Holland’s De toekomst van uit MeehÊand'i eigau a iöio 8-.— „glasdistrict” in ||en M|m 7Ï1 z>Jn weer verkrijgbaar J y tegen dezelfde lage prijzen! BIOSCOPEN RADIONIEUWS s op Belangrijke experimenten Westland’s proeftuin N.v. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO - HENGELO HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 JUNI 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. VEREEMGINGEN Scheveningsche klanken cxxxm. ONDERWIJS EN KERK RADIOPROGRAMMA cl. P- w','<*pak Soja-boonen, eiervruchten en zoete paprika een uitstekend volksvoedsel A m- Broeder- H. het Leiden. de ds. G. H. ni. 3.30 Gram.muz. Oliver meir van KEES DE KLINKER. de opbrengst ge- vergadering bijeen, dr. controleerd. Eens in de 14 dagen wordt de grond geanalyseerd. Daarna volgen besprekingen met de kweekers en komt men aldus tot de beste grondsamenst«l- ling en de hoogste productie. de rest wordt uitgevoerd naar ’t ach terland. ’t Ziet er thans voor ’t glasdis trict natuurlijker uit. Is er genoeg kunstmest voor ons land? vloot was „Eerste traditie groote ’t Westland heeft gelukkig niets ge leden, uitgezonderd enkele bedrijven in het randgebied. Alles wijst er op, dat andere, betere tijden zullen aanbreken! n.l. voor „HET HAAGSCH CABARET”. Bovengenoemde dans-cabaretvereeniging geeft Zondag 2 Juni een dansavond in de bovenzaal 21 van „Amicitia”, Westeinde. Medewerkenden zijn Wim van Herk, dans- leider, en Jan Schalkwijk’s dansorkest. Zondag 2 Juni. Jaarsveld 414,4 m. N.C.R.V. 8.— uur v.m. A.N.P. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. V.P.R.O. 10.30 Vrijz.-Herv. kerkdienst. 11.40 Zon dagsschool. Schriftelijk gedeelte Staatsexamen gymnasia. Het schriftelijk gedeelte van het Staats examen gymnasia zal niet, gelijk abusie velijk werd vermeld, gehouden worden op 3 en 4, doch op 4 en 5 Juni a.s. in het gebouw Amicitia, Westeinde 15 te 's-Gra- venhage. De toekomst van het „glasdistrict”. Onze laatste vraag was over de toe komst vQn Holland’s glasdistrict. De laatste jaren heeft het Westland te kampen gehad met een schijnbare overproductie, die echter ontstaan is door onderconsumptie. Dit zal nu spoedig voorbij zijn, als de vervoerstoestanden gunstiger wor den. EXAMENS Universiteit te Leiden. Doet. ex. rechtswetenschap de heer J. Eekhout, den Haag. Universiteit te Utrecht. Doet. ex. rechtswetenschap de heer W. Hoevers en jhr. P. M. Graswinckel. 9.30 Hongaa£sch pro- 11.15 Ber. c.a. de te Am- Grootere komkommerproductie. De komkommer-cultuur heeft momen teel op den proeftuin-Westland de zeer speciale aandacht. Men tracht te komen tot een regel voor de grootst mogelijke productie. Daartoe heeft men grond verzameld van 21 kweekers, daar iedere kweeker op zijn manier te werk gaat. De kaskomkommer wordt n.l. op een kunstmatig grondmengsel gekweekt, hoof{izakelijk bestaande uit paarden- mest, graszoden en turfmolm. Geregeld wordt de temperatuur van de 21 grond- mengsels nagegaan en predikant af. Deze vormde daarna de Geref. Kerken in Hersteld Verband, waar van hij een der markantste figuren is. Is er in de toekomst wel genoeg kunst mest voor ons land, zoo vfoegen wij ir. Riemens. „Waarschijnlijk wel. In de stikstof voorzien we zelf. Er is zelfs nu nog uit voer. De Limburgsche Staatsmijnen, waar synthetische stikstof wordt ge maakt, hebben niets geleden in den oorlog en werken nog. Hoe het te IJmui- den en te Sluiskil is, weet ik niet, doch er zijn geen verontrustende berichten ontvangen. De aanvoer van phosphorzuur over zee staat natuurlijk stil. Echter komen nog flinke hoeveelheden Thomasslak- kenmeel uit Duitschland en België. Voor kali is Duitschland onze eerste le verancier geweest en zal dit ook blij ven. Zoo was de situatie