GRAND HOTEL FILM EN BIOSCOOP KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN De krijgsverrichtingen in Noorwegen TERHAS en a icHA j£O*END Behandeling van Duitsche vliegers Italië en de Middel- landsche Zee )e houding der geallieer den tegenover de gevluchte regeeringen HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 JUNI 1940. PAGINA 2. EERSTE BLAD, .RUSLAND. ORGELCONCERT JULIANAKERK DUITSCHLAND. Het probleem Gibraltar Britsche kruiser gezonken Fransche communisten ter dood veroordeeld DOODELIJKE AANRIJDING IN DE DOORNSTRAAT VERLATEN HUIZEN GEPLUNDERD I Gevangen Fransche vliegers zullen op gelijke wijze behandeld worden Roosevelt’s boodschap over de defensie Koning Leopold uit het Fransche legioen van eer deur naar bin- VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS. De strijd bij Narvik DE FÜHRER ONTVANGT ALFIERI. had perceel scheid, dat m dai geva. vijftig vijann lijke gevangenen doodgeschoten worder Op de gevangen Engelsche vliègei worden deze maatregelen niet toeg past, aangezien de Engelschen tot dt: verre geen aanleiding hebben gegever tot dergelijke tegenmaatregelen. Duitsche krijgsgevangenen door de Engelschen mis handeld een den Hoe VOOR CHEMISCH REINIGEN EN PERSEN KIEST MEN Tot dusver heeft de tweede inzame- ing voor het oor’ogshulpwerk voor het Duitsche Roode Kruis rond 35 3 mil- hoen rijksmark opgebracht Het resul- aat van deze op 18 en 19 Mei gehou den inzamelingen is tweemaal zoo groot ?’s bij de eerste collecte aan huis en drinkwaren. De bewoner van dit thans worden verband Visschersvaartuig op een mijn geloopen. Aan de Westkust van Zweden is gis teren een visschersvaartuig op een mijn geloopen Twee van de vier leden der bemanning kwamen om het leven. Arrondissements-rechtbank DEM HAAG Meerder* 168B Telefoon 336610 en 395800 Een oud fonds voor Noorsche oorlogsslachtoffers sche Zee en van de Italiaansche eilan den en de landen van de Middelland- sche Zee. LUNCH ƒ2.50 - ulNER 3.50 TOT 5.— riET MOOISTE ZITJE VAN SCHEVENINGEN. IN EEN UUR éCREED De kolonel van het luchtwapen en eskadercommandant Lackner, die tijde lijk in Fransche gevangenschap was ge raakt, heeft daarover een rapport uit gebracht, waarin hij een relaas geeft van de behandeling, die hem is weder varen. O.m. werd hij beschoten, toen hij per valscherm uit zijn in brand ge schoten toestel sprong. Na zijn landing werd hij door Marokkanen overvallen, die hem beroofden en zwaar mishandel den. Hij werd slechts gered, doordat Fransche gendarmes ingrepen, die hem echter in de boeien sloten. Aangezien op grond van dit rapport en talrijke andere berichten de in strijd met het volkenrecht zijnde behandeling van Duitsche vliegers door de Franschen voldoende bewezen is, heeft generaal veldmaarschalk Goring per 28 Mei bevel gegeven, dat de tot dusver uitgevaar digde grootmoedige bepalingen ten aan zien van de behandeling van vijande lijke gevangen vliegers zoo beperkt worden, dat alle krijgsgevangenen van het Fransche luchtwapen principieel be handeld moeten worden zooals de Fran schen Duitsche vliegers plegen te be handelen. In het vervolg zullen alle Fransche gevangen vliegers naar Fransch voorbeeld onmiddellijk bij hun gevangenneming in de boeien geslagen worden en met uitschakeling van alle tot dusver verleende faciliteiten afzon derlijk ondergebracht worden. De opperbevelhebber van het lucht wapen heeft zich tot deze strenge maat regelen gedwongen gezien, aangezien dagelijks de berichten over de onmen- schelijke, wreede behandeling van ge vangen Duitsche vliegers door de Fran schen veelvuldiger worden. De generaal veldmaarschalk zal in het vervolg