De groote slag in Frankrijk Nederlandsche krijgsgevangenen weer terug in het vaderland Noorwegen staakt de vijandelijkheden a '1 sa 1940. No. 17590. om Mislukte geallieerde poging aanval te stuiten De oorlog in Noord-Europa geëindigd Meer dan 10.000 man aan de grens met groote blijdschap verwelkomd Maandag 10 Juni. h van Duitsche troepen breiden aanval uit bij Soissons en doorbreken Fransche linies in het gebied de beneden-Seine Aankomst te Enschedé in 45 wagons Hartelijk weerzien in de grensplaatsen ft F .^j PRIJS DER ADVERTENTIËN: o de Pownal in heb- even Voorkomende behandeling Duitschland lucht- gezon- Slag van beslissende be- teekenis. Luitenant Generaal in Frankrijk. Havas meldt uit Parijs, dat luite- nant-generaal Pownal, de chef van den generalen staf van Gort den opperbe velhebber van de Britsche expeditie- troepen in Fankijk is aangekomen. Hij heeft een onderhoud gehad met den generalissimus Weygand en gene raal Georges. het land op te geven en dezen naar buiten het land te verplaatsen. Tevens zal de arbeid voor het herstel van de vrijheid en de rechten van het land worden voortgezet. Duitsche troepen in Narvik, zoo zegt men in deze kringen, hebben met hun daden een nieuw heldenepos in de ge schiedenis geschreven. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Briefkaarten voor familieleden. Bovendien werden aan a-üen brief- tfcaadken verstrekt, waaacg> ae hun familieleden van hun terugfceer in Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. vol- be- dat het front tot dusver niet ge- De koning, de kroonprins en de re geer ing verklaren in een proclamatie dat de harde noodzakelijkheid van den oorlog de geallieerde regeeringen ertoe gedwongen heeft al haar krach ten op andere fronten te concentreeren, waar alle menschen en al het materiaal noodig zijn. De Noorsche troepen, die in een strijd van twee maanden moed en dapperheid hebben getoond, bezitten niet voldoende munitie en jachtvlieg tuigen en kunnen den strijd tegen de Duitsche overmacht niet voortzetten. Maar de Noren nemen aan den strijd op andere fronten deel. Om een ver dere verwoesting der nog ongeschon den gebleven landsdeelen te verhinde ren, hebben de koning en de regeering besloten den raad van het opperbevel te volgen en voorloopig den strijd in PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct Men is in de Zweedsche hoofdstad van meening, dat het besluit van het Noorsche opperbevel vooral is in gegeven door het besef, dat zelfs wan neer men plaatselijke successen in den sector van Narvik had kunnen beha len, dit op het verloop der operaties in haar geheel geen invloed zou heb ben gehad. De overwinningen der Duitsche troepen aan het Westelijk front, zoo verklaart men in politieke kringen te Stockholm, spreken een te duidelijke taal, dan dat men thans in de Scandinavische landen op het uit eindelijk succes der Westelijke mo gendheden zou kunnen rekenen. JDit is waarschijnlijk van beslissenden in vloed geweest op de besluiten van de Noord-Noorsche legerleiding Geheel afgezien nog van de jongste successen der Duitsche marine voor Narvik en van den waarlijk heldhaftigen tegen stand, dien de Duitsche troepen in den sector van Narvik onder uiterst moei lijke omstandigheden geboden hebben. Men gelooft ook, dat de Noorsche le gerleiding de ontoereikendheid van de geallieerde „hulp” zeer duidelijk on dervonden heeft en derhalve niet meer bereid is, nog langer Noorsch gebied in een vrijwel geen kansen biedenden strijd aan de verwoestingen van den oorlog bloot te stellen. Ook moeilijk heden met de ravitailleering zijn wel licht, naar de meening van Zweedsche deskundigen, op het besluit van de Noord-Noorsche legerleiding van in vloed geweest. In Zweedsche militaire kringen geeft men in dit verband uiting aan zijn bewondering voor de presta ties der Duitsche troepen, die ondanks ontzaglijke moeilijkheden door hun taaie volharding een beslissing in h«m, voordeel hebben af gedwongen* Hier en daar hoort men de meening verkondigen, dat koning Haakon en zijn regeering zich wellicht naar Finsch gebied hebben begeven. Tot dusver zijn hierover echter in Noor sche kringen te Stockholm geen nauw keurige mededeelingen te verkrijgen. Het Zweedsche telegraafagentschap verspreidt het volgende uit Trömso afkomstige bericht van het Noorsche telegraafagentschap Het Noorsche opperbevel heeft be vel gegeven, dat de vijandelijkheden Zondagnacht om 12 uur gestaakt moeten worden. Onderhandelaars zijn onderweg. Ook