GEMENGD NIEUWS BINNENLAND FIHANCIEEL TWEEDE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 11 JUNI 1940 Het herstel Middelburg van van Na bijna vier weken weer thuis Een van hen omgekomen De veldpredikers ZONNEBADERS OPGEPAST samen- BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Echtgenoote van politie-inspecteur trad kordaat op Stad moet haar eigen karakter houden Koninklijk Nederiandsch Landbouwcomité Slachtoffer door zijn zwager met broodmes gestoken Comité oorlogsschade Binnen vaart 1940 TWIST TE ROTTERDAM LIEP UIT OP DOODSLAG RIJKS-ONTVANGER TE BARNE VELD AANGEHOUDEN HACHELIJKE TOCHT VAN GROEP BREDASCHE VLUCHTELINGEN INBREKER ZAG ZICH ZIJN BUIT ONTRUKT TWEE JONGENS ERNSTIG GEWOND BIJ ONTPLOFFING TE BAARN VER. NEDERLANDSCHE SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJ Verhitte gemoederen Gevaarlijke bezigheid in huiskamer De windmolens in eere hersteld Geen toelatingsexamen voor de Kon. Militaire Academie Een Voedingsraad gesteld De 50-Reichsmark-kassenscheine wettig betaalmiddel Mishandeling van N.S.B.-ers Jongeman door de stralende zon ernstig verbrand Na de inundatie van Zuid-Beveland v. Hulp van uitbetaald laatst laatst uitbetaald G. Slotdiv. 10 totaai op, Springstoffenfabr. Vier slachtoffers in sche kronen 42.80. en Uiteenzetting van den burgemeester van de Zeeuwsche hoofdstad. Nadeelige invloed van het zoute water nog jarenlang merkbaar. Prinses Irene gedoopt Uit Londen komt, naar „De Heraut” schrijft, het bericht dat Prinses Irene daar den heiligen Doop ontvangen heeft De Amsterdamsche politie heeft gis teravond een aantal mannen gear resteerd en opgesloten, die er van wor den verdacht tijdens een relletje op den hoek Weteringschans-Vijzelgracht een colporteur van de N.S.B. te hebben mishandeld. Het onderzoek is nog gaan de, daar vermoed wordt, dat de eigen lijke dader is ontkomen. De mishande ling bleek overigens niet van ernstigen aard te zijn. De colporteur kon, na ver bonden te zijn, naar huis terugkeeren. Hagespraak der N.S.B. De hagespraak der N.S.B. zal indien althans tijdig voor vervoergelegenheden zal kunnen worden gezorgd, op Zater dag 22 Juni a.s. te Lunteren worden ge houden. Deze hagespraak zal speciaal worden gewijd aan de herdenkint van de gevallenen der N.S.B. Dezer dagen deed zich in de woning van den heer de Booij aan den Zandvoort- weg te Baarn een ontploffing voor. Twee jongens van kennissen uit Laren (N.-H.) waren daar in de huiskamer bezig met het vervaardigen van een ontplofbare stof, welke zij bij de vischvangst wilden ge bruiken. Om spoedig een behoorlijke hoe veelheid visch bijeen te hebben, brengt men deze stof in het vischrijke water tot ontploffing, waarna de doode visch boven komt drijven en geschept kan worden. Door onopgehelderde oorzaak is tijdens het samenstellen deze stof tot ontplof fing gekomen. Eén der knapen werd ern stig aan hoofd en handen gewond. Waar schijnlijk zal hij beide oogen moeten mis sen. Op advies van een dokter werd hij naar het ooglijdersgesticht te Utrecht overgebracht. De andere knaap kreeg eveneens verwondingen, doch kan thuis verpleegd worden. De ontploffing was op zeer grooten af stand te hooren en heeft in de woning van den heer de Booij groote schade aan gericht. Vooral in de kamer, waar de jongens met de samenstelling van de ge vaarlijke materie bezig waren, heerscht een groote ravage. Inlichtingen omtrent reizen uit en naar Nederland Men vestigt er onze aandacht dat zij, die ingelicht wenschen te wor den omtrent de bepalingen betreffende het reizen uit en naar Nederland, zich kunnen wenden tot het bureau Drie koningenstraat 4 te Amsterdam. Drieërlei taak. Het Kon. Ned Landbouwcomité hoopt in den arbeid van opbouw en heroriëntee- ring zijn eigen taak te vervullen. Ten eerste zal het onze taak zijn er mede voor te zorgen, dat degenen onder ons, die in het bijzonder inundatie en eva- cuatieschade hebben geleden op een juiste wijze worden schadeloos gesteld. Dan zal er in land- en tuinbouw zooveel mogelijk moeten worden gewerkt. Waar de beschikbare middelen het maar even toelaten: laat zooveel mogelijk werken voor onzen vaderlandschen bodem Tenslotte: tracht uw bedrijf