Zeeland herstelt zich Wat den Haag doet voor de Rotterdamsche geëvacu eerden F Plannen nood winkels voor Middelburg te r ui Stichting STADSNIEUWS nood- van woningen Tal van moeilijkheden zijn op te lossen TWEEDE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 13 JUNI 1940 EXAMENTIJD De toestand te Vlissingen MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS LUTINE PALACE Een Rotterdamsch geëvacueerd gezin in een van de nieuwe kamertjes in het gebouw van de Haagsche Ijsclub, DOODELIJK ONGELUK IN DE VAILLANTLAAN ZONSOP- EN ONDERGANG Voor hen, die examen moeten doen, is een zware tijd aangebroken. Een kijkje op een binnenplaats van een der Haagsche Hoogere Burgerscholen LUCHTBESCHERMING Reeds begint zich een trek terug te openbaren Hl 1 F j Het spoorwegverkeer. over- Gebrek aan woonruimte. De voeding. De sociale zijde van het vraagstuk DE HINDOE-JAVAANSCHE OUDHEDEN. Herstel van historische bouwwerken. Mei hun Ge- dr. Door gebrek aan scheepvaart, sche pen en materiaal, is de dienst van het loodswezen thans nog ernstig gestag neerd. Daarom ziet men thans de lood sen in Vlissingen dienst doen als hulp politie. Vrijdag 14 Juni Zonsopgang 5.16U., zonsondergang 10.04 u. de volijverige conservatoren een groot genoegen mee doen. Wij willen besluiten met hetgeen ie heer de Lorm ons zeide: de naam Mu seum voor het Onderwijs kan veel ver. warring brengen en het woord Schoot museum, dat in den Haag ingang heeft gevonden, wekt een geheel foutieve ge. dachten-associatie op. Het museum is een drieledig op wetenschappelijken voet geschoeide instelling, welke aan- vankelijk slechts het onderwijs wilde dienen, doch thans veel en veel meer doet dan de aanvankelijke opzet had doen vermoeden. Röell memoreerde daarnaast de van de Haagsche Vereeniging Vacanticbezigheid. Deze vereeni- zorgt er voor, dat de kinderen geboden om ook dit deel van onze taak in goede banen te leiden, aldus gene raal Röell, ter\vijl de gemeentelijke autoriteiten en de gemeentediensten, zooals gemeentewerken, waterleiding, gas, eléctriciteit, telefoon, e.a. voor de Stichting in de weer zijn geweést en nog zijn. Generaal Röell zeidè, dat hij aan deze diensten bijzonderen dank ver schuldigd was. ACHTJARIGE JONGEN DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. Gisteravond omstreeks half zeven had op de Vaillantlaan bij het viaduct een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto uit Amsterdam en het acht jarige jongetje P. J. van W. uit de Drijfriemstraat, die op een kinder fietsje reed en onvoorzichtig overstak. In zorgwekkenden toestand is het kind door den Geneesk. dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden, Voor den M a r a na th a - Kr in g zal morgenavond in de groote zaal van het gebouw van Speykstraat 153 de heer P. Janse, leider van den kring, spreken over het onderwerp: „Deze allen waren eendrachtelijk bijeen" (Hand. 1:14) en ds. Jac. Lfissenberg, predikant te Dor drecht, over het onderwerp „Hoe (bewaar ik in dezen tijd mijn gemoedsrust? De voeding is natuurlijk steeds een punt van belang geweest. Hoezeer uiter aard smaken verschillen, toch mag ge constateerd worden, dat de geëvacueer- den zeer goed gevoed en verpleegd worden. Na al de genomen maat regelen, kan men gerust zeggen, dat het oogenblik te wachten is, waarop deze lichamelijke verzorging van groot en klein een zeer hooge trap zal heb ben bereikt. De verplegersgroepen zijn zeer hetero geen samengesteld, hetgeen van zeer groot nut bleek te zijn. Ook wordt toe zicht op de bereiding van het eten ge houden door mevrouw Boelens-Wiggers, de echtgenoote van dr. Boelens, den chef van de afdeeling Volksgezondheid. De voeding bestaat uit twee maal daags brood met thee of koffie en één maal daags een warmen maaltijd. Zoo lang zamerhand is de toestand ontstaan, dat er