HAAGSCHE COURANT Zaterdag 1 Juni 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS in in De Nederlandsche tabaksnijverheid DERDE BLAD. Rjjkspostspaarbank GELDZENDINGEN UIT INDIE Autobusdiensten Stichting Zuid-Holland 194( DE DIERENTUIN IN OUDE FLEUR De kustvisscherij Drukte in den kaashandel Algemeene kangoeroe beziet de wereld nog steeds van den optimistische!! kant. UITBREIDINGSPLAN VAN LEIDSCHENDAM MILITAIREN VERTREKKEN MET VERLOF DE DISTRIBUTIE VAN KOFFIE EN THEE ZONSOP- EN ONDERGANG Alleenwonenden zullen moeten kiezen Het departement van Zaken Herstel van het bedrijfsleven en tegemoetkoming in oorlogsschade Een maal per week kan men honderd gulden uitbetaald krijgen Mededeeling van den afweerdienst der N.S.B. Opheffing veldpostdienst /WO! ni j /-.i- No. 17583 tot 1 Februari 1941 zen. van de Dierenkolonie bleef in tact Voor Rotterdam een afzonderlijke stichting. van op in dr. Economisch gezien van groote waarde. De veerkracht van ons volk open baart zich thans op een bewonderens- waardige wijze; overal spant men zich in, het bedrijfsleven op gang te bren gen en de goede resultaten blijven niet uit, aldus schrijft „Nesburger” in de Tabakskoerier. De sigarenindustrie le vert daarvan een voorbeeld. De fabrie ken zijn weer naarstig aan het rollen van onze rookertjes, aldus werk en brood verschaffende aan vele duizen den in den lande. Behalve de arbeiders, die in de sigarenindustrie een bestaan vinden, zijn er de duizenden winke liers, die met den verkoop van het fa brikaat een boterham verdienen. Dan zij er nog de talrijke andere nijveren, die indirect uit de sigarenfabricage in komsten genieten, zooals vervaardigers van cartons, kistjes en ander verpak kingsmateriaal en zoo wordt het wel duidelijk in welk een groote mate de sigarenindustrie bijdraagt tot de wel vaart van het land. Van haar omvang kan men zich eenig begrip vormen wanneer men verneemt, dat zij in 1939 niet minder dan 1.7 mil liard sigaren heeft afgeleverd, een pro ductie, welke gelijk staat met het derde der geheele sigarenconsumptie in de Vereenigde Staten, hoewel deze een 15 maal grootere bevolking hebben dan Nederland. Zoo goed als onze geheele productie wordt in het binnenland opgerookt. Er is een tijd geweest, dat de sigarenfabri kanten zich mochten verheugen in een bloeienden export naar alle oorden der wereld. Die tijd is lang vervlogen. In de laatste 25 jaren was de uitvoer van sigaren van geen noemenswaardigen omvang meer; in 1939 bedroeg hij nau welijks 23 millioen stuks, een productie die één onzer groote fabrieken gemak kelijk alleen zou af kunnen. Naast een onbelangrijken export staat een nog mindèr van beteekenis zijnde import. In 1939 kwamen slechts 648.000 siga ren uit het buitenland, wat op de 1.7 milliard, welke wij opdampten, geen naam mag hebben. Behalve dit respectable aantal siga ren heeft Nederland in 1939 nog in rook en asch doen verkeeren ca. 5.2 milliard sigaretten en bijna 23 millioen ponden pijptabak. De groote massa hiervan werd in het binnenland ver vaardigd, want de 573 millioen sigaret ten en de 11.1 millioen pond tabak welke uit het buitenland kwamen, maakten zooals men ziet slechts een zeer klein deel uit van de totale consumptie. Wanneer men de bedragen optelt, welke in 1939 voor sigaren, sigaretten en tabak werden uitgegeven, dan komt men tot een som van ca. 145 millioen gulden. Wie hier het hoofd mocht schudden en van geldverspilling spre ken bedenke evenwel, dat niet minder dan 27 pCt. van het bedrag n.l. 39.5 mil lioen gulden als opbrengst van den ta baksaccijns in ’s lands schatkist vloei de en dat van het overblijvende bedrag tientallen millioenen in den vorm van arbeidsloon en wat daarmee op één lijn kan worden gesteld, naar de bevol king terugkeerden. Voor den economi- schen toestand in het land mag aan onze