HAAGSCHE COURANT VOOR DEN PUZZELAAR Donderdag 6 Juni 1940. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Het herstel in West-Brabant voor '7 DERDE BLAD. EEN MOEDIGE KORPORAAL MEISJE IN BRAND JONGSTE BEDIENDE VERDWENEN Duitsche legerpaarden den landbouw BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTOBUS TWEE MIJNWERKERS OMGEKOMEN Hulpfonds voor artsen De vervaardiging van houtgas generatoren Veevervoer per Nederlandsche Spoorwegen Regeermgscredieten voor zakenlieden „Mercurius” Nederlandsche militairen uit Brabant en Zeeland De inlevering van ledige vaten Rotterdamsche kinderen naar buiten Men reize niet naar Overijsel om de ontslagen krijgsgevange nen te ontvangen Een groot aantal zal verkocht worden No. 17587 23 27 4/ 1 liter benzine 214 k.g. hout. Slechts enkele plaatsen in werkelijk ernstige mate getroffen Te Oostende voor de keus gesteld mee te trekken naar Frankrijk of Engeland of terug te keeren. Het onderbrengen van dak- looze gezinnen Bedrijfsleven vrij spoedig weer op gang gekomen Dank zij de voortvarendheid van door den commissaris der Koningin gestelde commissie voor de Alle maatregelen worden getroffen, opdat de vrijgelaten krijgsgevangenen in zoo kort mogelijken tijd naar hun haardsteden zullen kunnen terugkeeren. Reichskreditkasse voor Rotterdam en omstreken. HORIZONTAAL. 1. Gewicht. 4. Benaderen. 9. Grondstof voor zwarte verf. 12. Meisjesnaam. 14. Noorsche munt 15. Adem. 17. Waterpeil. 19. Vervanging. 22. Rivier in Italië. 23. Boot. 25. Verwarmingsinstallatie. 26. Vragend voornaamwoord. 27. Zeedier. 29. Schreeuw. 30. Hongaarsche naam. 31. Mooi. 33. Kwaad. 35. En anderen. 37. Zeer. 39. Ten gunste. 41. Volksstam op Midden-Celebes. 44. Knieval. 46. Plaats in Rusland. 47. Groet. 48. Vorm. 49. Belofte. 50. Noordamerikaansche Tot sergeant bevorderd De korporaal P. Andriessen van het 16e R.l. is voor zijn moedig gedrag by de herovering van een molen te Leusden bevorderd tot sergeant Onder een gordijn van vuur is hij met vier manschappen dóórgedron gen tot den molen en heeft dien in brand gestoken. Op het oogenblik vertoef; sergeant Andriessen, naar de „N.R.C't meldt, in een ziekenhuis, nadat hij bij het ontploffen van een handgranaat ern stig gewond was aan handen en oogen. boomsoort, van welker hout men o.a. straat- plaveisel maakt. 52. Voorwiel. 53. Uitroep. 54. Te uwen gunste. 56. Titel. 57. Kamp-woning. 58. Krekel. 59. Allee. 61. Eetgerei. 64. Rivier in Nederland. 66. Familielid. 67. Plantensoort. 72 A an wijzend voornaamwoord. 73. Voorzetsel. 74. Verdeeling. 76. Familielid. 77. Vrouw. 78. Eiland (Fransch). 79. Nauwe. 81. Bergplaats. 82. Motorfiets (Vlaamsch). 83. Zie 46 horizontaal. VERTICAAL. 1. Inbraak (pop.). 2. Bergplaats. 3. Gewicht. 4. Versnapering. 5. Aanteekening. 6. Lied. 7. Sieraad. 8. Geboren (Latijn). 9. Dier. 10. Voorzetsel. 11. Gezelschap. 13. Alleen (Duitsch). 16. Heer (Engelsch). 18. Van gelijke waarde. 20. Titel (omgek, volgorde). 21. Uedele. 22. Dier. 24. Afschutting. 26. Strafbaar feit. 28. Onbebouwd terrein. 29. Stad in Nederland. 32. Schip. 34. Duw. 36. Groningsche jongensnaam. 38. Het te Rhodos gebouwde wereld wonder. 40. Wintervervoermiddel. 42. Familielid. 43. Meisjesnaam. 44. Vis a vis. 45. Meisjesnaam. 51. Voorgevel. 54. Reis per stedelijk vervoermiddel 55. Jonge vogel met nog gelen snavel 57. Leidsel. 60. Benaming. 61. Deel van overhemd. 62. Plant met bittere blaren. 63. Onder (Duitsch). 65. Stok. 67. Horizon. 68. Hetzelfde (afk.). 69. Gekeperde stof. 70. Uitroep van pijn. 71. Metaal 74. Dier. 75. Ik (Latijn). 