ook geld voor de belegging van de boterham beschikbaar is. Het vervoer van het warme eten van de groote spijskokerijen naar de vlucht oorden geschiedt tegenwoordig door de „Protax", zoodat het eten zoo snel mo gelijk op de bestemde plaatsen komt. De Ned. Vereeniging voor Luchtbe scherming schrijft ons: Sommige werkloozen, die een oproe ping van den burgemeester ontvingen, om zich voor een der Gemeentelijke Luchtbeschermingsdiensten aan te melden, hebben in de meening ver keerd daaraan geen gevolg te behoeven geven, omdat zij reeds als vrijwilliger bij de zelfbescherming zijn ingeschre ven. Dit is echter onjuist. De werk loozen (steuntrekkers) dienen in elk geval aan den oproep van den burge meester gevolg te geven, zoodat zij van de zelfbescherming moeten worden af gevoerd. Het A.N.P. meldt uit Middelburg: Met het bezoek van den Rijkscom- tnissarïs Seyss Inquart aan de hoofdstad van Zeeland is de belangstelling voor onze provincie gestegen. Het is nu ruim drie weken geleden, dat Middelburg door een zwaar bom bardement, gepaard gaande met een hevigen brand is geteisterd. Onmiddel lijk is men aan het werk gegaan. Hon derden getroffen zakenlieden hebben uit eigen initiatief reeds aangepakt. Wij zouden niet kunnen tellen, hoevele win keliers zich in de behouden straten reeds een tijdelijken winkel hebben verzekerd en bijna allen daar reeds be gonnen zijn hun clientèle te helpen voor zoover dit bij beperkt crediet en moei lijken aanvoer mogelijk is. Maar slechts een beperkt aantal ge troffenen zal in een vast pand onder dak vinden en daarom kwam direct de wensch naar noodwinkels op. Een der groote bekende kruideniersfirma’s in Nederland gaf het voorbeeld en bouwde aan den Dam een flinke houten nood- verkoopplaats. Wellicht zullen andere groote zaken dit voorbeeld volgen, maar men denkt ook aan hen, voor wie dit financieel te zwaar zou zijn. Daarom is thans een plan in handen gesteld van den regee- tingscommissaris voor den wederop bouw om van overheidswege op den Dam en op de kaden noodwinkels te stichten, die dan aan gegadigde „uitge- branden” tegen billijken prijs zullen worden verhuurd. Vele winkeliers wach ten met ongeduld op de resultaten van deze plannen. De Dam heeft in het leven van Mid delburg plotseling een groote beteeke- nis gekregen. Bij de catastrophe van 17 Mei zijn op de markt met het stadhuis alle gebouwen op vijf na door het vuur vernield. Het was dus te begrijpen, dat men daar geen markt meer kon houden. In enkele dagen heeft men van het plantsoen op den Dam een tegelmarkt gemaakt. Daarheen is de wekelijksche, Donderdagsche markt, verplaatst en ook de Zaterdagavondmarkt. Het personenvervoer der spoorwegen is nog steeds tot Bergen op Zoom ver sperd. Het verkeer met Brabant, Lim burg en de Noordelijke provinciën ge schiedt per autobus via Goes. De goederendienst der Spoorwegen schijnt thans tot Kruiningen in tact te zijn. Voor het personenverkeer is Zeeuwsch-Vlaanderen tot heden alleen door Zeeland bereikbaar over Goes via een bootverbinding Hoedekenskerke- Neuzen. De openbare diensten van. rijk, provincie en gemeente zijif vrijwel alle weer normaal in de eigen gebouwen op gang. Hoewel nog onder den indruk van de achterliggende gebeurtenissen en. daar door begrijpelijk angstig bij ieder na derend vliegtuiggeronk, gedraagt de be volking zich kalm en waardig en doet alles om voor zoover mogelijk, het ge wone leven op normale wijze voortgang te doen vinden. Door de Duitsche over heid zijn waarborgen gegeven, dat, in dien onverhoopt noodig, er tijdig voor gevaar gewaarschuwd wordt. De bewo ners stellen daarop hun volle vertrou wen. De samenwerking tusschen de Duitsche en Nederlandsche autoriteiten is trouwens heel goed te noemen. De grootst mogelijke medewerking wordt ondervonden. Het aantal slachtoffers aan