telkens, wanneer hem een moord op Duitsche vliegers wordt ge meld, voor iederen vermoorden Duit- schen vlieger vijf gevangen Fransche vliegers doen doodschieten. Hetzelfde geldt ook voor het geval, dat wederom in luchtnood zijnde, met valschermen neerspringende Duitsche vliegers wer den beschoten, echter met dit onder- onverbiddelijk zijn. „Stoekholms Tidningen” meldt uit Parijs, dat daar.gisteren 11 communis ten ter dood en 22 tot dwangarbeid ver oordeeld zijn. Zij waren beschuldigd an landverraad. De Führer heeft gisteren in tegen- oordigheid van den rijksminister van juitenlandsche zaken von Ribbentrop, den Italiaanschen Alfieri ontvangen. daarin onderdak verleend aan vluch telingen en gewonden. Door het steeds meer toenemende gevaar had hij de woning later moeten ontruimen en was daaruit vertrokken na haar te hebben afgesloten. Andere plunderaars hadden toen van de gelegenheid ge bruik gemaakt om weg te nemen wat van hun gading was. Verdachten wa ren eerst later aan het rondsnuffelen gegaan, nadat zij via de door hun voor gangers opengelaten nen waren gekomen. Getuigen werden in deze zaak niet gehoord. Het D.N.B. meldt uit Londen: Offi cieel wordt toegegeven, dat de Britsche kruiser Curlew” groot 4290 ten, ten geve ge van een bomaanval -enige da gen geleden aan de Noordkust van Noorwegen is gezonken Het probleem Gibraltar noemt de bekende Spaansche journalist Manuel Aznar in „Arriba” de wonde plek in de Spaansch-Engelsche betrekkingen. Zonder omwegen moet gezegd worden, zoo schrijft hij verder, dat de betrek kingen tusschen de beide landen door belangrijke problemen worden vertroebeld, onder welke Gibraltar op de eerste paats staat. De hardnekkig heid van Spanje in deze kwestie da teert niet eerst van vandaag, maar heeft alleen door de nationale wederge boorte van Spanje nieuwe kracht ge kregen. Spanje’s groote koningin Isa bella heeft in haar politieke testament vastgelegd, dat Gibraltar steeds tot de Spaansche kroon moet behooren. Dit is het politieke dogma van Spanje, dat tot dusver niet tot een oplossing is ge bracht. De ongelukkige tijden, waarin de Engelsche ambassadeurs van hun schrijftafel Spanje’s lot bepaalden, zijn voorbij. Organist: W. Abraham Het orgel, dat waarschijnlijk reeds in de tweede eeuw voor Christus, door eenl zekeren Ktesibios uit Alexandrië werdl uitgevonden, kan op gtond van deze,-zijl het ook eenigszins aanvechtbare datee-1 ring, tot de oudste, thans in gebrul! I zijnde instrumenten worden gerekend I Van meer belang, in verband met del rol, die het instrument in den loop dér I eeuwen in de muziek heeft gespeeld, is| echter het feit, dat het tot hoogste vér-j volmaking kwam in een tijd, toen de slag.l en meeste strijkinstrumenten nog in hen beginstadium van hun ontwikkeling ver-l keerden. Is het wonder, dat de grootste genieën der muziek hun schoonste en ver- hevenste gedachten toevertrouwden aan het orgel, dat de klanknuaneëeringen reeds kon verwezenlijken, die aan den toon van clavicymbel en clavichord ont braken? Er is echter een plotseling einde aan de ontwikkeling van het orgel gekomen. Zelfs de electriciteit heeft aan het wezen van het instrument niets veranderd. Met den stilstand in de ontwikkeling is helaas ook een afnemen van de belangstelling van muziekliefhebbers en -scheppers voor het instrument gepaard gegaan. Het or kest in zijn steeds wisselende gedaanten en de vleugel zullen de algemeene aan. dacht wel tot zich hebben getrokken. En wanneer dan ook heden ten dage orgel concerten door slechts eenige tientallen belangstellenden worden bijgewoond, i dat in het geheel geen vermeldenswaan dige