zooveel mo gelijk te baseeren op de voortbrengselen van eigen bodem. Breedvoerig werd vervolgens van ge dachten gewisseld omtrent de betaling van de evacuatie-, inundatie- en oorlogsschade, waardoor het den getroffen boeren moge lijk zal worden hun bedrijven voort te zetten. Besloten werd omtrent deze aan gelegenheid bij het college van regeerings- commissarissen inlichtingen in te winnen. De heerlijke zomersche zon, welke dit weekeinde vele stadsbewoners naar bui ten heeft gelokt, heeft slachtoffers ge- eischt Nog altijd zijn er menschen, die geen maat weten bij het zonnebaden en later in den waren zin van het woord op de blaren zitten. Deze onverstandigheid kan echter zeer ernstige gevolgen hebben, ja zelfs levensgevaar opleveren, zooals een zestienjarige Amsterdammer aan den lijve heeft ondervonden. De jongeman was in Zaandam geweest, had daar- gezwommen en gevaren en niet voldoende acht geslagen op de stralende zon. Des avonds keerde hij naar de hoofd stad terug. Op het Centraal Station werd hij echter onwel en geraakte buiten be wustzijn. Het bleek, dat de jongeman over het geheele lichaam was verbrand. Hij is spoedig overgebracht naar het Binnen gasthuis en daar ter verpleging opgeno men. Zijn toestand is zeer ernstig. Ons land bezit nog altijd 2500 windmo lens, welke thans nu de benzine zoo schaarsch is, uitnemende diensten kunnen bewijzen. Over het algemeen zijn slechts weinig molens door den oorlog geteisterd, althans voor zoover, zij in het midden van ons land waren gelegen. Hoe het in het Zuiden is gesteld, is nog niet bekend. Men is thans geneigd, de bestaande wind molens zoo spoedig mogelijk te moderni- seeren en in bedrijf te stellen. De molen „de Noord" welke staat op het Oostplein in Rotterdam is behouden geble ven, ondanks het feit, dat het stadsgedeel te rondom de molen zeer geleden heeft De molenaar heeft echter bij het begin van den brand de molen los gemaakt en is z.g. vonken gaan malen. De snei rond draaiende wielen veroorzaakten een dus danige luchtstroom, dat ’t vuur den molen niet kon bereiken. Naar wij van bevoegde zijde verne men zal voorloopig geen toelatings examen voor de Koninklijke Militaire Academie te Breda gehouden worden. Volgens net ocrspi onkelijk vastge stelde programma zouden de examens vandaag beginnen in de Ridderzaal. Omdat men niet de beschikking had over de examenlokalen, waren zij eeni- gen tijd geleden uitgesteld tot 18 Juni. Maar thans heeft men besloten, ze voorloopig in het geheel niet te hou den. De trale, vaart-centrale en de Ned. particuliere Sleepvaart-centrale” de drie landelijke centrales der vereenigingen van parti culiere reeders, schippers en sleep- booteigenaren, hebben kort geleden een comité in het leven geroepen het welk, in overleg en in samenwerking met de op dit gebied bestaande instel lingen, hulp en steun wil bieden aan eigenaars van binnenvaartuigen. De kantoren zijn gevestigd in het nieuwe beursgebouw, ingang Roode Zand, b.d. St. Laurensstraat te Rotter dam. Zij, die in de periode 1015 Mei 1940 oorlogsschade hebben geleden aan hun toebehoorende binnenvaartuigen, kunnen zich schriftelijk, doch bij voor keur mondeling, op de daarvoor inge stelde spreekuren (1011 uur en 15 16 uur) tot voornoemd comité wenden. Rijkscommis saris maakt een tocht door Noord- en Zuid-Holland De „Deutsche Zeitung in den Nieder- landen” meldt, dat de Rijkscommissa- ris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, rijksminister Seyss Inquart, Zondag een tocht heeft gemaakt door Noord- en Zuid-Holland, teneinde het land door eigen waarneming te leeren kennen. Hij bezocht o.m. Alkmaar en Amsterdam en bezichtigde tevens den Afsluitdijk. Op verzoek van den burgemeester van Barneveld heeft de recherche te Am sterdam den voortvluchtigen rijksont- vanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, den 62-jarigen F. A. K. uit Barneveld, aangehouden. De ontvanger wordt verdacht fraude te heb ben gepleegd ten bedrage van ongeveer /2000. De fraude zou ontdekt zijn, door dat verschillende ingezetenen aanmanin gen kregen van belastinggelden, die reeds lang voldaan waren. Winstsaldo over 1939 1.801.331,83. Aan het verslag