PER ha*r De toestand aan het Westelijk front winnen” Duitscnland zal den oorlog Nu bezuiniging voor vele huisvrouwen geboden is, Een interview met Hitler NA DEN VAL VAN PARIJS /jec vecwec Fransch tegenoffensief momenteel onmogelijk Een verklaring van Dr. Dietrich PAGTNA 2 HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 .TENT 1940 FFP9TE READ ’H FINLAND. Engeland heeft Duitschland den oorlog verklaard onder de belache lijkste, domste voorwendsels Hierbij een kaart van Parijs, dat thans door de Duitsche troepen bezet is. De Duitsche gemotoriseerde troepen bereikten via Sarcelles, Pierrefitte en St. Denis de Fransche hoofdstad. In de onmiddellijke nabijheid van St. Denis is het groote vliegveld Le Bourget gelegen. Krachtige actie van Italië verwacht Perstemmen uit verschillende landen Niets kan de nederlaag der geallieerden voorkomen Telegram van den Italiaanschen koning aan den Führer Tien dooden bij een vliegongeluk Roosevelt over Reynaud’s verzoek om hulp Fruitweg 28 UPS Tel. 392255* r KECLAMEb 2128 Hoofdkantoor Bezuidenhout 23A. Uit het Duitsche legerbericht van 5 HouillW Saciajf Poolsche en Tsjechoslowaaksche contin genten, welke in opleiding zijn, in den strijd werpen. troepen handen van den. Nooit heb ik dergelijke bedoelin gen en voornemens ten aanzien van Engeland geuit. Toen Engeland slag na slag verloor, kwamen de machthebbers te Londen met tranen in de oogen bij Amerika smeeken en verklaarden zij, dat Duitschland het Britsche Wereld rijk bedreigde en trachtte te vernieti gen. In dezen oorlog zal niettemin iets vernietigd worden, namelijk een kapi talistische kliek, die bereid was en is, voor haar laaghartige persoonlijke be langen millioenen menschen te laten omkomen. Doch dit zal, daarvan ben ik overtuigd, niet door ons, maar door hun eigen volken gedaan worden.” De Führer verklaarde, dat deze oor log ongetwijfeld het stelsel van con trole ter zee, zooals die thans door En- geland wordt uitgeoefend, uit den weg zal ruimen en dat dit in de toekomst een groote zegen voor de geheele we reld zal zijn. „Wanneer wij de vrijheid der zeeën eischen, dan verstaan wij daaronder het vrije recht van alle niet- oorlogvoerenden, de zeeën in het on derlinge verkeer vrij, onbeperkt en zonder eenige controle te bevaren.” De levensruimte. De Führer verklaarde Duitschland heeft noch territoriale, noch politieke belangen in de Middellandsche Zee, doch wanneer eenige volken, Engeland en Frankrijk aan het hoofd, verklaren, uitsluitend in de geheele wereld be langen te hebben, dan is dit een aan spraak op wereldheerschappij!, welke de ontwakende volken zich op den duur niet laten welgevallen. Duitsch land zal niet dulden, dat in zijn levens ruimte een andere mogendheid het voor het zeggen heeft. Duitschland be moeit zich op zijn beurt ook niet met aangelegenheden, welke buiten zijn eigen levensbelangen liggen en die der halve in de eerste plaats andere vol ken aangaan. tegengesproken, dat eenig voorstel vangen is van de Westelijke heden, waarbij de Vereenigde werden uitgenoodigd aan den deel te nemen. en veront- Hitler „de aanzien Ameri- oorlögsmateriaal aan de Westelijke mogendheden. Hij ver klaarde met groote beslistheid: „De tusschenkomst van Amerika met massa-leveranties van vliegtuigen ,en oorlogsmateriaal kan den afloop van dezen oorlog niet veranderen. Motieven daarvoor behoef ik niet aan te voeren. De werkelijkheid zal daarover beslissen.” meening heerscht dan ook, dat na deze nieuwe Duitsche overwinning het lot van Frankrijk zoo goed als bezegeld is. Volgens United Press wordt te Was hington openlijk toegegeven, dat Ame rika datgene, wat Frankrijk het meeste noodig heeft, n.l. zwermen vliegtuigen, en tanks, niet bezit. In regeeringskrin- gen heerscht een gevoel van algemeene hulpeloosheid, dat culmineert in de con clusie, dat het thans te laat is om Frankrijk te helpen. Spaansche meeningen. De inneming van Parijs