Middelburg Tijdelijke watervoorziening van ■i BINNENLAND evacueeren van zwaar Nederlandsche militairen uit België terug Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zwaar geleden Het postverkeer in de dagen van 10 tot 15 Mei Breda moest onverwachts I RAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 3 JUNI 1940. .EERSTE BLAD, PAGINA 3. nog Wat De Zuidelijke Nederlanden I' 4300 inwoners zyn thans niet teruggekeerd Waai het met de watervoorziening te Middelburg nog niet gaat als vroeger, rijdt thans een tankwagen langs de huizen, om den bewoners water te verstrekken. De Nederlandsche dagblad correspondenten te Berlijn Burgemeester van Slobbe vertelt over de zware dagen er gebeurde op bet laatste strijdtooneel in ons land Koffie- en theedistributie Reeds honderden aangekomen Vervoer met trailers en zelfs met verhuiswagens DOBBELMAN N.V.. NIJMEGEN den tot aan- heer Burgemeester vertelde Slobbe van I Fransche en Belgische troepen probeer den tevergeefs den Duitschen opmarsch tegen te houden. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het in de afgeloopen weken zwaar te verduren gehad. Zeeuwsch-Vlaanderen was oor- logsterrein in vollen zin des woords, op het tijdstip waarop het elders in ons land weer rustig was geworden. Reeds spoedig werd de bedoeling van de Fran- schen duidelijk: men kon den Duit schen opmarsch uit Oostelijke richting (AntwerpenSint Nicolaas) niet te genhouden en wilde nu probeeren aan de Westelijke zijde van het kanaal tus- schen Temeuzen en Gent, als achter een natuurlijke linie, stand te houden. Zonder dat het tot ernstige botsingen kwam, werden de Fransche troepen uit het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan deren teruggedrongen in de richting van het kanaal; bij dit terugtrekken werd de haven van Terneuzen ontoeganke lijk gemaakt doordat men er enkele Ne derlandsche vrachtschepen tot zinken bracht: alle bruggen, zelfs de sluisbrug gen, die alleen op een beperkt voet gangersverkeer zijn berekend, werden grondig vernield, zoo lezen wij in het „Handelsblad”. Koloniehuis Zonneoord In de dezer dagen gehouden vergade ring van het bestuur der centrale ver- eeniging voor gezondheidskolonies voor zwakzinnigen is besloten de verpleging in het koloniehuis „Zonneoord” te Ede voort te zetten. De burgemeester van Ede heeft hiertoe zijn toestemming ver leend. Aanvragen tot opneming kunnen worden gericht tot den secretaris dr. A. van Voorthuijsen, van Hoornbeek- straat 29, den Haag. In dezelfde vergadering is met veel dank aanvaard het aanbod van ir. A. Knape te Wassenaar om voorloopig het penningmeesterschap te blijven waar nemen. Tabak. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat ver zoeken om inschrijving bij het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten uitsluitend dienen te geschieden op daartoe bestemde formulieren, welke van 5 Juni a.s. af, bij de Kamers van Koophandel en fabrieken verkrijgbaar zijn. Eveneens zijn dan bij deze Kamers verkrijgbaar de formulieren voor de verplichte voorraad-opgaven van onbewerkte tabak, benevens de wekelijks in te dienen afleveringsstaten voor tabaks producten. Natuurlijk bleven ook de fabrieksge bouwen niet geheel onaangetast, waar het er immers om ging, den tegenstan der elke kans om zich een betere posi tie te verschaffen, bij voorbaat te ont- rooven. Op 20 Mei kwam van den Belgischen commandant in Terneuzen het bericht, dat de burgerbevolking de stad moest verlaten, maar nadat daaraan was vol daan heeft de stad van plunderaars en vernielers veel te lijden gehad. Beschikbaarstelling van paarden Naar wij vernemen, hebben bespre kingen tusschen