f VRnÜ^NH OEK je! Rubriek voor de Jeugd De denkende huisvrouw TWEEDE BLAD, PAGINA 3. HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 14 JUNI 1940 PAARD SLOEG OP HOL Motorrijder verongelukt Verdronken Koffie-extract VAN STEIGER GEVALLEN ONDERWIJS EN KERK De fraude te Barneveld CORRESPONDENTIE OPLOSSINGEN DER RAADSELS NIEUWE RAADSELS Bloemkool met Alkmaarsche kaassaus DE SCHOENLAPPERS EN DE KOEKOEK. EEN PUINRUIMER, DIE VOOR TWEE TELDE ge- Roomboterfabriek en over- ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE. Hier volgt het recept dienst kunnen hebben en EXAMENS. te de Een koe- sieraden Maar alleen alt ’t op aitbetalen aankwam Brand in een parketvloeren!abriek te Amsterdam de de dat zij heeft, gebruiken voor noodzake lijk groote uitgaven en zij zal het niet onnadenkend oppotten uit een soort zuinigheidsmanie. Oplossingen en briefjes moeten uiterlijk Woensdagmorgen aan het Bureau Haag- sche Courant bezorgd zijn. Alles moet onderteekend zijn met je ware namen vol uit, schuilnaam, leeftijd en adres. Op het couvert vermelden: Aan Tante Etty. TANTE ETTY. 1. 2. 3. Een heel oud Noorsch sprookje. Wie was de wijste van de twee Schoorsteenbouwer op slag gedood De 42-jarige schoorsteenbouwer H. Bon der uit Enschedé is op het terrein van de N.V. Ijzergieterij en Emailleerfabriek „Vulcaansoord” te Terborg van een steiger gevallen. De man was op slag dood. Op den Grindweg te Bergschenhoek is de heer G. Bontebal, reiziger in tuinbouw- zaden, met zijn motorfiets in Botsing ge komen met ’n wagen bespannen met een paard. De heer Bontebal. die 57 jaar oud was, is aan zijn verwondingen overleden. ook aan de vingers. Met F doet men alle kinderen wel eens. 1. Met K ben ik bij alle dieren. Met T vindt men mij op de bergen en „Kaboutertje Wel bedankt voor je raadsels. Heb je ze zelf verzonnen? Was 3. Ik heb geen armen toch sla ik. Ik heb geen beenen en toch loop ik- 2. Een moeder heeft 5 kinderen en drie appels. Wat doet ze om ieder kind even veel te geven? Omtrent de onregelmatigheden, waar voor de rijksontvanger te Barneveld dezer dagen te Amsterdam werd gearresteerd, vernemen wij, dat het onderzoek thans aan het licht heeft gebracht, dat het ver miste bedrag veel grooter is dan men aan vankelijk heeft geschat. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat er een kastekort is van 6500 gulden. Het moet niet uitgeslo ten zijn, dat nog meer personen bij deze fraudezaak zijn betrokken. De ontvanger is inmiddels overgebracht naar Utrecht, waar hij is voorgeleid voor den officier van justitie en na verhoor ingesloten is in het huis van bewaring. In de gisteren hier ter stede voortgezette voorjaarszitting van de Algemeene Syno dale Commissie der Ned. Herv. Kerk is o.a. behandeld een rapport van het hoofd bestuur van de Chr. Hist. Unie over het vraagstuk „De Bijbel op de openbare school”, met het verzoek wel te willen overwegen, of de in dit rapport verzamel de gegevens en gemaakte opmerkingen aanleiding geven tot het bevorderen van maatregelen (e.v. van reglementswijzi gingen). Bij de bespreking van deze materie stelde prof dr. J. de Zwaan voor, een commissie te benoemen, die voorstellen tot wetswijziging zal doen, teneinde die in te dienen bij de Algemeene Synode, waarmede de vergadering accoord ging. Prof. dr. J. de Zwaan en de secretaris ds. K. H. E. Gravemeijer werden tot leden dezer commissie benoemd. X/An LAfcR »l Een groote, grijze vogel kwam uit den schoorsteen te voorschijn. Aanrijding met doodelijken afloop In