in den vorigen wereldoorlog ook”. Vooral in verband met bovenstaande was ir. Riemens van meening, dat effi ciënte verdeeling van den kunstmest, onder de kweekers en boeren *t aller beste was. D.w.z. niet maar toewijzen per bodem- eenheid, doch nagaan voor elk stukje land hoeveel er op moet en dan pas ge- ven. Van zeer veel belang is ook. aldus ir. Riemens, wat de landbouwers in de toekomst zullen doen met de afval van groenten, planten, alsmede dierlijk af val en gier, ’t Allerbeste is al deze af valproducten te composteeren, d.i. laags gewijze met aarde bedekken. Door gis ting en rottingsprocessen alsmede bac- teriën-werking, ontstaan waardevolle bijproducten, uitstekend bruikbaar voor de bemesting. ’t Westland is uniek in de wereld. We hebben hier een prima bodem, een goeden, constanten waterstand. Nooit ge brek in den zomer aan vocht en nooit te veel in den winter, ’t Klimaat is best en de vakbekwaamheid is meer dan goed. We staan in ’t Westland nu ge reed om te kunnen produceeren van 1 Januari tot 31 December, wat nergens ter wereld kan. Drie, vier, vijf oogsten per jaar. Er behoeft niets meer doorge draaid te worden. Wat we voor eigen -VAIL, 0 Eiervruchten (aubergine). Een tot nu toe ingevoerde vrucht uit Zuid-Fr ankrijk, de eiervrucht (auber gine), welke nog geen groote be kendheid m ons land verwierf, zal nu ook meer op eigen bodem gekweekt moeten worden Voor hen die deze vrucht niet kennen, vermelden wij dat het een heerlijk eten is, in schijfjes gesneden en gebakken. Ir. Riemens verwachtte dat de eier vrucht in de Hollandsche keuken een eere-plaatsje zou krijgen. Ook hiervan is de voedingswaarde hoog. AMICITIA: „De avonturen van duikboot D I” is een krachtige marinefilm, waarin de hoofdrollen op uitmuntende wijze wor den vertolkt door Wayne Morris en Pat O’Brien. Vóór de pauze de zeer amusante film „lm Weissen Rössl”, met in de hoofdrollen Hermann Thiemig en Theo Lingen, naar de bekende Weensche operette van Ralph Benatzky. APOLLO biedt zijn bezoekers een keu rig, welverzorgd programma. De hoofd film „Ballet in Jazz” wordt voorafgegaan door een gezellig voorprogramma, be staande uit een Warner Bros teekenfilm in kleuren, een vlotte musical: „Als de klok slaat” en tenslotte Holland’s nieuws van Polygoon. De jazz-liefhebbers kunnen hun hart ophalen als zij „Ballet in Jazz” gaan zien. Vol grappige vondsten en onverwachte wendingen is deze alleszins aan te be velen rolprent. De balletten zijn af, Hoofdrolvertolk^rs: Alan Hole, Eddie Albert en zijn orkest en de danseres van groote klasse: Zorina. ASTA: Het Nederlandsche journal brengt wat luchtige actualiteiten en vervolgens "eeft het Ufa-nieuws een indrukwek kend beeld van den overweldigenden ge- motoriseerden Duitschen opmarsch in Bel gië en Noord-Frankrijk. Een geslaagde ko mische een-acter completeert het voor programma, dat werd ingeleid door’t Asta- orkest. Het hoofdnummer ,,Je hebt ’t of je hebt ’t niet” is een buitengewoon geestig werk, waarmee men zich enkele uren kos telijk amuseert. De bijrollen zijn alle goed Dr. J. G. Geelkerken. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn dat dr. J G. Geelkerken, predikant bij de Geref. Kerken in Hersteld Verband te Amsterdam-Zuid zijn ambt aldaar aan vaardde. Dr Geelkerken werd 13 Juni 1879 te Alkmaar geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit, waaraan hij al zijn examens met lof aflegde, en deed in Febr. 1911 intrede bij de Geref. Kerk te Epe; in Juni 1915 vertrok dr. Geelkerken naar Amsterdam. Dr. Geelkerken kwam in het centrum der belangstelling te staan door den strijd, die ontbrandde over de histori citeit van het Paradijsverhaal (Gen. 3: 1-7) In 1926 zette de Generale Synode