BRAND- en ANDERE VERZEKERINGEN BLOM VAN DER AA - Bijk. den Haag Parijs verwacht interventie van Italië I partij De geallieerde verliezen Het Kanaal W* bij HOLLANDSCHE Maatschappijen KINCENtiWI Turkije zou Grieksche eilanden willen bezetten Vreedzame wederopbouw van het Noorsche bedrijfsleven Een motie van de Italiaansche fascistische Anti-Engelsche betoogingen te Madrid HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 3 JUNI 1940'. EERSTE BLAD, PAGINA 2 m 69 transport- en voor. DUITSCHLAND. steeds bestudeerd nog bestaande DENEMARKEN. De ontruimingsmaatregelen Amerikanen ENGELAND. VEREENIGDE STATEN. Ansaldo Corsica, landsche Zee verkrijgen. Dat Italië met eigen middelen en overwinningen bereiken. Het Grieksche premier voert besprekingen. De Grieksche minister-president Me taxas heeft gisteren besprekingen ge voerd met de gezanten van Italië en Engeland. Later werd hij door den ko- ning ontvangen. Personeel van de Imperial Air ways te Rome keert naar Lon den terug. De correspondent van de „Daily Te legraph” te Rome meldt, dat het per soneel van de vertegenwoordiging der Imperial Airways te Rome order heeft gekregen naar Londen terug te keeren. Het kantoor is gesloten. Italiaansche officiersdelegatie naar het Westelijk front. Een op het oogenblik te Berlijn ver toevende officiersdelegatie van de Ita liaansche militaire academie zal zich op uitnoodiging van den Opperbevel hebber van het leger voor een bezoek naar het Westelijk front begeven. vijandelijke 32 transport- en geallieerde troepen uit Vlaanderen, en dat hij iets Zal kunnen mededeelen over de Vrijdag j.l. gehouden verga dering van den oppersten oorlogsraad. Spaansche en Italiaansche pers stemmen. De Grieksche kroonprinses Frederi ca, de gemalin van kroonprins Paul, broeder van koning George II, heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon. Zweden zijn aangegeven. Het geheele spoorweg-traject van Narvik tot aan de Zweedsche grens bij Rikgransen is nog in Duitsche handen, behalve een klein gedeelte, dat door de stad Narvik leidt Fransche plannen met Tanger? Sedert twee dagen doet, naar Stefa, ni meldt, te Tanger het hardnekkige gerucht de ronde, dat Frankrijk voor, nemens is troepen in Tanger aan land I te zetten, om een middel tegen Spaan- 1 sche aanspraken op Gibraltar te heb- ben. Bij de bevolking heeft het ge rucht veel ongerustheid gewekt." De positie van Turkije. De Turksche premier Saydam heeft in een radiorede verklaard, dat de re- geering met het oog op den wereldtoe- stand alle noodige maatregelen neemt. Turkije is besloten, iederen aanval, van waar hij ook zou komen, af te weren. Turkije, dat tot dusver buiten den oor log gestaan heeft, wil ook daar buiten blijven. Het hecht daarbij echter ge wicht aan een sterke bewapening ter vergrooting van zijn veiligheid, tenslotte vermaande Saydam het Turksche volk eehsgezind te zijn. Naar de „Daily Mail” meldt, worden in Engeland de arbeiders thans gewa pend ter bescherming van de -fabrie ken, waar zij werkzaam zijn. Zij wor den geoefend in het bedienen van ge weren en machinegeweren. Naar aanleiding van de jongste berich ten aangaande den strijd om den erts spoorweg van Narvik naar Zweden, publiceeren wij bovenstaande kaart, waarop zoowel de plaats Narvik als de spoorweg en het ijzerertsgebied In ROEMENIE. De minister van buitenlandsche la ken Gafencu heeft Zaterdag zijn ont slagaanvrage ingediend, dat door den koning is aanvaard. De minister van verkeer Gigurtu is met de leiding van het ministerie van buitenlandsche za ken