de Zoutstraat te Breda is Woensdag middag de 40-jarige heer Broeren door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. „Ik zal even het nummer nakijken” Te Barneveld is in de Eierhal een kijk dag gehouden voor degenen, die bij hun terugkeer na de evacuatie goederen, le vensmiddelen of kleecjingstukken misten. Al deze gevonden en bij de politie ge brachte voorwerpen werden ten gerieve van de verliezers gedurende een dag in de gem. eierhal uitgestald, waar men on der toezicht van de politie de goederen kon bezichtigen en eventueele eigendom men mocht medenemen. Natuurlijk waren er ook nieuwsgierigen en één dezer had, zoo meldt het „Hbl.”, nogal veel belang stelling voor één der beide, zoo goed als nieuwe fietsen, welke er in een hoekje stonden. Op de vraag van één der veldwachters, of zijn fiets er misschien bij was, ant woordde de man: „Ik geloof van wel; ik zal even het nummer nakijken”. „Dan zul je je toch wel vergissen”, ant woordde de veldwachter droogjes, „want het is toevallig mijn fiets!” De man deed, wat in dit geval het beste was: hij verdween, zonder nog een woord te zeggen... Gistermiddag omstreeks kwart over drie werden de bezoekers van de drukbe zochte markt in de Albert Cuypstraat te Amsterdam opgeschrikt door de huilende sirenes van een drietal motorspuiten, een ladderwagen en een materiaalwagen van de brandweer, welke uitrukten voor een middelbrand in de parketvioerenfabriek ,.’t Vloerenhuis”, gevestigd in de panden Albert Cuypstraat 224226 boven de N.V. Melkinrichting en Roomboterfabriek „Nieuw Plancius”. Het vuur, dat op de derde étage en op de vliering woedde in den daar opge slagen voorraad gezaagd hout, was ont dekt door leden van den luchtbescher mingsdienst. De brandweer trad onmid dellijk zeer streng op. Met vier stralen werd het vuur bestreden, zoowel van bin nenuit als over de magirusladder. Binnen tien minuten was de brandweer het vuur meester en kon een gedeelte van het materiaal inrukken. De brandweerwagens waren afkomstig van de hoofdkazerne aan de Achtergracht en van de kazerne in de Honthorststraat. De oorzaak van den brand is onbekend. Wel werd op de geteisterde verdieping was opgeslagen en gesmolten, doch hier bij werd geen vuur gebruikt, zoodat dit niet den brand tengevolge kan hebben gehad. Te Varsseveld is Woensdagmiddag in de beek buiten de zweminrichting de oak- kersknecht J. A. Kobes, in de buurtschap Sinderen werkzaam doch uit Winterswijk afkomstig, bij het zwemmen verdronken. Te Venlo is het 7-jarig kind van de familie Ronckers aldaar door een nood lottig ongeluk terecht gekomen in het diepe gedeelte van het zwembad „Da Onderste Molen”, meldt de N.R.Crt. Teen men het kind uit het water had weten te halen bleken de levensgeesten reeds ge weken te zijn. Meer dan drie maanden bleef de koe koek bij de broers wonen en toen het voorjaar werd, wilde hij weer naar buiten. Hij moest de menschen over de „Jopie”. Vond je het prettig zoo’n lange vacantie? Vele groeten terug. „P a 1 j a s”. Dan help je zeker wel flink mee? Nu kan je de andere helft van de dag fijn spelen. „T i 11 e 1 o u g". Ja, dat mag wel. Is het Gebruik de groente, welke de tijd van het jaar volop levert, dan is ze het voordeeligste en het beste. Door in de bereiding de noodige variatie te brengen, behoeft het niet te vervelen als men korten tijd achter elkaar weer dezelfde groente eet. Bloemkool b v. welke volop aan de markt is laat zich voor afwisseling uitstekend combineeren met kaassaus. We kunnen deze