m Het Duitsche legerbericht Vier weken krijgsgevangen Duitschland het weekeinde voor Wandelingen GEMENGD NIEUWS TELEGRAMMEN BUITENLAND Rouaan, Compiègne en Reims in Duitsche handen HET EERSTE ITALIAANSCHE LEGERBERICHT Malta gebombardeerd DERDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 12 JUNI 1940 Een maand gratis vacantie” PRIJSOPDRIJVING ass Land de het Noordwesten staan In VEREENIGDE STATEN. De vergroeiing der vloot en marine- luchtmacht EEN MENSCHENREDDER NEGENTIG JAAR DE HOUDING VAN TURKIJE DE FRANSCHE VERLIEZEN AAN PANTSERWAGENS ROOSEVELT EN DE PERS CONFERENTIE BETOOGINGEN IN SPANJE CHINA. zee- en luchtstrijdkrac' in actie Ervaringen van een burger, die het lot der militairen deelde Duitsche troepen óp 20 k.m. van Parijs Jongetje verbrand op Het groote oogenblik. De heer M.J. Adriani Engels schijft ons: Tweejarig jongetje verdronken Sedert eenlge dagen werd te Haarlem het 2-jarig zoontje van de familie T. uit de Jan Steenstraat vermist. Men had het knaapje het laatst gezien, toen het met een vriendje aan den kant van den Scho- tersingel speelde. De politie heeft twee dagen op de aangegeven plaats gedregd, doch zonder resultaat. Een buurman van de familie T., die gisteravond nog eens aan den waterkant ging kijken, zag daar het lijkje in het water drijven. Het werd op den wal gebracht en naar het St. Eli- sabeths-gasthuis vervoerd. ANKARA, 12 Juni, (Reuter.) MeO verwacht, dat vanavond het besluit be kend zal worden van Turkije ten aan zien van de houding, welke dit land zal aannemen als gevolg van de Ita- liaansche deelneming aan den oorlog- President Inönu is gisteravond in An kara teruggekeerd. De toestand wordt vandaag bestudeerd in de vergade ring van den ministerraad en van de volkspartij. BERLIJN, 12 Juni. (D.N.B.) Ten Zuiden van Reims zijn 4 pantserwa gens door bomtreffers, op andere plaat sen 7 pantserwagens door luchtdoel- artillerie vernietigd. Hierdoor is het aantal kapotgeschoten pantserwagens door de luchtdoelartillerie van gene raal-majoor Dessloch tot 200 gestegen. VIJFTIG MILLIOEN DOLLAR VOOR DE VLUCHTELINGEN IN EUROPA. President Roosevelt heeft het Con- gres gevraagd, 50 millioen dollar ter beschikking van het Roode Kruis te stellen voor de leniging van de ellende der vluchtelingen in Europa. Naar uitWashington wordt verno men, heeft het Huis van afgevaardig den gisteren twee reeds door den Se naat goedgekeurde wetsontwerpen aan genomen. Deze ontwerpen vergrooten de Amerikaansche vloot met elf pro cent, machtigen tot den bouw van 22 oorlogsschepen en bepalen dat de lucht macht der marine de beschikking over 10.000 vliegtuigen en 16.000 bestuur ders zal hebben. Zij worden thans ter onderteekening aan Roosevelt voorge legd. Rouaan is sinds eenige dagen in Duit sche handen. De Seine stroomafwaarts van Parijs is op verscheidene plekken reeds door onze troepen gepasseerd. Een verstrooide vijandelijke afdee- ling is bij St. Valery aan de kust om singeld. De V.V.V. ,,’s-Gravenhage” schrijft ons: tegelijkertijd voor een Ruiten ingegooid In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur hebben te Amsterdam we derom tot nog toe onbekende perso nen zich schuldig gemaakt aan het in gooien van ruiten. Ditmaal moesten twee spiegelruiten van een boekwinkel, gevestigd op den hoek van de Keizers gracht en de Hartenstraat, het ontgel den. De daders wisten, gebruikmakend van de duisternis, te ontkomen. MADRID, 12 Juni. (D.N.B.) Te Va lencia, Burgos. Salamanca, Alicante en andere steden zijn groote betoogingen gehouden voor den Duitsch-Italiaan- schen strijd. De betooging in Valencia, waarbij de consuls van Duitschland en Italië aanwezig waren en die begon met een vergadering van de Spaansche oud strijders, breidtje zich weldra uit tot indrukwekkende optochten