De hooikist weer in aanzien weder opbloei m voor - School op de Houtrust-tribune - Turf winning De Haagsche Dierentuin voor bezoek gereed gemaakt Het circus Wenger I l Af HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 JUNI 1940. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. o PROBLEMEN VAN DEZEN TIJD. (Wordt oervotgd.) Om gas en petroleum te sparen, is de hooikist weer in aanzien. Een der vele hooikisten in de maak. Dat is niet zegt Higgens. - (Nadruk verboden.) moeten meten. Een ding staat om over de geheimen na te denken. Bing Alleen twee dingen interesseeren hem opnog en daarover denkt hij in stille DE VOOR EENIGE WEKEN UITGEBRANDE PANDEN van de firma de Vries aan het Beursplein te Amsterdam, worden thans geheel ontruimd. De verbrande resten worden op een schuit van de reiniging gegooid. Velen zoeken echter het afval na of er iets van hun gading bij is. het punt langs de Union Pacific Lijn te trekken, wij zullen vaak moeten opbouwen en afbreken en uit en in laden. Ik zou werkelijk niet weten aan welken man wij de paarden zou den moeten toevertrouwen. Boven dien heeft hij ook kanten aan zijn karakter, die mij bijzonder goed be vallen. Ik stel voor hem te waar schuwen. Het staat mij tegen een man, dien oom Rolf zoo lang bij zich in dienst hield, op stel en sprong te ontslaan en vergeet u niet, dat oom Rolf hem nog in zijn testament heeft genoemd. Dit laatste argument geeft bij va der Wenger en ook bij Gertrude, den doorslag. Bill Bing wordt geroepen en ernstig gewaarschuwd. Hij laat de woorden zwijgend over zich heen gaan. Dan gaat hij weg. Wat Higgens betreft, deze is ge krenkt. Hij vindt, dat men zijn trouw en vriendschap slecht beloond en dit zegt hij ook openlijk tot Gertrude. En op een dag zegt hij, dat hij zich nu eens met zijn eigen zaken moet bezig houden. Hij stapt in zijn auto en rijdt weg. Maar ik kom terug, zegt hij bij het afscheid nemen tot Ger trude, al was het alleen om u, miss Wenger. Het is Gertrude alsof zij op dit oogenblik een goeden vriend verliest. Hans heeft in de drukte, die het DE STRAATLANTAARNS IN DE HOOFDSTAD worden voorzien van een lamp, welke een zwak blauw schijnsel geeft, dat van de lucht uit absoluut onzichtbaar is. SCHOOL OP DE TRIBUNE. In verband met de bezetting van scholen, krijgen de leerlingen van de Chr. Geref. School aan de Cypresstraat te Den Haag bij zonnig weer les op de tribunes van het voetbalterrein Houtrust. oogenblikken wel eens na. Welk be lang kon Bill Bing, aangenomen dat hij de dader was, aan de oude reke ningen en papieren in de doos hebben? Tevergeefs had hij elk stuk papier intertijd met Higgens nagezien. Niets was er uit te onderkennen, ook geen aanduiding noch op de erfenis noch op het half millioen, dat hoe langer hoe meer tot een fantoom werd. Het tweede raadsel voor Hans Wenger is en blijft Juanita. Opbreken. Midden in den nacht begint het af breken van de tent, onder aandachtig kijken van het publiek uit Denver. Ondanks het onzekere licht der schijn werpers en nog enkele lantaarns, loopt alles vlot als een machine, iedereen weet wat hij te doen heeft. Een ge- heele stad wordt afgebroken, maar iedere lat, iedere spijker en ieder requisiet, al schijnt het nog zoo onbelangrijk, heeft zijn eigen plaats op de vrachtauto’s. De stoelenrijen stapelen zich op tot een keurigen berg en het groote zeil wordt handig tot een klein pakket in elkaar gevouwen. Bill Bing’s paardenstal is in een oogenblik afgebroken. Paardenkoppen kijken uit transportauto’s. Giraffen draaien nieuwsgierig de lange halzen, roofdiergebrul doet de lucht trillen, olifanten wedijveren met de last wagens. Vele woonwagens zijn nog met paarden bespannen. Anderen wor den door tractors getrokken. DE HAAGSCHE DIERENTUIN heeft zijn poorten wederom voor het publiek geopend. De olifanten werden goed afgeborsteld om bij de bezoekers een netten indruk te maken. VROEGER EEN NATIONAAL PRODUCT werd de turf den laatsten tijd meer en meer verbannen. Thans staat zij echter in het middelpunt der belangstelling. De duizenden turfjes, welke op de veenderijen nabij Halfweg te drogen liggen, zullen later de huiskamers verwarmen. een dag worden waarop zich nog heel wat menschen zullen verwonde ren. De soep wordt nooit zoo heet ge geten als zij wordt opgediend, ook niet in het circus „Excelsior”. De oude Wenger is wel erg geschrokken toen hij het gebeurde hoorde. .Twee maal ingebroken in een bedrijf, dat hij leidt, nachtelijke vervolgingen, strijd... in den eersten impuls wil hij Bill Bing er uit gooien. De man is hem weinig sympathiek, diens geheele manier van optreden bevalt hem niet. De