belast. Het aftreden van Gafencu wordt gemotiveerd met zijn gezond heidstoestand, welke den laatsten tijd te wenschen overliet. Gigurtu gaat door als een voorvechter eener natio nale Roemeensche buitenlandsche po litiek. De benoeming van Gigurtu is, naar het Italiaansche blad „Popolo di Ro ma” opmerkt, een duidelijk bewijs voor de houding van Roemenië en zijn politieke vriendschappen, welke zeker niet in de door Parijs en Londen ver wachte richting zullen gaan. Het blad is van meening, dat het prestige van Engeland en Frankrijk, dat reeds door de Duitsche overwinning zwaar geleden heeft, door de wisseling in het Roemeensche ministerie van bui tenlandsche zaken opnieuw een zwaren slag heeft gekregen. -* geeft. Eerst na deze overgave kan men van vriendschap tusschen Spanje en Engeland spreken. Tot zoplang zijn alle betuigingen van vriendschap een voorspiegeling van onjuiste feiten. De Giornale d’Italia schrijft, dat het vraagstuk van den terugkeer van Gibraltar naar Spanje beschouwd moet worden ajs reeds practisch aan de orde te zijn gesteld. Het tegen, woordige regime van Gibraltar is een kenmerkend voorbeeld van do Engel, sche hegemonie-methoden. Het door Engeland ontnomen Gibraltar is een stuk van den nationalen Spaanschen bodem. De Italianen in de Fransche koloniën. Stefani meldt, dat de ophitsingscam- pagne tegen Italië in geheel Algerije steeds heviger wordt. De verdedi gingswerken worden met grooten spoed aangelegd. In de belangrijkste woon wijken worden zelfs loopgraven aange bracht. Generaal Nogues reist voort durend heen en weer tusschen Rabat, Algerije en Tunis. Uit Casablanca meldt Stefani, dat het leven der Italianen in Fransch- Marokko van dag tot dag moeilijker wordt. Onder alle mogelijke voor wendsels worden hun woningen en za ken onder politietoezicht gesteld. NEGEN POLEN TER DOOD VEROORDEELD. Het bijzondere gerechtshof te Posen heeft Vrijdag negen Polen, die in Sep tember van het vorige jaar weerlooze volks-Duitschers mishandeld en ver moord hadden, ter dood veroordeeld. Inwoners verlaten Gibraltar, Het D.N.B. deelt uit Madrid mede, dat de „Gibel-Dersa” als vijfde vluchtelingenschip met 728 personen aan boord Gibraltar heeft verlaten en naar ’Casablanca is vertrokken. Het Engelsche garnizoen heeft gis teren schietoefeningen gehouden met lichte artillerie op de in de Middel- landsche Zee drijvende schietschijven. Het officieele. orgaan van Gibral- tar heeft een bepaling gepubliceerd, waarbij de verspreiding van alarmee- rende berichten streng wordt gestraft,. RANTSOENEERING VAN BRANDSTOF. Het ministerie van handel heeft voor- loopige bepalingen uitgevaardigd over een rantsoeneering van brandstof voor den komenden winter. Op het platteland mogen slechts binnenlandsche brand stoffen (turf en briketten) gebruikt worden. De uit het buitenland ingevoer de steenkool moet in hoofdzaak ge reserveerd worden voor de bevolking der steden. beslissen. Indien Italië zich afzijdig zou willen houden, dan zou het zich daardoor op onherroepelijke wijze dis- kwalificeeren. Italië moet alleen reeds om be staansreden handelen en dat beteekent: strijden. Dat is de moreele reden van de Italiaansche houding, terwijl de tweede reden moet zijn, de onafhan kelijkheid van Italië op de zee. De houding van Egypte Naar Stefani meldt, is het blad „Mus- sawar” te Cairo van meening, dat de houding van Egypte geheel overeen stemt met letter en geest van het En- gelsch-Egyptische verdrag. Indien Groot- Brittannië met een andere mogendheid in oorlog zou geraken, dan zou