Duitsche m Vlaanderen De strijd m Artois en Duinkerken handen Geheele Belgische en Fransche Kanaalkust thans bezet No. 17586. Woensdag 5 Juni. Een zege korten tijd bevochten overweldigende r X- WC i U 1946. Huwelijk in ouden stijl aan Aanspraken op pensioen in Drie generaals gevangen Krijgsgevangenen keeren uit Duitschland terug Dagorder van den Führer de weermacht Beschouwing van het Duitsche opperbevel i f r I»» PRIJS DER ADVERTENTIRN: Fransche onderscheidingen. Reynaud overlegt. op Zonder succes, dank zij Duitsche afweermiddelen Engelsche luchtaanvallen Nederland Ingevolge de op pensioengebied bestaande bepalingen bestaat recht op pensioen voor de weduwen en weezen van de in den strijd om het leven gekomen gehuwde mili tairen van zee- en landmacht. Zoo danig recht bestaat mede voor de ouders of bij ontstentenis van de zen de grootouders, eventueel voor elk ouderloos kleinkind en voor de schoonouders van gesneuvelde mi litairen, voor zooveel de overledene hun kostwinner of medekostwinner PRIJS DEZER COURANT: Voor’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 et „Wir treten zum beten vor Gott den Gerechten, Er waltet und haltet ein strenges Gericht.” De uitzending werd besloten met het Duitschlandlied. Voor weduwen en weezen van gesneuvelde militairen Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Het einde van den strijd in Vlaanderen. Millioenen Duitschers hebben gister avond door de radio de slotmededee- ling van het Opperbevel der Weermacht gehoord over de eerste periode van den veldtocht in het Westen, welke eindigde &*t het bedwingen van het Nederland se en het Belgische leger en met de vernietiging van drie Fransche legers en het Britsche expeditieleger. Na de Voorlezing zongen Naar Havas uit Parijs meldt, heeft Reynaud gisteren overleg gepleegd met Pétain, Weygand en Darlan. Voorts heeft hij den Engelschen ambassadeur te Parijs, sir Ronald Campbell, ont vangen. Hoe de heer Molenbroek en mej. Schmidt zich hedenmorgen naar het stadhuis lieten rijden om in het huwelijk te treden. I daarmede zijn superioriteit in lukte het aan parachute- en landings troepen van de luchtmacht om zich ondanks verbitterden tegenstand vast te zetten in het binnenste van de ves ting Holland en de invalspoort in het Zuiden, over de geweldige brug bij den Moerdijk zoolang te houden tot gepantserde en gemotoriseerde een heden ter plaatse waren en samen met het luchtwapen Rotterdam aanvielen. Terwijl zij voor de infanteriedivisies uit stormden bereikten de pantser- korpsen reeds op 13 Mei de Maas tus- schen Dinant en Sedan en zagen zich daar niet alleen voor het diep gelegen (Zie verder le kolom, pag. 2.) benemend tempo het Duitsche lucht wapen aan den strijd te doen deelne men, dat binnen enkele uren door ver beten aanvallen op de vijandelijke luchtmachten de veiligheid van het eigen luchtruim verzekerde, is het ge lukt door middel van een groot aan tal tot in alle onderdeelen voorberei de verrassende acties van bijzondere eenheden van weermacht en luchtwa pen, niet slechts strategische bruggen, voor deze aan vernieling waren prijs gegeven, te bezetten, maar om boven dien sleutelforten te nemen, welke door den vijand tot dusver als onneem baar werden geschouwd. Verder ge- Havas meldt uit Parijs: Op voor stel van Weygand is een aan generaal Blanchard, die het bevel voert over een groep legers in het Noorden, het grootkruis van het Legioen van Eer verleend, terwijl generaal Prioux, die het bevel voert over een legercorps, benoemd is tot grootofficier in het Legioen van Eer. De regeering en het opperbevel hebben dezen chefs getuigenis willen geven van de dank baarheid der natie voor de heldhaftig heid, die zij aan het hoofd der Noorde lijke legers aan den dag hebben gelegd. was. Zij, die vermeenen aanspraak op pensioen, als