bijzonderheid. Wij mogen daaruit op maken, dat duizenden oprechte muziek liefhebbers nimmer indrukken ontvangen van den waren omvang der orgellitera tuur, noch van het zeldzaam hoog artis tiek peil der machtige werken. Indien echter evenals vroeger het orgel weer zijn rol in het muziekleven wil spelen, zullen de organisten zich moeten wenden tot de hoogtepunten van zijn literatuur, tot de composities van G. Frescobaldi, Buxte hude, Böhm, Claudio Merulo, J. S. Bach, Scheidt, Handel. Franck, Reger en onze nationale toondichters Adriaan Willaerten Sweelinck, om met deze veelal onbekende werken de concurrentie met de nieuwe aanwinsten op ander terrein te kunnen doorstaan. Bezield door deze overtuiging werden wij door het programma, dat de organist W. Abraham voor het concert, dat dooi hem in de Julianakerk gisteravond werd gegeven, had samengesteld, eenigszins teleurgesteld Naast eenige korte korn’en van Pachelbel en J. S. Bach en de be kende „Suite Gotique” van Boëlmann wa ren namelijk minder belangrijke toondich ters, o.a Cor Kee en Jan Zwart, met liedbewerkingen vertegenwoordigd, terwijl zelfs een fluitconcert van Chr Rinck als orgelsolo stond vermeld. Een indruk van de hoogte, waarop de schoonste scheppin gen voor orgel leven, kon daarmede niet worden gegeven. De heer Abraham heeft echter de werken op een natuurlijke, sen sitieve wijze voorgedragen. Zijn spel bleek daarbij volkomen te zijn ingesteld op de capaciteiten van het orgel der Juliana kerk Zijn voordracht was een aangenaam doen voortvloeien van klanken, bij een vanzelfsprekend opbouwen der harmonie. Wij hopen een volgend maal deze uiterst gunstige indrukken te kunnen bevestigen. '-RIPPS ALS OPVOLGER VAN SEEDS NAAR MOSKOU. Volgens het D.N.B is sir Stafford I Cripps na een oponthoud van twee da- I gen in Athene in zijn nieuwe functie I van gevolmachtigd ambassadeur en op- volger van Seeds die tot dusver En- gelsch ambassadeur in de sovjet-Unie was, naar Moskou doorgereisd. MET SVEN HEDIN DWARS DOOP DONKER AZIË. De stijgende belangstelling, die in I dagen gelukkig ook weer voor de tuurfilm valt te constateeren, heeft directie der Cinematografische VolksU' versiteit doen besluiten, morgen een haling te geven van de zeer bijzond* uitermate belangwekkende expeditie-*’r van den vermaarden ontdekkingsreis'^ Sven Hedin naar het onbekende bin"^ land van donker Azië. De vertoon'^ wordt, als gewoonlijk, gegeven in Studio-theater, Kettingstraat alhier. vangende des morgens te twaalf uur R. cies en voor alle leeftijden toeganKew Vertrek van burgers uit Gibraltar. Het vervoer van de. burgerbevolking uit Gibraltar stuit op aanzienlijke moeilijkheden. De autoriteiten van Fransch-Marokko willen n.L slechts die personen toelaten, die over voldoende geldmiddelen beschikken of in Fransch- Marokko bloedverwanten hebben, die voor de immigranten kunnen instaan. Te Algeciras zijn 150 Amerikanen aangekomen, die tot dusver in Gibral tar woonden. Eenigen van hen willen naar de Vereenigde Staten terugkee- ren. De meesten echter zullen zich voorloopig te Sevilla vestigen. Requisitoir. Mr. Zaayer, het O. M. waarnemend, wees er in zijn requisitoir op. dat de constructie van het bewijs in deze zaken geen moeilijkheden boodvan groot belang was echter de vraag, welke straf hier zal moeten worden opgelegd. Waar de feiten zijn gepleegd terwijl ons land verkeerde onder den druk van zeer buitengewone omstan digheden, is de hoofdvraag hier niet wat, maar dat er gestolen is. Dat er zelfs in Nederland onverlaten zijn, die zich niet ontzien, in tijd van oor log hun bedreigde landgenooten te be- rooven, valt in hooge mate te