officieren teruggekeerd. In den loop van gisteravond is, geheel onverwacht, nog een tweede trein met ontslagen krijgsgevangenen uit Duitschland te Enschedé aange komen. In dezen trein, welke uit personen rijtuigen bestond, bevonden zich vier honderd officieren en vijftig man schappen. Door de te Enschedé ge troffen maatregelen konden allen onmiddellijk ingekwartierd worden.: De stemming onder de officieren was uitstekend. (Zie verder 3e blad, pag. tJi Londen en Parijs achten mili tairen toestand ernstig. Naar het oordeel van de Londen- sche bladen is de militaire situatie ernstig, maar nog niet wanhopig, al dus meldt het D.N.B. De bladen ko men op voor het zenden van nieuwe troepen en nieuw materiaal naar Frankrijk. De Franschen vechten prachtig schrijft de „Daily Mail’. Wij moeten hun onverwijld elke hulp doen toekomen waarover wij beschikken. De „News Cronicle” rekent op een een spoedige beslissing, daar zelfs de Duitsche troepen een dergelijke in spanning niet zeer lang kunnen houden. De „Daily Telegraph” weert, doorbroken is. Thans moet alles daan worden om de offensieve kracht van de Britsche luchtaanvallen te ver- hoogen en om de Britsche troepen te versterken, die ten Westen van de li nie strijden. Volgens de Parijsche bladen maakt Frankrijk thans een van de meest dramatische perioden van zijn ge schiedenis door. De thans verstrijken de uren zijn van beslissende beteeke- nis. De „Petit Parisien” schrijft, dat het geloof de Fransche soldaten nooit ver laten zal, ook wanneer de stormloop van de Duitsche troepen ongelukki gerwijze de voorposten van Parijs omver zou loopen. In de „Populaire” geeft Blum toe, dat de Fransche troe pen steeds ingewikkelder en doeltref fender wapens gebruiken, doch dat tenslotte alles aankomt op het men- schenmateriaal. Men mag het geloof niet opgeven, dat Frankrijk niet over wonnen kan worden. In de „Journal” probeert generaal Duval aan het ter- reinverlies geen al te groote beteeke- nis te hechten, daar dit verlies over eenstemt met de methode van de Fransche terugtochtsgevechten. Vier zware pantserwagens vernietigd. Van bevoegde militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: J unkers-duikbommenwerpers ben bij de operaties in het Westen bij talrijke aanvallen het oprukken der troepen op den beganen grond ge- tesund. Daarbij gelukte het hun op een plaats vier 32-tons pantserwagens Van den tegenstander te vernietigen. Fransch verzoek om hulp aan Engeland. Naar het D.N.B. uit Rome meldt, pu bliceert Stefani een belangwekkend be richt .van zijn correspondent te San Sebastian, over een dringend verzoek wn hulp, dat Parijs tot Londen heeft gericht. Volgens dit bericht heeft minister President Reynaud, onder den druk van bepaalde parlementaire groepen en Zelfs van president Lebrun, van de re geering te Londen verlangd, dat ter stond troepen, pantserwagens en afweergeschut zouden worden den. Engeland heeft daarop Frankrijk Lten weten, dat het niet in staat is, aan dit dringend verzoek om hulp te Mdoen, daar het al zijn strijdkrachten beslist noodig heeft voor zijn eigen ver dediging, alsmede die van zijn impe rium. Volgens hetzelfde Stefan i-bericht •haken de Britsch-Fransche betrekkin gen een kritiek stadium door. Het af zijdig blijven der Engelschen van den beslissenden slag van Frankrijk, heeft *u het leger, alsmede bij de bevolking, groote ontstemming gewekt. Verschei dene vooraanstaande politici hebben tegenover Reynaud, maarschalk Pétain *n zelfs ook den Franschen president Lebrun uiting aan deze ontstemming kegeven. Terugtrekking van geallieerde troepen Gisteravond deden in Noorwegen en Zweden geruchten de ronde, vol gens welke de Britsche en Fransche troepen in Noorwegen bezig waren zich terug te trekken en de Noorsche koning en de „Noorsche regeering” zich niet meer in het land bevonden. Het Zweedsche telegraafagentschap verklaart in verband hiermede van „gezaghebbende” Noorsche kringen vernomen te hebben, dat het waar schijnlijk is, dat deze berichten waar zijn. kennis konden stellen. Deze kaarten, welke op het terrein aan een tafel konden worden gedeponeerd, werden gratis per eerste gelegenheid ver zonden. Enkelen gaven bovendien te legrammen af, welke direct naar het postkantoor werden gebracht, dat des Zondags tusschen 8 en 9 uur voor telegrafisch verkeer is geopend. Ver scheidene families ontvingen dus reeds vroegtijdig het heugelijke nieuws van hun komst. De teruggekeerde krijgsgevangenen verklaarden in Duitschland