HAAGSCHE COURANT BINNENLAND Woensdag 29 Mei 1940. Het Leidsche stadhuis I Voor den puzzelaar Materieele oorlogsschade DERDE BLAD. Voor normaal handelsverkeer UIT ROTTERDAM De plannen voor den wederopbouw Personeel Nederlandsche Spoorwegen Geen tegemoetkoming in de Rijwielbelasting Weer telefoonverkeer door geheel Nederland Weer briefkaartenverkeer met Duitschland Afleveringsverbod aardappel- soorten Kinderen uit de getroffen gebieden Aan den bouw van het Leidsche stadhuis wordt energiek gewerkt, zoodat het dit jaar nog gereed zal zijn. Overzdcht van het nieuwe gebouw, gezien van de Vischmarkt-zijde af. Inlevering Reichsmarknoten Toewijzing van aceton Geschillen over arbeidsvoorwaarden Maximumprijzen aardappelen Inschakeling van rijksbemiddelaars. Nij- te ge- is Vergunningen personenvervoer motorrijtuigen. Hulpactie voor door den ooriog gedupeerden. Commissie benoemd, welke tegemoet koming van Overheidswege zal onderzoeken. Het postverkeer met Duitschland is thans gedeeltelijk hervat, d.w.z. dat: weder zijn toegelaten briefkaarten ge frankeerd volgens het internationale tarief (dat is 7^ cent) en gesteld in de Nederlandsche of in de Duitsche taal. Het aanteekenen van de briefkaarten is niet toegelaten. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het vol gende bekend: Ten einde den beschikbaren aard- appelenvoorraad zoo doelmatig moge lijk te besteden, geldt met ingang van heden een afleveringsverbod voor de aardappelsoorten roode star, furore, Zeeuwsche bonten en blauwen. Het ver bod geldt evenwel alleen voor de nog op de landbouwbedrijven aanwezige aardappelen. Ontheffing van het verbod kan wor den verleend door den provincialen voedselcommissaris voor het gebied, waar de aardappelen zich bevinden. name onroe- Aflevering terpentijn en harsen. Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat het, met ingang van 29 Mei 1940, zonder No. 17580 De commissaris der Koningin in de provincie Groningen heeft tot den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht het volgende telegram gericht: Als voorzitter van de stichting „De Groninger Gemeenschap” kom ik U hierbij namens de bevolking van de provincie Groningen de verzekering geven, dat de inwoners van stad en lande van Groningen het zich als Ne derlanders een eer zullen rekenen, in huis en boerderij zoovele kinderen uit de getroffen deelen des vaderlands te mogen ontvangen, als naar Uwe mee- ning wenschelijk zal zijn, opdat voor die kinderen een gezonde omgeving en verpleging gewaarborgd zal zijn. De organisatie is reeds in zooverre gereed, dat ieder door U te vermelden aantal ©ogenblikkelijk kan worden ont vangen. De oplossing van de gisteren geplaat ste puzzle luidt aldus: Groote cirkel: De oorlog kent geen er barmen. Middencirkel: Aalmoezenier. 1. Neger. 2. dra; 3. Epsom, 4. oma, 5. Orale, 6. rel, 7. largo, 8. oom, 9. gaper, 10. K.R.O., 11. elite, 12 nee, 13. gez. 14. étage, 15. Ede, 16. degen, 17 een, 18. rente, 19. bui, 20. Laura, 21. Samoa, 22. roe, 23. Marne, 24 eer. wordt bij de toekenning zooveel mo gelijk rekening gehouden. Artikel 6. In alle moeilijkheden, welke zich bij de uitvoering van dit besluit mochten voordoen, wordt voor zien door den Regeeringscommissaris. Rechtsvorderingen tegen deze voor zieningen worden niet toegelaten. De schaderegeling Artikel 3. Indien voor eigenaren of rechthebbenden aanmerkelijke schade ontstaat, kan hun, volgens nader te stellen regelen, door de daartoe aan te wijzen instantie een tegemoetkoming toegekend worden. Met de rechten van hypotheekhouders en andere rechtheb benden wordt bij de toekenning zoo veel mogelijk rekening gehouden. Artikel 4. Indien voor eigenaren of rechthebbenden aanmerkelijk