Gistermiddag deelde Mussolini van het balkon van zijn paleis het besluit mede Italiaansche opinarsch i op Fransch gebied begonnen 01 ■M; 1 J al fel «Si No. 17591. Soldaten offeren o or logs-h ii l[)behoe veilden voor Dinsdag 11 Juni. 1940. Geestdrift in Italië MUSSOLINI’S REDE Oorlogstoestand hedennacht ingegaan Het Italiaansche besluit geestdriftig in Duischland ontvangen De eerste gevechts handelingen Proclamatie van koning Victor Emanuel PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: (w.g.) Adolf Hitler Benito Mussolini de Telegram aan Mussolini den van 2 onze tegen- onze alle bracht in den grooten strijd om de vrijheid en toekomst van onze volke ren. Duce van het fascistisch Italië, aanvaard de verzekering der onver brekelijke strijdgemeenschap van het Duitsche met het Italiaansche volk. Ik zelf zend u als steeds in trouwe kameraadschap de hartelijkste groe ten. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Van 15 regels 1-50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Mussolini begaf de een indrukwekkende Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad /3.75 Buitenland /9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Het Italiaansche besluit telefonisch aan Roosevelt medegedeeld. De ambassadeur der Vereenigde Staten in Frankrijk heeft Roosevelt om 7.53 (Ned.tijd) telefonisch in kennis gesteld van de door Mussolini aange- kondigde oorlogsverklaring. Italiaansche troepen reeds gister avond de Fransche Rivièra binnengerukt De Führer heeft den koning Italië en keizer van Ethiopië een tele gram gezonden van den volgenden in houd: ,,De Voorzienigheid heeft gewild dat wij tegen onze eigen voornemens ge dwongen zijn de vrijheid en toekomst Italianen brengen twee eigen schepen tot zinken. Aan de Spaansche kust bij Gibral tar zijn in reddingsbooten en deels zwemmen^ talrijke zeelui aangeko men van de Italiaansche vrachtsche pen „Numbolia” en „Chelina” (2000 en 10.000 ton). Zij vertelden, dat bei de schepen bij het bekend worden van de oorlogsverklaring in de haven van Gibraltar lagen. Terstond lieten de gezagvoerders de reddingsbooten neer Anti-Italiaansche betoogingen in Londen In Londen en andere Engelsche ste den zijn na het bekend worden van Ita- lië’s deelneming aan den oorlog, tal rijke anti-Italiaansche betoogingen ge houden, waarbij Italiaansche winkels en restaurants het te verduren had den en eenige honderden Italiaansche burgers gearresteerd werden. De Italiaansche ambassade zou vandaag vertrekken. De deuren van de Italiaansche am bassade te Londen zijn hermetisch ge sloten, terwijl de rolluiken zijn neerge? laten. Een lid van den staf der ambas sade weigerde een verklaring af te leggen over het vertrek van het perso neel der ambassade, maar liet dóór schemeren, dat dit vertrek in geen ge val voor heden (Dinsdag) zou plaats hebben. en brachten zij hun schepen tot zinken. Het grootste deel van de bemanning heeft de Spaansche kust weten te be reiken, terwijl andere opvarenden door Britsche patrouillebooten aan de grens van het Spaansche rechtsgebied zijn opgepikt en geïnterneerd. Aan Mussolini heeft de Führer het volgende telegram gezonden: „De wereldhistorische beslissing die gij heden hebt afgekondigd, heeft mij ten diepste bewogen. Het geheele Duit sche volk denkt op dit oogenblik aan u en uw land. De Duitsche weermacht verheugt zich in den strijd te kunnen staan aan de zijde der Italiaansche kameraden. In September van het vorige jaar hebben de Britsche macht hebbers het Duitsche Rijk zonder re den den oorlog verklaard. Zij wezen ieder aanbod tot een vreedzame rege ling van de hand. Ook uw bemidde lingsvoorstel, Duce, kreeg toen een hard „neen” te hooren. De toenemen de miskenning der nationale levens rechten van Italië, door de machtheb bers in Londen en Parijs heeft thans ons, die in wereldbeschouwing door onze beide revoluties en politiek door de verdragen reeds altijd ten nauwste verbonden waren, definitief bijeen ge- Groote betoogingen te Rome en Milaan Stefani meldt uit Rome: De aankon diging, dat de Duce gisteravond zou spreken