vorenbedoeld, te kun nen doen gelden, gelieven zich met een desbetreffende ongezegelde aanvrage te wenden tot de 3e af- deeling B. van het departement van Defensie, Heerengracht no. 38a, den Haag. Deae courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Engeland gaat voort, nachteiijtae luchtaanvallen te doen op plaatsen in Nederland. In den nacht van Maandag op Dinsdag geschiedden deze wederom, met in het bijzonder Rotterdam en de vliegvelden Ypenburg en Schiphpl tot; doel. De Duitsche afweermiddelen bleken tegen deze aanvallen volkomen opge wassen te zijn. Voorzoover van groote hoogte bommen konden worden afge worpen, kwamen deze in het vrije veld neer. De luchtafweerkanonnen en Duitsche jagers grepen zoo krachtig in, dat vier der aanvallende machines werden neer gehaald, twee door het geschut en twee door de jagers. Men kan zich, zoo werd ons veree- kerd, veilig achten onder de DuitseM luchtbescherming. Dit is in het bijzonder van beteeke- nis voor de badplaatsbedrijven, waar men geen vrees behoeft te hebben voor i -een Engelschen overval uit de luotafc „Aan het Duitsche volk! De grootste slag van alle tijden werd door onze soldaten zegevierend ten einde gebracht. In enkele weken tijds zijn meer dan 1.2 millioen tegenstan ders in onze gevangenschap geraakt. Nederland en België hebben gecapitu leerd. Het Britsche expeditieleger is voor het grootste deel vernietigd, voor het andere deel gevangen genomen of van het vasteland verdreven. Drie Fransche legers hebben opgehouden te bestaan. Het gevaar voor een binnen dringen van de vijanden in het Roerge bied is daarmede definitief voorbij. Duitsch volk, deze roemvolste daad in de geschiedenis hebben uw soldaten met inzet van hun leven en hun gezondheid, met ongekende inspanningen in bloedi- gen strijd verricht. Ik beveel daarom van heden af in geheel Duitschland voor den duur van acht dagen de vlag uit te steken. Dit is bedoeld als een eerbe toon aan onze soldaten. Ik beveel ver der dat gedurende drie dagen de klok ken moeten luiden. Hun klanken mogen zich vereenigen met de gebeden, waar mede het Duitsche volk zijn zonen van heden af weer zal vergezellen. Want he denmorgen zijn de Duitsche divisies en luchteskaders opnieuw aangetreden om den strijd voor de vrijheid en de toe komst van ons volk voort te zetten”. teren de vesting Duinkerken De Führer en Opperbevelhebber van de Duitsche weermacht heeft de vol gende dagorder uitgevaardigd: „Soldaten van het Westelijk front: Duinkerken is gevallen. 40.000 Fran- schen en Engelschen zijn als laatste rest van eens groote legers gevangen ge nomen. Een onoverzienbare hoeveelheid materiaal is buitgmaakt. Daarmede is de grootste slag der wereldgeschiedenis ten einde. Soldaten, mijn vertrouwen in u was grenzenloos. Ge hebt mij niet teleurge steld. Het stoutste plan der oorlogsge schiedenis werd door uw voorbeeldige dapperheid, door uw; kracht tot het ver dragen van de grootste inspanningen, de zwaarste beproevingen en moeite ver wezenlijkt. Soldaten, in enkele weken tijds hebt gij in den zwaren strijd tegen vaak bij zonder dappere tegenstanders twee sta ten tot capitulatie gedwongen, de beste divisies van Frankrijk vernietigd, het Britsche expeditiecorps verslagen, ge vangen genomen of van het continent verjaagd. Alle eenheden van de weer macht te land en in de lucht zijn met elkander een edelen wedijver aange gaan in den strijd voor ons volk en het groot-Duitsche rijk. Dappere mannen van onze oorlogsmarine namen aan deze feiten deel. Soldaten, velen van u hebben hun trouw met het leven bezegeld. Anderen zijn gewond. De harten van ons volk verwijlen in diepe dankbaarheid bij hen en bij u. De plutocratische bestuurders van Engeland en Frankrijk echter, die gezworen hadden het opbloeien van een nieuwe betere wereld met alle