STADSNIEUWS VERLENGING VAN BENZINEVERGUNNINGEN DERDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 JUNI 1940. e II Flinke nindvleeschresenre aanwezig Op Huize Doorn Autobus-diensten TOESTAND BIJ HET ONDERWIJS WORDT STEEDS BETER OPENBARE VERKOOP VAN LEGERPAARDEN Inventaris evacuatie-noodtehuizen te Rotterdam HET AANTAL RIJWIELDIEF STALLEN BIJNA VERDUBBELD i e d 3 Naar Frankrijk uitgeweken Bredasche vluchtelingen Groote belangstelling van de landbouwers Steun aan slagers in de door den oorlog getroffen streken Deviezenbescherming Predikbeurten De vleeschvoorziening van ons land BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN Benoemingen by het Rüks- commissariaat Practisch alle kinderen weer naar school RECLAMES. op i een zou A. W. wordt Geb. 10.30 uur in Ex-keizer dezelfde Vacantiehuis „Zonneweelde”. De Ned. Chr. Reisvereeniging heeft bericht ontvangen, dat het vacantiehuis „Zonneweelde” door de militaire auto riteiten is vrijgegeven. Het is geheel on geschonden en verkeert in uitsteken den toestand. Het ligt in het voorne men, onvoorziene omstandigheden voor behouden, „Zonneweelde” te heropenen op Zaterdag 29 Juni a.s. t 1 t 1 Dinsdag en Vrijdag wederom verkoop van paarden. Dinsdag en Vrijdag a.s. zal bij het Algemeene Paardendepót op Houtrust te 11 uur een verkoop worden gehou den „van ongeveer 60, voor het leger ongeschikte paarden. Deze worden in de allereerste plaats ter beschikking gesteld van landbou wers, die bij het begin van de mobili satie hun paard aan het Rijk hebben afgestaan. De desbetreffende vorde- ringsbewijzen dienen voor 10 uur ten stafbureele van het Algemeene Paar dendepót op Houtrust te worden over gelegd. wil men van zijn voorkeurs recht bij den verkoop gebruik kunnen maken. ven kolen konden worden aangevoerd. De behoefte van de melkfabrieken aan kolen kon vóór zes weken worden ge dekt. Nieuwe regelingen worden ontworpen. Het is in verband met de tijdsomstan digheden noodzakelijk gebleken, op korten termijn met tijdelijke afwijking van de wet autovervoer personen, systematische wijzigingen en beperkingen aan te bren gen in het verkeer door middel van auto busdiensten, waarbij zooveel mogelijk zal moeten worden gestreefd naar samenwer king tusschen de autobusdiensten onder ling en aansluiting op de spoor- cn tram- wegverbindingen, welke tot stand konden worden gebracht. De commissie vergunningen personen vervoer zal de vereischte regelingen ont werpen; haar leden zullen daartoe de verschillende districten der Rijksverkeers inspectie bezoeken om met den Rijks- inspecteur van het verkeer, met gemeente besturen en met autobus- en tramweg- ondernemingen besprekingen te voeren. De genoemde besturen en ondernemingen zullen hiervan tijdig per telefoon door den Rijksinspecteur in kennis worden gesteld. BEPERKT IN DE VERNIEUWING VAN UW GARDEROBE? GEEN NOOD! LIPS stoomt of verft Uw Costuums, Japonnen, Jassen, Mantels enz. als nieuw tegen tarieven van vóór 10 Mei j.l. 1568 FRUITWEG 28 TELEFOON 392255 zélf een en Minder varkensvleesch In „Vee- en Vleeschhandel” komt een uitvoerige beschouwing voor over de positie van Nederland. Het blad zegt o.m.: Het is een feit, dat de veevoedervoor- ziening zorgen zal baren. Aan den anderen kant vallen de voor Juni vastgestelde voedernormen voor de varkenshouderij nogal mee. Toch is het haast wel zeker, dat in de toe komst speciaal de varkens en de pluim- veestapel zeer beperkt zullen moeten worden. Dit beteekent echter nog geenszins, dat daardoor de binnenlandsche voor ziening gevaar loopt. Men moet n.l. wel bedenken, dat ons land aan zuivel en vleesch belangrijk meer produceerde dan voor eigen gebruik noodig was. Van onze jaarlijksche melkproductie van vijf milliard k.g. werd tot dusver ca. 40 pCt uitgevoerd, waarvan het grootste deel naar Engeland. Onze melkproductie zou dus nog al wat kun nen dalen alvorens de binnenlandsche voorziening