den Voedselcommis- saris in de provincie Utrecht en de Duitsche overheid tot resultaat gehad, dat reeds 300 paarden van de Duitsche weermacht gratis ter beschikking ge steld konden worden van de boerenbe volking in de provincie Utrecht. Daar gemotoriseerde landbouwwerk tuigen door de huidige beperking op het gebruik van benzine en ruw-olie thans niet kunnen worden gebruikt, voorzien deze paarden in een dringen de behoefte. Hedenmiddag zouden ook in de stad Utrecht 35 paarden ter be schikking worden gesteld voor zaken en particulieren. De distributie vindt om twee uur des middags plaats in de kazerne aan den Leidscheweg. De burgemeester van Breda, de heer van Slpbbe, heeft medege deeld, dat nog 4800 ingezetenen niet teruggekeerd zijn in zijn ge meente. Zij zijn naar België en Noord-Frankrijk gevlucht Op het oogenblik is een groote stroom van deze vluchtelingen tusschen Gent en Brugge onderweg naar Breda. Reden tot pessimisme ten aanzien van het lot van de 4800 Bredenaars is er niet Geheele woonwijken, waarvan men vermoedde, dat.^ij den Duitschen troepen wellicht een gunstige posi tie konden verzekeren, dank zij haar ligging bij het kanaal, werden in brand gestoken en met den grond gelijk gemaakt. Ditzelfde lot deelden tal van boerderijen, waar men niet alleen aan de huizen en schuren, maar ook aan de lande rijen en het geboomte aanzienlijke schade toebracht Sociale samenwerking in Groningen Nu de nationale saamhoorigheid om zoo hecht mogelijke samenwerking vooral ook op sociaal gebied vraagt, hebben de dage- lijksche besturen van de Provinciale Gro ninger. vereeniging voor opbouwwerk en van de Stichting de Groninger gemeen schap in onderling overleg besloten tot een nauw samengaan dezer organisaties. Tot heden verzorgde de Vereeniging voor opbouwwerk, opgericht in 1931, voorname lijk buurthuiswerk en voorlichtingswerk, terwijl de stichting de Groninger gemeen schap zich inspande voor versterking van de saamhoorigheid en het nationaal besef in de provincie, waarbij door de tijdsom standigheden in 1940 vooral het algemeen mobilisatiewerk op den voorgrond was ge treden, zooals bijvoorbeeld O. en O., ge neeskundige verzorging der burgerbevol king voor oorlogstijd e. d. Thans zal in onderlinge samenwerking een gemeenschappelijk werkprogram wor den uitgevoerd, waarin de zorg voor de voorlichting en ontwikkeling der bevol king en de scholing van de jonge arbei ders op den voorgrond zullen treden. Met het college van Gedeputeerde Staten wordt de mogelijkheid onder oogen gezien, hierin een samengaan met het provinciale over- heidswerk op dit gebied te bevorderen. Men vertrouwt door dit samengaan niet alleen krachtiger werkzaam te kunnen zijn, doch ook nog meer medewerking van an deren dan tot heden voor dit centrale sociale werk in Groningen te kunnen ver krijgen. Genieten een goede behandeling. Naar ons van bevoegde Duitsche zij de wordt medegedeeld, bevinden de Nederlandsche dagbladcorresponden ten te Berlijn zich in goeden welstand. Zij werden geïnterneerd in Hotel Kai- serhof, een der grootste hotels van de Duitsche hoofdstad, met uitzondering echter van de heeren H. Noordewier en M. Blokzijl, van wie eerstgenoemde we gens ziekte in zijn woning mocht ver blijven en laatstgenoemde, eveneens in verband met zijn gezondheidstoestand, bewegingsvrijheid geniet. De Neder landsche geïnterneerde journalisten on dervinden in het hotel een goede behan deling. Zij ontvingen daar hun levens middelenkaarten en bezoek van familie leden, terwijl de buitenlandsche pers- vereeniging hun versnaperingen deed toekomen. Zij hebben inmiddels hun bewegingsvrijheid teruggekregen en