betreu ren. In gevallen als deze rust op de overheid de plicht deze lieden zwaar te bestraffen. Eigenlijk zou hier de tegen zulke feiten bedreigde maximum straf moeten worden opgelegd, in welk geval de daders er dan nog goed zou den afkomen, wanneer zij bedenken, dat hun nog erger lot had kunnen treffen. Niettemin wilde het O. M. als een eenigszins verzachtende omstan digheid aanvoeren, dat deze plunde raars niet de eersten zijn geweest, die zich toegang hebben verschaft tot de leegstaande woning Anderen, die niet gegrepen zijn, waren hun voor geweest. Ook den jeugdigen leeftijd van verdach ten wilde spreker in aanmerking nemen. Toch zal hun een hoogere straf moeten worden opgelegd dan die, waar toe de rechtbank hun onder normale omstandigheden zou hebben veroor deeld. Het O. M. besloot zijn requisi toir met het uitspreken van den eisch tot oplegging van twee jaar gevange nisstraf aan ieder van beide ver dachten. Mr. J. Smelt, hun verdediging voe rend, noemde de gepleegde feiten ern stig en afschuwwekkend. Pleiter meen de echter, dat de nog zeer jeugdige daders niet voldoende besef hebben ge had van wat zij deden. Aanvankelijk zijn zij uit nieuwsgierigheid ter plaatse gaan rondsnuffelen, wat hun door hun voorgangers gemakkelijk was gemaakt. Wat zij wegnamen is betrekkelijk van weinig beteekenis geweest. Pleiter be val verdachten aan in de clementie van de rechtbank. Uitspraak 6 Juni ONDERSCHEIDINGEN OP DE BIENNALE. De jury der 22ste Biennale te Venetië waarvan de Italiaansche beeldhouwer AD’ tonie Maraini voorzitter is, heeft <k! grooten prijs van den Duce eensterrrt”’ toegekend aan prof. Arne Breker te Be1' lijn. Bijzondere waardeering is uit gesprok*’ voor het werk van den schilder Schrn'0 te Wiedenbrück. VERSPREIDE BERICHTEN. Sinds gisteren is de Zweedsche ertshaven Lulea weer ijsvrij, wegens den zeer strengen winter 4 weken la ter dan gewoonlijk. Reeds zijn de eer ste 4 schepen de haven binnengeloopen. In Italië is van heden af de ver koop in het klein van zeep voor het reinigen van waschgoed. gerantsoe neerd tot 200 gram per persoon per maand op vertoon van de speciale dis tributiekaart, die enkele maanden ge leden al is uitgereikt en die tot dusver nog slechts gebruikt werd voor de rantsoeneering van koffie en suiker. Te Belgrado is gisteren het pro tocol der Duitsch-Zuidslavische econo mische onderhandelingen, benevens eenige aanvullende overeenkomsten ten opzichte van het Duitsch-Zuidslavische handels- en scheepvaartverdrag van 24 Mei 1934, door de Duitsche en Zuid- slavische delegaties onderteekend. De verzekeringssom. die de levens verzekeringsmaatschappijen in Finland moeten uitbetalen aan Intrekkingen van de in den sovjet-Russisch-Finschen oorlog gesneuvelden, bedraagt, naar thans bekend wordt, 150 millioen Fin- sche marken. Als gevolg van de groote stijging der staatsuitgaven in Zweden, zullen de belastingen worden verhoogd. Men berekent het bedrag aan benoodigde aanvullende middelen voor het loopen- de begrootingsjaar op 850 millioen kro nen en voor het volgende begrootings jaar op 1185 millioen kronen, in totaal dus op ongeveer twee milliard kronen. Drie honderd tachtig leden van het Deensche vrijwilligerscorps in Finland, zijn naar Denemarken teruggekeerd: 150 anderen hebben in Finland werk gevonden. CAMERA OBSCURA-FEESTEN TE HAARLEM DEFINITIEF UITGESTELD. Naar wij vernemen, heeft de commissie welke belast was met de voorbereiding der feestelijkheden ter herdenking van het eeuwfeest der Camera Obscura haar werkzaamheden gestaakt. Aanvankelijk zou deze herdenking in September van het vorige jaar gehouden worden, doch zij moest