tabaksnijverheid stellig een groote waarde worden toegekend. ver oorlog aan het bestuur van genoemde vereeni- ging mede, dat zij voorloopig, voor de eerste maand, het normale maandelijk- sche bedrag'zal uitkeeren aan hen, te wier behoeve een blanco-crediet is ge opend of voor de uitkeering waarvan een overeenkomst is gesloten. Zij, die in dit geval verkeeren doen het beste zich te wenden tot de bank, die de geldverstrekking tot nu toe verzorgde. Zij, die regelmatig gelden ontvingen van een Onderneming of bedrijf (ook) in Indië werkende, doen het best zich te wenden tot de betrokken Onderne ming of het betrokken bedrijf. Aangezien hét bestuur gebleken is, dat hieromtrent misverstand heeft be staan, deelt het mede, dat volgens van de B.P.M. ontvangen inlichtingen, deze maatschappij doorgaat met het uitbeta len van de pensioenen en de renten van het voorzieningsfonds. Zondag 2 Juni: Zonsopgang 5.22 uur. Zonsondergang 9.54 uur. Maandag 3 Juni: Zonsopgang 5.21 uur. Zonsondergang 9.55 uur. A.N.VV.B. vraagt bijzondere maat regelen ten behoeve van het rij wiel vervoer De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Heeft zich tot de directie van de Nederlandsche Spoorwegen gewend met het verzoek om gedurende de komende tijden, geheel afwijkende bijzondere maatregelen te willen treffen ten be hoeve van het rijwielvervoer per trein. Nu men voor de periode van 6 Juni tot en met 5 Juli een J ons thee of een 1 pond koffie krijgt, is bij alleen-wo- nenden de vraag gerezen of zij moeten kiezen tusschen koffie en thee, dan wel of zij van elk van de toegestane hoe veelheden de helft kunnen krijgen. Het Centraal Distributiekantoor deel de ons mede, dat de alleenwonenden inderdaad zullen moeten kiezen tus schen thee of koffie. Aangeraden werd om bij kennissen te probeeren te ruilen om zoodoende toch beide producten in huis te hebben. Misschien bestaat de mogelijkheid, dat in de toekomst in deze moeilijkheid wordt voorzien en ten aanzien van bovengenoemde categorie wijzigingen zullen komen. Koffie-extracten en gezand heids-theeën. Koffie-extracten en gezondheidstheeën en coffeïne-vrije koffie vallen ook onder de distributie-bepalingen. Producten echter, waar „koffie” of „thee” op staat, zonder dat er thee of koffie-boonen in verwerkt zijn, vallen hier echter buiten. In hoofdzaak goedgekeurd door Gedeputeerde Staten Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land hebben in hoofdzaak goedkeuring verleend aan het door den gemeente raad van Leidschendam op 14 April 1939 vastgestelde uitbreidingsplan dier gemeente. Goedkeuring is onthouden aan het gedeelte van het plan voor de „kern Stompwijk”, voor zoover de perceelen bestemd zijn voor open bebouwing. Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje waarnemend secretaris-generaal. Bij besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is dr. W. Rey- seger onder dankbetuiging voor de in zijn functie bewezen diensten eervol ont heven van de functie van waarn. secreta ris-generaal. waarnemend hoofd van het departement van Algemeene Zaken en is als zoodanig a'angewezen jhr. mr. A M. Snouck Hurgronje, secretaris-gene raal. waarn. hoofd van het departement van Buitenlandsche Zaken. Verzending van groote kwantiteiten uit de Rijnstreek. In den kaashandel begint thans w>eer eenige drukte te komen. Duitschland be gint weer normaal af te nemen en al gaat het vervoer nog erg moeilijk, zoodat men in Arnhem de wagons moet overladen op vrachtauto’s, om ze aan de grens weer in wagons te kunnen laden, de verzending kan toch plaats hebben en tot behoorlijke kwantiteiten, zoo meldt men ons uit Bo degraven. i Ook het binnenland neemt goed af: vooral dè geïsoleerde provincies, hoewel die moeilijk te bereiken zijn. Daarnaast zijn nog zeer belangrijke aankoopen gekomen ten behoeve van de Duitsche weermacht. Drie groote kaas handelaren moeten daarvoor kwantiteiten van 50.000 en 80.000 k.g. leveren, welke dezer dagen werden afgehaald door een grooten stoet vrachtauto's. Een lange autotrein kwam daarvoor in Bodegraven aan. De volle wagens werden op de weeg brug gewogen ter bepaling van het netto- gewicht. G. J. VAN GORTEL. t In den ouderdom van 74 jaar is hier ter stede overleden de heer G. J. van Gortel. oud-inspecteur der Posterijen en Telegrafie. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal plaats hebben Maandag 3 Juni a.s. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen, des middags te 1.30 uur. Vandaag heeft de Haagsche Dieren tuin zijn poorten weer voor de bezoe kers kunnen openen. En dit is een Begrafenis mr. M. A. van Booven. Onder zeer veel belangstelling had op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van mr. M. A. van Booven, secretaris van den Raad van arbitrage van de bouwbedrijven in Ne derland, op 63-jarigen leeftijd te Am sterdam overleden. Uit de residentie waren aanwezig ir. H. Hoekstra en ir. R. Lonneman, ver der waren er ir. Ch. J. H. Driessen, chef van den dienst van weg en werken der Ned. Spoorwegen, A. R. Hulshoff, stads architect van Amsterdam e.a. Gesproken hebben ir. W. M. T. Thijs- sen uit Hilversum, oud-voorzitter van den Ned. Aannemersbond, namens den Raad van arbitrage in de bouwbedrij ven, die herdacht hoe de overledene van de oprichting van den Raad in 1907 af, secretaris was en hoe hij den Raad had groot gemaakt; ir. C. B. Posthumus Meyes uit Amsterdam namens den bond van Nederlandsche architecten en vele collega’s, als algemeen secretaris van den Nlederl. Aannemersbond en Pa troonsbond, voor de bouwbedrijven, ir. W. S. G. T. Post, uit Nijmegen, namens de arbiters; mr. A. C. van Zeggelen, medewerker van den overledene, mr. V. D. Krone, kantonrechter te Amster dam en een pleegzoon de heer Th. Croll. Mr. van Zeggelen dankte voor groote belangstelling. vol stonden met militaire kermiswagens. Begrijpelijk Dierentuin materieel en schade geleden, doch alles wordt gezet om deze te herstellen. Wat men in deze dagen vooral noodig heeft is afleiding. Welnu de Hagenaars zul len die zeker vinden in onze Artis”, met haar rijke flora en fauna. De dieren hebben, door doeltreffende voorzorgsmaatregelen, niet geleden. Het werk in de kassen heeft normaal door gang gevonden, terwijl de gazons en Wijzigingen en aanvullingen. De inspecteur-generaal van het ver keer heeft wijziging gebracht in de lijst van autobusdiensten, waarvoor onthef fing is verleend van het verbod tot het afleveren en gebruiken van motorbrand stof. In de opgave van Zuid-Holland zijn de volgende wijzigingen en aanvullingen aangebracht. 1. J. H. Witte te ’s-Gravenhage: 's-Gravenhage - Dordrecht - Roosendaal - Vlissingen; la. Gebr. M. en V. van Fraas- sen te Vlissingen: Vlissingen - Roosen daal - Dordrecht - ’s-Gravenhage; 2. N.V. Duinlander te Noordwijk aan Zee (J. Heemskerk, K. Bolderhuis en v. d. Ploeg): A. Noordwijk (Sancta Maria) - Noordwijkerhout (station), b. Noordwijk aan Zee - Katwijk aan Zee; 3. N.V. De IJssel te Krimpen a.d. IJssel: Krimpen a.d. IJssel - Gouda; 4. H. C. van Bunnin- gen te Bodegraven: Zwammerdam - Bo degraven - Gouda; 5. W. M. Schram te Dubbeldam: Dordrecht - Werkendam; Dordrecht - Dubbeldam; 6. N.V. E.D.A.D. te Wieldrecht: Dordrecht - Lage Zwalu- we, Dordrecht - ’s-Gravendeel - Putters- hoek - Strijen - ’s-Gravendeel - Dor drecht; 7. P. Langhout te ter Aar: Al- phen a.d. Rijn - Koudekerk - Leiden; 8. N.V. V.I.O.S. te Wateringen: Delft - Wa teringen; 9. Rotterdamsche Electrische Tram te Rotterdam: Kethel - Schiedam; 10. N.V. Westlandsche Stoomtramweg Mij. te Loosduinen: Maassluis - Delft; 11. N. V. Autobusbedrijf A. M. van Eldik te Gouda: Lekkerkerk - Berkenwoude - Gouda; 