INKOOP van Capitulatie van België gerechtvaardigd INRUIL Brief aan van koning Leopold president Roosevelt J.v. Willigen en Zonen Rede Geallieerde verliezen ter zee op „Niemand heeft het recht nutteloos menschenlevens te offeren” van Churchill in het Lagerhuis HAAGSCHE COURAN? VAN WOENSDAG 5 JUNI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2 DUITSCHLAND. wapenen en oorlog fel betwiste hoogvlakte Vimy en Boucez. Toen op 28 de overwinning aan zijn. Zoo schrijft de gebied zij liggen. Gibraltar, vervolgt het blad, wordt door Spanje met te meer nadruk opgeëischt, omdat dit land door een drie-jarigen anti-demo- cartischen oorlog zich het recht heeft verworven, over zijn gebied en over de naburige kust van Afrika de onbe perkte heerschappij uit te oefenen. Het verbond tusschen Rome en Ber lijn, stelt het blad tenslotte vast, is even natuurlijk als de volslagen ne derlaag der democratieëu onafwend baar is. Line als de eigenares van de „Athenia” respectievelijk tegen de Cunard Line, die het schip gecharterd had. lUliaansche regeerings- besluiten. 1 van het bijna eensgezinde massa van het Bel gische Volk bezielen, wij behouden voor onzen Koning onzen eerbied, onze ge hechtheid en ons vertrouwen. Wy vra gen aan onze priesters voort te gaan met het opzeggen van de liturgische gebeden voor den Koning voorgeschre ven. Wij zetten met nadruk de geloovi- gen aan, zonder ophouden de zaak van den Koning en tegelijkertijd het heil van het Vaderland in hun gebeden en kommuniën aan God aan te bevelen. Wij zouden willen, dat alle Belgen zich bewust van het belang van het huidige uur, vereenigd en solidair blij ven aan de zijde van den Koning, de hoogste verpersoonlijking van het in gevaar verkeerende Vaderland. VAN JUWEELEN - GOUD -ZILVER Deensche vrachtschepen door Engeland opgeëischt. Het Britsche consulaat te Philadel phia heeft van de kapiteins van twee aldaar opgelegde Deensche vrachtsche pen geëischt, hun schepen uiterlijk 8 Juni aan Engeland over te dragen. Zoo niet, dan zouden zij na het vertrek uit de havens als prijs worden buitge maakt. meldt het D.N.B. In de plaats van den tot rijkscom- missaris voor Nederland benoemden rijksminister Seyss-Inquart is staats secretaris dr. Bühler tot commissaris plaatsvervanger van den gouverneur- generaal van Polen dr. Frank benoemd Aan den Heer Roosevelt, President der Vereenigde Staten. die verblijf hielden in de buurt van de Russische bases in Litauen zijn uit die plaatsen weggehaald. Men gelooft te Kaunas, dat de Russische beschuldigin gen groote politieke beteekenis hebben, Hull over geruchten inzake vredesvoorstellen Op vragen betreffende de geruchten Volgens welke op het Witte Huis een vredesvoorstel ten aanzien van Europa zou worden overwogen, heeft minister Huil verklaard, dat hij van een derge- lijken stap geen kennis droeg, meldt Reuter uit Washington. Hij voegde er evenwel aan toe, dat hij geenszins namens den president sprak. De Russisch-Litausche betrekkingen Naar te Kaunas verluidt, is tijdens de ontvangst van den Litauschen ge zant in Moskou, Natkevicius, door Molotof gesproken over een sneller bij leggen van zekere storende gebeurte nissen der laatste dagen. Men ver wacht, dat hierover binnenkort een ver klaring zal worden gepubliceerd. Te Wilna zijn 64 personen gearres teerd als gevolg van sovjet-Russische beschuldiging, dat soldaten van het roode leger in Litauen onlangs zijn ont voerd. Een der arrestanten zou bekend hebben, dat hij werkte voor een bui- tenlandsche mogendheid. Een aantal personen zonder bepaalden werkkring EGYPTE. Ontslag vau Italiaansch personeel De Shell Company te Port Said heeft, naar de „Giornale d’Italia” meldt. 