zullen vermoedelijk binnenkort weer voor hun bladen aan het werk kunnen gaan. Pluimvee. In verband met de veevoederpositie is het niet mogelijk den geheelen pluimvee- stapel intact te houden. Zooals algemeen bekend, worden in de maanden Augustus, September en October elk jaar veel oude kippen opgeruimdde in het voorjaar geboren kuikens zijn dan inmiddels uit gegroeid tot volwassen kippen en nemen dan de plaats in van de opgeruimde hennen. De voedertoewijzingen voor legkippen zijn op het oogenblik kleiner geworden; de regeling van de voedertoewijzingen voor het in 1940 geboren pluimvee is de zelfde gebleven. Een en ander komt op het oogenblik dus hierop neer, dat de dieren, welke an ders tot het najaar worden gehouden reeds thans een paar maanden vroeger voor een goed deel van de hand moeten worden gedaan en dat de in 1940 geboren dieren op normale wijze kunnen worden gehouden. Of naderhand nog andere maatregelen noodig zullen blijken is thans nog niet te bepalen. Ten einde een regel- matigen afzet van slachtpluimvee zooveel mogelijk te bevorderen zal de N.C.E.P. in vriesinrichtingen geplaatste geslachte kippen op bepaalde voorwaarden koopen. De prijs per k.g. geslacht gewicht-wordt voorloopig vastgesteld voor le soort op 0,68 per k.g., voor 2e soort op 0,53. De inkoopsprijs, welken de gevogelte- handelaar bij dezen verkoopsprijs kan betalen is minstens 0,40 per k.g. levend gewicht. Tusschenhandelaren, die de kip pen veelal bij de boeren opkoopen en aan de gevogeltehandelaren afleveren, kunnen bij een verkoopsprijs van 0,40 minstens een prijs van 0,35 per k.g. levend ge wicht besteden bij inkoop van de pluim veehouders. In Terneuzen. Het is echter niet alleen Terneuzen geweest, dat op die manier geleden heeft. Overal waar de Duitsche troepen hun opmarsch voortzetten, voelde men dit in Zeeuwsch-Vlaanderen als een verbetering van den toestand. De ver dediging door de Fransche en Belgische troepen aan de Westzijde van het ka naal tusschen Terneuzen en Gent liep op niets uit. Op Vrijdag 24 Mei trokken de eerste Duitsche troepen Terneuzen, de grootste plaats van Zeeuwsch-Vlaan deren, binnen. Toen de Belgische troe pen op hun terugtocht het vuur op Terneuzen openden teneinde daardoor den Duitschen opmarsch te vertragen, heeft ook de burgerbevolking (die ten deele was teruggekeerd) verliezen ge leden. De Belgische en de Fransche troepen werden al meer teruggetrok ken in Westelijke richting, eerst tot IJzendijke en allengs verder naar de kust. Een groep Nederlandsche solda ten, die zich nog in het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen ophield, werd door den terugtocht van de Fransche soldaten al meer opgedreven in Zuidelijke richting, de Nederland sche grens over in de richting van de Belgische kust. zelfs verhuiswagens gehuurd. Een ver huiswagen vervoerde soms 20 ton post en nadat een proeftocht van Utrecht uit naar Zwolle was ondernomen, werd een groote tocht in elkaar gezet voor de distributie van post en pakketten naar de groote steden en naar Brabant, Zeeland en Limburg. Groote verhuiswagens startten uit Utrecht naar Gorinchem en gaven in Breda de zoozeer verbeide post over voor de procinvie Zeeland. Uit Breda vertrokken dan de gecharterde „post auto’s” naar Tilburg en Eindhoven en deponeerden aldaar de post voor de provincie Limburg, Over den Bosch werd de terugtocht ondernomen en zoo kwam men in de Domstad terug met nog even volle wagens als waarmede men vertrokken was. Want overal, waar de auto’s waren geweest, lag natuurlijk ook eert vracht post te wachten voor verdere expedieering en zoo brachten de transportauto’s vele stapels post mee, bestemd voor midden Nederland, voor Amsterdam en geheel West-Neder- land. Toen eenmaal de treinenloop nor maal ging worden in die gedeelten van Nederland, welke niet geleden hadden door den' oorlog, hernam het postver keer zijn normale rechten. Thans stag neert het hier en daar nog wel eens, maar globaal genomen functionneert het apparaat behoorlijk en kan „tante Pos” een beetje uitblazen. Het geheele P.T.T.