Egypte tegenover deze derde mogendheid de zelfde maatregelen nemen als tegen Duitschland, d.w.z. zich beperken tot een verbreken der diplomatieke betrek kingen. Koning Faroek en de regeering heb ben afgezien van de gebruikelijke zomerverhuizing van Cairo naar Alexandrië en besloten in de hoofdstad te blijven. De vernietiging van een Engelschen torpedojager De Deensche schepen te New York mogen reis voortzetten. Met betrekking tot de sedert de be zetting van Denemarken te New York opgelegde 13 Deensche schepen, heeft minister Huil in een persconferentie verklaard, dat van de oorlogvoerende landen de verzekering is ontvangen, dat deze schepen, die op 9 April reeds vracht voor Zuid- en Midden-Amerika hadden ingenomen, ongehinderd de reis kunnen voortzetten. Deze toezeg ging beperkt zich tot deze enkele reis. De parlementaire correspondent van Reuter te Londen meldt, dat de Britsche ministerpresident morgen in het Lagerhuis een verklaring zal af leggen over de oorlogvoering. Men hoopt, dat hij. een volledig verslag zal zal kunnen geven van den aftocht der Grieksch vrachtschip gezonken Volgens de door reeders in de Pir- raeus ontvangen berichten, is het Grieksche vrachtschip „Perrakis Kambanis”, groot 6450 bruto ton, ge zonken. De bemanning werd gered. Naar over den aanval van vijande lijke vliegers, welke de vorige week op de stad Neuss plaats had, bekend wordt, zegt het D.N.B.werd behalve een particuliere woning een lazaret door bommen getroffen, dat volgens de voorschriften van de overeenkomst van Genève duidelijk vanuit de lucht als zoodanig herkenbaar was. Naar de bladen evenwel melden, zijn in dit ge val gelukkig geen menschenlevens te betreuren. Andere bommen vielen op het open veld zonder schade aan te richten.. Spaansche militaire missie in Italië. Te Genua is een Spaansche mili. taire missie aangekomen, bestaande uit een twintigtal hooge officieren van het leger, de marine en de lucht macht. Na een kort verblijf in Italië zal het gezelschap naar midden Euro pa doorreizen. Te Los Angeles is gisteren het reuzendouglastoestel, dat proefvluchten voor de marine uitvoerde, neergestort. De 4 inzittenden vonden den dood. weken bijzonder hierop drongen. De laatste Een door het D.N.B. ontvangen oog- getuige-verslag geeft een beschrijving van de vernietiging van een Engel schen torpedoboot jager door de Duit sche veroveraars van het fort de la Cheche. In dit verslag wordt ver haald: Een compagnie motorrijders en een stoottroep pioniers hadden het fort in genomen. Het fort was voorzien van zware kustbatterijen en luchtafweerge schut. Op een onverwacht oogenblik meldde de Duitsche waarnemingspost het naderen van Engelsche torpedo- bootjagers. Helaas had de bezetting van het fort door haar vuur de stuk ken geschut onbruikbaar gemaakt. Een Duitsche onderofficier begaf zich toen naar een der kanonnen en terwijl van de Engelsche torpedojagers granaat na granaat in hei fort neerkwam en de manschappen voor het grootste deel1 in de schuilplaatsen dekking moesten zoeken, bracht de onderofficier met een paar soldaten een der zware ka nonnen in orde. Na een half uur kon hij het eerste schot lossen, na korten tijd het tweede. Het derde schot trof een der torpedojagers, die in zigzag- koers buiten voeren. Ook het vierde schot kwam precies op denzelfden bo dem neer. Bij het vijfde schot begon het schip te branden en kenterde. De Engelschen trokken zich terug en be gonnen de opvarenden van den geken- terden torpedobootjager te bergen. Dit duurde zoo lang, tot Duitsche