Nationaal Hulpcomité 1940 m De houding Italië van De Duitsche opmarsch Frankrijk a I Belgische vluchtelingen te Maastricht Straatcollecte op 15 Juni of in de daarop volgende week Zaterdag 8 Juni. 17589. 1940. op Italiaansche schepen moeten neutrale havens opzoeken Nieuwe luchtaanval Hamburg Gespaarde landgenooten, geeft met milde hand Cherbourg I gebombardeerd schieden. Er is te dien opzichte een zeer nauwe samenwerking tusschen de X Toelichting. het Het Alexandrië wordt ontruimd Vele vluchtelingen naar Spanje en Portugal Paniekstemming aan de Rivièra dat zich op het oogenblik in de Zuid- amerikaansche wateren bevindt, zal in een haven van Zuid-Amerika blijven. te vervallen. In zeer bijzondere uitzonderingsge vallen zal van het reisverbod kunnen Italiaansche vrouwen en kinde ren keeren naar vaderland te rug. Een groot aantal vrouwen en kinde ren van Italianen, die in Smyrna wo nen, zijn scheep gegaan naar Italië. De „Washington” vaart niet naar Genua. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De heer W. Janke, pers-referent van den staf van den Rijkscommissaris, heeft gisteravond op de persconferen tie een toelichting gegeven op de ver ordening van 6 dezer betreffende het De Bono, opperbevelhebber van zuidelijke legergroepen Maarschalk Emilio de Bono, in specteur van de overzeesche strijd krachten van Italië, zal, naar offici eel wordt gemeld, op 9 Juni het op perbevel op zich nemen van de zui delijke legergoepen. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. reizen naar en het verlaten van Ne- m derland. Deze verordening berust op twee overwegingen. In de eerste plaats wil men vermijden, dat een groote stroom reizigers zich van ons land naar DuitscMand begeeft. Dit geldt zoowel voor toeristen als voor zakenlieden. Eerst moet de nieuwe toestand meer gestabiliseerd worden. Men diene bui tendien niet te vergeten, dat zich in ons land een aantal personen van vreemde nationaliteit bevindt, onder danen van landen, waarmede Duitsch- land in oorlog is. Het is natuurlijk niet gewenscht, dat deze personen zich naar Duitschland kunnen begeven. In de tweede plaats dient eveneens te worden vermeden, dat een stroom van Duitsche toeristen en zakenlieden naar Holland komt. Men wil voorko- men. dat hier voorraden worden opge- kocht door Duitsche handelaren. Men heeft, zooals bekend, reeds verschil lende distributievoorzieningen getrof fen, welke de voedselvoorziening van de Nederlandsche bevolking over een langen termijn waarborgendeze mo gen onder geen omstandigheden in ge vaar worden gebracht. Alle reeds vroeger afgegeven vergun- Volgens mededeelingen van verte genwoordigers van Italiaansche scheepvaartmaatschappijen te New York, aldus het D.N.B, hebben alle Italiaansche schepen, welke zich in volle zee bevinden, uit Rome order gekregen onmiddellijk neutrale ha vens binnen te loopen. In de Ameri- kaansche wateren bevinden zich op het oogenblik slechts Italiaansche vrachtschepen, doch geen passagiers schepen. Het vertrek van het Italiaansche stoomschip „Conte Verde” uit Sjang hai, dat morgen zou plaats hebben, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het Italiaansche vrachtschip „Leme- mé”, dat vandaag naar Triest zou ver trekken, zal in Astoria (staat Oregon) blijven. Het Italiaansche schip „Fella”, De Fransche regeering naar Angoulême? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Rome: De Fransche regeering heeft thans, naar uit Italiaansche berichten blijkt, het plan om naar Clermont-Ferrand te gaan opgegeven en zou thans voornemens zijn den regeeringszetel naar Angoulême te verplaatsen. Scheepvaartbeperking bij de Britsche kust De Britsche admiraliteit maakt be kend, dat van heden af geen enkel koopvaardijschip tusschen zonsonder gang en zonsopgang de kusten en ha vens van het Vereenigd Koninkrijk zal mogen naderen op minder dan drie mijl, behalve wanneer het vaart in ge organiseerde Britsche convooien. Dit bevel verbiedt den doorvarenden schepen niet het gebruik van erkende kustvaargeulen, waar gepatrouilleerd wordt, wanneer de doorvaart het noo- dig maakt binnen de driemjjlszóne te komen. Behalve deze uitzondering moeten schepen, welke zich reeds binnen de zóne bevinden en die voor zonsonder gang hun bestemmingshaven niet kun nen bereiken, bet anker uitwerpen of zich weer buiten de zóne begeven. Schepen, welke zich niet overeenkom stig dit bevel gedragen, kunnen onder WM genomen worden. Talrijke Belgische vluchtelingen uit Luik en omstreken passeeren op hun