HAAGSCHE COURANT VOOR DEN PUZZELAAR. o r STADSNIEUWS Zaterdag 1 Juni 1940. I *Z BEZOEK AAN DE WESTDUINEN EEN BEZOEK AAN HET „PAARDEN-UITLEEN- BUREAU” OP HOUTRUST 7 Predikbeurten van UITVOERING VAN BOUWWERKEN LEVEREN HUN VOLKSTUINEN LEVEREN OOK AANDEEL IN DE VOEDSEL VOORZIENING JUBILEUM W. B. TEUNISSEN BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING Een uitgezócht terrein om van de natuur te genieten Indienen van aanvragen HET MUZIEKONDERWIJS ARMENRAAD VIERDE BLAD. Een „bedrijf dat een stuk sociaal werk verricht 10 uur 2.30 kerk, 10.30 pfarrer uur ds. „De en Bemesting van de hoogvlakte. van komt 7 No. 17583 zich den In reeds Univer- de heer wij het dat telkens heeft, aantal waar- heeft, aanvra- i. 6 ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR GEËVACUEERDEN. De Commissie voor ontwikkeling en ontspanning voor geëvacucerden (se cretariaat Anna van Saxenstraat 48, tel. 771435) aangesloten aan de Haag- sche Stichting voor hulp aan Rotter- damsche vluchtelingen, vestigt op twee punten de aandacht. Punt een betreft het feit, dat voor het organiseeren van den arbeid voor geëvacueerden uitslui tend gebruik gemaakt kan worden van belangelooze hulp Punt twee houdt verband met de organisatie en hieromtrent kan worden medegedeeld, dat de Commissie den te uu7"en Guur ds. Hennephof. Horizontaal: 1. Europeanen 4. Strijdmacht 7. Vlinder 10. Einde 11. Stad in Duitschland 12. Vrucht 13. Roofdier 14. Vóór alles 16. Deel van een huis 18. Chemische producten 21. Schaakstuk 24. Draad 25. Temperatuurs- aanduiding 26. Gebrekkig 27. Weinigen 30. Geprezen 32. Geneesmiddel 35. Weerverschijnsel 36. Godin 37. Strekking 38. Vlucht 41. Aanzienlijke functie 44. Roofdier 47. Ontkenning 49. Zintuig Verticaal: 1. Kostbaarheid 2. Buigzaam 3. Vruchten 4. Lichtdrager 5. Gemak 6. Signaal 7. Zweep 8. Priester 9. Dorp in Noord- Holland 15. Lijst 17. Natuur 50. Plaats in Nederland 52. Aangezicht 55. Nieuwsbron 58. Amerikaansche hoeve 59. Ruimte 60. Strijdperk 61. Volgroeien 62. Vrouwennaam uit den Bijbel 63. Volk 64. Afnemer 65. Lijn 66. Deel van het jaar 19. Voorkeur 20. Deel van een huis 22. Gave 23. Gelijk 27. Nakomeling van Ezau 28. Volksziekte 29. Waternimfen 30. Haarkleur 31. Niet fatsoenlijk 33. Specerij 34. Larve 39. Duitsche fabrieksstad 40. Slot 42. Bevestigingsmiddel 43. Teeken 45. Zelfingenomenheid 46. Lieftallig 48. Deel van den dag 49. Stuurinrichting 51. Eiland in de Middel- landsche Zee 52. Stok 53. Muzikaal tooneel 54. Wijze 55. Man 56. Bergen 57. Militaire kleeding „klanten”. De zich met hun paard of paarden al. aangebracht. Het is daarom misschien juister om te spreken van het West- duinpark. Men kan er dwalen langs de prachtige paden, tusschen de denne- bosschen door. Op de hooge duintoppen heeft men plateaux aangebracht, een waar men vooral op heldere zomerda gen een onvergelijkelijk mooi uitzicht heeft op de stad, de zee en het strand. Overal vindt men banken, waar de wandelaar, vermoeid door het op- en afloopen van de duinen, wat kan uit rusten. Evenals in het Zuiderpark, is er gezorgd voor een uitgebreide flora. Op het oogenblik staan mooi in bloei de witte duinroosjes. de rose eglan- tiers, de duindoorn, de vlier, enz. enz. Vergeten wij tenslotte niet de drie groote speelweiden en het speelduin te vermelden, waar naar hartelust ge stoeid en geravot kan worden door de jeugd en door de ouderen. De bekende Haagsche bloemist W. B. Teunissen viert heden een dubbel jubi leum. Niet alleen opende hij vandaag vóór 25 jaren zijn bekende