zeer voor komend behandeld te zijn. Zij hadden echter behoefte aan schoone onder- kleeren, waarin in Enschedé onmid dellijk werd voorzien.Ze werden eerst aan een medische keuring onderwor- Verklaring van Koht De vroegere Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, heeft gis teren via den zender van Tromsö een verklaring afgelegd, waarin hij o.m< het volgende zeide: Het Storting heeft in de laatste ver gadering van 9 Juni besloten, dat de Noorsche regeering den militairen te genstand moet opgeven. Op 7 Juni werd besloten, dat de koning en de regeering hun zetel buiten de grenzen van Noorwegen zouden kiezen. Generaal Ruge weigerde naar het buitenland te gaan. Koht deelde nog mede, dat de ko ning en de regeering den wensch tot uiting hadden gebracht, dat generaal Ruge, de opperbevelhebber van het leger in het Noorden van Noorwegen, met hen tezamen buitenlands zou gaan. Generaal Ruge heeft dit echter ge weigerd. Hij voert thans de onderhan- delingen met den Duitschen comman dant. Generaal Fleischer volgt den ko ning en de regeering naar het buiten land. veld heeft gebracht. Men gelooft, dat de slag heden zijn hoogtepunt zal be reiken. Parijs verkrijgt steeds meer het aanzien van een in den -oorlog zijnde stad. De evacueering geschiedt op steeds grootere schaak pen door eenige officieren van ge zondheid en een aantal dokters van den gemeentelijken geneeskundigen dienst. Vervolgens werden ze naar de diverse badhuizen gebracht, waarna de inkwartiering bij Enschedésche burgerij volgde. Krijgsgevangenen hoofdzake lijk afkomstig van de grens- bataljons. De 1870 krijgsgevangenen waren Zaterdagmorgen om 10 uur uit een kamp bij Berlijn vertrokken. Hun was medegedeeld, dat ze naar Enschedé zouden gaan, welke bericht groote geestdrift verwekte. Reeds eenige da gen geleden was hun gezegd, dat zij eerlang zouden vertrekken en allen hadden met smart op de aankondiging daarvan gewacht. In de goederenwa gons, waarin ze werden vervoerd, waren banken aangebracht. Onder de krijgsgevangenen bevonden zich sol daten, korporaals, sergeants en vaandrigs, hoofdzakelijk afkomstig van de grensbataljons. Voorts eenige matrozen van Ameland en Schiermon nikoog. Successievelijk zullen de sol daten naar hun haardsteden vertrek ken. Fransche militaire kringen verkla ren, aldus meldt Reuter uit Parijs, dat alle aan het Westelijk front beschikbare Duitsche troepen in den gisterochtend bij het aanbreken van den dag begonnen strijd zijn geworpen. Deze geweldige massa valt aan op een front, dat zich uitstrekt van de zee tot de Argonnen. Men verwacht, dat de slag nog in hevigheid toenemen zal en voor de Franschen, die zich met ge lijke vastberadenheid verdedigen, er een van beslissende beteekenis wordt. De Parijsche bladen, aldus het D. N. B., wijzen op de buitengewone he vigheid en den geweldigen omvang van den aan den gang zijnden slag. Zij ver- heelen niet de ernstige bezorgheid, die het verloop zoowel bij het publiek als in gezaghebbende kringen wekt. Men wijst in het bijzonder op het groote aantal strijdkrachten, die het Duitsche Opperbevel voor den aanval in het Proclamatie van koning Haakon en de regeering Het Zweedsche telegraaf-agent- schap publiceert de volgende mede- deeling van het Noorsche telegraaf agentschap uit Tromsö: jKeo Vijkje -op bat station te Enschedé hij de aankomst der krijgsgevangenen. Voldoening te Stockholm. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Stockholm: Do oorlog in het Noorden van Europa is geëindigd. Dit bericht heeft in politieke kringen te Stockholm geweldig opzien gebaard en tevens onmiskenbare voldoening gewekt. Gistermorgen om 5.07 uur is de eerste trein met 1870 Nederlandsche soldaten in Enschedé aangekomen. Om 7 minuten over 5 stoomde de uit 45 goederenwagons bestaande trein het station van Enschedé binnen. Zoo- dra ze de eerste huizen op Neder- landsch gebied hadden bereikt, hie ven de soldaten een gejuich aan, zoo- dat de bewoners al spoedig van hup komst op de hoogte waren. Het vroege uur ten spijt stroomden de menschen naar het station om de jongens te verwelkomen. De omgeving was af gezet door gemeente- en militaire politie, alsmede door manschappen der marechaussee. De trein werd in twee gedeelten naar het goederenemplacement ge rangeerd, waar de soldaten groeps gewijze uitstapten. Daar waren o.m. verschillende Nederlandsche hoofdof ficieren, alsmede burgerlijke autori teiten, o.w. de burgemeester van En schedé, de heer J. J. G. E. Rückert, ter