kaassaus, met gebruikmaking van jonge kaas, tot een zeer voedzaam ge recht maken, waardoor het vleesch dezen keer kan vervallen. In combi natie met gebakken aardappelen heb ben we dan een uitstekenden maaltijd. Denk er om, huisvrouwen, zuinig heid kan een mode worden en dan is het een ondeugd. heele wereld gaan vertellen, dat de lente gekomen was. Ik vlieg naar de bron, die heele- maal aan het eind van de wereld is, zei hij. Daar weet ik twee boomen te staanaan de eene groeien bladeren van louter goud, aan de andere, welke de menschen de boom der wijsheid noemen, groeien heel gewone, groene blaadjes. Maar wie zoo’n blad bezit en het goed bewaart, houdt zijn levenlang een vroolijk hart en zijn hutje zal hem een paleis zijn. Zeg me nu, beste vrien den, van welken boom zal ik een blad voor jullie meebrengen Voor mij een gouden blad, alsje blieft, vroeg Jan Zuur gezicht. Zoo’n gewoon blad voor mij, zei Jan Blijgezicht. En hij lachte stilletjes voor zich heen De koekoek hield woord. Toen de winter weer was gekomen, kwam hij bij de broers terug en gaf aan ieder het blad, dat ze hadden gevraagd. Jan Zuurgezicht keek toen voor het eerst van z’n leven vroolijk. Hij kocht nieuwe kleeren. fonkelnieuw gereed schap, werd de compagnon van den nieuwen schoenlapper en trouwde met het liefste meisje van het dorp. En te gen zijn broer zei hij, dat deze de grootste dwaas was, dien hij ooit ge zien had en niet waard dat hij leefde Maar Jan Blijgezicht zei hier niets op terug. Hij bleef in het schamele huisje wonen, maar zong en floot den heelen dag door. Dit vonden de men schen zoo wonderlijk, dat ze hem bij honderden kwamen bezoeken. En weet je, wat het gekke was Als ze van hem vandaan kwamen, waren ze zelf ook vroolijk en tevreden gewor den. De oude vrouw schold niet meer tegen haar kat, de kinderen hielden op met ruziemaken en de arme ketel lapper, die in alle weer en wind langs de wegen trok, hield voortaan vrede met zijn vrouw. Dit werd zóó sterk, dat iedereen ten slotte over Jan Blijgezicht praatte. Uit alle streken van het land kwa men de menschen met hun zorgen naar School, Schol. Hagelstenen. Pad; De; Stoel. Paddestoel. Prijzen vielen ten deel aan; „Breistertje”. „Coleus”. „Pauli”. Prijzen af halen aan het Bureau Haagsche Courant op Woensdagmiddag. Daarbij uitsluitend je ware namen op geven. Maak 1 groote bloemkool schoon en wasch ze. Kook zt op de bekende wijze gaar. Snijd een half pond jonge kaas in kleine blokjes (of rasp ze op een grove rasp) en laat een half ons boter met de kaas zachtjes smelten. Meng een eetlepel aardappelmeel aan met een gedeelte van een halven liter melk en voeg dit mengsel roerende bij de gesmolten kaas. Voeg daarna lang zamerhand en onder voortdurend roe ren de rest van de melk (koud of warm) toe. Laat de saus nog even doorkoken en giet ze daarna over de bloemkool. Geef er gebakken aardappelen bij. hem toe en als ze hem verlieten, wa ren ze andere menschen geworden be slist tien pond lichter. De rijken gaven hem groote geschenken en de armen zegenden hem. Tenslotte drong zijn roep ook door tot den koning van het land en die rustte niet, vóór hij Jan Blijgezicht had overgehaald, bij hem aan het hof te komen wonen. Want zei hij, zoo’n gezicht wil ik altijd tegenover me zien Jan Blijgezicht kreeg dus een eigen vleugel in het paleis en een grooten. deftigen stoel aan 's konings tafel. Na tuurlijk werden hem ook de prachtig ste kleeren aangeboden, maar toch bleef hij steeds trouw aan zijn oud lee- ren buis, waarin