Distributie van brood met Spanje bezet Tanger ingang van Maandag a.s. Twee kilo per De inneming van Parijs per persoon week Charlotte Cherie 1940. Zaterdag 15 Juni. No. 17595. zone De demobilisatie Malta Lebrun richt verwijten tot Reynaud FRANSCHE REGEERING NAAR BORDEAUX? Groote geestdrift te Berlijn MEER BROOD VOOR HEN, DIE ZWAREN LICHAMELIJKEN ARBEID VERRICHTEN Waarborg voor de neutra liteit van de inter nationale Luchtaanvallen op PRUS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: SPA ;eüt> bevolking Duitsche de van Militairen. De vreugde te Rome Italianen teruggezonden. Het Noorsche koningshuis Stormachtige zitting van den ministerraad Kolonel Schwabedissen aanvaardt zijn ambt Parijs werd Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad f 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 et. bovenstaand kaartje geeft de ligging van Tanger aan. Voor eiken maaltgd, waar bij brood verstrekt wordt, moeten in de hotels, café’s, restaurants en in de zoogenaamde broodjeswinkels enz. het met de verstrekte hoeveelheid brood overeenkomende aantal bonnen van de bezoekers in ontvangst worden geno men. Op deze bonnen kan door de ho tels enz. brood worden betrokken van de bakkers. Regeling voor hotels, café’s, restaurants .en brood jeswin- kels. Bonnen 21 tot en met 30 voor de komende week. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 SCHEVENINGEN. Gevers Deynootplein 1. DANCING - BAR CABARET BIRDY DEAN Grootste Amerikaansche Acrobaten. RITA LOW Spaansche Zangeres en Danseres. RAY en BARRY Europ. beste Danspaar. ANNY FRANCIS en CAPY Danspaar zonder weerga. Bar- en Dansorkest. Nick Ward’s gay Caballeros Geopend van 61.30 uur ’s nachts. Speciale nachttram 1.30 ’s nachts Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Amerika en de bezetting van Tanger Minister Huil heeft, volgens de „New York Times”, inzake de bezetting van Een staatsgreep van maarschalk Pétain mHet D.N.B. meldt van de Fransche staan" ook’in Versames,Srens; In breede Fransche kringen die aan Weygand. Lebrun verweet Reynaud verantwoor delijk te zijn voor den huidigen toe- Aan iederen Nederlandschen mili tair, die niet in eigen voeding voor ziet, zal maandelijks door de militai re autoriteiten een kaart met 16 broodbonnen worden verstrekt, welke voorziet in de behoefte aan brood ge durende het periodiek verlof. Voor langere verloven zullen de distributie- diensten losse bonnen verstrekken. uit de handen gerukt Midden straat omarmden Italianen hun sche vrienden. Dit is een stoot door Duitschland in het hart van Frankrijk toegebracht, schrijft de „Tribuna”, want deze hoofd stad herbergt alle tradities, alle histo rie en alle leven van deze natie en was steeds het onvervangbare middel punt van zijn rijk. Voorts stelt het blad vast, dat de stad is gevallen, onder omstandigheden, die veel ernsti ger zijn dan in 1871, omdat zij toen maals vele maanden weerstand bood en thans, na bijna een week sedert het begin van den Duitschen aanval tegen de Wtygand-linie op 100 k.m. afstand, capituleerde en zich overgaf. Aan arbeiders, die zwaren licha- melijken arbeid te verrichten heb ben, zal een extra-rantsoen van 50 pCt. van het normale rantsoen worden toegekend. Zij, die zeer zwaren arbeid verrichten, krijgen 100 pCt. van het normale rantsoen extra. Indien men in aanmerking denkt te komen om onder één van bovengenoemde categorieën te worden gerangschikt, dient men zich met den plaatselijken distri- butiedienst in verbinding te stellen ter verkrijging van extra-brood- bonnen. Voor