in het gedrang zou komen, ook al moet men er rekening mee hou den, dat aan de productie van marga rine en plantaardige vetten wel goed deels een eind zal komen. Bovendien hebben we ook nog altijd onze reuzel als vervangingsmiddel. De laatste jaren bedroeg de varkens- vleeschproductie circa 200 millioen k.g- per jaar. Hiervan werd circa 35 mil lioen k.g. uitgevoerd. Van dezen uit voer van 35 millioen k.g. was ongeveer 30 millioen k.g. voor Engeland bestemd (bacon) en deze hoeveelheid is dus thans ter beschikking gekomen. Dit be teekent, dat de varkensvleeschproduc- tie met ongeveer 20 pCt. kan dalen, voordat dit op de binnenlandsche markt merkbaar zal zijn. Waarschijn lijk echter zal de productie van var- kensvleesch wel meer dan 20 pCt. be perkt moeten worden, zoodat dus ook het verbruik hier te lande zal moeten dalen. Bij het rundvleesch is de situatie anders. Sinds een jaar of vijf is het zoo, dat de heele rundvleeschproductie van circa 130 millioen k.g. in het bin- Het Gemeentelijk Benzinebureau, al hier, Groenmarkt 29, brengt ter kennis, dat aanvragen om vernieuwing van de door dit bureau uitgereikte vergunningen voor het verbruiken van benzine, benzol en gasolie, welke geldig waren tot en met 15 Juni a.s., moeten worden aangevraagd aan bovengemeld bureau, met overlegging van de reeds eerder uitgereikte vergun ning en van het noodige bewijsmateriaal. Het bureau is dagelijks geopend van 9 tot 5 uur en Zaterdags van 9 tot 3 uur. Aanvragers, wier naam begint met de letters A tot en met F moeten vernieu wing aanvragen op 12 Juni; letters G tot en met L op 13 Juni; letters M tot en met S op 14 Juni; letters T tot en met Z op 15 Juni a.s. Volgnummers voor nieuwe aanvragen en verlengingen worden tot één uur voor de sluiting uitgereikt aan den ingang van het Gemeentelijke Benzinebureau. Houders van vergunningen, die langer dan 15 Juni geldig zijn, dienen op den vervaldatum of een dag eerder vernieu wing daarvan aan te vragen. Onder de vele geruchten, welke met betrekking tot de verblijfplaats van de nog niet teruggekeerde Bredasche vluchtelingen de ronde doen, is er een volgens welke een groep van enkele honderden ingezetenen der agglomera tie het zou hier voornamelijk men- schen uit Ginneken betreffen vanuit Brussel per trein naar Parijs zou zijn vervoerd waar zij zouden zijn ingekwar- tierd in het Philipsgebouw. Het A.N.P. heeft omtrent dit rucht getracht betrouwbare deelingen te krijgen, doch voegder plaatse beschikt ge- mede- te he men over geen enkele aanwijzing, dat deze men- schen, indien zij er al in geslaagd zou den zijn in Brussel een trein te nemen, inderdaad Parijs bereikt hebben. Het is bijvoorbeeld met te Brugge aange komen Bredanaars voorgekomen, dat zij in den trein werden gezet, doch de zen na enkqje kilometers alweer moes ten verlaten. Het is zeer goed mogelijk, en men acht het zelfs waarschijnlijk, dat het met de hier bedoelde groep evénzoo gegaan is. Er ontbreken op het oogenblik alleen uit de gemeente Breda nog 1200 tot 1300 menschen. In de randgemeenten worden ook nog zeker duizend perso nen vermist. Donderdag heeft de heer A. van Nijnanten, die met de registra tie der nog niet teruggekeerde Breda naars belast is, met burgémeéster B. W. Th. van Slobbe, de maatregelen be sproken, welke genomen zouden kun nen worden om inlichtingen te verkrij gen omtrent de menschen, die nog in Frankrijk of mogelijk in Engeland of Zwitserland zouden vertoeven. O.m. is de mogelijkheid overwogen om te trach ten via de Amerikaansche consulaten in die landen een oproep te doen tot de achtergebleven vluchtelingen, opdat dezen zich aan een centraal punt zou den melden. Op deze wijze zouden wel licht lijsten van de in deze landen aan wezigen verkregen kunnen worden. Van een bakfiets, die gis termiddag tijdelijk onbeheerd stond op de Vaillantlaan, zijn ten nadeele van een be woner van de Hadewichstraat, tien