Charlotte Cherie en HET BEELD VAN HET HEDEN Duitsche troepen veroveren Yperen en Kemmel 1 No. 17581. Donderdag 30 Mei. 1940. N.-Vlaanderen Snelle opmarsch Generaal Christiansen Regeling civiel gezag De VANAF HEDEN WEDEROM voor in Ingesloten legers de keuze ARTISTEN PROGRAMMA Duitsche pers over geallieerde beloften De ambtsaanvaarding van Rijkscommissaris Rijks- minister Seyss-Inquart Overgaaf of vernietiging Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren be- kendld in den voortgaanden aanval tot vernietiging van het Engelsche leger hebben onze troepen Yperen en Kemmel stormenderhand ver overd. De verliezen aan vliegtuigen SCHEVENINGEN ORKEST EN Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Rouwplechtigheid voor prins Wilhelm van Pruisen Het Engelsche optreden in België RijkscoiiMiwsbaris, Rijkaaiinister Seyss-Inquart verlaat na de plechtigheid de Ridderzaal. Aan Portugal en Zwitserland Verzonnen opgave nieuwe Duitsche bevel hebber in Nederland A HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIKN: RECLAMES. GEVERS DEYNOOTPLEIN I Geopend vanaf 5.30 uur Generaal Christiansen op is begin tot het einde Duitsche als in Nederland zwaar gewond. Hij is door den Führer onderscheiden met het ridderkruis van het Ijzeren Kruis. opperbevelhebber von oppergezag in Neder- over op generaal von 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119*61. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778039; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J, B. v. Seters jr„ There- siastr. 109a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721197 Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. In de Friedenskirche te Potsdam gisteren onder groote belangstelling der bevolking de rouwplechtigheid gehou den voor den aan het Westelijk front aan het hoofd van zijn compagnie zwaar gewonden en in een veldhospitaal over leden prins Wilhelm van Pruisen. De met de Rijksoorlogsvlag gedekte kist was sedert Dinsdag mi de kerk opge baard. reis via FrankrijkPortugal naar Zuid- Amerika. bij welke gelegenheid vele vooraanstaande Nederlanders de Do X bezochten. Generaal Christiansen verblijft thans wederom in ons land, nu is hij belast met het hoogste militaire gezag. Belgen o.m. vrouwei door de bommen i getroffen werden. „Petit vafl Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. opperbevel van de weermacht heeft de Duitsche en de vijandelijke verliezen aan vliegtuigen sedert 11 Mei voort durend gepubliceerd. Volgens deze cij fers bedragen de vijandelijke verliezen aan vliegtuigen tot op heden 2638 toe stellen tegen 373 Duitsche toestellen. Terwijl de „Petit Parisien” de Duit sche vliegtuigverliezen met 1060 aan geeft, geeft Havas op 28 Mei, volgens opgaven uit bevoegde Britsche kringen, het aantal vernielde Duitsche vliegtui gen op van 2000. De tegenspraak tus- schen deze beide Fransche publicaties is het beste bewijs van de onbetrouw baarheid van het Fransche en Britsche cijfermateriaal. omstandigheid hierbij is, dat de samen werking tusschen Duitsche en Neder- landsche instanties reeds is begonnen. Wij kunnen op het bovenstaande nog het volgende commentaar geven: Deze maatregelen toonen voldoende aan, dat de Duitschers liever in Neder land zouden zijn gekomen met „de op geheven hand ten groet” dan met de wapens in de vuist, zooals dr. Seyss- Inquart zeide. Het feit, dat de Rijkscom- missaris gistermiddag alle eer gaf aan de prestaties van het Nederlandsche le ger, zullen velen met vreugde hebben begroet. De verklaring, dat in het economisch leven niet verder zal worden ingegre pen dan door de omstandigheden is ge boden, zal ongetwijfeld veel zorg voor de toekomst wegnemen. Men houde hierbij in het oog, dat, zoo maatrege len moeten worden