is, naar het Spaansche blad „Ya” schrijft, de be kroning van een historisch unieke over winning De grootte van dit historische oogenblik doet een ieder verstommen. Parijs is de ziel van Frankrijk. Naast Parijs verbleeken alle óverige Fransche steden. Het verlies der hoofdstad Is voor Frankrijks lot beslissend. De „Informaciones” schrijft: Wij vieren in den val van Parijs niet den val van een stad van drie millioen inwoners, doch den doodsteek welke aan het democratische stelsel is toegebracht. Als medewerker aan een nieuwe wereld orde. juicht Spanje den ondergang van de democratie toe. Geen tweede Versailles meer De Italiaansche „Corriere Della Sera” merkt op, dat Frankrijk na den val van Parijs, hetzij het den strijd voortzet of zich overgeeft, niet meer kan ontko men aan een noodlottigen afloop van den oorlog. Wat het optreden van Italië Oproep van jonge lichtingen. Frankrijk wil, naar het D.N.B. meldt, de jonge lichtingen, zelfs die van 17 jaar, mobiliseeren en alle Nederlan ders, Belgen en Noren, die in Frank rijk woonachtig zijn, naar het front zenden. Voorts wil het terstond alle betreft, zoo schrijft het blad, dat men van Italië bij het begin van zijn actie geen uitgebreide operaties met blik semsnelle successen kan verwachten. De Italiaansche strijdkrachten zijn om strategische redenen over een groot aan tal punten verspreid. Op grondslag van de Italiaansche plannen en van de jongste verklaringen van Hitler, zoo vervolgt het blad, willen Rome en Ber lijn aan Europa en wat daarbij hoort een rechtvaardiger ordening verschaf fen, welke meer in overeenstemming is met de nooden en rechten der volke ren. Italië en Duitschland, die zooveel geleden hebben als gevolg van de dwaasheden van het verdrag van Ver sailles, zullen vermijden een nieuw Ver sailles aan de overwonnenen op te leg gen. Steeds weer legde Hitler er den nadruk op, dat Engeland Duitsch land den oorlog heeft verklaard en wel „onder de belachelijkste, dom ste voorwendsels”. Hij voegde daar aan toe„Duitschland zal dezen oorlog winnen, omdat het Duitsche volk weet, dat zijn zaak rechtvaar dig is, omdat de Duitsche militaire organisatie en leiding beter zijn en omdat wij het beste leger en de beste uitrusting hebben. Het Duitsche doel is herstel van den vrede. Ik vroeg den Führer, of hij mij niet in korte trekken zijn voorstelling van dén toekomstigen vrede zou willen meedeelen. Hij was niet geneigd, zich over dit thema nader uit te laten en zeide slechtsHet Duitsche doel komt eigenlijk slechts hierop neer herstel van den vrede. Ondanks alle sprook jes- en gruwelpropaganda, ondanks „vijfde colonnes”, „neergekomen val- schermnonnen”, enz., en wanneer de militaire nederlaag van Engeland en Frankrijk dit gezond verstand ook daar zal doen zegevieren, dan zijn met het oog op de verdere toekomst der wereld de offers van dezen oorlog toch niet zoo vergeefsch geweest als het op het eerste gezicht zou kunnen schijnen.” De bewapening en hulp van Amerika Op mijn vraag, welk standpunt hij innam ten aanzien van het door Roo sevelt aangekondigde en bepleitte be- wapeningsprogramma, antwoordde Hit ler „Ik houd mij ook bij het beant woorden van deze vraag aan de Mon- roe-leer. Het bewapeningsprogramma der Vereenigde Staten boezemt mij geen belang in. Ik zelf werk sedert jaren aan het grootste bewapenings programma der wereld en kan daarom voor alles fantastische praatjes zeer goed onderscheiden van de werkelijke mogelijkheden van het practische leven. Ten aanzien van dit punt schij nen er zeer fantastische meeningen te heerschen.” Het blad „Telegrafo” publiceert een artikel van zijn directeur Ansaldo, waarin deze betoogt, dat de Duit sche overwinning in Frankrijk waar lijk een Godsoordeel is. De voor naamste fout van Frankrijk is geweest zijn trots. In den vorigen oorlog is Duitschland overwonnen niet door Frankrijk, maar door de hulp der ge allieerden, door de