pond koffieboonen en zes pond thee gestolen. Gisterochtend heeft bij de Houtrust- halle-n, waarin het Algemeen Paarden depót gevestigd is, een unieke verkoo- ping plaats gevonden. Een zeventigtal legerpaarden was afgekeurd voor den militairen dienst. Er waren dieren onder die op de verschillende strijdtooneelen zwaren arbeid hebben verricht Aange zien zij echter nog uitstekend geschikt waren voor zoogenaamd stappend werk en de landbouwers in ons land best een paard kunnen gebruiken, besloten de Duitsche legerautoriteiten deze paarden te verkoopen aan landbouwers. Alle dieren waren gemerkt met een zooge naamd Andreaskruis op den hals. Al leen landbouwers kwamen in aanmer king. Bovendien mochten zij niet meer dan een paard koopen, terwijl zij het minstens zes maanden in eigen bedrijf moeten houden. Zij moesten daartoe een verklaring teekenen. Handelaren, werden op deze manier dus uitgescha keld. De verkooping had voornamelijk ten doel die landbouwers te helpen, die door den oorlog zoodanig gedupeerd wa ren, dat zij gevaar liepen hun bedrijf niet meer te kunnen voortzetten. Zooals te verwachten was, bestond er voor deze verkooping zeer groote be langstelling. Zeker vijfhonderd landbou wers uit alle deelen van ons land waren op het terrein, waar de paarden ver kocht werden, bijeen. Reeds lang voor den aanvang van de verkooping waren zij druk bezig met het uitzoeken van de dieren. Om elf uur nam de verkoop een aan vang. De dieren, waarvan de leeftijd varieerde van 12 tot 18 jaar, werden in gezet voor 100 a 125. Meestal kwam er dan nog een 50 tot 100 bij, zoodat de paarden van de hand gingen voor een bedrag van ƒ150 a ƒ200. Een zeer lage prijs, als men bedenkt, dat de dieren voor het landbouwbedrijf nog zeer goed bruikbaar waren. Het bestuur van den Nederlandschen Slagershond te Utrecht heeft speciale aandacht gewijd aan de belangen van de vakgenooten, die door den oorlog hun bezittingen en bestaansmogelijkheid heb ben verloren. Het is begonnen met aanvankelijk voor de getroffen bondsleden een bedrag van 5000 uit de bondskas beschikbaar te stel len. Bovendien worden in de ptm. 150 afdee- lingen van dezen bond voor dit doel in zamelingen gehouden, welke reeds belang rijke resultaten hebben opgeleverd. De gelden zullen zoo spoedig mogelijk aan de getroffenen worden uitgekeerd, opdat in hun allereerste behoeften kan wor den voorzien en hun bedrijven weer op gang kunnen worden geholpen. Wanneer, ook van buiten den Neder landschen Slagershond staande personen en groepen, genoegzame middelen binnen komen, zal worden nagegaan in hoeverre ook vóór ongeorganiseerde slagers iets kan worden gedaan. Het bestuur van den Nederlandschen Slagershond heeft voorts het initiatief ge nomen tot eén steunactie meer in het al gemeen ten behoeve van de in de geteis terde gebieden in nood verkeerende sla gers, waarvoor eveneens regelingen in voorbereiding zijn. i, Assendelftstraai de heer J. Sevens. Gisteren is in het Verordeningenblad een verordening verschenen van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende over gangsmaatregelen op het gebied van deviezenbescherming van 5 Juni 1940. Hierbij wordt bepaald De uitvoering van de bepalingen van het Koninklijk besluit betreffende deviezennoodmaatregelen van 10 Mei 1940 (Staatsblad voor het Koninkrijk der Nederlanden no. 484, Nederland- sche Staatscourant no. 91) berust be halve bij de Nederlandsche ambtena ren, ook bij de ambténaren van het Duitsche déviezenbescherxningscom- mando. Deze verordening tréèdt in werking op den dag van haar afkondiging. Dr. Rabl van de juridische afdeeling wees er, in verband met deze deviezen verordening in de persconferentie van gisteravond op, dat de deviezen-nood- maatregelen, zooals zij indertijd bij Kon. Besluit zijn vastgesteld, blijven bestaan. Men heeft echter een rechts grond aan deze bepalingen willen ge ven, door de uitvoering