genomen, deze een uitvloeisel zijn van de ontwrichting van het economisch leven door Engelsche blokkade-maatregelen. Voorts constateeren wij met genoe gen en dankbaarheid in de proclamatie en de rede van den Rijkscommissaris, dat in de toekomst de „vrijheid” van Nederland ook tot de doeleinden van het Duitsche bewind behoort. Deze toe zegging is buitengewoon belangrijk en geeft aan het nationaal besef goede hoop en sterke verwachting. Nog enkele andere zinsneden in de rede zullen ongetwijfeld bijzondere aan dacht hebben getrokken. Zoo die, waarin een Krachtige opbouw van ons economische leven wordt toegezegd, en die, waarin wordt meegedeeld, dat Duitschland ons niet ons volkskarakter en de vrijheid wil ontnemen en niet aan ons land en ons volk zijn politieke overtuiging wil opdringen, alsook de zinsnede betreffende de banden des bloeds en de ontbinding des bloeds. Voor het overige mogen wij verwijzen naar het commentaar, dat wij reeds in ons vorig nummer, dadelijk na de ken nisneming van de rede van den Rijks commissaris, hebben gegeven. Duitsche onderscheidingen. De Führer en Opperste Bevelhebber der Weermacht heeft op voorstel van generaal veldmaarschalk Göring het ridderkruis van het Ijzeren Kruis ver leend aan den generaal der vliegers Grauert en luitenant-generaal Lörzer. benevens aan kapitein Mölder. Wegens uitnemende dapperheid bij een met succes ten uitvoer gelegd, voor het verloop van den oorlog beslissend wapenfeit, is luitenant-generaal Stu dent, commandant van een valscherm- divisie, bevorderd tot generaal der vliegers. Generaal Student is, zooals indertijd is medegedeeld, bij den strijd De Engelschen hadden bijvoorbeeld verklaard, dat zij Brussel en de Dyle- stelling alleen zouden verdedigen. In plaats daarvan hebben zij na korten tegenstand getracht naar de Kanaal- havens te vluchten. Uit den mond van Reynaud heeft men gehoord, dat de Franschen aan de Maaslinie ten Zuiden van Namen slechts eenige slechte di visies geleverd hebben. Als men verder bedenkt, dat het Belgische grondgebied het grootste deel der verwoesting moest dragen, dan kan niemand het den koning euvel duiden*, dat hij de rest In een frontbericht, dat in de Duit sche pers wordt gepubliceerd, wordt gezegd, aldus het D.N.B.. dat Engelsche soldaten bij Menin met machinege weren op de eindelooze colonnes Bel gische vluchtelingen hebben geschoten." De vluchtelingen, die in het door de Duitsche troepen bezette gebied red ding en onderdak vinden, vertelden van de wandaden der Engelschen. Vol gens het relaas van een ooggetuige is de weg, waarlangs de Engelschen ge vlucht zijn, een weg der verwoesting- Als roovers hebben de Engelschen in de Vlaamsche steden huisgehouden. De verbittering der Vlaamsche bevol king tegen de Engelschen is grenze loos. Op een ochtend verschenen boven Kortrijk Engelsche vliegtuigen, welke zonder systeem bommen op de stad lieten vallen. De slachtoffers waren de en kinderen, die bondgenooten De omsingelde geallieerde legers. Het lot van de Fransche en Britsche troepen in Vlaanderen was reeds vóór de capitulatie van het Belgische leger onder den druk van de uitwerking der Duitsche wapenen bezegeld, aldus deelt men het D.N.B. van deskundige mili taire zijde mede. De Belgische koning, zoo wordt geconstateerd, heeft slechts de consequentie uit den toestand van zijn leger getrokken, toen hij het voor algeheeïe vernietiging bewaarde. Hij heeft duidelijk ingezien, dat de Engel schen de Belgen nog slechts beschouw den als dekking in den rug en meen den, zich onder de bescherming der Belgische wapenen nog bijtijds uit .de voeten te kunnen maken. Van dezelfde zijde merkt men verder op, dat ook de zoo grootscheeps aangekondigde steun van Engelschen en Franschen voor de Door een