Haagsche Courant van Vrijdag 1 Juni 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. Scheveningen gaat bet seizoen tegemoet en Met energie, goeden moed vertrouwen BINNENLAND P4 4. - - Q C Voor wat, hoort wat! Een zonnewijzer op de Pier te Scheveningen Kurzaal als muziek centrum gehandhaafd Onbestelbare correspondentie te Rotterdam OVERIGENS EXPLOITATIE WAAR MOGELIJK Inpoldering van de oude havenwijk liteitskade te Dr. Carl Schuricht één der voor- van ring zou het De naaste medewerkers den Rijkscommissaris Drie Nederlanders moeten Roemenië verlaten gebruikelijke variété- blijven waarschijnlijk Mededeeling van adreswijziging verzocht. Tengevolge van de oorlogsgebeurte nissen hebben vele inwoners van Rot terdam hun oude adres verlaten. Daar zij in vele gevallen verzuimd hebben, de post omtrent hun gewijzigd adres in te lichten, hoopt op het postkantoor te Rotterdam de correspondentie, welke niet aan geadresseerden kan worden bezorgd, zich op. Belanghebbenden, die dit tot nog toe verzuimden, wordt drin gend verzocht aan het districtskantoor Noord, Soetendaalscheweg 99 te Rot terdam hun oud en nieuw adres op te geven. Eventueel voor hen aanwezige correspondentie zal hun dan ten spoe digste worden toegezonden. Correspondentie, waarvan niet bin nen twee weken een nieuw adres is bin nengekomen, zal als onbestelbaar wor den beschouwd en als zoodanig worden behandeld. ■M Het nieuwe binnenstadsplan voor Rotterdam En al is er dan van een programma, gelijk we dat voorheen kenden, geen sprake, wannéér wij de mededeelingen overzien, welke mr. E. Polis, gedele geerd lid van den Raad van Beheer der Exploitatie Maatschappij Scheve ningen en mr. A. Adama Zijlstra, se cretaris van dien Raad, ons in een pers conferentie verstrekten, dan mag ge constateerd worden, dat de belangrijk ste elementen, welke Scheveningen maakten tot wat zij is een uniek ont spanningsoord, met een sterken muziek- cultureelen inslag en een levendig amusementsleven, behouden zijn. Ondanks de gedeeltelijke demobilisatie blijft de afdeeling O. en O. actief doorwerken. Zoo worden aan de sol daten den laatsten tijd veel filmvoor stellingen aangeboden, waarvoor de bioscoopdirecties ’s morgens hun thea ters gratis beschikbaar stellen. Een be- Vijf wethouders te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam noodigen den raad uit te besluiten het aantal wethouders der gemeente tot vijf te verminderen, in verband met de on langs in het college ontstane vacatu re. Deel der vermisten te Brussel? Volgens gisteren te Breda uit parti culiere bron te Brussel ontvangen inlichtingen zou een deel der nog ver miste Bredanaars er reeds in den avond en den nacht van eersten Pink sterdag in geslaagd zijn, per auto en rijwiel Brussel te bereiken. Deze groep vluchtelingen is daaop tweeden Pinksterdag toen in België het treinvervoer zij het ook met groote vertraging nog functionneer- de, per trein overgebracht naar Parijs waar zij in het Julianahuis en het Philipshuis zouden worden onderge bracht. Wie de commissarissen-generaal zijn Zooals gisteren reeds bij decreet van den Rijkscommissaris is bekend ge maakt, zullen vier Cbmmissarissen- generaal worden benoemd, die hem ter zijde zullen staan bij de uitvoering van taak. Tot deze functies zijn geroepenvoor Bestuur en Justitie, Staatssecretaris dr. Wimmer voor de Openbare Veiligheid, Brigade-führer Rauter; voor Financiën en Economische Zaken, minister Fisch- böck voor bijzondere gevallen, Haupts- ambtleiter Schmidt. I 4 Laten we onder de omstandig heden van het oogenblik niet zoe ken naar wat, in sommige gevallen zelfs maar voorloopig, achterwege moest blijven, maar het oog ves tigen