van Duinkerken brandpunt hevige gevechten 1940. blamage een voor Een kijkje in het Westland Britsche terugtocht Engeland Dinsdag 4 Juni. No. 17585. s Engelsche luchtaanval op Freiburg Wat zal Duitschland thans doen Vliegvelden om gebombardeerd naar en HET OORLOGSBROOD De veldpredikers ii Corrigeer vroegere onjuiste en onvolledige aangiften Tienduizend bij Oldenzaal over de grens Nederlandsche krijgs gevangenen vandaag terug De aangifte voor de belastingen inkomen en vermogen Drie en vijftig burgers gedood; 151 gewond Vliegveld bij Parijs gebombardeerd Fransch legerbericht Zoodra de zon weer met kracht begint te schijnen, is het voor de tuinders in het Westland zaak om op te passen. Regelmatig moeten zij de glazen van hun kassen goed wit houden, om te voorkomen dat hun producten aan te veel warmte bloot komen te staan. Een der tuinders bezig met het .witten van de glazen op de kassen. Een ander is bezig met gieten. Engeland en Frankrijk moeten op de knieën worden gebracht v a HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: als De verliezen in Vlaanderen. Nadere bijzonderheden Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad f3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De Engelschen lieten veel' materieel achter.' Vandaag zullen via Bentheim circa tienduizend Nederlandsche krijgsgevan genen te voet te Oldenzaal aankomen. Op vóór 15 Juni a.s. verbeterde aan giften zal geen strafvervolging worden ingesteld. Generaal Gouffet ge sneuveld. Naar „Le Jour” meldt, is de Fran- sche generaal en commandant van een legerkorps, Gouffet, op 16 Mei gesneu veld. Duitsche troepen voor een voortzetting van de aanvallen nog sterk genoeg is en of het tot dusver gevoerde offen sief niet te veel van het Duitsche ma teriaal heeft gevorderd, zoodat men een nieuwe onderneming niet zou aan durven. Achter al deze woorden sche mert de zorg door, dat binnenkort nieuwe machtige Duitsche slagen den geallieerden staan te wachten. DONDERDAG BESLISSING OVER DE INVOERING. Naar wij vernemen zal de onderaf- deeling voor de bakkerij van de Com missie voor Voedselvoorziening in oor logstijd, Donderdag a.s. bijeenkomen. In deze bijeenkomst zal een voorstel ter tafel komen, dat bij de autoriteiten zal worden ingediend en dat de invoe ring behelst van het z.g. oorlogsbrood. Hoewel uiteraard omtrent de samen stelling van dit oorlogsbrood nog geen besluit is genomen, is het niet onwaar schijnlijk, dat hiervoor het brood zai worden gekozen, dat indertijd reeds bestemd was voor gebruik in oorlogs tijd en dat voor 60% bestaat uit tarwe bloem, 25% uit roggebloem en voor 10 a 15% uit aardappelmeel. pro wan» ver De terugtocht der Britsche troepen. Koning George heeft een boodschap uitgevaardigd, waarin hij uiting geeft Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Bommen op spoorbrug bij Grevelingen. Engelsche vliegers wierpen Zondag bommen op de spoorbrug bij Grevelin gen, welke daar ter plaatse over het kleine riviertje, de Oye leidt, zonder er acht op te slaan, dat de brug. even als de breede verkeersweg, vol Fran- sche gevangenen en vluchtende bur gers was. Deze aanval kostte meer dan dertig Fransche gevangenen en bur gers, waaronder vrouwen, het leven. Van 15 regels 1-50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Onderscheidingen. De Führer en Opperste Bevelhebber der Weermacht heeft op voorstel van den Opperbevelhebber der Oorlogsma- rine, groot-admiraal Rader, aan vier marine-officieren het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. Naar Havas meldt, zouden verschil lende bommen om het centrum van Parijs en op particuliere huizen, ver verwijderd van militaire doeleinden, zijn neergeworpen. Van officieele Duit sche zijde wordt in verband hiermede bekend gemaakt, dat uitsluitend het Aan