over 1939 van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij is het volgende ontleend: De bedrijfsresultaten over het jaar 1939 zijn niet onbevredigend. Na verschil lende afschrijvingen, waarvan die op de vloot is vastgesteld op 2.000.000 en na toevoeging van ƒ8.949 12 aan de Assu rantie Reserve, van 13.225.15 aan het Reparatiefonds en van 7.698.69 aan het Surveyfonds, blijft een winstsaldo over van 1.801.331.83. Voorgesteld wordt hiervan het primaire dividend van 3 pCt. uit te keeren, waar- mede een bedrag van 525.000 is ge moeid. Na verderen aftrek van een bedrag van 191.449.77, hetwelk overeenkomstig de statuten ter beschikking van den Raad van Beheer komt, en na toevoeging van het onverdeeld dividendsaldo over 1938 ad ƒ46.825.21, blijft er een saldo van 1.131.707.27. Voorgesteld wordt hiervan een bedrag van ƒ350.000 te bestemmen voor uitkee- ring van 2 pCt. extra dividend, voorts een bedrag van 700.000 aan te wenden voor verhooging van de „Reserve voor Vlootvernieuwing” en het restant van 81.707.27 als dividendsald over te bren gen naar het volgend boekjaar. oogen- igeman hand haar deur uitstapte en den zwaren koffer achterop een iets verder staande fiets neerzette, zoo lezen wij in de „Crt.”. Juist toen de kerel wilde wegvluchten, greep mevrouw v. d. Berg den koffer en riep: „Dat is mijn koffer! Hier d’r mee”. En zij hield den koffer zóó stevig vast, dat de dief hem zeker niet meer uit haar handen zou krijgen. Dat zag de dief blijkbaar ook wel in. Hjj liet zelfs zijn fiets in den steek en zette het op een loopen. De kranige vrouw kreeg gelukkig spoe dig hulp van een burger, die den vluch teling over den Overtoom achterna rende. De inbreker koos ’vervolgens de Katten- laan en holde het Vondelpark in, waar hij weldra door twee daar surveilleerende politiemannen kon worden gegrepen. Zij brachten den man direct over naar het bureau Overtoom, waar hij is opge sloten. In de woning van den hoofdinspecteur had de inbreker een waren chaos aange richt. Met een breekijzer, dat later in het Vondelpark werd teruggevonden, had hij de deur geforceerd. Voorts had hij in een zijkamer een bureau opengebroken en daaruit een bedrag van circa f 500 gestolen. Alles wat verder in het bureau lag, was door elkaar gegooid. Vervolgens had de dief alle andere ka mers doorzocht en o.m vrijwel al het ta felzilver uit het buffet gestolen. In een an dere kamer vond de inbreker verschillen de kostbare sieraden, gezamenlijk voor een niet onbelangrijke waarde. Al het gestolene vond de hoofdinspec teur later in den stofzuigerkoffer terug. Toewijzing ruwe olie voor schepen. De toewijzing van ruwe olie voor den Haag en Delft is in handen gesteld van den correspondent van de be- vrachtingscommissie te Delft, kantoor hou dende bij de N.V. Mij. tot Expl. der Olie- fabrieken Calvé-Delft te Delft. Rijkscredietkassen in Antwerpen Gent. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Volgens een bekendmaking in het Rijkswettenblad zijn op grond van de verordening be treffende de oprichting van rijkscrediet kassen in de bezette gebieden rijkscre dietkassen in Antwerpen en Gent ge opend. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT. Koersen voor stortingen op 11 Juni ’40 tegen verplichtingen luidende in: Reichs- marken 75.63; Lires 9.55; Turksche pon den 1.45$, Deensche kronen 36.40; Noor- De slotvoogd van Loeve- stein, jonkheer L. C. van Panhuys, die daartoe door de burgerlijke en militaire autoriteiten is gemachtigd, heeft het slot Loevestein weder voor het publiek toe gankelijk gesteld op de oude voorwaarden. Ten einde een zoo doelmatig moge lijke voeding van onze bevolking te be vorderen. heeft een commissie uit den Gezondheidsraad, Voedingsraad gehee- ten, in samenwerking met de bij de voeding betrokken afdeelingen van de economische departementen, zich voor genomen, op het gebied van volksvoe ding leiding te geven en daarover zoo veel mogelijk inlichtingen te ver strekken. Het adres van den Voedingsraad is Gezondheidsraad, dr. Kuyperstraat 8, ’s-Gravenhage. Het innemen van jachtgeweren. Door het innemen van alle jachtgeweren wordt de bestrijding van de vogelschade aan de gewassen