van het balcon van het pa lazzo Venezia, verspreidde zich als een loopend vuur en electriseerde niet al leen Rome, maar geheel Italië. In alle steden, gemeenten dorpen stroomden de menschen op de pleinen samen om te luisteren naar de woor den van den Duce, die per radio zou den worden uitgezonden. In het begin van den middag werd in geheel Rome spontaan de vlag uitgestoken. Groote menigten fascisten en burgers begon nen naar het palazzo Venezia, dat in zonlicht gebaad lag, te stroomen. Een vurige geestdrift bezielde de massa voor wie het wachten op dit historisch oogenblik iedere seconde meer spanning kreeg. Op alle pleinen in de fascistische huizen, in bars en café’s, overal waren luidsprekers opgesteld, waaruit al de fascistische liederen en militaire mar- schen weerklonken. Om 5 uur waren het piazza Venezia en de omliggende straten reeds geheel met menschen gevuld. Boven hen wap- Verklaring van de Rijksregeering De Duitsche Rijksminister van bui- tenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft gisteravond voor vertegenwoor digers van de Duitsche en de buiten- landsche pers een verklaring van de Rijksregeering afigeftegd, welke over alle Duitsche zenders werd uitgezonden. De verklaring der Rijksregeering heeft den volgenden tekst „De Rijksregeering en met haar het geheele Duitsche volk, hebben met die pe bewogenheid zooeven de woorden van den Duce van Italië vernomen. Geheel Duitschland is op dit histori sche oogenblik vervuld van het gejuich der geestdrift over het feit, dat het fascistische Italië uit eigen, vrij besluit tot den strijd tegen den gemeenschap- pelijken vijand, Engeland en Frank rijk, aan zijn zijde treedt. Duitsche en Italiaansche soldaten zullen thans schouder aan schouder oprukken en zoolang strijden, tot de machthebbers van Engeland en Frankrijk bereid zijn de levensrechten van onze beide vol ken te respecteeren. Eerst na deze overwinning van het jonge, nationaal- socialistische Duitschland en het jon ge, fascistische Italië zal het mogelijk zijn ook onzen volken een gelukkiger toekomst te verzekeren. De garanten van de overwinning echter zijn de oi>- Volgens te New York uit Berlijn ontvangen berichten zijn de Itali aansche troepen om half acht gis teravond (Nederlandsche tijd) de Fransche Rivièra binnengerukt. De Duce zeide Strijders te land, ter zee en in de lucht, zwarthemden der revolutie en der legioenen, mannen en vrouwen van Italië, van het Rijk en van het konink rijk Albanië, luistert. Het uur, dat door het noodlot aan gegeven is, slaat in den hemel van ons vaderland (geestdriftig gejuich). Het is het uur der onherroepelijke beslissin gen. De oorlogsverklaring is reeds ter hand gesteld aan de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk (wederom ont zaggelijk gejuich). Wij trekken ten oorlog tegen de plu tocratische en reactionnaire democra tieën van het Westen, die te allen tijde de ontplooiing van het Italiaansche volk hebben belemmerd en vaak zelfs zijn bestaan hebben bedreigd. De gebeurtenissen der allerjongste geschiedenis kunnen worden samenge vat in deze woorden Halve beloften, steeds dreigementen, chantages en ten slotte als bekroning van dit bouwwerk het verachtelijke beleg door de 52 sta ten van den Volkenbond. Ons geweten is volkomen rustig. Met H is de geheele wereld getuige, dat het Italië van den pijlenbundel heeft ge daan, hetgeen menschelijk mogelijk was, om den storm te vermijden, die Europa teistert. Maar alles was vergeefs. Het zou voldoende geweest zijn, de verdra gen te herzien om ze aan te passen aan de vitale eischen van het leven der vol keren en ze niet te beschouwen als voor eeuwig onaanraakbaar. Het zou vol doende geweest zijn, niet te volharden in de politiek der garanties, die vooral doodelijk zijn gebleken voor al degenen, die ze hebben aanvaard. Het zou vol doende geweest zijn, het voorstel, dat de Führer in October j.l. deed, toen de Poolsche veldtocht een einde nam, niet van de hand te wijzen. Maar dat alles behoort tot het verleden. Wij zijn thans vastbesloten, het hoofd te bieden aan alle gevaren