midde len te verhinderen, wenschen de voort zetting van den oorlog. Hun wensch zal in vervulling gaan. Soldaten, met den dag van heden be gint de strijd aan het Westelijk front opnieuw. Tallooze nieuwe divisies, die voor de eerste maal den vijand zullen kertijd zou Nederland snel worden be zet en daardoor als basis voor de be oogde Engelsche operaties te land en in de lucht uitgeschakeld worden. Op 4 Juni was de weermacht in staat den Opperbevelhebber te' melden, dat deze ontzaggelijke opdracht was uit gevoerd. Tusschen deze beide tijdstip pen is een hoofdstuk toegevoegd aan de annalen van den heldenmoed der Duitsche soldaten en is een roemrijk blad geschreven over het Duitsche leiderschap. In deze mate was dit slechts mogelijk bij een weermacht, welke door een wil geleid, door een idee bezield en door de geestdrift en offervaardigheid van een in eendracht sterk volk gedragen wordt. Een nauw keuriger oordeel en een waardeering van de operaties, uitgevoerd door dit leger, door de luchtmacht en door de oorlogsvloot moet aan een lateren tijd 1 voorbehouden blijven. Uit dit korte overzicht kan het Duitsche volk ver- nemen hoe in korten tyd deze over weldigende zege kon worden bevoch ten. Het kan daaruit de zekerheid put- 1 ten, dat ons de uiteindelijke overwin ning is. De rol van het Duitsche lucht wapen. Sedert maanden zag de Duitsche leiding zich gesteld tegenover het da- gelijksche gevaar, dat de mobiele ge allieerde troepen, onder het voorwend sel van hulpverleening aan Nederland en België een aanval op het Roerge bied zouden ondernemen. Dit gevaar diende op 10 Mei, op het laatste oogenblik nog te worden afgewend. Een moeizame en vele weken durende worsteling om de versperde grensge- bieden en de moderne vestingwerken van Nederland en België zou ten ge- volge hebben gehad, dat aan dit ge- vaar niet meer het hoofd had kunnen worden geboden. Doch door in adem-« zien, en verslaan, trekken naar u toe. De strijd om de vrijheid van ons volk, om zijn-of-niet-zijn voor thans en voor de geheele toekomst, wordt daarmede voortgezet tot aan de vernietiging van die vijandelijke machthebbers in Lon den en Parijs, die ook thans nog geloo- ven in den oorlog het beste middel te kunnen zien om hun aan de volkeren vijandig gezindte plannen tot uitvoe ring te brengen. Hun historische voorlichting zal onze overwinning zijn. Geheel Duitschland is echter in den geest weer bij u". Oproep aan het Duitsche volk De Führer heeft den volgenden op roep tot het Duitsche volk uitgevaar digd: Haven van Duinkerken verwoest Onder de gevangenen, die bij de verovering van Duinkerken in Duit sche hand zijn gevallen, bevinden zich ook 3 generaals. Zelfs een voorloopige raming van het daar buitgemaakte ge schut, de pantserwagens en ander oor logsmateriaal is nog niet mogel ijk. Tot dusver kon slechts worden vastgesteld, dat de haven van Duinkerken verwoest is en dat behalve tallooze beschadigde kleine vaartuigen, rond 20 grootere schepen als resultaat van den aanval van het Duitsche luchtwapen op het strand liepen. Het beeld der vernieti- koren het koraal kging kon niet vollediger zijn. Over het verloop van de verdere operaties in het Westen wordt uit het Hoofdkwartier van den Führer door het opperbevel van het Duitsche le ger het volgende bekend gemaakt: De groote strijd in Vlaanderen en Artois is ten einde. In de krijgsge schiedenis zal deze als de grootste en vernietigendste veldslag van alle tij den te boek worden gesteld. Toen in den ochtend van den lOden Mei de Duitsche weermacht den beslissenden strijd in het Westen aanving, was haar door den Führer en Oppersten Leider van het leger als strategische taak gesteld de doorbraak door de vijandelijke grensstellingen ten Zuiden van Namen tot stand te brengen en daardoor de voorwaarde te scheppen