bloemenzaak aan het Valkenboschplein 10, maar tevens herdacht de jubilaris den dag, waarop hij voor 50 jaren zijn intrede deed in het bloemistenvak. Deputaties van de plaatselijke en lande lijke organisaties van bloemenwinkeliers boden den jubilaris hun gelukwenschen aan, vergezeld van fraaie geschenken. verrichten arbeid op centrale wijze wil organiseeren. Zij, die op het betreffend terrein reeds iets voor de geëvacueer den hebben gedaan of voornemens zijn zulks te doen, worden uitgcnocdigd zich voor den goeden gang van zaken tot de Commissie te willen wenden om bij den arbeid te worden ingeschakeld en aldus de verdeeling over de ver schillende categorieën van geëva cueerden, alsmede over de verschillen de tehuizen zoo goed mogelijk tot haar recht te doen komen. G. J. G. STUYFZAND f Wassenaar. Ned. Herv. kerk (Schoolstraat) 10 uur ds. Honders, 5.30 uur ds. ten Kate. Kievitkerk 10.05 uur ds. ten Kate. Momenteel is men op de zoogenaam de hoogvlakte bezig een gedeelte van het huisvuil van den Haag te storten. De hoogvlakte is een vlak stuk zand grond, dat ongeveer dertig jaar gele den gelijk is gemaakt met zand uit de eersle Scheveningsche haven. Het is eigenlijk een terrein, dat door zijn on vruchtbaarheid en doordat het open ligt voor den zeewind, niet geschikt is voor beplanting. Het ligt thans in de bedoeling, het te bedekken met een laag huisvuil van ongeveer 40 c.m. Misschien reeds den volgenden winter zal men dit huisvuil qmdelven. In huis vuil bevinden zich vele, ruwe plant aardige stoffen. Het is te beschouwen als een soort humus en houdt uitste kend het vocht vast. De planten groeien op een met huisvuil bemesten grond als kool. Op den omgedolven grond wil rrjen een duingrasmat, bestaande uit schapengras, Zwenkgras, e.d. aanleg gen. Het zal dan voorloopig bestemd worden voor het drogen van de visch- netten. In de laatste tien jaar zijn r in de Westduinen geweldig veel beplantingen BIJBELS VOOR ROTTERDAMSCHE DAKLOOZEN. Onder hen, wier woning en verdere bezitting in Rotterdam werd verwoest en die nu tijdelijk in den Haag verblij ven, is er menigeen, die thans vooral het gemis van zijn Bijbel of Kerkboek gevoelt. Daarom willen de afdeelingen in den Haag van het Ned. Bijbelgenoot schap zich gaarne belasten met de gratis-verstrekking van een Bijbel of een N. Testament aan iederen Rotter- damschen daklooze in den Haag, die daar prijs op stelt. Toezendigen van goed bruikbare Bij bels of Kerkboekjes kunnen geschieden aan het Comité uit het N.B.G. den Haag: dr. J. P. de Bie, Daendelsstraat 48, giro 134460; R. Coulander, Laan van Eik en Duinen 114, giro 116144; A. Fortgens, Frankenslag 187, giro 223032; A. J. Klarenberg, Pieter Spastraat 13; ds. P. Nomes, Beeklaan 430, giro 75891; en ds. C. Riemers, Verhulststraat 49- giro 34129. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 44, 10 uur en 6 uur leesdienst. Nieuw Hersteld Apost, Zendinggemeen- te, Visschershavenstraat 77, samenkomst, 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat zc, 10 uur heiligingssamenkomst, 8_uur verlos- singssamenkomst. Leidster: adjudante t. Kickhefer. Uitgebreide complexen aansluiting op hetgeen hebben medegedeeld over aandeel in de voedselvoorziening, door werkloozen op daarvoor bestemde terreinen wordt geleverd en door de jeugd op School- en Kindertuinen, kun nen ook nog genoemd worden de Volks tuinen. Van den Dienst van S. en V. kregen wij een opgave van het aantal Volks tuinen. Er bestaan 728 z.g. crisis volks tuinen. Dit zijn stukjes