P.T.T. overwon enorme moeilijkheden HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 14 JUNI 1940 Dr. ir. M. H. Damme vol lof over zijn personeel Een moderne vogelverschrikker STADSNIEUWS De post via Siberië? Weldra weer telegrafisch contact met Ned.-Indië LUCHTBESCHERMINGS- PERSONEEL MONUMENTALE INGANG VOOR HET ZUIDERPARK Post naar Indië via Siberië? vraagteeken Dr. ir. M. H. Damme De oogen gericht op P.T.T. Nood-transportmaatregelen. Het telefoonverkeer. hoop maar oogst De grootste vijanden van de thans zwaar beladen kersenboomgaarden zijn de vogels. Ter bestrijding van deze plaag bestaat een kanon. Dit apparaat lost door middel van acyteleengas en een automatische oUvc miiKiton eeii .schuif, waardoor; da wggls .uit de J^r^nbouniieii verjaagd .woa'den. Telegrafische verbinding met Indië weldra mogelijk. Het telegramverkeer met andere lan den heeft voorts de volle aandacht van de Duitsche autoriteiten en de leiding van het bedrijf, maar het ligt voor de hand, dat hierbij allerlei belemmerende factoren optreden, welke wij niet ken nen, doch ten volle respecteeren. Het herstel van het gfeldverkeer met Duitschland is thans in studie en wij naderen het tijdstip waarop dit weder geopend kan worden. DIEPWATERBRONNEN VOOR DE BRANDWEER. Kootwijk Nakwam weinig schade. ZONSOP- EN ONDERGANG Zaterdag 15 JuniZonsopgang 5.16 uur, zonsondergang 10.04 uur. DERDE BLAD, PAGINA 1. Met het internationale telegramver keer zijn we nog niet zoover gevor derd. Voorloopig is dit alleen nog maar met Duitschland mogelijk, aanvanke lijk slechts voor officieele doeleinden, thans ook voor de pers en binnen af- zienbaren tijd zal ook het publiek van deze verbinding gebruik kunnen maken. Het was teekenend, dat dr. Damme zijn beschouwing over hetgeen sinds den lOen Mei is geschied, begon met een woord van hoogen lof aan het per soneel van P.T.T. in al zijn geledingen. Dit is aan een uiterste krachtproef on derworpen geweest en heeft zich daar onder uitnemend gedragen. Hooger dan verlangd of verwacht mocht worden, aldus drukte de direc- teur-generaal zich uit, was de plichts betrachting van allen, die onder zeer moeilijke en vaak gevaarvolle omstan digheden hun arbeid moesten verrich ten. Uit de rapporten, welke mij thans ter beschikking staan, blijkt telkens op nieuw, dat, hoe groot vaak de proble men waren en hoe moeilijk uitvoerbaar de opdrachten, men er in de meeste gevallen een goede oplossing voor vond en dat gebeurde wat gedaan moest worden. Er zijn daarbij in de gelederen van het personeel enkele slachtoffers ge vallen. Wij herdenken hen met eere. Wat het postverkeer met het buiten land betreft, wees dr. Damme op het reeds bekende feit, dat wederom brie ven en briefkaarten kunnen worden ver zonden naar Duitschland, Noorwegen en Denemarken en de neutrale Euro- peesche landen. Het herstel van het postverkeer met Ned. Indië leek binnen het bereik te liggen, doch Italië’s toetreding tot de belligerenten heeft hier een streep door de rekening gehaald. De reeds via Italië verzonden post heeft men voorloopig uit het oog ver loren. Het is niet bekend of ze zich nog in Italië bevindt dan wel reeds aan boord van een nog onbekend schip was gebracht Hier moet een groot worden gezet. Met Amerika staat de zaak er iets gunstiger voor, al is de weg via Italië Portugal nu ook afgesneden. Duitsch land zelf heeft nog altijd een zeer be langrijke postwisseling met de Ameri- kaansche landen en deze gaat thans via Siberië. De kans bestaat dat ook wij van dezen weg gebruik kunnen maken. Weliswaar zal een en ander onder censuur staan, maar dit is nu eenmaal