der Ge- reform Kerken, te Assen in buitengewone J~. Geelkerken als Voedings- en bemestingsproeven. Van belang zijn nu vooral de voe- dings- en bemestingsproeven. In het af- geloopen jaar heeft men op den proef tuin de juiste grondsamenstelling ge vonden voor bloemkool en wortelen. Thans is men bezig voor de gewone boon, de Sojaboon en de druif. In principe komen de voedings- en bemestingsproeven hier op neer, dat men onderzoekt, welk percentage van de drie hoofdvoedingsstoffen stikstof, phosphorzuur en kali iedere groentesoort beslist noodig zijn, om een flinke opbrengst te krijgen. Vele kweekers en boeren zenden een grondmonster op naar den proeftuin met verzoek om te analyseeren en ad vies. In 1939 werden door den proef tuin 50.000 analyses verricht. Maandag 3 Juni. Jaarsveld 414,4 m. V.A.R.A. 8.uur v.m. A.N.P.gram.muz. V.P.R.O.* 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Keukenpraatje. 11.— Orgelspel. 11.30 Gram.muz. 12.1.45 uur nam. V.A.R.A.-orkest (12.45 A.N.P.). 2.Voor de vrouw. 2.30 Rosian- orkest. 3.30 Off. ber., event, gram.muz. 4. Gram.muz. 4.30 Voor de kinderen. 5. Gram.muz. 5.30 Ramblers. 6.Esme ralda (opn.). 6.30 Populair-wetenschappel. lezing. 7.Kinderkoor „De Merels” 7.30 Off ber. event, gram.muz. 8.— A.N.P. 8.15 V.A.R.A.-orkest. 9.— Reportage. 9-20 Rosian-orkest. 10.00 A.N.P. Kootwijk 1875 m. A.V.R.O. 8.uur v.m. A.N.P. 8.15 Gram.muz. 9. wïiding. 10.30 Omroeporkest. 11 *)R 12.15 uur nam. Zang. Gram.muz. l.“ -zz. gebouw-orkest (opn.). 3.15 Ber. (Fr). 3.30 Disco-causerie. 4.20 Twilight Serena- ders (opn). 5.A.V.R.O.-dansorkest. 5.30 A.V.R.O -amusementsorkest. 6.15 Ber. (Eng 6.30 Omroepork. en piano. 8.15 Ber. Holland’s groententuin, het Westland, ook zeer goed bekend onder den naam „glasdistrict”, staat momenteel in het brandpunt van de belangstelling. En met het glasdistrict ook de Proeftuin Westland te Naaldwijk, waar op ’t oogen- blik experimenten worden genomen met nieuwe, vrijwel onbekende, groenten soorten, om, gezien de huidige omstan digheden, te komen tot voedzame producten. 12.uur nam. K.R.O.-orkest (12.45 A.N. P.). 1.45 Ber. (Fr.). 2.Gram.muz. 3.15 Ber. (Fr 3.30 Gram.muz. 4.30 Musi- quette. 5.30 Gram.muz. 5.45 K.R.O.-melo- disten. 6.15 Ber. (Eng.). 6.30 Gram.muz. 6 45 K.R.O.-melodisten. 7.30 Rococo-octet. 8 A.N.P 8.15 Ber. (Eng.) 8.30 K.R.O.- kamerorkest. 9.15 Ber. (Eng.). 9.30 Gram, muz. 10.-A.N.P. 11.15 Ber. (Fr.), W. C. Verboog en E. de Wilde. Examen paedagogie k M. O. Geslaagd te Leiden voor A: E. G. baro nes van Heerdt tot Eversbergen te s-Ora- venhage en voor B: mej. W. Metzelaar te Rotterdam. Ex. apothekersassistent. Geslaagd te Leiden de heer K. Thieme te Rotterdam. De soja-boon. Een van de eerste proeven, zoo ver telde hij, golden de soja-boonen. Men tracht door kweeken in dichte, ver warmde kassen, en ook in de openlucht te komen tot een speciale oorlogscul- tuur, loonend voor de kweekers. De soja-boon heeft een zeer hooge voe- dingswaarde en bevat veel eiwit en vet. De boonen zijn als groenten te gebrui ken en hebben een smaak tusschen doperwten en tuinboonen in. Daar de invoer uit Japan en Mand- sjoerije vrijwel stop staat, ligt het in de bedoeling van den Proeftuin na te gaan of inderdaad de sojaboon zich in ons klimaat goed kan ontwikkelen. Er zijn verscheidene variëteiten, iets ver schillend van smaak, welke thans op den Proeftuin gekweekt worden, in een bodemtemperatuur van 25 gr. C. Zoete Paprika. Ook de zoete soort paprika kan zeer veel bijdragen, om in een eventueele voedselschaarschte uitkomst te brengen. Het vitamine-gehalte is hoog, en be- belangrijker dan menigeen zou denken. De aanvoer uit het buitenland staat stil. Het is een groente-soort, welke veel meer gegeten moest worden in ons land. Het is een zeer smakelijk gerecht, versch gekookt, met vleesch Deze zoete soort, zoo zei ir Riemens ons terecht, is niet scherp, zooals velen soms wel denken. Vrije Evang. Gemeenten. Bedankt voor Franeker ds. P. J. Mietes te Apeldoorn. Doopsgezinde schap. Bedankt voor Wageningen: ds. B. Du four, te Sappemeer. Geref. Kerken. Aangenomen naar Montfoort (als hulp prediker) candidaat H. van Rhijn te Wad- dinxveen. Ned. Herv. Kerk. Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk zijn toegelaten door het Prov. Kerkbestuur van: Drenthe de heeren H. v. d. Veer te Antsterdam-Z„ cand. aan de Rijksuniversiteit te Leiden; M. Wendte te Eindhoven en A. J. Jörg te Utrecht, bei den cand aan de R.U. te Utrecht en S. Julius te Doetinchem, cand. aan de R.U. te Groningen; van Gelderland: de heeren G. B. v. Lokhorst te Hilversum, A. Corbijn, idem en P. Swagerman te Uithoorn, allen cand. aan de R.U te Utrecht en J. Borghardt te Groningen, cand. aan de R.U. t.e Gro ningen; van Noord-Holland: de heeren J. S. Krol te Kampen en D. Lekkerkerker te Alphen a. d. Rijn, beiden cand. aan de R.U. te Leiden en J. A. Talma te Bentveld, cand. aan de R.U. te Utrecht; van Friesland: A. v. Roon te cand. aan de R.U. te Leiden. Aangenomen naar Beuningen heer Joh. H. W. Dickhout, cand. sterdam. Bedankt voor Frederiksoord (toez.) J. G. Steenbeek jr. te Denekamp. Benoemd als voorganger der afd Haar lem der Ver. voor Vrijz. Hervormden, dr. B. Nijhoff, Ned Herv. pred. te Wieringer- meer. Bedankt voor Giessen-Nieuwkerk ds. A. Vroegindewey te Loon op Zand. Bedankt voor Westzaan (toez.) ds. J. B. Th. Hugenholtz te Ammerstol. Aangenomen naar Lollum-Waaxens: ds W. Wilman, te Lehelbert-Enumatil. Bedankt voor Apeldoorn: ds. G. de Ru, te Almen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Rijnsburg ds. J. C. Maris, te Sneek. Aangenomen naar Thesinge ds. P. Wes- terloo, te Groningen, laatstelijk Geref. pre dikant te Thesinge. Geref, Gemeenten. Bedankt voor Dordrecht: ds. Kersten, te Rotterdam. Daerdeur wier die in veul gevalle iet begrepe of wiere z’n goeie bedoelinge vemaemelik an èigebelang toe-eschreve. Der is je indertèid èil wat te doen eweest over de eirste logger, die deur Maas in de vaert ebrocht is. Dat was in 1866 de logger genaemd: „Scheve- ningen”. Lengte zeuventien meter en brèidte 5% meter, dus ’n scheepje zoa van tussche de 45 en 50 ton. Der was op Scheveling wéinig verwachting van dat eirste loggermodel, ’t Mot oak ’n èile toer eweest ebbe, om op dat scheepje nog volk annemonsterd te krèige. Maar oak de Vlaerdingers mozze mee niks van. die nieuwig-èid ebbe. Deur ’t gemis van ’n aève op Scheveling was Maas in ’t begin op Vlaering anneweae. De manschappe, die der op voere, ebbe der èil wat on- angenaem-eedes in Vlaering motte laete welgevalle. ’t Was van dien aerd, dat Maas besloot om ’t schip van Maes- sluiès uièt te laete vaere. Daer vonne ze gelukkig ’n betere be-andeling. Ze motte daer destèis zelfs met ope arme ontvange weze. Onder schipper Leendert Spaans ging ’t loggertje op 30 Juni 1866 voor ’t eirst nae zèi. ’t Ging prachtig met de vangst. De resultaete wazze van dien aerd, datte der de volgende winter twie nieuwe loggers bij-ebouwd wiere voor rekening van de Mij. „de Toe komst”, waer Maas directeur van was. En dezelfde Vlaeringers, die tot nog toe ezwore-n-aane met ookers (hoe kers) en ouwerwesse sloepe, begonne veul arder loggers te bouwe-n-as de Schevelingers. Op Scheveling bleve de mensche tevreeje met de lompe bommeties. ’t Ging goed met de schuities, dus waer- om zoue ze loggers an gaen legge? en waerom zoue ze nae ’n aève verlange? Laeter ebbe ze dat inzicht motte be- zure. Oak op ’t gebied