terugtocht uit West-België on Noord-Frankrijk Maastricht, waar z,e door de bevolking op hartelijke wijze worden verzorgd en verder geholpen, .We fotografeerden. een dergelijk transport, waarbij de Maastrichtsche jeugd zich niet onbetuigd liet Een democratisch Europa, dat het Italiaansche volk gehaat en veracht heeft, kan slechts bestreden worden. Het Italiaansche volk zal den oorlog tegen de pluto-democraten van Londen en Parijs tot het uiterste voeren. Deze oorlog moet voor het Italiaansche volk de oplossing brengen voor de bestaan de territoriale kwesties, die nog steeds door de namen Nizza, Corsica Tunis en Djiboeti nauwkeurig geken merkt worden. Deze kwesties moeten worden opgelost. „Malta aan Italië” werd heden als eisch uitgesproken by de inwijding van het monument voor den stryder voor de bevrijding van Malta uit de Engelsche heerschappij, Fortunato Mizzi. De plaatsvervangende secreta- departement van Binnenlandsche Zaken, FREDERIKS. X Uit Alexandrië (Egypte) wordt ge meld, dat men met de evacuatie van de stad een begin beeft gemaakt ris der ax partij, Mezzasoma, en de vice-gouverneur van Rome, benevens talrijke in Italië woonachtige Malte- zers en naar Italië gevluchte Malte zer nationalisten namen aan de plechtigheid deel. De voorzitter van het Maltezer co mité van actie, de voormalige minis ter van justitie der vroegere nationa listische regeering van Malta, profes sor Mallia zeide: „Thans, nu een nieuwe tijd voor Europa aanbreekt, richten wij armen en tot dusver ont erfden, die een deel vormen van het Italiaansche gezin, een oproep tot het groote vaderland, opdat wij spoedig weer met het vaderland vereenigd zullen worden. De plaatsvervangende secretaris der party, Mezzasoma, legde er vervol gens den nadruk op, dat Malta niet zoo maar een territoriale eisch vormt, maar een heilig recht is, dat Italië ten uitvoer moet leggen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben vijandelijke vliegtuigen wederom een aanval op Hamburg on dernomen. Door het hevige afweervuur der luchtdoelartillerie wierpen de vlieg tuigen, evenals in den vorigen nacht, hun bommen lukraak naar beneden. In de bebouwde kom van Hamburg werd een persoon licht gewond. De bommen vielen voor het grootste ge deelte op onbebouwd weiland. Ook op de verdere omgeving van Hamburg op een klein stadje, werden bommen ge worpen. Hier werden twee woonhuizen getroffen. Een vijfjarig kind werd ge dood, terwijl de ouders zwaar gewond werden. De tweede dag Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van 7 dezer luidt De operaties van het Westelijke Duit sche leger zijn ook op den tweeden dag van den nieuwen slag volgens de ont worpen plannen verloopen. De reeds op den eersten dag in Zuidelijke richting gemaakte terreinwinst werd aanmer kelijk vergroot. De vertwijfelde pogin gen van den tegenstander om de Wey- :gand-linie te houden, werden verijdeld. Ook de breedte van het front, waarop de Fransche troepen op eenige punten i verbitterden tegenstand bieden, heeft het tempo van den Duitschen opmarsch i niet vermogen te vertragen. Terwijl zij voortdurend vorderingen maken, strij- ;den de Duitsche troepen op de slagvel den van 1914 en 1918 en zijn er in ge slaagd op het geheele front nieuwe en voor verdere aanvalsoperaties gunstige posities in te nemen. Vijandedijke te genaanvallen, waarbij ook van pantser- eenheden gebruik werd gemaakt, kon den met krachtdadige hulp van het luchtwapen met succes worden afge slagen. In het bijzonder dient gewezen te worden op de actie van het luchtaf weergeschut, dat op den beganen grond wederom verschillende vij andelijke '■pantserafdeelingen vernietigde en op deze wijze opnieuw zijn overwicht te genover de vijandelijke tanks bewees. Duitsche stoottroep nam Fransch bataljon gevangen Van bevoegde zijde wordt aan het D.N.B. meegedeeld Den eersten-luitenant en compagnie- I chef van een bataljon pioniers, Ger- l'hard Voigt, is het op 2 Juni bij de be- I storming van de versterkte plaats Ber- l gues, ten Zuiden van Duinkerken, door dapper en vastberaden optreden gelukt, met zijn stoottroep een Fransch batal- I jon te overweldigen en gevangen te nemen. Den Haag, Juliana v. Stolberglaan 45, voor den wederopbouw, dr. Ringers. resp. te Rotterdam Westplein 12, resp. f OpTOCp VO11 het COTnité De voorzitter van het Nationaal Hulpcomité 1940, mr. dr. K. J. Frederiks, X secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnen- landsche Zaken, heeft den volgenden oproep gericht tot de