en offers van den oorlog. Een volk is niet waarlijk groot, wanneer het zijn verplichtingen niet als heilig beschouwt en wanneer het zich onttrekt aan de opperste be proevingen, die beslissen over den loop der geschiedenis (geweldig gejuich uit de menigte). Wij nemen de wapens op ter verdedi ging, na het probleem der vastelands- grenzen te hebben opgelost, van onze zeegrenzen. Wij willen de territoriale en militaire ketenen verbreken, die ons in onze zee verstikken, want een volk van 45 millioen inwoners is niet waarlijk vrij, wanneer het geen vrijen weg naar den Oceaan heeft. Deze reusachtige worsteling is slechts een phase in de logische ontwikkeling van onze revolutie. Het is de strijd der arme volkeren, die rijk zijn aan arbeids kracht, tegen de uitbuiters, die verwoed het monopolie vasthouden van allen rijkdom en alle goud der aarde. Het is de strijd van vruchtbare en jonge vol keren tegen de onvruchtbare volkeren, die het verval nabij zijn. Het is de strijd tusschen twee eeuwen en twee ge dachten. Nu de teerling is geworpen en onze wil de bruggen achter ons heeft ver brand, verklaar ik plechtig, dat Italië niet het voornemen heeft, andere vol keren, die aan Italië ter zee en te land grenzen, in het conflict mee te sleepen. Mogen Zwitserland, Zuid-Slavië, Tur kije, Egypte en Griekenland acte nemen van deze woorden. Tijdens een heugelijke bijeenkomst te Berlijn heb ik gezegd, dat men, volgens de wet der fascistische moraal, wanneer men een vriend heeft, met hem optrekt tot het einde. (Gejuich der menschen- menigte voor Hitler.) Wij hebben dat gedaan en wij zullen dit doen met Duitschland, met zijn volk en met zijn zegevierende strijdkrachten. Aan den vooravond van deze gebeurtenis van historische strekking richten wij onze gedachten naar Z.M. den Koning-Keizer. (Geweldig gejuich voor den souverein wederom gejuich voor den Führer.) Het proletarische en fascistische Ita lië staat voor de derde maal recht, krachtig en eensgezind, zooals het nog nooit geweest is. Er is maar één wacht woord, categorisch en bindend voor iedereen. Dat woord doet reeds de ron de en zet de harten in vlam vanaf de Alpen tot aan den Indischen Oceaan Overwinnen. (Toejuichingen.) En wij zullen overwinnen om eindelijk een lan ge periode van vrede met rechtvaardig heid te schenken aan Italië, aan Europa, aan de wereld. Volk van Italië zoo eindigde de Duce te wapen. (De menigte schreeuwtJa, ja.) Toon je hardnek kigheid (de menigte Ja, ja), je moed (hetzelfde antwoord), je dapperheid. De menigte roept voor de laatste maal„Ja” en brengt geestdriftig hul de, die langen tijd voortduurt, aan den Duce. De Koning-Keizer heeft tot Italiaansche troepen in de zone der krijgsverrichtingen de volgende pro clamatie gericht: Als opperbevelhebber van alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, neem ik weer, evenals 25 jaar geleden, overeenkomstig de ge voelens en de tradities van mijn huis, mijn plaats onder u in. Aan den chef der regeering, Duce van het fascisme, eersten maarschalk van het Rijk, ver trouw ik het bevel toe, over de troe pen aan alle fronten. Mijn eerste ge dachte is bij u, nu gij met mij de diepe gehechtheid en totale overgave aan ons onsterfelijk vaderland gaat deelen, en gij u opmaakt om met het verbonden Duitschland het hoofd te bieden aan nieuwe moeilijke beproe vingen, met het onwankelbare ver trouwen die moeilijkheden te boven te komen. Soldaten te land, ter zee en in de lucht, vereenigd met u op een wijze als nog nooit het geval was, ben ik er zeker van, dat uw dapperheid en de vaderlandsliefde van het Italiaan sche volk opnieuw aan onze roemvolle wapenen de overwinning zullen weten te verzekeren. perden vlaggen en weerklonk muziek. Alle winkels waren in het begin van den middag gesloten om den bedienden gelegenheid te geven deel te nemen aan de geweldige betooging. Telkens weer klonk geestdriftig gejuich op het groote plein. Op de aanplakbiljetten was te lezen: De Middellandsche Zee is onze zee, Corsica is Italiaansch, Malta is Italiaansch, Tunis is Italiaansch. Precies om 6 uur verscheen