Na de capitulatie België A\l van Cl N E AC| Intrede van Rijkscommissaris Riiksminister Seyssdnquart V van Het vervolg groote rede in Ridderzaal was 6A zijn de Japan’s houding De Duitsche vlootactie in Het Kanaal Generaal Christiansen aanvaardt militair uw oude horloge eens in Uithongering Duitschland van onmogelijk Russische waarschuwing aan Litauen DE NIEUWE MODE een prachtige film In kleuren gezag Rede van generaal Christiansen De Fransche regeering vooraf ingelicht HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. van DENEMARKEN. Successen der „Schnellboote” en CHINA, Italiaansche tonijnenvisschers door de Franschen vastgehouden Een grappige teekenfllm In kleuren Welke voordeelen de Duit- schers behaalden. De slag in Artois en Plcardië moet thans als verloren worden beschouwd, zoo constateert de „Daily Express”, welk blad voortgaat: De Duitschers hebben thans de volgende voordeelen behaald 1. Zij zijn meester van het belang rijkste Fransche industriegebied; 2. Zij bezitten vliegsteunpunten, die zeer dicht bij Engeland liggen, zoodat hun bombardementsvliegtuigen door jacht- 3. hun artillerie zal het Kanaal en den toegang tot de haven van Londen beheersehen; 4. De Duitschers bezit ten buitengewoon belangrijke steun punten in Noorwegen, vanwaar zij de blokkade der Britsche Oostkust kun nen vervolledigen. door Aan de moeilijke besluiten, die de regee- ring op 9 April heeft moeten nemen, goedkeuren, De regeering heeft juist gehandeld, als een regeering van man nen, die zich van hun verantwoorde lijkheid bewust zijn. Daarvoor is men haar dank schuldig. Tel van nieuwe actualiteiten uit binnen» en buitenland, Laatste opnamen van het oorloge* front, o.a. de inname van Luik, Brussel en Sedan. De Japansche marine-luchtmacht heeft op vier achtereenvolgende dagen bom men laten vallen, op Tsjoengking, de hoofdaetel van het bewind van Tsjang kai sjek. Militaire inrichtingen werden vernield. Alle Japansche vliegtuigen keerden veilig terug. DE WONDERGOOCHELAAR een amusante comedie ITALIË. Noorsche kotter op een mijn geloopen Vijf leden der bemanning van den 75 ton pletenden Noorschen motoric otter „Blamann”, die ten Noorden van Hau- gesund op een mijn is geloopen, zijn om het leven gekomen. Volgens de Amerikaansche pers vreest Engeland voor een om mekeer in Frankrijk. De capitulatie van het Belgische leger vormde gisteren het voornaam ste onderwerp voor de Amerikaan- sche pers. Het meerendeel der bladen ent begrip voor de handelwijze van den koning. De „New York Daily News” schrijft, dat de koning nog slechts te kiezen had tusschen de ver nietiging van het Belgische leger en ACTUALITEITEN o. a. bevoegden minister in bepaalde ge vallen worden gewijzigd. Tot aan de invoering van het rijksrecht blijft het tot dusver geldende recht slechts in zooverre van kracht, indien het niet in tegenspraak is met de inlijving bij het Duitsche rijk. De aanvullende recht- en bestuursvoorschrjften worden uitgevaardigd door den rijksminister van binnenlandsche zaken als centraal orgaan voor de inlijving. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat een Duitsche „Sehnellboot” voor een Belgische haven een vijandelijken torpedojager tot zinken heeft gebracht. Eiken nacht weer hebben Duitsche „Schnellboote” den laatsten tijd den vijand in het Engelsche Kanaal opge zocht. Vijf vijandelijke torpedojagers, een duikboot, eep hulpkruiser, een transportvaartuig en zelfs een vliegtuig zijn op deze wijze de laatste dagen door Duitsche „Schnellboote” tot zin ken gebracht. gebeurt, jS) Duitschland uit te hongeren. Backe schrijft: „Op 1 Augugstus loopt het eerste jaar der voedselvoorziening in