700 Italiaansche employe’s en arbeiders ontslagen. Dezelfde maatre gel is genomen door de Suez-kanaal- maatschappij en het Fransche gemeen telijke gasbedrijf van Cairo. Het Italiaansche kabinet heeft gis teren een wetsdecreet aangenomen, waardoor de organisatie des lands in tijd van oorlog wordt uitgebreid tot Italiaansch Afrika. Voorts werd goedkeuring gehecht aan maatrege len betreffende de vervanging van mannen, die onder de wapens zijn geroepen, door vrouwen en het uit trekken van nieuwe credieten voor vlootbouw. Amerikaansche passagiers van de „Athenia” eischen schadevergoeding De Amerikanen, die door den onder gang van de „Athenia” gedupeerd zijn, hebben thans bij het districtsgerecht te New York hun formeele eischen tot schadevergoeding ingediend, tot een totaal bedrag van 1.200.000 dollar tegen de Britsche reederij Donaldson Atlantic Persstemmen over de Middel landsche Zee Onder den titel „Malta, Suez en de Middellandsche Zee” schrijft „Lavoro fascista”, dat de oorlog, welken Italië op het eerste bevel van Mussolini zal voeren, de strijd zal zijn voor het leven en de vrijheid van Italië. De maritieme hegemonie van Enge land, en de steunpunten, die dat land in de Middellandsche Zee bezit, zijn ’n overblijfsel van het voorbije libe rale tijdperk. De Europeesche volke ren, zoo schrijft het blad verder, bereiden zich er op voor, een nieuwe en definitieve orde te scheppen, waar in het bestaansrecht van elk hunner zal worden erkend. Aan Italië komen in deze nieuwe orde de eilanden Corsica en Malta, evenals de gebie den van Savoye en Nizza toe, als natuurlijke kolonisatiegebieden. Bo vendien moet Italië de beschikking krijgen over de vrije doorvaart bij Suez en Gibraltar. De zee-engten be- hooren aan de volkeren, in wier Brugge, 28 Mei 1940. Temidden van de algemeene ver warring, veroorzaakt door de ver bazingwekkend snelle gebeurtenissen welke wij beleven en waarvan de beteekenis niet te peilen is, stel ik er prijs op te verzekeren, dat België en zijn leger hun plicht volkomen vervuld hebben. België heeft zijn internationale ver plichtingen nagekomen, allereerst door strikt zijn neutraliteit te be waren, vervolgens door voet voor voet geheel de uitgestrektheid van zijn grondgebied te verdedigen. Aangevallen door enorme strijd machten, bereikte ons leger in goede orde een krachtig georganiseerde ver dedigingslinie, in samenwerking met de legers der garanten, op welke wij een beroep gedaan hebben. Maar de militaire gebeurtenissen, welke zich buiten ons grondgebied hebben ont wikkeld, hebben ons verplicht dit slagveld te verlaten en ons genoopt tot een reeks terugtrekkende bewe gingen, die ons aan de zee in het nauw gedreven hebben. Ons leger heeft zich, zonder zich te ontzien, toen uitgeput in een veld slag van vier dagen, geleverd in vereeniging met de geallieerde legers. Wij bevonden ons volkomen ingeslo ten op een uiterst beperkt grond gebied, bewoond door een zeer dichte bevolking, bovendien overstroomd door meerdere duizenden vluchtelin gen, zonder onderkomen, zonder voed sel, zonder bruikbaar water en vluch tend van de eene plaats naar de Zeven torpedojagers en torpedo- booten vernietigd De Fransche admiraliteit deelt mede, dat de torpedojagers „Jaguar” en „Cha- cal”, de torpedobooten „Bourrasque”, „Foudroyante”, „L’Ouragen” en „Siroc co” verloren zijn gegaan,meldt het Duitsche Nieuwsbureau. Voorts meldt het D.N.B. uit Londen Officieel wordt medegedeeld, dat de torpedojager „Havant” na een lucht aanval is gezonken. Acht opvarenden werden gedood en twintig gewond. Daartegenover staan de in verhou ding tot de grootte van het succes geringe verliezen der eigen weer macht van 10 Mei tot 1 Juni. Den heldendood stierven 10.252 officieren, onderofficieren en