-personeel heeft in de afgeloopen maand Mei voor heete vuren gestaan, doch kan, au alles ach ter den rug is, met gerechtvaardigden trots terugzien o"p een groot werk, dat men met allerlei hulpmiddelen, maar bovenal door de toewijding, waarmede het ten uitvoer werd gebracht, stand heeft kunnen brengen. Leege postauto’? eerst op verkenning uit. Van treinenloop was in de eerste da gen na het staken van den strijd geen sprake. Er werden in de plaats daarvan, cmdAt de toestand van de wegen onze ker was, eerst leege kleine postauto’s uitgestuurd, die overal in den lande ver kenningstochten gingen maken. Langs smalle dijkjes en kronkelige weggetjes wisten deze handige wagen tjes vaak tot diep in het land door te dringen. De P.T.T.-chauffeurs, die van hun speurtochten huiswaarts keerden, kwamen dikwijls met goede berichten terug. „Die en die plaats is weer be reikbaar en Zoo kan dat en dat dorp weer ingeschakeld worden in het post verkeer”, aldus de eerste meldingen. In het geheele land waren de postverloven ingetrokken, hulppersoneel werd ge- requireerd en weldra werkte het reus achtige bedrijf op volle toeren, ja in vele gevallen vaak meer dan de aan vankelijke capaciteit toeliët. Het perso neel besefte den ernst van den toestand en wilde bijna niet van rusten weten. Een ieder begreep, hoezeer zijn mede- landgenooten om berichten zaten te springen. En deswege werd alles in het werk gesteld om het contact per brief of kaart weer zoo goed mogelijk in orde te brengen. Zoodra uit de verkenningstochten bleek, dat men met den dag verder in het land kon dringen, werd de distri butie daadwerkelijk ter hand genomen. Omdat er toen nog geen treinen liepen, werden eenvoudig groote trailers en De radio-sender Kootwijk Van bevoegde Duitsche zijde verne men we, dat de Kootwijksche radio zender waarschijnlijk spoedig in be drijf zal komen. De ellende, door de evacuatie ver oorzaakt, is ongemeen groot geweest, vertelde de burgemeester. Achteraf be zien is zij overigens overbodig geble ken. Breda is nagenoeg geheel ge spaard gebleven. Een bombardement heeft niet plaats gehad. Er heerscht daarover, aldus de „N.R.Crt”, onder de bevolking groote verbittering tegen de Fransche autoriteiten, die 50.000 a 70.000 menschen dwongen om in en kele uren tijds al hun have en goed te verlaten en op de vlucht te gaan. De burgemeester vertelde dan Den tweeden dag van den oorlog, Za terdag, kwamen hier lichte Fransche troepen. Zij wilden naar de Peel-stel- ling optrekken, doch in den morgen biedt reeds dat hier de Duitsche mili tairen lagen. Daarna wilden de Fran- schen de linie Tilburgden Bosch ver dedigen, doch ook hier kwamen zij te laat. De enorme stootkracht van de Duitsche troepen was hen voor ge weest, een kracht, waarmede zij en ik zeg dat als oud-militair eenvou dig geen rekening hadden gehouden. De Franschen waren in Breda. Zij schenen hier een nieuwe stelling te maken, welke over Breda via de Zeeuwsche wateren naar Antwerpen loopt. Zij noemden haar de Mark-linie. Welnu, de Fransche generaal Durant besloot deze linie te gaan verdedigen. Tot onze ontsteltenis werd Breda in staat van verdediging gebracht. Over al werden mitrailleurs in tuintjes ge plaatst De straten werden