op wat er wèl komt en dan met voldoening vaststellen, dat de Kurzaalconcerten, dank zij het ver heugende resultaat der bespre kingen met het Residentie-orkest, gehandhaafd worden. vaar groote bom, twee vloeren Een bijkomstig, maar niettemin voor het publiek niet onbelangrijk punt, zijn de tijdstippen van aanvang en einde der concerten, zulks met het oog op de verduistering. Voor de eerste weken is de aanvang gesteld op 8 uur precies en het einde op 10 uur. Er mag op gerekend wor den, dat de H.T.M. op de gebruikelijke wijze voor versterking van het ma terieel op het Gevers Deynootplein zal zorgen. Met de Ned. Spoorwegen zijn nog besprekingen gaande over het vervoer van concertbezoekers van en naar Rotterdam en andere steden in de omgeving. Het is de bedoeling, dat wederom op vertoon van de avond- retours een reductie wordt gegeven op den toegangsprijs tot de Kurzaal. Gevaarlijk karwei in de Rotter damsche Beurs. Een bom in den kelder. Een groot geluk is het geweest, dat het complex van de nieuwe beurs te Rotterdam gespaard is gebleven. Wel heeft een deel van de hal schade ge kregen, maar verder bleven de ver schillende blokken, waaruit het com plex bestaat, intact en daardoor had men ineens de beschikking over kan toren voor de Kamer van Koophan del, voor het handelsregister, voor particuliere bedrijven en al gauw bleek het ook mogelijk in het nieuwe gebouw de beursbezoekers te ontvan gen. Intusscben was het aan weinigen be- De op den zonnewijzer afgelezen tijd moet met 1 uur 40 minuten vermeer derd worden om den thans geldenden Midden-Europeeschen Zomertijd te krijgen. Als de zonnewijzer 12 uur aanwijst, zal de rand van de scha duw op de rechthoekige plaat den da tum aan wyzen. zwaar was echter, dat de soldaten met hun taille-haken de bekleeding van de stoelen beschadigden. Als tegenmaat regel hiervoor is thans beslist, dat de soldaten, zoodra zij het theater ingaan, hun kwartiermutsen over den taille- band moeten hangen. Of men er in zal kunnen slagen om buiten de concertenreeks, nog andere uitvoeringen of voorstellingen te orga- niseeren, staat nog niet vast. Er wordt echter reeds met vooraanstaande too- neel- en balletensembles onderhandeld. Ook op de Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavonden zal getracht worden de oude reputatie te handhaven. Volgens berichten uit dezelfde bron zou een deel van de eerste divi sie van het wapen der Kon. Mare chaussee, welke divisie nog in haar geheel vermist wordt, eveneens naar Frankrijk zijn uitgeweken en daar belast zijn met het toezicht op de Nederlandsche vluchteling^ De hotels. Tenslotte sprekend over de hotel- exploitatie, deelde mf. Polis nog mede, dat het Grand Hotel, het Hotel Kur- haus en Hotel Rauch ter beschikking der Exploitatie Maatschappij staan. Deze worden dan ook weldra geopend. Men hoopt, dat de verkeersmoeilijk heden geleidelijk zullen verminderen, opdat ook daardoor het badplaatsleven en inzonderheid de Kurzaal-exploitatie en de hotelbezetting direct gebaat zullen zijn. Bij wijze van proef zal het nieuwe ’inlichtingenbureau der V.V.V. aan den Strandweg in Scheveningen voorloopig voor den tijd van één week worden geopend (op werkdagen van 106 uur, tel. 551444). kend, aldus de N.R.Crt., dat er in de nieuwe beurs nog een gevaar school. Onmiddellijk na 14 Mei was dit ge- ontdekt, dat bestond uit een welke door het dak en was gedrongen en te recht was gekomen in een kelder van het blok, dat aan de Meent staat. De ze bom was aan de achterzijde be schadigd, maar niet geëxplodeerd. Duitsche deskundigen stelden een on derzoek in. Het projectiel moest ver wijderd worden. Maar hoe? Demon- teeren ter plaatse