wegens het uitbreken van den oorlog en de mobilisatie worden uitgesteld- Men was voornemens, thans in de maand Juni een deel van het reeds vastgestelde programma uit te voeren, doch de jongste gebeurtenissen en de onzekere tijdsom standigheden zijn voor de commissie aan leiding geweest van dit voornemen gehe® af te zien. HET RESIDENTIE TOONEEL. De Zomerspelen „Het Residentie Too- neel”, directeur Dirk Verbeek, geeft mor gen twee voorstellingen in den Kon- Schouwburg. Des middags twee uur gaat het blijspel van A den Hertog ..Des dui vels prentenboek”, des avonds half ac» wordt ..De ernst van Ernst” gegeven. Maandagavond 3 Juni vindt een hef haling plaats van de geestige thrill®1 „Ik heb den graaf vermoord!” Italiaansche nationalist op Malta gearresteerd. Stefani meldt, dat Enrico Mizzi, de leider van de Italiaansche afdeeling van de nationalistische partij in den boezem van den regeeringsraad, op Malta is gearresteerd en geïnterneerd. De Noorsche bladen maken melding van een groot fonds ten gunste van de oorlogsslachtoffers, dat eqrst thans na ruim honderd jaar gebruikt wordt. In de oorlogsjaren van 1807 tot 1814, toen Noorwegen nog onder Deensche heerschappij stond, werd in Kopen hagen en in het toenmalige Christiania voor het herstel der oorlogsschade uit vrijwillige gaven een bedrag, groot 20.000 spezidaalders bijeengebracht. Uit dit fonds scheidde men voor Noor wegen 5000 spezidaalders en dit fonds bedraagt thans 8 millioen kronen. De jaarlijksche rente van 300.000 kronen zal na de krijgsgebeurtenissen der laatste maanden voor de oorspronke lijke bestemming worden besteed. Ten aanzien van de bewering, dat de Engelschen en Franschen na de bezet ting van Narvik de verbinding met Zweden over den spoorweg tot Riks- gransen hersteld zouden hebben, ver neemt het D.N.B van officieele zijde te Berlijn het volgende Het spoorwegtraject van Narvik tot aan de Zweedsche grens is rond 50 k m lang. De Duitsche troepen hebben het geheele traject met uitzondering van het kleine deel, dat door de stad Narvik leidt, krachtig in handen en beveiligen ook het terrein rondom de zen spoorweg door ver naar het Noor den en Zuiden vooruitgeschoven op stellingen. tegen iederen vijandelijken aanval. Een blik op de kaart bewijst, dat door de bezetting van de stad Narvik nog lang geen verbinding met Zweden tot stand is gebracht. De be zetting van Narvik heeft dus geenszins de beteekenis, die men er aan hecht. De „Völkischer Beobachter’ houd» zich heden in een hoofdartikel bezig met de houding, die Parijs en Londen tegenover de naar het buitenland ge vluchte regeeringen aannemen. Het is zeker, aldus dit artikel, dat uit dezen oorlog een nieuw volkenrecht te voorschijn zal komen, maar dan een werkelijk recht der volkeren. Be schouwen wij, hoe de plutocraten met I het volkenrecht omspringen, dan laten wij heden vooral het oog vallen op het misbruik van het z.g. asylrecht. Te allen tijde hebben politieke vluch telingen onderdak gezocht in andere landen, wanneer hun de grond in het vaderland te heet onder de voeten werd. Nooit echter is het in zulk een omvang voorgekomen, dat failliete regeeringen met haar geheelen aan hang in ballingschap als rechtmatige vertegenwoordigers van haar volke ren werden erkend. In Londen en in Frankrijk zitten tal van dergelijke klieken, die hun ineengestort land achter zich lieten, doch niettemin „regeering” blijven spelen en daarbij nog door groote mogendheden erkend worden. Het diende toch vanzelfsprekend te zijn, dat regeeringen, die haar zetel niet meer in het land hebben, dat zij vroeger vertegenwoordigden, op houden door te gaan voor