3 De taak van van het Kanaal en de Maginot-linie van De Duitsche troepen zijn Parijs binnengerukt V olledige ineenstorting het Fransche front tusschen T egen het beperken werkgelegenheid generaal Winkelman 3 3 I '1940. Vrijdag 14 Juni. Voorschriften betreffende het stil- leggen van ondernemingen, invoering verkorten arbeidstijd en ontslaan van werknemers Een op lichtgas rijdende auto op Zakelijk radio-verkeer met Ned.-Indië hersteld Fransche troepen in stellingen achter Parijs samengetrokken No. 17594. Collecte hulpcomité 1940 uitgesteld „De stad is rustig” Britsche luchtaanval Trondheim I i B .20 PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: «ur I f in G Banken-moratorium opgeheven den (1) van De Porte St. Denis de ver- Naar een nieuwe crisis in het Fransche kabinet Men kan weer ten volle over zijn banksaldo beschikken De eerste Duitsche troepen trokken door de Porte St. Denis Vanmorgen vroeg zijn de Duitsche voorhoeden Parijs door de Porte St. Denis binnengekomen. De woordvoerder van het Fransche ministerie van oorlog te Tours heeft verklaard, dat het opperbevel niet toe laat, dat er in Parijs gestreden wordt Daarom zijn de troepen verplicht zich verder in de omgeving van de hoofd stad terug te trekken. De troepen zullen rich ten Noorden van Parijs verdedi gen en zich later in stellingen achter Parijs terugtrekken. Alle noodige maat regelen zijn reeds genomen. te het richt om middernacht (Greenwich-tijd) maar het was bijna 6 uur toen het in het departement aankwam. Te Hilversum is thans de eerste auto geconstrueerd, welke op lichtgas rijdt. Benoodigd is een groote gaszak, welke boven op de auto wordt gemonteerd, terwijl aan de motor alleen de luchttoevoer wat verminderd moet worden. Het brandstofverbruik is ongeveer de helft goedkooper dan benzine. den weer ten volle over hun banksaldo en hun tegoed bij den Postchèque- en girodienst kunnen beschikken. Geen inbreuk op reglementen van spaarbanken. Hedenmorgen meldde het Duitsche Nieuwsbureau uit het hoofdkwartier van den Führer 1940. Op grond van art. 1 van Art. 5. Dit uitvoeringsbesluit treedt in wer king op den dag van afkondiging. ’s Gravenhage, 11 Juni 1940. De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken SCHOLTENS. 1 in 87 et nj n 17 Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 et meer. heeft Schwabe- van den Duitsche Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct de onderne- in de Het herstel van het zakelijke verkeer per radio tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië zal in breede kringen met groote voldoening zijn vernomen. Uit den maatregel van den Rijkscom- missaris blijkt zijn ernstige streven om de kansen drijf sleven grooten. Dat de onderdanen Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 BEPERKT TOT DE DEMOBILISATIE Art. 2. Deze verordening treedt in werking op den dag van afkondiging. ’s Gravenhage, 11 Juni 1940. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied SEYSS-INQUART. den ge- kunnen uitzonde- Bevelen en instructies inge trokken. In verband hiermede wordt de vol gende verklaring van generaal Win kelman van 12 Juni 1940 gepubliceerd: In opdracht van de Duitsche regee- ring in het bezette gebied deel ik u mede, dat verscheidene bevelen en instructies, die ik u na 3 Juni 1940 heb doen toekomen, niet behooren tot Toelating van particuliere tele grammen afhankelijk van vrij lating van Duitschers in Indië de taak, die mij van dien dag af is opgedragen. Deze taak omvat uitslui tend geleidelijke militaire demobilisa tie van de Nederlandsche weermacht volgens de instructies van den Opper bevelhebber der Duitsche Weermacht in Nederland. Met het oog hierop trek ik de bevelen en instructies, die betrekking hebben op de werkwijze van de industrieele bedrijven, over eenkomstig art. 52 van het Haagsche reglement in. Voorts wordt erop gewezen, dat de Opperbevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland als Duitsch commissaris voor de ten uitvoerleg ging van de demobilisatie der Neder landsche Land- en Zeemacht aangewezen kolonel I. G. dissen, chef van den staf Opperbevelhebber van de Weermacht in Nederland. In verband met de opheffing van het z.g, bankenmoratorium, door intrekking van het koninklijk besluit van 10 Mei 1940, vestigt het departement van finan ciën er de aandacht op, dat door deze opheffing uiteraard geen enkele inbreuk wordt gemaakt op de door instellingen als de spaarbanken, krachtens eigen reglementen gestelde bepalingen met betrekking tot de terugbetaling van spaargelden. De spaarbanken blijven volkomen be voegd uitbetalingen te doen plaats heb ben met inachtneming van hun regle menten met al of niet verscherpten op zeggingstermijn en wanneer zij dat nuttig oordeelen deze te beperken tot de door haar vastgestelde bedragen. De Opperbevelhebber van de Duit sche Weermacht in Nederland deelt mede, dat de taak van den Opper bevelhebber van de in staat van demobilisatie zijnde Nederlandsche Land- en Zeemacht, generaal Winkel man, zich uitsluitend uitstrekt tot de demobilisatie van de Nederlandsche Weermacht. De opheffing van het bankenmora torium houdt in, dat de belanghebben- Om het economische verkeer tus schen Nederlandsch-Indië en Nederland zooveel mogelijk te bevorderen, heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bepaald, dat radio-telegrammen met zakelijken in houd naar Ned.