door de straten, waarbij de Duitsch-Italiaansche hulp aan Spanje tijdens den burgeroor log werd herdacht. DE JAPANNERS VEROVEREN ITSJANG. De Japansche voorhoedetroepen zijn gisteren de ommuurde stad Itsjang langs twee wegen binnengerukt. VERSPREIDE BERICHTEN. De Turksche president Inönu, heeft zijn inspectiereis door Thracië be ëindigd en is naar Ankara terugge reisd. De Sovjet-Russische plaatsvervan gende volkscommissaris van defensie, generaal Loktionof, is na een bezoek aan de Sovjet-Russische garnizoenen in Letland in Riga aangekomen. leven zonder zijn biertje, zijn sigaretje en zijn bioscoop uit de mobilisafiemaan- den, doch dan ook geen cent kon uit geven en zelfs gratis heen en terug ver voerd werd. „Wie zal dat betalen, lieve zoete Gerritje?” zong onze compagnie op de terugreis toepasselijk. Die terugreis was een ware zegetocht er waren thans banken geplaatst in de goederenwagens voor vijftig man, er was geen bewaking met geladen ge weren meer, de wagendeuren bleven open tijdens het dagparcours van den 21 uren langen terugtocht via Lübeck Hamburg en Bremen naar Enschedé en dat leidde tot een massale vergissing van de Hamburgsche burgerbevolking, die in den avondschemer de 36 goede renwagens met zingende „Feldgrauen” waarschijnlijk aanzag voor Duitsche soldaten en hun ovaties na ovaties bracht, zwaaiend met vlaggen, gordij nen, kleedingstukken en wat er verder in de woningen voor het grijpen lag toen de Hollandsche trein langzaam Hamburg binnenstoomde. Hollandsche en Duitsche uniformen lijken immers in het halfdonker verdacht op elkaar. Rozige schelpjes, als parels over het zongeblakerde strand gestrooid een helmspriet op het blanke duin, wuivend NIEUWE INKOMSTENBELASTING. Het huis van afgevaardigden heeft het voorstel aangenomen om het de- fensie-programma te financieren door een nieuwe inkomstenbelasting, welke 1004 millioen dollar zou moeten op brengen en door de verhooging van de wettelijk vastgestelde grens der staatsschuld van 45 tot 49 milliard dollarHet totale aantal der genen die inkomstenbelasting betalen wordt met ruim twee millioen personen verhoogd. Het ontwerp, dat thans naar den se naat gaat, slaat ook op de lagere volksklassen, die tot dusver geen of slechts weinig belasting behoefden op te brengen. De Zweedsche Rijksdag zal morgen middag in geheime zitting bijeenko men. De ministerpresident Hansson en de minister van buitenlandsche za ken Günther zullen verslag uitbrengen over den buitenlandschen politieken toestand. In Griekenland is de reservelichting 1935 gedemobiliseerd; is de lichting 1934 opgeroepen oefeningen van den duur van maand. Tusschen Japan en Thailand (Siam) is een verdrag gesloten betreffende de Voortzetting der betrekkingen van vriendschap en wéderzijdsche eerbie diging van elkanders territoriale on schendbaarheid. Het verdrag moet bij dragen tot de stabiliteit en den vrede in Oost-Azië, en zal vijf jaar geldig zijn. De landen zullen inlichtingen uit wisselen en elkaar raadplegen over zaken van gemeenschappelijk belang. Zij beloven voorts geen hulp te zullen verleenen aan een vijand van een der beide partijen. De bekende menschenredder Piet 3ensmaag uit den Helder, die sinds - jaar hier ter stede woont, is heden jaar geworden. Van verschillende kanten heeft hij felicitaties ontvangen, o.a. van het hoofdbestuur van het Do- rus Rijkersfonds. HOOFDKWARTIER van het Itali- aansche leger, 12 Juni (Stefani). Officieel Italiaansch legerbericht no 1. Te middernacht van den lOden Juni was de voorgenomen opmarsch van de strijdkrachten te land en ter zee en van de luchtstrijdkrachten geheel voltooid. Eenheden van bommenwer pers der Italiaansche luchtstrijdkrach ten, die door formaties van jachtvlie- gers vergezeld waren, hebben bij het aanbreken