Nederlandsche 0 bevolking: Landgenooten, Het Nationaal Hulpcomité 1940 organiseert op 15 Juni a.s. of in de daarop volgende week een collecte ter inzameling van gelden voor de slachtoffers X van de ramp, die ons land in de achter ons liggende maand heeft getroffen. X Is een opwekking tot het betoonen van zoo groot mogelijke vrijgevigheid X hier niet overbodig? De Nederlander is immers in het algemeen reeds gaarne tot helpen bereid. Hoeveel te gereeder aanleiding bestaat daartoe thans, nu eenerzijds op groote schaal directe hulp moet worden geboden, X anderzijds het besef meer dan ooit levendig is, dat het hier lasten betreft 4 tot bijdrage waarvan de Nederlandsche volksgemeenschap fie handen ineen behoort te slaan. Wie in de bevoorrechte positie verkeert tot geven in staat te zijn, grijpe X deze gelegenheid met beide handen aan, al ware het alleen reeds om uiting X te geven aan zijn dankbaarheid, dat z y n have en goed gespaard gebleven X zijn. X In alle vormen moet hulp worden geboden. Aan velen moet onderdak, voeding en kleeding worden verstrekt. Talloozen moeten door in het bezit X te komen van giften voor handelsgeld, aanschaffing van voorraad, werk- X kleeding of voorraad, in de gelegenheid worden gesteld opnieuw aan den X slag te gaan. Hiervoor is geld noodig, veel geld. Mogen de bussen der collectanten worden overstroomd door de toevloeiing X der gelden, de lijsten der inzameling niet voldoende plaats bieden voor de X inteekeningen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van Italiaansche eischen - - De „Relazioni Internazionali” geeft de hoofdlijnen aan der Italiaansche po litiek en schrijft o.a.Het Italiaansche volk, staat aan den vooravond van een geweldige gebeurtenis. Van de Fransch-Spaansche grens j meldt het D.N.B. De laatsté vluchte lingen, die uit Parijs zijn aangekomen, 1 deelden mede, dat als gevolg van ’t toe- nemend aantal personen, dat Frank- rijk verlaat en Spanje wil binnenrei- zen, passen naar Spanje of Portugal nog slechts in zeer zeldzame gevallen worden afgegeven. De Spaansche am bassade in Parijs heeft besloten de ac- j ten en stukken van de ambassade er gens in veiligheid te brengen, wegens de onzekerheid van den toestand. Ver scheidene kisten met documenten wer- 1 den naar St. Jean de Luz gebracht, waar zij onder toezicht van een amb tenaar der ambassade zijn opgeborgen Het is mogelijk, dat de acten naar Spanje worden overgebracht uiterlijk 10 Juni tot den Beauftragten X scnieaen- •c,r 1S re aien opziente een zeer nauwe samenwerking tussenen ae j des höheren S.S.- and Polizeiführers, Duitsche autoriteiten, het Nationaal Hulpcomité 1940 en den commissaris Den Haag, Juliana v. Stolberglaan 45, voor den wederopbouw, dr. Ringers. resp. in Amsterdam, Koninginneweg 4, resp. te Rotterdam. Westplein 12, resp. te Maastricht Stationsstraat 9, wen- X den. Elke aanvraag moet volledig met re- denen omkleed zijn. Voor familiébe- X zoek wordt geen reisvergunning toe gestaan, tenzij in buitengewone geval len, als bijv, zeer ernstige ziekte. ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad ƒ3.75- Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. In aanvulling op bet bericht, gis teren uitgegeven door het Opper bevel der Duitsche Weermacht, wordt medegedeeld In den afgeloopen nacht deden Duitsche luchjteskaders aanvallen op een aantal vliegvelden in Mid den- en Oostelijk Frankrijk. Even- als het geval was op de Britsche vliegvelden, moet ook thans met de vernietiging van een groot aantal machines rekening worden gehou den. Ondanks het zware vuur van het luchtafweergeschut werd de haven van Cherbourg met talrijke bommen bestookt. Op het haven hoofd en op de kaden zijn hevige branden en ontploffingen waarge nomen. Met toestemming en medewerking van de Duitsche autoriteiten en van den J Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart persoonlijk is tot stand ge- X komen het Nationale Hulpcomité 1940, onder voorzitterschap van den X secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, mr. K. J. Frederiks, waarin verschillende vooraanstaande Nederlanders zitting hebben genomen. Dit comité zal werken in nauwe samenwerking met het Nederlandsche Roode Kruis en het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden en stelt zich ten 4 doel een inzameling te houden voor de door den oorlog getroffenen, waar- X aan, naar het hoopt, alle banken en zoomede dag- en weekbladen zullen J meewerken, door zich beschikbaar te stellen voor het in ontvangst nemen