opgebro ken. Van de open stad Breda werd een vesting gemaakt. De wethouder Struy- cken heeft zich onmiddellijk naar den generaal begeven, om te hooren wat er aan de hand was. De generhal zei„Ik wil de Mark-linie en ik wil Breda tot het uiterste verdedigen. Wij kunnen de Duitschers hier zeker vijf a acht dagen ophouden.” Daarom is het noodig, aldus de ge neraal, dat de bevolking van Breda gaat evacueeren. Er is hier een heftige strijd te verwachten en men mag hier niet blijven. De wethouder wees hem er op, dat het evacueeren van 50.000 tot 70.000 menschen een ramp betee- kent en dat men graag een groot ri sico wil loopen door hier te blijven. De generaal zei„II faut evacuer”, maar het behoeft niet zoo spoedig te gaan, u hebt enkele dagen tijd.” Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd brengt in verband met de distributie van koffie en thee aan belanghebbenden het volgende ter kennis: 1. Het branden van koffie is verboden zonder vergunning van de meelcentrale. 2. Het vervoeren en afleveren van ruwe (ongebrande) koffie is verboden zonder vergunning van de meelcentrale. 3. Het verpakken van thee in eenheden kleiner dan 10 k.g. is verboden zonder vergunning van de meelcentrale. 4. Het vervoeren van thee in verpak kingseenheden van 10 k.g. of meer is ver boden zonder vergunning van de meelcen trale. 5. Het bereiden van koffie-extract en-of producten, waarin koffie is verwerkt, is verboden zonder vergunning van de meel centrale. Al degenen, die nog niet in het bezit zijn van zoodanige vergunningen, moeten zich onverwijld schriftelijk bij de Neder landsche meelcentrale, Riouwstraat 186, ’s-Gravenhage, aanmelden, onder vermel- ling hunner voorraden koffie en thee. Audiëntie secretaris-generaal Binnen* landsche Zaken. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Bin- nenlandsche Zaken, zal voor belang hebbenden op zijn departement te spre ken zijn eiken Woensdagmiddag te 2 uur. Belanghebbenden wordt verzocht zich schriftelijk aan te melden met op gaaf van het onderwerp, waarover zij secretaris-generaal wenschen te spreken; zij ontvangen daarna een schriftelijke oproeping. Groote ontsteltenis. Maar Zondagmorgen om 8 uur hoor den wij, dat de Duitsche troepen voor bij Tilburg waren en dat de Franschen in de Mark-linie zaten. Wij werden bij den Franschen generaal ontboden en deze zeide, dat de stad onmiddellijk geëvacueerd moest worden. Dit moesten wij aan de bevolking mededeelen en daarop is de vlucht uit Breda gekomen. Er gingen twee groe pen, één over de richting Zundert, de ander over de richting Hoogstraten. Al degenen, die in de richting Zun dert gegaan zijn, zijn er betrekkelijk goed afgekomen. Zij stonden onder lei ding van den heer Meeus. De Meeus deelde hierover mede: Wij moesten herhaaldelijk dekking zoeken voor aanvallen van vliegtuigen, welke het op de Franschen gemunt hadden, en wij zaten nu eenmaal he laas te midden van de Franschen, in plaats van dat wij veilig in Breda za ten, waar totaal niets gebeurd was. Ik besloot dus om contact met de Duit schers te zoeken. der naar het Zuiden te komen. Wij hebben ons toen in allerlei groepen gesplitst. Die groepen, die een krachti ger leider aan het hoofd hadden, ble ven bij elkaar. Een deel is in Zeeuwsch-Vlaanderen terechtgekomen, een ander deel is te Brugge en Gent gebleven. Maar er wa ren ook groepen, die niet zoo’n krach tige leiding hadden, die in den vluchte lingenstroom opgenomen zijn en die op het oogenblik in Zuidelijke richting zijn verdwenen. Over hen maken wij ons op het oogenblik de meeste zor gen, maar reden voor pessimisme is er niet Wij verwachten, dat vrijwel iedere Bredanaar