duikbombardements-vliegtuigen. ver schenen en den Engelschen de lust be namen om het fort nog verder te be schieten. „Gibraltar is Spaansch” Zaterdag is het te Madrid tot spon tane, reusachtige betoogingen geko men voor de wederaansluiting van Gibraltar bij Spanje. Falangistische jongeren en studenten, meest in uni form gekleed, vormden op de pleinen en in de hoofdstraten groote optoch ten, waarbij borden met een schets van Gibraltar en eischen tot terugga ve werden meegedragen. De men- schenmenigte sloot zich onder geest driftig geroep van „Leve het Spaan sche Gibraltar” bij de betoogingen aan. De betoogers trokken naar de Engelsche ambassade, waar de nieu we Britsche ambassadeur sir Samuel Hoare, dienzelfden dag was aangeko men. De menschen riepen: „Gibraltar is Spaansch”. De politie trachtte de betoogers te bewegen tot doorloopen. Er werden geen arrestaties verricht, evenmin deden zich ernstige inciden ten noemt als oorlogsdoel: Tunis, Gibraltar en Suez Ansaldo, directeur van het Italiaan sche blad „Telegrafo”, dat met het ministerie van buitenlandsch zaken in nauw contact staat, heeft in een radio toespraak tot het Italiaansche leger als Italiaansche oorlogsdoelen ge noemd: Corsica, Tunis, Gibraltar en Suez. „Iedereen weet, zoo verklaarde Ansaldo, hoe de Italianen' sedert meer dan 50 jaar in Tunis behandeld wor den. Gibraltar is een vesting in handen der Engelschen. Suez vormt ’n nauwen pas, voor het passeeren waarvan een hoog bedrag moet worden betaald. Corsica, Tunis, Gibraltar en Suez zjjn controle-steunpunten tegen de Italiaan sche onafhankelijkheid- Deze steun punten, deze misbruiken en inbreuken moeten verdwijnen, m.a.w. Italië moet zijn recht en vrijheid in de Middel- moet eigen bereiken. Het zou dwaas zijn erop te willen wachten, dat deze aanspraken ons door den hemel in den schoot worden geworpen. Voorts sprak Ansaldo over de voorbereidin gen van Italië, die in de laatste week zeer intensief zijn geworden. De voor- bereidings-werkzaamheden bevinden zich in de laatste phase, de mobili satie is in vollen gang. Toch betreft het hier geen overijlde mobilisatie, doch een in alle rust uitgevoerde ar beid, waarbij het aantal troepen steed? grooter wordt. Het wachtwoord van den Duce: Ge- ïooven, gehoorzamen en strijden, is door deze, in alle stilte verrichte mo bilisatie, een feit geworden. Het ge heim van deze mobilisatie is het volle vertrouwen op den Duce. Dit ver trouwen sluit echter niet uit, dat iedere Italiaan afzonderlijk ook de reden moet kennen, die Italië op het oogenblik leidt en waarom de Duce het bevel tot den opmarsch zou kunnen geven. Een volk als het Italiaansche kan met zijn energie niet buiten een groot con flict blijven, waaraan alle Euro- peesche groote mogendheden deelne men en die over het lot van Europa. Rijkscommissaris Terboven heeft in een te Oslo gehouden rede verklaard, dat Duitschland op geen enkel oogen blik voor of tijdens dezen oorlog het plan heeft gehad de neutraliteit van Noorwegen te schenden. Hij verklaarde voorts, dat zijn bestuur zich niet in de binnenlandsche aangelegenheden van Noorwegen wil mengen. Van Duitsche zijde werd, naar hij zeide, slechts als doel gesteld, met alle ter beschikking staande middelen den vreedzamen wederopbouw van het Noorsche be drijfsleven in het belang der geheele bevolking tot uitvoering te brengen. Het is duidelijk, vervolgde hij, dat de volkomen veranderde toestand, waarin Noorwegen zich thans bevindt, ernstige moeilijkheden Voor het land medebrengt. De oorlog heeft in het