dooden. en gewonden is, gezien de vreeselijke vernielingen en ravages, gelukkig op merkelijk klein gebleven en bedraagt ten hoogste vijf en twintig. Door het krachtig en practisch optre den van den wethouder voor Sociale Zaken, A. Ronije, bijgestaan door den directeur van het distributiebedrijf met zijn staf, is de levensmiddelenvoorzie ning in al deze weken, zelfs onder eenige evacuaties door, uitstekend ge weest. Tijdig getroffen maatregelen, zooals het wegvoeren van voorraden uit gevaarlijk gelegen winkels, alsmede tijdig gedane inkoopen, hadden een langdurig gemis aan contact met overig Nederland kunnen doorstaan, vooral nu de landbouwproducten binnenkort even eens een goeden oogst beloven. Zooals men weet, heeft de gemeente- bouwmeester, jhr. ir. de Ranitz, met den directeur van gemeentewerken, een voorloopig herstelplan gemaakt, waarbij met behoud van het typische karakter van de stad, op velerlei gebied veran deringen en verbeteringen kunnen ko men. Zoo zal gezorgd worden, dat het herstelde stadhuis nog beter zal kun nen worden bewonderd en dat het in een meer passende omgeving komt te staan. De ook voor herstel reeds aangewezen Abdijgebouwen, met aangrenzende koor- en Nieuwe kerk en Abdijtoren zullen geheel vrij komen te liggen in een pas sende omgeving van parken, enz. Som mige geheel vernielde straten, zullen ook in het belang van het verkeer een anderen loop krijgen, maar men wil voorkomen, dat men rechte breede bou levards krijgt, die zouden strijden met het oude karakter der stad. Den prachtigen gevel van de provin ciale bibliotheek in de Langedelft, Mid delburgs hoofdstraat, stond bijna zon der eenigen steun, doch is zelf weinig beschadigd. Men heeft nu voor den ge vel een hooge stelling geplaatst, die van onder door een zware betonnen balk is beveiligd en men metselt nu steunmu- ren. Het is te hopen, dat ook voor den Abdijtoren of Lange Jan en voor de beide genoemde en nog drie andere verwoeste kerkgebouwen de gelden voor den wederopbouw zullen te vinden zijn. Niet alleen winkels gingen in groote getalen verloren, maar nog meer wonin gen, zoodat aanvankelijk een groot aan tal personen dakloos dreigde te wor den. Bij andere stadgenooten en op de omliggende gemeenten vonden deze menschen onderdak voor korter of lan ger duur. Een zeker aantal kon, een nieuwe woning huren, doch er blijft een groot gebrek aan woonruimte. Daarom zal men ook een plan voor het stichten van noodwoningen aan den regeeringscommissaris voorleggen. De teekeningen zijn reeds gereed. Behalve bedrijfsmogelijkheid en woning zijn vele personen ook naast voorraden, alle meubels, kleeren enz. kwijt. Een plaat selijk- en een provinciaal comité zijn in volle actie om daarin voorloopig te voorzien. Zij zijn daartoe in staat door de groote hoeveelheden van allerlei ar tikelen, die niet alleen in Zeeland zelve maar ook verre buiten de provin ciale grenzen verzameld zijn of wor den. Wie een blik heeft kunnen slaan in de aangevoerde voorraden, heeft eer bied en dank voor wat vooral de K.V.V.- ers, de padvinders en andere groepen of particulieren bijeen hebben gebracht. Geldelijke steun komt van vele zijden binnen en te Middelburg werd op een dag bij een straatcollecte ruim 3000 opgehaald. Dit is dan ook zonder bezwaar ge schied. Aanstonds werden door den Ge meentelijken Geneeskundigen en zondheidsdienst onder leiding van Putto en dr. Boelens de noodige maat regelen genomen en de helpende hand aard de voorziening van kleeding, schoeisel, nachtligging e.d. De burgerij heeft met milde hand gegeven. Zoo langzamerhand zijn alle geëvacueerden dan ook vrij behoorlijk in de kleeren gekomen, terwijl behalve goede matras sen, dekens en lakens voor ce oude ren, ledikanten en andere bedden ter beschikking komen. Afzonderlijk dient vermeld de samenwerking, een