belastingplichtigen.die over ver streken belastingjaren hun aangiften niet hebben gedaan zooals het behoor de, wordt de gelegenheid gegeven hun fout te herstellen door begane onjuist heden te verbeteren, zonder dat zij zich daardoor blootstellen aan de sancties bracht tegen de gevechtsmethoden der Britten, die geen militair nut hebben, de op- ma- de vijandelijke beperkt. aan zijn bewondering voor de bijzon dere kundigheid en bravoure, welke de Britsche weermacht en de koopvaardij vloot hebben getoond bij den terug tocht van het Engelsche expeditiecorps uit Noord-Frankrijk. Het D.N.B. meldt uit Freiburg in Breisgau: Bij den aanval van vijan delijke bommenwerpers op de open stad Freiburg, welke buiten ieder strijdgebied ligt en waarin zich gee- nerlei militaire objecten bevinden, werden, naar thans is vastgesteld, 53 burgers gedood. Hieronder waren 20 kinderen die op ’n speelplaats vertoef den. 151 burgers werden gewond, waarvan 72 ernstig. Onder de gewon den bevinden zich 37 kinderen. reeds genoemde vliegveld Issy les Mou- linaux, alsmede andere vliegvelden en steunpunten van het luchtwapen in de omgeving van Parijs met bommen zijn aangevallen. Het Havas-bericht, zoo wordt vastgesteld, komrt bijgevolg niet met de feiten overeen. In krachtige verrassende aanvallen gelukte het snel door het afweergeschut heen te dringen en de vliegvelden als mede talrijke op den grond staande toestellen te vernielen. Op vele plaat sen ontstonden branden en ontploffin gen. In luchtgevechten werden zeven tig vijandelijke vliegtuigen neerge schoten; vijf eigen vliegtuigen worden vermist. Veertigduizend man verdronken Een bijzondere berichtgever van Stefani verneemt, dat volgens berich ten uit zeer goede bron, het aantal Franschen en Engelschen, dat ge durende de inschepingsoperaties in het Duitsche bombardementsvliegtui gen hebben gistermiddag het Parij- sche vliegveld Issy les Moulinaux en verdere vliegvelden en installa ties van het Fransche luchtwapen in de omgeving van Parijs aange vallen. Havas meldt uit Parijs. Het legerbe richt van gistermorgen luidt: „geert enkele nieuwe gebeurtenis in den loop Van den nacht’ l Bommen in Oost-Essex. Gistermorgen vroeg zijn in Oost-Es- sex bommen neergeworpen door een vliegtuig, waarvan men gelooft, dat het een Duitsch toestel was. Een Britsch vliegtuig steeg op. Tot dusver is nog slechts bericht ontvangen over geringe schade. snelle Duitsche oprukken, de verdere bewegingen van de Duitsche troepen in het Westen zouden belemmeren. In dit verband moet worden vastgesteld, dat aan de ravitailleering van de Duit sche troepen in het Westen niets heeft ontbroken. Een zeer bijzonder bleem moest worden opgelost, neer gemotoriseerde afdeelingen voor het eigenlijke front opereeren, ge lijk dat bij den Duitschen stoot naar Calais het geval was. Dan moeten de colonnes het dagelijksch gebruik aan munitie, olie, benzine en levensmidde len dwars door het nog bezette vijan delijke land naar hun troep in het voorterrein brengen, terwijl zij na af levering echter ook langs denzelfden weg naar hun uitgangspunt achter het front moeten terugkeeren. Dat eischt niet alleen zware dagelijksche marsch- prestaties, maar ook voortdurende pa raatheid met de wapenen, om zich te gen verrassingen te dekken. „Zelfs een wonder kan Frankrijk niet redden.” Te San Sebastian (Spanje) komen voortdurend lange autokaravanen aan uit Frankrijk met vluchtelingen van allerlei nationaliteiten, vooral ook En gelschen. Een ooggetuige verhaalt, al dus het D.N.B.dat zich van Parijs pa niek en vertwijfeling hebben meester gemaakt. De onder de vluchtelingen heerschende meening is, dat zelfs een wonder Frankrijk niet kan redden. De Parijzenaars, zoo vertellen zij, verblij ven bijna uitsluitend in de schuilplaat sen, daar het luchtalarm bijna