economische blok kade en door het optreden van Ame rika. Frankrijk had daarna een poli tiek dienen te volgen van Europee- schen opbouw en geen politiek van wraakneming. Maar de Fransche trots heeft dit verhinderd. Inplaats van toe nadering te zoeken tot Duitschland en Italië, wilde Frankrijk de hegemonie voeren over Europa, welke onmogelijk was voor een land, dat wat inwoner aantal betreft, de vijfde plaats onder de mogendheden inneemt. Thans treedt duidelijk aan het licht, -wat het resul taat is van deze Fransche politiek van trots, van vergissingen en van exploi- tie der overwinning. bosschen y vliegvelden spoorwegen 12 3 4 De rijksperschef, Dr. Dietrich, heeft te Brussel een aantal vertegen woordigers der buitenlandsche pers ontvangen, die het opperbevel der Duitsche weermacht tot een rondreis in het westen had uitgenoodigd. In zijn toespraak begon hij met te wijzen op de metamorphose van de openbare meening over vrijwel de ge heele wereld, die na zulk een langen tijd van hardnekkige verblinding pas thans door de macht der feiten op de slagvelden van Europa is afgedwon gen. De denkbeelden, welke Duitsch land en Italië groot gemaakt hebben, zijn nu eenmaal de nieuwe vormge- Geen vernietiging van het Britsche wereldrijk. Ik vroeg hem, zoo gaat de journalist verder, of het zijn doel was het Brit sche wereldrijk te vernietigen, waarop hij antwoordde„Het was nooit mijn voornemen of doel, het Britsche we reldrijk te vernietigen." Met klem zei de hij „Integendeel, ik heb nog voor het uitbreken van den oorlog de Engel- sche regeering voorstellen gedaan, waarin ik zoover ging, de hulp van het Duitsche Rijk voor het bestaan van het Engelsche Rijk aan te bieden. Mijn aanbod werd met minachting afgewe zen. Ik had van Engeland niets meer verlangd, dan dat Duitschland als ge lijk in rechten beschouwd en behan deld zou worden, dat Engeland de Duitsche kusten zou beschermen, voor het geval Duitschland in een oorlog gewikkeld zou worden, en tenslotte, dat men mij de Duitsche koloniën zou te ruggeven. En ik zal ze ook krijgen. Men heeft in Londen openlijk verklaard en geschreven, dat het nationaalsocialisme vernietigd moest worden, dat Duitsch land verdeeld en volkomen ontwapend en machteloos gemaakt moest wor- Onze tegenstanders zullen dezen oor log verliezen, niet doordat zij een „vijfde colonne”, doch doordat zij cor rupte, gewezenlooze of bekrompen poli tici hebben. Zij zullen den oorlog ver liezen, doordat hun militaire organi satie slecht, hun oorlogsvoering waar lijk miserabel is.” Parijs het lot van Warschau bespaard. urijs is den Duitschen geenszins als geschenk in gevallen, doch als de vrucht krachtigen strijd en inspanning, meldt het D.N.B. verder. De Franschen. die oorspronkelijk voornemens waren, Parijs te verdedigen, hebben beslo ten, de stad prijs te geven, daar zij over geen troepen en middelen voor een voldoende verdediging meer be schikten. Een volkomen zinneloozen en korten tegenstand hebben de Fran sche machthebbers weliswaar onder Engelschen druk overwogen, doch op grond van de waarschijnlijkheid, dat de stad dan verwoest zou worden, is van dit plan afgezien. Te elfder ure heeft het gezond verstand derhalve nog de overhand gekregen en daar mede is Parijs het lot van Warschau bespaard. Men heeft echter den in druk, dat dit geschied is tegen den wil der Engelschen- Voor de eerste maal hebben de Franschen zich der halve met succes tegen de wenschen der Engelschen verzet, blijkbaar om dat zij eindelijk hebben ingezien, dat slechts zij alleen steeds weder de rekening moeten betalen. Franscb legerbericht. Het Fransche legerbericht van gis teren meldtTer weerszijden van Parijs is de druk van den vijand in kracht toegenomen. Tengevolge van dit op rukken hebben de troepen, die Parijs verdedigen, zich volgens het gegeven bevel teruggetrokken. De stad zal niet verdedigd worden. Om verwoestingen te vermijden is Parijs tot een