snellen opmarsch in Noord- Vlaanderen kwamen de Duitsche troe pen tot aan den IJzer in de richting van Duinkerken. Op de breedste plaats had het door den vijand nog bezette gebied een lengte van ongeveer 40 k.m., toen de berichten voor het leger- bericht van heden gesloten werden. In- tusschen is de afsnoering van den vijand voortgezet. Duinkerken ligt onder het vuur van de Duitsche zware artillerie, afgezien van de effecten der Duitsche bommen werpers. De haveninstallatie is ver nield, een ontwijken via het van zijn leger en van zijn land voor volledige vernietiging wilde sparen. Daarentegen is de Engelsche aankondi ging, dat men in de toekomst rekening moet houden met Engelsche bom aanvallen op België. is Kanaal van daar uit in noemenswaardigen om vang is niet meer mogelijk. Duitsche vliegtuigen en snelle booten houden daar wacht. Geen hulp aan afgesneden troepen Naar het D.N.B. van de Fransch- Zwitsersche grens meldt, maken de Fransche bevolking en de politieke kringen zich met het denkbeeld ver trouwd, dat het Noordelijke leger, dat thans reeds weken lang is ingesloten, definitief vernietigd wordt, zonder dat het Fransche opperuevel ook maar een poging tot redding onderneemt. Het volk begrijpt niet hoe het mogelijk is, dat het Fransche leger, dat zich thans reeds weken lang achter de Somme breedvoerig opstelt, geen doorbraak tot redding van het groote Noordelijke leger, dat de vernietiging tegemoet gaat, kan ondernemen. Onder het volk, dat familieleden heeft onder de inge sloten legers en zich daardoor persoon lijk verbonden voelt met het lot dezer troepen, groeit de opwinding en stijgt de wanhoop over het feit, dat den af gesneden strijdkrachten geen hulp wordt geboden. Het frontbericht van het Nieuwsbureau van gisteren luidt volgt Uit het nu reeds sedert dagen fel omstreden Vlaamsche gevechtsgebied snijden de Duitsche troepen door voort durend door het luchtwapen nadrukke lijk ondersteunde aanvallen brok na brok weg. In een zeer nauwe ruimte tezamen gedrongen staat de tegenstan der thans Voor de keus zich over te geven of dood te bloeden in nutteloo- zen. tegenstand. Door een vastbesloten doorbraak uit het Oosten en Westen naar Rijssel werd rondom een deel van den tegen stander ten Zuiden van deze belang rijkste stad in Noord-Frankrijk een ring gelegd. Op een gebied van onge veer 20 k.m. in het vierkant zijn hier hoofdzakelijk Fransche troepen inge sloten. Op andere punten werden soortge lijke omsingelingen tot stand gebracht. Belgen telëurstellend geweest moet zijn. Er blijft van de tot dusver ter beschik king staande gevechtsruimte der Fran schen en Engelschen alleen nog het gebied over ten Noorden van Rijssel tot aan de kust. Het is één groot slag veld, dat van alle kanten door de Duit sche artillerie wordt bestreken. Op het oogenblik wordt nog fel gestreden. On bekend met den waren toestand geloo- ven enkele troependeelen van den tegenstander nog, dat zij een „terug tocht” moeten dekken, maar ook slecht vliegweer kan hen niet helpen hun lot te ondergaan. „Het laatste bedrijf van den grooten slag in Vlaanderen”. Onder dit opschrift publiceeren de Duitsche ochtendbladen het be richt over de bestorming van Yperen en Kemmel door de Duitsche troe pen. De Yzer-linie, waarom in den wereldoorlog zoo fel is gestreden, is thans met haar sleutelpunt der stad Yperen in Duitsche handen, schrijft de „Berl. Börsenztg.”