12. A. vSn Rooyen te Woerden: Nieuwkoop - Woerden; 13. H. A. Bouter te Ameide en J. Jongeneel te Oud-Al- blas: Schoonhovensche Veer - Dordrecht; 14. N.V .Ragom te Ridderkerk: Zwijn- drecht (station) - Ringdijk - Oostendam - Ridderkerk, Barendrecht (station) -Rijs- oord - H.I. Ambacht - Oostendam; 15. Keesen en Gebrs. Langhout te Woubrug- ge: Woubrugge - ter Aar; 16. N.V. E.V. A.G. te Vlaardingen en N.V. V.A.O.M. te Vlaardingen: Vlaardingen - Schiedam (koemarkt); 17. J. Buyze te Middelhar- nis: Herkingen - Dirksland; 18. N.V. R.T.' M. te Rotterdam: den Bommel - Middel-/ harnis. Tot nader order kunnen van Maan dag 3 Juni a.s. af inleggers, op ver toon van het spaarbankboekje, terug betaling verkrijgen onder het volgende voorbehoud. 1. Aan het kantoor van uitgifte een maal per 7 dagen rechtstreeks tot een bedrag van 100. 2. Aan andere kantoren dan die waar het boekje is uitgegeven a. een maal per 7 dagen rechtstreeks tot een bedrag van ƒ25; b. na indiening ten postkantore van een aanvraag, tot een bedrag van 100, met dien verstande, dat in een tijdvak van 7 dagen met in begrip van een rechtstreeksche terug betaling dit bedrag niet overschreden wordt. 3. Zij, die noodzakelijk in contanten over grootere bedragen moeten be schikken, kunnen dit doen door giree- ring van het bedrag op de postreke ning van een bankinstelling. Men dient zich dan verder met die bank te ver staan. Opdrachten tot overschrijving met het boekje te richten aan den direc teur der Rijkspostspaarbank te Am sterdam. 4. Aan aanvragen om betaling in contanten boven 100 per week wordt alleen om. zeer bijzondere redenen, ge staafd met gegevens, voldaan. Betaalbaarstelling van aanvragen om terugbetaling per telegraaf kan vooralsnog niet geschieden. 5. Zonder eenige beperking wordt voldaan aan aanvragen om overschrij ving van het tegoed of een gedeelte daarvan op een rekening bij den post-, cheque- en girodienst. Aanvragen ver gezeld van het spaarbankboekje, te richten rechtstreeks tot de Rijkspost spaarbank. Langs dezen weg kunnen de inleggers dus alle vorderingen van aangeslotenen aan den postchèque- en girodienst voldoen. Voor afgifte van duplicaat-boekjes moet men zich wenden tot een kantoor der posterijen en daarbij zoo volledig mogelijke inlichtingen verstrekken. Stichting „Herstel Provincie Utrecht 1940”. De commissaris der Koningin de prcfvincie Utrecht, jhr. mr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, heeft bij acte op Donderdag 30 Mei 1940 in het provinciaal gouvernements gebouw te Utrecht ten overstaan van notaris mr. Th. Snellen verleden, op gericht de stichting „Herstel Provin cie Utrecht 1940”. De stichting heeft ten doel het economische herstel in de provincie Utrecht, voor zoo direct of indirect door den getroffen in hoofdzaak door het ver strekken van credieten. Het hoofd van den afweerdienst der N.S.B. Maliebaan 35, Utrecht brengt ter kennis, van allen der N.S.B., dat alle verzoeken tot schadeloosstelling wegens geleden schade, samenhangen de met arrestatie, interneering, huis zoeking, enz. op last van de Neder landsche Overheid bij hem, voor 21 Juni a.s. kan worden ingediend, ter verdere afwikkeling. Deze verzoeken moeten omvatten: 1. Naam, voornamen (volledig), stam- boeknamen, nummer en juiste adres van den betrokkene; 2. Waar en wan neer geinterneerd of gearresteerd? Huiszoeking?; 3. Door wie geschiedde dit (militairen, politie, recherche, enz.? Zoo volledig mogelijk opgeven).; 4. Specificatie van de geleden scha de.; 5. Namen en adressen van even- tueele getuigen; 6. Eventueele bijzon derheden. perken weer grootendeels in orde zijn gebracht. De verschillende relaties met andere dierenparken zijn weer opgenomen. Niet uitgesloten is, dat eenige dieren uit de Rotterdamsche Diergaarde in den Haagschen tuin zullen worden ondergebracht. Na 