zou wegens de be schadiging aan de achterzijde niet goed mogelijk zijn. Tot explosie bren gen kon uiteraard evenmin, want dan zou een groot deel van het gebouw verloren gaan. Besloten werd daarom een soort bak om de bom te metselen en deze vol water te zetten. In dit bassin moest het projectiel eenige dagen blij ven liggen. Tenslotte moest het gevaar echter toch verwijderd worden. Een plan werd ontworpen en Woensdagmiddag is dit tot uitvoer gebracht. Met suc ces! Het geheele beurscomplex en de omliggende panden werden ontruimd. Daarna gingen, onder leiding van een Duitschen officier en een inspecteur van politie 10 hulppolitie-agenten aan het werk. Met een hijschinstallatie en een glijplank werd het projectiel ver wijderd en daarna hangende in een soort draagbaar naar buiten ge bracht. Op omzichtige wijze is dit al les geschied en ook het hierna volgen de transport naar een plaats, waar de bom geen gevaar kan opleveren, ge beurde met de grootst mogelijke voorzichtigheid. Daarna begon de beursbei te luiden ten teeken, dat het gevaar voorbij was en dat men het beurscomplex weer betreden kon. Ten tweede male bleef het groote, thans zoo broodnoo- dige, gebouw gespaard. Dit is een zaak van het allergrootste I belang, niet alleen voor de beteekenis van het Scheveningsche seizoen en I voor de breede schare van muziek- I minnenden, die onze stad en haar om- I geving rijk zijn, maar vooral ook voor het behoud van het Residentie-orkest, aan welks voortbestaan door de Kur zaalconcerten een krachtige bijdrage i wordt geleverd. Het Residentie-orkest en de Maat schappij Zeebad Scheveningen hebben in onderling overleg en vo«r gezamen lijk risico de exploitatie der zomercon- certen in de Kurzaal georganiseerd. Deze zullen als gewoon plaats vin den, t.w. Woensdagavond solistencon- i eertVrijdagavond symphonieconcert Zondagavond solistenconcert en op de Zondagen matinee’s. De Maandagavon den zijn voor de volksconcerten gere serveerd. Op Vrijdagavond 14 dezer zal openingsconcert plaats vinden onder leiding van den Nederlandschen diri gent Schuurman. Het seizoen zal voor loopig tot September worden voort gezet. Vele symphonieconcerten en solisten concerten zullen staan onder leiding van Carl Schuricht, den te Schevenin gen zoo beminden en populairen diri gent. De concerten zullen verder worden geleid door békende Nederlandsche dirigenten vooraanstaande Nederland sche solisten zullen hun medewerking verleenen. Het is wel vanzelfsprekend, dat in een opzet als de onderhavige en h> tijden als de huidige, zooveel moge lijk aan de Nederlandsche kunstenaars het muziekleven van ons zomerseizoen ■boet worden toevertrouwd. Met volle gerustheid kunnen de resultaten wor den afgewacht. Het niveau der zomer- eoncerten wordt op het hooge peil, "'aarop het in de laatste jaren stond, gehandhaafd. De bekende musicoloog A. de Wal heeft zich bereid verklaard, één- of tweemaal per week in den Kurzaal- l°yer een muzikale toelichting aan het klavier tot de uit te voeren werken te De Exploitatie Mij „Zeebad Scheve ningen heeft op de Pier een moder nen, grooten zonnewijzer geplaatst, welke ontworpen is door den heer W. G. ten Houte de Lange, adj.