oorlogstijd af. Reeds thans kan ge constateerd worden, dat de ontwikke ling zich niet alleen in overeenstem ming met het vastgestelde voedsel- schema, doch zelfs gunstiger heeft vol trokken. In de eerste plaats is de bui tengewoon groote reserve aan brood graan, welke Duitschland bij het be gin van den oorlog bezat, onaangetast, gezant te Moskou de Litausche regee- Geen ander groot Europeesch land heeft ooit beschikt over een zoo groote broodgraanreserve als wij van het be gin van den oogst-1940 af zullen heb ben. Over het resultaat van den aan staanden oogst kan thans nog niets gezegd worden. Ondanks de lasten van den oorlog is men er in geslaagd, den landbouw op vredesvoet meststoffen en zaaigoed te verschaffen. De voor- jaarsbebouwing is vrijwel voltooid. Tegenover een uitbreiding van de op pervlakte voor den verbouw van win tergraan staat een overeenkomstige uitbreiding van die voor zomergraan. De verbouw van hakvruchten (aard appelen, bieten en rapen, is in verge- lijking met het vorige j aar in dit voor toestellen kunnen worden begeleid; jaar met ongeveer 10 procent uitge breid. Alleen al de oppervlakte voor den verbouw van aardappelen zal dit jaar waarschijnlijk ongeveer 250.000 tot 300.000 hectare grooter zijn dan het vorige jaar. Voor suikerbieten en voederbieten zal een overeenkomstige uitbreiding bereikt worden. Het gebrek aan werkkrachten i« ge compenseerd door hulp van de gemeenschap. Ten aanzien van het vet is de ontwikkeling gunstiger ge weest dan men verwachtte. De oor zaak daarvan ligt in een bijzondere inspanning van den Duitschen land bouw op het gebied van melk- en vetproductie, Door de sterke stijging der boterproductie was het mogelijk de bij het begin van den oorlog be staande buitengewone voorraden aan 1 grondstoffen voor olie en margarine te Mijnheer de Rijksminister, Onze strijdgemeenschap en verbon denheid van tot dusver waarborgt mij een succesvolle samenwerking voor Führer, Volk en Vaderland. Staatssecretaris Backe over de voedselvoorziening Staatssecretaris Backe van het rijksministerie voor de voedselvoor ziening houdt zich in een opstel bezig met de goede positie der Duitsche voedselvoorziening en met de handha ving en uitbreiding der enorme voor raden levensmiddelen. Uit de door hem geciteerde cijfers blijkt, dat het den Westelijken mogendheden niet mogelijk Hieronder laten wij, in aansluiting op het gisteren gepubliceerde gedeelte, het slot volgen van de rede van Rijkscom missaris Rijksminister Seyss-ïnquart. uitgesproken bij de aanvaarding van zijn ambt als Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Wij willen, aldus Rijksminister Seyss- Inquart, ook thans reeds het Nederland sche volk onze medewerking verleenen om deze sehade te herstellen. Daarom zal ik de aan mij als Rijkscommissaris gegeven mogelijkheden en met name de verleende .volmacht van den Führer ge bruiken om er toe bij te dragen deze schade in den kortst mogelijken tijd te herstellen. Als eerste handeling in mijn functie van Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden gelast ik daar om de oprichting van een fonds voor den wederopbouw. In dit fonds zullen alle bedragen vloeien, die in de open bare begrooting na dekking van de noo- dige uitgaven en van de op het land rustende verplichtingen, bespaard of als aanvulling kunnen worden opgebracht. Met name zal ik gelasten, dat na afwe ging van de belangrijkheid, aan de ver schaffing van middelen voor deze her stelwerkzaamheden dezelfde plaats wordt ingeruimd als aan de verrichtin gen, waarop de Duitsche weermacht en het Duitsche bestuur in dit land recht hebben. Ziehier de woorden, die ik heden bij