van den dag en bij zons ondergang hevige bombardementen op militaire objecten op Malta met klaar blijkelijke resultaten uitgevoerd en zijn daarna ongedeerd naar hun bases te ruggekeerd. Inmiddels hebben andere eenheden verkenningsvluchten boven het Noord-Afrikaansche rechtsgebied en de havens gemaakt. Aan de grens van Cyrenaica werd een poging van de Britsche luchtstrijdkrachten, Ita liaansch rechtsgebied binnen te vlie gen, verijdeld. Twee vjjandelijke vlieg tuigen zijn neergehaald. Het mooiste moment .echter beleef den we, toen we ’s morgens om 9.57, kort na het verlaten van het station Gronau, de Hollandsche grenspalen ge passeerd waren en de heele trein met 1797 krijgsgevangen Nederlandsche sol daten uitbarstte in een jubelend mee gezongen „Ik houd van Holland”, bij het binnenrijden op den vaderland- schen bodem. In dezelfde jubelstem ming werd enkele minuten later de stad Enschedé bereikt, waar ons een verbluffend hartelijk welkom bereid werd met koppen soep, krentenbrood jes en niet in het minst warme baden om ons te ontdoen van al het stof, dat een maand krijgsgevangen schap in steeds maar dezelfde kleeren met zich meebrengt. Mijlenhoog steeg Enschedé’s bevolking in onze achting, de ontslagen krijgsgevangenen voelden zich weer menschen en weer thuis. Met uitzondering van degenen, die zich vrijwillig opgaven om nog acht weken in Duitschland te blijven werken tegen uurloonen van 42 tot 58 cent (in Nederlandsch geld uitgedrukt) komen in de eerstvolgende dagen thans alle Nederlanders huistoe, vele ervaringen rijker. „Es bleibt für Sie immer ein schone Erlebnis” sprak de kampcom mandant tot ons op den morgen van ons vertrek uit Fritz Reuter’s vesting stadje Neubrandenburg met zijn ietwat antiek gebleven bevolking. Inderdaad, het is interessant om ook eens zooiets beleefd te hebben. 3000 paar zomertchoenen in beslag genomen De politie heeft bij een schoenwinkelier te Haarlem pl.m. 3000 paar zomerschoenen wegens een aanmerkelijke prijsopdrijving in beslag genomen en naar het distributie kantoor gebracht. Hier worden zij ter be schikking van de bevolking gesteld tegen een vastgestelden prijs. De opbrengst daarvan komt né aftrek van alle kosten aan den winkelier. Ten Noordwesten van de hoofdstad staan onze divisies aan de Oise, 20 k.m. voor Parijs en voor de aan weers zijden van Senlis uitloopende verdedi- gingsstelling van Parijs. Compiègne, het tooneel van het smadelijke dictaat van den wapenstilstand van het jaar 1918, en Villers-Cotterets zijn in onze han den. Ten Oosten van de Ourcq is de Marne over een breed front met ster ke strijdkrachten bereikt. Ook onze legers, die op 9 Juni tus schen het Oise-Aisne-kanaal en de Maas opnieuw tot den aanval zijn overgegaan, hebben in hevige gevech ten den voor hen staanden vijand ver slagen en hem tot den aftocht genoopt. Reims Is ingenomen. In de Champagne is de Suippes gepasseerd. Ondanks tal rijke deels met pantserwagens gesteun de tegenaanvallen in de Champagne, ge lukte het den Franschen ook gisteren niet, onzen opmarsch tot staan te bren gen. In het verloop van de nieuwe krijgsverrichtingen leed de vijand weer zware, bloedige verliezen, werd een groot aantal gevangenen gemaakt, en 3. Den Haag-Rijksdorp. Met bus W tot halte Kerkdam. Wande len naar de Pauw, verdeer door het dorp Wassenaar naar Rijksdorp, wandelen op Rijksdorp, terug naar Wassenaar, met de gele tram’ naar den Haag. 4. Vredespaleis-Waalsdorp. Vredespaleis Scheveningsche Bosch, jes Wittebrug (de terrassen zijn ge opend) Kweekerljweg Petit St. Hu bert (begin Waalsdorperweg) opklim men naar den bovenweg (uitzichtspunt) naar Waalsdorperweg. Terug met bus R tot Nassauplein of bus T tot de «tad of station. 