77. Muzieknoot. 80. Emeritus. Het bedrijfsleven is reeds vrij spoe dig na de oorlogsdagen weer op gang gekomen en wanneer we de vanzelf sprekende moeilijkheden, die de toe stand voor een aantal bedrijven met zich brengt, in aanmerking nemen, dan mag men zeggen, dat over de geheele linie weer een verheugende activiteit te constateeren valt. Uiteraard worste len alle bedrijven in de geheele streek met de transport- en verkeersmoeilijk heden, waardoor zoowel afzet als aan voer van grondstoffen verhinderd wor den. In Breda heeft men hiervoor ter stond den hulpmaatregel van de collec tieve transporten genomen. Daar komt bij, dat vele Bredasche fabrieken aan vankelijk een belangrijk deel van hun personeel moesten missen, daar dit nog niet van de evacuatie was terugge keerd. Aangezien door den oorlog vele art sen in moeilijke omstandigheden ver- keeren, heeft het hoofdbestuur der Ne- derlandsche maatschappij tot bevor dering der geneeskunst besloten tot het stichten van een hulpfonds. Steunend op de bepalingen van het luishoudelijk reglement, is het hoofd bestuur begonnen met in dit fonds een bedrag van 10.000 te storten uit het spaarfonds der maatschappij. Het hoofdbestuur doet een dringend beroep op alle leden der maatschappij, om het „hulpfonds 1940” met spoed en in ruime mate te steunen. De bedragen der leden worden gaarne tegemoet ge zien op de postrekening der Nederland- sche maatschappij tot bevordering der geneeskunst, Amsterdam, 58083, met vermelding: „hulpfonds 1940”. Haar vader wierp haar in het Spaarne Gisteren wilde de 15-jarige dochter van schipper te Z., die met zijn klipperschip in het Spaarne te Haar lem ligt, het fornuis aanmaken. Daar de schoorsteen onvoldoende trok wierp het meisje een hoeveelheid petroleum in het fornuis, met het gevolg dat plotseling een steekvlam naar buiten sloeg, waardoor de klee- ren en het haar van het meisje in brand geraakten. Op haar hulpgeroep snelde haar vader toe, die haar in het Spaarne wierp. Het meisje dreigde nu echter te verdrinken. De vader sprong zijn dochter achterna, doch inmiddels was een familielid met een roeibootje naderbij gekomen. Hij wist beide drenkelingen uit het watei te halen en naar den wal te brengen. Het meisje had ernstige brandwonden over het geheele lichaam gekregen en haar vader had brandwonden aan de handen opgeloopen. Beiden werden met een ziekenauto naar de Maria- stichting overgebracht en daar opge- nomen. Het meisje is vannacht aan de oekomen verwondingen overleden. voorzien, aldus de ..N.R.Crt.”. Ir. Langen is er namelijk in geslaagd mogelijkheid te openen, dat ook in provincie Groningen de fabricage van houtgas-generatoren ter hand wordt ge nomen. Zooals bekend, zijn er in ons land reeds drie fabrieken, welke deze genera toren fabriceeren, n.l. de N.V. Motor Lasch te Leiden, Kromhout te Amster dam en Machinefabriek Jaffa te Utrecht. Deze generatoren kunnen worden gestookt met hout of turf, van welke laatste brand stof in Groningen en Drenthe voldoende voorraad is. Technisch personeel is op dit oogenblik in de leer op de Leidsche fabriek en men hoopt, dat het de volgende week in de beide Groningsche .fabrieken met fabricage der generatoren kan beginnen. Er is reeds voldoende vraag naar deze generatoren, waarvan er in ons land reeds een vijftal in bedrijf zijn genomen. Verwacht wordt, dat de eerste Groning sche houtgas-generatoren over een maand kunnen worden geleverd. Het verbruik van hout staat tegenover dat van benzine als van 2J 1. In plaats van 1 liter benzine