open stad verklaard Geen strategische voor- deelen zouden een verwoesting van Parijs rechtvaardigen. Aan het front in de Champagne rukt de vijand naar het Zuiden op. De troe- pendeelen, die het verst zijn gevorderd, schijnen zich eenerzijds te keeren naar Romilly anderzijds naar Saint Didier. Onze terugtocht voltrekt zich in de grootste orde. Naar de „Progres de Lyon” meldt, is door den Franschen minister van on derwijs de sluiting van alle openbare en particuliere scholen op 15 Juni be volen, om de schoolgebouwen voor an dere doeleinden te kunnen gebruiken. Een spookbeeld Op mijn vraag naar de „vijfde co lonne” zeide Hitler met een zweem van sarcasme„Ik kan mij van de zooge naamde vijfde colonne in het geheel geen voorstelling maken, omdat deze colonne, behalve in het brein van fan tasten of als een door gewetenlooze propaganda voor doorzichtige doelein den uitgevonden spookbeeld, niet be staat. Wanneer onbekwame regeerin- gen haar volken eerst in den oorlog jagen en dan een jammerlijke ineen storting beleven, is het te begrijpen, dat zij de schuld liever op anderen schuiven. Dit slagwoord heeft echter in de eerste plaats ten doel, een formeel begrip voor de oppositie, die natuur lijk in alle landen bestaat, te scheppen. Deze oppositie heeft met Duitschland niets uitstaande. Het tegendeel is eer der waar. Het zijn of de radicaalste nationalisten of internationaal georiën teerde communisten of pacifisten of andere tegenstanders van oorlog. Al leen omdat deze politici het niet klaar spelen, met hun eigen oppositie op fat soenlijke wijze af te rekenen, beschul digen zij die elementen van landver raad. Zij trachten zoo hun onwettige methoden met een vaderlandslievend manteltje te omhullen en ze voor het oog van de wereld moreel te rechtvaar digen door het uitvinden van het grie zelige begrip „vijfde colonne”. van gisteren blijkt, dat het thans in be weging zijnde aanvalsfront zich van het Kanaal bij Le Havre over een breedte van rond 500 km. in vogel vlucht tot aan den Rijn uitstrekt. Zoo wordt van bevoegde militaire zijde aan het D.N.B. medegedeeld. In strijd met de herhaalde beweringen der vijandelijke propaganda, dat de Duit sche krachten nu spoedig uitgeput zijn en een rustpauze noodig hebben, kan uit deze feitelijke berichten ge zien worden, dat de Duitsche krachts ontplooiing in het Westen tot dusver nog geenszins haar hoogtepunt heeft bereikt en dat verdere verrassingen van Duitsche zijde verwacht moeten worden. Vooral opmerkelijk is, dat het le gerbericht constateert, dat de Duit sche gemotoriseerde en pantserdivi sies op verscheidene plaatsen door de aftochtbewegingen der Franschen heen gestooten zijn en ze ingehaald hebben. Dat beteekent zoo ongeveer het ergste, wat een leger kan overkomen. Het effect van dergelijke inhalende achtervolgingen heeft men tijdens den Poolschen veldtocht uitvoerig kunnen waarnemen. Het ziet er naar uit, alsof in Frankrijk op zijn minst bij deelen van het aanvalsfront al daar thans hetzelfde beeld zich her haalt. Want er wordt duidelijk op gewezen, dat de vijand met prijs geven van zijn geheele uitrusting is gevlucht. Dat is een nieuwe, zware slag voor de Franschen. Nadat zij in Vlaande ren en Artois hun groote stootleger met élitetroepen en beste moderne uitrusting hadden verloren, is thans hun weerstandskracht eveneens ineen gestort op het moeizaam opgebouwde nieuwe front. De Amerikaansche zender Wayne gaf op grond van een uiteenzetting van een officieelen vertegenwoordiger van het Fransche ministerie van oor- De indruk in Engeland. De Engelsche bladen maken met reus achtige koppen melding van den in tocht der Duitsche troepen in Parijs. De „Evening Standard” schrijft, dat thans in Frankrijk de grootste slag uit de wereldgeschiedenis woedt. De aan- - hangers der democratische beginselen leven daar bij mede. Zij weten, dat hun eigen lot er mede verbonden is. Amerika waakt en