5. Promenade-Scheveningen. Met lijn 8 naar hotel Promenade Hoogeweg Waterpartij Belvédère Westbroekpark Rijslag Meesstraat Scheveningen (de terras-bedrijven aan den Boulevard zijn geopend). 6. Naar Kijkduin Lijn 3 tot eindpunt Kwartellaan weg omhoog door het duin naar het Stille Strand langs het strand of door de mooie duinpaden naar Kijkduin (het ter. rasbedrijf van Badhotel Kon. Wilhelmina is geopend). Bij Kijkduin het buitengoed Meer en Bosch (theetuin is geopend). Terug met lijn 20 naar de stad. 7. Zuiderpark Met lijn 13 naar Zuiderpark wande, ling in het Zuiderpark (mooie gedeelten, b.v. langs den vijver bij het zwembad). Terug met lijn 13 naar het centrum (de theetuin in het Zuiderpark is geopend.) 8. Wagenaarweg-Westbroekpark-Scheve- ningen. Met lijn 9 naar Wagenaarweg (gezicht op het Westbroekpark) Badhuisweg Nieuwe Scheveningsche Boschjes (Belvé dère) Scheveningsche Boschjes of West- broekpark (theeschenkerij Westbroek. park). 9. Zorgvliet en Scheveningsche Boschjes, Met lijn I, 2 of 3 naar Laan van Meer. dervoort (oud-Bronovo) Groot Herto- ginnelaan (rechts langs het pad door het groen) Andries Bickerweg door Zorg, vliet naar Ouden Scheveningschen weg (Hotel Promenade) Oude Schevening sche weg (richting Scheveningen) van Dorpstraat (uitzichtspunt). Terug naar dén Ouden Scheveningschen weg per tram naar Scheveningen of naar de stad (lijn 8) of wandelen langs van Stolkweg Parkweg Duinweg Belvédèreweg Kanaalweg Scheveningen (of Witte brug). 10. Met lijn 2 naar de Nachtegaallaan Boschjes van Poot (uitkijkberg) Nie- boerweg Laan van Poot tot eindpunt lijn 3 (Kwartellaan). Eenige samengevoegde wandelingen van langeren duur, als vöbrbeeld 11. Oude Scheveningscheweg-Schevenm- gen-Meyeridel-Den Haag. Wandeling 5 en daaraan aansluiten wan deling 1. 12. Den Haag-Marlot-Kasteel Oud-Was- senaar-Noordwijk. Wandeling 2 tot den Kieviet, van daar per tram tot landgoed de Pauw (wande len in de Pauw) per gele tram naar Lei den, overstappen op de Blauwe Tram naar Noordwijk, overstappen op Rijnsburger- weg). HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 12 Juni. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend De nieuwe operaties, welke op 5 Juni tusschen het Kanaal en het gebied ten Zuiden van Laon begonnen zijn, heb ben een volledig succes opgeleverd. Nadat de Weygand-zóne ten Zuiden van de Somme was ingenomen, werd de vluchtende vijand op verscheidene plaatsen bestookt en werd de rest met zeer zware verliezen over de beneden- Seine teruggeworpen. Een bewoner van de Timor- straat heeft bij de politie aangifte gedaan van het rollen van zijn portemonnaie, in houdende ongeveer f 10. Met ingang van heden zijn voor het verkeer afgesloten wegens werk zaamheden aan de bestrating de Timor- straat, tusschen de Laan Copes en de Riouwstraat en de geheele Roelofsstraat. in den koelen zeewind een grillig wiekende koekoek, koekoeënd over de wijde verten van bosch en wei mei doorn en kastanje, in wit en rood, witte en paarse seringen, gouden en blauwe regen ja alles, wat de natuur ons in het voorjaar schenkt, werkt, vooral in deze dagen, als een verademing, als een ongekende weelde, welke het hart ver vult en het leven zon geeft. De natuur in! dat is de roep, welke thans weer overal weerklinkt. Naar het heerlijke strand, languit in het zand of op den grootsten ligstoel, welke toch nooit groot genoeg is! Door bosschen en duinen, waar de natuur, flora en fauna, zich thans op haar schoonst ontplooien! Ja, de Hagenaars zijn wel sterk be voorrecht, dat hun woonplaats tot al deze uitstapjes zoo volop gelegenheid biedt! Bijna overal kan men heerlijke wandelingen of fietstochten maken, on gehinderd genietend van alles wat er te zien en te beleven is. En het zal voor de V.V.V. ’s-Graven- hage een vreugde zijn, indien zij den Hagenaars daarbij den weg mag wijzen. Hier volgen vast een aantal beknopte suggesties, welke vanzelfsprekend naar wensch kunnen worden veranderd of vermeerderd. (Pakt er een plattegrond bij, dat vergemakkelijkt de oriëntee- ring). 