Mussolini op het balcon van het palazzo Venezia, begroet door ontzaglijk gejuich uit de menschenzee. Minstens 500.000 men schen waren bijeen. De betooging werd bijgewoond door den Duitschen ambassadeur, von Mac- kensen, die zich bevond in gezelschap van minister Ciano. Nadat eindelijk de toejuichingen waren verstomd, speelde een militair muziekcorps de volkslie deren der beide verbonden volkeren, waarmede de menigte geestdriftig in stemde. Hiermede werd de historische plechtigheid op indrukwekkende wijze besloten. Zwarthemden en volksmenigte bega ven zich na de groote betoogingen op de Piazza Venezia onder het zingen van nationale liederen naar het Qui rinaal, waar zij den koning-keizer een geestdriftige hulde brachten. Steeds weer klonk het door den duce uitge geven parool: „Overwinnen”, tot ko ning Victor Emanuel in het veldgrijs en met den helm op het hoofd op het balkon verscheen en door de onafzien bare menigte werd begroet met het geroep „Leve de koning-keizer!” Hij dankte van het balkon zijn volk her haaldelijk voor deze bewijzen van vol komen offervaardigheid en vertrouwen in de overwinning. In aansluiting op de rede van Mus solini, die de bevolking op het Dom plein te Milaan kon beluisteren, zijn door de geestdriftige menigte groote op tochten gehouden. Met vlaggen en plak katen trok men onder het zingen van revolutionnaire en oorlogsliederen door de straten naar het Duitsche Huis, waar hoera’s voor Adolf Hitler en Duitsch land werden aangeheven. De consula ten van Engeland en Frankrijk werden door zeer sterke militaire colonnes be waakt cftn incidenten te vermijden. Alle Italianen op Malta en in Honkong gearresteerd. Alle op Malta wonende Italianen zijn door de politie gearresteerd en ge ïnterneerd De in de haven liggende Italiaansche schepen zijn in beslag ge nomen. De autoriteiten in Hongkong hebben terstond na de Italiaansche oorlogs verklaring alle daar wonende Italianen geïnterneerd. De uit Duitschland in Arnhem teruggekeerde Nederlandsche krijgsgevangenen mochten gisteren naar huis. Nadat zij soldij hadden ontvangen, stortten velen een penningske voor degenen, die door den oorlog hulp behoevend zijn geworden. van onze volkeren te verdedigen in den strijd tegen Engeland en Frankrijk. Op dit historische oogenblik, waarop zich onze legers tot trouwe wapenbroeder- schap vereenigen, voel ik mij gedron gen, Uwe Majesteit mijn hartelijkste groeten te zenden. Ik ben er vast van overtuigd, dat de geweldige kracht van Italië en Duitschland de overwin ning zal behalen op standers. De levensrechten van beide volkeren zullen dan voor tijden beveiligd zijn”. (w.g.) Adolf Hitler. Telegram van den Führer aan koning van Italië Interneering van Italianen in Canada. De politie heeft in geheel Canada honderden Italianen gearresteerd en geïnterneerd. Het in de monding van de St. Lawrence-rivier liggende Ita liaansche stoomschip „Capo Noli” (4000 ton) is na de oorlogsverklaring op het strand gezet en door de eigen beman ning in brand gestoken. Mussolini heeft gistermiddag om 6 uur in een rede, van het balkon van het palazzo Venezia te Rome, medegedeeld, dat de Italiaansche oorlogsverklaring is over handigd aan de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk. Om half 5 had de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, in het palazzo Chigi, den ambassa deur van Frankrijk ontvangen. Hij legde tegenover hem de volgende verklaring af: „Z. M. de koning en keizer verklaart, dat Italië zich in staat van oorlog beschouwt met Frankrijk vanaf morgen 11 Juni.” Een kwartier later ontbood Ciano den am bassadeur van Groot-Brittannië, wien hij in gelijkluidende termen mededeelde, dat Italië zich in staat van oorlog beschouwt met Groot-Brittannië. Na de huldebetooging aan het einde van de redevoering van menigte zich naar het koninklijk paleis, waar zij den vorst hulde bracht. ■I 'f TT si COURANT HAAGSCHE 1 I, aan en i t s. 5 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Italië verklaart den oorlog Engeland en Frankrijk

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1