manschappen, het aantal vermisten bedraagt 8463. Ver wacht moet worden, dat een klein deel dezer vermisten is omgekomen. Gewond zijn 42.523 officieren, onder officieren en manschappen. De Duitsche luchtmacht verloor tus schen 10 Mei en 3 Juni 432 vliegtuigen, terwijl de Duitsche marine voor de kust van Nederland, België en Noord- Frankrijk geen schip heeft verloren. Een geweldige prestatie. Wedijverend in moed bij het aan vallen en in het verdragen van groote vermoeienissen, vaak in den strijd tegen een overmachtigen vijand hebben alle in het vuur gebrachte afdeelingen der weermacht een pres tatie geleverd, die in de krijgsgeschie denis eenig is. Ontelbaar zijn de voor beelden van heldhaftige dapperheid, van opofferende plichtsvervulling en van een onwrikbaren wil tot over winnen. Als bewijzen van Duitsch soldatendom zullen zij in onze ge schiedenis geboekstaafd worden. In geloovig vertrouwen op de Führer en Oppersten Bevelhebber der Weer macht, in de beste wapenbroeder- schap bij de legerdeelen en de wapens heeft de Duitsche soldaat dat, wat onmogelijk scheen, mogelijk gemaakt. Nederland en België hebben gecapi tuleerd, de stootlegers van Frankrijk en Engeland zijn vernietigd, een der grootste overwinningen der wereldge schiedenis is bevochten. Groot- Duitschland beheerscht den geheelen Oostelijken en Zuidelijken oever van Noordzee en Kanaal. Daar de tegen standers nog van geen vrede willen weten, zal hen de strijd tot volledige vernietiging treffen. verlamming van de vijandelijke lei ding zijn haar verdienste. De verliezen van den vijand. De groote afmetingen van de over winning in Nederland, België en Noord-Frankrijk blijken uit de ver liezen van den vijand en den omvang van het buitgemaakte oorlogsmateri aal. De verliezen der Engelschen, Franschen, Belgen en Nederlanders bedroegen aan gevangenen in totaal meer dan 1.200.000 man, daarbij komt nog het niet te schatten aantal ge vallenen, verdronkenen en gewonden. De uitrusting van rond 75 tot 80 divisies met stukken geschut van het zwaarste kaliber, pantserwagens en auto’s van allerlei soort werd ver nietigd of buitgemaakt. De Duitsche luchtmacht heeft van 10 Mei tot 3 Juni 1841 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten waarvan 1142 in luchtge vechten en 699 door afweergeschut. Verder zijn tenminste 1600 tot 1700 toestellen op den grond vernield. Ook ter zee kwam de poging tot redding van het Britsche expeditieleger door oorlogs- en koopvaardijschepen den vijand op zware verliezen te staan. Door bombardementen zijn tot zinken gebracht: 5 kruisers, 7 torpedoboot- jagers, 3 duikbooten, 9 andere oorlogs schepen en 66 koopvaardij- en trans portschepen. Verder zijn door bom aanvallen beschadigd en gedeeltelijk vernield: 10 kruisers, 24 torpedoboot- jagers, 3 torpedobooten, 22 andere oorlogsschepen en 117 vracht- en transportschepen. Door het koene optreden van lichte strijdkrachten ter zee zijn tot zinken gebracht: 6 torpedo bootjagers, 2 duikbooten, een trans portschip, een hulpkruiser en een ander oorlogsschip. Door een bijzondere relatie in België is het Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland in staat den tekst in Nederlandsche vertaling te publiceeren van den brief, welken Z.M. koning Leopold aan president Roose velt heeft gezonden. Deze brief luidt als volgt: De Engelsche terugtocht. Wat de volgende 7 dagen geschiedde is niet, zooals de Engelsche propa ganda het poogt voor te stellen, de heldhaftige terugtocht van het Engel sche leger, maar een van de grootste catastrophen, ooit in de wereldgeschie denis aanschouwd. Al hebben dan ook duizenden het veege lijf gered, hun oorlogsmaterialen en hun uitrustingen liggen in onoverzienbare