1. Scheveningen-Meyendel-Den Haag. Gevers Deynootweg (langs het Oranje- hotel) door de duinen naar het Pomp station langs het Pompstation naar Meyendel (theeschenkerij Boerderij Meyen- del) door Park de Kieviet (theeschenkerij De Kieviet, geopend tot 22 uur) met gele tram terug (om de 20 min. tot 23 uur). (Men kan deze wandeling ook beginnen bij Wittebrug, verder langs Klat- teweg, door Klein Zwitserland naar Pomp- stationsweg) 2. Den Haag-Marlot-Kasteel Oud-Was senaar. Haagsche Bosch geheel doorwandelen, te beginnen aan het einde van het Korte Voorhout, of bij halte Kerkpad van lijn 7, dan wel bij de Laan van Nieuw Oost-Indië (lijn 4, 6 of 7). Langs de vijvers naar Chateau Bleu. Wandeling door Marlot (park en villapark (theeschenkerij De Hoogwerf, Zijdelaan 20). Terug met lijn 4, dan wel met de gele tram naar halte Stoeplaan, wandelen langs Kasteel Oud-Wassenaar naar de Kie viet, terug met de gele tram, (het Kasteel Oud-Wassenaar is geopend). werden wapens en oorlogsmateriaal van allerlei soort buitgemaakt. Ook een voorloop!ge telling hiervan was tot dusver niet mogelijk. Het luchtwapen, dat door zijn voort durende optreden aanzienlijk tot de groote successen van het leger sinds den 5en Juni heeft bijgedragen, heeft gisteren het landleger opnieuw kracht dadig gesteund en met succes aanval len ondernomen op de haveninrichtin gen van Le Havre, alsmede op vijan delijke transportschepen aan de West kust van het Kanaal. Hierbij werden 7 transportschepen, waarvan een vaar tuig van 5000 ton, tot zinken gebracht, tien andere, waarvan drie tusschen 10.000 en 15.000 ton, door bomtreffers beschadigd. Op verscheidene schepen braken zware branden uit. Tijdens bom aanvallen van yijandelijke vliegtuigen in West-Duitschland in den nacht op 12 Juni werden brandbommen binnen een stad geworpen. Op 11 Juni probeerden eenige Brit sche vliegtuigen vruchteloos Trondheim en Bergen aan te vallen. Zij leden hier bij gevoelige verliezen. Van ongeveer 12 aanvallers werden er drie door ja gers en één door luchtdoel-artillerie neergeschoten. De vijandelijke verliezen aan vlieg tuigen bedroegen gisteren in totaal 59. Daarvan werden er 20 in luchtgevech ten neergehaald, 19 door luchtdoel geschut vernield. De rest werd op den grond vernietigd. Bovendien werden weer drie kabelballons neergeschoten. Drie eigen machines worden vermist. een goedenrenwagen, waarvan de deuren hermetisch gesloten blijven) nu niet bepaald een plezierreisje was. Maar dat overleeft een Hollandsche jongen wel, als het niet te vaak ge beurt. Stof was er plenty, ongedierte gelukkig in het geheel niet. Zooals de maag zich “moedig aan past aan de voeding in de gevangen kampen, went men ook aan prikkel draad: .na er vier weken tegen aan gekeken te hebben, denken we er sterk over om ook ons achtertuintje met prikkeldraad op te sieren. Achter dat prikkeldraad aan de vrije kant er van kuierde Zaterdags en Zondags het Neubrandenburgsche publiek, dat de gevangenen kwam „bezichtigen”, maar al spoedig de zesduizend Hol landers uit ons Stammlager II A voor bijliep, om achter in het kamp de Fransche koloniale troepen uit Algiers Marokka en Indo China te gaan aan gapen. Al die bruinen en zwarten wa ren een sensatie voor het stadje, dat 130 K.M. ten Noorden van Berlijn ligt en zich plots in Artis-stemming voelde. Waar de krijgsgevangenen over spraken? ,;Waar hebben ze jou gepakt? was het eerste danknoopingspunt en als dat onderwerp afgehandeld was, vertelde men elkaar de laatste nieuw? tjes over de vrijlatingskansen, nieuw tjes die even variabel als onbetrouw