gemeentelijke commissie om vrouwen en meisjes en handwerkjes Intusschen heeft zich langzamerhand de noodzakelijkheid voorgedaaja in de sociale zijde van het vraagstuk dieper in to gaan. Hierbij deden zich vele moeilijkheden voor. Het was in de eerste plaats noodzakelijk om te komen tot een groepeering, die eenigszins ge- Vlissingen ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Ook Vlissingen heeft door den oorlog geleden en op sommige plaatsen zwaar geleden door de beschieting, vooral het z.g. eiland heeft het moeten ontgelden. Ook Vlissingen ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Zoo heeft b.v. de scheepswerf van de Schelde veel gele den, maar men kan doorwerken en al zijn er orders geannuleerd, men ver wacht daartegenover nieuwe opdrach ten. Voor de reeds eerder genoemde verloren schepen van den provincialen stoombootdienst, voor de vele verloren gegane of vernielde schepen van het Nederlandsche loodswezen, voor brug genbouw, alsmede voor schepen, machine- en ketelinstallaties voor el ders. Thans worden dan ook de arbei ders weer dagelijks in groepen aange nomen en men verwacht, dat spoedig de laatste man weer aan het werk zal zijn. De directie van den Prov. Stoom bootdienst tracht met alle middelen, daarbij gesteund door de Duitsche mili taire overheid, zoo snel mogelijk de communicatie met Breskens en overig Zeeuwsch-Vlaanderen te herstellen, daartoe zullen noodschepen worden ge charterd. In overleg met de betrokken instanties zijn ook de wachtgeld-uit- keeringen van het personeel der stoom vaart maatschappij „Zeeland” en het bunkerstation der steenkolen handels- vereeniging weer geregeld, waarbij ver wacht wordt, dat ook de bedrijven den langsten tijd stil gelegen zullen hebben, vooral nu door de successen der Duit sche weermacht en het bezetten der geheele Noordzeekust van Scandinavië tot Frankrijk, er tusschen de Noorsche, Zweedsche, Duitsche, Nederlandsche en Belgische havens weer een druk scheep vaartverkeer mag worden verwacht voor het vervoer van producten, mate rialen en grondstoffen. De geestelijke verzorging. Ook de geestelijke verzorging is niet vergeten. Van den beginne af zijn de onderscheidene kerken in kennis ge steld met onze wenschen in dezen. In een vergadering in het gebouw van de Stichting, waarbij bijna alle kerken vertegenwoordigd waren, is men tot een goed resultaat gekomen en is de toe stand gestabiliseerd. Voorts heeft de commissie voor O. en O. voor de ge- evacueerden onder leiding van de da mes mevr. v. d. Bosch en mej. Meijer en de heeren van Breen, Morra, Vorst man, Krop, Theunissen en Hoek veel zegenrijk werk verricht door het orga- niseeren van leerrijke en aangename avonden. Verscheidene artisten werken hiertoe geheel belangeloos mede. Gene- raad hulp voor ging onder deskundige leiding 4 maal per week naar buiten gaan. Dit uitzenden van kinderen naar bui ten geschiedt ook door Haagsche padvindsters. Een punt van groot belang is uiter- baseerd was op de maatschappelijke omstandigheden van de menschen vóór hun huizen in Rotterdam vernietigd werden. Daarnaast trad naar voren het vraagstuk van de speciale behandeling van de kinderen voor zoover dit het schoolgaan, het bezighouden en het geven van lichamelijke oefening be treft. Door de talrijke sociale moei lijkheden, die de Stichting op te los sen kreeg, is haar werk geworden tot een soort van sociale microcosmos. Aan gezien de psychische druk, waaronder deze menschen den eersten tijd geleefd hebben, eenigermate voorbij is, doen zich allerlei zaken voor slechte en goede welke eerst verborgen ble ven. Het ligt niet op den weg van dit overzicht om de maatschappelijke in- deeling verder te bespreken, maar het zal een ieder duidelijk zijn, dat alle partijen er mee gebaat zijn, dat de onderbrenging plaats heeft met soort