De strijd aan het Westelijk front de Mussolini van aar Zeebrugge versperd De haven van Duitschers maken groeten oorlogsbuit Dagorder Italiaansche strijdkrachte 1940. Woensdag 12 Juni. No. 17592. en over winnen Een Duitsche militaire beschouwing FRANKRIJK ROEPT NOG MEER DIENST PLICHTIGEN OP De beteekenis van de bezetting der Noord- Fransche industriecentra Het doel van het streven: Veroveren PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Geen reden tot wanhoop Op 60 kilometer van Parijs Het vertrek der ambassadeurs. Het verschil met 1914. ministerraad De houding van het Vaticaan. CHINA. Voor do sluis in de haven van Zeebrugge brachten de Engelschen eenige schepen tot zinken. De zetelverplaatsing der Fran- sche regeering. de zoo- De Italianen in den Belgischen Congo. Reuter meldt uit Elizabethville: Alle Italianen in den Belgischen Congo zijn waaronder genoemd worden de Cóte d’Azur (Fransche Rivièra), Corsica, Malta en Cyprus. en archipels en de provincie Tarente. De operatie-zones zullen alsnog aan gegeven worden. Reeds staan Duitsche troepen op rond 60 k.m. ten Noordwesten en ten Noordoosten van Parijs en snij den daar de toegangswegen af. Op den rechtschen Duitschen vleu gel en in het midden van het Duitsche aanvalsfront is het Fransche leger reeds verslagen en wordt het bij zijn terugtrekken rusteloos achtervolgd, zoo wordt van bevoegde militaire zijde aan het D.N.B. medegedeeld. Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Het eerste luchtalarm in Rome In den afgeloopen nacht te 1.39 uur is te Rome voor het eerst na de Italiaansche oorlogsverklaring lucht alarm gemaakt. Op hetzelfde oogen- blik werd de gedeeltelijke verlichting gedoofd, zoodat de stad in de diepste duisternis lag. De aan gezonden Met den wil tot een zekere overwin ning, vernieuwen de troepen van het Westelijke Italiaansche leger tegenover den onvermoeiden schepper van het Deze courant verschijnt dagelijks. Oehalve op Zon- en feestdagen BUREAUX; WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Ook Albanië in oorlog. Krachtens een gisteren te Tirana ge publiceerd decreet, beschouwt Albanië zich in oorlog met de staten, welke met Italië in oorlog zijn. De Duce zal als opperbevelhebber van de Italiaansche strijdkrachten eveneens het bevel voe ren over alle strijdkrachten, welke eventueel in Albanië zullen opereeren. Franschen zin tot stand te brengen. Doordat echter ook het Engelsche of ficierencorps aan zijn standpunt vast houdt, hebben de besprekingen nog geen resultaat gehad. De Italiaansche oorlogszone. De oorlogszone in het Italiaansche moederland is thans vastgesteld. Deze zone omvat Piemont, de Tyrrheensche zijde van de Apenijnen tot de zee, Calabrië, Sicilië, Sardinië, de eilanden Alle dansgelegenheden gesloten. Het ■Italiaansche departement van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat om 9 uur ’s avonds alle openbare bedrijven gesloten zullen worden. Voorts zijn alle dansgelegenheden ge sloten. den Opperbevelhebber van het leger, kolonel-generaal von Brauchitsch het ridderkruis van het Ijzeren Kruis ver leend aan den generaal der artillerie Haase, generaal van een legercorps, aan luitenant-kolonel Weber, commandant van een regiment infanterie en aan Feldwebel Hoffmann. Italiaansche bijeen. De Italiaansche ministerraad, welke gistermorgen onder voorzitterschap van den Duce in het Palazzo Vimrinale is bijeengekomen, heeft talrijke beslui ten genomen in verband met den oor logstoestand. Buitendien werd de oor logszone in het moederland vastge steld. Na de zitting van den ministerraad heeft de minister van buitenlandsche zaken, graaf Galeazzo Ciano, die den rang van majoor bekleed bij de lucht macht, zich per vliegtuig naar het de tachement begeven, waarbij hij is in- gedeejd. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad” «n „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct.,4fr. p. post 10 ct Luchtstrijdkrachten der Japansche marine hebben Maandag wederom een aanval ondernomen op Tsjoengking. Zij bombardeerden met succes mili taire inrichtingen, zoo meldt een tele gram van de troepen te velde. Er ontstond een luchtgevecht met tien tallen Chineesche gevechtsvliegtuigen. De Japansche toestellen haalden 16 Chineesche machines neer; de Japan ners verloren twee vliegtuigen. De Italiaansche oorlogvoering. Gezaghebbende kringen in Londen constateeren, aldus meldt Reuter, dat de Italiaansche strijdmacht uit 70 of 80 gemobiliseerde divisies bestaat, dus ongeveer anderhalf millioen man, alsmede een groote luchtmacht en marine. Dit beteekent ongetwijfeld een sterke toeneming van de vijande lijke strijdkrachten. Het Italiaansche leger zal onder Duitsch bevel optre den. Men zal dus een doeltreffender Italiaansche actie moeten verwachten dan in den vorigen oorlog, toen de Ita lianen onder eigen leiding streden. Het Italiaansche leger zou tegen verschei dene objecten kunnen worden gebruikt, Op den linkschen Duitschen aan- valsvleugel wordt tusschen Reims en de Argonnen nog verbitterd gestreden. Verwacht moet worden, dat de sterke Duitsche druk ook op deze plaats in de eerstvolgende dagen zijn vruchten zal afwerpen. Weygand in Normandië. Uit Biarritz wordt gemeld, aldus het D.N.B.dat generaal Weygand zich op het oogenblik in Normandië bevindt, waar hij belangrijke bespre kingen met de Engelsche comman danten voert. De wensch van het Brit- sche officierencorps, dat een nieuwe regeling met grootere Engelsche on afhankelijkheid van het Fransche commando wil, zou in het voorloopige rapport van lord Gort over den terug tocht in Vlaanderen een krachtigen steun vinden. Volgens de Engelsche opvatting is het voor het volbrengen van den doorbraak naar zee noodlot tig geweest, dat het Fransche com mando het Britsche expeditiecorps ophield door kanslooze strategische opdrachten, zooals de dekking van de industrie centra rondom Valenciennes en Rijssel. Anderszyds houden de Franschen vast aan het standpunt, daf met het oog op den ernstigen toe stand, waarin de legers zich bevin den, een eenhoofdig Fransch opperbe vel meer dan ooit noodzakelijk is. Daar dit verschil van meening, on danks het betrekkelijk geringe aantal nog in Frankrijk vechtende Britsche troepen, het weerstandsvermogen van den linkervleugel ernstig dreigt te verzwakken, heeft Reynaud generaal Weygand dringend verzocht door per soonlijk bij de Britsche commandan ten tusschenbeide te komen zoo snel mogelijk een bevredigende regeling in Visch en fruit zijn bij aankomst niet meer te gebruiken. De prijzen gaan met sprongen omhoog. Ten opzichte van de deelneming van Italië aan den oorlog betracht de Heilige Stoel, naar in de kringen van het Vaticaan wordt verklaard, groote terughoudendheid. Het Vati- caansche blad „Osservatore Romano” zal uitsluitend de officieele mededee- lingen, zonder commentaar publicee- ren. De Fransche minister van lands verdediging heeft bepaald, dat de dienstplichtigen van de lichting 1930 en van de jongere lichtingen, welke wegens onmisbaarheid in hun burger- betrekking tot dusver niet behoefden op te komen, zich thans moeten mel den. Volgens te Irun ontvangen berichten, zijn in Frankrijk de lichtingen 1890 tot 1894 opgeroepen, zich onmiddellijk bij de bevoegde instanties te melden. Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van gisteren luidt als volgt Nog steeds ligt het zwaartepunt van de Duitsche achtervolging op den rech tervleugel. Het snelle optreden der sterke Duitsche pantserformaties en snelle troepen, die hier in den strijd zijn geworpen, heeft er klaarblijkelijk toe geleid, dat sterke vijandelijke strijd krachten van het front losgemaakt en omsingeld konden worden. Ofschoon niet kan worden gesproken van een aaneengesloten, doorloopend front in de keten van veldslagen, wel ke zich uitstrekt van de Atlantische kust tot aan de Argonnen, moeten toch deze gevechtshandelingen als een ac tie worden opgevat, welke een eenheid vormt. Dat is ook in de eerste plaats de reden, dat het legerbericht nog steeds de uiterste reserve, zoowel in plaatsaanduidingen als in mededeelin- gen over gevangenen en buit, in acht neemt. De tot dusver bekende cijfers voor het aantal der gevangenen en voor den omvang van den buit zijn reeds zeer groot. De vijandelijke tegenstand teert daardoor en door de zware, bloe dige verliezen zienderoogen weg. In het bijzonder moet gewezen wor den op de beteekenis der verliezen van den tegenstander aan oorlogstuig van allerlei aard. Deze verliezen kunnen., aangezien de Duitsche troepen het uit gestrekte Noordfransche industriege bied met zijn talrijke moderne produc tiecentra beheerschen, niet worden aangevuld door de Fransche industrie uit eigen kracht. Het lot van vermiste Neder- landsche militairen lot des vaderlands de belofte alles te wagen om op te rukken in de voet stappen der Romeinsche legioenen. Op dit telegram heeft Mussolini ge antwoord „Ik dank u voor uwen groet, welken ik u en den door u gecommandeerden troepen beantwoord. Ik ben er zeker van, dat uw belofte in vervulling zal gaan.” Fransche oorlogszone uitge breid. De Fransche minister van oorlog heeft de departementen Rhone, Opper- Savoye, Drome, Boven-Alpen, Bene- den-Alpen, Zee-Alpen en Corsica tot oorlogsgebied verklaard. Binnenkort terugkeer van nog meer krijgsgevangenen uit Duitschland. De terugkeer van duizenden Neder- landsche militairen uit de Duitsche krijgsgevangenschap heeft zeer velen gerustgesteld. In duizenden huizen heerschen vreugde en dankbaarheid. In andere gezinnen echter en bij an dere ouders is de onzekerheid dubbel drukkend geworden, omdat van hun man of zoon nog niets is vernomen. Van bevoegde zijde verklaart men met nadruk, dat in deze gevallen voor bij zondere ongerustheid geen aanleiding bestaat. Uit bepaalde Duitsche kampen voor krijgsgevangenen zijn thans de Neder landers teruggekeerd. Er zijn er ech ter nog in andere Duitsche kampen ondergebracht. De bedoeling is, dat ook dezen binnenkort de vrijheid zul len krijgen om naar huis terug te keeren. Bovendien zijn er Nederland- sche militairen teruggeweken naar Frankrijk. Over hen zijn uiteraard niet onmiddellijk inlichtingen te ver krijgen, doch men mag hopen, dat ook zij te eeniger tijd zullen terugkeereo. In ieder geval is er aus geen reden, voorbarige conclusies te trekken ten aanzien van het lot van die Neder- landsche militairen, wier verblijfplaats op het oogenblik nog onbekend is. ï)e stemming in Frankrijk. Volgens de te Irun (Noord-Spanje) uit Frankrijk ontvangen berichten, heeft de Italiaansche oorlogsverklaring in geheel Frankrijk zeer groote neer slachtigheid gewekt. Weliswaar pro beert men door propaganda en radic de beteekenis van deze verscherping van den oorlogstoestand voor de bevol king te verdoezelen, doch deze pogin gen hebben geen resultaat. In Parijs, Marseille en Lyon zouden reeds felle botsingen ontstaan zijn tusschen groe pen, die opkomen voor het onmiddel lijk sluiten van den vrede en voorstan ders van een verdediging tot het uiter ste. De politie heeft de strijdenden uit elkaar moeten jagen. Reeds wordt het kanongebulder, dat in sterkte schijnt toe te nemen, duidelijk gehoord. Aanvallen op open plaatsen In tegenstelling tot de overwinnings- berichten van de pers in de Westelijke landen over de nachtelijke bomaanval len van Engelsche en Fransche vliegers op het Duitsche achterland, wordt thans van bevoegde Duitsche zijde op nieuw vastgesteld, dat deze nachtelijke ondernemingen niet het minste succes hebben gehad. In Duitsche militaire kringen wordt verklaard, dat dergelij ke nachtelijke