baar bleken, maar toch grif geloofd werden, avond na avond. Het was ook in de avonduren dat de ruilmarkt flo reerde: de krijgsgevangenen van an dere nationaliteit boden een pakje ta bak voör een fragment kuch, gilette- mesjes noteerden een hooge koers, si garetten waren practisch onbetaal baar. In het kamp te Bocholt waren te weinig eetlepels, vandaar dat er een plotselinge Hollandsche kunstnijver heid ontstond in het eigenhandig snij den van lepels uit hout, die later als stukken van overtuiging mee naar het vaderland zullen verhuizen. In Neu brandenburg kreeg elke gevangene een aluminium eetlepel, die in de rech- terputtee gestoken werd om niet ver loren te raken; men zal wellicht be merken dat de ex-krijgsgevangene thuis den eersten dag uit o&de ge woonte na tafel zijn eetlepel in zijn broekspijp probeert te moffelen. Kranten waren er niet, geen Duitsche en heelemaal geen Hollandsche; vandaar de vele oncontroleerbare geruchten. Radio was er in sommige kampen, al leendan voor detn nieuwsberichtendienst, bij de eerstg noot muziek wei-d de radio- kraan onverbiddelijk afgedraaid. Vele malen werd men over de vertrekdata blij gemaakt met berichten die later doode musschen gelijk waren; officieel varieerden de wachttijden tusschen „auf Kurzer Zeit” en „vier bis sechs Wo- chen”, beide door den Duitschen com mandant van ons „stalag IIA” gebruikt in zijn toespraken tot de Hollanders of ficieus was het meestal „morgen”. Alle krijgsgevangenen werden ingeënt van zinken genummerde herkennings- plaatjes voorzien en voor zoover ze uit de loopgraven kwamen „ontluisd”, de eerst aangekomen Hollanders werden bovendien gelijk alle buitenlanders kaal geknipt „en face” en „en profil” gefo tografeerd met hun nummers op de borst en van hen werden vingerafdruk ken genomen, de later gekomen Hollan ders d.w.z. 90 pCt. ontsnapten aan deze gevangenismaatregelen, omdat inmid dels bekend geworden was dat ze slechts korten tijd gevangen zouden worden ge houden. „O. en O.” miste men er ten zeerste met eigengemaakte dam- en schaakspe len en met meegenomen speelkaarten hield men zich bezig en persoonlijk heb ben we menig partijtje gevoetbald als gast van onze Poolsche collega-krijgs- gevangenen ten aanschouwe van een wel zeer internationaal militair publiek (Duitschers, Belgen, Franschen, Engel- schen, Hollanders, Polen, Indo-Chinee- zen, Marokkanen, Algerijnen enz.), maar na het halve uurtje ochtendgymnastiek met exerceeren was er verder niets ter ontwikkeling en ontspanning van de krijgsgevangenen, die geheel op zichzelf aangewezen waren en ook zonder eenige lectuur zaten. Een maand vacantie mag men het met eenig optimisme noemen, gratis-vacan- tie dan, waarbij men weliswaar moest WASHINGTON, 12 Juni. (Reuter.) In de persconferentie heeft president Roosevelt het aanplakbiljet goedge keurd van het „Comité ter verdediging van de Vereenigde Staten door hulp- verleening aan de geallieerden”, waarin o.a. gezegd wordt: Wij Amerikanen hebben natuurlijk buiten dezen oorlog willen blijven en geen maatregelen wil. len nemen welke ons in den oorlog zou den betrekken. In antwoord op desbetreffende vra gen zeide Roosevelt, dat de regeering onderzoekt welk overbodig geacht Amerikaansch oorlogsmateriaal ter be schikking van de geallieerden zou kun nen worden gesteld. Op het oogenblik wordt echter geen wijziging beoogd in de „cash and carry” (haal en betaal) bepaling van de neutraliteitswet. Door een ongeluk heeft het 2-jarige zoontje van den heer WillemsBoven Kaarsemakers te Drunen den inhoud van een flesch benzine over zich heen gekre gen, welke benzine daarna in brand is ge vlogen, aldus de N R.Crt. De pogingen, die men in het werk stelde om het kind te redden, hebben niet mogen baten het kind is aan de bekomen brandwonden