verwelkoming aanwezig. Met het verlaten van den trein was geruimen tijd gemoeid, daar de in zittenden van eiken wagon op verzoek van de begeleidende Duitsche officie ren eerst moesten worden genoteerd. Daarna marcheerde groep voor groep naar het dichtbij gelegen volkspark. In hagen stond het Enschedésche publiek langs den weg, dat zoodra de eerste groep passeerde, een luid ge juich aanhief, hetwelk door de solda ten even enthousiast werd beant woord. Blijdschap over de behouden terugkomst in het vaderland was op aller gelaat te lezen. Goede verzorging. Het publiek, dat nog voortdurend aangroeide, juichte elke groep geestdriftig toe. Het was naar alle soldaten later verklaarden een buiten gewoon hartelijke en spontane ont vangst, welke diepen indruk op hen had gemaakt. Bovendien hadden het gemeentebestuur en de burgerij van Enschedé al het mogelijke gedaan om de terugkeerende krijgslieden goed te verzorgen. In het volkspark wer den direct sigaretten rondgedeeld, terwijl allen een krentenbol en een beker soep ontvingen. Toen de groote ketels soep arriveerden ging er een hoera op. Het opperbevel der Weermacht deelde gisteren mede: „In den vierdaagschen slag in het gebied van Somme en Oise hebben Duitsche infanterie- en pantserdivisies in nauwe samenwerking met de luchtmacht sterke vijandelijke strijdkrachten vernietigd en andere, die voor een deel vast in den strijd waren gebracht, tot den terugtocht gedwongen. De poging van den vijand, den Duitschen aanval tot iederen prijs tot staan te brengen, is mislukt. In de rich ting van de beneden Seine zijn achterwaarts liggende vijandelijke verdedigingslinies doorbroken en uitgebreide opslagplaatsen en voorraden van den tegenstander buit gemaakt. De luchtmacht heeft de operaties van het leger ten Zuiden van de Somme ondersteund. Stellingen van artillerie en luchtdoelgeschut en colonnes van alle soorten zijn gebombardeerd, concentraties van troepen en pantserafdeelingen ver strooid. Verder naar het Oosten achtervolgen onze divisies den vijand. Aan weers kanten van Soissons is de Aisne onder strijd overgetrokken. Vanmorgen vroeg is ook op andere deelen van het Duitsche front in Frankrijk de aanval ingezet De luchtmacht heeft de haven van Cherbourg opnieuw met succes aange vallen. Verscheidene vliegvelden ten Noorden en ten Zuidoosten van Parijs, alsmede straatwegen en spoorwegen ten Noordwesten van Parijs zijn ge bombardeerd. De vijand verloor giste ren in totaal 58 vliegtuigen en een ka belballon 30 dezer vliegtuigen zijn bij luchtgevechten, 13 door luchtdoelge schut neergeschoten, de rest is op den grond vernield. Negen Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Vliegtuigmoederschip „Glorious” tot zinken gebracht Duitsche zeestrijdkrachten, waaron der de beide slagschepen „Gneisenau” en „Scharnhorst”, zijn op de Noordzee opgetreden, ter ontlasting van de bij Narvik strijdende troepen. Daarbij zijn op 8 Juni door een eskader het Engel- sche vliegtuigschip „Glorious” (22.500 ton) en een vijandelijke torpedojager in den grond geboord. Een tweede es kader vernietigde het 21.000 ton groote troepentransportschip „Orama”, het Engelsche marinetankschip „Oil Pio neer” (9100 ton) en een modernen duikboot jager. Het eskader maakte verder verscheidene honderden gevan genen. De eigen strijdkrachten zetten haar operaties voort. Ook in den nacht van 8 op 9 Juni heeft de vijand boven West-Duitsch ge bied gevlogen. Schade van militairen aard is niet aangericht. Gisteren zijn op verschillende plaatsen aan onze Oostgrens meer dan tienduizend Nederlandsche officieren en soldaten, die uit bun krijgsgevangenschap in Duitsch land zijn ontslagen, in het vaderland teruggekeerd. In de grensplaatsen bevonden zich duizenden familieleden en kennissen, die reikhalzend uitzagen naar deze thuis komst. Het is dan ook te begrijpen, dat èn de terugkeerenden èn de wachtenden elkander met groote blijdschap hebben begroet, na dagenlang in onzekerheid over elkanders lot te hebben verkeerd. Verblijfplaats van koning Haakon nog onbekend Omtrent de verblijfplaats van den Noorschen koning en de vroegere Noor sche regeering doen de meest ver schillende geruchten de ronde. Het waarschijnlijkst acht men het, dat zij zich met Engelsche schepen naar En geland hebben begeven. R'C - Ir COURANT HAAGSCHE Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tek 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 W- I

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1