voor de vernietiging van het Engel sche en Fransche leger, ten Noorden van de Aisne en de Somme. Tegelij- keuring plaats de plaatselijke zullen verleenen. zullen de manschappen in groepen worden doorgezonden naar Almelo, Hengelo en Enschedé, terwijl de ove rigen te Oldenzaal zullen blijven. Zij zullen zooveel mogelijk bij particu lieren worden ondergebracht. Het Opperbevel van de Duitsche Weennacht maakte gisteren bekend: De vesting Duinkerken is na zwaren strijd genomen. Veertigduizend gevangenen en een onoverzienbare buit vielen in onze handen. Daarmede is de geheele Belgische en Fransche Kanaalkast tot aan de Somme-monding geheel door Duitsche troepen bezet. De eerste Duitsche troepen, die gis- hebben jroverd, aanschouwden, aldus het luitsche nieuwsbureau, een beeld van volslagen vertwijfeling en van een ver dwijnen van elke militaire orde. Naar wordt gemeld, heerschen in de stad chaotische toestanden. Overal in de straten en in de havens ziet men de teekenen van de plotselinge en over haaste vlucht der Engelsche en Fran sche troepen, die nog naar Duinker ken konden ontkomen. De gevangenen maken een volledig apathischen indruk. Hun lichamelijke en ntoreele toestand maakt het hun onmogelijk hun lot ten volle te begrijpen. Geschokt door de zware, bloedige verliezen, die zy bij hun pogingen om te ontsnappen, door de actie van de Duitsche luchtmacht en door de Duitsche artillerie hebben geleden, bieden de resten van de En gelsche en Fransche keurtroepen, in hun gescheurde uniformen en zonder eenige uitrusting, een jammerlijk schouwspel. Oldenzaal in afwachting. Zoodra het bericht bekend werd, dat in den loop van Dinsdag een groot aantal Nederlandsche krijgsgevange nen via Bentheim te Oldenzaal zou arriveeren, was een groote groep belangstellenden en nieuwsgierigen uit Oldenzaal en omliggende plaatsen naar Oldenzaal gekomen om getuige te zijn van de aankomst der man schappen, Den geheelen middag tot Bij informatie bleek ons, dat op het oogenblik nog geen manschappen te Bentheim zijn aangekomen. Naar wij vernemen, zal te Oldenzaal een volledige keuring plaats hebben, waarbij de plaatselijke doktoren assistentie zullen verleenen. Daarna Telegram van Koning George aan Lebrun. Koning George heeft een telegram gezonden aan president Lebrun, waarin hij uiting geeft aan zijn „dankbaarheid en bewondering voor de Wapenbroeder- schap en de hulp der Fransche legers”. laat m den avond waren de wegen vol met fietsende en wandelende mannen, vrouwen en kinderen, ver vuld met de hoop, onder de terug gekeerden, echtgenoot, zoon of broer, van wien zij ten hoogste wisten, dat hij in Duitsche krijgsgevangenschap was geraakt, te ontmoeten. Doch al het wachten was vergeefsch. Eerst werd medegedeeld, dat de vrij gelatenen te voet van Bentheim naar Oldenzaal zouden komen. Later ver telde men, dat zij per trein kwamen, doch er gebeurde niets. Intusschen waren gistermiddag 25 hoofd- en subalterne officieren en onderofficieren, onder leiding van majoor J. C. A. Meyer, voormalig commandant van het eiland Tholen, te Oldenzaal aangekomen, om de krijgsgevangenen te ontvangen. Ver der zijn aanwezig een officier van gezondheid en kapitein Jonker, voor de uitbetaling der soldij en sergeant- majoor-administrateur van der Kaay, voor de registratie. Voor inkwartie ring bij de burgers zijn de manschap pen in groepen verdeeld over de gemeenten Oldenzaal, Enschedé, Hen gelo en Almelo. Verwacht wordt, dat de geheele afwikkeling van een en ander ongeveer een week zal duren. Heel wat wachtende familieleden heb ben den afgeloopen nacht in de na bijheid der grens onder den blooten hemel doorgebracht. Het aantal wach tenden nam in den vroegen morgen aanzienlijk toe. Gemobiliseerden, die geen werk kunnen vinden, weer in het leger opgenomen Overeenkomstig het