zal men dus 2J k.g. hout noodig hebben. Voor vrachtauto’s beteekent dit, dat men voor een tocht van ongeveer 200 k.m. ruim 100 k.g. hout zal moeten gebruiken. Gistermorgen is een persconferentie ge houden tusschen den dienst Handelszaken en goederenvervoer van de Nederlandsche Spoorwegen, de Nederlandsche Vereeni- ging tot bescherming van Dieren en den Nederlandschen Bond van Veehandelaren. Het resultaat van de besprekingen is, dat met ingang van morgen marktdag te Leeuwarden tot afvoer van het ge kochte vee een veetrein zal loopen van Leeuwarden en Zwolle over Deventer, richting Amersfoort en bestemd voor Am sterdam, Utrecht, Leiden, den Haag en Rotterdam. Vertrek uit Leeuwarden, plm. 15 uur o.o.v. Ook van Groningen zal te beginnen met Dinsdag a.s. den dag van de Groninger markt, een veetrein loopen via Assen-Meppel en verder over dezelfde route. Voor veevervoer over andere lijnen wachte men op nadere berichten Het zal zaak zijn, dat de afzenders de nummers der spoorwagons duidelijk noteeren. Ten behoeve van den wederopbouw van ten onder gegane bedrijven. De Nederlandsche Regeering is voor nemens z.g. oorlogsmolestcredieten te verschaffen aan die zelfstandige zaken lieden, wier bedrijf tengevolge van de krijgsverrichtingen vernietigd is. Voor bereidingen zijn reeds getroffen de regeling zal, naar het „Handelsblad” verneemt, spoedig in werking kunnen treden. Het ligt in de bedoeling, dat deze credieten bestemd worden voor het herstel van de bedrijven, dus voor in ventaris en voorraden. Zij zullen dus niet voor den bouw van winkels e.d, gebruikt kunnen worden. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van Water staat heeft goedgevonden met ingang van 1 Juli 1940 aan den insp. voor de scheepvaart L. Korstanje op te dragen de leiding van het Ilde district wi de scheepvaartinspectie, onder gelijktij dige ontheffing van de leiding van het lilde district en hem Rotterdam als standplaats aan te wijzen; aan den adj- insp. voor de scheepvaart A. C. van Brakel op te dragen de leiding van het lilde district van de scheepvaartinspec tie en hem Groningen als standplaats aan te wijzen. de in- commissie voor de benzine- distributie, is men er in Groningen in ge slaagd, aan hen, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking moeten komen, nog gedurende eenigen tijd benzine te ver strekken. Zoo ontvangen de dokters in de stad Groningen nog 10 liter en die in de provincie 20 liter per dag, terwijl ook nog een aantal melkrijders op de fabrieken en vrachtrijders uit de provincie geholpen worden. De mogelijkheid daartoe is ge opend, doordat men in de provincie Gro ningen direct zelf heeft aangepakt, de benzine in de provincie en stad heeft op genomen en de distributie ter hand heeft genomen. Toch heeft genoemde commissie met kracht gewerkt om straks in het gebrek aan benzine op andere wijze te kunnen -de de de De Bevelhebber van de Duitsche weermacht in de Nederlanden laat me- dedeelen teneinde den Nederland schen landbouw te steunen, zal een groot aantal paarden, die niet meer bij de troepen kunnen worden gebruikt, te koop worden aangeboden. Als koo- pers komen personen in aanmerking, die bij de mobilisatie paarden hebben geleverd aan de Nederlandsche mili taire autoriteiten of wier gemotoriseer de bedrijfsvoertuigen in beslag zijn ge nomen. Handelaars zijn van deze trans acties uitgesloten. Elke kooper ontvangt een, door de Duitsche militaire autoriteiten afgege ven, op naam gesteld bewijs van eigen dom, dat bij latere controle ter legiti matie