hij maar dat was een diep geheim! het blaadje van den boom der wijsheid had vastge naaid. Maar zooals het meestal gaat bij een groot geluk komt vaak een heel klein ongelukje, dat het groote geluk als bij tooverslag in een heel groot ongeluk doet veranderen. Luis ter maarEens op een dag zag de nieuwe knecht van Jan Blijgezicht want natuurlijk had hij een eigen knecht gekregen, om hem te helpen aankleeden en zijn schoenen te poet sen en zoo het oude buis van zijn meester over een stoel hangen. Hij dacht Bah, wat een vies dingÈoe komt dat hier nu En hij pakte het met een tang aan en gooide het uit het raamO, wat vreeselijkWat er toen allemaal gebeurde, hoor je straks. Weer roofdieren in Ouwehand’s dierenpark Vandaag arriveerden in Ouwehand’s dierenpark te Arnhem enkele roofdieren en een collectie tropische visschen, wel willend ter beschikking gesteld door de directie van den Haagschen dierentuin, den heer W. graaf van Bylandt. Ouwehand’s dierenpark heeft in het buitenland een aantal leeuwen en beren aangekocht, zoo dat de dierencollectie spoedig opnieuw compleet zal zijn. De ideale huisvrouw is op het oogen- blik toch zeker de denkende huisvrouw. Zij zoekt naar mogelijkheden om het werk zooveel mogelijk te besparen door een meer practische keukeninrichting, door een behoorlijke werkverdeeling en door een weloverwogen dagindeeling. Bovendien moet er een maximum aan voedingswaarde getrokken worden uit een voeding van het gezin die zoo economisch mogelijk is opgezet. Velen van ons hebben boeken gele zen, welke dergelijke onderwerpen be handelen, zelfs met belangstelling ge lezen, er veel Uit geleerd, maar er ook veel uit overgeslagen als zijnde onnoo- dig, omdat er immer overvloedig van alles te krijgen was. Daarmee ver slapt dan ook het denken van de huis vrouw, wat weer zeer begrijpelijk is, ten opzichte van haar huishoudelijke problemen, maar nu er bezuinigingen gevraagd worden van haar, wordt de huisvrouw weer gedwongen tot denken, en niet tot behoorlijk denken alleen, maar ook tot vooruit zien wegen. Besturen is Jongen onder kar geraakt en gedood De 16-jarige H. Lunenborg zou het paard van den hotelhouder Homen te Hoogeveen naar de wei brengen. Onder weg schrok het paard voor een passee- rende vrachtauto en sloeg op hol. De jongen viel van den bok en kwam juist voor een der wielen terecht, hetwelk hem over het hoofd ging en hem op slag doodde. van het boschpad, vlak Zuurgezicht. Een poosje later werden Jan en Ro- sientje klappertandend en rillend van de kou, wakker. O, wat schrokken ze, toen ze bemerkten, dat hun kostbare mantels, horloge en gouden gestolen waren O, was ik maar nooit op reis ge gaan jammerde Rosientje. ’t Is vreeselijk, 't is ontzettend steunde Jan Zuurgezicht. En zuchtend trok hij het oude buisje aan, zonder te kijken, wat het eigenlijk was. dat daar naast hem lag. En kijk als bij tooverslag was Jan totaal veranderd. Zijn gezicht was op eens een zonnestraal gelijk, en hij be gon zijn vrouw zoo bemoedigend en vriendelijk toe te spreken, dat deze van pure verbazing vergat te klagen en de toekomst weer hoopvol inzag. Kom, laat ons ergens een onder dak zoeken, stelde Jan voor. Al spoe dig vonden ze een verlaten kolenbran- dershuisje, waar ze binnen gingen, om er den nacht door te brengen. Daarna ontdekten ze in een hollen boom een nest met fazanten-eieren, welke ze bak ten boven een houtvuurtje. Ze gingen slapen op een bed van geurig mos, ter wijl de nachtegalen zongen. Eigenlijk hebben we het toch