hoeveelheden op de Vlaamsche en Noord-Fransche wegen. Op 4 Juni viel, na verbitterden strijd ook Duinkerken Het eerste deel van dezen veldtocht was daarmede ten einde. Deze geweldige resultaten zijn mogelijk geworden door het in den strijd werpen van het Duitsche luchtwapen, want de dapperheid en de slagvaardigheid van het leger konden slechts tot hun recht komen in het door onze luchtmacht afge schermde gebied. Zij heeft van den eersten dag af het meesterschap in de lucht veroverd en de vijandelijke luchtstrijdkrachten en haar grondor- ganisa^ie vernietigd. Zij heeft daar enboven door voortdurende, met doodsverachting ondernomen aanval len, door de murw makende uitwer king van haar bommen alsmede door het gebruik van den luchtafweer direct en indirect het leger in zijn zwaren strijd ondersteund. Zij heeft vijande lijke infanterie- en pantserconcentra- ties, die voorbereidingen troffen voor tegenaanvallen, tijdig verkend en medegeholpen deze te vernietigen. Tenslotte heeft de luchtmacht de legerleiding door een met doodsver achting ten uitvoer gelegde luchtver kenning een voortdurend beeld van den toestand gegeven. Den geallieer den strijdkrachten ter zee heeft zij de zwaarste verliezen toegebracht. De vernietiging van het strijdmoreel der vijandelijke afdeelingen alsmede de De eigen verliezen. „De hatelijke beschuldiging van verraad is volkomen ongegrond”, verklaart kardinaal van Roey Het Dagblad van Noord-Brabant Zeeland publiceert voorts den tekst van den herderlijken brief, dien Kar dinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen ter verdediging van de hou ding van Koning Leopold III aan de pastoors van zijn diocees heeft ge zonden. Hieraan ontleenen wij het vol gende: De tragische beproeving, die we doormaken, wordt op het uiterste ge dreven door de pijnlijke beschuldigin gen, die te Parijs worden geuit tegen Z.M, Koning Leopold II en waarvan de echo zoo grievend de massa van het Belgische volk heeft geraakt. Teneinde zoo mogelijk, het noodlot tig misverstand op te helderen en uit allereerste bron de noodige opklarin gen te putten, hebben wij het ons tot plicht gerekend te beproeven, onzen vorst in persoon te ontmoeten. De Ko ning heeft gewaardigd ons te ontvan gen en heeft ons toegelaten de volgen de verklaringen openbaar te maken: I. De beslissing, de wapens neer te leggen, die hij in den morgen van 28 Mei heeft moeten treffen, werd opge drongen door den toestand, die voor het Belgisch Leger absoluut onhoud baar geworden was. Reddeloos omsin geld, zonder hoop op doelmatige hulp vanwege de verbondenen, waren onze troepen, indien zij den strijd hadden voortgezet, eenvoudig blootgesteld aan volledige uitroeiing, zonder dat de krijgsverrichtingen er eenig baat bij vonden. Hun lot zou bovendien onont wijkbaar het aandeel geworden zijn van de honderdduizenden vluchtelingen op dat uiterst kleine strookje grond samengepakt. II. Deze beslissing van hoofdzakelijk militair belang werd door den Koning getroffen als Opperhoofd van het Bel gische Leger met algeheele instem ming van het Hoofd van den Gene- ralfen Staf, naar wiens aanwijzigingen hij heeft gehandeld. Hij helft geen en kele daad gesteld van politieken aard, hij heeft met den vijand geen enkel verdrag, geen enkele overeenkomst, zelfs geen militaire gesloten. Op geen enkele wijze heeft hij dus de Belgische Grondwet geschonden. Ge handeld heeft hij in de overtuiging waarin hij door de éénsluidende mea ning van drie uitstekende Belgische Juristen versterkt werd dat zijn op treden gewettigd was, krachtens de machten die de Grondwet den Koning op dit stuk toekent. Overigens was het hem onmogelijk geworden het oor deel in te winnen van zijn Ministers, waarvan de laatste