zeer bemoeilijkt. Ge vreesd wordt, dat ernstige schade zal worden aangericht, indien de jachtgewe ren niet weder aan de rechthebbenden worden teruggegeven. Besloten werd om trent deze aangelegenheid overleg te ple gen met den directeur-generaal van den landbouw. Thans bekend, dat allen behouden, zijn. De leger- en vlootpredikant in al- gemeenen dienst deelt ons, in aan sluiting op zijn vorig bericht, mede, dat thans van alle veldpredikers be kend is, dat ze behouden zijn. De reserve-veldpredikers ds. Barger, ds. W. B. Bergsma, ds. J. Gerritsen, ds. M. Onnes en dr. W. L. Slot zijn met de Nederlandsche krijgs gevangenen uit Duitschland terugge keerd; ds. N. J. A. van Exel, die voor een voetverwonding te Dorsten (Westfalen) verpleegd wordt, zal ze ker spoedig volgen. Ook ds. Ph. J. Greeven, die een schouderverwonding had opgeloopen, kon het ziekenhuis te Calais verlaten en bevindt zich als herstellend patiënt weer bij zijn gezin. In een dezer dagen te Middelburg gehouden raadsvergadering heeft de burgemeester mr. dr. J. van Walré de Bordes o.a. medegedeeld, dat de gemeente Middelburg door den oorlog aan haar eigendommen voor ruim 2.500.000 gulden schade heeft geleden, waarvoor zij bij molest is verzekerd. De vertegenwoordiger van den Rijks- dienst voor de Monumentenzorg is te Middelburg aangekomen, aldus het „Handelsblad”. Oatar zijn toezicht zal het puin van het Btadhuis uitgezocht en zullen daarna de muren worden ge stut. Een crediet hiervoor is aanwezig. Ook de architect van den Rijksgebou- wendienst is te Middelburg, waar hij plannen zal ontwerpen voor herstel van de Abdij. De directeur van Ge meentewerken heeft een plan uitge werkt voor den bouw van noodwinkels langs den Dam en de kaden. Dit plan is voorgelegd aan den Regeeringscom- missaris voor den Wederopbouw en wacht thans op zijn beslissing. Van de regeering is de regeling ontvangen voor het verstrekken van oorlogsmo- lestcredieten, voor het weer op gang brengen van door oorlogsmolest ge troffen bedrijven. Wat Zeeland betreft zal het Rijk voorschotten geven aan de Stichting Zeeland 1940, welke, door tusschen- komst van de banken, de credieten aan de getroffen bedrijven zal doen toekomen. Ook voor den bouw van noodwoningen is reeds een plan uitge werkt. Met den definitieven opbouw van de stad zal gewacht worden tot het einde van den oorlog. Inmiddels hebben B. en W. ook hiervoor plannen. Ir. De Ranitz is uitgenoodigd een ontwerp te maken voor het straten plan in het verwoeste gedeelte der stad. Dit plan moet geleidelijk rijpen. De algemeene grondslag er van is, dat Middelburg weer een mooie stad moet worden, zoo mogelijk mooier dan tevoren. De stad moet haar eigen cachet behouden. Van bevoegde zijde wordt erop ge wezen, dat er hier en daar twijfel is gerezen aan de geldigheid van de Reichsmark-kassenscheine ten bedrage van 50 Mark. Daarom wordt erop gewezen, dat deze biljetten in het bezette Neder landsche gebied in betaling dienen te worden aangenomqp. De Reichs-krediet-kasse staat erop vermeld. De voorzijde toont het beeld van een visschersvrouw, de achterzijde vermeldt met groote cijfers links en rechts 50, waartusschen een foto is af gedrukt van de Mariënburg te Danzig. Rede van den voorzitter, den heer H. D. Louwes. Onder leiding van den voorzitter, den heer H. D Louwes, uit Ulrum, werd dezer dagen te Utrecht een vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. land- bouw-comité gehouden. De voorzitter sprak een rede uit, waarin hij o.m. het volgende zeide: Onze eerste gedachte geldt degenen uit onze plattelandsgemeenschap, die bij de verdediging van hun vaderland met zoo- velen uit andere kringen hun leven lieten. Eere zij hun nagedachtenis. Naast de gesneuvelden zijn er de gewonden en de in den geest getroffenen. Moge er voor allen een zoo volledig mogelijk herstel gevonden worden. Wij hebben verder ook tot taak een streep te zetten onder veel uit het verle den. Voor ons allen geldt: Wie de hand aan den ploeg wil slaan, moet niet ach teruit zien. Dat beteekent voor onze boe ren en tuinders en voor huisgezinnen en medearbeiders: arbeiden van den vroegen morgen tot den laten avond, trouw aan