gelijke lotgenooten. Zoo is de Stichting langzamerhand afgestapt van hetgeen men massa-onderbrenging zou kunnen noemen, zooals b.v. in Filmstad en den Dierentuin. Men is daarom overgegaan tot het legeren in gebouwen, waarin verschil lende kamers zijn, b.v. scholen. Het is duidelijk, dat dit een groot bezwaar op leverde voor het onderwijs, waarom de Stichting thans haar wenschen richt op andere gebouwen. De geëvacueer den, die oorspronkelijk in den dieren tuin zijn ondergebracht, zijn b.v. thans gelegerd in de beide groote gebouwen van de Haagsche Ijsclub aan den Be- zuidenhoutscheweg. Teneinde het gezinsleven eeniger mate meer tot gelding te kunnen bren gen is men overgegaan deze gebouwen met houten schutten, welke vroeger in verkiezingslokalen werden gebezigd, in vakken te verdeelen, elk voor een gezin. Dit stelsel zal misschien ook elders worden doorgevoerd. Overal is echter gezorgd voor een ruime cantine- eetzaal. De scholen hebben het voor deel, dat zij beschikken over een groote binnenplaats. Een bijzonderheid in Filmstad en den dierentuin was de zg. zuigenlingenkamer, waar de kleine peuters een uitstekende verzorging kre gen en zulks ook aan de moeders werd bijgebracht door deskundigen op dit gebied. Het Museum voor het Onderwijs aan de Hemsterhuisstraat 2E is een rijk bezit voor den Haag en wij zijn ervan overtuigd, dat er nog te velen zijn, die niet weten welk een prach tige verzamelingen er in het gebouw in deze bescheiden straat zijn onder gebracht. Het is ook niet meer zoo een museum voor schoolkinderen waar ouderen niet thuis hooren, zeer zeker niet. Er valt heel veel te bewonderen in de drie afdeelingen, welke door vak- menschen streng wetenschappelijk wor den geleid. Beneden is de natuurkun dige afdeeling, bevattende vele belang wekkende instrumenten en apparaten; op de eerste verdieping bevindt zich de natuurhistorische afdeeling met een prachtige verzameling schedels, ske letten, opgezette dieren e.d., terwijl op de tweede verdieping zich de ethnolo- gische of volkenkundige verzameling bevindt, welke het volste recht op onze bewondering verdient. Hier toch zijn een onnoemelijk aantal voorwerpen uit Nederlandsch-Indië en uit alle andere deelen vap de wereld bijeengebracht, die ons een prachtig overzicht geven van de levenswijze en het peil van be schaving van vele volken. In vele op zichten is deze collectie uniek in ons land. Gistermiddag werd onder leiding van den conservator van de afdeeling vol kenkunde van het museum, den heer A. J. de Lorm, een rondgang gemaakt door de afdeeling, waar is tentoonge steld de Hindoe-Javaansche collectie. Deze collectie is onlangs uitgebreid met oud-Javaansche bronzen. De heer de Lorm liet als inleiding zien de hoogst primitieve maar toch prachtige en groote kunstwaarde bezittende werk tuigen van de nog in het steenen tijd perk levende Papoea’s. Spr. vergeleek de voorwerpen en de wijze van bewer king met hetgeen is overgebleven uit „ons” steenen tijdperk en toonde de overeenkomst aan. Daarna sprak de heer de Lorm nog terloops over het steenen tijdperk van Java, om daarna over te gaan op de verbreiding van het Hindoe-geloof over Java, dat, hoewel het hier veel aan hang vond, het oude geloof, nog heden ten dage voortlevend in de Wajang-voor- stellingen, nooit geheel heeft kunnen verdringen. Uit deze tijden stammen nu grootendeels de overal op Java opge graven bronzen, prachtig van kleur '(het z.g. „patina”) die slechts de eeuwen er op te voorschijn kunnen tooveren. Groote kunstenaars moeten het zijn geweest, die dezen beeldjes en ritueelen voorwerpen hun edele vormen hebben gegeven. Welk een hoogte had de kunst in deze landen al bereikt, toen onze voorvaderen nog stonden aan het begin der duistere middeleeuwen. Zeer vele bijzonderheden liet de heer de Lorm zien van