groote bedrijven is de mogelijkheid opengesteld, dat de werkgever voor alle daarvoor in aanmerking komende arbeiders van zijn bedrijf, na overleg met den plaatselijken distributiedienst, de aanvraag collectief indient. Tanger door Spaansche troepen ver klaard, dat de Vereenigde Staten aan hun exterritoriale rechten overeen komstig het verdrag van 1906 zullen vasthouden. Per hoofd van de bevolking wordt per week beschikbaar gesteld on geveer 2000 gram brood, of een daarmede gelijkstaand gewicht aan klein brood. Per week zullen in totaal 20 bonnen worden geldig verklaard, met dien verstande, dat men de voor een bepaalde week bestemde bonnen desge- wenscht nog tot en met den Don derdag der daarop volgende week voor het koopen van brood zal kunnen gebruiken. Per bon wordt derhalve plm. 100 gram brood verstrekt. Vier Italiaansche schepen, welke vóór het uitbreken van den oorlog zijn aangehouden, zijn in beslag genomen. Eén hiervan werd vrijgegeven, meldt Reuter, teneinde de Italianen naar hun vaderland terug te brengen, daar men op Malta geen Italianen wenscht. De positie van het Noorsche koningshuis tegenover het Noorsche volk heeft een verandering ondergaan, zoo meldt het Noorsche telegraaf- agentschap uit Oslo. De koning en de kroonprins, die zich tezamen met Noorsche troepen buitenslands heb ben begeven, hebben daarmede in strijd gehandeld met de Noorsche grondwet. Doordat de koning Noor sche troepen meegenomen heeft, die aan andere oorlogsfronten in den strijd geworpen moeten worden, heeft hij niet overeenkomstig de belangen van het Noorsche volk gehandeld. Gistermorgen, bij het aanbreken van den dag, heeft een Spaansch ex peditiecorps van 1200 man, bestaande uit gemotoriseerde troepen, cavalerie, artillerie en luchtafweerbatterijen, en komende uit de naburige Spaansche zone, zonder incidenten de zone en en de stad Tanger bezet. Vlootstrijd- krachten bezetten de haven der stad. Behalve de Spaansch-Marokkaan- sche afdeelingen, die uit Tetouan de zone van Tanger binnenrukten, arri veerde aan boord van den mijnen- legger „Vulcano” een compagnie mariniers. De bezetting geschiedde onder bevel van den Spaanschen bestuurder van Tanger, Miguel. De bezetting is met geestdriftige vreugde begroet door de Spaansche kolonie en de inboorlingen, terwijl voor de Engelsche en Fransche auto riteiten en kolonisten de verrassing en teleurstelling allergrootst waren en openlijk getoond werden. Tot de bezetting werd besloten, om dat de Engelschen en Franschen bezig waren een overval voor te be reiden op de internationale stad. De Spaansche troepen hebben zich stevig genesteld op de voornaamste strategische punten van Tanger en aan de grens van de internationale zone. Er heeft zich geen enkel inci dent voorgedaan. Reeds kort na de bezetting heersch- te te Tanger volkomen rust en orde. Zonder tegenstand te ondervinden werden de openbare gebouwen door Spaansche soldaten bezet. Overal gaat het werk normaal door. De groote Spaansche kolonie bereidde den troe pen van generaal Franco een geest driftige ontvangst en riep: „Wel be dankt”. Op de meeste huizen ver schenen spoedig Spaansche vlaggen. Te Madrid wordt officieel medege deeld, dat, teneinde de neutraliteit der zone en der stad Tanger te waar borgen, de Spaansche regeering be sloten heeft zich voorloopig te belas ten met de bewakingsdiensten der politie en de veiligheid in de interna tionale zone. Met dit doel zijn Marokkaansche troepen in Tanger aangekomen. Alle diensten function- neeren regelmatig. Reuter meldt uit Madrid: Spanje heeft troepen naar Tanger gezonden om de neutraliteit der internationale zone te waarborgen. Deze bezetting geschiedt in overeenstemming met de bevoegde internationale instanties. Vreugde te Madrid. Groote vreugde heerscht te Madrid over de bezetting van Tanger en den Duitschen intocht in Parijs. Iedere Duitscher of Italiaan is het voorwerp van geestdriftige vriendschapsbetui gingen. Bij alle Duitsche bureaux werden voortdurend telefonische ge- lukwenschen ontvangen. In de hoofd straat verzamelde zich een reusachti- riep: stand, omdat hij niet wilde aftreden ons aan verwacht men algemeen een staats greep van de militaire groep onder leiding van maarschalk Pétain. Het overwegende deel der Fransche be volking schijnt den oorlog moede te zijn. De stemming tegen de regeering komt steeds scherper tot uiting. Tal rijke berichten bevestigen, dat zich in de vergadering van den oorlogs raad der geallieerden op 12 Juni jl. heftige meeningsverschillen tusschen Churchill en Eden eenerzijds en generaal Weygand en maarschalk Pétain anderzijds hebben voorge daan, daar de Engelschen eischten, dat Parijs verdedigd zou worden om tijd te winnen. Maarschalk Pétain heeft echter doorgezet, dat van een verdediging der hoofdstad zou wor den afgezien. op 7 Juni, toen Lebrun Laval bjj zich had geroepen om hem de taak toe te vertrouwen een nieuw ministerie te vormen, dat vredesonderhandelingen zou hebben kunnen aanknoopen onder gunstiger voorwaarden. Bij die gele genheid was Reynaud er in geslaagd Laval ter zijde te schuiven door te beloven de Amerikaansche interventie te zullen verkrijgen. Aangezien deze niet kwam, besloot Reynaud per radio een dringend, wanhopig beroep op Roosevelt te doen. Zooals men weet, had dit be roep niet het gehoopte resultaat. Volgens door het Zwitsersche agent schap uit Washington ontvangen in lichtingen zou de woordvoerder van het Witte Huis tegenover persverte genwoordigers hebben verklaard, dat Washington reeds alles, wat het ver mocht, voor de geallieerden deed. Intusschen neemt de verontwaardi ging van het Fransche volk jegens Engeland van uur tot uur toe. Dit verklaart het feit, dat ondanks zijn voorliefde voor Engeland, Reynaud geenerlei toespeling maakte op Enge land in zijn radiorede van gister avond. Een toespeling van dien aard zou zonder twijfel een golf van volks woede hebben gewekt, want de Fran schen zijn er van overtuigd, dat Engeland hen zelfzuchtig heeft over gelaten aan hun verschrikkelijk lot. De houding van Churchill kan op dit oogenblik slechts bijdragen tot deze verontwaardiging, want in plaats van positieve hulp te zenden, gaat hij voort het Fransche volk eenvoudige aanmoedigingsboodschappen te zen den. richt door stormachtige vreugde gewekt. Extra- edities werden den krantenverkoopers gerukt. Midden op Duit- De bakkers mogen zonder in ont- vangst-neming van bonnen geen brood aan hun klanten verstrekken en zijn verplicht de bonnen in te leveren bij de plaatselijke distributiediensten. De inlevering der bonnen zal niet ge schieden op opplakvellen, zooals dit voor de tot nog toe gedistribueerde artikelen voorgeschreven is, maar in enveloppen, welke bij de plaatselijke distributiediensten verkrijgbaar zijn. Tegen inlevering van de bonnen wordt onmiddellijk aan de bakkers een toewijzing tarwebloem en (of) tar wemeel verstrekt door de distributie diensten. Indien de bakker roggebrood wenscht te bereiden, kan hij zijn toe wijzing tarwebloem en (of) tarwemeel bij de Nederlandsche meelcentrale in wisselen voor een toewijzing