niet op houdt. Niemand durft den militairen toestand te bespreken, daar men bang is voor de draconische maatregelen te gen défaitisten. Daden van sabotage nemen met den dag toe. Onder de vluchtelingen heerscht de meening, dat er voor Frankrijk grooter gevaar in het binnenland dan in het buitenland bestaat. Ondanks de tegenspraken be weren zij, dat generaal Gamelin zelf moord gepleegd heeft, nadat hij in den ministerraad bekend had gemaakt, dat de Duitsche opmarsch niet te stuiten was. De Parijsche autoriteiten verlee- nen geen passen meer om de hoofdstad te verlaten, daar er in het Zuiden en Westen van Frankrijk de grootste moeilijkheden heerschen om de tallooze vluchtelingen onder te brengen. welke op het doen van onjuiste aangif ten staan. Een juiste of verbeterde aan gifte voor de belastingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 1940-41 waaruit blijkt, dat over vroe gere jaren onjuiste aangiften zijn ge daan, zal namelijk worden beschouwd als een uit eigen beweging gedane ver betering van die vroegere onjuiste en onvolledige aangiften. Dit heeft in de eerste plaats tot ge volg, dat tegen de aangevers geen strafvervolging wegens Iheti doen van onjuiste aangiften over vroe gere jaren zal worden ingesteld. Voorts is bepaald, dat hij navordering van be lasting over vroegere belastingjaren, waarvoor de wettelijke termijn van na vordering nog niet is verstreken, geen 'verhooging zal worden gevorderd, en verder dat ook wegens andere over tredingen van de wetten op de belas tingen naar inkomen en vermogen, zoo als het overleggen van valsche of on juiste boeken, bescheiden en opgaven, geen strafvervolging zal won den ingesteld. Voor hen die hun aangiften over hef belastingjaar 194041 reeds hebben ge daan, staat de gelegenheid tot het ver beteren van eventueele onjuiste aan giften open tot 15 Juni 1940. Ook zij die door de oorlogsomstandig heden of om andere redenen niet in sthat zijn verbeterde aangiften vóór 15 Juni 1940 te doen, zullen op straffeloos heid aanspraak hebben, indien zij den. inspecteur der directe belastingen vóór dien datum van de onjuistheid hunner aangiften kennis geven, met de verkla ring, dat zij ten spoedigste een juistd en volledige aangifte zullen doen. Mochten onjuiste aangiften voor da dividend- en tantième-belasting of voor de doode handbelasting zijn gedaan, dan kunnen ook deze voor 15 Juni 1940 straffeloos worden verbeterd. maar alleen offers eischen onder civiele bevolking. Door succesvol treden van den luchtafweer is de terieele schade, die bommen aangericht hebben, Desondanks zijn op verscheidene plaat sen door de uitwerking van bommen branden uitgebroken in particuliere woningen. In een z.g. luchtbadplaats werd tus- schen twee en drie uur des nachts een bom uit groote hoogte neergewor- Pen. De bom sloeg een breeden trech ter in den grond en door der ontploffing werden vensterruiten in een omgeving van 300 tot 400 meter vernield. Twee gebouwen werden beschadigd. Militaire doelen zijn ook op grooten afstand van de badplaats niet aanwezig. In het dis trict Duren werden door drie vijande- Hjke bommen negen schapen gedood. Omtrent deze aanvallen op vreedzame steden worden nauwkeurige statistie ken aangelegd. Tezijnertijd zal de tegenstander ervaren, dat deze aanval len niet vergeten zijn. Reynaud houdt militaire beraadslaging. Minister-president Reynaud heeft gisteren in het departement van oor log opnieuw een militaire beraadsla ging gehouden, waaraan de plaatsver vangende minister-president, maar schalk Pétain,generaal Weygand en admiraal Darlan hebben delgenomen. Hierna ontving Reynaud den Brit- schen ambassadeur te Parijs. Later werd ons gemeld Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zullen vanmiddag of morgen over de grensplaatsen Oldenzaal en