voordeel ontstaat, kan, volgens nader te stellen regelen, door de daartoe aan te wijzen instantie een bedrag worden vastge steld, hetwelk zij aan het rijk moeten betalen. De vordering van de overheid, voort vloeiend uit het voorgaande lid, is op de betrokken zaken bevoorrecht boven alle andere voorrechten en zelfs boven hypotheek en pand. Het voorrecht blijft op de zaak gevestigd, in welke handen zij zich ook bevindt. Onteigening Artikel 5. De Regeeringscommissa ris kan tot onteigening van onroerende of roerende zaken overgaan. De onteigening vindt plaats door aanzegging door den Regeeringscom missaris, gericht tot den burgemeester. De eigendom gaat over, vrij van alle lasten en rechten. Volgens nader te stellen regelen wordt door de daartoe aan te wijzen instantie een redelijke vergoeding toe gekend. Met de rechten van hypotheek houders en andere rechthebbenden In overleg met den personeelraad heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen een steuncommissie N.S. 1940 in het leven geroepen, teneinde hulp te verleenen aan het personeel, dat door de oorlogshandelingen have en/of goed verloren heeft. Deze com missie bestaat uit de heeren dr. Ch. F. P. Bodemeyer en drs. S. Buys als ver tegenwoordigers van de directie der N.S. en de heeren H. J. van Braam beek en H. F. Timmermans als ge machtigden van de erkende personeel- organisaties. Per dienstorder is een beroep op de medewerking van het geheele personeel gedaan in den vorm van een wekelijk- sehe of maandelijksche bijdrage van ten minste 1 pCt. der bruto-bezoldiging. Zoodra een algemeen landelijk comité mocht worden opgericht, zal voormelde commissie zich hiermede in verbinding stellen. Genoemde steuncommissie is met haar werkzaamheden onmiddellijk begonnen en heeft reeds een onderzoek laten instellen naar het aantal slacht offers en naar den omvang van het ge leden materieel verlies. In het Staatsblad is verschenen een besluit van den Opperbevelhebber van land- en zeemacht van 24 Mei, betref fende inschakeling van rijksbemidde laars bij geschillen over arbeidsvoor waarden. Artikel 1. Indien een der partijen bij een collectieve arbeidsovereenkomst van oordeel is, dat de overeenkomst ge wijzigd dient te worden, en de andere partij haar medewerking daartoe niet wil verleenen, kan eerstbedoelde partij zich dienaangaande tot het college van rijksbemiddelaars wenden. Artikel 2. Een werknemer in een on derneming, wiens loon na 9 Mei 1940 in onredelijke mate verlaagd is, of wiens arbeidsvoorwaarden overigens na dien datum belangrijk ongunstiger zijn geworden, kan zich dienaangaasde tot het college van rijksbemiddelaars wen den. Artikel. 3. Het college van rijksbemid delaars zal mondeling of schriftelijk zijn medewerking verleenen aan het tot stand komen van eene partijen bevre digende regeling. Artikel 4. Blijkt het tot stand komen van een regeling, als in het vorige arti kel bedoeld, niet mogelijk, dan zal het college van rijksbemiddelaars zelf'een regeling vaststellen, welke voor partijen bindend is. Artikel 5. Het college van Rijksbe middelaars kan zich van tusschenkomst onthouden, indien het een zaak niet van voldoende gewicht acht. Het geeft daar van kennis aan dengene, die de zaak aanhangig heeft gemaakt. Artikel 6. Deze regeling treedt in wer king terstond na haar bekendmaking in het Staatsblad. Mr. A. J. Enschedé overleden In zijn woning te Bloemendaal is gister op 51-jarigen leeftijd overleden mr. A. J. Enschedé, mede-directeur van de grafische inrichting Joh. En schedé en Zn. N.V. te Haarlem. Mr. Enschedé is van October 1935 tot Juli 1938 lid geweest van de Provin ciale Staten van Noord-Holland, waar in hij zitting had voor de liberale staatspartij. Sedert 