van „vischnette” broch Maas ’n èile omwenteling teweeg. Deur alle tije-n-één wiere de aèring- nette ier op de wal ebreeje van ennep- touW deur vrouwe-n-en meisies. Dat broch indertèid feguurlik en letterlik èil wat want in de bak. Maar Maas nam de eirste proof met ketoene nette. Die bleke-n-in alle opzichte veul beter. Oak ginge de ketoene nette drie teelte mee, togge de ennep-nette maar iene teelt. Wat ik nog vorders van A. E. Maas zegge wou, mot maar tot ’n volgende keir wachte. >fdrol ^ogram»a REMBRANDT: Stan Laurel en Oliver Hardy <in „Van kwaad t®t erger” waar borgen weer een uurtje van ten toppunt gedreven dwaasheid De erbarmelijke fias co’s van dit allervermakelijkste duo ont lokken schaterlach na schaterlach. Niet minder amusant Is Kareltje op dwaalwe gen”, waarin Heinz Rühmann als de kel ner Kareltje. den grooten mijnheer wil uithangen op onnavolgbare wijze wordt ontnuchterd. Een alleraardigst, boeiend programma dat een amusanten avond beteekent. REX. Een film van groot formaat draait deze week in Rex. „Die verduivelde waar heid” is een van die onnavolgbare typisch Amerikaansche filmproducten, waarvan de verschillende stukken, wanneer men logisch denkt, als droog zand aan elkaar hangen, maar die toch een eenheid met elkaar vormen. De talrijke bezoekers scha terden herhaaldelijk van het lachen om de oorspronkelijke gezegden en de grappige gebeurtenissen in deze film. De hoofdrol len worden gespeeld door den onvergete- lijken Gary Grant en de geestige Irene Dunne. ROXY geeft een reprise van Henry King’s meesterwerk „Alexander’s Rag time-band” De pittige en stijlvolle jazz muziek van Irving Berlin tezamen met het knappe spel van Tyrone Power, Alice Faye en Don Ameche, maken deze 20th Century Fox-film tot een der beste op het gebied van show. Als tweede hoofdfilm „De wrekende rancher”, een R.K.O.-picture met George O’Brien in de titelrol. SEINPOST: Het nieuwe week-program- ma brengt o.m. tal van actualiteiten uit binnen- en buitenland. Het bijprogram- ma brengt een zeer interessante en leer zame film: de vervaardiging van glas. De hoofdfilm: „Hoera! ik ben papa!, een Waly-film, met den onnavolgbaren Heinz Rühmann in de. hoofdrol, brengt een allervermakelijkste historie op het doek met vertolkers, die voor een uitbundig lachsucces zorgen. STUDIO: Deanne Durbin, die zich zon der mededinging op ’t oogénblik de meest geliefde filmactrice ter wereld kan noe men, blijft zich in het Studio-theater aan het Nederlandsche publiek vertoonen in haar laatste, groote succesfilm ■L- liefde”, waarmede Studio zijn van het kleine theater met de films roemrijk handhaaft. Deze film zal ook deze week ongetwijfeld bezoekers blijven trekken. Een gevarieerd program ma gaat aan de alleraardigste hoofdfilm vooraf. THALIA: Terroristen hebben een aan slag voorbereid op den minister van oor log, welke echter wordt verijdeld. Zoo wel de geheime dienst als de politie ko- l^nen in actie. De strijd ontbrandt. Waar bevindt zich de geheime zender L.B. 17? Wie is de leider? Willy Birgel vertolkt op uitnemende wijze de rol van comman dant der geheime politie, in deze span nende film, „De geheime zender L.B. 17”. Voor de pauze „De raadselachtige lucht dienst”, een zeer onderhoudende geschie denis. WEST-END: De bijzonder mooie film „Elisabeth eh Essex”, met haar geweldige ensceneering, de fraaie massa-regie en het buitengewoon boeiende spel van de vertolkers der hoofdrollen, kan men thans in West-End bewonderen. De figuur van koningin Elisabeth wordt gespeeld door Bette Davis, die groot en aangrijpend spel te zien geeft, terwijl de rol van haar gun steling, lord Essex, op prachtige wijze door Errol Flynn vertolkt wordt. Van de andere medespelenden