strekt. Personen, die zonder zulk een bewijs in het bezit blijken van le gerpaarden, zullen worden gestraft, terwijl de paarden in beslag worden genomen. Elke kooper moet verder de ver plichting op zich nemen, het door hem gekochte paard minstens een half jaar in zijn bedrijf te gebruiken. Plaats en tijd, waarop deze verkoop zal plaats vinden, zullen nog nader in de dagbla den bekend gemaakt worden. Ongelukken te Terwinselen en te Kerkrade Gistermorgen ca. 6 uur is in het onder- grondsche gedeelte van de staatsmijn Wil helmina te Terwinselen de 42-jarige hou wer J L. Janssen bekneld geraakt tus schen een kolenscnop, die door een schra- perband werd meegevoerd en den zij wand van de gang waar hij werkte. Kor ten tijd later werd hij. zoo meldt de „N.R.Crt.", bevrijd, doch de levensgeesten waren toen reeds geweken. De man was gehuwd en vader van vijf kinderen. Hij woonde te Bocholz. In de ondergrcndsche werken van de Domaniale mijn te Kerkrade is de 31-ja- rige J Krewinkel uit Kerkrade onder val lend gesteente geraakt en gedood. De man was gehuwd en vader van een kind. Men meldt uit Breda aan het A.N.P. Over het Westbrabantsche land spreidt de zon een milde zomerstem ming. Alles bloeit weer in dit land, dat drie weken geleden onder den oor logsstorm lag, en er is maar betrek kelijk weinig, wat ons nog herinnert aan de enkele dagen van angst en ver schrikking, waarin de bewoners van dit gewest aan de ergste beproevingen waren overgeleverd. We hebben hier op den eersten oor- logsdag de Franschen zien komen, we hebben nerveuze dagen van voort durend luchtalarm doorgebracht, de teruggeslagen Nederlandsche troepen hebben wij naar Zeeland zien trekken, ''we hebben daarna de dramatische vlucht van de tachtigduizend bewoners van de agglomeratie Breda meege maakt en toen wij daarvan terugkeer den, was de oorlog voor dit gewest voorbij. De Fransche troepen waren van Tilburg af naar het Zuiden en Westen teruggedrongen en de wegen, steden en dorpen droegen de litteekens van den strijd, waarmede die terug tocht is gepaard gegaan. In de eerste dagen, toen overal langs de wegen het vernielde krijgsmateriaal lag, leek de verwoesting grooter dan zij in werkelijkheid was. Maar overal is aanstonds met groote voortvarend heid het opruimingswerk ter hand ge nomen en nu dit verricht is, blijkt, dat de groote verwoesting in het gewest betrekkelijk is meegevallen. Schoolkinderen gewond Gistermorgen om 9 uur heeft op de kruising Sittardscheweg te Heerlen een botsing plaats gehad tusschen een elec- trische tram en een autobus, beide van de Limburgsche Trainwegmaatschappu, waarbij de zijkant van den bus geheel vernield werd. Veertig Italiaansche school kinderen, die de bus vervoerde, liepen, zoo meldt de N R.Ct meer of mln ern stig verwondingen op Vier van hen zijn na eerst in de verbandkamer van de Oranje Nassaumtjn te zijn verbonden, naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Het onderbrengen van de gezinnen, die door deze vernielingen dakloos wa ren geworden, heeft vrijwel nergens moeilijkheden gegeven, dank zij de al- gemeene medewerking, die de bevol king gegeven heeft. Overal zijn hulp acties ingesteld, die evenwel met uit zondering van die te Zevenbergen zui ver plaatselijk zijn gehouden. Het door den burgemeester van Zevenbergen op gerichte hulpcomité heeft ook naar buiten een oproep gedaan, die van alle zijden geldelijke hulp voor de verzor ging der eerste behoeften van de tal rijke gezinnen, die hun have en goed geheel verloren hebben, bracht. Wat betreft den