de overneming van het hoogste regee- ringsgezag in de Nederlanden tot het Nederlandsche volk te zeggen heb. Wij zijn niet gaarne met wapengeweld ge komen, wij willen beschermers en be vorderaars zijn om dan vrienden te blijven, djt alles echter in den zin van de hoogere taak, die wij Europeanen hebben. Want het gaat er om een nieuw Europa te bouwen, dat als richtsnoer tot grondbeginsel heeft: nationale eer en gemeenschappelijken arbeid. Het Duitsche volk houdt van zijn verdeelen over 'n nog langere periode dan oorspronkelijk vastgesteld. De gunstige ontwikkeling van de boter productie maakt het mogelijk, dat den consumenten binnenkort meer boter dan tot dusver wordt toegewezen en dat bovendien de vervaardiging van volvette kaas voor de zomermaanden weer wordt toegestaan. Bovendien kunnen begin Juli de hoeveelheden margarine volledig door boter vervan gen worden. Niettemin zal Duitschland bij het begin van den winter 1940-41 over zeer veel grootere botervoorra- den beschikken dan bij het uitbreken van den oorlog. Evenzoo zullen de kaasvoorraden, de verhooging der kaasrantsoenen ten spijt, bij het begin van den winter aanzienlijk grooter zijn dan het vorige jaar. Verder zal Duitschland bij het invallen van den winter voorraden eieren bezitten, die minstens de helft grooter dan in Sep tember 1939 zullen zijn. Op ’t gebied der vleeschverzorging is naast de groote vleeschvoorraden in de koelhuizen voor het tweede oor logsjaar een levende reserve uit den veestapel aanwezig. Ten aanzien van de groentemarkt zal de voorgenomen uitbreiding der verbouwoppervlakte met 25 pCt, waar schijnlijk bereikt worden. Geopend van 9.30—22.30. Gratis rijwielstalling. TOEGANG ELKEN LEEFTIJD Geen inmenging in den Europeeschen oorlog De minister van buitenlandsche zaken Arita, heeft, naar het Duitsche Nieuws bureau uit Tokio meldt, een bespre king gehouden met de leiders van ver scheidene afdeelingen van het departe ment van buitenlandsche zaken om, naar de „Hotsji Sjimboen” meldt, di plomatieke maatregelen te nemen, met het oog op de ontwikkeling van den toestand in Europa. Arita, heeft op de noodzakelijkheid gewezen, de huidige kansen te benutten, om een doeltref fende diplomatieke actie te voeren. Voor de oplosing van de Chlneesche kwestie is de internationale toestand gunstig. Er valt evenwel geen wijziging te verwachten in de fundamenteele po litiek der Japansche nlet-inmenglng in den Europeeschen oorlog. Amerikaansche oorlogsschepen naar Lissabon. In een persconferentie heeft minister Huil verklaard, dat een kruiser en twee torpedojagers opdracht hebben gekregen naar Lissabon te varen ter versterking van het eskader in Europa. De schepen zullen niet voor eon- vooieerlngsdoeleinden gebruikt worden. Naar aanleiding van den oorlog in Spanje, aldus Huil, zijn de Vereenigde Staten teruggekeerd tot de vroegere practijk, volgens welke in de Europee- sche wateren eenige oorlogsschepen ge- stationneerd worden. Zij hebben sedert dien daar een kruiser en eenige jagers gehouden. De thans gezonden verster king is noodig geworden door de on zekerheid over de verdere ontwikke ling. Het is mogelijk, dat een toestand intreedt, welke de bescherming van de Amerikaansche burgers of belangen vereiacht. DUITSCHLAND. Ter uitvoering van het decreet over de inlijving van Eypen en Malrpedy bij het Duitsche rijk, heeft de Führer thans de vereischte bepalingen gegeven. De nieuwe rijksgebieden omvatten de vroegere Pruisische districten Eupen en Malmedy met inbegrip van het neu trale Moresnet, verder de als gevolg van het verdrag van Versailles voor het bepalen van de grens aan België gekomen gebiedsdeelen. Alle