grond, welke door de Gemeente uitsluitend aan werkloozen zijn verstrekt. Aan 300 par ticulieren zijn door de Gemeente gron den verhuurd voor het inrichten van Volkstuinen. Voorts zijn uitgegeven van Gemeentewege 6 h.a. grond aan Volks- tuinvereenigingen, en wel 3 h.a. aan de Vereeniging tot Nut van ’t Algemeen en 3 h.a. aan den Haagschen Bond van Volkstuinders. Voorts zijn er o.a. nog Volkstuincomplexen aan de Binckhorst- laan en aan den van Vredenburchweg. Haagsche Vereen, van Spiritisten „Har- monia”, geb. de Ruyterstraat 41, 10.30 uur. Spr. de heer A. Muis, van Rotter dam. 4 Juni, 8 uur geb. de Ruyterstraat 39, psychometrische séance met mevr. J. de Klerk. Spirit. Ethische Stichting, Prinsessegracht 23, 10.30 uur wijdingsdienst. Toespraak door mevr. A. de Graaf-Blom. Helderz. waarnemingen door mevr. B. Hekel van Breemen. Soefi-beweging, Bazarstraat 20. seele eeredienst, 11 uur. Spr. A. Stolk. Onderwerp: „Wijdingsdienst voor de gevallenen”. Onderl. Vereen. Psychisch Leven, Huize Bethel, Spui 166, 10.30 uur wijdings dienst, o. 1. v. mevr. Melczarek Timmer man. 3 Juni 8 uur openbare séance, 5 Juni, 8 uur psych, séance, o. 1. v. mevr. Mayer. aa° elkaar gewend, luidde het w°ord van een' der gegadigden. Er is iets met je, X., zoo ging het e8en een ander. Niet dat je er iets aan kunt doen, maar het paard was ■reupel. T weet t, want de dokter is &r bij geweest. Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. Post en 6 uur ds. A. K. Straatsma. Geb. Chr. Belangen, Oranjelaan 26, 10 V e r e e n i- heden een aan 12j-jari8en Henny Het ledental van de afdeeling ’s-Gra- venhage der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming was op einde April 40439, of 8.24 pCt. van het aantal inwoners der Gemeente. De leden waren over de sectoren als volgt verdeeld (ach ter de sectoren zijn resp. het aantal leden en het percentage ten opzichte van het totaal aantal inwoners per sector ver meld) I (binnenstad) 911 (3.90 pCt.); Ha (Schilders- en Transvaalkwartier) 3952 (4.05 pCt.); Ilb (Zuiderpark) 1829 (5.17 pCt.); III (Loosduinen) 1887 (13.37 pCt.); IVa (Stationskwartier) 1164 (4.77 pCt.); IVb (Laakkwartier-Spoorwijte) 5174 (8.86 pCt); V'(Bezuidenhout) 3113 (9.91 pCt); Vla (Westend-kwartier) 6543 (12.31 pCt.); VIb (Bloemen- en Vruchtenkwartier) 3843 (10.41 pCt.); Vila (Archipelkwartier) 2960 13.20 pCt.); Vllb (Benoordenhout) 2524 (22.pCt.); Villa (Scheveningen-Zuid) 2858 (6.98 pCt.); VHIb (Duindorp- en Vogelkwartier) 1223 (6.54 pCt.); IX (Sche- veningen-Noord) 2458 (11.04 pCt.) Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal. uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp) 10 uur «s- Wiersinga, 5 uur ds. J. Smelik- 9 en 11 uur ds. J. Smelik, 5 uur ds. w. a. Wiersinga. LEESSTOF VOOR MILITAIREN EN GEËVACUEERDEN. De leider van de afdeeling Boekver- spreiding van het Alg. Nederlandsch Ver bond, deelt ons mede, dat de ophaling van leesstof in Juni ongestoord voortgaat. Be halve aan militairen wordt leesstof afge staan aan de Rotterdamsche vluchtelingen, militaire tehuizen, zeemanshuizen e. d. Men geve derhalve boeken en tijd schriften mede en steune, zoo den nationalen cultureelen arbeid met ec bijdrage (postrekening 149431). Na oni- vangst van een Lriefkaart (Surinames 28) of een telefoonbericht (112508) de ophaaldienst om leesstof >n on’,v g te nemen. leen-bedrijf’ want dit zoetjes aan geworden neert. Opperwachtmeester ontving in een hoekje van de zaal zijn „klanten”. De meesten van hen, die verzoek om een bij hem vervoeg- I