1933 tot April j.l. was hij lid van den gemeenteraad van Bloemendaal. De overledene was voorts voorzitter van de vereeniging „Pro Ju- ventute” te Haarlem, commissaris van de N.V. Oprechte Haarlemsche Courant en diaken van de Waalsche Kerk te Haarlem. Ter toelichting van het gebod tot in levering van „Reichsmarknoten” wordt hét volgende medegedeeld; Onder deze „Reichsmarknoten” wor den uitsluitend verstaan de thans in Duitschland gangbare bankbiljetten. Reichskreditkassenscheine zijn wettig betaalmiddel en dientengevolge niet aan het gebod onderworpen. Ook op de „Rentenbank”-biljetten van 1, 2 en 5 Réntenmark is het onderhavige gebod niét van toepassing. De circulatie van in Nederland aan wezige Duitsche „Reichsmarknoten” kan, aangezien hier te lande uitsluitend het Nederlandsche geld en de Reichs kreditkassenscheine wettig betaalmiddel zijn, niet worden gedoogd. De mogelijk heid bestaat, dat deze Duitsche bank en muntbiljetten, in strijd met het be lang van het Duitsche en Nederland sche economische leven, naar het Duit sche Rijksgebied zouden worden over gebracht, aangezien deze biljetten slechts daar in betaling kunnen worden gegeven. Teneinde te voorkomen, dat deze biljetten naar het Duitsche gebied worden overgebracht hetgeen volgens de Duitsche wet verboden is bleek het noodig, de in Nederland aanwezige Duitsche „Reichsmarknoten” aan de cir culatie te onttrekken. Het is niet de bedoeling, hierdoor op het eigendoms recht van den betrokkene inbreuk te maken. De banken, alwaar de inlevering heeft plaats gevonden, zijn verplicht, zoowel de ingeleverde biljetten als die, welke zich in haar eigen bezit bevinden,'aan het einde van den inleveringstermijn onverwijld over te dragen aan de Ne derlandsche Bank N.V. De „Reichsmark* noten”, doör de Nederlandsche Bank verzameld, zullen door haar aan het departement van Financiën in bewaring worden gegeven. Aan hen, die kunnen aantoonen, dat zij na 10 Mei 1940 te goeder trouw „Reichsmarknoten” in betaling hebben aangenomen, wordt gelegenheid gege ven, binnen den inleveringstermijn de inwisseling daarvan in „Reichskredit kassenscheine” bij de „Reichskreditkas- sen” en bij de door deze daartoe ge machtigde instanties te verzoeken. Welke instanties hiervoor in aanmer king komen, zal nader bekend gemaakt worden. Indien degene, die te goeder trouw de „Reichsmarknoten” ontvangen heeft, niet in de gelegenheid is, vóór den afloop van den inleveringstermijn de in wisseling te verkrijgen, dan moet hij de biljetten bij een der in het besluit ge noemde banken inleveren. Hij kan tege lijkertijd het verzoek doen, om de inwis seling achteraf nog toe te staan. Met nadruk wordt de aandacht erop gevestigd, dat het verhandelen van „Reichsmarknoten” aan ingezetenen in gevolge artikel 3 en aan niet-ingezetenen ingevolge artikel 5 van het besluit tot het treffen van een deviezennoodmaat regel van 10 Mei 1940 verboden is en overeenkomstig artikel 7 van dat be sluit wordt gestraft. Tegen verdoovende middelen. Het departement van Handel, Nijver-» heid en Scheepvaart maakt bekend: 1. Het is aan alle verlofhouders volgens de Opiumwet verboden eenig product vallende onder deze wet, te koopen, te verkoopen, te koop aan te bieden, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken of te vervoeren. Dit verbod geldt ten aanzien van boven genoemde handelingen evenzeer voor kininezouten en kinabast. 2. Ieder, die één of meer van de onder dit verbod vallende artikelen in voorraad heeft, was verplicht onverwijld, uiterlijk vóór 29 Mei, des voormiddags 12 uur, aan het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, Bezuidenhout 30, alhier, opgave te doen van de grootte der aanwezige voorraden van elk der onder scheiden artikelen. 