onvermijdelijk. guren, een mannelijke figuur met een brandenden fakkel eri een vrouwelijke, die een vogel met gespreide wieken op een der handen draagt in brons wor den uitgevoerd. De vrouwefiguur komt rechts te staan. Aan den voet van de pylone is een soort bordes in ronden vorm ontworpen, om ringd door een aantal zuilen, die samen een pergola vormen. Daatonder is een monumentale bank gedacht. De mannefiguur zal links verrijzen, met het hooge voetstuk verbonden aan het bestaande gebouwtje voor het elec- trisch gemaal, dat geheel omkleed zal worden met een wand van de Steensoort waarin al het metselwerk wordt uitge voerd. In de naar de zijde van den ingang gekeerden muur van dit gebouwtje, dat de pendant zal vormen van het bordes aan de overzijde, wordt een groote bron zen plaquette met afmetingen van ca. 3 m. bij 1 m., geplaatst, waarin een buste van wijlen mr. P. Droogleever Fortuyn, den geestelijken vader van het Zuiderpark, is gevat. Architect Pet heeft met zorg den na tuursteen, waarmee het metselwerk van het geheel wordt versierd, uitgezocht en zijn keuze bepaald op een levendige ge schakeerde bruine Duitsche travertin. Deze steen is inmiddels aangekocht en hier reeds aangekomen. De steenkleur zal prachtig harmonieeren met het brons der beelden. Ook de metselsteen wordt zorgvuldig gekozen. De groote middenrijweg wordt geflan keerd door twee monumentale lantaarns op rond gemetselde en travertin versier de zuilen. Deze lantaarns zullen minder ter verlichting dienen dan wel als ver keersleiders. De verlichting van den ingang zal ge schieden door twee groote booglampen op het Veluweplein, waaraan schijnwer pers worden verbonden, welke op de beelden zullen worden gericht. De werkzaamheden voor den bouw zullen in zoodanig tempo geschieden, dat de beelden kunnen worden geplaatst on geveer tegelijk met het gereedkomen van het overige werk. Op dit punt wordt de vraag onder het oog gezien, of het niet dienstig is, de bestaande middelen, ook wanneer deze weer volledig functionneeren, uit te breiden dan wel andere voorzieningen te treffen. De telefoon. Het Europeesche telefoonverkeer richt zich vooralsnog vrijwel geheel op de onderlinge verbindingen van Neder land met Duitschland en is uitsluitend ter beschikking van de Duitsche auto riteiten. De vrij gebrekkige mogelijk heden, welke hier thans nog aanwezig zijn, laten het opnemen van zakelijk en particulier verkeer niet toe. Op dit punt geniet P.T.T. echter ook de volle medewerking der betrokken Duitsche instanties en er wordt hard aan ge werkt, dit contact weer op normalen voet te herstellen. Van groote beteekenis voor het her stel van het telegrafisch contact met Indie is, dat het station Kootwijk wei nig heeft geleden De herstelwerk zaamheden zijn voltooid en de appara tuur is kant en klaar om elke ge- wenschte verbinding technisch onmid dellijk te verzorgen. Het Zuiderpark voltooid. De bouw van den monumentalen in gang tot het Zuiderpark is een inte ressant werk, dat, wanneer het gereed zal zijn, het grootsche park in het Zuiden der stad een entree zal geven, haar omvang en beteekenis voor de burgerij waardig. Er zijn, nu ongeveer een jaar ge leden, reeds enkele bijzonderheden om trent de plannen meegedeeld. Deze be vonden zich toen nog in min of meer embryonalen vorm. Inmiddels is eraan voortgewerkt, waarbij architect A. Pet van Gemeentewerken de aesthetische verzorging behartigde Het beeldhouwwerk, twee figuren op 7 meter hooge pylonen aan weerszijden van den ingang, is ontworpen door mevr. Franzen-Heslenfeld, die thans in haar atelier bezig is met het boet- seeren der 