. Nu Rijssel, Armentières, Yperen, de Kemmelberg en Dixmuiden genomen zijn, en de. Belgisch-Fransche grens be reikt is, treden twee feiten naar voren: 1. De zak ten Zuidoosten van Rijssel, waarin het Fransche leger zich bevindt, is volkomen gesloten, aangezien Rijssel zoowel van het Westen als van het Oosten uit genomen is. 2. De Duitsche stoottroepen zijn ook den sector van de Engelsche divisies van twee kanten binnengedrongen, n.l. van het Noord oosten en van het Zuidwesten. Wat aan Engelsche troepen niet door de Duitschers reeds omsingeld is. dringt thans naar het Noorden en probeert de kust te bereiken. Acht dagen ge leden stonden den toen reeds sterk terugtrekkenden Engelschen nog een half dozijn Kanaalhavens ter beschik king. Thans is dit anders. Boulogne, Calais en Oostende zijn in Duitsche handen. Duinkerken ligt in het vuur van de Duitsche artillerie. De laatste Britsche hoop is gevestigd op de kleine Belgische haven Nieuwpoort. Doch ook daar is het niet veilig. De haven is voor de Duitsche bommen werpers gemakkelijk te bereiken en Duitsche „Sehnellboote” hebben voor Nieuwpoort opnieuw een naar Enge land vluchtenden grooten Britschen torpedojager getorpedeerd. Men ziet dus, zoo besluit het blad, dat het ge weldige drama met rassche schreden zijn einde tegemoet gaat De Duitsche bladen steken den draak met de uit Madrid en Genève ontvan gen berichten, volgens welke Engeland en Frankrijk bereid zijn, Portugal en Zwitserland beloften van bijstand te geven. Wat beloften van bijstand der Wes telijke mogendheden beteekenen en wat zij waard zijn, schrijft de „Berl. Börsenztg.”, daarover zal ook thans geen twijfel meer bestaan bij hen, die zich onweerstaanbaar tot deze mogend heden voelen aangetrokken. Gaat men de rij langs van Benesj en Rydz- Smigly, van Nygaardsvold en Koht, van de Geer en Pierlot, dan kan men zich voorstellen, dat de ramp-politici in Londen en Parijs in vertwijfeling blijven vasthouden aan de meening, dat er geen eind komt aan de domooren. Zoo lang het tegendeel niet bewezen is, mag wel elke verstandige Euro peaan vasthouden aan de overtuiging, dat geen verantwoordelijke neutrale regeenng meer ingaat op gemeen schappelijke betoogingen met de vijan den van Duitschland, Het lukrake bommenwerpen door de Engelschen. Niettegenstaande de herhaalde Duit sche waarschuwingen, duurt hét luk rake werpen van bommen door Brit sche vliegtuigen op hun nachtelijke vluchten boven Duitsch rijksgebied voort, meldt het D.N.B. Deze bombar dementen, Welke spotten met iedere bepaling van het volkenrecht, van niet- militaire objecten, worden door de En gelschen in hun berichten als schitte rende daden geprezen. Door het luk rake werpen van bommen op vreed zame steden door Engelsche vliegers, werden woonwijken, hotels, scholen, apotheken en ziekenhuizen getroffen. In Duitschland wordt van iederen doo- de, vjtn iederen gewonde en van iedere schade door deze nachtelijke aanvallen nauwkeurig boek gehouden. Wanneer het uur der afrekening komt, lal iedere bom veelvoudig vergolden worden. De „Petit Parisien” publiceerde 27 Mei een bericht over verliezen van het Duitsche luchtwapen. De door dit blad gepubliceerde cijfers, n.l. 1060 vliegtuigen zouden afkomstig zijn uit het centrale statistische bureau van het rijksministerie voor de luchtvaart, dat deze cijfers op 19 Mei aan het groote hoofdkwartier van Hitler heeft medegedeeld. Alle bijzonderheden, die Parisien” publiceert, zijn. ’s-Gravenhage, 29 Mei. Met ingang van heden is het hoogste gezag in civiele zaken in het bezette gebied van Nederland uitsluitend op den - Rijkscommissaris overgegaan. In verband hiermede werden de secretarissen-generaal der departementen heden door den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart in zijn ambts- gebouw ontvangen. De Rijkscommissaris zette hun uiteen, welke opdracht hij van den Führer heelt ontvangen en verzocht hun medewerking. De secretarissen-generaal hebben met toestemming van den Nederlandschen Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal Winkelman, hun mede werking toegezegd. Naar aanleiding van