Opheffing van de werkloosheid om aan gang Parijs volledig den „Slag Fransche legergroep capituleert aan heeft gewoed De Italiaansche deelneming den oorlog Waar de oorlog No. 17593. 1940. Donderdag 13 Juni. Een grootsch plan wordt uitgevoerd van den Wederopbouw Nederland op voorgrond DE HOUDING VAN TURKIJE EGYPTE VERBREEKT DE BETREKKINGEN MET ITALIË Luchtaanval op Turijn Aanspraken op pensioen I Voor weduwen en weezen van gesneuvelde militairen PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: i werkloosheid willen Alle Fransche reservisten zijn (Zie verder 3e blad, pag. 2.) worden Een Spaansch decreet. den aan aangekomen heeft rechtvaar- 'Een foto van een door de Duitscbere gelegde noodbrug over de Aire in Frankrijk. Duitschland krachten van aan Boodschap Piemont De Prins General-Kommissar Reichsminister dr. Fischböck voortduurt, maar dat geen belangrijke wijzigingen zijn ingetreden. Het bericht voegt hieraan nog toe, dat de vijand in de richting van Reims oprukt, en wel met twee gepantserde divisies. De toestand aan het Weste lijk front. en het- worden Defensie groepen Duitschland kan arbeids krachten gebruiken. sector, heeft, naar Stefani, meldt, met vurige geestdrift haar arbeid gegeven voor de militaire voorbereiding der Noordelijke grenzen. De militaire co lonnes en koloniale troepen hebben over de imperiale wegen door uitge- strekte gebieden, de hun aangewezen stellingen bereikt. Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De bij St. Valéry ingesloten Fran sche groep strijdkrachten heeft na het mislukken van verdere pogin gen om over zee de troepen weg te voeren, gecapituleerd. Een Fransch generaal, die het bevel voert over een legercorps, een Engelsche en vier Fransche divisiecommandanten hebben zich overgegeven. Het aan tal der gevangenen bedraagt reeds meer dan 20.000. Het buitgemaakte materiaal aan werktuigen en wa penen is onoverzienbaar. De Rijkscommissaris heeft maatrege len getroffen, die dit probleem wel zeer snel zullen moeten oplossen. Op den voorgrond staat in de eerste plaats de wederopbouw van de ver woeste deelen des lands, een werk dat grondig en in een snel tempo zal ge schieden. Voorzorgsmaatregelen worden getrof fen, opdat deze plannen niet op finan cieringsproblemen afstuiten. Verdere ontslagen uit den militairen dienst zullen alleen dan worden ver leend, als met absolute zekerheid kan worden aangetoond, dat voor hen. die gedemobiliseerd kunnen worden, werk gelegenheid aanwezig is, Daarom blij- Reuter meldt uit Londen, dat van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat zich geen enkele vertraging aftee- kent in de Duitsche aanvallen aan het Westelijk front. De algemeene toestand blijft moeilijk. Een militaire woordvoerder heeft ver klaard: „De slag om Parijs is thans volledig aan den gang, na den Fran- schen terugtocht ten Noorden van de stad.” opgeroepen Berichten van de Fransch-Spaan- sche grens melden, aldus het D.N.B., dat in Frankrijk thans alle lichtingen reservisten, inclusief de strijders uit den vorigen oorlog, zijn opgeroepen. Koortsachtig wordt aan het oprichten In Nederland is dit probleem nog altijd van groote beteekenis, gezien het aantal van 295.000 werkloozen, waarbij nog komen de ongeveer 200.000 gedemobiliseerden, die aan stonds geen werk zullen hebben. Bij elkaar derhalve een aantal van on geveer een half millioen. Procents- gewijze komt dit, het inwoner aantal in aanmerking genomen, overeen met het getal werkloozen, waarvoor het Groot-Duitsche Rijk aanvankelijk stond. De Spaansche regeering heeft het decreet bekend gemaakt, dat „met het oog op de uitbreiding van den strijd tot de Middellandsche zee door Italië’s deelneming aan den oorlog tegen Frankrijk en Engeland, de Spaansche regeering besloten heeft tot een hou- Stefani meldt uit Cairo Overeen komstig de procedure, die door de Egyntische regeering is gevolgd bij de Engelsche oorlogsverklaring aan Duitschland heeft de minister president, Naher pasja, de Kamer voorgesteld de diplomatieke betrek kingen met Italië te verbreken. De Kamer hechtte haar goedkeuring aan het voorstel. De tegenwoordige betrekkingen tus- schen Italië en Egypte worden, naar in welingelichte Italiaansche kringen wordt verklaard, zegt het D.N.B., ook na de in het Italiaansche legerbericht genoemde