wederopbouw van de geteisterde gemeenten zijn nog nergens vaste plannen gemaakt en deze zal wel geheel aan het particuliere initiatief worden overgelaten, dat thans nog wacht op de medewerking, die daarbij van overheidswege zal worden gegeven. Inmiddels heeft overal in de streek het leven weer zoo ongeveer zijn nor male aanzien gekregen. Het is stukje voor stukje gegaan. Eerst ging de tele foon plaatselijk weep in werking, toen werden de regionale netten ingescha keld en daarna konden we weer als van ouds alle deelen van het land per telefoon bereiken, zij het dat men ook thans nog het noodige geduld moet be trachten voor het tot stand komen van de verbindingen. Telegraaf en post heb ben de isolatie van het Zuiden weer wat minder hinderlijk gemaakt, doch no8 altijd blijft de moeilijkheid van het verkeer over de rivieren, dat nog wel gedurende langen tijd met de noodige hindernissen gepaard zal gaan. In Bra bant zelf zijn de talrijke vernielde bruggen met een bewonderenswaardige voortvarendheid weer hersteld en ook voor zwaar vervoer bieden de over hangen thans weinig moeilijkheden meer. Nadat de spoorwegen al vrij spoedig lokaaltreintjes hadden kunnen inleggen, die alle stations op de lijnen van Bergen op Zoom tot den Bosch en van den Bosch tot Eindhoven aan beden, is ook het busverkeer weer op gang gekomen. Met beperkte dienst regelingen kan men op het oogenblik ‘ie meeste plaatsen van eenige .betee- <fnis in West-Brabant weer bereiken. Slechts enkele streken, waaronder de hoek van Baarle-Nassau, zijn nog van sik verkeer buiten dat met de red dende fiets natuurlijk verstoken. Afzetting toegangswegen. De kolonel, territoriaal bevelhebber in Overijsel en Gelderland ziet zich hierdoor genoodzaakt alle toegangswe gen tot deze gemeenten door militaire politietroepen te doen afzetten en iede- ren toegang van niet-inwonenden dezer gemeente met gestrengheid tegen te doen gaan. In het belang der vrijgelaten solda ten en mede in haar eigen belang wordt de Nederlandsche bevolking mitsdien verzocht haar plannen tot vertrek naar deze gemeenten op te geven, of zoo- noodig van haar reis daarheen ten spoedigste terug te keeren. Enkele duizenden Bredanaars nog niet terug in hun woon stad Op het oogenblik zijn er nog steeds enkele duizenden Bredanaars niet in hun woonstad terug. Een en ander heeft uiteraard in verscheidene bedrij ven geleid tot inkrimping van werktijd en van personeel. Doch daar staat tegenover, dat groote aantallen van bij de arbeidsbeurzen ingeschrevenen kon den worden aan het werk gezet bij de opruimingswerken, terwijl nog da gelijks groepen van werklieden voor allerlei werken worden gerequireerd. Wat voorts de hindernissen van de ge heel op autotransport ingestelde fa brieken en bedrijven betreft, heeft men gegronde hoop, dat deze spoedig tot een oplossing zullen kunnen wor den gebracht, waardoor de werkge legenheid over de geheele linie in be langrijke mate zal stijgen. Bemoedigend is het, dat enkele der grootste bedrij ven te Breda aanstonds weer op volle caoaciteit aan het werk zijn kunnen gaan. Ook de in deze streken zoo belang rijke tuinbouw heeft in de eerste dagen na den oorlog met transportmoeilijk heden te kampen gehad, doch aan de veilingen te Breda en Bergen op Zoom is nu het verbruik van voldoende ben zine voor de aanvoeren toegestaan, het geen vooral met het oog op den oogst van het zachte fruit, die dezer dagen zal beginnen, en overvloedig belooft te zijn, van het grootste belang is. Slechts enkele plaatsen zijn in wer kelijk ernstige