bovenstaande mededeeling en in verband met de plechtigheid van gisteren in de Ridder zaal, welke door vele vooraanstaanden in den lande werd bijgewoond, resumee- ren wij hieronder als volgt: De Duitsche legermacht, die Neder land bezette, stond onder commando van generaal-luitenant Hansen. Vervol gens ging, krachtens benoeming door den Duitschen Brauchitz, het land en België Falkenhausen. Inmiddels werd door den Führer Rijksminister Seyss-Inquart aangewe zen als drager van het civiel gezag Gisteren is bij de ambtsaanvaarding door Rijksminister Seyss-Inquart door generaal von Falkenhausen tevens het militair gezag in Nederland overgedra gen aan den generaal der vliegers Christiansen. Hiermede is dus ook het militair bevel over Nederland en Bel gië weer gesepareerd. De competenties van civiele en mili taire instanties zijn tegelijkertijd vast gelegd; dit was reeds eerder compleet voorbereid. Voor alle civiele aangelegenheden heeft Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart thans de leiding. Dat hierbij het economische zeer sterk de aandacht zal hebben, is reeds gebleken. Een staf van deskundigen is in het ge volg van den Rijkscommissaris mede- gekomen. Reeds eerder is bekend ge maakt, dat aan Staatsraad Wohltat de leiding van de financieele aangelegen heden is toevertrouwd. Tot den deskun digen staf van den Rijkscommissaris behooren de vroegere minister van Handel van de Ostmark Fischböck, staatssecretaris dr. Mühlmann, rijksbu- reauchef Schmidt, brigadecomman dant Rauter en generaal Schumann. In de komende dagen zullen vermoe delijk nog verschillende benoemingen worden bekend gemaakt. Zeker is het echter, dat de ambtelijke machine spoe dig soepel zal draaien. Een gunstige General der Flieger Christiansen, die gistermiddag zijn functie heeft aanvaard als militair bevelhebber voor Nederland, is 60 jaar oud. Hij werd ge boren te Wyk op het Noord-Friesche eiland Föhr. Generaal Christiansen stamt uit een oud Noord-Friesch geslacht van zee vaarders. Zijn voorvaderen waren in Holland goed bekend als gezagvoerders en harpoeniers op Nederlandsche wal- vischvaarders. Zelfsbracht een van hen het tot een vooraanstaande posi tie te Amsterdam, waar hij deel uit maakte van de vroedschap. Ook voor ons land is de huidige be velhebber, die voor Nederland steeds groote sympathie heeft gehad, geen on bekende. Oorspronkelijk volgde gene raal Christiansen de roeping van zijn geslacht en wijdde hij zich aan de zee vaart. Weldra ging zijn groote belang stelling ook uit naar de luchtvaart, welke toen nog in den aanvang van haar ontwikkeling verkeerde. Nog vóór den aanvang van den wereldoorlog be haalde hij zijn vliegbrevet. Gedurende dezen krijg toonde hij zich een der beste marinevliegers. In 1918 werd ingevolge de bepalin gen van het verdrag van Versailles, het luchtwapen in Duitschland opgeheven. Generaal Christiansen keerde daarop tot de zeevaart terug. Hij verrichtte talrijke wetenschappelijke onderzoekin gen op dit gebied. Als kapitein van de groote vaart maakte hij talrijke reizen van Hamburg naar Zuid-Amerika en Mexico, waarbij verscheidene malen Amsterdam en Rotterdam werden aan- geloopen. Zoodra de luchtvaart in Duitschland herleefde. concentreerde generaal Christiansen zich opnieuw op dit ter rein. Speciaal de constructie van vlieg- booten had zijn aandacht. Toen de 12- motorige Do X haar reis om de wereld begon, zag hij zich benoemd tot com mandant van dit vliegtuig, dat in die dagen als een technisch wereldwonder werd beschouwt!. Men zal zich herin neren, dat de enorme vliegboot van 5 tot 10 Nov. 1930 bij Schelling- woude voor anker lag op door- de naar Duitsche zijde is vastgestcld. van het verzonnen. Het

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1