den bodem, waarop zij werken, gebon denheid aan de harmonie der schepping. Dat beteekent voor onze organisaties: ver der gaan met dienenden arbeid voor onze bceren en tuinders als maatschappelijke werkers voor hun bedrijven bij leiding, afzet en aankoop, voor de Overheid bij het volvoeren, van haar moeilijk werk. Dat beteekent, ook de werkelijkheid van den totalen ommekeer der economische moei lijkheden en mogelijkheden 'te aanvaarden en ons te richten op die werkelijkheden. Een volk, dat leeft bouwt aan zijn toe komst. Wij zijn nog een volk door het bloed onzer soldaten en den moed der ge troffen burgerbevolking. En omdat wij nog een volk zijn, hebben wij nog een toekomst, die toekomst is van God, maar de arbeid in het heden is van ons. NEDERLANDSCH CLEARING INSTITUUT. Opgave laatst uitbetaalde nummers per 8 Juni 1940: Clearing met Duitschland: laatst uitbe- taald nummer: tegen guldensvorderingen: 880.406; tegen Reichsmarkvorderingen: In Zeeland heeft men tijdens den Duit- schen opmarsch in ons land drie polders op Zuid-Beveland onder laten loopen; den St. Pieterspolder, den polder-Kruiningen en den Tholseinde-polder. Deze inundatie heeft plaats gehad, doordat men de zee sluizen en de speciaal voor dit doel ge bouwde inundatiesluizen openzette. Ge malen zijn er dus niet gebruikt en kun nen ook thans bij het weer droogmaken niet gebruikt worden. De polders in Holland en Friesland hebben in dit opzicht een grooten voor sprong op Zeeland, daar men daar de gemalen nagenoeg 24 uur per etmaal kan laten werken. In Zeeland echter, zoo schrijft de Prov. Zeeuwsche Crt., kan al- leen gespuid worden bij laag water, wat er op neerkomt, dat per etmaal slechts in twee betrekkelijk korte perioden het wa ter geloosd kan worden, perioden, die du ren van enkele uren vóór tot enkele uren na laag water. Nochtans is het de verwachting van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, ir. J. J. van Leeuwen, dat het geïnundeerde land in Zeeland vóór hat einde van deze maand droog zal zijn. Dit ratuurlijk als er niets bijzonders ge- teurt Als het b.v. een week hard gaat rgenen, dan zijn de inundaties aan het e nd van deze maand nog niet droog De t stand is zóó, dat voor het geïnundeer- gebied regen deze maand zeer onge- -nscht is, terwijl men er na deze maand i.aar moet verlangen. Hoe meer regen immers hoe sneller de nadeelen van het zeewater opgeheven zullen zijn. Ir. van Leeuwen verzekerde, dat het land eerst over eenige jaren weer geheel bruikbaar zal zijn. Voor de regeneratie van den bodem is veel tijd noodig. Door de inwerking van het zeewater op den grond verzuurt het later daarop groeien de gras en wordt het droog. Aardappelprijzen. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat de maximumprijzen voor aardappelen voor de week van 10 tot en met 15 Juni 1940 in dier voege zijn vastgesteld, dat de gros siers- en winkeliersaankoopprijzen ƒ0.10 hooger en de prijzen voor den consument gelijk zijn aan de maximumprijzen voor de week van 3 tot en met 8 Juni 1940. Op Zaterdagmiddag werd te Utrecht een bijeenkomst der N.S.B. gehouden, alwaar de leider, ir. Mussert, het ka der der beweging instructies voor den komenden tijd gaf. Ir. Mussert ver klaarde o.a., dat aan de N.S.B. recht zal worden gedaan en dat mishande ling van leden dezer beweging niet ongestraft zal blijven. tegen 17.689/206.187. Clearing met Chili: nummer 1661. Clearing met Turki^»: laatst uitbetaald nummer: algemeene clearingrekening: 4740; bijzondere clearingrekening: 2431 a. Clearing met Italië: Icctct uitbc— nummer: 1766. Behoud van den houtopstand. Artikel 7 der bodemproductiebeschik- king 1939 is gewijzigd in het belang van den houtopstand. De gebruiksgerechtigde van den grond, waarop krachtens een vergunning een bosch of anderen houtopstand geheel of gedeeltelijk is geveld of gerooid, is ver plicht een gelijke oppervlakte als werd ontbloot, overeekomstig de hem door den productiecommissaris voor den bosch- oouw en de houtteelt te geven aanwijzin gen binnen een door dezen te stellen ter mijn na het vellen of rooien te bebos- schen. Van deze verplichting kan de produc tiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt ontheffing verleenèn. Het is verboden aan bosschen en an dere houtopstanden handelingen te ver richten, welke tengevolge kunnen hebben, dat hout op stam wordt gedood. Zaterdagavond is de 18-jarige L. van Dinter uit Oss bij het zwemmen in de Maas verdronken. In het natuurbad „Tinnaarlo” onder Zuidlaren, is Zondagmiddag de 16-jarige Klaas van der Heide uit Groningen bij het zwemmen verdronken. Baders, die den knaap in de diepte zagen verdwijnen, schoten ijlings toe en brachten hem op het droge. Een dokter paste nog kunst matige ademhaling toe. De jongen bleek echter reeds gestorven te zijn. De 20-jarige W. H. uit Utrecht, die Zondag in het natuurbad ,,De Biltsche Duinen”, in Bilthoven, was gaan zwem men, is, toen hij zich in het water bevond, onwel geworden en verdronken. Bij het op dat moment zeer drukke bezoek heeft geen der aanwezigen iets van het ongeval gemerkt en eerst geruimen tijd na de ver drinking stootte een zwemmer in het on diepe bassin tegen een lichaam op den bodem. Een dokter uit Bilthoven paste nog kunstmatige ademhaling toe, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Zondagmiddag is te Hoorn in 't strand bad „Neefjes” bij het baden in het Ijs selmeer de 13-j. zoon van den hger Jir- lings uit Hoorn verdronken. De" knaap, die zich met zijn makkers in ondiep wa ter had begeven, werd plotseling ver mist. Na een paar uur dreggen heeft de politie het lijk opgehaald. Men ver moedt, dat de jongen door kramp is ge troffen. Inventarisatie voorraden specerijen enz. Het rijksbureau voedselvoorziening oorlogstijd maakt bekend, dat, ten behoeve van een voorgenomen inventarisatie en een doelmatige beschikbaarstelling van aan wezige voorraden, met ingang van 9 Juni 1940 het verhandelen en afleveren van specerijen, zoowel in bewerkten als onbe- werkten toestand, geïmporteerde, gedroog de en (of) geconfijte porteerde de wal-, paranoten, amandelen, geraspte nen verboden is. Dispensatiejpl>van dit verbod kunnen worden afgeweven door de Ned. Groen ten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburgh 62 te ’s-Gravenhage. Dit verbod geldt niet voor detailver koop aan den consument. en steun aan eigenaars binnenvaartuigen. Ned. particuliere Rijnvaart-cen- de Ned. particuliere Binnen- Een inbreker, die 's-middags op den Overtoom te Amsterdam opereerde, deed uit de vele huizen, waarop zijn oog was gevallen, een weinig gelukkige keus. Hij koos n.l. de woning van een bekenden hoofdinspecteur van politie. De hoofdinspecteur de heer J. v. d. Berg, was 's morgens naar zijn bureau aan de Spaarndammerstraat gegaan, ter wijl mevr. v. d. Berg later op den mor gen even op visite ging. Toen zij om streeks half één thuis kwam, zag zij op de deur van haar étage eenige moeten, die kennelijk afkomstig waren van een breek ijzer. Zij begreep onmiddellijk dat dit het werk van een inbreker moest zijn, en ge dachtig aan de instructie van een goed speurder, raakte zij de deur verder niet aan, doch liep snel de trap weer af om hulp te gaan halen. Zij bleef echter dicht bij de buitendeur zoodat de dief, zoo hij nog binnen was, moeilijk zou kunnen ontsnappen. Mevrouw stond nauwelijks eenige blikken op haar post toen een jOTi;_ met een grooten stofzuigerkoffer in de Zondagmiddag is in de Brederodestraat te Rotterdam omstreeks kwart voor zes een 38-jarige perser uit een der randge meenten, tengevolge van een woorden twist, door zijn zwager met een mes ge stoken en kort daarna overleden. De chauffeur J K., wonende in de Bre derodestraat, ontving bezoek van zijn zwa ger. Na een gesprek, dat de gemoederen nog al opwond, verliet de zwager het huis. Even later keerde hij echter op zijn schreden terug en begon, woedend als hij was, tegen.de voordeur van K. te trap pen. Deze werd door deze handelingen zoo kwaad, dat hij een broodmes greep, daarmede naar buiten liep en zijn zwa ger ernstig verwondde. Het slachtoffer strompelde nog eenige meter over de straat en zakte toen ineen. Toen hulp kwam opdagen, was het reeds te laat. Het slachtoffer was aan de bekomen verwon dingen overleden. De dader kon onmiddel lijk gearresteerd worden en is op het po litiebureau aan een verhoor