bomaanvallen in mili tair opzicht volkomen doelloos zijn. Werkelijke resultaten zijn slechts overdag te bereiken, wanneer men de militaire doelen duidelijk kan onder scheiden. De aanvallen, welke de Duit sche luchtmacht overdag heeft onder nomen, hebben dit reeds duidelijk be wezen. De Britsch-Fransche legerlei ding schijnt echter uit vrees voor het Duitsche afweergeschut, overdag geen aanval te wagen en beperkte zich om deze redenen tot nachtvluchten, waar bij alleen nieb-militaire objecten ge troffen worden. Van. Duitsche zijde wordt een over zicht gegeven van de nachtelijke aan vallen gedurende de laatste dagen, wel ke zijn geschied in de omgeving van Memmingen, Morbach, Oxel, Diez, Ingel heim, Braubach, St.. Goarshausen, Frankfurt en Bad Homburg. Bij al deze aanvallen werd slechts schade aan ge bouwen aangericht, doch de boven Frankfort geworpen bommen vielen midden in de stad en hebben naast ma- terieele schade ook den dood van drie personen en zware en lichte verwondin gen van talrijke anderen veroorzaakt. Al deze aanvallen zijn, zooals bekend, en zooals van Duitsche zijde nadrukkelijk herhaald is, nauwkeurig opgeteekend, om te gelegener tijd op gelijke wijze vergolden te worden. Duitsche onderscheidingen. De Führer en Opperste Bevelhebber der Weermacht heeft op voorstel van Telegram van Kroonprins Umberto aan Mussolini. Italiaansche Kroonprins heeft Mussolini het volgende telegram Het geheele land weer telefonisch en telegrafisch bereikbaar Het geheele land, op een plattelands- netje bij Nijmegen en enkele kleine netten in Zeeuwsch-Vlaanderen na, is thans weder telefonisch bereikbaar. Het automatisch districtsverkeer en ook ongeveer 75 pCt. der automatische interdistrictsverbindingen, zooals deze vóór den oorlog bestonden, is thans weder hersteld. Aan de verbetering van het lange-afstandsverkeer wordt hard gewerkt. Hoewel op enkele lijnen reeds een aanzienlijke verbetering is tot stand gebracht, moet, vooral wat de verbindingen met Zeeuwsch-Vlaan deren en enkele grensgebieden betreft, nog met groote 'vertraging gerekend worden. Ook het telegraafverkeer be weegt zich wederom in meer normale banen. Het wordt thans weder geheel langs den draad (telegrafisch, resp. telefonisch) af gewikkeld. De telegram men voor Zeeuwsch-Vlaanderen en an dere grensgebieden ondervinden nog steeds vertraging, welke zich echter tot enkele uren beperkt. Van de Zwitsersch-Fransche grens meldt het Duitsche Nieuwsbureau: De vlucht der Fransche regeering uit Parijs heeft de bevolking in de hoog ste opwinding gebracht. Voor iederen Franschman is daarmede, vooral na de Oorlogsverklaring van Italië, de algeheele ernst van den dramatischen toestand duidelijk geworden. Tegen de Britsche bondgenooten heerscht een onbeschrijflijke verontwaardiging, zoodat het reeds herhaaldelijk voor gekomen is, dat Engelsche militaire en burgerpersonen op straat zijn las tig gevallen. Volgens de jongste berichten uit Frankrijk is de regeeringszetel niet naar Tours, maar naar Poitiers over gebracht. De voorbereidingen om Parijs te veranderen in een verschanst en ver sterkt kamp worden ijverig voortge zet, o.m. door uitbreiding en verster king van de oude forten. Vluchtelingen, die te Irun uit Parijs zijn aangekomen, melden, dat de pa niekstemming in de hoofdstad steeds rampzaliger wordt. De bevolking kent nog slechts één doel: zoo snel moge lijk de stad te verlaten, doch dit is des te moeilijker, daar gelijktijdig de ministeries en autoriteiten probeerden in eindelooze transporten al hun ma teriaal en personeel naar de provincie te brengen. Naar de vluchtelingen meedeelen, is het voor particulieren bijna onmogelijk nog met een trein mee te komen. Op de stations wordt letterlijk om een plaatsje gevochten. De politie moet voortdurend optreden. Dinsdag zijn er reeds geen dagbladen in de hoofdstad meer