besluit van den Führer om de Nederlandsche krijgsge vangenen in Duitschland naar Neder land te doen terugkeeren, zijn de eerste contingenten bereids op verscheidene grensstations aangekomen, om vandaar naar hun verschillende bestemmingen te worden vervoerd. Daartoe is een om vangrijke organisatie in het leven ge roepen. Het naar hun haardsteden terug te zenden contingent is voorloopig tot ruim 50 pCt. gelimiteerd, teneinde te vermijden, dat het economische leven in Nederland door een te grooten toe vloed van arbeidskrachten, voor wie niet aanstonds werkgelegenheid aanwe zig is, zou'worden verstoord. Hetzelfde geldt voor de demobilisa tie der troepen in Nederland, waarbij is bepaald, dat zij, die niet onmiddel lijk in een burgerbetrekking kunnen overgaan, voorloopig in militairen dienst worden gehouden. Wat betreft de beroepssoldaten is nog geen beslissing gevallen. Zij blijven vooralsnog in gewonen dienst, totdat een regeling zal zijn getroffen. Men mag er zich van overtuigd houden, al dus werd ons van bevoegde zijde ver zekerd, dat de ten aanzien van hen te treffen maatregelen bevredigend zul len zijn. Fransch generaal met zijn staf in Engeland. Naar Reuter uit Londen meldt is een Fransche generaal met de leden van zijn staf in den loop van den nacht van Maandag op Dinsdag uit Duinkerken in Groot-Brittannië aan gekomen. Hitler in het oorlogsgebied Naar aanleiding van de van Cana- deesche zijde geuite bewering, dat de Duitschers het groote monument voor de gesneuvelde Canadeezen op den heuvel van Vimy vernield hebben, zijn gisteren aan de te Berlijn werk zame buitenlandsche journalisten fotografieën getoond, waarop men den Führer kon zien bij de bezichti ging van het volkomen onbeschadigde monument. De Führer bracht dit bezoek aan het monument tijdens het weekeinde, toen hij een reis maakte door de oorlogszones in Noord-Frank- rijk en Vlaanderen. Het frontbericht van het D.N.B. Het frontbericht van het D.N.B. van gisteren luidt als volgt: Militaire vliegvelden en installaties van het Fransche luchtwapen rondom Parijs zijn door het Duitsche lucht wapen Maandag krachtig aangevallen en vernield. Op klaarlichten dag, met goed zicht van de militaire doelen, gelukte het om de Fransche hoofdstad gelegen talrijke vliegvelden, ondanks vijandelijken tegenstand van luchtaf weer en jachttoestellen, met bommen van het meest verschillende kaliber te bestoken en daarmede een deel der vijandeljjke luchtverdediging buiten gevecht te stellen. Tegelijkertijd werden talrijke vijan delijke vliegtuigen vernietigd. Niet luk raak, en bij nacht, maar in welover wogen, openlijk optreden, heeft hier het Duitsche luchtwapen weer een van zijn gevreesde slagen toegebracht en het vijandelijke luchtruim opnieuw bewe zen. Parijs is van oudsher een cen trum van het grootste belang voor het Fransche luchtwapen geweest. Verscheidene groote en kleinere vlieg velden zijn in de onmiddellijke nabij heid der voorsteden aangelegd. Belangrijke installaties van het luchtwapen bevinden zich binnen de stad aan de Seine. Eenige van deze installaties zijn volkomen vernield. Na harden strijd zijn Duitsche troe pen Duinkerken binnengedrongen. Op merkelijk is, dat de stad niet door Engelschen, maar door Franschen werd verdedigd, wien hun bondge- nooten de bescherming van hun trans port over het Kanaal thans hebben overgelaten. De Franschen moeten weer eens de kastanjes uit het vuur halen, maar ook hun wanhopig verzet kon den val van Duinkerken het laatste versterkte steunpunt der vernietigde vijandelijke legers in dezen frontsec tor niet meer verhinderen. i fed F v - ."2 i i: t HAAGSCHE COURANT Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119*61. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorbookh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1