noemen wij nog Olivia de Havilland en Donald Crisp. As er zoa wéinig loos is op vis- scherijgebied en je loapt zoa’n beetje met je ziel onder je arm, dan is dat onvolpreze book van Vermaas toch al- tèid maar weer ’n kostelik tèidverdrèif. En ben je ienmael an ’t leze-n-in de „Geschiedenis van Scheveling”, dan wor je ammaar maar weer van nieuws of an etroffe deur merkwaerdige be- zonder-edes. Zoa viel ’t me al erg op, dat ze kere A. E. Maas, die de ouweties onder ons nog goed ekend ebbe, wel ’n buiètegeweun geschikte persoon voor onze visschersplaes eweest is.’t Was iet allien ’n man vol ondernemingsgèist en deurzettingsvermoge, maar ien die oak op alderlei middele zon, om de vis- scherij tot groatere ontwikkeling en bloei te brenge. En waer met recht van ezèid kon worde, dat ie an onze vis- scherij groate dienste beweze-n-eb. IJ wordt enoemd as de schrèiver van ’n brochure in ’t jaer 1851, onder de titel „Wat is Scheveling en wat zou Scheveling kenne weze Daerin be- schrèift ie de toemaels algemiene toe stand van ’t visscherijbedrèif. En dan gebruik noodig hebben, behouden we, klaegt ie over alderlei reglemente-n-en voorschrifte, waerdeur de groei van de visscherij teuge-n-ouwe wordt. Zoa wazze der tije, dat er iet evischt moch worde en der wazze prachtige visch- gronde, die verbooje wiere. AHemael met de bedoeling om de visscherij te bevordere. Maar zoalang vreemde vis- schers der èige-n-an al die voorschrif- te-n-iet oofde te store, broche zukke maetregele groat naedèil an de vis scherij teweeg, inplaes van voordèil. En zoa wiere der in dat interessante geschrift van A. E. Maas nog veul angelegen-edes anneroerd. Te- veul om in me korte bestek te ver melde. De man was iet allien vooruièt- strevend en ondernemend van aerd, maar ij ad oak ’n zeldzaeme blik in de toekomst Tientalle jaere eirder as aare vakmensche zag ie al in, dat ’t bom metje op de lange duur sneuvele mos en ’t in verscheie opzichte togge ’n kielvaertuièg noait zou kenne bolwer- ke. En oak dat ’n visschersaève voor onze vloot onontbeerlik worde zou. Maas was z’n tèid stikke vooruièt. electrisch vliegtuig demonstreeren Amerikaansche luchtvaartdeskundi- gen, doch een aantal misdadigers tracht door sabotage de proefvlucht te doen mis lukken om zelf de uitvinding te kunnen koopen. METROPOLE: De kostelijke film „Luxe Vrouwen” draagt alle elementen in zich, welke een goede amusementsfilm dient te bezitten. Het gegeven is origineel en doorspekt met zooveel geestige vondsten, dat het geheel voor de volle 100 pCt. amusement biedt. Een jonge bekoorlijke vrouw staat in het middelpunt der sen satiepers. Op handige wijze weet zij echter één van deze nieuwsjagers on schadelijk te maken en laat hem aan den lijve voelen, wat of het wil zeggen, in het brandpunt der openbare meening te staan. De film, welke rijk is aan climaxen, geeft tevens een indruk van Amerikaansche sen- satie-journalistiek. De hoofdrollen worden gespeeld door Tyrone Power en Don Ameche. ODEON: De in korten tijd beroemd ge worden komiek George Formby heeft al tal van films gemaakt, die stuk voor stuk zeer in dén smaak zijn gevallen „Vooruit met de geit”, is hiervan wel één” van de beste. Van begin tot eind is de lach niet van de lucht bij de dwaze jacht naar een fortuin, dat m de zitting van een ouden stoel is verborgen. Vooraf gaat het nieuws, een teekenfilm en een klucht met Buster Keaton in de hoofdrol. OLYMPIA: Hoe Stan Laurel en Oliver Hardy in het Vreemdelingen legioen te- recht komen en hoe zij er uit verlost worden, willen we hier niet verklapPen- Maar het besluit tot inschrijving bij het legioen leidt tot een groot aantal van de zotste situaties. De film na de pauze, „Moeder”, hoewel van geheel ander genre, is niet minder aanbevelenswaardig. Een film, welke de gevoeligste snaren in beroering zal bren gen. Kathe Dorsch speelt op sublieme wijze de moederrol. PASSAGE. De titel van de nieuwe film ..Dwaasheid ten top” belooft niets te y.