Dakloozen uit Rotterdam Verstopping worden geëvacueerd VOOR DEN PUZZELAAR Vele duizenden zullen andere plaatsen onderdak krijgen i GEMENGD NIEUWS BINNENLAND in o TWEEDE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 14 JUNI 1940 p R N A Berichten Hulp aan Zeeland l. Duitsche I Betreffende burgers van niet- Duitsche nationaliteit Vergadering der N.S.B. te Amsterdam Bevoegdheid Duitsche Krijgsraad ZEVENTIENJARIGE JONGEN GING OP AVONTUUR UIT EEN ERGERLIJKE VORM VAN OPLICHTING ZIJ BLEVEN LIEVER IN HUN EIGEN STAD N E L N D A A G E R A S P M N 0 A S E O N EST G I E N i O M S T R E E K E M I R E T E R I N N P E R I D O T S N T A R PO T E R I I S T R R I B De oplossing van de gisteren geplaatste puzzle luidt aldus: Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? DAN Pr. Schieffer's Stofwisselinflszout Men voelt zich vrijer en gezonder. Flaoon f 1.06. Dubbele flacon f 1.73 WJ apothekers en vakdrogtsteq. Statistiek van B A M N 0 M TER ERA N A T T 0 R 0 E R R E A S N T T E R E A R M S T E KAL A K E A S T G I D E M E E M R E ENG L T A I S D A E R M E 0 M S D S P O I O A G N E 0 N L R A A D T E S Verbod verkoop vleeschconserven Kazernebrand te Roermond den loop der bevolking van Nederland Het ministerie voor de Landsverdediging Vrouw van vermisten soldaat geld afhandig gemaakt Zie verder 2e blad, pag. 3 R O E L O LEB A D E DEN E O T T VER EGO REM N N A C A H L TIL E B U NIS van huis aan zeelieden 1 ons Via Duitschland, Rusland en Japan naar Indië. Toen evenwel be- ten beschikking. het De Nederlandsche bevolking blijft, wat haar groeikracht betreft, in West- Europa een uitzonderings positie innemen De noodtehuizen. Ook hierbij zag men zich vaak voor moeilijkheden geplaatst zoowel met betrekking tot de inrichting als met het personeel. Velen, die in de eerste een De De Zoutconventie tot 31 Juli a.s. verlengd. De verbindendverklaring van de Zout conventie, welke 13 dezer zou eindigen, is, blijkens een in de Staatscourant van tot Verhalen van vluchtelingen en militairen bekoorden hem De 17-jarige David Mol te Alphen aan den Rijn moest de vorige week voor zijn patroon een krant halen. Hij nam die gelegenheid waar om zjjn fiets te pakken en naar België te rij den; bij Hoogstraten passeerde hij de grens. Bij het lezen van avonturen der Nederlandsche militairen en vluch telingen in België en Noord-Frankrijk is de zucht naar avonturen vermoe delijk in hem wakker geworden. Hij gaf zich in België, zoo schrijft ’t Hbl. althans ook voor vluchteling uit en peddelde den volgenden dag naar Luik, waar hij zich als Nederlandsch vluch teling bij de Duitsche bezettingstroe pen meldde. Hier vond hij onderdak bij de sol daten en mocht hij voor den comman dant typewerk verrichten. Na drie da gen werd het verlangen naar huis ech ter te sterk en met achterlating van zijn fiets aanvaardde hij de terugreis naar Alphen via Hasselt, Eindhoven en Breda, soms kilometers loopend, soms ook meerijdend met militaire auto’s. Het laatste gedeelte, van Gou da af, had hij weer moeten loopen en zoo vond Dinsdagnacht een voorbij ganger hem uitgeput in Boskoop. De ze heeft den avontuurlijken knaap naar de ouderlijke woning gebracht, waar hij aanvankelijk een fantastisch ver haal over een ontvoering opdischte. Toen hij door de politie wat nader aan den tand werd gevoeld, kwam de waarheid echter al spoedig aan het licht en bekende hij geheel uit eigen beweging het avontuur te heb ben gezocht. dagen zich hiermede hadden belast, moesten weer tot hun normalen ar beid terugkeeren, zoodat men men- schen tekort kwam. Langzamerhand konden deze moeilijkheden worden opgelost en kon de voedselvoorziening worden geregeld. Mr. H. Willemse, een bekende figuur uit het Rotter- damsche scheepvaartbedrijf belastte zich met het toezicht. De leiding berust bij aan aantal gymnastiekon- derwijzers. De geneeskundige verzor ging geschiedt door verpleegsters van het voormalige ziekenhuis aan den Coolsingel, onder leiding van dr. J. H. E. van Dijk. Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat het met ingang van 15 Juni 1940 verboden is vleesch of vleesch- producten t econserveeren. Dit verbod geldt niet voor het conserveeren vol gens door de Nederlandsche veehou- derijcentrale, Laan van Meerdervoort 84 te s-Gravenhage vast te stellen voorschriften. Tevens is het verboden in blik ge conserveerd vleesch of in blik gecon serveerde vleeschproducten af te le veren, zoodat de verkoop hiervan ón mogelijk is. Van de hierboven weer gegeven verbodsbepalingen kan door de Nederlandsche veehouderijcentrale ontheffing worden verleend. Daarenboven is een ieder, die in het bezit is van voor verkoop bestemd vleesch in blik of van voor verkoop bestemde vleeschproducten in blik, verplicht vo o r 20 Juni 1940 aan de Nederlandsche veehouderijcentrale op? gave te verstrekken van de in den nacht van 15 Juni op 16 Juni 1940 in zijn bezit zijnde voorraden met op gave van den aard dezer producten en de plaats waar deze zijn opgeslagen. Deze voorraden behoeven niet te worden opgegeven door winkeliers, voorzoover de voorraden bestemd zijn voor verkoop aan comsumenten. Zoo- als uit hét bovenstaande blijkt kan deze verkoop evenwel niet plaats vin den. Door onbekende oorzaak is gister middag om vijf uur brand ontstaan in de Ernst Casimirkazerne te Roer mond, waarvan de bouw onlangs werd voltooid. De brandweer van Roermond was met twee babybrandspuiten van den luchtbeschermingsdienst spoedig ter plaatse en slaagde er in, na drie kwartier de vlammen te dooven. Een deel van de kazerne is uitge brand. De burgemeester van Roer mond, mr. P. J. Reymer, was bij het blusschingswerk aanwezig. de gebeurtenissen van tijd besprekende, zeide nationaal-socialisten van den dood gered zijn door de Duitsche troepen. Wij zullen dat nooit vergeten. Thans js echter de terreur van jaren ten einde en mocht het ooit zijn, dat de Duitschers weggaan en wij zouden worden aangevallen, dan zullen wij vechten tot den laatsten man (krach tig applaus). Die mannen, zoo zeide ir. Mussert met klem, die thans meenen ruiten te moeten inslaan, om daarna hard weg te loopen, zijn in mrijn oogen verachte lijke lafaards. „Ik ben”, zoo riep spreker uit, „voor discipline en orde, maar er zijn voor waarden. Die uitzonderingsbepalingen, waaronder wij N.S.B.’ers gebukt gaan, moeten verdwijnen. Wij laten ons niet langer de kleur van ons hemd voor schrijven en ons drijven uit ambten. Wij willen bestraffing van de mishan delaars, de plunderaars, van hen, die bedreigden. Wij willen bouwen voor ons volk, bouwen met een ideaal. Het werk van Willem de Zwijger zal in onzen tijd voltooid worden.” Op deze rede volgde een langdurig „hou zee”-geroep. Buiten werd ir. Mus sert een bvatie gebracht. Rotterdam telt thans nog vijftigduizend personen, die geen woning hebben, waar van een gedeelte bij familie, vrienden of kennissen worden verzorgd, ofwel in de verschillende noodtehuizen, die overal in de stad zijn opgericht, tijdelijk werden ondergebracht. Het meeren deel hunner moet naar andere plaatsen worden ge ëvacueerd, waar zij beter dan daar kun nen worden verzorgd. Aldus luidde de mededeeling op een persconferentie in het centraal evacu- atiebureau aan den Stadhoudersweg te Rotterdam, dat onder leiding staat van den heer H. van Dijk, waarbij ook de wethouder voor onderwijs en volksontwikkeling de heer L. de Groot tegenwoordig was. Deze gaf een beknopt overzicht van hetgeen onmiddellijk na de ramp door vrijwillige helpers was gedaan. Eerste evacuatie. Reeds op Woei.