Zevenaar 20.000 Nederlandsche krijgs gevangenen naar hun Vaardsteden terugkeeren. De krijgsgevangenen, dié over Oldenzaal terugkeeren, zullen zooals reeds gemeld loopende van Bentheim komen en te Oldenzaal door Nederlandsche officieren worden ont vangen. Waarschijnlijk zullen de man schappen tijdelijk bij burgers worden ingekwartierd, waarna zij geleidelijk waar hun woonsteden zullen vertrekken. Berichten uit Londen, welke bewe ren, dat de Duitsche verliezen bij den slag in Vlaanderen ongeveer 250.000 man bedragen en dat de Duitschers sedert het begin van den oorlog een millioen dooden en gewonden zouden hebben, worden in bevoegde Berlijn- sche kringen groteske overdrijving ge noemd. De feitelijke verliezen vormen niet eens een fractie van het opgege- yen aantal, aldus het Duitsche Nieuws bureau. De Engelschen, die nog in Duin kerken liggen, willen het er. naar het schijnt, op laten aankomen, dat de stad in puin gaat. Lang zaam slechts trekken zij zich onder den concentrischen aanval der Duitsche troepen terug, als wilden zij door taaien tegenstand de eer van hun verslagen expeditiecorps redden. Dat de Fransche bewoners van Duinkerken blootgesteld wor den aan de zwaarste offers, aange zien Duinkerken sedert dagen het brandpunt is van zware gevechts handelingen in dezen sector, schijnt de Engelschen weinig te deren. In antwoord op de angstige vraag, door de Engelsche pers gesteld, wat Duitschland thans zal ondernemen, wordt in een bericht, door het D.N.B. van deskundige militaire zijde ontvan gen, vastgesteld, dat Duitschland den door Engeland en Frankrijk ontketen den oorlog zal voeren tot Frankrijk en Engeland op de knieën zijn gebracht. Het is verbazingwekkend, aldus luidt het bericht verder, hoe de vijande lijke propaganda zich er het hoofd over breekt, of het moreel van de Vijftig met verlof, tachtig doen nog dienst en denkelijk 7 in krijgs gevangenschap. Blijkens een bericht in de „Stan daard” heeft de leger- en vlootpredi- kant in algemeenen dienst, kolonel dr, Harrenstein medegedeeld, dat van de veldpredikers vijf in krijgsgevangen schap zijn, terwijl er van twee nog geen enkel gegeven is binnengekomen, maar hij had redenen om te vermoe den, dat ook deze zich in krijgsgevan genschap met hun regiment hebben ba geven. Alle andere veldpredikers zijn in leven. Alle Geref. veldpredikers zijn behouden en ,ook alle Chr. Geref. On der de krijgsgevangenen bevindt zich een Geref. veldprediker, de andere zes zijn Ned. Herv. Van de veldpredikers zijn ongeveer 50 door mij, aldus dr. Harrenstein, met groot verlof gezonden. Echter moeten er nog 80 dienst doen voor de restee- rende 50% Nederlandsche militairen, voor wie juist nu geestelijke verzor ging meer dan ooit eisch is. Het aantal krijgsgevangenen Wanneer het Duitsche legerbericht van heden als uitslag van de voor- loopige telling der in gevangenschap geraakte Engelschen en Franschen het getal 330.000 meldt, dan is dat reeds een indrukwekkend resultaat. Men moet zich daarbij herinneren, dat de slag van Tannenberg in Augustus 1914 met 93.000 en de slag aan de Weichsel, in September 1939, met 170.000 gevangenen eindigde, welke resultaten toenmaals als overwel digend werden beschouwd. Hierbij mag verder ook niet uit het oog worden verloren, dat als resultaat van het ge- heele tot dusver gevoerde offensief in het Westen, ook nog de bij vroegere gevechten en door capitulatie in ge vangenschap geraakte Nederlandsche en Belgische legers geteld moeten wor den. Rond 400.000 Nederlanders, rond 500.000 Belgen en meer dan 300.000 En gelschen en Franschen geven tezamen ongeveer een aantal van 1.200.000 ge vangenen, na een strijd van slechts drie weken. Ook de verbeten worste ling om Duinkerken verandert niets aan het nu reeds vaststaande resul taat van de eerste