Engeland waakt. Maar de de mocratie zal den slag niet alleen met waken winnen. Reynauds beroep op de Vereenigde Staten kan door Engeland slechts ondersteund worden. Het blad dringt er bij het departement van oor log op aan, dat in sneller tempo meer troepen op de been worden gebracht Als de uitrusting daarvoor nog niet gereed is dan moet zelfs Zonder uitrusting met hun oplei ding begonnen worden. Engeland moet zoo spoedig mogelijk een volk in wa penen blijven zooals Frankrijk dat is. log een beschrijving van den toestand der Franschen, dien hij zeer ernstig noemde. Verwijzende naar de ontzag lijke trefkracht van het Duitsche offensief werd daarbij uitdrukkelijk naar voren gebracht, dat de sedert acht dagen zonder onderbreking strij dende Fransche troepen de uitputting nabij zijn, maar toch door gebrek aan troepen, die in den strijd zouden kunnen worden geworpen, niet van het front kunnen worden weggeno men. Opmerkelijk was verder, dat er op gewezen werd, dat een Fransch tegen offensief op het oogenblik volkomen onmogelijk zou zijn en dat het Duit sche luchtwapen verre de meerdere is van het Fransche, ondanks de tal rijke Amerikaansche bommenwerpers. Volgens het Italiaansche legerbe richt moet ook aan het Fransche Zuidelijke front een krachtiger acti viteit van den kant van Italië worden verwacht. Van belang is verder de constateering van het legerbericht, dat het derde gedeelte van den veld tocht in het Westen is begonnen, nl. de achtervolging van den vijand tot aan de definitieve vernietiging. De totale nederlaag van Frankrijk is der halve binnen zeer korten termijn te verwachten. De koning van Italië en keizer van Ethiopië heeft het telegram van den Führer naar aanleiding van de deel neming van Italië aan den oorlog als volgt beantwoord „Ik ben u zeer verplicht voor uw vriendelijke attentie en voor de harte lijke woorden, welke ik ten levendigste beantwoord met de zekerheid, dat de roemrijke legers van Duitschland en Italië onzen trouw verbonden volkeren met de overwinning een steeds groo- ter geluk zullen verzekeren”. w.g. Vit torio Emanuele. De Duce heeft in een hartelijk eigen handig schrijven aan den Führer het telegram van den Führer beantwoord. Pa- Het Finsche verkeersvliegtuig leva” is gisteren, onderweg van naar Helsinki, neergestort. Tien P6* nen kwamen daarbij om het leven- De bekende Amerikaansche publicist Karl von Wiegand heeft met den Führer een interview gehad, waarover hij het volgende meldt „Amerika voor de Amerikanen, Europa voor de Europeanen” deze wederzijdsche fundamenteele Monroe- leer zou zoo verklaarde mij Adolf Hitler indien zij van beide zijden in acht zou worden genomen niet alleen een altijddurenden vrede tus- schen de oude en de nieuwe wereld verzekeren, maar ook de meest ideale grondslag zijn voor den vrede in de geheele wereld. Met bijtende scherpte waardiging brandmerkte leugen”, dat hij ooit, „in droom of in gedachten”, met het plan gespeeld zou hebben zich op de een of andere ma nier in de kwesties van het Westelijk halfrond te mengen. Hij noemde de vrees van de beide Amerika’s voor hem of voor Duitschland zeer ver- eerend, maar „kinderlijk en grotesk” en de gedachte aan de mogelijkheid van een inval in de Vereenigde Staten van Europa uit over zee, vanuit de lucht of met behulp van de „legen darische vijfde colonne”, „dom en fan tastisch”. vende krachten, welke in het Europee- sche leven haar intrede hebben ge daan. Ieder volk, welks lot met dat van dit continent is verbonden, en dat deze nieuwe bepalende krachten niet erkent, moet den prijs betalen, welke iedere verkeerde beoordeeling der werkelijkheid nu eenmaal eischt. Po len, Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk zijn het slachtoffer van de ze specifiek Engelsche ziekte gewor den. Engeland en Frankrijk, die het Duitsche volk den handschoen toewier pen, die met veel grootspraak zijn vernietiging aankondigden, die