„dag 15 Mei begon men met het evacueeren van diege nen, die dakloos waren en den vori- gen nacht onder den blooten hemel ofwel in kelders hadden doorgebracht. De leiding hiervan berustte bij den heer P. de Bruin te Schiedam, lid van Ged. Staten, die contact zocht met gemeentebesturen en omliggende plaatsen. Van alle kanten verleende men medewerkingen, zoodat de eer ste vluchtelingen in Schiedam, Delft en Vlaardingen en nog enkele andere gemeenten onderdak vonden. Niet zoodra was de eerste schrik verdwe nen of de stroom van vluchtelingen slonk. Blijkbaar verkoos men een bekrompen en onmogelijk verblijf te midden van de puinhoopen boven een behoorlijke huisvesting elders. Ook waren er, die bij de eerstvolgende gelegenheid weer terugkeerden om te trachten bij familie of vrienden on derdak te vinden. De heer de Groot bracht hulde aan de vrijwilligers, die ongeveer gedurende drie weken zoo veel tot verlichting van den nood hebben bijgedragen. bleek, dat het hier geen zaak van korten duur gold is men van gemeen tewege overgegaan tot het instellen van een evacuatiedienst onder leiding van den heer van Dijk. Na een goede telling kwam men tot de slotsom, dat er nog meer dan 50.000 personen dakloos waren te wier behoeve maatregelen moesten wor den genomen. De heer de Groot zeide ervan overtuigd te zijn, dat binnen een half jaar het probleem der dak loozen zal zijn opgelost, zoodat men den winter met vertrouwen kan tege moet gaan. Nog geen officieel schema. De heer van Dijk kon thans nog geen officieel schema van evacuatie voorleggen, waaraan de autoriteiten in den Haag hun goedkeuring hebben gehecht. Ook zeide hij getroffen te zijn door de snelle hulp door parti culieren, blokleiders en wijkcomité’s geboden. In korten tijd waren overal scholen en leegstaande lokalen inge richt, er werd voor kleeding, dekking en voedsel gezorgd. Vele eigenaren van automobielen stelden hun voer tuig ter beschikking en men werd getroffen door zooveel blijken van menschlievendheid. Gedurende de eerste weken werden 20.000 personen geëvacueerd, aanvankelijk in wilde vlucht; later volgden duizendtallen in een geregelde organisatie, waaraan evenwel nog gebreken kleefden. Men heeft daarop contact gezocht met het bureau „afvoer burgerbevol king” in den Haag. Vrees voor evacuatie. De evacuatie gaat met groote moei lijkheden gepaard, mede omdat de achtergeblevenen, die voor evacuatie in aanmerking komen eerst moeten worden overtuigd van de noodzake lijkheid om onder de huidige omstan digheden niet in de stad te blijven. Daarom heeft men ook den gemeen telijken woningdienst in het plan in geschakeld. Zij, die nog arbeid of een redelijke kans daarop hebben, kunnen in Rotterdam blijven en voor hen wordt voor een onderkomen in minder dichtbevolkte wijken gezorgd. Hoewel er reeds aanbiedingen voor huisvesting van medeburgers inkwa men is het aantal bij lange na niet voldoende om in de behoefte te voor zien, zoodat men waarschijnlijk bin nenkort tot gedwongen inkwartiering zal moeten overgaan, zooals reeds op verschillende plaatsen in de omgeving is geschied. Er wordt zooveel doen lijk naar gestreefd personen van een- zelfden stand bij elkander te brengen. Er bestaan plannen tot het oprichten van een aantal noodwoningen, terwijl met de militaire autoriteiten onder- handelingen worden gevoerd over het afstaan van een aantal barakken, welke tot kampen zullen worden in gericht. Bij de Amsterdamsche politie deed gis termiddag een vrouw aangifte van een wel zeer ergerlijken vorm van oplichting. De echtgenoot van de vrouw vocht als soldaat in den oorlog en wordt thans ver mist. Enkele dagen geleden vervoegde zich bij haar een 22-jarige man, die be