den- kende hij al. Papieren contro leren. zcoais rijbewijs, inschrijving bij r de Kamer van Koophandel, machti- 1 gingen aan personeel door patroons e-d.. waarna de gebruikelijke vraag volgde of de paarden goed waren en °P het avondrapport werd nagekeken ln welken toestand ze thuis waren ge- i bracht (verken ze goed de paarden Het gaat wel, ze zijn al een beetje aan elkaar gewend, luidde het ant- vni zes uur gistermorgen waren we in de restauratiezaal (thans cantine) de tentoonstellingshallen op Hout- rust present om te zien hoe dit „uit- leen-bedrijf” want dit is 't zoo function- Klinkum In den ouderdom van 83 jaar is alhier overleden de heer G. J. G. Stuyfzand, die in vroeger jaren in onze stad op verschil lend gebied een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. De heer Stuyfzand was tal van jaren voorzitter van de Haagsche afdeeling van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimo nium”. Bij herhaling is hij voor de Anti-Rev. partij candidaat geweest voor den Ge meenteraad in het voormalige district I, waarin hij de A. R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje” heeft gediend zoowel ais bestuurslid en als voorzitter. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Maandagmiddag om tegen 3 uur op Oud Eik en Duinen plaats vinden. RAAD VAN BEROEP EN AMBTENARENGERECHT In afwijking van vroeger bericht wordt medegedeeld, dat de openbare terechtzittingen van den Raad van Be roep (Sociale Verzekering) en het Ambtenarengerecht hier ter stede zul len worden gehouden Prinsessegracht 28. Het bureau van voormelde colleges blijft evenwel gevestigd Parkstraat 23 en is geopend van Maandag tot en met Vrijdag van 94 uur en op Zaterdag van 91 uur. Een dezer dagen hebben wij op onze tochten door de schoone gedeelten van den Haag een bezoek gebracht aan de Westduinen, een groot complex van duinen, dat gelegen is tusschen Sche- veningen en de grens van Kijkduin. Een 15 jaar geleden trof men er alleen maar wilde duinbeplantingen aan. Van wandel- en fietspaden was in dien tijd nog geen sprake. Er liep toen een groo te weg doorheen van Noord naar Zuid aan den kant van de zee, de z.g. Co- lonneweg, aangelegd door militairen en slechts eenigszins verhard. Daarna heeft men door het midden van de Westduinen een tweeden hoofdweg aangelegd, den Middenweg, welke zoo veel mögelijk de dalen volgt. Een der de hoofdweg, meer naar den kant van de stad, volgt voornamelijk de toppen van de duinen. Tusschen deze drie heeft men tal van verbindingswegen aangelegd. Enkele groote hiervan lei den naar het strand. Natuurlijk ont breken de fietspaden niet, welke in werkverschaffing zijn aangelegd, even als een ruiterpad. Naar wij van den heer Doorenbos, directeur van den Plantsoenendienst, vernamen, ligt het in de bedoeling, om nog dezen zomer door de duinen aan den zeekant, welke nog voor een groot gedeelte niet toegankelijk zijn voor het publiek, een aantal wandelpaden aan te leggen. Men vindt daar prach tige plekjes, verzekerde hij ons. De Nederlandsche ging van Huisvrouwen heeft medaille en oorkonde uitgere’ banna Dijkhuizen wegens dienst i'.s werkster bij de te Scheveningen De Burgemeester van ’s-Gravenhage, gelet op de voorschriften van den Op perbevelhebber van Land- en Zeemacht inzake den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmede samenhangt, brengt na over leg met den betrokken Regeeringscom- missaris het volgende ter kennis van de ingezetenen. De aanvragen om de uitvoering van een werk te mogen voortzetten