nog nooit zoo goed gehad, zei Rosientje. Weten jullie hoe het kwam, dat die twee opeens zoo tevreden waren Niet vertellen, hoor sientje van de weeromstuit ook. Nee, die twee waren niets gelukkig, hoewel ze een goede zaak hadden en mooie kleeren. Eens op een dag hoorden zij in de buurt vertellen, welk een heerlijk le ventje hun broer Jan Blijgezicht daar aan het hof leidde en toen hadden ze rust noch duur meerZe wilden er ook naar toe om een deftig heer en een voorname dame te worden. Zonder zich lang te bedenken, gingen ze op weg. ’t Was een moeilijke tocht, en ze werden dan ook spoedig doodmoe. In een groot, donker bosch gingen ze zit ten uitrusten en toen vielen hun oogen zoomaar vanzelf toe. En daardoor had den ze heelemaal niet gemerkt, dat een oude, leelijke heks met twee dwergen achter zich aan, van achter een boom te voorschijn was gekomen. De heks heette Carabassa en de dwergjes Flik en Plok. Vlug, jongens, doe je werkriep de heks met schelle stem en nauwe lijks had ze het gezegd, of de beide leelijke kereltjes klommen snel als de wind tegen het ongelukkige menschen- paar op en beroofden hen van alle waardevolle zaken, welke ze bij zich hadden. En, hebben jullie nog meer buit gemaakt. jongens vroeg de heks met begeerige stem. Niets dan dit oude, leeren buisje, moeder, zei Plik en hij liet het buis van Jan Blijgezicht zien, dat hij op den weg gevonden had. Dat heeft geen waarde, zei de heks en ze gooide het oude ding opzij naast Jan vooruitzien, zegt een spreekwoord en zelfs in een heel klein maatschappijtje als het gezin is dit van toepassing: aan het hoofd van de huishouding staan beteekent vooruit zorgen. Geen enkele huisvrouw kan als ver ontschuldiging aanvoeren: nu moet ik nog zooveel dagen met mijn huishoud geld toe en de portemonnaie is leeg: een behoorlijke verdeeling van het geld is noodzakelijk, zoodat iedere dag op zijn eigen uitgaven berekend is. Nu is dit straks ook noodig met de brood kaarten, met de koffie en de thee, het is zelfs al klemmend voor den dag van vandaag met gasverbruik, waarover we reeds schreven en het is ook noodzake lijk met het gebruik van electriciteit en eenigermate van water Dit alles dwingt de huisvrouw tot denken, tot overleg hoe zij het best, het zuinigst en het meest voordeelig de levens- en genotmiddelen kan gebruiken om er toch nog behoorlijk profijt van te trek ken. Daarmee komt vanzelf naar voren, wat voor het leven inderdaad belang rijk is, en wat niet: een mooien en fleurigen tuin hebben ten koste van zeer veel water is een vreugde in het leven, maar het is zeker niet een eerste levensvoorwaarde, en dat is het hebben van voldoende drinkwater wel. Het komt er nu op aan de huishou- 2>4 ons basterdsuiker, 1 ons gemalen koffie, 1% liter kokend water. Men brandt de suiker zonder water tot ze geheel zwart ziet, voeg de koffie toe en laat alles steeds roerende, nog eens brandendan voegt men er langzaam het kokende water bij (vooral lang zaam, omdat het zoo bruist) en roert dit. terwijl het flink moet koken, nog tien minuten, dan zeeft men het vocht door een neteldoekschen lap in een trechter, in een goed gesloten, liefst beugelflesch en het extract is voor het gebruik gereed. De politie te Rotterdam heeft een man gearresteerd, die was ingedeeld bij één van de vele ploegen puinruimers. Deze ploegen bestaan in het algemeen uit vijf-en-dertig man en een ploegleider. Elke puinruimer is in het bezit van een stempelboekje van Maatschappelijk Hulp betoon of een speciale kaart. Des