er van in han den te leggen naast de Nederlandsche ook in die van Duitsche ambtenaren. Ook hier wederom een samenwer king, daar niet de Duitsche instanties de uitvoering hebben overgenomen, dóch deze zijn ingèschakeld naast dé Nederlandsche autoritéiten. Het is de Rijkscommissaris zélf gewéést, op wiens initiatief een en ander is ge schied. Met ingang van 15 Juni a.s. is be noemd tot burgemeester van Andel, Giessen en Rijswijk (N.B.) mr. G. A. Bax; thans reserve le luit, bij de bere den artillerie en voor zijn militairen diensttijd volontair ter gemeentesecre tarie van Barendrecht. Bepalingen zijn vastgesteld inzake looistoffen (eiken- en wilgenbast). Deze stoffen ressorteeren onder het rijksbureau voor huiden en leder. Waaraan nog behoefte bestaat. Het Centraal Evacuatiebureau, Stad- houdersweg 153, Rotterdam, vraagt ons bekend te maken, dat in het vijftien tal evacuatie-noodtehuizen. waarover Rotterdam thans beschikt, nog groote behoefte bestaat aan messen, lepels, vorken, keukenmateriaal, als schuim spanen, lepels, stampers, melkkokers, enz. en borden (diepe, platte en ont bijtborden). Het evacuatiebureau doet gaarne een beroep op stadgenooten en niet-stadge- nooten, die materiaal ter beschikking kunnen stellen. Indien men opgave doet bij den inspecteur der evacuatie- noodtehuizen, mr. H. Willemse, West- plein 2, Rotterdam, zal voor het afha len worden gezorgd. Hulp-actie voor drogisten Kort na de mare, dat verschillende dro gisten te Rotterdam en in andere plaat sen in ons land getroffen waren door hetzij geheel of gedeeltelijk verlies van hun zaak, is het bestuur van de federatie van drogistenbonden een hulp-actie begonnen onder de zesduizend aangesloten drogisten en detail-Verkoopers. De hulp, welke door de erkende drogis ten en detailverkoopers door tusschen- komst van het bestuur van de federatie van drogistenbonden wordt gegeven, zal hoofdzakelijk bestaan in het verwerkelij ken van pogingen zich weer als drogist te vestigen, terwijl reeds aan hen, die van alles beroofd waren, hulp in geld is ver strekt. Ned. Protest, bond, tijdelijk aula 2e gymnasium, Neuhuyskade, 10.30 uur ds. A. E. F. Junod. Onderwerp: „Het Evan gelie van hemel en aarde”. Remonstr. Geref, kerk, 10.30 uur prof. dr. L. J. van Hoik, van Leiden. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. A. Keu ter. Luth. gem., 10.30 uur ds. D. Drijver. Vereen. „Maarten Luther”, Luther- kapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. V. W. F. B. Schmidt, van Schiedam. Waalsche kerk, 10.30 uur dr. Th, A. Eekman. Duitsche kerk, 10.30 uur pfarrer Kaetzke. First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Hoik 9.45 v.m. Eng. 11.15. Onderwerp: „God, de eenige oor zaak en Schepper”. Guldentekst Jeremia 32 17. Duinoordkerk, 10 uur ds. Creutzberg, 10 uur jeugdkerk ouderen, ds. J. J. van de Wall, 10 uur jeugdkerk jongeren, mej. S. S. Heyting. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur dr. J. Schone- veld. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. W. S. van Leeuwen. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. A. Trouw. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samen komst. Spr. de heer E. van Kamp. Onder werp „De Hamerslag”. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 8 uur samenkomst. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur en 5.30 uur ds. Hasper. Chr. Geref gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur er 5.30 uur ds. de Jong; Bilder- dijkschool. Linnaeusstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. G. Molenaar. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur cn 4.30 uur ds. Honkoop. Alles gaat er zijn gewonen gang Vele malen was Huize Doorn, het verblijf van ex-keizer Wilhelm II, een middelpunt, waarop zich de aandacht tvan velen in den lande en ook in het buitenland concentreerde. De Duitsche troepen bezetten ons land, doch in Doorn veranderde niets. Slechts op den Langbroekerweg, voor het Poorthuis, (dat den toegang vormt tot de oprijlaan van Huize Doorn) met zijn typische geveltje, wandelt kalm een eenzame Duitsche schildwacht, die het weinige verkeer naar het „Huis”, zooals de Doornaars zeg gen, regelt. Verder is alles bij het oude geble ven. De post der Rijksveldwacht is nog steeds in het Poorthuis gevestigd en zorgt ervoor, dat geen onbevoeg den het park binnendringen. Op het Huis zelf gaat alles zijn gewonen gang en de bewoners bewegen zich even vrij in en uit als altijd. De ex-keizer maakt zijn wandelingen zoo als vroeger, bracht nog dezer dagen een bezoek aan het naar hem genoemde Rosarium en verheugt zich, naar ons werd verzekerd, in een uitstekende gezondheid. Wilhelm bezit nog precies mate van vrijheid als vroeger en zoo gaat dan ook het dagelijksch leven op Huize Doorn gewoon voort. Niets is er veranderd! Nederlandsche schepen halen kolen uit Duitschland De schoolkindervoeding. Van de „Stichting Schoolkindervoe ding'’ en de „Sint Vincentiusvereeni- ging”, welke beide in samenwerking met de Gemeente de schoolkindervoe ding verzorgen, vernamen wij, dat de kindervoeding weer normaal function- neert. Alle kinderen, die hiervoor in aan merking komen, worden geholpen. Het gaat natuurlijk wel met moeilijkheden gepaard. Zoo moeten de kinderen van eenige scholen naar andere schoolge bouwen loopen of er wordt in twee ploegen gegeten. Het aantal der kinderen, dat aan de schoolvoeding deelneemt, beweegt zich in stijgende lijn. Momenteel bedraagt het ongeveer 8500. De beide bovengenoemde ver- eenigingen werken thans onder hoog spanning. De „Stichting Schoolkinder voeding” kookt ook voor de militairen en voor dakloozen in Rotterdam. De „Sint Vincentiusvereeniging” verzorgt het eten voor 1800 geëvacueerden uit Rotterdam. Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. v. d. Veen en_6 uur ds. J. v. d. Wiel. Chr. belangen, Oranjelaan 26, 10 uur dr. L. D. T. Terlaak Poot. Voorburg. Ned. Herv. kerk (in de Geref. kerk), 10.45 uur cand. A. Sonneveld, 7 uur ds. J. Roodenburg. Kinder kerk (Vreugd nenland wordt opgenomen; export van rundvleesch komt niet voor, integen deel werd regelmatig per jaar wat Deensch en Argentijnsch rundvleesch ingevoerd. Een „export-reserve”, zooals bij het varkensvleesch, hebben we dus bij het rundvleesch niet. Hier staan evenwel een paar andere factoren tegenover. In de eerste plaats is de rundvleeschproductie bij lange na niet zoo sterk van de geïmporteerde voedermiddelen afhankelijk als die van varkensvleesch; zij steunt veel meer op eigen bodemproductie. Bovendien schuilt echter in den hui- digen rundveestapel nog een flinke vleeschreserve. We hebben op het oogenblik 700.000 melkkoeien, ouder dan derdekalfs, tegen vijf jaar geleden 560.000. Deze veroudering kan niet zoo doorgaan. Er komt eenmaal een tijd, dat dit legioen oudere melkkoeien uit de productie moet worden genomen en voor de slachtbank moet worden be stemd; de rundveestapel moet dan weer met jong vee worden aangevuld. Volkstelling uitgesteld In het Staatsblad is opgenomen besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 29 Mei j.l. tot uitstel van de volkstelling, welke dit jaar zou plaats vinden. Ook de be roepstelling en de bedrijfstelling zijn uitgesteld. Giften ten behoeve van de vluchtelingen uit Rotterdam De Regeeringscommissaris voor hulpverleening aan Rotterdam geeft met bijzondeen dank en groote erken telijkheid kennis van sedert 1 Juni ontvangen giften ten behoeve van de vluchtelingen uit Rotterdam. De lijst van giften is dezen keer buitengewoon lang, hetgeen een verheugend ver schijnsel is. Eventueele gelden kunnen worden gestort op gironummer 386000, ten name van „bureau hulpverleening aan Rotterdam Laan Copes van Catten- burch 11” te ’s Gravenhage. Christologische Beweging „Excelsior", Pr. Hendrikplein 15, 10.30 uur openbare godsdienstoefening Spr. de heer C. J- v. Beemen. 