3. Deze regeling treedt terstond in wer king. 4. Overtreding der bepalingen dezer bekendmaking wordt, behalve met intrek king van het verlof ingevolge de Opium wet, met de zwaarste straffen bedreigd. Uitvoer van eieren naar Duitschland, Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat da uitvoer van kippeneieren naar Duitsch land weer is geregeld en dat deze op de zelfde wijze zal kunnen geschieden als voorheen. Alle voorschriften en bepalin gen te dezer zake blijven van kracht. De exportprijzen voor kippeneieren zijn vast gesteld op den prijs, die gold op 9 Mei j.l. Er is voorts een regeling getroffen, waar door directe uitbetaling aan de expor teurs kan volgen. Er zal verder een hoeveelheid eenden eieren naar Duitschland kunnen worden uitgevoerd, welke overeenkomt met de hoeveelheid, die voorheen door Duitsch land werd afgenomen. De exportprijs zal voorloopig bedragen 3.30 per 100 stuks. De eendeneieren, welke niet in verschen toestand worden uitgevoerd, kunnen wor den ingekalkt en zullen later als kalk- eieren worden uitgevoerd. De Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen, welke met de uitvoering van deze regeling is belast, zal per circulaire nadere bijzonderheden aan de exporteurs van eieren bekend maken. Het departement van Handel, verheid en Scheepvaart deelt den be langhebbenden bij de distributie van aceton mede, dat de door het Rijks bureau voor chemische producten voor de periode van 1 April j.l. tot 31 Mei a.s. uitgereikte toewijzingsbiljetten voor afname van aceton, waarvan de geldigheid door de algemeene intrek king van alle verleende vergunningen van 10 Mei j.l. was vervallen, weder om van kracht worden. Deze toewij zingen zullen thans echter na 31 Mei geldig blijven tot nader order, terwijl voorloopig geen nieuwe vergunningen tot aankoop of verbruik van aceton, behoudens in zeer bijzondere gevallen, zullen worden uitgereikt. Tegelijkertijd wordt, in verband met de mogelijkheid, dat bestaande voor raden geheel of gedeeltelijk verloren zijn gegaan, een nieuwe inventarisatie gehouden. Ingeschrevenen, die de daarop betrekking hebbende circulaire, om eenigerlei redenen, niet mochten hebben ontvangen, worden verzocht aan het Rijksbureau voor chemische producten, Bezuidenhoutscheweg 64 te ’s-Gravenhage, alsnog een exemplaar daarvan aan te vragen. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft op de voordracht van de secretarissen-generaal, wnd. hoofden van de departementen van Algemeen Bestuur, besloten een commissie in te stellen, welke tot taak zal hebben ten spoedigste voorstellen te doen: a. nopens de beginselen, volgens welke van Overheidswege tegemoetko ming zal worden verleend in verband met geleden materieele oorlogsschade; b. nopens de wijze, waarop de fi nanciering hiervan zal dienen te ge schieden. Tot lid en voorzitter van deze com missie is benoemd ir. W. H. van Leeu wen te Delft en tot leden prof. H. A. Kaag te Tilburg en mr. K. P. v. d. Mandele te Rotterdam. Secretaris dezer commissie is prof. mr. P. Lieftinck, al hier. Naar aanleiding van de instelling van deze commissie, welke den naam „Cornmissie-Obrlogsschade” draagt, wordt er de nadruk opgelegd, dat de werkzaamheden van deze commissie aich niet zullen uitstrekken tot het onderzoek van individueele schadege vallen. Men wende zich derhalve met gevallen van dezen aard niet tot de commissie-van Leeuwen, doch tot de verschillende gewestelijke dan wel plaatselijke stichtingen, welke voor dit doel worden of zijn ingesteld. Het secretariaat der „Commissie- Oorlogsschade” is gevestigd te ’s-Gra venhage. Bezuidenhout 87. De commis sie heeft haar werkzaamheden inmid dels aangevangen. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de maximum-prijzen voor aardappelen voor de week van 27 Mei tot en met 1 Juni 1940 als volgt zijn vastgesteld, alles onverminderd eenig verbod van afleve ring. te. Voor de soorten Zeeuwsche bonte Zeeuwsche blauwe, roode star en Furore alle voor zoover verbouwd op kleigrond: telersprijs 4.35 per 100 k.g.; grossiers- aankoopprijs, franco voor de wal ter be stemming, ƒ5.15 per 100 k.g.; winkeliers- aankoopprijs, franco winkel, 5.95 per 100 k.g.; id. in Amsterdam 6.05 per 100 k.g.; prijs voor den consument 7| ct. per k.g. (afgehaald van den winkel), thuisbe zorgd 8| ct. per k.g. 2e. Voor de soorten eigenheimers, Beve landers en daarmede gelijk te stellen soorten, alle voor zoover verbouwd op kleigrond: telersprijs ƒ3.80 per 100 k.g.; grossiersaankoop, franco voor den wal ter bestemming ƒ4.60 per 100 k.g.; winke- liersaankoopprijs, franco winkel ƒ5.40 per 100 k.g.; id. in Amsterdam 5.50 per 100 k.g.; prijs voor den consument 7 ct. per k.g. (afgehaald aan den winkel), thuisbe zorgd 8 ct. per 8 k.g. 3e. Voor de soorten Alpha, bintje, in dustrie en daarmede gelijk te stellen soorten, alle voor zoover verbouwd op kleigrond: telersprijs ƒ2.92 per 100 k.g.; grossiersaankoopprijs, franco voor den wal ter bestemming ƒ3.60 per 100 k.g.; winke- liersaankoopprijs, franco winkel /4.40 per 100 k.g.; id. in Amsterdam /4.50 per 100 k.g.; prijs voor den consument 6 ct. per k.g. (afgehaald van den winkel), 7 ct per k.g. (thuisbezorgd). De prijzen voor den consument zijn dus ongewijzigd gebleven. Beperkt gebruik van metalen toegestaan Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat het rijksbureau voor metalen gesplitst is in een rijksbureau voor ijzer en staal, gevestigd Hooge Nieuwstraat 14 te ’s-Gra- venhage en een rijksbureau voor nonfer- ro metalen, gevestigd Prinsessegracht 21 eveneens te ’s-Gravenhage. Tot directeur van het rijksbureau voor ijzer en staal is benoemd de heer M. Swanevelt. Daarnaast is ingesteld een com missie ad hoe, bestaande uit de heeren ir. M H. Damme, D. C. Endert jr., en ir. G. A. Kessler, die het departement en het rijksbureau voor ijzer en staal advisee- ren over belangrijke aangelegenheden, de ijzer en staalindustrie betreffende. Als tijdelijk hoofd van het rijksbureau voor non-ferro metalen zal optreden de heer ir. A Groothoff, terwijl voorshands als plaatsvervangend hoofd de heer H. G. J. Reynvaan is aangewezen. Directeur is de heer E. de Jong. Voor metalen, ressorteerende onder beide bovenbedoelde rijksbureaux. wordt tot nadere aankondiging dispensatie ver leend van de bestaande verboden tot het koopen, verkoopen, te koop aanbieden, af leveren, gebruiken, verbruiken, bewerken en verwerken van deze goederen. Voorloopig zijn de bovenbedoelde han delingen dus zonder vergunning toege staan, doch uitsluitend tot beperkte hoe veelheden ten behoeve van geregelde af nemers, die de betreffende goederen voor de instandhouding van hun bedrijf drin gend noodig hebben. Nader zal worden bekend gemaakt, welke controle-maatregelen zullen wor den getroffen, teneinde ongemotiveerd gebruik te achterhalen. Het afsluiten van transacties met personen, die tot nu toe in de desbetreffende branches niet hun normaal bedrijf uitoefenen, is ten streng ste verboden. Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart brengt het volgende onder de aandacht van de burgemeesters: Volgens de op 16, 17 en 20 Mei gepubli ceerde bekendmakingen zijn de burge meesters tot nu toe slechts in bepaalde gevallen bevoegd vergunningen af te ge ven voor goederenvervoer met motor rijtuigen. Het geven van vergunningen voor personenvervoer is niet toegelaten. Het is wenschelijk gebleken, daarin eenige verruiming te brengen. De burgemeesters worden hierbij gemachtigd, aan autoritei ten, welke naar hun oordeel daarvoor in aanmerking komen, een voorloopige ver gunning voor een week af te geven. De definitieve vergunning moet door den burgemeester onmiddellijk, behoorlijk ge motiveerd, worden aangevraagd bij den directeur van het Rijksbureau voor aard olieproducten. In geen geval zullen ver gunningen mogen worden uitgereikt aan zakenlieden. Indien hierop in een bijzon der geval naar het oordeel van den burge meester een uitzondering noodig is, kan een vergunning worden verleend door den directeur van het Rijksbureau op een be hoorlijk toegelicht voorstel van den bur gemeester. Waarschuwing tegen ongemotiveerd intrekken van credieten en uitstellen van betalingen. Het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend: Voor een spoedig herstel der binnen- landsche economische verhoudingen is een zooveel mogelijk normaal gehouden handelsverkeer geboden. Het is echter gebleken, dat door verscheidene fabri kanten en grossiers in strijd met deze noodzaak wordt gehandeld. Niet alleen geven zij, zelfs aan hun vaste afnemers geen goederen meer af zonder contante betaling, doch ook trekken zij loopende credieten in. Zulks zou tengevolge kun nen hebben, dat de goederenvoorzie ning vastloopt en derhalve zoowel het publiek als de winkeliers en coöpera ties het slachtoffer worden van bedoel de onder de huidige omstandigheden onverantwoordelijk te noemen hande lingen. In het bijzonder zou de voedselvoor ziening via de winkels hierdoor in ge vaar kunnen komen. Mitsdien moge met den meesten na druk nogmaals worden gewezen op de noodzakelijkheid, dat iedere leverancier zijn zaken op normale wijze blijft drij ven en niet met een beroep op de bui tengewone omstandigheden maatrege len treft, welke indruischen tegen het algemeen belang bij een zooveel moge lijk ongestoorde productie en distribu tie. Nog zij hier opgemerkt, dat cok de winkeliers en coöperaties zich dienen te onthouden van elke handeling, welke het normale zakenverloop zou kunnen ontwrichten. Het is b.v. bekend, dat verscheidene hunner, ofschoon over voldoende contante middelen beschik kende, de wissels en kwitanties hunner leveranciers niet honoreeren. Een der gelijke handelwijze werkt uiteraard storend op het economische evenwicht, dat juist in deze dagen noodwendig moet blijven gehandhaafd. Voor de resteerende maanden van het belastingjaar. Talrijke wielrijders, die eerst sinds de benzinebeperking een fiets hebben aangeschaft en op den weg zijn ver schenen, hebben zich afgevraagd, of zij voor de resteerende maanden van het belastingjaar nog een rijwielbe- lastingplaatje moeten aanschaffen. Tot 15 Juni zal geen controle worden uitgeoefend. Na dien datum is het be- lastingplaatje 1939-1940 nog slechts 6 weken geldig. Verschillende bladen hebben bericht, dat maatregelen ver wacht zouden mogen worden, welke beoogen, den nieuwen wielrijders voor de laatste 6 weken van het belasting jaar rijwielplaatjes te verstrekken te gen een belangrijk minder bedrag dan de normale belasting van 2.50. De A.N.W.B. heeft zich om nadere inlichtingen over deze aangelegenheid tot ’t departement van Financiën ge wend. Naar aanleiding van deze be spreking kan de A.N.W.B. mededee- len, dat het departement de bovenbe doelde berichten ten stelligste tegen spreekt. Een regeling ter tegemoetko ming in de rijwielbelasting is dus niet te verwachten en wordt ten departe- mente zelfs niet overwogen. uitdrukkelijke schriftelijke toestemming van het bestuur van het Rijksbureau voor chemische producten, Bezuidenhoutsche weg 64, alhier, verboden is af te leveren: 