verschenen. Nor maal werk is in Parijs uitgesloten. Ook de situatie in de provincie wordt met het uur slechter. Door den enor- men stroom vluchtelingen is er reeds schaarschte aan levensmiddelen ont staan. Het goederenverkeer stagneert, geïnterneerd. gen Frankrijk en Engeland yenlijk deel der geallieerde krachten naar het nieuwe Zuid-Frankrijk gebonden. Een principieele gelijkenis met situatie van 1914 kan slechts in Verre toegegeven worden, dat aan den Oenen kant de Duitsche troepen met hetzelfde elan als in 1914 zegevierend Voorwaarts stormen, terwijl aan den anderen kant de Franschen zich met dezelfde verbittering taai verdedigen, he toestand is thans echter zoo, dat tusschen de kust en Champagne twee fransche legers reeds verslagen zijn. Parijs onder Duitschen druk De Italiaansche bladen wijzen er op. dat de Duitsche bankschroef-zich wel dra rondom Parijs gaat vastgrijpen, en dat de uittocht der bevolking sinds het vertrek der regeering en de Itali aansche oorlogsverklaring enorme af metingen heeft aangenomen. De strijd om Frankrijk is geworden de strijd om Parijs. De Duce heeft gisteren de volgende dagorder aan de Italiaansche strijd krachten gericht Op besluit van den Koning en Keizer neem ik van af heden het bevel op mij van de troepen, die op alle fronten strijden. Ik bevestig maarschalk Ba- doglio in de functie van chef van den generalen staf. Voorts bevestig ik in hun respectievelijke functies, onder de bevelen van maarschalk Badoglio, den maarschalk van Italië. Graziani, als chef van den generalen staf van het leger, admiraal Cavagnari als chef van den generalen staf der marine, gene raal Pricolo als chef van den generalen staf der luchtmacht. Van af heden moeten wapens en geesten streven naar het doelVeroveren en overwin nen. Leve de Koning. De ambassadeurs van Frankrijk en Engeland bij het quirinaal en het personeel der ambassades zijn gister avond uit Rome vertrokken De Engelsche ambassadeur begeeft zich met zijn 'medewerkers naar Ancona, waar hij zich zal inschepen op het Italiaansche schip „Conto Ros so”, dat naar een onbekende neutrale haven vertrekt. Op het station waren ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken aanwezig. Met denzelfden trein reisden journalisten en andere Engel sche en Fransche burgers. De Italiaansche ambassadeur te Londen zal met zijn medewerkers en leden van de Italiaansche kolonie in Londen met e^n Engelsch schip naar dezelfde neutrale haven vertrekken als de leden van de Engelsche am bassade in Rome. Vanuit deze haven zullen zij dan naar huis terugkeeren. Naar verluidt, zou deze haven Lissa bon zijn. De vlieger Cobier Rain gesneuveld. De in Franschen dienst staande vlie ger, Cobler Rain, die gold voor een van de beste oorlogsvliegers der westelijke mogendheden, is in een luchtgevecht gesneuveld. Het verschil tusschen 1914 en 1940 ligt in het volgende: De Duitsche rechtervleugel grijpt ditmaal met sterke strijdkrachten ten besten van Parijs naar de Kanaalkust aldaar en naar de monding van de Seine, terwijl hij in 1914 Oostelijk Voorbij Parijs over de Marne naar het Zuiden oprukte. De Franschen, die reeds in den grooten vernietigingsslag in Vlaanderen en Artois drie legers en Wel uitgesproken elite troepen hebben Verloren, staan ditmaal volkomen alleen. Duitschland kan ditmaal zijn geheele kracht op het Westelijke front ooncentreeren, terwijl het in 1914 be langrijke strijdkrachten naar het Oos ten moest werpen om de Russen af te Weren. Bovendien is door het actieve optreden van Italië in den oorlog te- een aan- strijd- front in Li H HAAGSCHE COURANT Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel Ï50310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwcndaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 TSJOENKING WEER GEBOMBARDEERD XA

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1