oude Wenger houdt van kalmte, rust en samenwerking. Gertrude is van dezelfde meening. Zij houdt niet van den stalmeester. Maar als men haar naar de reden daarvan zou vra gen, zou zij er geen enkele kunnen noemen. Alleen Hans kiest de partij van den stalmeester, hij heeft nog eens rustig over alles nagedacht. Het mag zijn zooals het wil vader, maar wij hebben geen bewijs, ten minste niet een doorslaand bewijs. Hij zou toch niet zoo dwaas zijn de doos midden op zijn tafel neer te zetten als hij haar gestolen had? Neen dat past niet bij dezen koel bereke nenden man. Toch begrijp ik niet, waarom jij hem wilt houden, jongen. Je bent toch zelf overtuigd van het feit, dat hij van alles achter den rug heeft. Hans schudt het hoofd. Ik geloof circus en alles wat er mede samen vader. dat wij hier met andere maat-, hangt, met zich brengt, weinig tijd staven i- -- - vast, wij kunnen Bill niet missen. Wij staan de eene I Klets, wat weet je van helpen. Wij ech ci I moeten er gauw weer uit en het. zal nu nog Hans Wenger heeft een besluit ge nomen. Ik heb hierin niet alleen te beslissen, ik moet er met mijn vader over spreken. Wij zullen morgen zien. Het spijt mij voor u Bill Bing, maar er moet eendracht en veiligheid in het circus Wenger heerschen. Wij kunnen geen geheimzinnige individuen hier gebruiken. Hij gaat weg zonder den cowboy nog met een blik te verwaardigen. Bing bijt zich op de lippen maar hij zwijgt. Lang nadat Wenger en Higgens weg zijn, zegt hij iets. Heb je gehoord, Watermiller, circus Wenger heeft hij gezegd en niet „Excelsior”. Van dezen jongen man is nog van alles te verwachten. Hij keert zich plotseling om en kijkt den man scherp aan. Ellendige leugenaar, die je bent! schreeuwt hij. De man wordt doodsbleek, hij ziet er uit als het slechte geweten. Hoe zoo, baas? stamelt hij. Was je soms bij mij, daar straks? Hoe kun je den chef zoo beliegen. Je was met mij op den rondgang. Je weet heelemaal niets, je hebt niets gezien en dat is je geluk man! Met een toornigen blik gooit Bing zich met laarzen en al op zijn deken. Neem mij niet kwalijk, veront schuldigt de ander zich. Omdat u Wenger, l mij vanmorgen hebt geholpen, dacht - -2; u er nu uit te helpen, helpen elkaar Maakt u korte metten dienst is den ander waard met hen en gooit u beiden er uit. i Bill Bing heeft zijn oogen gesloten Als we de politie ?r ln halen,! Klets. v._‘_ ,,v i duurt het te lang en wij kunnen hier Kruip in je kooi, licht uit daar Hans WengTr kijkt hem streng aan. in Denver ook met blijven zitten. 15) Wilt u mij nu eindelijk eens zeggen wat dit alles te beteekenen heeft, mister Wenger? vraagt Bing. Maar dan ziet hij de nieuwsgierige gezichten van de stalknechten. Er uit jóngens, zegt hij kalm en wijst met zijn duim over zijn schouder. De mannen verdwijnen. Alleen Higgens en Wenger blijven in het vertrek. Maar men kan er van op aan, dat de stalknechts met hun ooren tegen de deur staan. Hans Wenger probeert zijn opwin ding te overwinnen, deze koele man maakt indruk op hem. Kalm legt hij hem het geval uit. Bill Bing grijnst honend. Zijn duim wijst op den bankier. Uat dank ik aan hem, niet chef? Higgens wil uitvaren, maar Hans Wenger voelt hoe hij hier moet han deien. - Laat u mij spreken, mr. Higgens, dit is een zaak voor de directie, voor de Wengers! Bill Bing heeft het hoofd gebogen. U bent de chef en u moet weten hoe het te verantwoorden, maar ik mag hangen als ik weet hoe ie doos hier is gekomen. Zal hij Bill Bing gelooven nu alles zoo duidelijk is, neen, het kan niet anders, Bing is de dief van de doos. Maar waarom deze volkomen doelloos schijnende diefstal van oude rekenin gen? En waar komt u vandaan, Bing? Ik heb een rondgang gemaakt chef. Zooals het behoort, klinkt het trotsch uit Bing’s mond. Was u alleen? Voor het eerst wordt de cowboy onrustig. Hij trekt zijn breede schou ders op. In hetzelfde oogenblik trom melt iemand met beide vuisten op de houten deur. Hans kijkt op. Wat beteekent dat? Wie is daar? Ik wil er in, ik wil iets zeggen. Ik wil naar bed, klinkt een stem. Bill Bing heft het hoofd op. Laat u hem binnen chef, het is Watermiller, mijn salongast hier. De stalknecht komt binnen. Op het zien van den directeur slaat hij zijn eene oog neer en trekt het hoofd tusschen de schouders. Wat hebt u te zeggen, hoe komt u eigenlijk hier, kerel! roept Higgens Ik wilde, ik wilde alleen antwoord geven op wat die heer daar heeft gevraagd. Mister Bing was niet al leen op zijn rondgang. Wij hebben samen den rondgang gemaakt. waar mr. Deze beide kerels ik t- Ml t - Ww It Mk x*' J

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 5