vier het Belgisch Grondgebied den 25en Mei verlaten hadden. III. Het is in strijd met de waar heid te beweren, dat het opperbevel der verbondene machten niet op de hoogte werd gebracht van den on- houdbaren toestand, waarin het Bel gische leger zich bevond en van de noodzakelijkheid waarin het verkeer de den strijd te steken. De hatelijke beschuldiging van ver raad valt hierdoor als volkomen onge grond weg. Op het laatste oogenblik zou de Ko ning, zooals sommigen er hem toe aan zetten, langs de lucht naar den vreem de hebben kunnen vluchten. Hij heeft verkozen het lot van zijn soldaten en het lijden van zijn volk te deelen, het geen dunkt ons, meer ridderlijk is en gansch tot zijn eer strekt. Wat ons betreft, wetend, dat wij ak koord gaan met de gevoelens die de Duitschland vlagt Alle steden, dorpen en gehuchten in Duitschland hebben vandaag ten tee- ken van de overwinning de vlag uit gestoken, meldt het D.N.B. In de stra ten ziet men geen huis en bijna geen raam, dat niet de hakenknrisvlag ver toont. Alle kerken luiden in de vast- gestelde uren de klokken. Het Duit sche volk heeft het bericht van het Opperbevel van de weermacht over het einde van de gevechten in Vlaan deren en Artois met stormachtigen ju bel vernomen. Alle bladen publiceeren dit bericht zoo groot mogelijk opge maakt. Tevens echter is het volk mede gedeeld, dat de Duitsche divisies en luchteskaders opnieuw tegen den vij and zijn aangetreden. De berichten over de onmiddellijke voortzetting der gevechten worden door de openbare meening gelezen met de zekerheid, dat Duitschland zal „Berl. Ztg. am Mittag”: Wij weten, dat de grootte van het rijk, zooals de Duitschers steeds gedroomd, doch nooit gekend hebben, in een thans eindelijk tot vre de gebracht Europa zal worden afge dwongen, want de Führer, de Weer macht en het volk staan borg voor al les wat het grootste woord omvat, dat de Duitsche taal kentOverwinning. andere tengevolge van luchtbombar dementen. Gisteren werden onze laatste mid delen van verweer gebroken onder het gewicht eener verpletterende meerderheid van troepeneenheden en luchtmacht. Onder deze omstandigheden heb ik getracht een strijd te voorkomen, die thans zou hebben geleid tot onze vernietiging zonder voordeel voor de geallieerden. Niemand heeft het recht nutteloos menschenlevens op te offeren. Ik geef er de voorkeur aan, wat er ook gebeure, om het lot van mijn leger en mijn volk te deelen. Of schoon ik reeds verscheidene dagen aangezet ben mijn soldaten te verlaten, heb ik die inblazing terug gewezen, welke voor den opperbevel hebber van het leger een desertie zou hebben beteekend. Door verder op den nationalen grond te blijven, wensch ik mijn volk te ondersteunen in de beproeving, die het ondergaat. De bezorgdheid, welke de Vereenig de Staten steeds voor België aan den dag gelegd hebben, maken het mij tot een plicht U zonder verwijl de werkelijke feiten uiteen te zetten. (w.g.) LEOPOLD. Onzekerheid over de Italiaan- sche scheepvaart De Italiaansche scheepvaartreede- rijen zijn gisteren weer begonnen reclame te maken voor reizen aan boord van haar mailschepen, die over den Atlantischen Oceaan varen. Deze reclame was eenige dagen geleden stopgezet. De „Rex” zal 22 Juni uit New York naar Italië vertrekken, de „Augustus” 29 Juni, de „Conte di Sa voia” 6 Juli en de „Roma” 13 Juli. Daarentegen wordt uit Cairo gemeld, dat het Italiaansche mailschip „Cali- tea”, dat heden van Alexandria naar Syrië had moeten vertrekken en pas sagiers aan boord had zullen nemen, vandaag zonder passagiers rechtstreeks naar Napels zal vertrekken. „Verdere slag tegen ons staat direct voor de deur” In het Lagerhuis heeft ministerpre.1 sident Churchill gisteren een