13 Juni 8 u. gebedsgenezing voor genezingzoekenden. Soefi-Beweging, Bazarstraat 20. Univer- seele eeredienst, 11 uur. Spr. de heer W. G. van Essen. Onderwerp: „Inner lijke vrede”. Spirit. Ethische Stichting, Prinsessegracht 23, 10.30 u. wijdingsdienst. Spr. mevr. L. G. Knuttel-Koch, van Zeist. Helderz. waarnemingen door mevr. Rosedana. Onderlinge Vereen. Psychisch Leven, Huize Bethel, Spui 166, 10.30 uur wij dingsdienst. Spr. mevr. Melczarek-Tim- merman. 10 Juni, 8 uur, openbare séan- se. 12 Juni 8 uur psych, bloemenseanco. Harmonia „Ken u zelven”, de Ruyterstr. 41, 10.30 uur wijdingsbijeenkomst. Spr. ds. J. v. d Pol. 11 Juni, 8 u., lezing door den heer Zorab over „Het probleem der bezetenheid”. Gegevens omtrent vernietigde of verloren alcoholhoudende dranken en accijns goederen. Vanwege het departement van Finan ciën worden gegevens verzameld omtrent: a. In opdracht van militaire of burger lijke autoriteiten vernietigde alcohol houdende dranken; b. Accijnsgoed, dat op last van eenige militaire of burgerlijke overheid is vernietigd of op eenige andere wijze buiten bereik is gesteld; c. Accijns goed, dat bij fabrikanten of handelaren tengevolge van oorlogsgeweld is verloren gegaan. Het onderzoek wordt tevens uitgestrekt tot belastingzegels, welke tengevolge van brand e.d. zijn te loor gegaan. Boven bedoelde gegevens zijn van belang bij de beoordeeling van de vraag of in gevallen, waarin deswege schade is geleden, af schrijving of teruggaaf van belasting kan worden verleend. Er bestaat geen uitzicht, dat voor be dragen van 25 of minder aan accijns of zegels teruggaaf of afschrijving zal worden verleend. Belanghebbenden, die in één der hier bedoelde gevallen ver- keeren, kunnen zich, voor wat betreft accijnzen, tabakszegels, omzetbelasting- zegels en statistiekzegels, schriftelijk wen den tot den inspecteur der invoerrechten en accijnzen, en voor wat betreft zegels uitgegeven ingevolge de Zegelwet 1917 of de wet op de couponbelasting, tot den inspecteur der registratie en domeinen onder wiens dienstkring zij wonen of ge vestigd zijn. Zulks behoort te geschieden onder bijvoeging van een opgaaf, zoo mogelijk belegd met bescheiden, waar uit de soort, de hoeveelheid, de waarde en c.q. de sterkte, van de goederen zoomede het bedrag, dat voor teruggaaf of afschrij- ving in aanmerking zou kunnen komen, kan worden afgeleid. Bewerking van rubber verboden. Het departement van Handel, Nijver- heid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 10 Juni a.s. alle verleende gewone en extra-vergunningen tot het be- of verwerken van rubber worden inge trokken. De directeur van het Rijksbureau voor rubber is echter gemachtigd onder bepaalde voorwaarden, welke per circu laire aan de ingeschrevene be- of ver werkers van rubber worden bekendge maakt, aan dezen vergunning te verleenen tot het be- of verwerken van rubber. De Rijkscommissaris vóór het be zette Nederlandsche gebied heeft inge volge zijn decreet betreffende den or- ganisatorischen opbouw van de bureaux van het Rijkscommissariaat benoemd tot vertegenwoordiger van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken den gezant Otto Bene tot gevolmachtigde voor de Neder landsche Bank den Ministerial-Direktor voor bijzondere aangelegenheden Staats rat H. C. H. Wohlthat tot chef van de hoofdafdeeling op het bureau van den Rijkscommissaris, den Ministerialrat dr. Hans Piesbergen. De vertegenwoordiger van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, gezant Otto Bene, en de gevol machtigde voor de Nederlandsche Bank, Staatsrat H. Wohlthat staan onmiddel lijk onder de bevelen van Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss-Inquart. Wat betreft de positie van den Mi nisterialrat dr. Hans Piesbergen, die benoemd is als chef van de hoofd afdeeling op het bureau van den Rijks