morgens begint de ploegleider met het afroepen van de namen van de bij zijn ploeg behoorende personen aan de hand van een daartoe samengestelde lijst. Bij het afroepen van zijn naam levert iedere arbeider zijn boekje of zijn kaart in. Deze boekjes worden verzameld en gaan dan naar den gemeentelijken tech- nischen dienst, waar zij van een stempel worden voorzien. Des avonds na afloop van het werk ontvangt iedere arbeider zijn boekje terug. Eiken Zaterdag volgt dan in het gebouw aan de Noorderhaven- kade de uitbetaling op vertoon van het stempelboekje. Eén van de ploegleiders, die zijn men schen na verloop van een aantal dagen al goed begon te kennen, bemerkte, zoo meldt de „N.R.Crt.”, dat er op zijn lijst een naam voorkwam van een persoon, dien hij tot nu toe steeds niet had kunnen ontdekken. Wel werd er steeds „ja” ge roepen als de betrokken persoon door hem werd afgeroepen. De ploegleider be sloot daarom scherp op te letten en toen bleek spoedig, dat er fraude in het spel was. Eén van zijn arbeiders, de 25-jarige los-werkman H. O. D., was namelijk op den Zondag na het bombardement naar Maatschappelijk Hulpbetoon gegaan, waar hij zich bij den betrokken ambtenaar meldde met de mededeeling, .dat hij alles kwijt was. Dit was in zooverre niet juist, dat D. wel zijn papieren van Maatschappelijk Hulpbetoon had kunnen redden. Hij vroeg den ambtenaar om nieuwe papieren om bij het puinruimen werkzaam te kunnen zijn, welke hij ontving. D. had dus dub bele papieren. Als er nu uitbetaling was en de naam D. afgeroepen werd, toonde D. eerst zijn stempelboekje en ontving zijn geld. Even later werd zijn valsch op gegeven naam dan afgeroepen en D. ver scheen wederom ten tooneele en inde nogmaals. Zoo is hem op twee Zaterdagen zijn noodsteun, welken hij reeds direct ont ving, uitbetaald, ten bedrage van twee maal 11.25 en bovendien ontving hij nogmaals twee keer 18 gulden. H. O. D. werkte dus steeds met twee boekjes. Door de oplettendheid van zijn ploegleider is het hem echter een derde maal niet ge lukt. Wegens oplichting ten bedrage van 36 is hij thans in verzekerde bewaring gesteld. En intusschen was het Jan Blijge zicht lang niet voor den wind gegaan aan het hof. Rusteloos liep hij door alle gangen en kamers op zoek naar zijn dierbaar oud buisje, maar hij kon het nergens vinden. En wat nog nooit gebeurd wasde vroolijke Jan Blijgezicht maakte opeens hevige ruzie met iedereen, dien hij maar tegen kwam 1 ’t Leek wel. of een donkere T .- zelf verzonnen? Je moet het papier waar wolk over het paleis gevallen washet verhaaltje op komt, maar aan een alle blijheid was als bij tooverslag ver dwenen Je begrijpt, dat het toen ook niet lang meer duurde of Jan Blijgezicht, die nu eigenlijk wel Jan Zuurgezicht mocht heeten, kon het in het paleis niet langer uithouden. Hij liep zoo maar weg, het bosch in. Enop een avond, toen hij zoo in droef gepeins rondwandelde, stond hij opeens voor het oude kolenbran- dershuisje, waarin zijn broer en diens vrouw woonden. Wat een gelukkig weerzien En. wat een vreugde, toen Jan Blijgezicht zijn oud. dierbaar buisje terugvond Je begrijpt, dat er heel wat te vertel len was. En tenslotte besloten zij, ge zellig met z’n drietjes in het oude dorp te gaan wonen en ieder om de beurt één dag het oude buisje te dragen. We hebben nu voorgoed begrepen, dat tevredenheid meer waard is dan het zuiverste goud, zeiden ze. Maar dan hebben jullie het buisje eigenlijk niet eens meer noodig zei Rosientje. Wat denk je, had ze