vergeefsche poging van En gelsche vliegtuigen in het luchtgebied van Cyranaica binnen te vliegen, be keken van het standpunt uit, dat de Duce Maandagavond in zijn rede heeft uiteengezet. Zouden deze militaire acties zich ontwikkelen en tot een systeem worden, dan zal het vraagstuk der Italiaansch-Egyptische betrekkin gen aan nieuw onderzoek moeten wor den onderworpen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Fransch legerbericht Het Fransche legerbericht van gis teren meldt, dat de slag nog steeds Voor soldaten en korporaals op een grondslag vart 700 In ons blad van 5 dezer werden en kele mededeelingen opgenomen betref fende het recht op pensioen, dat we duwen en weezen kunnen laten gel den van de in den strijd om het leven gekomen gehuwde militairen van land en zeemacht. Zoodanig recht bestaat mede voor ouders of bij ontstentenis van dezen de grootouders, eventueel voor elk ouderloos kleinkind en voor de schoonouders van gesneuvelde mi litairen, aangenomen, en hierop moet in het bijzonder worden gelet dat de overledene, vóór hij onder de wapenen kwam, hun kostwinner of me- dekostwinner was. In afwijking van het in het persbe richt van 5 dezer gemelde inzake het indienen van de pensioenaanvragen, moeten, naar wij nader vernemen, niet alle aanvragen worden gericht tot de ,3de afdeeling B. van het de partement van Defensie, Heerengracht 38a, alhier. Thans is de regeling zoo, dat we duwen en weezen en pleegkinderen van beroepspersoneel hun aanvragen heb ben te richten tot den Pensioenraad, Benoordenhoutsche-weg hier ter ste de, terwijl weduwen en weezen en event, pleegkinderen van dienstplichti gen, van het reserve-personeel en van den Vrijwilligen Landstorm hun aan vragen voor pensioen hebben te richten tot de zooeven genoemde afdeeling B. van het departement van Defensie. Dit geldt ook voor de verdere nabe staanden, zooals ouders en bij ontsten tenis grootouders, schoonouders en ouderlooze kleinkinderen, ook al weer voor zoover de gesneuvelde hun kost winner of medekostwinner was. De pensioenaanvragen behoeven niet op zegel te worden gesteld. Omtrent de grootte van het pensioen is het moeilijk cijfers te geven, aan gezien deze zeer uiteenloopend zijn voor de verschillende categorieën en afhankelijk van tal van bepalingen. Vóór soldaten en korporaals is als mi- nimum-grondslag voor het pensioen aangenomen een bedrag van 700, waarvan de weduwe 350 ontvangt tot een maximum van 560, dat is 80 pCt. van 700. Deze 80 pCt. van den grondslag geldt ook voor alle an dere categorieën. Alle inlichtingen op pensioengebied zijn te verkrijgen bij den Pensioenraad of bij de afdeeling B. van resp. voor de verschillende als hierboven aangegeven. van vestingen bij Parijs gewerkt, waartoe alle beschikbare arbeids krachten gebruikt worden. Van de be volking heeft zich een diepe neerslach tigheid meester gemaakt, omdat zij vreest, dat de hoofdstad tot oorlogs- tooneel zal worden. Hier en daar weer verschijnende bladen, die blijkbaar er gens in de provincie gadrukt worden, daa.- de Parijsche redacties stil lig gen, wijzen op den geweldigen ernst van den toestand. Zoo schrijft de „Jour”, dat Frankrijks geschiedenis nog nooit zulk een ernstig uur beleefd heeft als thans. In de „Action Fran- caise” stelt Charles Maurras de be sluiteloosheid van de Fransche poli tiek verantwoordelijk. Voor deze „misdaad”, zoo zegt hij, zal het de mocratische bewind ter verantwoor ding geroepen worden. Het is bekend, dat in Duitschland groote behoefte bestaat aan arbeids krachten. Voor de Nederlandsche ar beiders zal de deur zoo wijd mogelijk worden opengezet. In Duitschland zal het mogelijk worden arbeid te vinden. Tot dusver was dit reeds het geval, doch er waren verschillende belemme ringen, o.a. de deviesenkwestie. Deze hindernissen zijn echter geheel opge heven. Veertien dooden; 37 gewonden Stefani meldt de volgende bijzonder heden over den luchtaanval, die giste ren om 1.35 uur op Turijn is onder nomen. Er werden 30 bommen uitge worpen, waarvan er 10 niet ontploften. Een markthal werd door 5 bommen getroffen, die door het dak sloegen. De andere bommen vielen in de straten. De vliegtuigen bewogen zich op een hoogte van ongeveer 6000 meter. Het luchtalarm duurde bijna twee uur. Bij den luchtaanval hebben 14 personen het leven