commissaris, is zijn functie te verge lijken met die van chef van de Rijks- kanselarij te Berlijn. Het onderwijs in den Haag, evenals trouwens in andere steden, houdt deze maanden ten nauwste verband met het leger. Komen de soldaten in een school, dan verdwijnen de kinderen daaruit verdwijnen de soldaten, dan vertoonen de kinderen zich er weer. Door de groote troepenconcentraties waren vrij wel alle scholen bezet en het onder wijs was daardoor geheel ontwricht. Langzamerhand is hierin echter verbe tering gekomen. Vooral door het naar huis zenden van de helft van het per soneel van het Nederlandsche leger in het laatst van de vorige maand, zijn weer een groot aantal scholen vrijge komen. Een aantal hiervan is echter nog niet geschikt voor het les geven, daar de lokalen eerst schoongemaakt, ontsmet en ingericht moeten worden. Binnenkort zullen echter ook deze weer beschikbaar zijn. De schoolruim te wordt door de wijkcommissies on- de de andere scholen verdeeld, om zoo veel mogelijk een billijke verdeeling te krijgen. Op het oogenblik is de toestand zoo. dat practisch alle kinderen weer het onderwijs volgen, zij het dan ook in beperkte mate. Doordat ook de mili taire overheid zooveel mogelijk mede werkt met het oog op hergroepeering van de militairen wordt hét steeds beter. Oliën en vetten. Degenen, die nog ongebanderolleerde vetten in voorraad hebben, kunnen zich wenden tot de Zuivelcentrale, afd. marga rine, vetten en oliën, te ’s-Gravenhage, Nassaulaan 6 (en niet zooals gemeld Nas- sauplein) teneinde dien voorraad alsnog gebanderolleerd te krijgen. J. Roodenburg. Kinder kerk (Vreugd en Rust), 10 uur ouderling A. v. d. Spiegel; van Sevenbergestraat 10 uur, ds. A. Hoe- kert. Effathakapel, 3 uur de heer C. Tim mer. Geref. kerk (Laan van Oostenburg). 9 uur ds. P. K. Keizer; 5 uur cand. de Wolf, van Leidschendam. Effathakapel, 10 uur ds. mr. W. S. de Vries, 5 uur ds. P. K. Keizer Noorder- kerk (Bilderdijklaan), 10 uur ds. Keur, van Scheveningen; 5 uur ds. mr. W. S. de Vries. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur ds. C. C. de Kloet, van Purmerend. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Vermet. I Geref. kerk, 10 uur en 5 uur ds. M- Boukema (Heilig Avondmaal). Nederlandsche Rijnschepen zijn weg naar het Roergebied om daar ko len te laden, welke voor Nederland zijn bestemd. Men kan dus verwachten, zoo schrijft de „Deutsche Ztg. i. d. Nie- derl.”, dat reeds zeer binnenkort de meest dringende behoefte aan indus- triékolen kan worden gedekt. De op ruiming van de hindernissen in de groote rivieren maakt reeds goeden voortgang. Uit een textielcentrum wordt door bovengenoemd blad vernomen, dat daarheen reeds ladingen kolen onder weg zijn en ten deele reeds zijn aan gekomen, zoodat de textielbedrijven verder kunnen werken, voor zoover de grondstoffenpositie dat toelaat. Uit Friesland wordt gemeld, dat het kolenvraagstuk, hetwelk de laatste week acuut begon te worden, intus- schen is opgelost, doordat uit een Jia- Het publiek neme zelf de noodige maatregelen Meer dan ooit wordt nu de fiets benut, met het gevolg, dat het gilde zwijntjesjagers buitengewoon actief is. In den laatsten tijd is het aantal rijwieldiefstallen schrikbarend toegenomen, zelfs zóó, dat bijna van een verdubbeling kan worden gespro ken. Het publiek zelf heeft hieraan ook min of meer schuld, door rijwielen on beheerd voor woningen, enz. te laten staan. Met klem wordt er op aange drongen, de fiets zooveel mogelijk bin- binnen te houden, vooral ook tijdens de verduistering, waarbij nog komt, dat een geparkeerde fiets gevaar voor voorbijgangers oplevert. In verband met deze stijging van het aantal fietsendiefstallen heeft de Haagsche politie een speciale brigade in het leven geroepen, om den strijd tegen de fietsendieven aan te binden. Dezen zullen zeker niet met zachte hand worden aangepakt, daar in dezen tijd verstoring van de openbare orde en vergrijpen aan andermans eigendom geen clementie gedoogen. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburg, straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 uur en 6 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem. ,Zuid-West-Buiten. singel 112114, 10 uur en 5.30 uur ds, Vasseur. Evangelisatie „Nazareth”. Fagelstraat22, 10.15 uur heiligingsdienst en 7 uur verlós. singssamenkomst. Ch risten-gemeenschap 18, 10.15 uur en 6 uur i ma, van Amsterdam. Christèn-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver, I nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur I Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, I 10 uur en 7 uur prediking. Pinkstergemeente „Maranatha”, geb. I Trompstraat 25, 10.15 uur en 8 uur samen. I komst. Baptisten-gemeente, kerklokaal van I Dijckstraat 149, 10 uur en 5.30 uur pre. I diking ds. J. B. de Neef, 8 uur jongelie. I densamenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin. nensingel 10, 10 uur prediking ds. J. de Jong, 6 uur Evangelisatie-samenkomsf m.m. van een zangkoor, ds. J. de Jong I 8 uur jongeliedensamenkomst. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten, singel 39, 10.30 uur prediking, ds. B. Fa bric, 6 uur Evangelisatiesamenkomst Oud Baptiste-gemeente, Boylestraat 51, 10.30 uur en 7 uur prediking. Spr. ds. H. v. Osenbruggen. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae. kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad. ventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, eiken Zaterdag 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verscla. lende sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags Adven. tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraatl8, Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen, komst. Zevende Dags-Adventisten, geb. ,Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zaten, dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 uur verlos- singssamenkomst. Leider: lt.-kolonel J, Rawie. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings, samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen- komst. Leider: lt.-kolonel J. Bulterman. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen- komst, 7.30 uur verlossingssamenkomst Leidster: kapiteine F. Staüdt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings- samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen. komst. Leidster: adjudante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. Leidster: kapiteine A. Prost Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossings- samenkomst, Leidster: brigadier M. Sche rer. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Ida- straat 7, H. Dienst, 10 uur Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur dr. J. Koop, mans, van Leiderdorp. Pinkstergemeente, Tholenschestraat 129, 7 uur de heer Zijlstra. Evangelisatie „De Heer zal voorzien”, Wimpelstraat 2, 10 uur de heer Vlaardin- gérbroek en 6 uur de heer W. F. v. d. Berg, van Schiedam. Geref. gem., N. Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 10 uur en 6 uur ds. B. Hennephof. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur leesdienst. Nieuw Hersteld Apost. zendinggemeente, Visschershavenstraat 77, samenkomst 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Leidster: adju dante E. Kickhefer. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur eu 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. J. Sme- lik, 5 uur ds. W. A. Wiersinga. Leyenburg 9 en 11 uur ds. Wiersinga, 5 uur ds. J. Smelik. Vereen, van Vrijz. Godsd. Herv., 10.30 uur ds. J. L. Faber, van Zutphen. Wassenaar. Ned. Hèrv. kerk, (Schoolstraat). 10 uur ds. A. de Voogd, van Delft, 5.30 uur ds. Honders. Kievitkerk, 10.05 uur ds. Honders. Ned. Protestantenbond, 10.35 uur ds. P* Vis.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10