rogge meel. De bakkers kunnen zoo noodig van de meelcentrale een voorschottoewij zing meel en (of) bloem ontvangen. Naar de Columbia Company meldt, zou regeering gisteren Bordeaux zijn verhuisd. Stefani meldt: Uit Frankrijk afkom stige inlichtingen leveren de volgen de bijzonderheden over den storm- achtigen Franschen ministerraad, die Donderdagavond is gehouden onder voorzitterschap van Lebrun. De on- eenigheid tusschen Lebrun en Rey naud over de aan te nemen houding ten opzichte van de zegevierende Duitsche troepen trad steeds duidelij ker aan den dag. Lebrun stond gun stig tegenover een inschikkelijke poli tiek, terwijl Reynaud het Engelsche standpunt van verzet tot het uiterste verdedigde. Met diepe bitterheid moest de raad constateeren, dat de diplomatie der geallieerden twee nieu we, vrij ernstige tegenslagen had er varen, nl. de Spaansche verklaring van nonbelligerentie in plaats van neutraliteit en de Turksche heutrali- teitsafkondiging, terwijl Turkije toch Frankrijk en de bondgenoot is van Engeland. Het schijnt, dat de verdienste Pa rijs tot een open stad te hebben uit geroepen, toekomt aan Lebrun, zijn wil oplegde, niet alleen Reynaud, maar ook aan r J W 7 TETOEAN SPMAROKKf De secretaris - generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij, maakt bekend, dat op Maandag 17 Juni a.s. met de distri butie van brood een aanvang zal wor den gemaakt Onder brood wordt ver staan alle soorten wit brood, bruin brood, rogge-brood, krentenbrood en luxe-broodjes. Beschuit, ontbijtkoek, banket en koekjes zullen derhalve niet onder de distributie vallen. Gedurende de week van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Zondag 23 Ju ni a.s. geven de bonnen 21 tot en met 30 van het broodbonboekje dat zijn dus, aangezien van elk nummer 2 bonnen in het boekje voorkomen, in totaal 20 bonnen recht op het koo pen van ongeveer 2000 gram brood. Bonnen, die om een of andere reden op Zondag 23 Juni a.s. nog niet ge bruikt mochten zijn, kunnen nog tot en met den daarop volgenden Donderdag 27 Juni as. voor het koopen van brood worden gebruikt. De bakker moet de bonnen uiterlijk op Zaterdag 29 Juni a.s. bij den distributiedienst inleveren. Nadien nemen de distribu tiediensten dus geen bonnen 21 tot en met 30 meer ter inwisseling aan. Teneinde er voor te zorgen, dat de hotels, café’s, restaurants enz. bij den aanvang der distributie over brood beschikken en om hen in staat te stel len aan de vergroote vraag naar brood, bijvoorbeeld op den Zaterdag en Zondag, te kunnen voldoen, is be paald, dat zij van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Donderdag 2 Juni a.s. het brood van hun leverancier (bak ker) kunnen betrekken, zonder dat zij hiervoor bonnen behoeven af te geven. Daarentegen is het onmiddellijk vanaf den aanvang der distributie, dus met a.s. tot en met Donderdag 20 Juni a.s. aan de hotels enz. slechts geoorloofd brood aan hun bezoekers te verstrek ken tegen in ontvangstneming van het met de verstrekte hoeveelheid brood correspondeerende aantal bon nen. Met deze bonnen kunnen zij dan na Donderdag 20 Juni a.s. brood be trekken. Op deze wijze behouden zij steeds een zekeren reserve-voorraad aan bonnen, welken zij kunnen gebrui ken om het verschil in behoefte op verschillende dagen op te vangen. Broadcasting de Fransche van Tours naar Weygand, zoo constateert het blad, heeft den slag om Frankrijk, den slag om Parijs, verloren. De „Nachtaus- gabe” legt er den nadruk op, dat het feit, dat Parijs tot open stad werd verklaard, hetgeen