drinken, maar na localiseering van het leiding net tot het intact gebleven gedeelte, kon daar na korten tijd weer zuiver water worden geleverd. AUTOBUSDIENSTREGELING W.S. M. De directie van de Westlandsche Stoomtram Maatschappij deelt ons mede, dat ingaande Donderdag 30 Mei een beperkte autobusdienstregeling zal worden ingevoerd. Zulks tengevolge van de thans geldende bepalingen omtrent het gebruik van benzine. De vertrek tijden zijn Den Haag—Naaldwijkvertrek 6.45 uur, verder elk uur tot en met 21.45. NaaldwijkDen Haagvertrek 7.40. Verder elk uur tot en met 20.40 uur. Den Haag’s-GravenzandeHoek v. Holland vertrek 7.15 uur. Verder élk üur tot en met 21.15 uur. Hoek van Holland’s-Gravenzande— Den Haag: vertrek 7.13 uur. Verder elk uur tot en met 21.13 uur. NaaldwijkMaassluisDelft: vertrek 7.20 uur. Verder elk 3 uur tot en met 19.20 uur. DelftMaassluisNaaldwijk: vertrek 8.45 uur. Verder elke 3 uur tot en met 20.45 uur. Te Westerlee bestaat aansluiting op de bussen van de Vios van en naar De Lier en Delft. Dat Rotterdam gespaard bleef voor het uitbreken van besmettelijke ziekten en zoodoende ook geen ge vaarlijke haard kon worden voor de verbreiding van ernstige geva ren over een veel grooter gebied, te voor een belangrijk deel aan deze snelle en doeltreffende hulpver- leening te danken, naast het feit, dat van te voren de gezondheids toestand zoo goed was. Dat ondanks de gebleken paraatheid van den dienst en zijn onderscheidene apparaten, de gezondheidszorg in en voor ons land ernstige zorgen heeft ge geven, zal een ieder duidelijk zijn. De vernieling of beschadiging van waterleidingsinstallaties welke ge lukkig op bescheiden schaal zijn voor gekomen de normale en in grooter mate nog de wilde evacuatie gedurende den oorlog, brachten evenzoovele ern stige gevaren met zich voor de volks gezondheid. Bij Zaltbommel is het veer over de Waal weer in dienst gesteld. Op den achtergrond de toren van Zaltbommel. Typhusgevaar onderdrukt. Daar was in de eerste plaats het gevaar van het optreden, als gevolg van een en ander, van besmettelijke ziekten, waarbij typhus het moest worden gevreesd. De maatregelen tot voorkoming van ®en typhus-epidemie waren reeds in het evacuatieplan voorzien en voor een deel ten uitvoer gelegd naarmate groo ve gebieden vóór het uitbreken der landelijkheden werden geïnundeerd en de daar wonende bevolking naar de vluchtoorden was overgebrachL In— Aangifte reeds op vermoeden van besmettelijke ziekte. Tot de preventieve maatregelen ter voorkoming van het optreden van be smettelijke ziekten, waren door den Directeur-Generaal van de Volksge zondheid een tiental speciale bepa lingen gemaakt, waarvan één luidt, dat, in afwijking van hetgeen onder normale omstandigheden geschiedt, aangifte bij de betrokken instantie reeds moet ge schieden op vermoeden van het aanwezig zijn van een besmettelijke ziekte. entingen op vrfi groote schaal hadden daar reeds plaats en de verschillende andere voorzieningen, o.a. met betrek king tot het drinkwater, vonden even eens toepassing. Zoodra de oorlog begon en andere factoren, welke besmetting of haar uit breiding bevorderen, gingen optreden, zijn deze preventieve maatregelen aan stonds sterk uitgebreid, meer in het bijzonder te Rotterdam en de eigenlijke gevechtsterreinen en hun omgeving. Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid te Utrecht had reeds de be schikking over de groote voorraden typhusvaccin en de aanmaak er van is geregeld voortgegaan. van Utrecht, waar de verbindingen steeds konden blijven gehandhaafd, heeft naar dr. v. d. Berg verder ver klaarde, geen nadeeligen invloed gehad op de uitvoering van de noodzakelijke maatregelen in de geïsoleerde gebieden. De territoriale inspecteurs en de met en onder hen werkende lichamen, heb ben voortreffelijk werk gedaan. Men heeft zich uitnemend geweerd, alles gedaan wat gedaan moest worden en in alle gevallen zoo volledig mogelijk voorzien. Omtrent den toestand in Zeeland zijn thans nog weinig gegevens bekend, doch in tusschen heeft de Inspectie ook met deze provincie reeds weer de verbinding kunnen opnemen. De gebeurtenissen van den laatsten tijd zijn op den Haagschen Dieren tuin van grooten invloed geweest. In de eerste plaats moest liet Voor- jaarsfeest ontijdig worden beëindigd. De tenten moesten inderhaast, worden afgebroken en in de wagens worden opgeborgen. Deze wagens bevinden zich nog op het terrein rond den dierentuin, terwijl de exploitanten op verschillende plaatsen in de stad huisvesting hebben gevonden. Het is een gelukkige omstandigheid, dat, zooals de directeur, de heer W. Graaf van Bylandt ons mededeelde, aan de levende have niet de minste schade is toegebracht. De dieren heb ben zich van het