of met de uitvoering van een werk te mogen beginnen, kunnen, voor zooveel de wer ken behooren tot de burgerlijke bouw kunde, worden ingediend door tus- schenkomst van den directeur van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoe zicht. Deze onderzoekt de juistheid van de verstrekte gegevens en stelt op de aan vragen een advies. Wie zich aan deze aanvullende rege ling houdt, kan bespoediging van de beslissing van den Regeeringscommis- saris verwachten. Bij genoemd toezicht kan voorlich ting verkregen worden met betrekking tot de invulling van aanvragen. Het bestuur der Koninklijke Nederland sche Toonkunstenaars Vereeniging afd, ’s-Gravenhage schrijft: De moeilijke tijdsomstandigheden dwin gen velen tot bezuiniging. Het muziek onderwijs, dat vaak, zeer ten onrechte, als luxe wordt beschouwd, komt veelal het eerst in het gedrang door staking der lessen. Wij voelen ons genoopt den les nemers met aandrang en zeer dringend te verzoeken hieraan niet te willen mede werken. Immers, ontijdig staken der muzieklessen beteekent: schade voor den leerling, want stilstand is achteruitgang, schade aan de muziekcultuur en niet het minst schade voor de(n) muziekleeraar(es) door het derven van inkomsten, tenge volge waarvan ook hij (zij) niet aan zijn (haar) verplichting zou kunnen voldoen. Ter voorkoming van ondoordachte be sluiten geven wij den lesnemers volgende wenken in ernstige overweging: ga ge regeld door met lesnemen tegen overeen gekomen tarief en met inachtname van den gebruikelijken opzeggingstermijn; wordt het u voor het oogenblik financieel te bezwaarlijk, pleeg dan overleg met uw leeraar(es). Tenslotte verzoeken wij het kunst minnend publiek, evenzeer dringend, het Haagsche concertleven door trouw bezoek te blijven bevorderen, want meer dan ooit staat thans het bestaansbelang van vele muziek-instellingen en dus van talrijke gezinnen op het spel. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. Boer. Pinkstergemeente Tholenschestraat 129, uur mej. Visser. Evangelisatie „De Heer zal voorzien”. Wimpelstraat 2, 10 uur en 6 uur de heer Vlaardingerbroek. Geref. gem., N. Laantjes 120. 7 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 10 Tengevolge van de gebeurtenissen op 10 Mei j.l. is een bericht omtrent de op 9 Mei j.l. gehouden vergadering van den Armenraad achterwege geble ven. In die vergadering werd de heer J. R. Snoeck Henkemans, die sinds de instelling van den Armenraad in 1913 voorzitter was, bij zijn vertrek gehul digd, onder meer door den waarnemen- den voorzitter, den heer L. Buurman, wethouder van Sociale Zaken en den secretaris, mr. H.M.L.H. Sark. In zijn plaats werd gekozen tot voor zitter, de heer Anth. Folmer, oud-di- recteur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemid deling en bestuurslid van den Armen raad. Na eenig over en weer praten blijkt, dat een ander paard den vorigen avond op de verkeerde plaats was neer gezet, zoodat hier een misverstand hecrscht, dat echter spoedig is opgehelderd. Nu de paarden, welke worden uitge leend, in categorieën zijn ingedeeld in verband met het werk, dat ze moeten verrichten aan een melkboer kun je geen „Belg” en aan een verhuizer geen hitje geven gaat de afwikke ling van de zaken vlotter. De „opper” informeert ook of men zware paarden noodig want het daarvan beschikbare is beperkt En de doeleinden, voor men de paarden noodig loopen zeer uiteenOnder de gers bevinden zich melkboeren, kolen handelaren, kruideniers, melkinrich tingen, slagers, groentehandelaren, ga