is afgedwongen door den geweldigen druk der Duit sche successen, de bekentenis vormt I van een militaire nederlaag zonder weerga. Want de Fransche leiding heeft, naar het blad in het licht stelt, Parijs niet tot open stad verklaard om nieuwe onmetelijke ellende voor het gemartelde Fransche volk te ver hoeden, maar omdat zij inzag, dat een militaire strijd om Parijs de volkomen catastrophe van Frankrijk zou zijn. Ook de „Berliner Börsen Ztg.” ver klaart, dat de laatste vijf weken een militaire prestatie inhouden, die een door net hoogste succes bekroonde aan- valsoperatie vormt, zooals zij in de krijgsgeschiedenis van alle tijden haars gelijke niet heeft. Doordat de rijksoorlogsvlag boven de Fransche hoofdstad wappert, oogst Frankrijk de vruchten van een politiek, die eeuwen oud is en ondanks veel vuldige scherpe lessen, steeds onver beterlijk bleef. In de handen van Adolf Hitler heeft het Duitsche zwaard een tegenslag geleverd, die sneller en effec tiever was dan die van tot dusverre en die als succes zal hebben, dat thans Duitschland voor altijd bevrijd zal zijn van de bezorgdheid voor de eerstvol gende Fransche oorlogsverklaring. Door de overwinning der Duitsche troepen, zoo merkt het „Hamburger F remdenblatt” op, valt in het wereld historische conflict tusschen Duitsch land en de Westelijke mogendheden de beslissing. Thans maken de macht hebbers van een land hun droeve balans op. Dat land werd om der wille van Polen gejaagd in een oorlog met Duitschland, welks Führer enkele maanden tevoren de fierheid had ge had om de voorwaarden in het leven tc roepen voor een eeuwigen vrede aan den Rijn. Frankrijk is in de catastrophe ge dreven door de fantastische aanmati ging om met zijn 42 millioen menschen zijn oeroude interventiepolitiek in de levensruimte van het Grootduitsche rijk- te willen voortzetten. Zie verder le blad, pag. 2 Officieel wordt medegedeeld: In den voormiddag van den 14en Juni heeft de door den Opperbevelheb ber van de Duitsche Weermacht in Nederland benoemde Duitsche commis saris voor de tenuitvoerlegging van de demobilisatie van de Nederlandsche Land- en Zeemacht, Oberst I. G. Schwabedissen, zijn ambt aanvaard. Hij begroette bij deze gelegenheid generaal Winkelman en de officieren van het Nederlandsche Opperbevel van Land- en Zeemacht. In zijn toespraak wees Oberst I. G. Schwabedissen o.a. op het volgende: Door de grootmoedigheid van den Führer van het Groot-Duitsche Rijk ia het mogelijk de Nederlandsche Land en Zeemacht in volkomen orde te demobiliseeren en de soldaten niet in gevangenschap weg te voeren, doch hen terstond weer in het vrije bedrijfs leven in te schakelen. Van Duitsche zijde heeft men het voornemen, de ver dere demobilisatie in denzelfden zin als tot dusverre voort te zetten, onder voorwaarde, dat ook van Nederland sche zijde oprecht en loyaal daaraan wordt medegewerkt. Oberst Schwabedissen besloot met aan de verzamelde Nederlandsche offi cieren dank te brengen voor den ar beid, welken zij tot dusver geleverd hebben. De rijkshoofdstad vernam de inneming van Parijs door middel van een extra-bericht in de radio. Op de straten en pleinen verzamelden zich na de aankondiging van het extra-bericht door de „Frankrijk- fanfare” een groote menschen- menigte, die in ademlooze stilte het overwinningsbericht aanhoorde. Hierop volgde het Frankrijk-lied, dat geestdriftig werd meegezongen. Hierna zwegen de radiozenders, terwijl ook de menigte een stil zwijgen bewaarde. Toen brak een geweldige jubel los. Overal hoorde men het lied „Der