3 meter hooge figuren in klei. Het is de bedoeling, dat beide fi- laatste van de t TOE heeft het organisme der H Posterijen, Telegrafie en Telefonie, dat zijn verbindingen als een fijnvertakt zenuwstelsel uit de knooppunten naar de verste uit hoeken van het land uitstrekt en daarnevens even menigvuldige als gevoelige contacten onderhoudt met de wereld buiten Nederland, zich gehouden onder den invloed der acute, groote gebeurtenissen? Wij kregen gelegenheid deze be langrijke vraag voor te leggen aan den directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, die er ons een uitvoerig antwoord op gaf, waaruit, boven de interessante fei telijkheden, het beteekenisvolle symptoom naar voren trad van een veerkrachtig bedrijf, dat ook onder ;ansch ongewone en zeer hooge spanning zijn technische mogelijk heid tot functioneeren behield en gereed bleek, om, zoodra de om standigheden daartoe de mogelijk heid boden, zijn taak op allengs breeder front weder op te vatten en geleidelijk tot normalen omvang op te voeren. LOU BANDY KAN NIET OPTREDEN Lou Bandy kan niet optreden Zater dagavond in de nieuwe cabaret-revue in het Lutine Palace. Hij verkeert door de emoties van de laatste we ken in zulk een overspannen toestand, dat hij op advies van een zenuwarts rust moet nemen. De voorstellingen in het Lutine Pa lace gaan door. Zooals wij gisteren reeds berichtten, zijn ook Franz En gel en Fritz Steiner weer igeerds Een groot deel van de jongste post bestemd voor Indië bevindt zich echter nog in Duitschland en de mogelijkheid bestaat, dat deze via Siberië naar de plaats van bestem ming kan worden vervoerd. De Duitsche autoriteiten verleenen daarbij alle medewerking maar veel zal afhangen van de capaciteit van den Transsiberischen spoorweg. De tijdsduur van dit transport is uit den aard der zaak niet aan te ge ven. Het nieuwe P.T.T.-gebouw. Aan de gelegenheidstuinders aan de Thorbeckelaan, die er met man en macht hun „claims” bewerken., met de op een voedzaam boonengewas, met de vrees, dat P.T.T. haar zal teniet doen door ter plaatse gevoel, van moed en opofferingsgezind heid. Er valt menig voorbeeld van kloek handelen en helder inzicht bij het kie zen van een oplossing in lastige situa ties aan te wijzen. Deze lof gaat niet plaats uit naar de kleine kantoren, die geheel op eigen verantwoordelijkheid waren aangewe zen. Het ligt in de bedoeling, zoo voeg de dr. Damme hieraan toe, om tegen dat tijdstip tijdelijk een ge reduceerd tarief voor het particu liere verkeer aan te bieden. Bij het opnemen der schade is geble ken, dat de kabelverbindingen vrij sterk geleden hebben, mede als gevolg van het feit, dat ze bij de ri- vierovergangen aan de burggen waren verbonden en dus bij de strategische vernieling hiervan mede verbroken werden. Deze schade is inmiddels reeds groo- tendeels hersteld of er werd op andere l, wijze in de verbinding voorzien. Dit heeft gemaakt, dat geleidelijk in snel tempo het interlocale verkeer over nagenoeg het geheele land weer kon worden hervat. Het feit echter, dat nog niet alle kabels in bedrijf kunnen worden ge nomen, veroorzaakt een tekort aan draden en daarmee aan beschikbare verbindingen, hetgeen Weer de nu nog onvermijdbare vertragingen doet ontstaan. Dit euvel wordt nog ver sterkt door de op sommige trajec ten, in het bijzonder die van het Wes ten naar het Oosten en omgekeerd, op getreden verhoogde verkcewifrequcn- groot gemeenschap^ tifii. in de leiders van de de oogen deeling doen, grond is. Wel worden de plannen voor het nieuwe gebouw verder uitgewerkt door den Rijksgebouwendienst en streeft de