bewoners van Duitschen of naar den aard ver want bloed worden Duitsche §taats- onderdanen. De volksduitschers wer den rijksburgers. Op 1 September treedt in de boven aangëgeven gebieden het rijksrecht en Pruisische landrecht honderdduizenden burgers of de over gave. De capitulatie is voor de geal lieerden een vreeselijke slag. De Fransche regeering heeft de verzeke ring gegeven, dat zij geen afzonderlij ken vrede zal sluiten, doch uit de re de van Duff Cooper van Zondag kan men lezen, dat men in Engeland vrees koestert voor een ommekeer in Frankrijk. De bladen publiceeren o.a. een bericht, volgens hetwelk koning Leopold aan de geallieerde legerlei ding heeft medegedeeld, dat het Bel gische leger onverzorgd, verzwakt en bünp zonder munitie was en zonder sterke hulp van geallieerde troepen niet langer stand kon houden. ROEMENIE. VOORZORGSMAATREGELEN IN HET PETROLEUMGEBIED. Het Roemeensche departement v»n defensie en het departement van bin nenlandsche zaken hebben nieuwe strenge maatregelen genomen om daden van sabotage in het Roemeen sche petroleumgebied te verhinderen. Vreemdelingen mogen dit gebied niet betreden en er niet doorheenreizen. Vreemdelingen, die zich in het petro leumgebied bevinden, mogen daar al leen verblijven met een speciale ver gunning. De straffen tegen het voor aanstaande personeel der petroleum- ondernemingen, dat voor de verhinde ring van daden van sabotage verant woordelijk is, worden verscherpt. Par ticulieren in het petroleumgebied mo gen geen wapenen meer bezitten. De in de petroleumondernemingen werkzame Roemeensche ingenieurs kunnen door de militaire overheid voor dienstver richtingen worden opgeroepen. Paus ontvangt nieuwen Italiaanschen ambassadeur De Paus heeft gistermorgen den nieuwen Italiaanschen ambassadeur bij den Heiligen Stoel, Attolico, ontvangen, die zijn geloofsbrieven overhandigde. Na de officieele plechtigheid onder hield de Paus zich gedurende drie kwartier in particulier gesprek met den nieuwen ambassadeur. Vervolgens bracht Attolico een bezoek aan den kardinaal-staatssecretaris, Maglione. Naar de „Giornale d’Italia” uit Rome meldt, zijn Italiaansche vis- schers, die van Trapani op Sicilië uit voor de jaarlijksche tonijnenvangst naar de golf van Tunis waren gevaren, door de Fransche autoriteiten gearres teerd met het motief, dat visscherij op die plaats verboden was. Pas na een lange behandeling voor het gerecht, gedurende welken tijd, aldus het blad, de Italiaansche visgehers als gewone misdadigers op middeleeuwsche wijze behandeld werden, werden zij vrijge laten, De geheele vangst, 1600 kilo gram, werd echter in beslag genomen. Groot-Duitschland, en is bereid daar voor alles op het spel te zetten. Het ge voelt echter de hoogere beteekenis van den tot het Duitsche volk gerichten roep mede te werken aan den opbouw van een nieuw-geordend en vreedzaam Europa. De grootheid van deze taak in ziende, is het bereid geweest zijn hoog ste goed —r namelijk Groot-Duitschland in de waagschaal der geschiedenis te werpen om het nieuwe en schoonere Europa te helpen vormen. Wij Duitschers aarzelen niet, wij zijn vervuld van het vertrouwen van hen, die weten, want ons lot wordt geleid door den Führer. Wij zingen niet de be lachelijke liedjes der vijandelijke solda ten over de Siegfriedlinie, doch wij we ten, dat wij op bevel van den Führer elke vijandelijke linie zullen overrom pelen. Wij weten, dat de laatste zin der daden van onzen Führer blijvende vrede en zedelijke ordening is voor allen, die van goeden wil zijn. Het is het hoogste geluk van eiken thans levenden Duit- scher, de uitvoerder te zijn van den wil van den Führer en