bij zonder daar waar de Engelschen huis gehouden hebben, belangrijke verwoes tingen nagelaten. Engeland heeft niet geaarzeld, zijn blokkade ook tot de Noorsche burgerbevolking uit te brei den. De rijkscommissaris spoorde de bevolking en de verantwoordelijke per sonen in de politiek en het bedrijfsleven a^n, rekening te houden met de wer kelijke feiten op economisch en poli tiek gebied. Des te sneller zou het tempo van den wederopbouw zijn. Hij sprak daarop van de nieuwe economi sche mogelijkheden voor Noorwegen. Duitschland opent voor de Noorsche grondstoffen de groote en vele afzet mogelijkheden biedende Midden-, Zuid en Oost-Europeesche gebieden. De voor ziening van Noorwegen met gssentieele grondstoffen wordt in uitgebreide mate verzekerd. Men denkt er niet aan, voe dingsmiddelen naar Duitschland uit te laten voeren. Integendeel, Duitschland zal ook bij den wederopbouw van Noor wegen behulpzaam zijn door de levering van essentieele grondstoffen. De werk loosheid in Noorwegen zal met alle middelen bestreden worden. De rijkscommissaris zeide vervolgens, dat de Duitsche maatregel der vrij lating van de Noorsche krijgsgevan genen door de gevluchte regeering in overeenstemming met den koning hier mede beantwoord is, dat zij allen Noren in Midden- en Zuid-Noorwegen van 18 tot 35 jarerr oud heeft gelast, zich op nieuw in Noord-Noorwegen voor den krijgsdienst te melden. Terboven ver oordeelde dezen stap als zijnde onver antwoordelijk. Opnieuw worden Noor sche vaders, broeders en zonen er door in de ernstigste gevaren gebracht. De rijkscommissaris beslootEr is in het verleden niets, dat tusschen het Noorsche en Duitsche volk onoverwin nelijke hinderpalen zou kunnen op werpen. Het Duitsche volk reikt het Noorsche eerlijk en zonder voorbehoud de hand en het is tot kameraadschap pelijke samenwerking op den grond slag van wederzijdsche achting bereid. FINLAND. De Finsche verliezen in den oorlog met Rusland Van officieele zijde te Helsinki worden de totale Finsche verliezen tij dens den oorlog met Rusland aange geven met 19.576 gesneuvelden, 3273 vermisten en -43.557 gewonden. Naar verluidt heeft vooral de laat ste oorlogsweek op de Karelische landengte en ten Noordoosten van het Ladoga-meer de zwaarste verliezen geëischt. De verliezen bestaan uit 2594, officieren 11.564 onderofficieren en 52.248 soldaten. Italië en de Britsche contrabande-controle Naar Reuter uit gezaghebbende bron verneemt, is de Britsche ambassadeur te Rome, sir Percy Loraine, er dezer dagen van in kennis gesteld, dat de Italiaansche regeering het voornemen heeft haar goedkeuring voor te be houden aan het ontwerp voor een rege ling tusschen Engeland en Italië over de controle op de contrabande. De Britsche woordvoerder deelde mede, dat het regelingsontwerp, hetwelk sir Wilfred Greene uit Rome heeft mee gebracht, bijna zeker door de Britsche regeering zal worden goedgekeurd. In antwoord op de vraag of de bespre kingen definitief waren verbroken, of dat men andere besprekingen geopend had, zeide de woordvoerder, dat „de toestand wordt”. Eden constateerde, dat die fase schit terend voltooid was. Hij sprak daarna over de gevechten om Calais en Bou logne, welke hij eveneens trachtte voor te stellen als groote Engelsche successen. Terwijl zich in de nabij heid van de eigen kust al deze dingen hadden afgespeeld, heeft het expedi- tieleger op den terugtocht naar Duin kerken voor zijn leven gevochten. Er is, aldus besloot Eden, geen dapper der strijd in de Britsche geschiedenis dan deze. Rijkscommissaris