Wacht am Rhein”. Uit de gesprekken van de met blijdschap vervulde bevolking kwam steeds weer de verbazing en bewondering tot uitdrukking, dat Parijs, de hoofdstad en het hart van Frankrijk zoo snel in Duitsche handen is gevallen. Spoe dig hingen weer overal de vlaggen uit, die juist na de achtdaagsche periode naar aanleiding van de overwinning in Vlaanderen waren binnengehaald. Een ontzaggelijk militair succes Voor de eerste maal weer sedert 1871 melden de Duitsche dagbladen het binnenrukken van Duitsche troe pen in Parijs. Dikke opschriften op de front pagina’s maken melding van dit ont zaggelijke militaire succes. In hoofd artikelen wordt de beteekenis der ge beurtenissen in het licht gesteld. De grootte van dit overwinningsbericht is zoo onbegrijpelijk, zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Ztg.”, die er op wijst, dat het thans pas precies vijf weken geleden is, sedert het Duitsche Westelijke leger voor den aanval is aangetreden. In enkele weken, zoo merkt het blad verder op, is een mili tair doel bereikt, dat in den wereld oorlog de dapperheid der Duitsche sol daten niet kon afdwingen Algemeen wordt in de bladen de capitulatie van Parijs als het resultaat van de beginnende ineenstorting van het geheele Fransche Noordelijke front beoordeeld, waarbij tot uitdrukking wordt gebracht, dat de totale neder laag van Frankrijk volgens mensche- lijk inzicht nog slechts een kwestie van korten tijd kan zijn. Donderdag zijn op Malta 5 luchtaan vallen gedaan, drie in den loop van den ochtend en twee in den namiddag. Gisteren werden overdag voortdu rend luchtaanvallen op Malta onderno men. Twee Britsche soldaten zijn ge dood en één werd gewond. Voorts wordt gemeld, dat de Italia nen aanvallen hebben ondernomen op twee kleine steden in den Soedan. ge menigte, die steeds weer „Tanger is ons, Gibraltar zal zijn”. Ook werden ovaties Duitschland en Italië en hun leiders gebracht. Noordwest-Afrika behoort tot de Spaansche levensruimte. Het Spaansche blad „Solidaridad nacional” stelt vast, dat Noordwest- Afrika behoort tot de Spaansche le vensruimte. Het blad wijst op de historische banden, die Spanje met Noord-Afrika verbinden. Tusschen beide gebieden is de dolk Gibraltar gestoken door lieden, die noch tot Spanje, noch tot Afrika behooren. Thans is een toestand geschapen, dien Spanje waakzaam als niet oorlogvoe rende gadeslaat, om op het juiste oogenblik zijn rechten te doen gelden, waar de Duitsche soldaten de wacht hebben overgenomen voor het kasteel. Als een loopend vuur werd het be- van de verovering van Rome verspreid. Overal Hakenkruisvlag op den Eiffeltoren Over den intocht der Duitsche troe pen in Parijs meldt de „Berl. Ztg. am Mittag”, dat gistermorgen om 6 uur de tricolore van den Eiffeltoren werd neergehaald en - eenige minuten later de hakenkruisvlag geheschen werd. Duitsche schildwachten zijn geplaatst aan het graf van den Onbekenden sol daat, alsmede voor den Dome des In valides, het graf van Napoleon. Een der eerste handelingen van de gene raals die het bevel voerden over de binnenrukkende legers was, eer te brengen aan de in den wereldoorlog gevallen Fransche soldaten. De Duit sche troepen -- COURANT HAAGSCHE cw» MARBELLA ADIZ ESTEI piraat Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel, 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 134, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 .GECIRAj utfralG' spoorwegen vestingen T 1 SEGHIR TANGER iRACHE GIBRALTAR L,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1