daarmede van de geschiedenis. Wij groeten den Führer. In antwoord op de rede van generaal von Falkenhausen, waarin deze het mi litaire gezag in het Nederlandsche be zette gebied aan den generaal der vlie gers Christiansen overdroeg, antwoord de de nieuwe bevelhebber als volgt: Generaal, In de geweldige gebeurtenissen van den allerlaatsten tijd was U door den Führer en Opperbevelhebber der Weer macht de verantwoordelijke taak opge legd om de veiligheid van het bezette gebied in de Nederlanden en België te waarborgen. Binnen het kader der reorganisatie van de toestanden in het onder uw be velen staande ressort, neem Ik op bevel van den Führer als bevelhebber der weermacht de miltaire souve- reine rechten in de Nederlanden op mij. Ik ben daarbij bezield van den wensch, Uwen voorafgeganen succes vollen arbeid in denzelfden geest voort te zetten overeenkomstig het ontvan gen bevel van mijn Führer. Zich daarna richtend tot den Rijk»- commiaaaris Rijksminister Seyss- ïnquart, telde generaal Christiansen: waterdichte automatische horloges ttnr v piet hiinsts. iinEI/ passage iIUlA zoutman»!». nUCK spuista Stauning over de Deensche politiek Minister-president Stauning heeft gisteren op de algemeene vergadering der vakvereenigingen over de Deensche politiek gesproken. Over de bezetting van Denemarken door de Duitsche tioepen ter bescherming der neutrali teit zeide hij„Ik zal nooit berouw hebben van het standpunt, dat ik heb ingenomen, want ik ben er van over tuigd, dat land en volk voor erger dingen gespaard zijn gebleven. Alle geruchten over een afspraak voor de bezetting of over onze voorkennis daarvan zijn in strijd met de werke lijkheid, Het binnenlandsch politieke gevolg van deze gebeurtenissen is, dat thans wordt geregeerd mef medewer king en onder verantwoordelijkheid der vier groote politieke partijen.” Stauning sprak daarna over de ont wikkeling van het Deensche bedrijfs leven en van den handel sedert hef uitbreken van den oorlog, waarbij hij in het bijzonder aandacht wijdde aan de verliezen aan mensehenlevens goederen, die de Deensche vloot op de vaart naar Engeland heeft geleden. Na een uiteenzetting van de reeds ge troffen en nog voorgenomen regeerings- maatregelen ter opheffing der econo mische moeilijkheden, besloot de pre mier aldus„Voor de groote en ern stige vraagstukken van dezen tijd moeten de kleinere problemen wijken. Hoofdzaak is, dat het Deensche volk zijn zelfstandigheid, onafhankelijkheid en vrijheid behoudt." De voorzitter der vakvereenigingen verklaarde, dat alle Deensche arbeiders in werking. Deze basis kan door den De rijksminister voor de voedsel voorziening, Darré, zal zich in het ka der van de samenwerking der as mogendheden en op uitnoodiging van den Italiaanschen minister voor land en boschbouw, Tassinari, op 6 Juni naar Rome begeven. ring een verklaring doen toekomen, waann gezegd wordt, dat de sovjet- regeering een dergelijke houding van Litausche organen als uittartend tegen over de sovjet-Unie beschouwde en dat dit ernstige gevolgen kon hebben. Zij elscht van de Litausche regeering on- middellijk maatregelen om een einde aan deze provoceerende actie te ma ken, alsmede het instellen van een onderzoek naar de verdwenen leden van het sovjet-leger." In politieke kringen te Moskou wordt dit officieele communiqué beschouwd als een duidelijke waarschuwing aan zekere elementen in Litauen, die het er op gemunt hebben de politieke be trekkingen tusschen Litauen en de sov jet-Unie te saboteeren. In dit verband verwijst men ook naar een onlangs in de „Prawda" verschenen artikel, waar in soortgelijke beschuldigingen tegen zekere kringen in Estland