1. terpentijn (terpentijn-olie); 2. white spirit (aardolieproduct, o.a. bekend als terpentina, kunstterpentijn); 3. gomhars b t.m. n; 4. gomhars wg, ww en beter; 5. houthars, donkere/lichte t.m. n; 6. hout- hars wg en hooger; 7. gom damar ert elemi; 8. gom copal en kaurigom; 9. kunstharsen, voor zoover deze toepassing vinden in de verf- en lak-industrie, zoo- als phenol-formaldehyd-harsen, glyptaal- harsen en daarmede overeenkomende pro ducten; kunstharsen, welke bestemd zijn voor de fabricage van perspoeders en persproducten, vallen voorloopig buiten dit verbod. Van dit verbod zijn uitgezonderd af leveringen van terpentijn door detaillisten aan schilderspatroons in hoeveelheden van ten hoogste 1 liter per week per volwas-schilder, evenwel met dien ver stande. dat in geen geval een grootere hoeveelheid aan een kooper mag worden afgeleverd dan overeenkomt met hetgeen hij normaal per week gebruikt. Ten aan zien van deze afleveringen geldt boven dien, dat zij slechts mogen plaats vinden na afteekening door den detaillist van een bon in tweevoud, bevattende de na men van den leverancier en van den kooper en de afgeleverde hoeveelheid. Van deze bons moet een exemplaar door koo per en één door verkooper worden be waard. Terugvoer evacuatie-vee. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd brengt ter kennis van de belanghebbende veehouders, dat met den terugvoer van vee naar de evacuatie-gebieden een aanvang is ge maakt. Deze terugvoer kan alleen ge schieden onder leiding op aanwijzing van het bureau ontruiming. Aangezien het aanbrengen van merken bij den afvoer in vele gevallen niet meer kon geschieden, zal het aanvankelijk niet steeds mogelijk zijn aan den veehouder zijn eigen vee terug te geven. Later zal getracht worden het vee op de goede plaats te brengen, waarbij het bureau ont ruiming medewerking zal verleenen. Ten einde zulks te bevorderen, wordt er met grooten nadruk op gewezen, dat de boeren tot nader order het teruggevoerde eva cuatie-vee niet mogen verkoopen of ver ruilen dan op aanwijzing en met toestem ming van het bureau ontruiming. Het vervoer mag voorshands vanzelf sprekend alleen geschieden, indien gedekt door een speciaal vervoerbewijs voor evacuatie-vee. Toestemming tot verkoop zal alleen in noodgevallen gegeven kun nen worden. Met uitzondering van Zeeuwsch- Vlaanderen en Zuid-Limburg. Het interlocaal telefoonverkeer thans weder in een groot deel van Ne derland, zij het in vele gevallen met groote vertraging, mogelijk. In het algemeen kan worden gezegd, dat overal waar geen gevechtshandelin gen hebben plaats gevonden, het locaal- en streekverkeer mogelijk is. Waar dit wel het geval is geweest, is de toestand veel minder gunstig. Zoo kunnen ge sprekken met het Zuidelijk deel van het telefoondistrict Rotterdam slechts met groote vertraging worden tot stand ge bracht. Wat de verbindingen op grooteren afstand betreft, valt als voordeel te boe ken, dat een groot deel van het auto matisch districts- en interdistrictsver- keer reeds weder werkt. Ook het niet- automatisch verkeer is op de meeste lijnen, waar geen groote rivieren moe ten worden gekruist, mogelijk. Overal, waar rivierovergangen zijn, zooals op de verbindingen tusschen Nederland en de Zuidelijke provincies, is het aantal verbindingen echter zeer beperkt in aantal, en moet met groote vertraging worden gerekend. Met inachtneming van deze beperkingen kan worden ge zegd, dat thans met het grootste deel' der telefoonnetten in Nederland, met uitzondering van Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Limburg, welke in het geheel niet kunnen worden bereikt, telefonisch verkeer mogelijk is. Te’efoonverkeer met het buitenland is nog