onderworpen. Het selecteeren van kippen. De distributie van kippenvoer maakt het noodig, dat het aantal kippen beperkt wordt. Iedere kippenhouder ziet zich dus de taak gesteld, de beste legkippen aan te houden en de minder productieve voor de slacht te bestemmen. Nu is de leeftijd niet beslissend voor goeden leg. Alleen deskundigen zijn in staat de goede leg- sters van de slechte te onderscheiden. In Zuid-Holland is een 5-tal gediplo meerde selecteurs; zij hebben op ver zoek van de V.P.Z.H. daarvoor een cursus gevolgd en stellen hun diensten voor de pluimveehouders beschikbaar tegen een billijke vergoeding. Niet-leden van den bond moeten bovendien een be drag aan den penningmeester der V.P.Z.H. betalen. Men kan zich wenden tot den secretaris der V.P.Z.H., den heer R. K. Smits, Molendijk 39 te Poortugaal, of tot één der selecteurs direct. Deze zijn: J. Snijders, Oranje Nassaustraat 39 te Hillegersberg; J. Verveer, Schuacht 232 te Lekkerkerk; A. v. d. Sluys, Achterweg 13 te Poortu gaal; J. Snoey, Schapengorsduin C5 te Rockanje, en H. Visser, Zinkweg 48 te Oud-Beyerland. Mij. tot Expl. v. Onr. Goed. „Brakke Grond”. Nihil. Continentale Linoleum Union. Voorgest. 5 pCt. Coöp. Grondkapitaalbank v. d. Land bouw U.A. (Utrecht). Nihil. Deli-Batavia Rubber Mij. Div.bew. 18 10 pCt., zijnde 100 - betb. 8 Juni ’40 Ned. Handel Mij., den Haag. „Gemeensch. Eigendom" (Mij. tot Expl. v. Woon- en Winkelhuizen) (’s-Graven hage). Voorgest. 5 pCt. Haven- en Scheepvaartbedr. Div.beW. 31 der aand. - 150 - betb. bij R. Mees en Zn., Haag, en bij de Associatie Cassa> A’dam. Hollandsch-Utrechtsche Verz. Mij. Div. bew. 16 der aand. nr. 1 t.m. 80 - 20 - aand. nr. 81 t.m. 200 - 8 - aand. nr. 201 t.m. 250 - 2 - betb. ten kant, der venn. H.V.A. (Handelsver. Amsterdam). Div. nr. 47 der eert. v. aand. 100 - 19.80 - betb. bij de Kas-Ver., A’dam. De courant De Maasbode (R’dam). Div. bew. 45 - 80 - betb. ten kant, der Mij. Ned.-Indische Spoorweg Mij. Voorgest. Nihil. Nederl.-Noorsche Plantage-Mij. Div. bew. 8 der aand. - 6 pCt. - zijnde 60 N. C. - betb. 8 Juni ’40 - Ned.-Ind. Es- compto Mij., den Haag. Ned. Scheepvaart Unie. Voorgest. Pref. aand. 4 pCt. - gew. aand. 7.6 pCt. „Soekawana” (Cult. Mij.) (A’dam). Div.bew. 32 der aand. A - 15 - div.bew. 4 der aand. B - 22.50 - div.bew. 4 der winstaand. - 7.50 - betb. ten kant, der Venn. Sumatra Rubber-Cult. Mij, Div.bew. 28 der aand. - 10 pCt., zijnde 100 N. C. - betb. ten kant, der Venn. Div.bew. 15 der eert v. 100 - 9.90 - betb. bij de Centr. Trust Cie., A’dam. Ver. Ned Scheepvaart Unie. Voorgest, primaire 3 pCt. - extra div. 2 pCt. Zaterdagavond is weer een groep van ongeveer twintig Bredanaars na een zeer dramatische vlucht van bijkans vier we ken uit Noord-Frankrijk te Breda terug gekeerd. De groep heeft één doode moeten achterlaten en bracht één gewonde mee. MORATORIUM VOOR HET LEVENS- VERZEKERINGBEDRIJF. Zooals bekend is een moratorium vast gesteld voor het levensverzekeringbedrijf, volgens hetwelk lijfrenten volledig wor den uitbetaald, kapitaalsuitkeeringen tot 10 pCt. uitgekeerd en ook beleeningen op een afkoop der polissen geschieden tot 10 pCt. Dit moratorium geldt naar wij vernemen tot 20 Juni. Alsdan zal een nieuwe regeling getroffen worden, waar van men in verzekeringskringen ver wacht, dat de percentages belangrijk - zullen worden verhoogd. DIVIDENDEN. „Apollo” (Stearine Kaarsenfabriek). Div.b. 15 der eert. v. aand. - 60 - div.b. 16 der eert. v. aand. - ƒ83.40 - div.b. 17 der eert. v. aand. - ƒ45.90 - betb. bij de Neder! Handel Mij., R’dam. Balapoelang (Cult. Mij.) (A’dam). Div.b 40 - ƒ110 - betb. ten kant, der Venn. Bandoeroto (Cult. Mij.). pCt. - totaal 20 pCt. Blaauwhoedeveem-Vrieseveem. Nihil. „Goenoeng-Malang” (Cult. Mij.). Div.b. 57 - ƒ250 - betb. ten kant, der Venn. Hollandsche Beton Mij. (’s-Gravenhage). voorgest. 10 pCt. H.V.A. (Handelsver. Amsterdam). Div.b. 80 - 20 pCt. zijnde 100, betb. 7 Juni ’40 - Associatie Cassa, A’dam en De Twent- sche Bk., R’dam en Haag. Mij. voor Volkswoningen. Div.b. 30 - 4 pCt. - betb. bij R. Mees Zn., ’s-Gra- vendijkwal 108. R’dam. Mij. tot Expl. v. Rijstlanden op Java „Michiels-Arnold”. Geen slotdiv. - totaal 7 pCt. Nederl.