er op uit trokken om het neer te slaan, jam meren en bedelen thans bij andere volken om hulp. Dr. Dietrich haalde een aantal ver klaringen van Britsche en Fransche staatslieden aan, welke geen van alle bewaarheid zijn. Nog op 17 Mei, aldus de rijksperschef, zeide de Fransche ministerpresident Reynaud: „Het is niet waar, dat de regeering Parijs verlaten wil. De regeering is en blijft te Parijs. De geruchten over de vor deringen van den vijand zijn onzin nig”. Thans is Reynaud in Parijs ner gens meer te vinden. De degen van Frankrijk is gebroken. De leugens der geallieerden moeten door de volken duur betaald worden. Wat de geallieerden ook mogen zeg gen, niets kan hun nederlaag meer voorkomen, geen hulp van buiten en geen „garanties”. Met redeneeringen kan men thans niets meer bereiken, alleen nog met naakte, harde feiten en reeële krachten, deze oorlogssto- kers die men ten onrechte als „staats lieden” betitelt, zijn misdadigers, die geheele volken zonder bedenken aan hun misdadige instincten opofferen. Wanneer deze volken nog een klein beetje van hun verstand kunnen laten spreken, zouden zij na al deze ver schrikkelijke ervaringen, moeten op staan en degenen, die hen in het ver derf hebben gestort, wegvagen. Ik trachtte den Führer te polsen over zijn opvatting ten van den verkoop kaansch Deze misdadigers te Londen en „er gens in Frankrijk” zeggen, dat de Duitschers de wereld wilden verove ren en de democratieën van den aard bodem wilden wegvagen. Dit geklets is belachelijk. Doch de volken van Europa, zoo besloot Dr.: Dietrich, zullen er dankbaar voor zijn, wanneer Duitschland een einde maakt aan den misdadigen waanzin van Churchill, Reynaud en hun soort- genooten, die zich verbergt achter de mocratische phrasen om steeds nieu we volken in den afgrond mee te sleepen. De reactie in de Vereen gde Staten. De ineenstorting van het Fransche noordelijke front en de capitulatie van Parijs heeft in de Vereenigde Staten een zeer diepen indruk gemaakt. In het kamp der voorstanders van Ame rikaansche tusschenkomst. waar nog slechts enkele onverstoorbaren in de mogelijkheid van een succesvolle red dingsactie gelcoven, hebben de laatste berichten uit Europa zeer tot naden ken gestemd. De isolationnisten beschou wen de gebeurtenissen als een bewijs voor de juistheid van hun standpunt. Zelfs de vurigste voorstanders van tus schenkomst beginnen er aan te twijfelen of deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog thans nog zin heeft De In antwoord op een gisteren in de persconferentie te Washington gestel de vraag, of het in het voornemen lag, op het verzoek om hulp van Reynaud te antwoorden, heeft presi dent Roosevelt verklaard, dat Ameri ka op het oogenblik alles doet, wat in zijn vermogen ligt. Roosevelt ant' woordde voorts ontkennend op vraag, of een tweede rechtstreeksche oproep van Reynaud voor „wolken van vliegtuigen” ontvangen was. Tegenspraak van Washington Naar de „New York Times” meldt, heeft het Witte Huis alsmede bet departement van buitenlandsche zaken „„1 ont" mogend- Staten oorloS CASSETTE TAFELZILVER fabrikaat van Kempen. Inhoud: 6 Tafelcouverts; 6 Dessertcouverts; 1 Soeplepel; 1 Aardappellepel; 2 Sauslepels, 1 Groentelepel. gewicht totaal 1738 Gram, 2e hands, als nieuw ƒ175. Bijhoorende 6 Tafelmessen en 6 Dessertmessen, zelfde model, r.vrij staal 30.— In- en verkoop van Goud, Zilver en Juweelen. R Dl HM PLAATS 9, den Haag u. ULum Telefoon 115221. vestigen wij de aandacht op ons goedkoopste tarief voor gezinswasch, z.g. winddroog, van 11 tot 14 et. per k g., al naar grootte der wasch. Aflevering helder gewasschen-en nog slechts weinig vochtig, zoadat de rompslomp in huis van het eigen lijke wasschen en wringen geheel vermeden wordt. Nog even uithan gen en de wasch is droog, terwijl Sommige stukken reeds dadelijk gestreken kunnen worden. km. hch’ SI

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2