verloren, en werden 37 per sonen, mannen, vrouwen en kinderen, gewond. De bevolking bleef volkomen kalm. kan nog werk- genoeg gebruiken General-Kommissar Reichsminister dr. Fischböck, die ten nauwste met den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart, vooral op sociaal gebied samenwerkt, heeft hedenmorgen een uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop de Duitsche autoriteiten in samenwerking met de Nederlandsche het nog altijd klemmende sociale pro bleem der werkloosheid willen op lossen. Dr. Fischböck herinnerde eraan, dat Rijkscommissaris Seyss-Inquart vol gens zijn nationaal-socialistische over tuiging bij zijn ambtsaanvaarding over de oplossing van sociale problemen had gesproken. Deze problemen, in het bij zonder het werkloosheidsvraagstuk, moesten in 1933 in Duitschland en in 1939 in Oostenrijk onder het oog wor den gezien. buurt van het arsenaal en de opslag plaatsen voor munitie, die, doordat het militaire objecten zijn, gevaar loopen gebombardeerd te worden, een concen tratiekamp is opgericht, waarin tal rijke nationalisten uit Malta en Ita liaansche staatsburgers zijn geïnter neerd. De behandeling der Italianen op Malta Uit Malta op Sicilië Uitwisseling van Italianen en Engelschen Reuter meldt, dat 500 tot 600 Ita liaansche mannen, vrouwen en kinde ren Groot-Brittannië met bestemming Lissabon verlaten. Later zullen zij met het Italiaansche stoomschip „Conté Rosso” naar Italië worden gebracht, vluchtelingen deelen mede, dat in de Een gelijk aantal Engelschen zal Italië verlaten. Amerika vertegenwoordigt de Engel sche belangen in Italië. ding van niet-oorlogvoerende mogend heid in het conflict”. In politieke kringen te Madrid wijst men er op, dat in dit decreet in tegenstelling tot de verklaring van Spanje bij het uitbreken van den oor log, in September van het vorige jaar een neutraliteitsverklaring ont breekt. Voorts wordt de nadrukkelijke vermelding van de Middellandsche Zee opvallend geacht. ven er dus soldaten voorloopig in dienst maar ook dezen zullen in het groote arbeidsproces ingeschakeld worden. Ook zij zullen geen dure, nuttelooze kostgangers zijn, maar bijvoorbeeld ge bruikt worden als krachten bij het op- ruimingswerk. De Rijkscommissaris had reeds be paald, dat de ondernemers zooveel mo gelijk hun arbeiders in dienst moesten houden. Echter zal geen kunstmatig arbeidsverband mogen blijven bestaan, waar fabrieken zijn vernietigd of het bedrijf van den grond af weer opge bouwd moet worden. Deze regeling heeft slechts een voorloopig karakter en gaat van het standpunt uit, dat de lasten ervan in de eerste plaats ge dragen worden door den ondernemer en in de tweede plaats door de be volking. Geallieerde druk op Ankara Het Italiaansche blad „Popolo di Roma” deelt mede, dat de Engelsche en Fransche regeering Turkije, voor het geval dat het aan den oorlog deelneemt, Aleppo en Irak hebben aangeboden. De druk op de Turksche regeering van de zijde der Westelijke mogendheden zou thans zeer groot zijn. De Engelsche diplomatie is in Ankara koortsachtig bezig, Turkije te winnen als bondgenoot tegen Italië^ Na de bijeenkomst van het Turksche kabinet. Het gisteravond gepubliceerde com muniqué over de bijeenkomst van het Turksche kabinet onder leiding van den president der republiek, Ismetj Inönu, behelst niet de minste aanwij zing over de onderwerpen van bespre king of over de genomen besluiten. Het land verkeert, naar Stefani uifi Istanboul meldt, in koortsachtige ver wachting van de beslissing der re geering. De Turksche openbare mee- ning volgt de gebeurtenissen met kalmte, en het is niet gewaagd te zeg gen, dat de bevolking, hoewel bereid de besluiten van de regeering te aan vaarden, blijde zou zijn, indien de vrede bewaard werd. Duitsche uiteenzetting. De diplomatieke medewerker van de Berliner Börsenztg., die bekend is klaard voor de zege van digheid en vrijheid. Op hun beurt hebben de hoofden der Inlandschg bevolking aan den onderko ning verklaard, dat elke Italiaansche overwinning in den huldigen oorlog zal worden beschouwd als een overwin ning dier bevolking en dat elke vijand van Italië zal worden beschouwd als een vijand van de bevolking in het ge- heele rijk, welke dien vijand met al haar krachten zal verslaan. De zeer trouwe bevolking van Ery- threa en Asmara, die onder de beve len staat van generaal Frusci, gouver neur van Asmara en den Noordelijken Frontbericht van het D.N.B. Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van gisteren luidt als volgt: De snelle opmarsch van de op den rechtschen Duitschen aanvalsvleugel sterke Duitsche pantserstrijdkrachten en snelle eenheden naar den beneden loop van de Seine doet, dank zij de superieure samenwerking tusschen le ger en luchtmacht zijn gevolgen reeds in tweevoudige richting gevoelen. De naar de Kanaalkust weggedrongen vijandelijke troependeelen zijn volko men afgesneden en bevinden zich in een toestand, welke zeer veel lijkt op dien van Duinkerken. Er worden hier ook reeds wanhopige pogingen ondernomen om deze troe pen op transportschepen, kleine stoom schepen en visschersbooten in veilig heid te brengen en te onttrekken aan de vernietiging. De opmarsch naar den benedenloop van de Seine is verder van beslissen de beteekenis voor het Fransche eco nomische leven, omdat daardoor thans alle via Le Havre en Rouaan tot dus ver binnengekomen overzeesche trans porten onmogelijk zijn gemaakt en weg gedrongen worden naar andere, slech tere havens van de Fransche Westkust. De buitengewone beteekenis van Le Havre als belangrijkste Fransche ha ven aan den Atlantischen Oceaan blijkt alleen uit het feit, dat verreweg het grootste deel der Fransche petroleum- importen over de Seine opvoer. Ook bijna de geheele katoeninvoer van Frankrijk liep over Le Havre en Rouaan. Tenslotte hadden deze beide steden als opslagplaatsen voor den En gelschen steenkoolinvoer groote betee kenis voor de geheele industrie van midden-Frankrijk. Het verleggen van deze belangrijke grondstof-importen naar andere havens aan den Atlanti schen Oceaan en de Middellandsche Zee is echter reeds daarom niet zonder meer mogelijk, omdat noch in Cherbourg, noch in Bordeaux of Marseille voldoen de opslaginstallaties en geschikte trans portmogelijkheden zijn. De activiteit boven-Rijn. In verband met de hevige artillerie- gevechten aan het Zuidelijke front langs den boven-Rijn, waarop de leger- berichten der laatste dagen niet nader zijn ingegaan, moet er op gewezen wor den, dat het geheele verloop van het Duitsche front tusschen het Kanaal en den boven-Rijn duidelijk omvatting ten doel heeft en dat, gezien van uit de zen gezichthoek, het front langs den boven-Rijn geenszins het karakter draagt van een secundair oorlogstoo- neel. Hoe sterk overigens de Duitsche su perioriteit in de lucht is, wordt weder om bewezen in de cijfers van het leger bericht van vandaag, dat tegenover een totaal verlies van 59 vijandelijke vliegtuigen de vermissing stelt van drie eigen toestellen. Daarmede heeft de te genstander sedert den aanvang van de nieuwe aanvalsoperaties, dus na het einde van den slag in Vlaanderen, bin nen een week 515 vliegtuigen verloren, waartegenover een Duitsch verlies in hetzelfde tijdvak van 58 toestellen staat. - - deelt, dat Italië den oorlog heeft ver- De luchtaanval op Le Havre. Van bevoegde militaire zijde wordt medegedeeld, dat bij den aanval van Dinsdag op Le Havre, behalve de reeds gemelde groote successen ten aanzien van scheepsdoelen, een slagschip oi zware kruiser door een bom van zwaar kaliber op het voorschip is getroffen en beschadigd. den prins van de infanteristen van Piemont, inspecteur der Italiaansche infanterie, heeft de volgende boodschap gericht tot de Ita liaansche infanteristen Het plechtige uur heeft geslagen. Gij marcheert met onwrikbaar vertrou wen en het heldhaftig vizioen van vroegere triumfen op naar de nieuwe, onvermijdelijke lotsbestemmingen van het imperiale Italië. Het vaderland verwacht nog schitterender roem van u, die stoutmoedig en hardnekkig zijl als altijd. Leve Italië, leve de Koning en Keizer, leve de Duce. Uit Italiaansch Oost-Afrika. De onderkoning te Addis-Abeba heeft een proclamatie gericht tot de bevolking van het rijksdeel in Itali aansch Oost-Afrika, waarin hij mede- Engelsch embargo jegens Italië Een proclamatie van koning George bepaalt, dat van nu af tegenover Italië dezelfde contrabande-contróle zelfde uitvoer-embargo zal toegepast als tegenover Duitschland. HAAGSCHE COURANT Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhanclel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1