directeur-generaal er naar, den bouw doorgang te doen vinden, maar de Re- geeringoommiissaris voor den weder opbouw heeft op de aanvraag om bouw vergunning nog niet beslist, en ook overigens is er nog zooveel voor te be reiden, dat wel als zeker mag worden aangenomen, dat er niet vóór den ko menden herfst over den grond beschikt zal worden. Automatiseering gaat voort. Tenslotte deelde dr. Damme nog me de, dat de automatiseering van het te lefoonnet voortgang zal vinden. Weliswaar moet nog vergunning wor den verkregen voor den bouw van en kele groote inrichtingen, maar de leve ring der apparatuur, welke voorname lijk in Duitschland werd besteld, zal ongehinderd geschieden. Een ongetwijfeld voor velen zeer verheugende mededeeling kon dr. Damme ons in het verder verloop van het gesprek doen, n.l. dat P.T.T. wat het herstel van de telegrafische verbinding met Ned.-Indië betreft, zich op den goeden weg bevindt. Het is mijn stellige verwachting, al dus de directeur-generaal, dat bin nenkort het zakelijk telegrafisch ver keer tusschen Nederland en Ned. Indië weer zal zijn hersteld. voor zoover zij ten behoeve luchtbescherming worden gesteld. Aan de toelichting tot de artikelen ontleenen we nog het volgende Personeel, dat onder de Pensioen wet 1922 valt, zal. indien het als gevolg van een dusdanig ongeval als blijvend ongeschikt uit zijn gemeentelijke be trekking ontslagen wordt, op verhoogd invaliditeitspensioen (max. 70 pCt.) aanspraak kunnen maken. De bijzon dere aandacht wordt erop gevestigd, dat de diensten enz. aan het gemeente- personeel als zoodanig moeten zijn opgedragen. De uitkeering aan de vrijwilligers, de gevorderden en de gesteunden wordt berekend naar het door den getroffene uit beroep, bedrijf of uit anderer hoof de onder normale omstandigheden ge noten inkomen, met dien verstande, dat de uitkeering zal worden berekend naar een dagloon van ten minste 3,84 en ten hoogste 8.Zij wordt ver minderd met het pensioen of andere uitkeeringen, welke krachtens wet of verordening genoten worden of genoten kunnen worden. B. en W. geven den raad tenslotte in overweging hen te machtigen om het risico door het sluiten eener verzeke ring, dan wel op andere wijze, indien dat mogelijk en wenscheljjk is, te dekken. Verzekering tegen ongevallen B. en W. hebben bij den Gemeente raad een ontwerpverordening inge diend, regelende verzekering van lucht- beschermingspersoneel tegen ongeval len. Daarin wordt aan het gemeente- personeel de plicht opgelegd ten dienste van de gemeentelijke luchtbescherming werkzaamheden te verrichten, zoowel in tijden van oorlog of oorlogsgevaar als in vredestijd, en aan de daartoe noodige oefeningen en cursussen deel te nemen. Het ontwerp geeft een aanvullende regeling van de schadeloosstellingen in verband met ongevallen e.d., aangezien aan de genoemde verplichting een risico voor ongeval en ziekte is ver bonden, dat door de bestaande voor schriften inzake ziekengeld, ongevals- uitkeeringen en genees- en heelkun dige behandeling niet voldoende wordt gedekt. Voorgesteld wordt een soortgelijke voorziening te treffen voor de vrij willigers van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst, voor werkloozen- steuntrekkers, die door den burge meester belast zijn met werkzaam heden ten behoeve van dezen dienst, voor hen, wier diensten op grond van artikel 12 van de Luchtbeschermings- wet door den burgemeester worden gevorderd en voor leden van de ver- eenigingen, welke beoogen het ver leenen van eerste hulp bij ongelukken, van de te werk te gaan bouwen, kunnen wij op gezag van dr. Damme de verblijdende mede- dat