-Ind. Gasmij. (R’dam) Div.b. 80 -interim div. 1939 - 10 pCt. zijnde ƒ25 per aand. of 100 per bew. v. 4 aand. - betb. 7 Juni ’40, bij R Mees Zn., R’dam en Haag, Nederl. Handel Mij., A’dam, R’dam en Haag en de Associatie Cassa, A’dam. Nederl.-Ind. Gas Mij. (Nat. Bezit v. Aand.) (R’dam). Div.b. 80 - interim-div. 1939 - 10 pCt. zijnde 100 per aand. 1 - betb. 7 Juni ’40 - R. Mees Zn.. R’dam en Haag Nederl. Handel Mij., A’dam, R’dam. Haag en Associatie Cassa, A’dam. Nederl. Aanneming Mij., v.h. fa. H. F. Boersma. De alg. verg, heeft besloten, dat de betaling van het div. over 1939 wordt gewijzigd met dien verstande, dat 7 pCt. direct en de andere helft op na der door het bestuur vast te stellen tijd- stip wordt betaalb. gesteld. Nederl. Bank. Div.bew. 37 der cert. v. - aand. - 54.45 per 1000 - 5-44 per 100 - betb. bij de Kas-Ver. A’dam. Nederl. Springstoffenfabr. (A’d*m) 12f pCt. „Ngredjo” (Cult. Mij.) Nihil. Noordscharwoude Station-Dorp (Spoor lijn). Nihil. „Pagottan” (Cult. Mij.). Slotdiv. 6 oCt 1 - totaal 10 pCt. Pasir Malang (Cult. Mij.). Div.b. 68 - 230 - betb. ten kant, der Venn.. A’dam en bij de Haagsche Commissiebk., Haag. Preanger Landb.-Mij. (A’dam) Div.b. 48 - 400 - betb. ten kant, der Venn. Preanger Regentschappen (Landb. Mij.)» voorgest 11 pCt. Scheveningen (Expl. Mij.). Nihfi Tjilangkap (Cult. Mij 3 pC_ Amsterd. Mij. v. Levensverz. VerptteflW stortingen 25 - onverpl. stortingen 4i pCt. Beekbergen (Sanatorium). D*”J»ew. 20 - 20 per aand. - 10 per ondeoaahd. - betb. 15 Juni ’40 - Amsterd. Bk., A'dam en Apeldoorn. vruchten, geïm- vruchtenpulp, geïmporteer- hazel-, pecan-, cashew- en alsmede abrikozenpitten, en gemalen cocos- noot, geconfijte gember, krenten en rozij- De vluchtelingen hebben bijna drie volle weken in de vuurlinie gezeten Zii werden van plaats tot plaats opgedreven en Bevon den zich steeds daar, waar het zwaarst gebombardeerd werd. Op Eersten Pink sterdag vluchtte de groenteboer A. Gom- mers uit de Koninginnestraat te Breda met vrouw en negen kinderen, van wie de oudste twaalf jaar is, met een door een paard getrokken platten brandstoffenwa gen, in de richting Hoogstraten, lezen wij in de „Tel.”. Hij nam bovendien op zijn wagen enkele bejaarde menschen' uit de buurt mede, terwijl enkele andere buurt bewoners zich per rijwiel bij hem aan sloten. Via Hoogstraten en Westmale werd Ant werpen bereikt en vandaar trok men ver der naar Zeeuwsch-Vla anderen, waar nog gevochten werd en waar men tusschen de terugtrekkende Fransche troepen verzeild geraakte. Noodgedwongen is de groep toen met deze troepen de geheele Belgische Noord zeekust langs getrokken. Zij was in Osten de toen deze plaats gebombardeerd werd en in La Panne toen dit plaatsje in brand geschoten werd. Eindelijk kwam men terecht in Zegers- cappel in Noord-Frankrijk, waar men niet verder kon, omdat de Duitschers den ring om de Fransche troepen hadden gesloten. De tijd daar is vreeselijk geweest. Dag in dag uit werd de plaats gebombardeerd, waarbij ook het patronaat, waar de vluch telingen verbleven, werd getroffen. De bejaarde mevr. Desmet uit de Koninginne straat, werd daarbij op slag gedood, ter wijl mevrouw Myzer, de weduwe van den vroegeren commissaris van politie te Breda, door een granaatscherf aart het been werd gewond. Ook het paard van Gommers vond bij een bombardement den dood. Eten was er vrijwel niet te krijgen, en dagen achter een leefde men op alleen in water ge kookte witte boonen. Het was dan ook een verademing voor de vluchtelingen, toen de Duitschers einde lijk het plaatsje binnenrukten en dus de terugweg naar het vaderland zou kunnen worden aanvaard. De vraag was echter hoe, want het trouwe paard was dood en de kleine kin deren en de zich bij het gezelschap bevin dende oude menschen konden niet loopen. Van de Duitsche militairen heeft Gom mers toen een paard ten geschenke gekre gen, dat voor den legerdienst niet meer geschikt was. Met dit paard heeft de groep daarop den terugweg aangevangen, welke Zaterdagavond half elf te Breda eindigde, op twaalf uur na, vier weken nadat men de stad had verlaten.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6