oorlogsgeweld weinig of niets aangetrokken. Van onrust was geen sprake. Het zal echter nog wel eenigen tijd duren, alvorens de tuin weer voor het publiek kan worden opengesteld. Het personeel is druk be zig, den tuin weer een frisch aanzien te geven. De grasvelden, bloemperken en lanen worden duchtig onderhanden genomen en ondanks alles hoopt de heer v. Bylandt Zaterdag a.s. zoover te zijn, dat het publiek weer kan worden toegelaten. Met de zaal-exploitatie staat het er minder gunstig voor. In de gebouwen verblijven ongeveer 300 geëvacueerden uit Rotterdam, die hier 'tijdelijk huis vesting genieten. Het spreekt echter wel van zelf, dat de directie van den dierentuin deze hulpverleening van ganscher harte verripht Blijft in tact. Zooals men weet is onlangs de Am sterdamsche Burgerwacht ontbonden. Van de zijde van de Haagsche Burger wacht wordt ons thans verzekerd, dat aan het voortbestaan van de Burger wacht hier ter stede niet behoeft te worden getwijfeld. Voorloopig heeft de Haagsche Burgerwacht de handen vol aan de organisatie van de hulp aan geëvacueerden. Het ligt echter in de bedoeling het gewone werk weer ter hand te nemen, zoo zullen spoedig de cursussen ter opleiding van E.H.B.O, worden hervat. Wellicht zal bij de her vatting van een en ander reorganisatie noodig blijken, waarover de leiding thans plannen beraamt. Zorg voor geëvacueerden. In het vervolg van het gesprek bracht dr. v. d. Berg de hulp aan de geëvacueerden ter sprake, waarbij de hoofdinspecteur dr. Banning ten nauw ste was betrokken. Hij controleerde deze hulpverleening in de verschillende districten. Voor Rotterdam werkten de eigen plaatselijke diensten met die uit de omliggende gemeenten samen. De geëvacueerden worden allen gekeurd, gereinigd, gevaccineerd en wat verder noodig is voor een goeden hygiënischen toestand. In andere plaatsen van het land werkten tot hetzelfde doel de gemeen telijke artsen en de door den Opperbe velhebber van Land- en Zeemacht aan gewezen officieren van gezondheid samen. Daar waar water en gas ontbraken, werd voor tankwagens met zuiver water gezorgd en het leger stelde dr. In ’t Veld een aantal keukenwagens ter be schikking. Dr. P. H. va,n Roojen, medisch leider van den Bloedtransfusiedienst voor het rayon den Haag, verzoekt ons plaatsing van het navolgende Met groote dankbaarheid kan wor den medegedeeld, dat vooral in de zware dagen, welke achter ons liggen, onze donors en hun werkgevers zich volkomen bereid hebben getoond hun bloed te geven, resp. hun werknemers hiertoe in de gelegenheid te stellen. Nu men weer meent, dat het gevaar geweken is, hetgeen ook wij hopen doch hetwelk allerminst vaststaat, trek ken zich vele donors terug. Daarom wil ik er met den meesten nadruk op wijzen, dat het met het oog op plotselinge ongevallen, de mo gelijkheid van het neerkomen van bommen uit vliegtuigen, enz. abso luut noodzakelijk is regelmatig bloed in voorraad te hebben. Wanneer gij dus op dit moment mocht worden opgeroepen, laat ons dan niet in den steek, doch verschijnt wan neer u dit wordt gevraagd. Het tijdverlies, dat het oproepen van een voldoend aantal donors met zich brengt, kunt u den patiënten en ons besparen. De hulp aan Rotterdam. De voorbereidingen op verschillend gebied, teneinde paraat te zijn in geval van oorlog, betroffen uit den aard der zaak ook de mogelijkheid tot het ver- leenen van onmiddellijken medischen bijstand aan bepaalde gebieden. Deze organisatie kon nog in den avond van den dag, waarop Rotterdam zoo zwaar getroffen werd, volledig in werking tre den. Een veertigtal artsen en zestig verpleegsters vertrokken in eersten aanleg naar de Maasstad, toegerust met de benoodigde uitrusting, het ge heel onder leiding van de geneeskundi ge inspectie Zuid-Holland, met aan het hoofd dr. A. in ’t Veld, den provincia len inspecteur. De hoofdinspecteur, dr. C. Banning, voegde tot het onderhouden van de noodige contacten aan dezen staf den inspecteur dr. D. K. Rykels toe, die tevens de plaatselijke geneeskundige organisaties bij de hulpverleening in schakelde. De pharmaceutische hoofd inspecteur, A. H. v. d. Velde, kwam mede in het geweer en als derde in stantie verleende de directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning zijn in dit geval wel zeer waarde volle medewerking. Blijkens de maandcijfers van het Statistisch Bureau der gemeente ’s-Gra- venhage bedroeg het aantal inwoners van den Haag op 1 Maart 1940 totaal 504.388 (234.304 mannen en 270.084 vrouwen). Op 1 Maart 1939 was het totaal aantal inwoners 495.753 (229.869 mannen en 265.884 vrouwen). In Fe bruari 1940 werden 236 huwelijken gesloten, tegen 318 in Februari 1939. behoórende kaarten.' 1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9