mate getroffen. In Breda is een groot aantal woningen, voornamelijk tengevolge van de bom aanvallen en daarop gevolgde branden vernield cf zoo ernstig beschadigd, dat zij niet meer te bewonen zijn. Ook Et- ten heeft zwaar onder de bombarde menten geleden, een dertigtal wonin gen zijn er vernield. In Roosendaal zijn 90 woningen vernield. Het zwaarst zijn evenwel het stadje Zevenbergen en het grensdorp Putte getroffen. In Zeven bergen heeft een geweldige brand ge woed, die niet minder dan 125 wonin gen vernield heeft, en in Putte bleef vrijwel geen huis onbeschadigd. Voorts zijn er ook op den weg van Breda naar Antwerpen in de dorpen Zundert en Rijsbergen vele huizen ingestort. Met ruim driehonderd gulden de wijde wereld in De 16-jarige jongste bediende van de Hypotheekbank voor Nederland te Am sterdam moest Zaterdag kwitanties innen tot een bedrag van 351.10 Hij bleek het echter met de eerlijkheid niet zoo nauw te nemen en keerde, nadat hij het geld voor de laatste kwitantie had ontvan gen. niet naar de bank terug, doch trok de wijde wereld in. Maandag volgde aan gifte bij de politie, doch tot heden is de jongeman nog niet teruggekeerd. Vierjarig knaapje bij het spelen verdronken Dinsdagmiddag is het 4-jarig zoontje Gerard van de familie Huizinga te Stits- werd (gemeente Kantes (Gr bij het spelen nabij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Het lijkje is later opgehaald. In overleg met de Duitsche autoritei ten maakt het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart met betrek king tot het inleveren van ledige benzine- vaten of andere voor het vervoer van benzine geschikte vaten, nader het vol gende. bekend: De verplichting tot inlevering van va ten geldt uitsluitend voor ledige trans- sportvaten, welke regelmatig gebruikt worden als v^rzendmateriaal. De verplichting tot inlevering is niet van toepassing op petroleum stand- en lig-vaten, die per tankwagen gevuld wor den, echter wel voor smeerolievaten en gasolievaten. Evenmin is deze verplichting van toe passing op vaten in gebruik bij overheids bedrijven, waaronder b.v. de Nederland sche Spoorwegen. Nadrukkelijk wordt onder de aandacht gebracht, dat het in te leveren materiaal zich in een dusdanigen staat moet bevin den, dat dit voor direct vervoer van ben zine bruikbaar is. De zeevisscherij. De opbrengst van de in de maand Mei in den rijksvischafslag te IJmuiden verkochte visch bedroeg 165.000, tegen 531.009 in dezelfde maand van het vorige jaar. Er kwamen maar 35 trawlers binnen tegen verleden jaar 122, 82 loggers (249) 298 kustvisschers (942) 1 Zweedsche kotter, (2) en 6 Deensche kotters (24). De omzet over de eerste vijf maanden bedroeg f 2.279.860, tegen verleden jaar 3.156.074. Steun aan de getroffen leden De Nationale Bond van Handels- en Kantoorbediendien „Mercurius” heeft be sloten tot de instelling van een „Mer- curius”-steunfonds 1940 en uit de midde len der organisatie daarvoor een bedrag van 20.000 gevoteerd, teneinde zijn door oorlogsschade getroffen leden in staat te stellen zich het eerst noodige aan te schaffen. Voorts zal een beroep op de afdeelin- gen en de leden worden gedaan om dit fonds door vrijwillige bijdragen zoo veel mogelijk te stijven. Nog steeds heeft men in ons land geen bericht ontvangen van Neder landsche militairen uit Bracant en Zee land, die met de Fransche troepen wa ren meegetrokken naar het Zuiden. Naar de „Prov. Zeeuwsche Crt.” meldt, heeft de Commissaris van de Koningin medegedeeld, dat hem was bericht, dat deze Nederlandsche mili