Terboven over Dnitschland’s doel De Parijsche correspondent van de „Giornale d’Italia” schrijft, dat het besluit, dat in de late avonduren in Parijs bekend werd beschouwd wordt als een nieuw bewijs van de aanstaande Itali- aansche interventie. Velen zien daarin reeds de eerste officieele vijandelijke daad tegen over de Westelijke mogendheden. Men krijgt den indruk, dat de be zorgdheid, die de Fransche pers tot dusver probeerde te verbergen thans openlijk in politieke kringen van de Fransche hoofdstad aan het licht treedt. Het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehanda” meldt uit Londen, dat de ontruiming der meest bedreigde gedeel ten des lands bespoedigd wordt. Ge durende het weekeinde is een aantal extratreinen in dienst gesteld, die vooral kinderen in veiligheid moeten brengen. Vandaag gorden de scholen te Londen gesloten. Het onderwijs wordt voortgezet op de plaatsen, die voor de geëvacueerde bevolking be schikbaar zijn. Voor de politiebureaux staan, naar het blad schrijft, lange rijen buitenlanders, die trachten ont heffing van zekere voor vreemdelingen geldende bepalingen te verkrijgen. De te Londen wonende Zweden zullen in den loop van deze week de Britsche hoofdstad verlaten. „Svenska Dagbladet” meldt uit Lon den, dat de Britsche autoriteiten op het oogenblik een aanbod zouden overwe gen van Canada, Australië en Nieuw- Zeeland, om een groot aantal Engel sche kinderen naar deze landen over te brengen. De moeilijkheden schuilen vooral in de vervoerkwestie. Men re kent echter met de mogelijkheid om de kinderen mee te geven aan troepen transportvaartuigen, welke ledig naar deze landen terugkeeren. Vertrek van uit Europa Het Amerikaansche mailschip „Manhattan” is gisteren met 2200 pas sagiers uit Genua naar New York ver trokken. De Nationale Raad der fascistische partij is Zaterdag in het Lictorenpa leis te Rome bijeengekomen. De ver gadering werd bij gewoond door/ alle federale secretarissen, die na een rede van den partijsecretaris Muti met al- gemeene stemmen een motie aanna men, waarin de Raad als zijn gevoe len te kennen geeft, dat de controle ter zee is geworden tot een middel van economische verstikking. „Het Italiaansche volk, aldus de motie, schaart zich, gereed tot alle beproe vingen, rond zijn Duce, dien het aan roept voor de voltooiing van de een heid en de onafhankelijkheid van het vaderland op de zeeën”. De motie van de fascistische partij neemt in de Italiaansche bladen de voornaamste plaats in en is opge maakt op een wijze, waaruit duidelijk het belang blijkt, dat in politieke krin gen hieraan wordt gehecht. Volgens raming 135 schepen in 3 dagen vernietigd Op grond van berichten van het Duitsche opperbevet, heeft het Zwölf- Uhr-Blatt uitgerekend, dat in den tijd van 30 Mei tot 2 Juni voor Duinker ken en in het Kanaal alleen door het Duitsche luchtwapen 7 oorlogsbodems en koopvaardijschepen tot zinken zijn gebracht, alsmede koopvaardijschepen zwaar beschadigd zijn. Dientengevolge heeft Engeland in drie dagen tijds op 31 Mei werd het optreden van de luchtmacht door ’t ongunstige weer belemmerd al leen door de aanvallen van Duitsche gevechtsvliegers 135 scheepseenheden verloren. Hierbij zijn niet gerekend de scheepsverliezen, die Engeland op de ze dagen door Duitsche „Schnell- boote”, duikbooten, luchtdoelartillerie of op andere wijze geleden heeft. Naar het opperbevel der Duitsche weermacht mededeelt, hebben Zater dag overblijfselen van het verslagen Britsche expeditieleger getracht met kleine vaartuigen van