officieele woordvoerders. In de democratieën echter houdt men met de werkelijk heid geen rekening. De geheele bont geschakeerde troep van geluksridders, die niet den moed hadden hun ver diende lot mannelijk in het oog te zien en de door hen zelf gekozen verantwoording voor God en de ge schiedenis te dragen, die hun volke ren na de ineenstorting van hun avonturierspolitiek en met medene ming van de kas laf verlieten, genie ten thans daarbuiten de eer en de rechten van aan het bewind zijnde regeeringen. Staatshoofden en ministerpresiden ten ontvangen hen, richten maaltijden voor hen aan, waarbij pathetische redevoeringen worden gehouden, spre-1 ken joviaal van „herstel”, hoewel hun zelf de grond onder de voeten schudt, en geven aan emigranten zonder land en recht een plaats in hun oorlogsorga- nisatie. Gelooft men in Londen en Parijs werkelijk door dit zotte spel den loop der geschiedenis te kunnen wijzigen? Het komende recht der volkeren zal deze ongepastheid voor altijd onmo gelijk maken. Het zal de begunstiging van politieke bedriegers tot levensgevaarlijk risico voor medeschuldigen heler maken. duur deze schuld te staan komt, zullen de beschermheeren der schijnregee- ringen van heden eens bij de afreke ning met schrik constateeren. In zijn gisteren gepubliceerde wapeningsboodschap de tweede sedert het Duitsche binnenrukken in België verklaart president Roose velt, dat de bijna ongeloofelijke pres taties der luchtmacht en van de gemechaniseerde troepen gedurende de afgeloopen veertien dagen en de mogelijkheid van een verdere ontwik keling een voortgezette bewapening der Vereenigde Staten noodig hebben gemaakt. Niemand kan nauwkeurig zeggen, wat de toekomst zal brengen, daarom verlangt verstandig beleid, dat de landsverdediging veiliger ge maakt wordt. Het marinecommando heeft op grond van zorgvuldige con- stateeringen in de laatste weken dringend verzocht het Congres nog vóór zijn verdaging nieuwe mach tigingen voor te stellen. Belangrijk is vooral de onverwijlde uitbreiding der productiemogelijkheden, voor mo gelijke noodgevallen en de opvulling van bestaande leemten. Daartoé be hoort de opleiding van jongemannen in nijverheid, leger en marine. De tijdsfactor is gewichtig, want rt<- Europeesche ervaring heeft geleerd, hoe noodlottig het is, wanneer men met productie en opleiding wacht, tot de vijandelijkheden beginnen. Zon der de mogelijkheid van productie en van het gebruik van volledig opgeleide menschen in de oorlogs industrie en in alle takken van defensie is een verdediging in komen de kritieke dagen niet mogelijk. Roosevelt verklaart geen nauwkeurige getallen te noemen, en dat over te laten aan de ontwerp-begrootingen van het leger, doch hij zegt, dat er sprake zal zijn van een groot bedrag nL meer dan een milliard dollar, dat in het belang der nationale veiligheid moet worden toegestaan. Tenslotte vraagt hij van het Congres machti ging om zoo noodig de nationale garde te kunnen oproepen. DRIE MAANDEN HECHTENIS GEËISCHT TEGEN CHAUFFEUR. De 24-jarige chauffeur J. M. alhier, heeft zich te verantwoorden gehad, we gens het schuldmisdrijf van art. 307 Sr., het aan zijn schuld te wijten zijn van eens anders dood. Uit de verklaringen van verdachte zelf en die van een viertal getuigen, kwam het volgende vast te staan. In den avond van 3 Februari j.l. toen het weer slecht was en de straten glib berig waren en bedekt met een ijskorst, was verdachte met zijn vrachtauto in de Doornstraat onder Scheveningen in botsing gekomen met een wielrijdster, met het noodlottig gevolg, dat deze van haar rijwiel werd geslingerd en kort daarna is