ragebedrijven, die nog een rijtuigje op den kop hebben kunnen tikken, wasch- inrichtingen, fouragehandelaren, hout en ijzerzaken en ook de groote waren huizen en meubelzaken in onze stad. Maar een drietal „aapjes-koetsiers”, een vervoerder van schelpen, een gar- nalenvisscher behooren eveneens onder de „klanten”. Zelfs een orgeldraaier die, dank zij de opheffing van het verbod van mu- ziek-maken, weer aan den „draai” kon gaan, ontbrak niet Kan een paard tegen die mu ziek informeerde opperwachtmeester Klinkum voorzichtig. Als het de muziek achter heeft wel, was ’t antwoord man van het uitgebreide repertoire. Als een paard een ander orgel tegen komt kan het wel eens lastig zijn, voegde hij er aan toe. Dat komt vermoedelijk door vrees voor de concurrentie, dachten we. Denk er om voorzichtig zijn drukte de „opper” den orgeldraaier nog eens op ’t hart. Zet om te beginnen maar een ..zacht plaatje” op, ried een der aan wezigen aan, bijvoorbeeld een dans- plaatje Uit een en ander ziet men, dat er veel te doen is in dit uit den nood der omstandigheden geboren paarden-uit- leenbureau en dat er ook groote animo voor bestaat. Uit geheel het optreden van de aanvragers, ook uit hun wijze van spreken over de dieren bemerkt men hun erkentelijkheid. Er wordt hier een stukje sociaal werk verricht door onze militairen, waarvoor men lof moet hebben. En dat mag ook wel even naar voren worden gebracht met groote bereidwilligheid 1 En zijdelings wordt op initiatief van den luitenant-kolonel jhr. Bogaert ook het belang gediend van een deel onzer door den oorlog getroffen andere medeburgers, die ver weg warendie van de stad Middelburg. Er staat een collecte-bus, waarin degenen, die nu gratis aan een paard worden geholpen, een gave kunnen storten. En zij laten dit ook niet na Ned. Protest, bond (Muzenstraat 4) 10.30 uur geen dienst. In het kerkgebouw der Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Hout- rustweg, 3.30 uur ds. A. E. F. Junod. On derwerp: „Niet oordeelen, maar bidden en werken”. Remonstr. Geref. kerk, 10.30 uur mej. ds. W. S. Wiardi Beekman. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. H. W. Meihuizen. Luth. gem., 10.30 uur dr. H. A. ten Bruggencate. Federatie van Vrijz. Protestanten, Lu- therkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 u. ds. D. Drijver. Waalsche kerk, 10.30 uur ds. Michelin Moreau. Duitsche Kaetzke. First Church of Christ. Scientist, Andr. Bickerweg 1, 9.45 en 11.15. Onderwerp: Oude en nieuwe tooverkunst ontmaskerd. Gulden tekst Jeremia 20:13. Duinoordkerk, 10 uur ds. Creutzberg, 11.15 uur Heilig Avondmaal, 10 uur jeugd- kerk ouderen ds. J. J. v. d. Wall, 10 uur jéugdkerk jongeren, 11.20 jeugdkerk jon geren, groepvorming. Nassau Jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. H. Stolk. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. Wormgoor. Vrijz. Hervormden, Beeklaan hoek Hout- rustweg, 10.30 uur prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Vrijz. Chr. Jongerenkerk (15 j. en ouder), Bondshuis Houtrustweg 3, 7.30 u. ds. A. E. F. Junod. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samenkomst. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 8 uur samenkomst. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5.30 uur- ds. de Jong; Bilderdijk- school, LinnaeusStraat, 10 uur en 5.30 uur leesaieiist. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Geb. C. J. M. V., Prinsegracht 4, 10 u. en de Ruyterstraat 67, 6 u. ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gein., Zuid-West Buiten singel 112114, KJ uur en 5.30 uur (Heilig Avondmaal) ds. Vasseur. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur Heilig Avondmaal en 7 uur samenkomst. Spr. de heer Bozua, van Rot terdam. Christen-gemeenschap, Assendelftstraat 18, 10.15 uur en 6 uur de heer J. C. van Amelrooy e. a. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Vernieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Chr. gem Eliëzer, Beeklaan 296, 10 uur en 7 uur prediking. Pinkstergemeente „Maranatha”, geb. Trompstraat 25, 10.15 uur en 8 uur samen komst. Vrije Gemeente, de Ruyterstraat 67, 10.30 uur de heer J. C. Wannée over: mensch van nu in de branding”. Baptisten-gemeente, kerklokaal v. Dijck- straat 149, 10 uur en 5.30 uur prediking tevens Doopsbediening en Heilig Avond maal, ds. J. B. de Neef, 8 uur jongelieden- samenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur en 6 uur ds. de Jong, (Heilig Avondmaal). Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking, ds. B. Fa bric, 6 uur Heilig Avondmaal. Oud Baptiste-gemeente, Lavendelstraat 15, 10.30 uur en 7 uur prediking. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C. J. M. V., Heelsumstraat 159, Za terdag (Sabbat) 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema Kerkgenootschap der Zevende Dags Ad ventisten, gebouw Aurora, Assendelft straat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samenkomst. Zevende Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zending-gemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 u. heiligingssamenkomst, 7.30 u. verlossings- samenkomst. Leidster kapiteine M. E. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen- komst. Leidster: adjudante H. v. d. Vosse. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 8 u. verlossingssahienkomst. Leid ster: kapiteine F. Staüdt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 8 uur verlossingssamenkomst. Leidster: adjudante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205-207, 10 u. heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen komst. Leidster kapiteine A. Prost. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossingssa menkomst. Leider brigadier M. Scherer. Nederl. Leger des Heils, Nieuwe Mol straat 2, Zondag 10 uur v.m. wijdings dienst en 7.30 uur n.m. heilsbijeenkomst. Dinsdag- en Donderdagavond 7.30 uur heilsprediking. Vrijdagavond 7.30 uur Vrouwenbond-bijeenkomst. Alles geleid door kolonel G. J. Kerkhoven en majoor W. van Wijk. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat no. 7, H. Dienst, 10 uur. Scheveningen. Dezer dagen maakten we er melding van, hoe verhuisondernemers, dank zij het Algemeen Paarden Depót op Hout- I rust, dat Rijkspaarden voor dit doel I mag verstrekken, in staat zijn gesteld I hun bedrijven met paardentractie I voort te zetten. Deze ondernemers zijn I, evenwel de eenige niet, die op deze I wijze worden geholpen, en aangezien I ons gebleken is, dat daardoor misver- I stand kan ontstaan en er ook onder de l belanghebbenden zelf ^ich bevinden, dl die onvoldoende op de hoogte zijn van de voorwaarden, waarop zij de paar- 1, den mogen gebruiken, is eenige aan- I vulling onzerzijds gewenscht. Het spreekt van zelf, dat in de eer- 4 ste plaats de Duitsche militaire auto riteiten voor het uitleenen der paar den van het depót toestemming heb- I ben moeten geven. Dank zij deze medewerking kon luitenant-kolonel jhr. P. J. Bogaert, commandant van I het A.D.P., zijn idee verwezenlijken