-di recteur van het Zeiss Planetarium van de Haagsche Courant. Het begraven van gesneuvelde militairen De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van Binnenland- sche Zaken, heeft een rondschrijven gericht aan de burgemeesters omtrent het begraven van gesneuvelde militai ren. Hierin wordt er op gewezen, dat de lijken van militairen in eerste in stantie moeten worden overgebracht naar een gewone begraafplaats in de gemeente, waar zij worden aangetrof fen, of waar zij voorloopig zijn begra ven. Eerst nadat zij zijn geïdentifi ceerd, enz. kan verlof worden verleend het lijk van een militair over te bren gen naar een begraafplaats in een an dere gemeente. Omtrent het in bepaalde gevallen verkrijgen van een bijdrage in de kos; ten van overbrenging moet voor elk geval afzonderlijk overleg worden ge pleegd met het departement van Defen sie (Vie afd.). In het algemeen komen deze kosten ten laste van hen, die het verlof tot overbrenging hebben ver zocht. inpoldering betreffen, Hoogstraat als Schieland’s kunnen vervallen, inclusief Korte Hoogstraat en Schiedamschedijk. Het eeuwen oude euvel der bij hoog water telkens onderloopende stadswijk zou dan voor goed zijn opgelost en tevens de puzzle der telkens weer noo- dige dijkophooging binnensteeds, iets wat in Schiedam reeds enkele jaren ge leden gebeurd is. Ook daar werd de waterkeering naar den rivierkant ver legd. De oude toestand zou toch niet meer te herstellen wezen. Een eerste eisch wordt in elk geval verbreeding van het dijklichaam en verlegging van alle lei dingen er naast. Dit alles zou zóó groote kosten mee brengen, dat een verlegging van de waterkeering naar de rivierzijde reeds daarom aanbeveling zou verdienen. Provinciaal comité voor hulp in Zeeland. Onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman, waarnemend commissaris der Koningin in Zeeland, is in die pro vide een provinciaal comité opgericht, dat zich o.a. ten doel stelt een schakel te zijn tusschen het landelijk comité en de plaatselijke comité’s, die in de mees te geteisterde plaatsen zijn gevormd. Het provinciaal comité neemt de lei ding op zich voor het verdeelen der goederen, welke in zoo groote mate van heinde en ver worden toegezonden. Het adres van het secretariaat en het penningmeesterschap is Houtkade 11 te Middelburg. Het comité heeft zich reeds tot alle gemeenten in Zeeland gewend met het verzoek om opgave te doen van benoo- digde gelden en goederen en het zal ook gaarne individueele aanvragen ont vangen. Zij, die goederen beschikbaar hebben, kunnen er kennis van geven aan het comité. Vooral mannenkleeren en huisraad zijn naast alle andere za ken zeer gewenscht. het orkest en van het Scheveningsche muziekleven te handhaven. Ander amusement. Het amusementsbedrijf zal, overeen komstig het streven om, waar exploi tatie mogelijk is, deze ook aan te vangen, zooveel als. in het vermogen ligt, worden hersteld. Wij berichtten reeds, dat het Cor Ruys-ensemble van 14 dezer af in het Kurhaus-Cabaret zal optreden. Het Solarium van het Palace-Hotel en de Palace Bar zullen, dank zij de mede werking der Duitsche autoriteiten, op de gewone wijze voor het publiek toe gankelijk zijn. Het is de bedoeling daar ook weer een band te laten op treden. Wat overigens de muziek in de bad plaats betreft, het Palace Café zal naar alle waarschijnlijkheid evenmin zijn strijkje behoeven te missen. Ook in de Pier-rotonde zal een band gaan optredende voorstellingen achterwege. De voornaamste café’s en groote ter rassen zijn reeds in vol bedrijf en naar het uiterlijk is het badplaatsbeeld langs den boulevard even fleurig en levendig als voorheen. De Foyer van het Kurhaus komt eveneens, zooveel mogelijk op de ge bruikelijke wijze, in exploitatie. Om trent het Palais de Danse is nog geen besluit gevallen. Het badbedrijf wordt, als vermeld, morgen reeds geopend. Verscherpte controle op vreemdelingen Het D.N.B. meldt uit Boekarest Als gevolg van de verscherpte con trole op vreemdelingen in het petro- leumgebied, hebben de Roemeensche autoriteiten een aantal verdachte per sonen over de grens gezet. Deze perso nen hadden zich onder het voorwend