overleden. Volgens M. zou zijn aandacht als bestuurder zijn afgeleid doordat een heer op den weg met zijn hand had staan zwaaien. Het meisje op haar rijwiel had verdachte eerst opge merkt, toen het vlak voor zijn auto was gekomen. Dat zou volgens hem het gevolg zijn geweest, van de omstandig heid dat haar rijwiel niet was verlicht. De heer, die zou hebben gezwaaid, een technisch hoofdambtenaar bij de ge meentelijke duinwaterleiding, ontken de met beslistheid eenig teeken aan den auto bestuurder te hebben gegeven vóór dat ’t ongeluk plaats had en daardoor diens aandacht te hebben afgeleid. Get. liep in de Doornstraat, en had zich daar geheel aan de rechterzijde van den weg geplaatst, toen verdachte’s auto kwam aanrijden Deze stak plotseling over naar links. Getuige hoorde plot seling een hevigen klap en zag de auto daarna weer aan den rechterkant. De bestuurder had eerst gestopt toen ge tuige hem had toegeschreeuwd, dat hij niet kon doorrijden. Verdachte had aan getuige aanstonds toegegeven, dat hem schuld trof Een andere getuige meende de snel heid van de auto te kunnen bepalen op 60 k.m. Verdachte hield staande, dat de wagen niet meer dan 35 k.m. had ge loopen. Twee getuigen a décharge ver klaarden, dat verdachte’s oude chrevo- let onder zeer gunstige omstandigheden ten hoogste 50 a 55 k.m. kan halen. Zij kenden M als een bekwaam en voor zichtig rijder, die nooit ongelukken maakte. Het O.M. waargenomen door mr. Hoekstra, constateerde, dat verdachte in geen geval voldoende aandacht had De laatste dagen komen steeds meer berichten binnen, van verschillende kanten aan het groote gevechtsfront, over Duitsche soldaten, die na hard nekkig verzet in Engelsche gevangen schap waren geraakt, maar na korten tijd ontsnapt of bevrijd werden, aldus meldt het D.N.B. uit Berlijn. Deze sol daten zijn door de Engelsche officieren en soldaten slecht behandeldzij wer den uitgescholden en geslagen, beroofd zelfs van hun persoonlijke bezittingen en met den dood bedreigd. Geboeid werden zij ergens in een hoek of op straat geworpen, waar zij bleven lig gen, ook wanneer de plaats door het Duitsche geschut werd bestookt. Om I medische verzorging der gewonden be kommerden de Engelschen zich in het geheel niet. Engelsche officieren sloe gen met knuppels op de gevangenen los. Duitschland zal de kwellingen van zijn soldaten door de Engelschen niet vergeten en een dergelijk optreden niet ongestraft aanvaarden. Ook de Duitsche bladen houden zich heden bezig met de mishandeling of moord op Duitsche krijgsgevangenen. Geheel Duitschland, zoo schrijft de „Berliner Börsen Ztg.”, heeft met af- s* huw kennis genomen van den moord, welken Fransche soldaten op dappere Duitsche vliegers gepleegd hebben, die tusschen de linies een noodlanding moesten verrichten. Het heeft met be grijpelijke verontwaardiging de scherpe tegenmaatregelen toegejuicht, welke Hermann Göring heeft aangekondigd Blijkbaar is de „vernegering” van Frankrijk reeds zoover gevorderd, dat de „grande nation” het optreden van boschnegers heeft aangenomen. Wij moeten, zoo besluit het blad, den heeren thans nogmaals zeer duidelijk zeggerr: Het nationaal-socialistische Duitschland heeft zenuwen genoeg om ook dezen „oorlog” te winnen. Onze af rekening met het Fransche volk en zijn misdadige leiders zal grondig, hard en „Wanneer het Italiaansche volk aan spraak maakt op de Middellandsche Zee, dan eischt het niet slechts zijn historisch, maar ook zijn natuurlijk recht”, aldus de „Relazioni Internazio- nali”. De politieke en militaire macht van Italië is afhankelijk van de Mid- dellandschee Zee. Het is onlogisch, dat Frankrijk en