overleden. ITALIAANSCHE AMBASSADEUR BIJ CORDELL HULL. De Italiaansche ambassadeur heeft een bezoek aan minister Cordell Hull gebracht en hem in kennis gesteld van de Italiaansche deelneming aan den oorlog. Op zijn persconferentie heeft Huil verklaard, dat de gisteren door Roose velt gehouden rede bij zijn onderhoud me.t den ambassadeur niet aange roerd is. Vier volle weken hebben we het lot der tienduizenden Nederlandsche mili tairen, die in Duitschland krijgsgevan gen zaten, gedeeld, vier volle weken hebben we goulasch en Pellkartoffeln gegeten in de gevangenkampen ven Aken, Bocholt en Neubrandenburg en dat alles zonder zelf ooit militair ge weest te zijn, wat toch voor een krijgs gevangenschap wel de allereerste ver- eischte is. Maar in deze abnormale tijden is veel qnmogelijks thans mo gelijk zooals ook wel mogelijks thans onmogelijk is geweest: als Neder landsch journalist tijdens een reporta ge in Luxemburg „eingesperrt” als onderdaan van een met Duitschland in oorlog zijnde natie hebben we de krijgsgevangenschap aan den lijve kunnen ondervinden om thans, met een der eerste transporten naar het vaderland teruggevoerd, aan degenen, die nog vrienden of verwanten in krijgsgevangenschap hebben, uit eigen ondervinding te kunnen meedeelen hoe het daar toegaat. Allereerst mogen we dan deze fa milieleden geruststellen; de behande ling wan de Nederlanders door de Duitschers is zeer correct, ze behoe ven er geen dwangarbeid te verrichten wél is er vrijwillige arbeid en men kan hen dezer dagen terug verwachten in ^oede gezondheid. De tienduizenden Nederlandsche militai ren, die we in Aken, Bocholt en Neu brandenburg troffen, leefden primitief een ietwat eentonig leventje achter prikkeldraad, als echte Hollandsche soldaten „kankerden” ze van tijd tot tijd, doch voor hun gezondheid behoeft men geen moment angst te hebben. Waar zoovéél levenslustige Hollan ders tusschen de twintig en 35 jaar bijeen zijn, beleeft men tezamen ook vele genoegelijke uren, men is er allen gelijk, niemand bezit een cent meer dan zijn buurman, want al hun geld moeten de krijgsgevangenen af dragen om het pas na hun terugkomst in Holland weer in ontvangst te mogen nemen, vermoedelijk aan het Gemeen tehuis van hun woonplaats. Was het wonder, dat in deze maat schappij van even rijke of' liever even arme menschen van allerlei rang en stand het lied -„geen geld en toch geen zorgen” vele malen opschalde met het refrein dat het „morgen wel beter zal gaan” Morgen, ja morgen is steeds de dag waar de krijgsgevangenen op hopen, morgen zullen ze vrijgelaten worden naar ze hopen, over-,,morgen” gaan de dolste geruchten, morgen zal er dit gebeuren, morgen zal er dat ge beuren, maar meestal gebeurt er morgen weer niets, het lijkt wel op „manana”, het Spaansche woord voor morgen, weer komt er een nieu we dag voor zonnebaden, kaarten, kletsen, eten, wachten, slapen en zich vervelen. En toch, hoe betrekkelijk weinig hebben we ons verveeld op al die lange dagen van zes uur ’s morgens tot acht uur ’s avonds, welke we door eenige uren bridge in de keurig ingerichte barakken nog kon den verlengen tot tien uur, half elf ’s avonds. De Hollanders hielden er onderling den moed in en daarbij kwam, dat de Duitsche bewakers zeer correct optraden tegenover de stam verwante Nederlanders, die ze als krijgsgevangenen eerste klasse” be- ndelden. De ligging op kribben in barakken was voor soldaten en onderofficieren alsmede voofr de elders ondergebrach te officieren gelijk en zeer behoor lijk. slechts twee nachten moesten we doorbrengen in tenten met „a jour” bewerkte randen en naak ten bodem zonder stroo, terwijl ook de spoorreis van Bocholt naar Neu brandenburg (21 uur met 50 man in

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10