sel volontairs te zijn, in grooten ge tale ingedrongen in de EngelschNe derlandsche Mij. Astra-Romana. Tot dusver is zeven Engelschen en drie Nederlandschen staatsburgers aange zegd, het land binnen 24 uur te ver laten. het doorgaan mogelijk te van de oude waardoor de waterkee- Een dramatische fietstocht van 800 kilometer Bij een nieuwe op 5 Juni gehouden controle is gebleken, dat op dien dag nog ongeveer 2000 Bredanaars niet van de vlucht in hun woningen waren teruggekeerd. Te Ginneken en Prin- cenhage, waar de vermisten nog niet zijn geregistreerd, wordt hun aantal geschat op ongeveer 1000, zoodat het totale aantal vermisten nog ongeveer 3000 zou bedragen. Daar de vluchtelingenstroom vrij wel opgehouden heeft te vloeien vreest men, dat een groot deel der nog vermisten in Midden- en Zuid-Frank- rijk is terecht gekomen en dus voors hands in de onmogelijkheid zou ver- keeren, naar Nederland terug te keeren. De laatst binnengekomen groepjes vluchtelingen blijken steeds verder weg te komen en verscheidene groe pen hebben midden in den strijd ge zeten. Zelfs waren er, die van Arras en Amiens kwamen. Een zeer avontuurlijke reis maakte de Bredasche familie F., welke op eersten Pinksterdag met 9 personen op 8 fietsen de vlucht nam, lezen wij in de N.R.Crt. De bejaarde moe der, die slecht ter been is en niet fietsen kan, werd daarbij op den bagagedrager van een der rijwielen medegevoerd. Deze familie is, na te Westmalle door de terugtrekkende Franschen onder vuur te zijn geno men, via Antwerpen, Gent, Brugge en Oostende doorgereden naar Duin kerken, waar het evenmin veilig was. Dus werd doorgefietst naar Calais, waar men de stad niet binnen mocht en doorrijden moest naar het plaatsje Bergeux. Na twee dagen moesten de vluchtelingen ook daar weg en zoo ging het verder naar Boulogne. Daar heerschte voedselgebrek en voor een brood moest men 3 tot 4 uur in de rij staan. Drinkwater moest betaald worden. Tot overmaat van ramp werd Boulogne gebombardeerd, waarbij de schuur, waarin de vluch telingen vertoefden, in brand werd geschoten. In allerijl werd de vlucht voortgezet naar St. Omer, waar even eens de strijd in vollen gang was. In het dorpje Lumbers brachten de 9 vluchtelingen, die op dat oogenblik niet verder konden trekken, vier da gen door in de kleedhokjes' van een voetbalveld, waar zij uit Duitsche veldkeukens van voedsel werden voor zien. Bij de doorbraakpoging der Fran schen. werd ook Lumbers strijdtooneeL De vluchtelingen reden daarop 80 km. terug naar Arras, dat reeds in handen der Duitschers was. Het leed was toen practisch geleden, zij het ook, dat de kortste weg naar Breda via Doudi, Lille en Kortrijk niet ge nomen mocht worden. De 9 vluchte lingen moesten den weg nemen via Cambrai, Valenciennes, Mons, Brussel en Antwerpen naar Breda, welke plaats zij 23 dagen na den aanvang van hun vlucht weer bereikten. In dien tijd hebben zij per rijwiel een afstand afgelegd van ruim 800 km., hetgeen gezien het tekort aan voedsel en de zware bepakking van de rijwielen een topprestatie kan wor den genoemd. Avonturen van Bredanaars De eerste winkelplannen. Zeshonderd vierkante meter grond voor 1. Er komt thans ook teekening in de Rotterdamsche noodwinkelplannen. B. en W. hebben de verdeeling van den grond opgedragen aan den heer Corn. Effers, die secretaris is van het be stuur der voor dit doel vereenigde Rotterdamsche architecten. De Bijen korf komt op de stoep voor het oude gebouw. Op den Coolsingel komen kleipé café’s en dito winkels. De win keliers van den Blaak hebben zich ver- eenigd om daar weer gezamenlijk te beginnen. Bij Dijkzigt zullen velen groote magazijnen zich vestigen, die