deze beeldjes, ritueele voorwerpen, spiegels e.d., waarvan het museum zeer vele fraaie exemplaren bezit. Naast de echte staan ook eenige vervalschingen, welke eveneens met groot meesterschap zijn vervaardigd en zelfs door kenners dikwijls moeilijk van de echte zijn te onderscheiden. Meestal zijn zij iets grover van uitvoering dan de echte, welke met oneindig geduld en liefde zijn bewerkt: eerst in was geboetseerd, daarna in klei gebakken en tenslotte in brons of zilver met ko per gegoten. Alleen al in deze afdeeling kan men bij nauwkeurige beschouwing uren zoek brengen. Maar er is nog zooveel meer te zien, dat men gerust in de nu spoedig aanbrekende vacantie een paar middagen kan reserveeren voor een bezoek. Men zal hier den directeur en te worden welke met plaats vindt aan allerlei breiwerk te helpen. Het groote vraagstuk blijft, hoe men de vluchtelingen straks weer aan be hoorlijken arbeid kan helpen en een eigen zelfstandig gezin:1 ven Kan t°ruj - geven en dat liefst in Rotterdam. Hoe wel de Stichting nog geen vier weken bezig is, beginnen deze vragen zich toch reeds te stellen. Men moet niet ver geten, dat een 2500 personen onderdak vindt in de vluchtoorden en nog min stens zooveel in gezinnen in de stad, voor welke laatste groep de Stichting ook gedeeltelijk te zorgen heeft. Een gelukkige omstandigheid is, dat zich langzamerhand een trek naar Rot terdam terug begint te openbaren door het vinden van werk. Het feit, dat men over vrij veel huisraad begint te be schikken, speelt in dezen natuurlijk een rol ten goede. De menschen kunnen weer, zij het ook gebrekkig, een huis meubileeren. Natuurlijk bevindt dit vraagstuk zich nog in beginstadium. Alles hangt daarbij af van de woon gelegenheid in Rotterdam. Tenslotte verzocht generaal Röell ons er op te wijzen, dat de Stichting nog zeer gaarne giften ontvangt van de Haagsche burgerij. Het gironummer is 387700. Hoewel het Rijk de Stichting subsidieert, kan men altijd extra geld gebruiken voor tal van dingen, die een vriendelijk licht kunnen werpen op het bestaan van deze van alles berooide menschen. Gezinsregistratle, Naar bekend heeft zich tot dusver een onvoldoend aantal vrijwilligers aangemeld. Van zelf dringt zich nu de vraag op, of de nog benoodigde medewerkers niet met gebruikmaking van de be voegdheid, vervat in art. 12 van de Luchtbeschermingswet zullen moeten worden aangewezen. In verband hiermede is van heidswege opdracht gegeven om on verwijld middels een kaartsysteem de gezinsregistratie volledig ter hand te nemen. Met de verzameling van de daarvoor benoodigde gegevens zijn de straathoofden belast. Van elk gezinshoofd mag en moet verwacht worden, dat hij of zij daar aan ten volle zal medewerken om het werk der straathoofden, die daarvoor veel van hun vrijen tijd opoffera zooveel mogelijk te vergemakkelijken Men vergete daarbij niet, dat men zich op deze wijze ook nu nog vrijwil lig kan aanmelden en dan keuze van diensten, ressort enz. heeft. De Haagsche Stichting voor hulp aan Rotterdamsche vluchtelingen is, zooals men misschien weet, geboren uit een comité, dat destijds door den burge meester was ingesteld om, zonder dat daaraan ruchtbaarheid werd gegeven, de in oorlogsgeval zich eventueel voor doende clandestiene evacuatie naar ’s Gravenhage en haar gevolgen te be perken, deelde luitenant-generaal b.d. jhr. J. H. Röell, voorzitter van de Stichting, ons in een onderhoud mede. De genomen maatregelen waren van zeer eenvcudigen aard en bestonden hoofdzakelijk in het instellen van stations-, wegen- en verplegings- comité’s. Deze maatregelen hebben in tusschen, toen zich na 15 Mei een massa-vlucht voordeed, hun groot nut bewezen, vooral omdat men be schikte over een volledig stel personen met een systeem om dezen in den kortst mogelijken tijd op te roepen. Toen het