weerde, dat hij er voor kon zorgen, dat haar man spoedig weer thuis zou zijn. Hij had haar man in een ziekenhuis „ergens in Nederland” aangetroffen, waar hij ver pleegd werd voor een schampschot en voor een zenuwinstorting. Zijn toestand was echter niet ernstig en hij zou den vermiste Woensdag weer thuis brengen. Uiteraard waren daaraan eenige kosten verbonden en de verheugde vrouw offerde graag enkele guldens om haar echtgenoot weer thuis te krijgen. De Woensdag ver streek evenwel zonder dat er iemand kwam. Gisteren wachtte de vrouw nog af, doch aan het einde van den middag be greep zij, dat zij bedrogen was. Gelukkig kon zij de politie een uitvoerig signale ment van den oplichter geven. Het luidt lang ongeveer 1.70 meter, middelmatig postuur, zwarte achterovergekamde haren, donkere oogen en uiterlijk, donkeren hoor nen bril, draagt grijs colbert costuum en hoed, zwarte lage schoenen, een geel achtig overhemd met rood gestippeld rifa- derdasje en al of niet een donkerblauwe regenjas. Aan den rechterringvinger draagt de man een verchroomden ring met zwarten vierkanten steen. Vermoedelijk is hij in 't bezit van een rijwiel, voorzien van een versnelling en twee handremmen- Daar gevreesd wordt, dat hij zal trach ten zich nogmaals aan soortgelijke prak tijken schuldig te maken, zij een ieder gewaarschuwd. de nationaalsocialist nooit mede zal doen aan verguizing van H.M. de Ko ningin. „Wij herinneren ons slechts het goede, dat het Huis van Oranje voor ons volk heeft gedaan.” (Langdurig applaus). Vervolgens den laatsten spr., dat de Dezer dagen is bij de Rijksuitgeverij te ’s Gravenhage de jaargang 1938 van de statistiek van den loop der bevol king van Nederland verschenen. Aan het omvangrijke materiaal ontleenen wij enkele cijfers. Blijkens den voor 1938 berekenden netto-vervangingsfac tor blijft ,de Nederlandsche bevolking, wat haar groeikracht betreft, in West- Europa een uitzonderingspositie in nemen. De netto-vervangingsfactor geeft de tendenz van de toekomstige bevolkingsontwikkeling aan volgens de geboorte- en sterfte-verhoudingen in de beschouwde periode bij een waarde grooter, resp. kleiner dan 1 zal de bevolking op den duur toenemen resp. afnemen. De netto-vervangingsfactor voor Nederland bedroeg in 1938 1.16 tegen 1.12 in 1937 en 1.14 in 1936. Voor Duitschland was de netto- vervangingsfactor in 1936 0.90, sedert gestegen tot 1, in Frankrijk 0.88 (1936), in Engeland en Wales 0.76 (1934/6), in Zweden 0.72 f1935) en in Zwitser land 0.85 (1932). Afleiding en zakgeld. Het comité is in staat met hulp van het Rjjk aan volwassenen een klein zakgeld toe te kennen. Voor vol doende afleiding wordt gezorgd en ook op dit gebied is er veel medewerking. O.a. van den radiodistributiedienst, theaterdirecteuren en de bevolking, die voor boeken en couranten voor ouderen en voor speelgoed ten behoe ve van kinderen zorg dragen. Reeds hebben vluchtelingen in him nieuwe verblijfplaats werk gevonden. De vluchtelingencomité’s zorgen naar best vermogen dat ook de fami lieband gehandhaafd blijft. De hulp actie onder de burgerij vindt voort gang maar er komt nog steeds veel aan kleeding en meubilair te kort. Er is vooral gebrek aan mannen onder en bovenkleeding. Tenslotte heeft men een .overzicht gekregen van de organisatie van het vluchtelingenwerk in onderscheidene gemeenten en er was slechts één roep over de goede verzorging. Uit alles blijkt, dat ondanks de doorstane angsten en het geleden ver lies de vluchtelingen nog ongebroken menschen zijn en zij die alsnog eva cueeren kunnen profiteeren van een goed georganiseerden dienst, welke het hun mogelijk zal maken om zoo spoedig mogelijk weer .mede te wer ken aan den verderen opbouw van Rot terdam, waarmede zij zich zoo