gelijk Raadselvriendjes en vriendinnetjes wordt uitdrukkelijk verzocht op enveloppe te vermeldenVoor Kinderrubriek. Universiteit van Amster dam. Doctoraal examen geneeskunde mej. J. C. Aites, mej. E. Smit en de heer M. Young. kant beschrijven. Er mag ook niets an ders op komen dan je schuilnaam. ,,P a u 1 i”. Ik zal goed schudden. Vele groetjes terug „L a n g h a a r”. Was het naar je zin? Dat is maar een korte schooldag. „D u i m e 1 o t j e”. Het verhaaltje is erg aardig. Maar schrijf je het over met inkt? Zoo is het soms erg onduidelijk. „P i g g e 1 m e e” Dat is niet prettig om met mooi weer op bed te moeten liggen. Is het nu weer over? Nog wel gefelici teerd hoor. Dat is een mooi cadeau. Fijn zoo’n prettige dag. Vele groeten terug ,;Halfje”. Ja, ik kan het altijd heel goed lezen hoor Vele groeten terug. „Lee r graa g” Nu heb je wel veel 4’ vrij. De groeten van Bep. „Teekenaartje”. Wel bedankt. Ja, je was te laat. Jammer hè? „Rozenknopje”. Dat is fijn. Wat een mooie namen heeft hij. Vele groeten terug. „Bellaroontje”. Je briefje kwam te laat. Dat is wel een heel andere tijd hè? Vele groetjes terug. „E i k e 11 j e”. Welken tijd vind je pret tiger? Dat is een heel tijdje. Vergeet je steeds hoe je het doen moet? „Viooltje”. Wanneer ben je jarig? Dat is fijn. Ja, dat is erg prettig. Vele groetèn terug. „L o 11 y p o p”. Neen, toen kon de brief niet zoo makkelijk weg hè? De groeten aan allen. „Breistertje”. Dat moet je iederen keer in je briefje schrijven hoor. Ik zal goed schudden. „Elfje”. Was het naar je zin? Ja, nu heb je veel vrijen tijd. Dat is goed. Vele groetjes terug ,,L e p e r k a a nt j e”. Zoo warm? Dat is wat hoor „Kabouter t j e” Wel bedankt het al zoo laat? „Spinoza”. Wat was het? Wel be dankt. Vele groetjes terug. ,,De Snelle Pijl”. Arme jij, weer zoo’n hoofdpijn. Is het nu weer wat beter? „Poesenmoedertj e” Zijn schuil naam is in het lootjesbusje hoor. Voor een briefje mag het papier wel aan twee kanten beschreven worden. De groeten van Bep. „P o p p e d ij n t j e”. Ja, het was goed. Hoe moet het gespeeld worden? Het was een mooie teekening hoor. Vele groeten van ons terug. „De Zwarte Adelaa r”. Ja, het was nu netter geschreven. Nu speel je zeker veel buiten? „V a 1 k o o g”. Wat een leuke naam is dat. Gelukkig maar. Wat staat er al in? De groeten terug van ons. ,,H a g e d i s j e”. Neen, daarom heb ik het zeker niet gezien. Nu zal ik voortaan beter opletten. Is het gezellig geweest? Vele groeten terug. .Tinterlanteen”; „Upke Dupke”: Harte lijk welkom in de Kinderrubriek. De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY. Er woonden eens, heel lang geleden, in het vreemde land, waar de dieren praten kunnen, twee broers in een ar moedig huisje. Ze waren allebei schoenlapper en ze werkten erg ijverig om den kost verdienen. Jan Zuurgezicht heette de oudste broer en Jan Blijgezicht jongste. Eens op een dag gebeurde er echter iets vreeselijkseen nieuwe schoen lapper, eentje uit de stad, zoo eentje met nieuwe leesten en vreemde snuf jes, kwam zich in het eenvoudige dorpje vestigen. En van dien dag af kwamen steeds minder menschen bij de broers om hun schoenen te laten repa- reeren. Hoe ze ook hun best deden, die twee, het hielp niets de nieuwe schoenlapper ging met de heele klan dizie strijken en de beide broers had den het nakijken Op een Kerstavond zaten ze zwijgend bij elkaar voor den haard, waarin hun laatste blok hout zachtjes opbrandde. Ze zuchtten eens en keken in het vuur En toen hoorden