werk van het comité zich begon te consolideeren moest er een juridische basis voor het verdere op treden zijn, vooral ook ten opzichte van de groote geldelijke verantwoorde lijkheid. Deze is toen gevonden in de Haagsche Stichting. Tegelijkertijd is toen de onderver- deeling in bureaux (algemeene leiding, voeding, intendance, sociale zaken, bui tendienst en administratie) gestabili seerd en in een gebouw, dat de Ge meente in huur had, ondergebracht. Natuurlijk kon op de sociale eischen van de na 15 Mei ingerichte huizen niet steeds gelet worden. Wij begon nen met de menschen onderdak te ge ven en aan verpleging te helpen. Voor al de ligging gaf voorloopig nog al wat bezwaren, aangezien de geëvacueerden op stroo op den grond moesten slapen. Hierdoor bestond het gevaar van spoe dige verontreiniging van de vluchtoor den en van brand. Gelukkig is dit laat ste ons bespaard gebleven, mede dank zij de draconische maatregelen inzake het rooken. Hiernaast echter drong zich de noodzakelijkheid op, om eener- zijds het gezinsverband niet te zeer te verbreken en anderzijds zedelijke ge varen te voorkorraen. Eerst was men voornemens om mannen en jongens en vrouwen met de kleine kinderen afzon derlijk te legeren. De psychische schok, welken de meeste van deze ge- evacueerden hadden ondergaan, was van dien, aard, dat het noodig bleek, de gezinnen bij elkaar te houden. Nederlandsche Prominenten in een cabaret-revue Het seizoen te Scheveningen zal dan toch waarlijk beginnen. Het Lutine Palace, dat reeds vroegtijdig begonnen was, her opent Zaterdag a.s. zijn poorten. Een Nederlandsch-Duitsche revue zal er opge voerd worden, bekende cabaretartisten werken mede, het tempo zal er als steeds vlot zijn, en men zal er kunnen lachen. Nederlandsche Prominenten zullen in dit theater op den voorgrond treden. Daar is dan in de eerste plaats Lou Bandy. Lou Bandy behoeft zich aan het Haagsche pu bliek waarlijk niet voor te stellen. Onze stadgenoot heeft reeds jaren lang het Ne derlandsche publiek vermaakt in de fraaie revue’s .die in Scala des zomers haar pre mieres beleefden en met welk een succes steeds. Zaterdag zal hij op het kleine po dium van het Lutine Palace zijn levens liederen brengen, zijn grappen zullen voor de toeschouwers de noodige opwek kende medicijn zijn. Jopië Koopman, de bekende film- en cabaretster die bij de première ,op 8 Mei de algeheele waardeering van alle bezoe kers genoot en verdiende zal nieuwe beefntSOfPSnV«°r^het v°etlicht brengen. Zij HpHit n?, goed? zangstem, trad herhaal- rettès hovend de radi0’ in revues en °Pe- zü is bü m een films’ Ook goede bekehndpNH euandsche publiek 6611 duizenden telt’. dle haar bewonderaars bij jong6 Nederland^!, V5 Wirn Sonneveld, een spefer. dte “Lkunstenaar en tooneel- heeft geboekt ele revues reeds succes Walter Triehoi operettebezoekprl 1S VOOr de Haagsche het Duitsche eteV®6? onbekende. Hij zal In de veertien 4lementJ vertegenwoordigen, land is heeft ml T’ dat hij reeds in Hol‘ der weten te”^? als komiek bijzon- De soubrette^naldeerenL Hongaarsche Tril e cabaretrevue is de Schlagers zl zte! Angyal’ die de nieuwe als Jonie kL ngen en dansen en even- gewerkt Zh isPrii?n V00r de film heeft in Nederland. Als r,Se\Z°en Voor het 66151 da, een danser van Inter/l1"38?1® G°n' tatie geëngageerd nl 1? tlonale rePu: als balletmeester hu ®oedapest heeft hij Hij was o.m de n Ite® °pera„ g6W6rkt Sony en Marika \an Rosy Bar' optreden Franz FFi Verder zullen nog die reeds eerder Frj3tz, Stein6r- het voetlicht kwamen Lutlne Palace voor componisten Y™8’ ^begaafd kale leider pid"?-virtuoo!i J»1 de muzi- met grooten el? gezelschap 2IJn. dat om de hli„e ?st en energie zal werken publiek te wgStelling van het Haagsche puoiiex te blijven genieten. M8 tl

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6