naar voren werd gebracht. Londen kan den ernst van den toestand niet meer verdoezelen. De stemming van de Londensche pers is als gevolg van de capitulatie van het Belgische leger uiterst som ber. Bijna alle bladen wijzen op den kritieken toestand der geallieerde troe pen in Noord-Frankrijk en spreken van de mogelijkheid van 'n Duitschen inval in Engeland. Tevens publiceeren alle bladen een door het Reuter-agent- schap „uit officieele bron" verkregen overzicht van den toestand, dat meer aan een laatsten groet, dan aan een oproep voor het Britsche expeditiele- ger in Vlaanderen doet denken. In dit overzicht wordt gezegd, dat het voor het Britsche expeditiecorps bijna onmogelijk zal zijn, zijn verdediging opnieuw te organiseeren. De „Evening Standard” schrijft, dat het geallieerde leger door het „Verraad” een zeer zwaren slag heeft gekregen. De toe stand van de in België strijdende troepen was voordien zonder dit reeds zwaar genoeg. Doch aan zulk een mo gelijkheid heeft niemand gedacht. De „Star” merkt op, dat de ernst van den toestand niet meer verdoezeld kan worden. Engeland en. Frankrijk staan tegenover den moeilijksten toestand in hun heele geschiedenis. Ook de „Evening News” is van meening, dat de capitulatie van het Belgische leger een zeer zware slag voor de zaak der geallieerden is geweest. Men moet, indien geen wonder i rekening houden met zware verliezen voor het Britsche expeditiecorps. De correspondent van „Dagens Ny- heter” meldt uit Londen, dat hij daar nog nooit zoo vele bekommerde gezichten heeft gezien als na dé capitulatie van België. Een politieke zuiveringsactie wordt in Engeland als waarschijnlijk beschouwd. In dit ver band zouden vooral Chamberlain, maar ook Kingsley Wood en andere leden van het laatste kabinet als mede verantwoordelijk voor de tot dusver gevoerde politiek van het tooneel ver dwijnen. Uit de Fransche pers blijkt, dat zoowel de Fransche regeering en Weygand als óok de Belgische minis ters jn Pqrijg reeds Maandagmiddag op de hoogte waren van den wensch van Koning Leopold om een wapenstil- i stand aan te gaan. Zoo berichten de j „Temps” en de Parijeche correspon- i dent van het „Journal de Genève”, dat de Belgische regeering in Parijs Maandagmiddag op de hoogte was Van het besluit van koning Leopeld- i Laat in den middag ie’een Fransch- JPelgische conferentie gehouden in het Fransche ministerie van oorlog. Hier aan werd van Belgische zijde deelge- nomen door den ministerpresident, den minister van oorlog en den ambassa deur, terwijl van Fransche zijde aan wezig waren Reynaud, Pétain en Wey gand. Op dit oogenblik, zoo consta teert de Parijsche correspondent van het „Journal de Genève”, wisten de Belgische ministers, dat koning Leo pold geen rekening zou houden met hun tegenstand. Des avonds hield Pierlot een radiorede, waarin hij den wil van België om den strijd aan de Wijde der Westelijke mogendheden tot het laatste voort te zetten, bekend maakte, Men heeft eerst veel later de oorzaak begrepen van deze onver wachte verklaring. Volgens de „Temps” had de Fransch-Belgische conferentie tot on derwerp de bestudeering van den toe stand, zooals die ontstaan was het besluit van koning Leopold, het slot der conferentie zou Reynaud den Engelschen ambassadeur in Pa rijs hebben ontvangen en daarop den president der republiek hebben ver zocht den ministerraad tegen 22 uur bijeen te roepen. De „Oauvre” meldt, dat koning Leopold Maandagavond om 18 uur door een ordonnans-officier Weygand telefonisch zonder nadere verklaring zou hebben doen mededee- lan, dat Dinsdagmorgen om 4 uur het Belgische leger de wapens zou neer leggen en dat hij besloten