van giften. Daarnaast zal een groote straatcollecte worden gehouden, waar- X voor de datum voorloopig is vastgesteld op Zaterdag 15 Juni a.s. Allen burgemeesters wordt verzocht- zooveel mogelijk hun medewerking te X verleenen door de vorming van plaatselijke comité’s. Een beroep is even- X J eens gedaan op het Jeugdleiders-Instituut om alle jeugdvereenigingen, on- geacht van welke richting, in te schakelen. Aan de plaatselijke comité’s is buitendien nog verzocht een inzameling te houden door middel van om- X zendbrieven. De innige samenwerking met het Roode Kruis en het Natio- ningen zijn door de verordening komen naai Fonds voor Bijzondere Nooden beteekent, dat van de zijde van deze X twee instellingen geen afzonderlijke collecte is te verwachten. Bij de be- steding der gelden zal gebruik worden gemaakt van de gegevens, waarover X het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden beschikt Zooals men ziet is worden afgeweken. Degenen, die voor X bet streven erop gericht bij de inzameling alle versplintering te voorkomen een nieuwe reisvergunning m aanmer- king wenschen te komen, kunnen zich en zoowel de inzameling, als het besteden der gelden centraal te doen ge- De „Gazzetta del Popolo” meldt, dat zich van de Fransche bevolking een steeds sterker wordende paniekstem ming meester maakt. Te Menton aan de Fransche Riviera, dat door de bur gerbevolking geheel is ontruimd, zijn duizelden Italiaansche burgers, die naar hun land wilden terugkeeren, door de Fransche douane en politie onderzocht, waarbij de brutaalste methoden werden gebruikt. Zij moesten zich vaak geheel ontkleeden. Geld werd hun afgenomen, zoodat duizenden Ita lianen zonder geldmiddelen te Ventimi glia op Italiaansche bodem aankwamen. Deze methoden werden echter niet alleen tegen Italianen, doch ook tegen Zwitsers, Hongaren en vooral tegen Belgen gebruikt. Nu de militaire en politieke toestand steeds erger wordt, maakt zich van de Franschen een toe nemende vreemdelingenhaat meester. Uit Cannes, Antibes, Cap Martin en de andere plaatsen aan de Rivièra, zijn de rijke lieden, die daar hun villa’s hadden, verdwenen. Zij trachten Spanje te bereiken. Amerikaansche stoomschip „Washington’, dat Donderdag Bor deaux aandeed om Amerikaansche vluchtelingen aan boord te nemen, zal naar thans officieel wordt mede gedeeld, in tegenstelling tot de aan vankelijke plannen, niet doorvaren naar Genua, doch uitsluitend nog Lissabon en de lersche haven Galway aandoen. Het Notburgahaus te Neuss weer gebombardeerd. Boven het Notburgahaus te Neuss, dat tot reservelazaret dient, zijn door *ijandelijke vliegers in den nacht van 3 op 4 Juni wederom bommen neer ge worpen. Acht bommen sloegen in de öabijheid van het lazaret in. Het Not burgahaus is, zooals bekend is, op 28 Mei om 1 uur 45 des nachts reeds een maal gebombardeerd. Een dergelijke strijdwijze, zoo wordt van bevoegde Buitsche zijde vastgesteld, welke de *beest primitieve begrippen van men- tehelijkheid vergeet, zal uitgeschakeld Worden doordat de Britsch-Fransche Aanstichters in hun eigen land onscha- ddyk worden gemaakt Het binnenreizen in en uit reizen uit het bezette Neder landsche gebied verboden Het Verordeningenblad van 7 Juni bevat een verordening van den Rijks commissaris betreffende het in- en uit reizen van het bezette Nederlandsche gebied. De verordening bepaalt 1. Het binnenreizen in- en het uit reizen uit het bezette Nederlandsche gebied is verboden. 2. In bijzondere uitzonderingsgeval len wordt de toestemming voor het binnen- en uitreizen door den Rijks commissaris verleend. 3. (1). Alle tot nu toe door niet-mili- taire autoriteiten verleende vergunnin gen voor het binnen- en uitreizen ver liezen met ingang van 10 Juni hun gel digheid. (2). De bezitters van zulke vergun ningen moeten terstond, uiterlijk ech ter tot 10 Juni 1940, een schriftelijk, terzake gegrond verzoek tot afgifte van een vergunning ingevolge paragraaf 2 indienen bij het bureau van den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied. 4. De voorschriften ter uitvoering van deze verordening worden in op dracht van den Rijkscommissaris door den hoogeren S.S.- en politieleider door middel van interne dienstaanwij zingen gegeven. 5. Deze verordening werkt niet ten aanzien van door de bevoegde militaire autoriteiten afgegeven vergunningen van het in- en uitreizen. 6. Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging. HAAGSCHE COURANT

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1