hun vrees onge- Paraat voor hun taak. Twee phasen laten zich in het ver loop der gebeurtenissen van de afge- loopen maand onderscheiden: de periode der oorlogshandelingen en die daarna. Gedurende de forste waren de moei lijkheden uit den aard der zaak het grootst, o.m. omdat de verbindingsmid delen, welke P.T.T. voor het algemeen gebruik in het leven heeft geroepen, doch voor de uitvoering van haar eigen taak vanzelfsprekend ook van vitale ’^-■rde zijn grootendeels uitvielen. T-l van schakels met meer of min der belangrijke uitloopers van het bedrijf werden verbroken en het eigen initiatief der aldus geïsoleerden moest in de plaats treden van de instructies. Daarbij is, zoo ging dr. Damme voort, het verheugende feit gebleken van groote besluitvaardigheid bij de betrokkenen en hun vermogen om een onverwachte situatie duidelijk te over zien en met beleid te handelen. Naast de technische problemen en de zorg voor telefoonbediening en voor Postbestelling waren het vooral ook moeilijkheden op het gebied der geld handelingen, welke veel zorg geëischt hebben. Eenerzijds was er de bindende instruc tie om de kassen tijdig in veiligheid te brengen, anderzijds de even dringende Noodzakelijkheid om tot het laatste oogenblik te voldoen aan het uitge breide verlangen van het publiek om een zoo groot mogelijK deel van zijn tegoed bij de Rijkspostspaarbank en andere gelden in ontvangst te nemen. Het richtsnoer van P.T.T. getrouw, heeft het personeel, niet zelden met inzet van de individueele veiligheid, het belang van het publiek tot het uiterste gediend. De omvang der geldopneming was °P sommige plaatsen zoodang, dat de liassen uitgeput raakten. Wanneer aanvulling mogelijk was, geschiedde zü, desnoods met lijfsgevaar. Daarbij onderscheidde zich het ondergeschikte Personeel op bijzondere wijze. Ook in de expeditie en bestelling der bij bet uitbreken van den oorlog op de kantoren aanwezige post, gedroegen de postambtenaren zich voorbeeldig en zij gaven onder de moeilijke omstan digheden blijk van hooge plichtsbe- Niettemin houden wij ons bezig, al dus dr. Damme, met het voorbereiden van nood-transportmaatregelen, ten einde mede te werken aan de bespa ring van benzine, ook met het oog op de eventualiteit, dat het thans toege- stane kwantum zou moeten worden verminderd. Die nood-maatregelen bestaan in het. maken van een rijwieldienst voor het lichten der brievenbussen, zoodat de auto’s alleen behoeven te worden in geschakeld voor het vervoer van de bijkantoren naar het centrale punt. Voorts wordt de toepassing van vas te motorbrandstoffen onderzocht. Met een twaalftal daartoe geschikte moto ren wordt thans in de werkplaatsen der P.T.T. geëxperimenteerd. Merkwaardige cijfers. Dr. Damme legde ons, ter illustratie van de evoluties der P.T.T.-bedrijvig- heid, eenige merkwaardige cijfers voor. Zij toonen aan, dat na den sterken terugval van eenige weken geleden, nu al reeds een goede stijging gaande is. Opvallend is voorts, dat nu ook weer meer geld wordt ontvan gen dan uitgegeven, dit in te genstelling tot de week onmiddellijk na den oorlog. In de week van 1623 Mei werd 23% millioen gulden opgenomen bij de Ned. Bank en 1 millioen gestortin de week van 2431 Mei waren deze cij fers reeds geworden resp. 4 millioen en 13% millioen en de jongste week 17 Juni toont de volgende cijferver- houding100.000 opgenomen en 30 millioen gestort 1 De post-ontvangsten zijn aanvanke lijk zeer sterk en snel afgenomen, maar hoe vlug de toestand zich verbetert, blijkt uit het feit, dat het Amsterdan» sche hoofdkantoor reeds tot 1/3 van zijn omzet is opgeklommen, dat