®®1- Een grooter opeenstapeling van kostelijke zotternijen is moeilijk denkbaar, doch bo vendien is de film boeiend en dat is t?aa groote verdienste. De intrige van den J° gen man met de twee verloofden is aardig gegeven en aardig uitSewer Wat er allemaal gebeurt voordat gelieven elkaar in de armen kunnen ten, is te dwaas om na te vertel Jessie film is werkelijk amusant en Matthews, die met Redgrave ae speelt, een geestig en gen voor de pauze is c- rieerd. Meer asperges! Ook de asperges beloven veel voor de toekomst. Deze zijn al sinds eeuwen bekend in ons land. Ze groeien zelfs in het wild in de duinen. Maar in het Westland waren ze de laatste jaren bijna geheel verdwenen. Dat kwam omdat de oogst samen viel met de werkzaamheden aan de druiven en tomaten De asperge-kweek ging achteruit. En toch hebben ze hooge voe dingswaarde. Men is nu van plan ze in open kassen te kweeken met verwarmde buizen in den grond. In den winter be dekt men de kassen met glas. De tem peratuur behoeft maar 10 gr. C. te zijn om al flinke stengel-ontwikkeling te krijgen. Zoo kan er in JanuariFe bruari al asperge-oegst zijn, inplaats van vroeger in MeiJuni, samen met de tomaten en druiven. De kosten voor de asperge-kweek niet niet hoog A.V.R.O. 12.uur v.m. Gram.muz. 12.45 A.N.P. 1.A.V.R.O.-amusementsorkest. 2. Boekbespreking. 2.20 Aeolian-orkest. 3.30 Off. ber. event, reportage. 4.Orgelspel. 4.20 A.V.R.O.-dansorkest. 4.50 A.N.P. N.C.R.V. 5.Gewijde muziek. 5.30 Geref. kerk dienst (Hersteld Verband). 6.30 Gewijde muziek. A.V.R.O. 7. Vagebonden. 8— A.N.P. 8.10 Om roeporkest. 9.10 Tooneel. 9.35 Gram.muz. 10.— A.N.P. Kootwijk 1875 K.R.O. 8. uur v.m. A.N.P. 8.05 Gram.muz. 9.— Ber. (Fr.). 9.15 Gram.muz. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Gram.muz. Universiteit te Groningen. Doet. ex. rechtswetenschap de heer M. Cuperus; artsex. Ie gedeelte de heeren J. Wiersma en J. H. Sypkens Smit; bevor derd tot arts de heeren L. M. Beekman en J. Pesman. Universiteit van sterdam. Doet. ex. pharmacie mej. A. Hertzdahl, mevr. A. H. W. van AmstelEkels, mej. C. G. v. d. Vorm, mej. E. G. B. M. Cli- teut en de heeren E. Boom, W. F. v. d. Weerd, T. van Vuuren, N. J. A. Groen, F. B. Sanders, A. L. Bos en dr. J. A. Fi- ledt Kok; doet. ex. economie de heer Ong Eng Die; cand.ex. rechtswetenschap de heer C. van Amstel; doet ex. economie de heer P. H. Hogeweg; cand.ex. wis- en natuurkunde de heeren O. E. de Bruin, H. Cohen, P. L. Jansen, W. L. G. van der Laan en J. Bakker. Vrije Universiteit. Cand.ex. rechtswetenschap mej. Oldeboom en de heer J. Douma. Ned. Econ. Ho og es ch ooi. Cand.ex. economische wetenschappen mej. W. D. Sneep en de heeren H. Greve, Dezer dagen hebben wij den tocht naar Naaldwijk ondernomen, om in ver band met bovenstaande zelf eens te zien, hoever men op den proeftuin- Westland gekomen is. Op onze wandeling door de lange kassen-rij, vertelde ir. J. M. Riemens, Rijkstuinbouwconsulent en directeur van genoemden proeftuin zeer uitgebreid over de experimenten. bezet, doch de centrale figuur, die de ge- heele historie draagt, is Hans Moser, die van zijn taak een grootsche creatie heeft gemaakt. De geheele geschiedenis is een onafgebroken reeks van zotte gebeurtenis sen en toch ontbreekt daarin de spanning niet. j CAPITOL: Deze week draait in „Capi tol” het uitstekende Fransche filmwerk „Valstrikken”, een product, dat reeds met groot succes hier ter stede is ver toond. „Valstrikken” (Verdwenen