Engeland in deze zee po litieke macht bezitten en daarmede de controle op de ontwikkeling van het Italiaansche volk uitoefenen. De eischen van het Italiaansche volk, welke door Engelschen en Franschen afgewezen zijn, zullen met de wapenen tot gelding gebracht worden. Het oogenblik, waar naar meer dan 50 jaar gehunkerd is, vele is thans gekomen. Het Italiaansche volk zal den Franschen en Engelschen vijand met vastberadenheid bestrijden tot de overwinning. Wie zich verzet heeft tegen iedere rechtvaardige her- verdeeling der rijkdommen, moet thans geven. De blikken der Italiaansche ar beiders zijn thans meer dan ooit ge vestigd op Tunis, waar het Italiaansche recht op iederen duim gronds is gehei ligd door het zweet van Italiaansche boeren en ondernemers. Die blikken I zijn ook gericht op Corsica en Nice, waar de noodzakelijke veiligheid van Italië samengaat met de Italiaan sche traditie, en op Djiboeti en Suez. „Corsica is Italiaansch”, zoo schrijft de „Lavoro fascista”. Het Italiaansche wezen van Corsica ontkennen, zou be- I teekenen het Italiaansche wezen van Sardinië of van het eiland Elba ont kennen. In dezen oorlog der totale her ziening van de Europeesche kwestie, in dezen voor den terugkeer naar het rechtvaardige evenwicht der volkeren steeds meer beslissenden oorlog, vormt het probleem Corsica een probleem van den eersten rang, dat een radicale en definitieve oplossing eischt. Dit is te meer het geval, daar de geschiedenis van Corsica volkomen identiek is met de geschiedenis van de Middelland- Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Genève: Volgens een officieel decreet te Parijs uitgevaardigd, is de koning der Belgen uit het Fransche legioen van eer gesloten. Van officieele Duitsche zijde wordt in verband met een Londensch bericht, dat de Britsche troepen bij Bodö, 120 mijl ten Zuiden van Narvik, met suc ces den Duitschen opmarsch uit Nam- sos gestuit zouden hebben, het volgen de medegedeeld De tegenstand van dit Britsche leger was op 30 Mei gebroken. Een deel van de Britsche troepen werd naar het Oosten, tegen de Zweedsche grens weggedrongen. Een ander deel heeft zich teruggetrokken op de stad Bodö en kleinere troependeelen zijn ge vlucht naar het Noorden, waar zij een toevlucht zochten in het onherberg zame en onbewoonde bergland. HET O. M. EISCHT TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF TEGEN DE JEUGDIGE DADERS. De gebroeders J. S en H. C. S., resp. 23 én 18 jaar oud, beiden chauf feurs, woonachtig te Hilversum en te Valkenburg bij Katwijk, thans gedeti neerd, hebben zich te verantwoorden gehad wegens diefstal, bij gelegenheid van oorlogsnood gepleegd in een leeg staand huis bij Valkenburg op 15 Mei j.l. Verdachten legden een volledige bekentenis af, waaruit kwam vast te staan, <^at ZÜ ter plaatse door een openstaande deur in de woning waren binnengekomen en zich daarna hadden meester gemaakt van een horloge, een gouden tientje, pakjes thee en een rolletje pepermunt. In een koffietent naast het huis had men zich te goed i, gedaan aan enkele daar aanwezige eet- ambassadeur Dino geschonken aan het verkeer op den weg vóór hem uit. Spr. eischte tegen hem een hechtenisstraf voor den tijd van drie maanden. Mr. C. H. Telders, betoogde als ver. dediger, dat bij de beoordeeling van de schuldvraag de kwestie van het al of niet verlicht zijn van het rijwiel, waar- op het slachtoffer was gezeten, voorop, staat en beslissend is. PI. achtte in dit verband het bewijs voor verdachte’s schuld niet geleverd en concludeerde mitsdien tot vrijspraak. Uitspraak 13 Juni.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2