-Indië toegelaten zijn. ordening nr. 8/1940 van den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het beper ken van werk en in overeenstemming met art. 2 en 3 van de verordening nr. 3/1940 van den Rijkscommissaris betreffende de uitoefening der regee- ringsbevoegdheden in Nederland benaal ik als volgt Waarschijnlijk tot 22 Juni J Men deelt ons van officieele zijde mede: De openbare straatcollecte ten behoeve van het nationale hulp- comité 1940, welke aanvankelijk J Zaterdag 15 Juni zou worden ge- houden is, om technische rede- nen, uitgesteld. Deze collecte zal thans naar alle waarschijnlijkheid worden ge- X houden op Zaterdag 22 Juni. Dit uitstel geldt voor het geheele land. De Amerikaansche ambassadeur blijft met de militaire en marine-attaché’s en zes secretarissen als vertegenwoor digers van het diplomatieke corps in Parijs. Hij heeft zich bereid verklaard er voor te zorgen, dat de overdracht van het bestuur der stad zonder ver lies aan menschenlevens geschiedt. Mededeeling van den Amerikaan- schen ambassadeur De Amerikaansche ambassadeur Parijs, William Bullitt, heeft aan departement van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat het Duitsche leger zich binnen de poorten van Parijs be vindt. Bullitt heeft bovenstaand bericht telefonisch doorgegeven aan den Ame- rikaanschen ambassadeur bij de Pool- sche regeering, Biddle, die zich op het oogenblik in Tours bevindt. Deze stel de daarop terstond Washington hier van in kennis. Het bericht luidt o.a. „De stad is rustig”. Bullitt, die zich in Parijs bevindt, verstuurde het be- In een tot president Roosevelt gerichte vertwijfelde boodschap heeft de Fransche minister-president Rey- naud gezegd: „Sedert 6 dagen en nachten hebben Fransche divisies zonder onderbreking gestreden tegen een vijand, die met een geweldige meerderheid van menschen en mate riaal tegenover ons staat. Thans heeft de vijand bijna de poorten van Parijs bereikt. De Franschen hebben zich reeds naar hun provincies terugge trokken en indien noodzakelijk trek ken zij verder naar Noord-Afrika. Een gedeelte der regeering heeft Parijs reeds verlaten. Ik vraag u thans om onbeperkte hulp. Verklaart openlijk, dat Amerika naar vermogen materiaal zendt, voor het te laat is”. In politieke en militaire kringen te Stockholm acht men het geroep om hulp van Reynaud aan Roosevelt een bewijs van den wanhopigen toestand van Frankrijk. Naar aanleiding hiervan schrijft „Dagens Nyheter” dat Amerika reeds lang niet meer neutraal is en dat het in de nauwste samenwerking met de Westelijke mogendheden een niet- oorlogvoerende staat is geworden. Art. 4. Het besluit van den Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht van 27 Mei 1940 (Staatsblad nr. O. 801) treedt buiten werking. overtreedt, van ten maanden of met een geldboete van ten hoogste 3000 gulden gestraft. (2) Met het onderzoek naar een bij alinea 1 strafbaar gestelde handeling zijn, behalve de in artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering genoemde personen, ook de ambtenaren der Arbeidsinspectie belast. (3) Bij dit besluit strafbaar gestel de feiten worden beschouwd als over tredingen. Art. 3. (1) Wie het verbod, in art. 1 ge noemd, overtreedt, wordt met hechtenis van ten hoogste drie Beroep van Reynaud op Roosevelt Volgens een aanvullend bericht zijn bij de aanvalspogingen, welke Brit sche vliegers op 12 Juni op een vlieg veld in de nabijheid van Trondheim hebben ondernomen en waarvan wij gisteren melding maakten, niet vier, doch negen vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. behandeling der Duitsche in Ned. Oost- en West-Indië den Rijkscommissaris aanleiding geeft het particuliere verkeer niet toe te staan, zal algemeen teleurstelling wek ken. In de persconferentie, waarin ons van het besluit van den Rijkscommissa ris mededeeling werd gedaan, vestigde men er den nadruk op, dat de mogelijk heid niet uitgesloten moet worden ge acht, dat nog andere maatregelen in overweging komen, indien de houding der autoriteiten in Oost- en West-Indië ten opzichte van de Duitsche ingezete