meis- es), onder knappe regie van Robert Siodmak, biedt ons weer veel emoties, spanning en ontspanning. De hoofdrollen vervullen o.a. Erich von Stroheim en I Maurice Chevalier. Het voorprogramma bevat actualiteiten en een aardig teeken- filmpje. CASINO. Eerst draait de spannende en opwindende hoofdfilm „Charlie Chan in het spookhuis”, met in de hoofdrol Sidny Toler Hierin ontmaskert hij op onver klaarbare scherpzinnige wijze een geraf- finëerden misdadiger, welke onder de oogen van een zaal vol menschen een moord begaat op het laatste oogénblik echter wordt hij ontmaslserd door Charlie Chan. Als tweede hoofdfilm „Verdwaald in de Jungle”, een sensationeele geschiedenis van twee jongens, welke steeds op het nippertje aan den dood ontsnappen. Centrum Als eerste hoofdfilm ziet men De groote Gambini”, een combinatie van detective- en lachfilm. Er is een man vermoond. De dader moet opgespoord worden door de politie. Hierbij biedt de groote helderziende en gedachtenlezer zijn diensten aan. Verschillende personen worden verdacht. Het slot is een ontmas kering van Gambini, die zelf de dader blijkt te zijn. Na de pauze een reprise van de film „Bleeke Bet”. Binnenlandsch nieuws door Profilti voltooit het pro gramma. CINEAC: Het Cineac-programma is als steeds goed verzorgd. De twee journaal- films gaven ons een beeld van den Duit schen opmarsch in België en den terug keer der Nederlanders tot het gewone leven. Een komisch filmpje en een aller aardigste teekenfilm werden ons als vroo- lijk deel van het programma geboden, ter wijl een techni-colour modefilm over de komende Amerikaansche mode vooral de vrouwelijke belangstelling had. CITY: Een rijk bankier vermoedt, dat hij door zijn familie en vrienden belogen .en bestolen wordt. Hij wendt een plotse linge doofheid voor. Nu weet hij, dat nie mand te vertrouwen is. Zijn vriendin bedriegt hem met zijn pleegzoon, zijn zus ter en broer bestelen hem. Kortom, hij ervaart de verschrikkelijke consequentie van het doof zijn: de waarheid. Allen jaagt hij weg, behalve de vrouw die hij lief heeft, ómdat hij diep in zijn innerlijk tot de overtuiging komt, dat hij ten ha ren opzichte tekort is geschoten. „De man die de waarheid zoekt” brengt een prach tige karakterrol van Raimu en Jacque line Delubac. In het voorprogramma bin nen- en buitenlandsch journaal; „Door rijden maar”, een opvoedende film. CORSO: Wie zijn zinnen eens goed wil verzetten, kan nu in de Corso Cinema terecht! Want „Wie is de vader?” is bui ten kijf één van de geestigste films van den laatsten tijd, met uitnemend spel van Ginger Rogers, als het arrqe warenhuis meisje, dat wordt aangezien voor de moeder van het kindje, door haar op de stoep van een vondelingengesticht ge vonden; van David Niven, Charles Co burn en vele anderen. Vóór de pauze o.a. een spannende ijs hockey geschiedenis. FLORA: De eerste film „Moordend staal” schildert op boeiende wijze den strijd tusschen een patrouille Canadee- i’ sche bereden politie en een drietal on- I' gure „vertegenwoordigers” van een pseu- do-handelsmaatschappij, die de goudzoe- 1 kers oplichten. De hoofdrollen worden vertolkt door Charles Sterret en Iris Me redith. „Stille vijanden”, met in de hoofdrol Jack Holt, is een spionnagefilm uit het Amerikaansche leger. Een uitvinder zal een aan --- U1U.U1U4.. v Ber. (Fr.). 915 Gram.muz. 10.— Morgen- (Eng 11-30 Sylvestre-trio. 12.15 uur nam. Zang. 12.45 A.N.P 1.- 1-45 Ber. (Fr.). 2.Concert- gebouw-orkest (opn.). 3.15 (opn.). 5.A.V.R.O.-dansorkest. 6.30 Omroepork en piano. 8.15 Ber. (Eng). 8.30 A.N.P. 8.45 Da Capo-orkest. 9 15 Ber. (Eng.). 9,n gramma (op.). 10.A-N.P. 11.15 Ber. (Fr.).

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6