verkla I ring afgelegd over den oorlogston i stand. Hij begon met te verklaren, aldus het D.N.B., dat de Britsche vloot slechts dertig niet-gewonde overleven. den uit Calais heeft teruggebracht, I Voorts beweerde spr. dat het aantal I uit Vlaanderen teruggehaalde Fran. sche en Britsche troepen 335.000 man bedraagt. Wat de Engelsche verliezen aan manschappen betreft, gaf Churchill slechts toe, dat er 30.000 gesneuveld, gewond of vermist zijn. Aan mate, riaal zijn 1000 stukken geschut, trans port- en pantserwagens verloren ge gaan. „Hetgeen in Frankrijk en België is gebeurd, is echter, zoo ging spr. ver- der, een geweldig ongeluk. Het Fran sche leger is verzwakt. België js ver loren. Alle Kanaalhavens zijn in han den van Hitler. Men moet aannemen, dat een ver- dere slag tegen Engeland of Frank- rijk direct voor de deur staat” Chur chili verklaarde verder, dat Engeland en Frankrijk zich willen verdedigen et I zich nooit overgeven. Hij besloot met te zeggen, dat zelfs wanneer Enge, land zou worden veroverd, het Brit- sche empire den strijd zoU voortet- ten. De druk bezochte zitting van het Lagerhuis werd o.a. biigewoond door, de ambassadeurs van België, de sov| jet-Unie, Brazilië en Turkije. Het is mogelijk, dat het Lagerhuis de volgende week Dinsdag in geheime zitting bijeenkomt voor een debat over de reorganisatie van het Britsche ex- peditiekorps na de evacuatie van Vlaanderen. Amerika en de Europeesche bezit tingen op het Westelyk halfrond Minister Huil heeft in een brief aan den voorzitter der commissie voor bui- tenlandsche zaken van het Huis van afgevaardigden verklaard, het volko men eens te zijn met de in beide hul zen ingediende motie tegen de over dracht van een onder Europeesche souvereiniteit staand deel van Ame rika aan een andere niet-Amerikaan- sche mogendheid. Huil schrijft..Ver schillende Europeesche staten hebben langen tijd bezittingen op het Weste lijk halfrond gehad en de Vereenigde Staten hebben nooit iets gedaan om dit te storen, doch in overeenstemming tnet haar traditioneele politiek moet de Amerikaansche regeCring er aan vasthouden, dat deze gebieden niet het voorwerp vön ruil of Verovering door concurreerende Europeesche mogend heden of het tooneel van Europeesche moeilijkheden worden.” De republikeinsche afgevaardigde Fish heeft gisteren een wetsontwerp ingediend, inhoudende, dat de V*ree- nigde Staten, door vreedzame midde len of aankoop, alle bezittingen niet-Amerikaansche landen op Westelijk halfrond verkrijgen. Memorandum van koning Leopold De bijzondere correspondent van de „Lavcro Fascista” meldt uit Brussel, dat koning Leopold namens het opperbevel van het Belgische leger Zondag j.l. den in Brussel nog vertoevenden diplomatieken vertegen woordigers, n.l. den ambassadeurs van Italië en de Vereenigde Staten en den pauselijken nuntius, een me morandum heeft overhandigd, waarin dag voor dag en soms uur voor uur de verschillende phasen der capitu latie van het Belgische leger worden weergegeven. Het document, zoo con stateert de correspondent, slaat Frankrijk en Engeland aan de schand paal. Het is een aanklacht van soms bijtende ironie, zoo b.v. wanneer het zegt, dat het niet mogelijk was een bepaalde inlichting aan het Fransche of Engelsche opperbevel te doen toe komen, daar beiden als gevolg van het succes der Duitsche niet te bereiken waren. Het document vermeldt verder, dat de koning sinds 18 Mei na den val van Kamerijk, Londen op de hoogte had gesteld van het gevaarlijke karakter der situatie, dat de gealli eerde troepen op 21 Mei van elkaat gescheiden waren en aan de Belgi sche troepen de bloedige taak va» hun dekking hadden overgedragen, dat op 23 Mei een Engelsche tegen actie bij Atrecht