10 Juni a.s. zullen ook de zalen weer beschikbaar komen, want op de zen datum vertrekt de laatste groep Rotterdamsche geëvacueerden. Gisteren hebben wij een rondgang door den’tuin gemaakt en kunnen zien, hoeveel aantrekkelijks er te aanschou wen is. Zoo’n wandeling is een ver kwikking voor den geest. Neemt u eens een kijkje in het gebouw, waar de aquaria zijn opgesteld en de volières. Men ziet hier het natuurleven in al zijn rijkheid en verscheidenheid. Wer kelijk, de dierenkolonie heeft niets ge leden en binnen enkele dagen zal ook de bloemen- en plantenschat wederom in volle fleur prijken. Reeds waren er plannen gemaakt voor een nieuwen Haagschen Dieren tuin. De architect Jan 'Wils maakt tee- keningen voor een diergaarde, welke een oppervlakte 'van niet minder dan 17 bunders zou beslaan en wel in een deel van de Boschjes van Poot. Het Gemeentebestuur had alle medewerking toegezegd. Mocht het noodzakelijk zijn, dat de Dierentuin zou moeten verhui zen, dan kan onmiddellijk aan de uit voering der plannen gevolg worden ge geven. Voorloopig echter blijft de tuin op zijn oude plaats en dat hij een onmis baar element vormt in het Haagsche stadsleven, kan men vooral nu consta- teeren. Voor ambtenaren en particulieren Wij deelden reeds eerder mede, dat door het ministerie van Koloniën zou worden doorgegaan met de uitbetaling van delegaties, zoolang dit mogelijk is. Over deze maand zal dit in ieder geval nog plaats hebben. Tot goed begrip, zij er aan herinnerd, dat onder delegatie- credieten zijn te verstaan die bedragen, welke worden uitgekeerd aan de in Ne derland vertoevende families van in de overzeesche gewesten werkzame gou- vernements-ambtenaren. Wij lezen thans in het juist versche nen nummer van het orgaan van de Vereeniging van Indische verlofgangers en gerepatrieerden, dat ook zij, die ge regeld maandelijks van een landsdie- naar bedragen ontvangen, hetzij per mooi resultaat,'wanneer men bedenkt, postwissel of door een bankinstelling, zich eveneens tot het departement van Koloniën kunhen wenden, uiteraard on der overlegging van bewijsstukken. Het ministerie zal geval voor geval nagaan of het tot uitbetaling kan overgaan. Het spreekt van zelf, dat dergelijke uit betalingen niet blijvend kunnen wor den gegarandeerd. Het reeds eerder meegedeelde over de uitbetaling van pensioenen, verlofs- salarissen en non-activiteits-tractemen- ten blijft van kracht. Een der banken hier ter stede deelde De verkoop van aardappelen aan de Ned. akkezbouw-centrale. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het volgen de bekend: Het blijkt, dat verschillende landbou wers, die aardappelen hebben verkocht aan de Nederlandsche akkerbouw-cen- trale, in de meening verkeeren, dat deze aardappelen niet meer in ontvangst zul len worden genomen. Deze veronderstel ling is volstrekt onjuist. De Nederland sche akkerbouw-qentrale zal zonder uit zondering de aangekochte aardappelen afnemen en den vollen aankoopprijs, met de weekelijksche verhoogingen. uitbeta len. De verkoopers zijn dan ook zonde* voorbehoud verplicht de aardappelen op afroep aan de Nederlandsche akkerbouw- centrale te leveren. Zij, die aardappelen, welke reeds aan de Nederlandsthe akker - bouw-centrale waren verkocht, aan an deren verkoopen, stellen zich bloot aan gerechtelijke vervolging. Veevoedervoorziening. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het navol gende bekend: De landbouwers dienen rekening te houden met het feit, dat in het algemeen voor het rundvee geen krachtvoeder zal worden toegewe. In verband hiermede zal een zoo I groot mogelijke hoeveelheid hoogwaardig ruwvoeder moeten worden gewonnen. Het is derhalve dringend gewenscht. vroegtijdig tot het inkuilen van gras over te gaan, alsmede tot het uitbreiden van den verbouw van stoppelgewassen. Indien nog mogelijk, is het eveneens gewenscht den kalftijd te verschuiven. Voor inlich tingen omtrent het inkuilen enz. wende men zich tot den rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat landbouwers, die voor veevoederdoelein- den mais willen uitzaaien, daartoe mais toegewezen kunnen krijgen door den plaatselijken bureauhouder. Deze toewij zing zal geschieden op enkelvoudige witte bonnen (model Z). Per h.a. uit te zaaien mais zal ten hoogse 175 k.g. zaaizaad wor den verstrekt. Den landbouwers wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat zij, alvo rens een bestelbon aan te vragen, zich er van dienen te vergewissen, dat hun leve rancier inderdaad mais, welke voor zaai- doeleinden geschikt is, kan leveren. Minimumprijzen zoetwalervisch. Het Rijksbureau voor de voedselvoor- I ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van 1 Juni voor een aantal zoetwatervischsoorten minimumprijzen zijn vastgesteld. Deze prijzen hebben be trekking op de aflevering door de vis- schers aan hun directe afnemers, waar mede in het-bijzonder handelaren in zoet watervisch worden bedoeld. Het maakt daarbij geen verschil, of de visch voor het binnenland dan wel voor export wordt bestemd. De prijzen worden in de dagbladen gepubliceerd. Bond van bontbedrijven. De Bond van Bontbedrijven in Neder land heeft een hulpactie ingezet om te komen tot doeltreffenden steun aan die leden, wier bedrijven door den oorlog zijn getroffen. Het bestuur doet een be roep op alle leden om hun voorraad op te nemen en te bepalen, wat zij even tueel kunnen missen. Het is de bedoe ling van het bestuur, de binnengekomen goederen gelijkelijk te verdeelen onder diegenen, waar noodzakelijk steun gebo den is. Gaven kunnen worden gezonden aan den heer C. J. Bakels, Laan van Meerdervoort 22, ’s-Gravenhage. Den leden wordt dringend verzocht bij specificatie der geleden schade, wanneer getaxeerd moet worden, om dat facturen, rekeningen of andere be scheiden ontbreken, in elk opzicht re delijkheid te betrachten en alleen als schade op te geven, wat zij als goed nationaal socialist kunnen verant woorden. In overleg met de Commissie voor de Oorlogsschade en met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, heeft de Commissaris der Koningin in onze pro vincie, op Donderdag 30 Mei 1.1. de „Stichting Zuid-Holland 1940” in het leven geroepen. De stichting heeft tot doel met de nader te harer beschikking te stellen middelen het herstel van het bedrijfsleven in de provincie Zuid-Hol land te bevorderen en daarvoor tege moetkoming te geven in de materieele oorlogsschade, geleden in de verschil lende gemeenten in de provincie. De gemeente Rotterdam valt buiten de bemoeiingen der stichtingaldaar is de stichting Rotterdam 1940 tot ge meld doel werkzaam. Het bestuur der stichting wordt ge vormd door den Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en de leden van Gedeputeerde Staten dier provincie, mr. E. J. M. H. Bolsius, mr. J. J. R. Schmal en C. G. Roos, mr. Bolsius treedt op als vice-voorzitter van het bestuur. Het bureau der stichting, bestaande uit dr. A. H. Günther en mr. H. F. Torringa, administrateur ter provin ciale griffie van Zuid-Holland, is ge vestigd in het gebouw van het provin ciaal bestuur. Adres Stichting Zuid- Holland 1940, Korte Voorhout 9, te ’s-Gravenhage. t In vele gezinnen heerscht daarover 1 groote vreugde r Zooals men weet zijn voor de Neder landsche weermacht met ingang vandaag weer periodieke verloven ver- leend. Een bericht, dat niet alleen door de duizenden militairen, die na de afgeloopen weken van groote spanning en onzekerheid wel zeer verlangend zullen zijn om ouders, moeder de vrouw en de kinderen weer eens te zien, maar ook door zeer vele anderen, met groote vreugde zal zijn ontvangen. In totaal is steeds een