den Haag en Utrecht tot ruim de helft zijn gestegen. Het interlocale telefoonverkeer is in Amsterdam nog zoo levendig gebleven, dat Mei 1940 wat de verkeersfrequen- tie betreft, nog boven Mei 1939 ligt In Rotterdam is een zeer hoopgevend herstel merkbaar. Daar werd de inter locale centrale met haar apparatuur geheel verwoest, maar de nood-instal- latie heeft het al dadelijk zoo druk ge kregen, dat tegenover een opbrengst per dag van een bepaald gedeelte van het telefoonverkeer in normalen tijd van ƒ7000, nu reeds een opbrengst van 1600 kan worden gesteld. Het giro-verkeer ondervond sterke schommelingen, maar bleef volledig in tact en ook hier valt een sterke toene ming van nieuwe rekeninghouders en boekingen te constateeren. Voor de in standhouding van het bedrijfsleven ge durende de moeilijkste dagen was de normale werking van den girodienst van de grootste beteekenis. De uitbetaling der chèques was uiteraard aan de bepalingen van het bankmoratorium gebonden. Direct na de beëindiging oorlogshandelingen gingen van millioenen in den lande verlangend uit naar P.T.T., die hun de eenige mo gelijkheid kon bieden om meer contact op te nemen met betrekkingen en vrienden, teneinde van hun omstan digheden te hooren. Het bedrijf bleek weliswaar tijdelijk gekortwiekt, maar allerminst vleugel lam uit den dag naar voren te treden. Zijn apparaat was hier en daar ge havend, maar in de vitale deelen klopte de zaak nog goed en, mede onder den drang van het publiek, werd het her stel onmiddellijk en met energie aan gepakt. Voor de bevolking trad daarbij het postverkeer in eerste instantie het meest op den voorgrond. De eischen, welke in die dagen aan het onderdeel posterijen zijn gesteld gingen ver boven het normale uit. maar ook onder deze omstandigheden toonde zich een prachtige taakvervul ling. Op de vitale punten is dag en nacht gewerkt, teneinde dit apparaat in den kortst mogelijken tijd weer op volle toeren te brengen. Dit is gelukt en de posterijen konden op groote schaal voldoen door van honderdduizenden aan honderdduizenden te doen zeggen, dat zij zich in goeden welstand bevon den. De aanvankelijke vrees, dat gebrek aan benzine de taak toen en voor de toekomst zeer zou bemoeilijken, is ge lukkig grootendeels weggenomen door de medewerking der betrokken auto riteiten, waardoor een bevredigende brandstofvoorziening is verkregen. DEZE EN ANDERE WERKEN VINDEN DOORGANG Het Gemeentebestuur van den Haag heeft de verheugende mededeeling ge kregen, dat vanwege het bureau van den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw, dr. Ringers, vergunning is verleend tot de uitvoering van een aantal werken, welke voor de stad van bijzondere beteekenis zijn. Zij zijn de volgende het slaan van een zeventiental diep- waterbronnen óp verschillende punten in de stad ten behoeve van de brand weer, om, voor het geval de water- leidingdruk onvoldoende mocht zijn, voldoende bluschwater ter beschikking te hebben de uitbreiding en verbouwing van het gebouw voor Maatschappelijk Hulpbetoon aan de Laan de bouw van een monumentalen in gang naar het Zuiderpark aan het Veluweplein de aanleg van de stratenplannen Hoogewerf (tusschen Moerweg en Ley- weg) en Arendsdorp de aanleg der toegangswegen tot de nieuwe begraafplaats Westduin de bouw van het viaduct Wetering- kadeSchenkkade de verplaatsing van de Röntgen-af- deeling van het ziekenhuis Zuidwal de aanleg van een rijwielpad langs de Ockenburgstraat en het herstellen van de door vorst beschadigde asfalt wegen, o.a. de Loosduinscheweg en -kade.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9