zonder uitwerking bleef, dat op 25 Mei een „categori sche” boodschap naar Londen waS gegaan, dat op 26 Mei de Engelsch* Fransche terugtocht het karakter va» een vlucht had aangenomen, dat op 27 Mei het front op vijf plaatse» was doorgebroken en dat het op die» dag niet meer mogelijk was generaal Gort of generaal Blanchard te berei ken, die zich op onvindbare stellingen hadden teruggetrokken. Het blad schrijft dan: De Engel schen en Franschen zijn dus tot het laatst toe op de hoogte geweest va» het slechter worden van den toestand- Den loyalen koning en zijn dappef leger hadden zij tot onschuldige» zondebok gemaakt, VAKKUNDIGE TAXATIE DE JUWELIERS VAN 1888 - unnf*’iet Heln* unrifPassase nilLl\Zoutmanstr. ilULnSpuistr. dal, maar ook voor de sterke grens vestingen geplaatst, waarin het negen de Fransche leger zich ter verdedi ging had genesteld. Met omverwer ping van alle tot dusver geldende tac tische opvattingen en in tegenspraak met alle berekeningen van de vijande lijke legerleiding bedwongen de pant- sertroepen reeds den volgenden dag in een onvergelijkelijk dapperen storm aanval begeleid en gevolgd door in fanteriedivisies, welke in geforceerde marschen waren opgerukt, zoowel de rivier als de grensvestingen, daarbij steeds door het luchtwapen op voor beeldige wijze ondersteund. Bres in vijandelijk front geslagen. Het vij andelijk verzet werd gebro ken, alle aanvallen werden verijdeld en de Duitsche troepen baanden zich een weg tot aan de Oise. Daarmee was de bres in het vijandelyke front geslagen en wederom beleefde de vij andelijke leiding een verrassing, wel ke zij voor onmogelijk had gehouden. De gepantserde en gemotoriseerde eenheden drongen met zulk een snel heid door naar zee, dat zij te Abbe ville zelfs nog troepen op het exerci- tieterrein verrasten. De Duitsche lei ding had er voor gezorgd, dat in snel tempo een beschermende linie van di visies langs de Zuidelijke grens van Luxemburg, langs de Maginotlinie en langs de Aisne en Somme werd ontrold, waarmee de zekerheid werd gescha pen, dat een „wonder aan de Marne”, geljjk in 1914 plaats vond, thans niet zou kunnen worden herhaald. Daar door zijn de mobiele eenheden in de gelegenheid geweest, zonder acht te slaan op hetgeen er in hun rug plaats vond, naar het Noorden te zwenken, daarbij met hun linkervleugel langs de kust trekkend, terwijl aan hun rechtervleugel bij Kamerijk en Atrecht vertwijfelde pogingen van de vijandelijke pantsertroepen, op bloedi ge wijze faalden. Reeds op 22 Mei was het duidelijk, dat alle nog in Artois en Vlaanderen staande vijandelijke troepen aan de vernietiging waren prijs gegeven, ter wijl in Noord-België de druk op het front steeds toenam en de dapper strijdende Belgen uit Antwerpen, uit de Dyle en vervolgens uit de Dender- stelling werden geworpen, versloeg onze zich naar het Noorden keerende legermacht, die deze doorbraak tot stand had gebracht, het eerste en zevende Fransche leger, overweldigde de vesting Maubeuge en nam aan haar linkervleugel Boulogne en Calais en in haar front de in den wereld- van Mei de ring om de overblijfselen van vier vijandelijke legers van Oostende over Rijssel en Armentières tot Grevelin- gen was gesloten en het Belgische leger zich nu voor de taak zag gesteld om het zich inschepende Engelsche expeditieleger en de verwoesting van alle kunstschatten des lands door de Engelschen te dekken, besloot de Koning der Belgen tot capitulatie. Het lot van de Fransche en Engelsche legers was echter niet pas hierdoor beslist en de voltrekking van dit lot is hierdoor nauwelijks bespoedigd. NIEUWE PLAATSVERVANGER VAN DR. FRANK. DOBBELMAN-N.V NMMEf.lN DEN HAAG

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2