tegen een recognitie van 1 in totaal ongeveer 600 vierkante meters grond tot hun beschikking krijgen. Zoowel langs de Jongkindstraat als langs de Mathenesserlaan zullen deze hulpge bouwen stichten, al deze niet met een verdieping. Voor het kopterrein tusschen den Nieuwen Binnenweg en de Breitner- straat zijn ongeveer 100 gegadigden. Daarom wordt dus geloot. Ook in Blijdorp bij den Walenbur- gerweg komt zoo’n centrum van groote zaken. De Hema en de Galeries Modernes zullen daar elk een hoek bebouwen en nog andere bekende Rot- terdajpsche firma’s gaan zich daar vestigen. Dit wordt daar dus ook weer een winkelcentrum, want ook bij het gebouw St. Homobonus zullen winkels gebouwd worden. Op het Beursplein gaat o.a. de Cen trale Handelsvereeniging, die in de nieuwe vischhal zat, een tijdelijk ge bouw stichten. Ook andere zaken van dezen aard zullen zich daar vestigen. Er zijn voor deze bouwerijen materia len uitgetrokken en gereserveerd en men rekent op het oogenblik, dat met September a.s. reeds heel wat gereed zal zijn. geven. De toegang tot deze voordrach ten is vrij. Dinsdag a.s. om 3 uur vindt de eerste plaats. In afwijking van andere jaren wor den thans geen seizoen-abonnementen verkocht, maar in de plaats daarvan komen er maand-abonnementen tegen verminderden prijs en wel 8 gulden. Zooals altijd vallen de volksconcerten buiten het abonnement, doch zij geven toegang tot de Zondag-, Woensdag- en Vrijdagavondconcerten, benevens tot de matinée’s op Zondag. Schiedamschedijk en Hoogstraat overbodig Schieland’s gemaal aan de Admira- Rotterdam, dat zware averij opliep, is sindsdien gespaard en functioneert weer, zoodat de bemaling van het hoogheemraadschap geen ge vaar meer loopt. De sluisdeuren aan de Vlasmarkt zijn boven water ver brand evenals de uit voorzorg aange brachte stutbalken. Een noodafsluiting is nu aangebracht en daar de Delft- schevaart toch vol puin ligt, is dé vaart daar voorloopig afgesloten. Of de Vlas markt sluis in de toekomst behouden zal blijven, is echter één der proble men, die samenhangen met de geheele toekomstige verandering van de bin nenstad. Immers daarbij zal naamste vraagstukken van practischen aard de havenwijk In den schoonsten voor-zomer, dien we sinds vele jaren beleven, onder klate renden zonneschijn, die een badplaats, meer dan eenig ander vacantie- en recreatie-oord behoeft om te floreeren, gaat Scheveningen het seizoen tegemoet. De inzet is anders, dan wij gewoon zijn. Veel, wat in het verleden als vaste pun ten op het programma verscheen, is voorloopig achterwege moeten blijven of in het onzekere gelaten. Maar, en hierop wil’en we al dadelijk de aandacht vestigen, de energie, waarmee ook onder de gewijzigde omstandig heden, de zaken worden aangepakt, is dezelfde gebleven. Er is zelfs van een, zij het gematigd, optimisme en enthou siasme sprake en in elk geval van goe den moed en redelijk vertrouwen, ge baseerd op de overtuiging, dat dezelfde volkskracht, die zich doet blijken in het snelle herstel van het algemeene volks leven na den slag, ook getoond zal wor den in de recreatie, waarin Scheveningen haar bijdrage zal leveren, zoo ruim als de omstandigheden ook maar eenigszins mogelijk maken. De heer Adama Zijlstra maakte met voldoening gewag van de medewer king, welke van de zijde van de Ne derlandsche dirigenten en solisten werd ondervonden om het doorgaan der concerten zooveel mogelijk te ver zekeren. Hij voegde er voorts aan toe, dat, indien de gelegenheid bestaat om bui- tenlandsche krachten te engageeren, deze zeker zal worden benut. Alles zal worden gedaan om de standing van gss

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9