terug zal komen. Wij hebben een bureau tot reëvaeua- tie opgericht, dat onder leiding van den heer Nynanten staat en dat houdt zich met de registratie bezig. Bij den terugtocht der Fransche troepen uit ons 'tand zijn honderden Nederlandsche militairen meegeno men, van wie velen in Oost-Brabant, in de Peelstelling, gevochten hadden. Onder hen waren tal van soldaten uit Noord-Brabant en uit de streken rondom Dordrecht en Gouda, wier familie en gezinnen sinds het uitbre ken van den oorlog zonder bericht van zoon of vader gebleven zijn. Het „Dagbl. v. Nd.-Br.” heeft een onderzoek te Antwerpen ingesteld, om te trachten iets te vernemen om trent deze Nederlandsche militairen. Daarbij kwam vast te staan, dat in de komende dagen zeer velen van hen naar huis zullen terugkeeren. Reeds Vrijdag trokken er eenige honderden de Nederlandsch-Belgische grens over. Eenige duizenden Nederlandsche sol daten hebben zich in de omgeving van Oostende, Knocke en eenige andere Belgische kustplaatsen opgehouden. Zij hebben kans gezien, om zich niet ver der door de Franschen te laten mee voeren en thans, nu de Duitschers de kustplaatsen in handen hebben en het Belgische leger heeft gecapituleerd, kregen zij de kans naar het vaderland terug te keeren. Het blad vernam verder, dat na den terugtocht van ons leger uit Middel burg naar schatting 3000 Nederland sche militairen naar Zeeuwsch-Vlaan deren moeten zijn overgezet. Hier heb ben zij op bevel van den commandant van ons Veldleger de wapenen neerge legd om vervolgens steeds voor de strijdenden uit, naar België uit te wij ken. Tenslotte maakten zij halt in Oostende en La Panne. Na de capitu latie van het Belgische leger kregen zij verlof naar ons land terug te keeren Bij hen bevinden zich militairen van het 3de, 7de, 14de, 27ste, 38ste, 40ste en 1ste reg. infanterie. U kunt gerust zeggen, vertelde een luitenant, dat er van vrijwel alle regimenten soldaten bij zijn. Hun terugkeer kan echter wel enkele dagen duren, omdat slechts een deel een vervoermiddel heeft kunnen vinden, velen moeten den weg naar ons land te voet afleggen. Een der directeuren van het postkan toor te Utrecht heeft interessante mede- deelingen verstrekt over het gestag neerde postverkeer in de dagen van 10 tot 15 Mei en de wijze waarop het P.T. T.-personeel middelen ten uitvoer ge bracht heeft om de vele tonnen post, welke vijf lange dagen in de Domstad bewaard is geworden, wederom in den lande gedistribueerd te krijgen. In Utrecht als centrumplaats voor vrijwel alle nachttreinen kwamen zoo als gewoonlijk in den nacht van 9 op 10 Mei posttreinen binnen uit Vlissin- gen, Maastricht^ Arnhem, Hengelo, Zwolle, Leeuwarden, Amsterdam. Rot terdam, en den Haag, kortom voor een zeer groot deel van alle landelijke post was ook toen op het overlaadsta- tiion in Utrecht saamgetrokken. Er heerscht dan altijd tusschen een en drie uur een geweldige drukte, want eerst als de algeheele uitwisseling van post en pakketten is geschied, vertrekken de treinen naar hun respectievelijke eindpunten, vanwaar postambtenaren gereed staan om de eerste ochtendbe- stelling in orde te brengen. Toen ech ter op dien bewusten nacht de treinen op vertrekken stonden, werd de Duit sche opmarsch bekend en van verder vervoer was dus geen sprake meer. Utrecht moest nu angstvallig waken over6 de vele tonnen post, welke het noodgedwongen onder zijn berusting had moeten nemen. Het overlaadstation was tot werkloosheid gedoemd en als eerste reactie hierop zochten de post- autoriteiten een uitweg door middel van autovervoer. Men stuitte evenwel op onoverkomelijke moeilijkheden en daardoor kon eerst met de geweldige distributie een aanvang gemaakt wor den. nadat de capitulatie van ons leger een feit was geworden. Levering varkens aan veehouderij- centrale. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van 31 Mei 1940 de gelegen heid bestaat varkens voor levering aan de Nederlandsche veehouderijcentrale op te geven. Opgaven moeten geschieden bij de zaakvoerders der Nederlandsche vee houderijcentrale. De prijzen, welke zullen worden betaald zijn tot nadere aankondi ging als volgt vastgesteld: voor varkens met een geslacht gewicht van 75 tot 125 k.g. kwaliteit a. 71 cent per k g. geslacht gewicht; kwaliteit b 69 cent per k g. ge slacht gewicht: kwaliteit c 67 cent per k.g. geslacht gewicht; voor varkens met een geslacht gewicht van 125 tot 150 k.g.; 72 cent per k.g. geslacht gewicht; voor varkens met een geslacht gewicht van meer dan 150 k.g.: 71 cent per k.g ge slacht gewicht. Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht verminderd met 2 pCt.). Zeugen, beeren en binnenbeeren mogen niet worden geleverd. Blijkt na slachting, een geleverd var ken zeug, beer of binnenbeer te zijn, dan wordt slechts de werkelijke waarde uitbetaald. Voor varkens, welke voor ri sico van den leverancier zijn afgenomen, worden bovenstaande prijzen alleen dan uitbetaald, wanneer deze varkens na slachting in goede conditie zijn. Is zulks niet het geval, dan wordt de werkelijke waarde na slachting vergoed. Geenerlei korting zal worden toegepast voor varkens, waarvan het spek na de slachting zacht blijkt te zijn. Duitsche hulp Even voorbij Rijsbergen, op dén groeten weg, stuitten wij op de Duit schers, die achter een betonstelling zaten. Zij waren zeer voorkomend voor ons, schoten niet op ons en toen wij hen overtuigden van het belang voor Breda, dat er in gelegen was contact met den Duitschen commandant te zoeken, be grepen zij dat onmiddellijk en wij kre gen vergunning naar Breda te gaan. Mijn Zundertsche groep kon daarna I geleidelijk weer in Breda terugkomen. I' Burgemeester van Slobbe vertelde t hierna over zijn ervaringen in Antwer- I Pen. Het is een vreeselijke terugtocht I Va0 Antwerpen geworden, te midden Van de terugtrekkende Fransche troe- PeD. In zeven en dertig scholen wer- den wij in Antwerpen ondergebracht. 4 kan niet anders zeggen dan dat net Belgische Roode Kruis en het Bel- Sische Vluchtelingencomité zeer goed ',°°r ons geweest zijn, maar zij kon- niet veel meer doen. Want Ant- WerPen zat stikvol menschen. Wij hoesten Antwerpen verlaten, om ver- Reportage van het A.N.P. Dezer dagen vertrekt op initiatief van het A.N.P. een reportage-auto naar de Zuidelijke Nederlanden. De heer Florimond Grammens, lid der Belgische Kamer, zal de reis leiden. Een speciale verslaggever van het A.N.P., alsmede een filmoperateur gaan mede. Doel der reis is een duidelijk beeld te krijgen van den toestand in België en in het bijzonder vast te leg gen in hoeverre de industrie, de ver keersmiddelen, de openbare bedrijven enz. door de terugtrekkende Fransche en Britsche troepen zijn verwoest. De tot dusver binnengekomen be richten zeggen, dat dit alles dermate is verwoest, dat tenslotte het Belgische volk het slachtoffer is en zijn bestaans mogelijkheden in belangrijke mate zijn verdwenen. Vele berichten zeggen, dat het Belgische volk dit zeer zwaar voelt en een ontzaggelijke verarming daar door vreest, hetwelk tot ernstige ont stemming tegen de geallieerden leiding moet hebben gegeven. Over deze dingen thans een zoo dui delijk mogelijk beeld te krijgen, zoowel in reportage als film, is het doel dezer reis. fc s v-.-' i s

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3