om de daarvoor geschikte depót-paarden j voor tractie aan die bedrijven en per- sonen uit te leenen, die bijv, hetzij door het gemis van benzine, hetzij door inbeslagneming van hun vracht auto, hun broodwinning zagen be dreigd. Er zijn op het oogenblik nog onge veer 1000 paarden op Houtrust onder gebracht. Hieronder bevinden zich echter ook rijpaarden. Van de trekpaar den werden er tot en met gisteren 163 uitgeleend aan burgers, alleen ten ge- bruike in den Haag en de aangren zende randgemeenten, 's Morgens om 7 uur mogen de goedverzorgde paar den worden gehaald en ’s avonds om r 7 uur behooren zij weer op Houtrust terug te zijn gebracht. De uitleening geschiedt geheel gratis en voer voor den geheelen dag wordt voor de paar den medegegeven. In goede conditie verlaten zij de stallen en bij hun te rugkeer worden ze terdege gecontro leerd, want wie te veel van zijn trek paard gevergd of dit niet goed behan deld heeft, krijgt er geen meer. Er wordt natuurlijk op gelet, dat de die- I ren slechts worden toevertrouwd aan hen, die er mee kunnen omgaan. Zooals er nauwlettend toezicht op de paarden wordt uitgeoefend, is er een strenge controle op db aanvragers. Het is voorgekomeh, dat iémand, die paarden had geleend, deze weer aan anderen bleek te hebben verhuurd. Dat is natuurlijk verboden. Wie be- l weert een kreupel paard te hebben en I daarvoor gaarne een ander zou wen- I schen, krijgt dit ook niet dadelijk. De bewering wordt eerst gecontroleerd. Aangezien het de bedoeling is van luitenant-kolonel jhr. Bogaert, dat de I bestaande bedrijven kunnen door- I werken, worden aanvragen van werk- i loozen, die een nieuw bedrijfje willen opzetten, geweigerd. Met nadruk dient er op te worden gewezen, dat elke aanvrage om een paard nauwkeurig wordt onderzocht I en dat de aanvrager individueel aan- i sprakelijk is, De secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor ’s-Gra- f venhage, mr. J. E. Claringbould, ver leent hierbij zijn zeer gewaardeerde medewerking. Men zal inzien, dat er in administratief opzicht heel wat komt kijken. Voor dit deel van zijn taak wordt luitenant-kolonel jhr. Bo gaert bijgestaan door een paar opper- wachtmeesters, van wie „opper” E. Klinkum ons bereidwillig eenige in lichtingen omtrent de uitleening ver schafte. In beperkte mate kan ook paarden tuig worden uitgeleend, terwijl men enkele aanvragers eveneens blij kan I maken met een platten militairen wa gen. Vijf hoefsmeden onder een opper- hoefsmid controleeren het beslag zorgen voor nieuwe ijzers. Het „uitleenbedrijf’ in werking. Om zes uur gistermorgen waren uur ds. J. v. d. Wiel. Voorburg. Ned. Herv. Kerk (in de Geref. kerk, Laan van Oostenburg), 10.45 uur ds. J. Roodenburg, 7 uur ds. A. Hoekert. Ju- lianaschool, 10 uur cand. A. Sonneveld. Effatha-kapel 3 uur de heer C. L. Rose- boom (samenkomst alleen voor doofstom men). Kinderkerk (Vreugd en Rust) 10 u. de heer A. v. d. Rest. Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. J. G. Feenstra, van Scheveningen en 5 uur ds. mr. W. S. de Vries. Effatha-kapel, 10 uur ds. P. K. Keizer, 5 u.'ds. C. Keus, van Scheveningen. Noorderkerk (Bilderdijklaan) 10 uur ds. mr. W. S. de Vries, 5 uur ds. P. K. Kei zer. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur mevr. da. T. C. C. Scholten-van Iterson, van Voorburg. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Ver met. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur cand de Wolf. <5

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 11