nauw verbonden gevoelen. Eenigen tijd geleden heeft de Rot- terdamsche Lloyd het initiatief geno men om te trachten de opvarenden van schepen der maatschappij waar-z van de vloot vrijwel geheel op zee was bericht te doen toekomen over hun verwanten in het moederland. Daartoe heeft men aan de familieleden een formulier toegezonden, dat ingevuld moest worden en waarin mededeeling werd gedaan over den toestand in het gezin, over de naaste familieleden en over de bezittingen hier. Toen een groot aantal van deze formulieren werd terugontvangen, heeft men ge tracht deze per post naar den agent van den Lloyd in Nederlandsch-Indië te zenden. De formulieren werden via Italië verzonden, maar nu dit land zich ook in den oorlog bevindt, bleek het niet mogelijk verdere bestelling te doen geschieden. Getracht zal nu wor den om de formulieren via Duitsch land, Rusland en Japan naar Ned.-In- dië te zenden. Secretaris-generaal uit functie ontheven Van de zijde van het Rijkscommissa- riaat wordt medegedeeld De aangelegenheden van het ministe rie voor de landsverdediging zullen voor zoover zij betrekking hebben op de demobilisatie van de Nederlandsche Land- en Zeemacht, ressorteeren on der den Duitschen Bevelhebber der Weermacht in Nederland. De secretaris-generaal, Ringeling, wordt in verband hiermede uit zijn functie ontheven. gisteren verschenen 31 Juli a.s. verlengd. Wijziging en aanvulling dienst regeling N.S. Gistermiddag is aanvulling V op den reisgids van de Ned. Spoorwegen ver schenen van 10 Juni 1940. Hierin zijn eenige veranderingen opgenomen. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt na tuurlijk door het provinciale comité ver zorgd, waarom allen instanties die zich daarmede bezig houden, ter voorkoming van verwarring en ter betere controleering verzocht wordt, alleen en uitsluitend te handelen met en via ’t provinciale comité. Aan een schrijven van het Zeeuwsche Provinciale Comité tot hulp en herstel is het volgende ontleend: Ofschoon de omvang van de ramp ons nog niet bekend is, doen wij reeds nu een ernstig beroep op uw steun en hulp. Helpt ons zooveel mogelijk aan goederen van allerlei aard en aan geld. Het provinciale comité zal voortaan voor Zeeland het cen trale punt zijn, van waaruit ook de aan vragen van het Middelburgsche comité evenals van andere plaatsen zullen worden behandeld en voldaan. Het provinciale comité is gevestigd Houtkade 11. Het gironummer is 57138 (N.V. Hendrjkse en Co.’s Bank, Middel burg). De nationale inzameling zal voor wat Zeeland betreft, met goedkeuring van het nationale comité door haar worden ver zorgd in Zeeland. Het plaatselijk comité te Middelburg heeft ruimschoots zijn vertegenwoordiging in het Prov. comité, dewijl drie leden van het plaatselijke werkcomité ook in het da- gelijksche bestuur van het provinciale zit ten en de voorzitter van het provinciale comité mede eere-voorzitter is van l„t plaatselijke Ook De aandacht verdienen voorts de cijfers omtrent de wettige eerste geboorten, wel ke binnen de 12 maanden na het sluiten van het huwelijk plaats vonden. Per 100 in 1937 gehuwde vrouwen van beneden 20 jaar brachten ruim 40 pCt. binnen 6 maan den en 9 pCt. van 68 maanden een kind ter wereld. Voor de 2024 jarigen zijn deze percentages resp. 19 en 8. In de plattelandsgemeenten zijn de cijfers het hoogst. Van alle in 1937 gehuwde vrouwen van 1549 jaar werd 38,1 pCt. binnen de 12 maanden moeder, waarvan ruim de helft binnen de 9 maanden. Uit een onderzoek naar de geboorte- frequentie van wettig levend geborenen naar de dagen der week blijkt, dat het aantal wettig levend-geborenen voor bei de geslachten op Maandag, Dinsdag en Woensdag beneden, op Vrijdag, Zaterdag en Zondag boven het algemeen dagge- middelde