niet mogelijk. Ongeveer 1600 aanvragen voor een noodwinkel. Bij een voorloopige telling is ge bleken, dat bij het Rotterdamsche ge meentebestuur ongeveer 1600 aanvra gen zijn binnengekomen om terrein voor noodwinkels enz. Men schat, dat bij sorteering van deze aanvragen er ongeveer duizend zullen overblijven. Voorloopig zal „Dijkzigt” wel de meest geschikte gelegenheid opleveren. Goudschesingel, Blaak en Schiedam- schesingel worden in de eerste plaats genoemd als daarvoor in aanmerking te komen. Wat den bouw der noodwinkels be treft, waarbij er zijn, die slechts reden van bestaan hebben als ze over een groote oppervlakte kunnen beschikken, zal men de betrokken bouwers zooveel mogelijk ter wille zijn wat het verlee nen van bouwvergunning aqpgaat. Voor kleine winkelzaken is het ontwer pen van een standaard-type mogelijk, dat in honderdtallen kan worden ge- copiëerd. Speciaal hout zal in groote massa’s noodig zijn, evenals dakbedekking enz. En tenslotte komen dan de financiën, want het is thans reeds bekend, dat er ook onder de aanvragers voor grootere objecten verscheidene zijn, die zonder financieelen bijstand en ruime credie ten voorloopig niets kunnen aanvan gen. Anderen beschikken echter over nog voldoende kapitaal om opnieuw te beginnen. Enquête voorraden onbewerkte tabak. Het departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat het rijksbureau voor tabak en tabakspro ducten is gevestigd te ’s-Gravenhage, Corn, de Wittlaan 8 en telefonisch is aangesloten onder no. 334056 (intercom munaal Joh. Reijnen). Voorts wordt medegedeeld, dat het rijksbureau een onderzoek zal instellen naar de in Nederland aanwezige voor raden onbewerkte tabak. Tot het doen van voorraadsopgaven zullen verplicht zijn alle bedrijven, welke onbewerkte tabak onder zich hebben. De opgave der voorraden zal moeten geschieden op door het rijksbureau vast gestelde formulieren, welke verkrijgbaar zullen worden gesteld bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken op een datum, welke nader bekend zal worden gemaakt. Met ingang van 30 Mei 1940 zullen fa brikanten van sigaren, cigarillo’s, siga- retten en van pijp-, snuif-, pruim- en be reide sigarettentabak, alsmede de impor teurs dezer artikelen, verplicht zijn van al hun afleveringen wekelijksche opgaven te verstrekken aan het rijksbureau voor- noemd of formulieren, welke bij de Ka mers van Koophandel en Fabrieken ver krijgbaar zullen zijn. In afwijking hier van is bepaald, dat op de eerste staat de afleveringen zullen moeten worden ver meld gedurende de periode 30 Mei 1940 tot en met 8 Juni 1940. Tegelijk met de indiening dezer staten moet het verschuldigde consentgeld ad >4 pCt. over de banderolle-waarde der afgeleverde tabaksproducten worden overgeschreven op girorekening 387100 van het rijksbureau voor tabak en tabaks producten. De indiening der staten moet geschie den rechtstreeks aan het rijksbureau uiterlijk twee dagen na het verstrijken van den termijn. Verplichting tot medewerking aan de uitvoering De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft het volgende besluit betreffende den wederopbouw ge nomen Artikel 1. De Regeeringscommissa ris voor den wederopbouw stelt, waar zulks hem noodig voorkomt, plannen vast. Deze vaststelling kan geschieden door goedkeuring van door anderen opgemaakte plannen. Artikel 2. Een ieder is verplicht de uitvoering van deze plannen doogen. Deze verplichting geldt met ook voor de eigenaren van de rende en roerende zaken bij zoodanige plannen betrokken, en voor de overige rechthebbenden op die zaken. De uitvoering wordt zoo noodig met den sterken arm mogelijk gemaakt R>7 fi

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9