tairen Oostende bereikt hadden. Daar werd hun de keus gelaten tusschen twee mogelijkheden: te vertrekken naar Engeland of Frankrijk, of terug te keeren naar Nederland. Ongeveer de helft der Nederlandsche militairen verkoos den terugkeer naar het eigen land. Het moet zeer waarschijnlijk ge acht worden, dat de verwanten van de anderen nog in langen tijd niets ver nemen. Te groote toevloed De kolonel, territoriaal bevelhebber Overijsel en Gelderland, maakt be- cend, dat velen zich per trein, per rij wiel, te voet en met andere middelen van vervoer begeven hebben naar de gemeenten Oldenzaal en Zevenaar, ten einde aldaar hun familieleden, die uit Duitsche krijgsgevangenschap ontsla gen worden, te ontmoeten. Op de toegangswegen naar deze ge meenten dreigen hierdoor ernstige ver keersstremmingen te ontstaan, boven dien worden de aldaar aanwezige Ne derlandsche troepencommandanten ern stig in hun bewegingen belemmerd, terwijl tevens voedselschaarschte in die gemeenten dreigt te ontstaan door den toevloed van personen, waardoor voor de vrijgelaten soldaten onvol doende levensmiddelen zullen over blijven. Aanbiedingen uit tal van plaatsen Duizenden Rotterdamsche kinderen, voor het meerendeel in den nog niet schoolplichtigen leeftijd zullen binnen zeer korten tijd naar buiten kunnen worden gezonden. Van alle zijden wor den uitnoodigingen ontvangen om kin deren voor eenigen tijd in gezinsver band op te nemen. Gistermorgen heb ben wij een onderhoud gehad met wet houder L. de Groot, die naast zijn werk zaamheden voor onderwijs ook regel matig overleg pleegt met den Rotter- damschen raad voor kinderuitzendin- gen. Nadat de Noordelijke provincies het initiatief hadden genomen om kinderen uit de getroffen gebieden tijdelijk op te nemen in een vrije en gezonde streek, hebben tal van andere plaatsen dit voorbeeld gevolgd. Van alle kanten heeft de wethouder aanbiedingen ontvangen en alle brieven en telegrammen, waarin kinderen wor den uitgenoodigd, geven blijk van een ontroerende gastvrijheid. De Rotterdamsche raad voor kinderuit- zending werkt momenteel aan een plan, dat zoo spoedig mogelijk zal worden be kend gemaakt. Het onderwijs draait thans weer vrij normaal, hoewel een groot aantal leer lingen slechts gedurende een halven dag onderwijs ontvangt. De wethouder heeft contact gezocht met de Gemeen telijke Sportstichting en als gevolg hier- van heeft men een regeling getroffen om de kinderen, die alleen ’s morgens of ’s middags op school zijn, de andere helft van den dag op sportvelden te ver zamelen, waar zij in de gezonde buiten lucht aan sport en spel kunnen doen. In verband met het feit, dat Rotter dam geen geschikte kantoorruimte be schikbaar heeft, is het kantoor van de Reichskreditkasse voor Rotterdam en omstreken te Schiedam gevestigd in het gebouw van de voormalige Loop- uyts Bank, Lange Nieuwstraat 197. De werkzaamheden van de Reichskredit kasse beperken zich voorloopig nog voornamelijk tot het beschikbaar stel len van de Reichskreditkassenscheine, het eenige in Nederland geldige Duit sche betaalmiddel, voor de Reichs- marknoten. Deze biljetten zijn in omloop geko men door de aankoopen der Duitsche militairen. Zij zijn evenwel geen wet tig betaalmiddel in ons land en mogen ook niet als zoodanig gebruikt worden. De gelegenheid tot inwisseling dezer Reichsmarknoten tegen Reichskredit kassenscheine is opengesteld tot en met Zaterdag 8 Juni a.s. Voor Duitsche munten is nog een regeling in voorbereiding. 29 12

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9