ligt. De hoogere geboorte-fre- quentie op Vrijdag, Zaterdag en Zondag zal waarschijnlijk gezocht moeten worden in de grootere vermoeidheid der moeders tegen het einde der week, waardoor de geboorte vervroegd plaats vindt. Wat de huwelijken betreft, stippen we aan, dat de gemiddelde huwelijksleeftijd voor de voor het eerste gehuwde mannen 27,7 en voor de vrouwen 25,3 bejoeg. Wat de sterfte aangaatde zuigelin gensterfte bedroeg in 1938 3.7 pCt., n.l. 4.2 pCt. voor jongens en 3.2 pCt. voor meisjes. Zij is grooter naar mate de gemeenten kleiner zijn. Hooge sterftecijfers, zoowel voor zuigelingen als volwassenen vindt men in Decem ber en de eerste maand des jaars. Per 1000 gehuwde paren kwamen in 1938 1.9 echtscheidingen tot stand. Per 1000 inwoners zijn er 51 van woonplaats veranderd. Het verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied bevat de volgende verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de voegdheid van den Duitschen krijgs raad. (8 Juni 1940) Op grond van art. 5 van het de creet van den Führer betreffende de uitoefening van de regeeringsbe- voegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (Rijkswetblad 1 blz. 778) be paal ik; Artikel 1. Burgers van niet-Duitsche nationali teit zijn onderworpen aan het oordeel van den (Duitschen) krijgsraad aanzien van delicten, welke: 1) zich richten tegen de Duitsche weer macht, haar leden of tegen degenen, die op een of andere wijze bij haar werkzaam zijn, of 2) in gebouwen, localiteiten of inrich tingen ten behoeve van de weermacht worden begaan. Artikel 2. Wanneer de commandant van het legeronderdeel, waartoe de betrok ken (Duitsche) krijgsraad behoort ver klaart, dat hij van zijn bevoegdheid ingevolge art. 1 van deze verordening geen gebruik maakt, gaat het recht tot vervolging en veroordeeling over op de gewoonlijk tot strafvervolging bevoegde autoriteiten. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. ’s-Gra venhage, 8 Juni 1940. De Rjjkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied: Seyss-Inquart Ir. A. A. Mussert en H. J. Woudenberg spreken De nationaal-socialistische beweging, district Amsterdam, heeft Donderdag avond in twee groote zalen te Amster dam, n.l. in het Concertgebouw en Bel levue, besloten bijeenkomsten gehouden die zeer druk bezocht waren en waarop de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert en de heer H. J. Woudenberg, het woord voerden. De vergaderingleider, de heer C. Huij- gen, herdacht in zijn openingswoord de gevallen kameraden en hen, die in naam der democratie tijdens de inter- neering zijn vermoord. De eerste spreker was de heer H. J. Woudenberg, die in de eerste plaats den vooruitzienden blik van den leider der N.S.B. schetste. Acht jaar geleden zijn wij den strijd tot heil van ons volk, begonnen. In ons beginsel zijn wij nooit aangevallen, wij werden slechts met modder gegooid, wij werden verdacht gemaakt en belasterd, gehoond en uit gescholden. Kort voor het uitbreken van den oor log heeft ieder zich druk gemaakt over dat z.g.n. interview, waarin over „met gekruiste armen” werd gesproken. Maar wij, in het intemeeringskamp. wij kon den toch niet veel anders doen, dan met gekruiste armen zitten. Ik ben dank baar, dat ik vrij ben, maar laten wij niet denken, dat wij overwinnaars zijn, Wij behooren tot een overwonnen volk, dat is nu eenmaal zoo. Wanneer men naar den leider had geluisterd, zouden wij nog een neutraal en onafhankelijk volk zijn. Toen de oorlog begon en wij geïnterneerd werden, waren wij prac- tisch een Engelsche kolonie. Toen wij vrijkwamen, waren wij een Duitsche. En ik leef liever in een Duitsche dan in een Engelsche kolonite (applaus). Ons leven hebben wij te danken aan Adolf Hitler (applaus). Want wan neer de oorlog langer geduurd had, zou er van ons niet veel zijn overgebleven. In de toekomst zal de arbeid de be slissende factor voor ons volk zijn. De leider van de N.S.B. heeft mij op gedragen het Nederlandsche arbeiders front te gaan vormen. Arbeid is een zegen, niet wanneer het voor den ka pitalist is, doch voor het volk, voor de gemeenschap. Spr. las „het handvest van den arbeid” voor. Wij hebben niet slechts gesproken en geschreven, maar wij hebben onszelf ingezet. Acht vah onze' kameraden hebben het hoogste, hun leven, voor u gegeven. Met een bespreking van het arbeids front besloot spr., onder langdurige toe juichingen, zijn rede. Rede ir. Mussert. Na de pauze sprak de leider van de N.S.B. ir. A. A. Mussert, die met een daverend en langdurig „houzee” geroep enthousiast werd verwelkomd. Wij hebben vijf dagen oorlog gevoerd, ving spreker aan, wij hebben ons voor bereid, mobilisatie en stellingen kostten 1000 millioen gulden. Men zeide: nu zijt gij veilig en bovendien zal eventueel Engeland u te hulp komen. In 4J dag was het afgeloopen! Omdat wij zulke slechte soldaten hebben? Neen! Slechts doordat er geen Nederlandsche volk meer was en er een geestelijke verwar ring heerschte. Het is jammerlijk, aldus zeide de lei der der N.S.B.. dat het goede Neder landsche volk jarenlang onder het ge organiseerde bedrog heeft gestaan. Wij stonden daar tegenover en thans wor den wij van landverraad beschuldigd. Maar daar is het laatste woord nog niet over gesproken. Ik verwacht nog steeds de eerste bij mij, die een aan wijzing over dat verraad kan geven. Trouwens, tijdens den oorlog zaten wij bij duizenden in de interneeringskam- pen. Hoe zouden wij dan verraad kun nen plegen In weerwil van de toestanden in ons vaderland, hebben wij ons vaderland lief en koesteren wij het verlangen, het tot een eensgezind volk te maken. Ge broken zal worden met den leugen, dat iedereen gelijk is. Het leidersbeginsel zal begrepen moeten worden. Er zijn werkers en slampampers. En die slam pampers moeten verdwijnen. De oude democratische wereld wordt in puin geslagen. De jonge nationaal-socialisti sche wereld wordt geboren. Er zal een Germaansche, een Latijn- sche en Slavische unie van volkeren ontstaan, aldus zie ik de toekomst. La ten wij Germanen begrijpen, dat wij bij elkaar hooren. Er zal een groot Nederlandsch volk zijn, van Dollart tot Duinkerken. Willem de Zwijger reeds poogde Noord en Zuid te vereenigen. Thans zal wederom een Duitscher beide volken vereenigen. Noord en Zuid een eenheid van wel dra twintig millioen menschen, een goede buur van het Duitsche land Hoe zou het gegaan zijn, wanneer Engeland ons bezet had, zouden wij er ooit onderuit zijn gekomen Neen”- geroep). „Zonder ons”, riep ir. Mus sert uit, „heeft ons volk geen toekomst meer. Wat voorbij is, komt nooit te rug.” Spr. zeide voorts met klem, dat Kinderuitzending. Ook de kinderuitzending staat onder leiding van het evacuatiebureau. De eerste groep vertrok reeds naar het Bio-vacantieoord te Bergen aan Zee onder leiding van den heer C. J. van der Waals, secretaris van „Kinabu”. Ook kinderen uit niet- getroffen gezinnen zullen zoo noodig worden uitgezonden. Van alle kanten kwamen uitnoodigingen binnen uit verschillende kringen, welke getuig den van groote hulpvaardigheid. In de asyls. De heer S. Pronk, die als contro leur verschillende plaatsen waar vluchtelingen verblijven bezocht, deed mededeeling van zijn ervarin gen, waaruit bleek, dat de eerste vluchtelingen er minder goed aan toe waren. Thans is alles veel beter georganiseerd, zoodat de vrees voor evacuatie, als gevolg van overdreven verhalen, van allen grond ontbloot is.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6