veertiende deel van het nog aanwezige leger- personeel met verlof. Zij krijgen een dag om te reizen en kunnen dan on middellijk na het morgenappèl ver trekken. Den tweeden dag kunnen zij in hun woonplaats doorbrengen en den derden dag moeten zij weer terugrei zen. De meeste behoeven echter pas in den middag te vertrekken. Hoewel dagelijks eenige duizenden militairen per trein reizen is het niet noodig, dat extra-treinen ingelascht worden. Wel zijn eenige treinen met een paar wagons uitgebreid. Tot nu toe hebben zich nog geen moeilijkheden van ernstigen aard voorgedaan. Alles verliep naar wensch. Den militairen, die naar het Zuiden van ons land reizen, is geadviseerd te reizen over Utrecht en Geldermalsen. In Waardenburg moeten zij uitstappen. Per autobus of te voet gaan zij dan naar 's Hertogenbosch, waar zij weder in den trein kunnen stappen. Met het Noorden des land is de verbinding vrij normaal. De militairen reizen over Am sterdam naar Enkhuizen. Daar stappen zij over op de veerboot naar Stavoren en vervolgens weer verder per trein. Ook met de treinverbindingen naar het Oosten doen zich geen bijzondere moeilijkheden voor. De militairen rij den tot Hattumerbroek. Vandaar gaan zij per bus of te voet naar Zwolle, waar zij op den trein stappen naar Twente en den Achterhoek. Het slechtst zijn de militairen er aan toe, die naar Zee land moeten. Men heeft daarom een autobusdienst ingesteld uit den Haag, Rotterdam en andere plaatsen. De bus- sen rijden tot Middelburg of Goes. Men wijst er op, dat de verbindingen lede ren dag beter worden, zoodat de moei lijkheden geleidelijk uit den weg ge ruimd kunnen worden. Aan de stations in den Haag kwa men gisteren en vandaag geregeld mili- litairen aan, die met verlof gingen. Aan den ingang stond een stationswacht, die den militairen de noodige inlichtingen verstrekte en zorg droeg voor de hand having van de orde. Het is bijna over bodig te zeggen, dat zij, wat dit laatste betreft, niet handelend behoefden op te treden. Naar zee uitvaren over Umuiden is niet toegestaan De Ortskommandant van Velsen maakt bekend, dat de waddenvisscherij ten Oosten en ten Westen van den Helder tot wederopzegging op eigen risico geoorloofd is voor houten vis- schersvaartuigen, hetzij zonder motor, hetzij met motor, tot ten hoogste 60 p.k. Deze vaartuigen moeten de route door het Noordzeekanaal volgen en verder'over Amsterdam of den Helder. Naar zee uitvaren over Umuiden is ten strengste verboden en zal zoo noodig met alle middelen krachtdadig worden belet. Alle visschersvaartuigen, gelegen in de havens van Umuiden tot aan de Velser spoorbrug, waarvan de recht hebbenden gebruik wenschen te maken van deze regeling, moeten langszij ko men bij den havenbewakingsdienst (loodsboot no. 5) en bekomen daar een scheepsverklaring, die ten aanzien van de Duitsche overheidsinstanties zal gel den als legitimatie- en doorlatingsbe- wijs. Den rijkshavenmeester wordt op gedragen zorg te dragen, dat alleen die vaartuigen de sluizen Oostwaarts zul len passeeren, waarvoor een scheeps verklaring als bovenbedoeld is afge geven. dat nog maar kort geleden de lanen auto’s en heeft de financieel op alles In verband met de opheffing van de veldpostkantoren op 31 Mei, wordt het publiek verzocht, correspondentie voor militairen voortaan steeds met vermelding van plaatsnaam te adres- seeren. Mocht men, in bepaalde geval len, de plaatsnaam niet weten, dan kan n°g op de oude wijze, met vermelding van het legeronderdeel, worden ge adresseerd. Deze stukken worden dan door het hoofdexpeditiebureel van de veldpost, dat voorloopig nog in functie hlijft, van het juiste adres voorzien. Het spreekt vanzelf, dat bij deze wijze vap behandelen met eenige vertraging moet worden rekening gehouden. c

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7