nen niet afdoende gewijzigd wordt. Het Verordeningenblad voor het bfe- zette Nederlandsche gebied bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de opheffing van het ban kenmoratorium. In deze verordening, welke 11 Juni in werking is getreden, wordt de secretaris-generaal van het departement van Financiën gemach tigd, het bestaande bankenmoratorium op te heffen en de noodige maatrege len, welke daaraan verbonden zijn, te nemen. Op grond van deze verordening heeft de secretaris-generaal het „be sluit bankenmoratorium” van 10 Mei j.L ingetrokken. U it voerings besluit Verder publiceert het Verordenin genblad het volgende uitvoeringsbe sluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken ingevolge de verordening nr. 8/1940 van den Rijkscommissaris betreffende ^et beperken van werk van 11 Juni Het D.N.B. meldt van de Fransche grens: Uit Poitiers, den beweerden nieuwen zetel van de Fransche regee ring wordt gemeld, dat nieuwe mee- ningsverschillen tusschen bepaalde leden van het kabinet ontstaan zijn. Men rekent op de mogelijkheid van een nieuwe kabinetscrisis en reeds verluidt, dat Reynaud wegens zijn nauwe verknochtheid aan Engeland een onhoudbare figuur geworden is >n moet aftreden. Men verwacht bij «en reorganisatie een regeering onder hiding van generaal Weygand of naarschalk Pétain. Het voornemen v«n de regeering, den oorlog ook na dei val van Parijs voort te zetten, he;ft bij de Fransche bevolking den gnotsten tegenzin ontmoet. Algemeen wijt men erop, dat in Parijs alleen tacitig pCt. der Fransche oorlogsin- dutrie is gevestigd, zooals b.v. Result en Hotschkiss, waarvan de fableken niet naar de provincie’ kunien worden verplaatst. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede De volledige ineenstorting van het geheele Fransche front tusschen het Kanaal en de Maginotlinie bij Mont- médy heeft de Fransche leiding ertoe gebracht, haar oorspronkelijk voornemen, de hoofdstad van Frankrijk te verdedigen, te laten varen. Parijs is derhalve tot open stad verklaard. Zooeven zijn de zegevierende Duitsche troepen Parijs binnengerukt. Bullitt werkt mede aan de overdracht van het be stuur Deze telegrammen kunnen bij alle postkantoren in het land worden opge geven en moeten gesteld zijn in de Duitsche of Nederlandsche taal. De toelating van privé- of familie» berichten in dezen draadloozen dienst zal eerst dan kunnen geschieden, zoo- dra de maatregelen, welke in Neder- landsch Oost- en West-Indië tegen de Duitsche ingezetenen zijn getroffen, zullen zijn opgeheven en een einde is gemaakt aan de zeer onbevredigende behandeling en vrijheidsbeperking, welke hun is opgelegd. belangen der gedemobiliseerden acht worden genomen. Art. 1. Het is den leiders van ondernemin gen of hun plaatsvervangers verboden: (1) Het werk in de onderneming tijdelijk of voorgoed stop te zetten. (2) Den werktijd in ming tot minder dan 36 uur week in te korten. (3) Werknemers te ontslaan, tenzij art. 1639 p van het Burgerlijk Wet boek toepasselijk is. De na 9 Mei 1940 gegeven ontslagen moeten terstond weer worden ingetrokken, tenzij deze door den directeur-generaal van Arbeid goedgekeurd zijn. Art. 2. De directeur-generaal van Arbeid of de door hem daartoe machtigde organen ringen op den regel van paragraaf 1 vaststellende toestemming hiertoe kan afhankelijk gemaakt worden van het nakomen van bijzondere voor waarden. (2) Verzoeken tot toepassing van alinea 1 moeten aan het bevoegde districtshoofd der Arbeidsinspectie worden gericht. De verzoeken moeten gemotiveerd zijn. Zij moeten aantal en soort der werknemers vermelden, die ontslagen zijn of zullen worden of die met korteren werktijd te werk zullen worden gesteld. (3) Op de verzoeken moet zoo spoedig mogelijk worden beslist. Bij de beslissing moeten in het bijzonder de Onmiddellijk in werking getreden Het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied bevat de volgende verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het beper ken van werk. 11 Juni 1940. Op grond van paragraaf vijf van het decreet van den Führer betreffende de uitoefening van de regeeringsbevoegd- heden in Nederland van 18 Mei 1940 (Rijkswetblad 1, blz. 778) bepaal ik Art. 1. (1) De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken wordt gemachtigd voorschriften betreffende het stilleggen van ondernemingen, de invoering van den verkorten werktijd en het ontslaan van werknemers uit te vaardigen. (2) Voorschriften, welke de secre- taris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken op grond van alinea 1 uitvaardigt, mogen strafbedreigingen bevatten. van het Nederlandsche be- zooveel mogelijk te ver- HAAGSCHE COURANT r en S Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1