phase van het groote Duitsche offensief in het Wes ten. De vijandelijke propaganda put zich uit om moeilijkheden te ontdek ken, waarmede de Duitsche leiding zou hebben te kampen. Hiertoe behoort ook de steeds weer verbreide opvat ting, dat moeilijkheden met de ravi tailleering, tengevolge van het zeer Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van gisteren luidt volgt In een bericht uit Londen van de „New York Herald Tribune” wordt de aankomst beschreven van de uit Vlaanderen gevluchte overgebleven leden van het Engelsche expeditie corps. Deze troepen, zoo meldt dit be richt, hadden alles verloren. Vele van hen kwamen zonder schoenen en jas sen, ja zelfs zonder broek in Enge land aan. De geheele uitrusting, met inbegrip van tanks, voertuigen en ge schut moest door de Britsche soldaten worden achtergelaten. Als troost voor den verloren slag in Vlaanderen, merkt de Amerikaansche correspon dent op, wordt het Engelsche volk thans verteld van de geweldige Duit sche verliezen. Kanaah is verdronken, bijna veertig duizend zou bedrageen. De ernst dezer verliezen bracht de Engelsch-Fransche legerleiding er toe verder af te zien van deze operaties, die slechts ge durende den nacht plaats vonden. Dit geschiedde door middel van sloepen, lichte oorlogsschepen en kleine rivier vaartuigen. De operaties moesten over dag gestaakt worden in verband met het vuren der Duitsche artillerie, die het geheele strand tusschen Grevelin gen en Nieuwpoort beheerscht. Ge durende den dag werd het met grep pels doorsneden gebied van Duinker ken voortdurend gebombardeerd door de Duitsche luchtmacht, die eveneens in het zeegebied tusschen Duinkerken en de Engelsche kust oppermachtig is. Het departement van Financiën maakt het volgende bekend: De saamhoorigheid van de bevol king van Nederland legt iederen in woner dein duren plicht op naar beste krachten bij te dragen tot le niging van den nood, waarin het land door de krijgsverrichtingen is komen te verkeeren. Een ieder dient er van doordrongen te zijn, dat hij gehouden is zijn aangifte voor de belastingen naar inkomen en vermogen voor het belasting jaar 1940-41 op tijd, juist en volle dig te doen, en dat hij, indien hij deze aangifte reeds mocht hebben gedaan, deze ten spoedigste dient te verbeteren, ingeval zij onjuist mocht zijn. Uit verklaringen van gevangenen blijkt, dat bij het vervoer van Engel sche troependeelen over het Kanaal, waarmede reeds voor twee weken van verscheidene plaatsen aan de kust een aanvang werd gemaakt, zware verlie zen zijn opgetreden door aanvallen van vliegers en duikbooten. Overigens wordt de toestand van een groot deel der groepen, die den z.g. succesvollen terugtocht in merk bare ontbinding bewerkstelligd hebben, troosteloos genoemd. Het naar voren brengen van den z.g. zoo handigen terugtocht in het openbaar heeft der halve ten doel den invloed onder de Engelsche bevolking tegen te gaan van de verhalen over persoonlijke beleve nissen en den verslagen troepen nieu wen moed te geven. De Londensche instanties zien daarbij over het hoofd, dat het voor het de zeeën beheerschen- de Groot-Brittanmë meer dan een bla mage is, wanneer het onder de be scherming van zijn vloot slechts een deel van zijn expeditiecorps over een afstand van enkele mijlen vermocht te redden. Ondanks het feit, dat daartoe voldoende tijd ter beschikking stond. Het aantal der bij Forbach binnen gebrachte gevangenen heeft voor het (jlaatselijk ressort beteekenis, doch staat natuurlijk in geen verhouding tot de aantallen gevangenen, die bij de overwinning in Vlaanderen gemaakt zijn. De voortgezette nachtelijke luchtaan vallen op niet militaire doelen in West- en Zuidwest-Duitschland hebben bij de bevolking verbittering teweegge-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1