allerlei soort op de ter reede van Duinkerken liggende oorlogs- en transportschepen te ont komen. De Duitsche luchtmacht heeft deze pogingen verijdeld door voort durende aanvallen, in het bijzonder van Junkers-duikbommenwerpers op oorlogs- en transportschepen. Minister Eden over de gebeurtenissen in Noord-Frankrijk De Britsche minister van oorlog, Eden heeft, gisteren een radiorede ge houden, waarin hij de vlucht over het Kanaal van de resten der in Noord- Frankrijk verslagen Engelsche en Fransche legers als een succes uit legde. Hij moest toegeven, aldus het D.N.B., dat de Duitschers bij den grooten slag in Noord-Frankrijk groo te strategische voordeelen hebben be haald. De Engelsche verliezen aan uitrusting en materiaal zijn zeer zwaar geweest. De kern van het Brit sche expeditieleger en tienduizenden Franschen zijn echter gered. Het was de geest van het Britsche expeditie leger, welke hier heeft gewonnen. Het leger was op den roep van België te hulp gesneld en had zijn stellingen aan de Schelde betrokken. De op marsch duurde verscheidene dagen. In minder dan de helft van dien tijd moest het leger zich weer terugtrek ken door gebeurtenissen, welke buiten de Engelsche controle lagen. Vijf-en- zeventig mijl voorwaarts, dan een ge vecht en weder onder vechten 75 mijl terug in tien dagen, dat was de eerste fase in den slag om de Kanaalhaveas. Verwijzende naar de betoogingen te Madrid eischt ook de pers, dat Gi braltar naar Spanje moet terugkee ren. Gibraltar in het bezit van Enge land is een nationale schande, zoo wordt verklaard. Er kan geen groot Spanje bestaan, zoo lang deze schan de voortduurt. Manuel Aznar schrijft in Arriba”, dat de Spaansche jeugd van heden, de onwankelbare overtui ging heeft, dat Gibraltar onder lei ding van Franco tot het vaderland zal terugkeeren. Dit mag niet een voorwerp van vredesonderhandelingen zijn of van diplomatieke besprekin gen. Het is voldoende, indien Enge land zonder omwegen Gibraltar terug- Door Athene afgewezen De „Popolo di Roma” meldt uit AtheneVolgens hardnekkige geruch ten heeft de Turksche regeering aan de Grieksche regeering om toestemming verzocht op enkele Grieksche eilanden in het Oostelijk deel van de Aegeische zee Turksche strijdkrachten aan land te mogen zetten. Op deze eilanden zou den met medewerking van de Engel sche en Fransche vloot, steunpunten voor zee- en luchtstrijdkrachten worden opgericht. Naar verluidt heeft de Grieksche re geering dit verzoek van de hand gewe zen. Men gelooft, dat achter dit Turk sche verzoek Engeland en Frankrijk zitten en dat Engeland in de laatste heeft aange- dagen zijn in Athene de Turksche bladen in beslag genomen, hetgeen met het oog op de thans bestaande vriendschappelijke houding van het Grieksche volk tegen over de Turken, groote onrust heeft veroorzaakt. DE STRIJD OM NARVIK F Izu Sdrskjomaa VERSPREIDE BERICHTEN. WIJ SLUITEN HOOGE NIEUWSTRAAT 30 TEL. 115820* WAPENING VAN FABRIEKS ARBEIDERS. MINISTER GAFENCU AFGETREDFA, PRin5E5TR.86-TEL 11664! MORGEN EEN VERKLARING VAN CHURCHILL IN HET LAGERHUIS. DE LUCHTAANVAL OP NEUSS. GROOT DOUGLASTOESTEL NEERGESTORT. •fjord' •stad Gratangan Tjaldi 8atla< alactr cantrata i i OMEN' FJORD VSkdejv Finnlandsnaf WEGEN l l SPOOR WEG 9 IQ 20 30 Am Kafjord Kjopsvik -F’Bjarvik j Etvaairdsmoan Oyjord Bjprnfjtll rolfi/A SkanJand S Sandstrand} f Gausvik trÊ Satangsvarkei f \salangao JgardU Soetarmoan f [BrandvoU sPoorwaa' tunnal KpSkJoman O fö*Elvagard mnsnas 'll isorrei» >MéZse/v

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2