had te ca- pituleeren. Wegens talrijke „verdwijnings- gevallen” In een door Tass verspreide offi cieele mededeeling der sovjet-regeering wordt gezegd„In den laatsten tijd is het meermalen voorgekomen, dat leden der sovjet-Russische garnizoenen, die zich krachtens het Russigch-Litau- sche bijstandsverdrag op Litausch ge bied bevinden, zijn verdwenen. De ge gevens, waarover het commissariaat voor buitenlandsche zaken beschikt, bewijzen, dat deze „verdwjjningsge- vallen” zijn georganiseerd door eenige personen, die de bescherming der organen der Litausche regeering ge nieten. Zoo meldde een chauffeur bij een tankbrigade aan zijn superieuren, dat hij op 18 Mei gegrepen en in een onbekend huig was gebracht, waar men hem in een kelder opsloot en zeven dagen vast hield. De ontvoer ders trachtten door geweld en bedrei ging van zijn leven inlichtingen over den staat der tankbrigade en over haar uitrusting van hem te krijgen. In den nacht van 24 op 25 Mei werd hij geblinddoekt buiten de stad geleid en daar vrijgelaten. Een dergelijk geval deed zich voor met een anderen chauffeur bij deze tankbrigade, tusschen 24 en 27 Mei. In Februari van dit jaar verdween verder een Russisch onderofficier. Toen het sovjet-Russische commando een onderzoek verlangde, deelden de Litau sche autoriteiten te Wilna mede, dat de man op 12 Mei zelfmoord had ge pleegd, hetgeen niet waar bleek. Ook in een reeks andere verklaringen van officieele Litausche personen werd tegenspraak opgemerkt. Op 25 Mei heeft de volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, door bemiddeling van den Litauschen Antwoord van de Litausche regeering aan Moskou De regeering van Litauen heeft de sovjet-regeering geantwoord, dat zij reeds opheldering heeft verschaft over de geuite beschuldigingen en bereid is deze opheldering nog aan te vullen, waartoe zij een speciale commissie heeft benoemd. De Litausche regering hoopt, dat de sovjet-Russische regeering van haar kant er toe zal bijdragen de schuldigen te ontdekken, die met de grootste ge strengheid zullen worden gestraft. Crisiswetsontwerpen aan genomen. De Deensche Rijksdag heeft gisteren de nieuwe crisisontwerpen der regee ring, welker uitvoering moet dienen tot een bestrijding van de huidige economi sche moeilijkheden en tot een bevorde ring van de werkverschaffing, definitief aangenomen. Nadat zij ook door het Landsting waren goedgekeurd, moeten Zij thans nog door den Koning worden onderteekend om rechtsgeldigheid te krijgen. De levering van Amerikaansche vliegtuigen voor de geallieerden Het D.N.B. meldt uit Washington: Ter bespoediging van de aflevering van Amerikaansche vliegtuigen aan Enge land en Frankrijk, heeft de Amerikaan sehe minister van buitenlandsche zaken, Cordell Hull, gisteren, naar de Asso ciated Press meldt, besloten, dat bur gers der Vereenigde Staten in vliegtui gen van oorlogvoerenden via de Canq- deeeehe provincies Nieuw-Brunswijk, Nieuw-Sehotland en Prins Edward- eiland mogen vliegen. Tot dusver was dit door een bepaling van de neutrall- teitswet verboden. Djt besluit van Huil, beteekent, dat Amerikaansche vllegtuig- bestuurders in de Vereenigde Staten vervaardigde toestellen naar deCanadee- sche grens mogen vliegen, waar de eigendomsoverdracht plaats vindt om de machines vandaar te laten doorvlie gen naar de genoemde provincies. f JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN OP T8JOENGKING. Ds Installatie van Rljks-Minister Seyse-lnquart \X DE INLIJVING VAN EUPEN EN MALMEQY BIJ HET DUITSCHE RIJK, MINISTER BARRE NAAR ROME. Demobilisatie van het Neder* landsche leger

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2