ze een heel vreemd geluid uit den schoorsteen komen, tenminste een geluid, dat je midden in den winter zelden hoort. Koeoek Koekoek Jan Zuurgezicht zei koek Dat is een slecht voorteeken We zullen zeker nóg armer worden dan we al zijn Welnee zei Jan Blijgezicht en op hetzelfde oogenblik, dat hij dit zei. kwam een groote, grijze vogel uit den schoorsteen te voorschijn en zette zich voor hen op de tafel neer. Vroolijk Kerstfeest zei deze want het was in het land, waar de dieren kunnen praten. Van 't zelfdezeiden de broers. Luister eens, zei de koekoek. Door de warmte van jullie vuurtje ben ik bij ongeluk wakker geworden. Ik meende, dat het al lente was. Erg jam mer, maar vinden jullie goed, dat ik hier zoolang blijf wonen O, best hoor, zei Jan Blijgezicht en hij sneed direct wat brood voor den vogel af. ding zoo in te richten, dat er geen onnoodige dingen worden aangeschaft van iets, dat in beperkte hoeveelheden te verkrijgen is, te zorgen, dat er niets weggegooid wordt, wat nog ergens bruikbaar voor zou zijn en ook om niets te laten bederven aan levens middelen, wat in den zomer natuurlijk licht gebeuren kan. Dus moeten wij een weloverwogen restverwerking betrachten, dat wil zeggen, dat er geen lekkere schoteltjes gemaakt worden van de restjes om als fijne extraatjes te dienen, maar dat de restjes op oordeelkundige wijze op onze beperkte hoeveelheid gas worden gewarmd en dienen om een ander deel van het maal te vervangen. Heeft u een restje aardappelen Stoof ze of maak er puree van en warm dit restje op de pan met versche aard appelen, welke gekookt worden en die in hoeveelheid natuurlijk minder kun nen zijn dan gewoonlijk. Laat geen enkel restje langer dan hoogstens twee dagen staan kook melk direct en maak altijd eerst die van den vo- rigen dag opzorg dat de boter vol doende zacht is, dat smeert zuiniger zijn de kinderen ware boterham-ver- slinders, snijd het brood dan niet te dun en smeer ze van tevoren. Wees ook zuinig op de kleeding, dat wil dus niet zeggen, dat we ze in de kast moeten laten hangen om ze nieuw te houden, maar dat we oude kleeren in huis opdragen en dat we vooral alles goed onderhouden. Onder dat goed onderhouden verstaan we in de allereerste plaats, dat elk manke mentje dadelijk verholpen wordteen torntje kan bij verwaarloozing een scheur worden, een verloren knoop kan aanleiding zijn tot valsche vouwen en plooien. Toch kunnen wij, al denkende, onze zuinigheid te ver drijven, wanneer wij daarmee tot verwaarloozing overgaan. Verwaarloos daarom noch uw meubi lair, noch uw huismankementjes, welke direct verholpen worden, kun nen groote onkosten later voorkomen. Bovendien helpen wij hiermee de be drijven in gang houden, een omstan digheid waaraan de wederopbouw van ons land groote behoefte heeft en vooras doen wij dit wanneer wij zulk werk opdragen aan goede vaklui, die op die wijze behoorlijk geschoold per soneel in houden. Tenslotte nog diter zijn menschen, die meenen, dat een denkende en een krenterige huisvrouw synoniem zijn niets is minder waarde denkende huisvrouw kan op haar tijd het geld Eerst wil ik je vertellen, hoe het verder met Jan Zuurgezicht gegaan was. Die woonde nog altijd met zijn vrouw Rosientje in het eenvoudige dorp in het land, waar de dieren pra ten kunnen. Het geld, dat ze voor het gouden blad hadden gekregen, was al lang op en toen er heelemaal niets meer van over was, was Jan Zuurge zicht weer erg zuur gaan kijken en Ro-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7